Jump to content
  • Kayıt Ol

Ütopyamız gerçek olacak mı?

rockchu

Ütopyamız gerçek olacak mı?  

127 oy

1. 1. Ütopyamýz gerçek olacak mý?

• Evet gün gelecek anime blu-rayleri, figürler, posterleri ve mangalar her yerde satýlacak.
      58
    • Bence olmaz.
      53
    • Ýnternetin parasýný zor ödüyorum figüre mangaya para veremem zaten.
      22

Önerilen İletiler

ankarada korsan manga satışta

ama figürler sipariş üzerine gelmekde...!

talep artarsa anime-manga mağazalarıda

kurulması da olabilir

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 84
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

4

• Soulbreaker

4

• hell_wa

4

• rockchu

3

Üçüncü şıkı işaretledim ben; ekonomik açıdan herkesin durumuyla üç aşağı beş yukarı aynı durumdayımdır tahminimce ama o yönünü göz önünde bulundurmadım. Figür biriktireyim, koleksiyon olsun diye Japonca manga alayım diyen bir tip değilim. Sevdiğim tarzda Türkçe manga çıkarsa elbette almaya çalışırım ama bunun da çok zor olduğu ortada; ülkemizdeki örnekleri çok kısıtlı...

Ha bir gün olur da mavi lightsaber yaparlarsa fiyüv fiyüv efektli olarak atlarım tabii ayrı...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

şuan için böyle işlerin gelişmesi çok zor.peki bu nasıl olabilir?tek bir yol var.TV lerde daha fazla anime gösterimi.

tabiki anime manga nın da belli bir kitlesi var fakat bu kitle şuan için o piyasayı canlandırabilecek güçte mi?bence değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bencede olmaz ama benim gorusum biraz farkli.. Tabi animelerin ulkemizde yayilir duruma gelicegini dusunuyorum ama bu zaman alicak birsey.. Biliyorsunuz zamanla teknolojide gelisiyor..

İnternet hizla yayildigindan gecicek olan bu surecte zaten cogu vatandasimizin elinde bir interneti olucagini kanisindayim.. O yuzden 2. secenegi uygun gordum..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Olacağını sanmıyorum ama anime ve manga giderek yayılıyor ve bu daha da artacak gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yav arkadaş neden hiç bir türk üreticisi figür üretmiyor çok da başarılı olacağına eminim.Yerel tonlarca oyuncak üreticisi var özellikle marmara bölgesinden hatta eminönü cidarında

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bence 5 yıl içinde animeleri raflarda görürüz hani şimdi ghiblininkilerle eskiden manga collection adı altında çıkmış animeler var hatta çoğuda indirim raflarında :D zaten yavaş yavaş kitaplarla da çıkmaya başladı. yalın yaak gen çıkmıştı, yeni mangalar var 1 tane anime üzerine bir tane de manga üzerine araştırma kitabı var.

zaten artık anime iyice ağıza düştü, özenir özenmez orası ayrı konuda mtv ninde katkılarıyla şu an çok daha fazla biliniyor o yüzden animeler raflara gelir. figürleri de belki gelir sonra ama çok cep yakar benim tahminim bu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu işler ticari kaygı güttüğünden ülkemizde raflarda figürler görmek, türkçe manga okumak değil 5yıl 15 yıl sonra bile zor olacak bir iş. Arkadaşlarında dediği gibi sanal ortamdan ileri gidemez ve sizler gibi arkadaşların ypatığı yarı amatör yarı profesyonel çalışmaların ötesine maalesef geçemez diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence olabilir. Hatta 1 Aralık'ta birkaç manga piyasa sürülecek. Yavaş yavaş geliyoruz yola :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence gerçek olur...Televizyonda da yayınlanır, mangalar da basılır.

Ama adamlar müthiş zarar ederler.Şu anda fantastik edebiyat bile adam gibi satmıyorsa, yayınevi görevlileri, kitap 10.000 satsın bir o kadar da ben hediye edecem diyebiliyorsa, mangaların ve animelerin çok satılması beklenemez.

Türk halkı, çocuk işi dediği animelerin, izledikleri bahçıvan uşağa, uşak aşçıya vs. giden dizilerden daha fazla kafa yorma gerektirdiğini ve daha fazla emek istediğini anlayana dek animelerden kar zor olur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çocuklar Cs oynamaktan başka birşey yapmiyor tüm paralarini kaçip ko cs ve maç kapişmakta yedikelri belli:olamaz: yani okuldan kacip anime izleyen bir kişi görmedim xD

gençlerde ne varsa hepsi kahvede okeyden ileri geçemediler

geriye ünüversiteliler kaldi onlarda interneti kullananlar tek yaptiklari FaceBook ve msn

yaşlilar gelirsek nese salla onlari

Ben düşünüyorumda bizz Türkiye'denmiyiz diye aslinda hayalürünü olabiliriz

bence saten toplasan 1000 kisi vardir animeci

benim beklentim Japonların Türkiyeye gelip bedava anime ve manga dagitmasi ayni papazlarin incil dagitmasi gibi animeye tapiyorlar sonucta mesela yani mangakalar türkiye taşinsa falan asdasdsaasd:hehe:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşım ya nasıl olur öyle birşey. Biz malzeme satılan dükkan yok diyoruz, sen mangaka Türkiye'ye gelsin diyorsun. Ayrıca incir değil o, İncil.

Bir de sen hayatında hiç internet cafede cs atmadın mı?

Eğer yapmadım diyorsan, ...

neyse cümlemi bitirmeyeyim...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bende ona gülüyom iste zamaninda cs ko da oynadim tabi sıra kahveye geldi geçen gün okey oynamayida ögrendim :hehe:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çocuklar Cs oynamaktan başka birşey yapmiyor tüm paralarini kaçip ko cs ve maç kapişmakta yedikelri belli:olamaz: yani okuldan kacip anime izleyen bir kişi görmedim xD

gençlerde ne varsa hepsi kahvede okeyden ileri geçemediler

geriye ünüversiteliler kaldi onlarda interneti kullananlar tek yaptiklari FaceBook ve msn

yaşlilar gelirsek nese salla onlari

Ben düşünüyorumda bizz Türkiye'denmiyiz diye aslinda hayalürünü olabiliriz

bence saten toplasan 1000 kisi vardir animeci

benim beklentim Japonların Türkiyeye gelip bedava anime ve manga dagitmasi ayni papazlarin incir dagitmasi gibi animeye tapiyorlar sonucta mesela yani mangakalar türkiye taşinsa falan asdasdsaasd:hehe:

Bence başkalarını kahveye gitmek veya internet kafelerde vakit öldürmek konusunda eleştirmeden önce okullarımızda lise müfredatında bulunan Türkçe dil bilgisi ve edebiyatı konulu derslerine biraz daha önem vermen daha yerinde bir davranış olur. İmla kurallarını geçiyorum, düzgün bir cümle kuramıyorsun. Gerçi bu bilgileri almak için lise seviyesi biraz geç olur ama, zararın neresinden dönülse kârdır. Ayrıca forumdaki mesajlarını da bir süredir takip ediyorum ve kaliteli bir katılım yaptığın söylenemez. Kaliteli katılım yapamayacaksan boş konuşma.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada geçen gün D&R'a gitmiştim. Shakespeare Manga diye bir seri vardı. Shakespeare'nin eserlerini mangaya çevirip, modernize etmişler. Romeo & Juliet, Makhbet filan vardı işte. Ve sadece 9.90 TL (KDV dahil). Tek kötü noktası amerikan tarzı yazılmış olması. Çizim aynı manga ama, efektler ingilizce. Soldan sağa okunuyor. Ben beğendim, alıcaktım o sıra hiç param yoktu, alamadım. Bi ara alırım belki. Tavsiye olunur.

Bu da bize gösteriyor ki, ütopyamız yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada geçen gün D&R'a gitmiştim. Shakespeare Manga diye bir seri vardı. Shakespeare'nin eserlerini mangaya çevirip, modernize etmişler. Romeo & Juliet, Makhbet filan vardı işte. Ve sadece 9.90 TL (KDV dahil). Tek kötü noktası amerikan tarzı yazılmış olması. Çizim aynı manga ama, efektler ingilizce. Soldan sağa okunuyor. Ben beğendim, alıcaktım o sıra hiç param yoktu, alamadım. Bi ara alırım belki. Tavsiye olunur.

Bu da bize gösteriyor ki, ütopyamız yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Yazdığın konuyla ilgili bir güzel ayrıntıda ben eklemek istiyorum. Bu seriler alışılmadık formatına rağmen çok satanlar listelerine ve sayısız köşe yazarının yazılarına girdi. Çizimler kesinlikle mangavari. En azından halkın animeye alışmasına çok var ama belki bu serilerle mangaya alışır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında, şöyle bir genel tepki var...Millet önce animeye önyargılı yaklaşıyor, ancak yanına gidip, ona uyarsan yeni animeciler bile kazandırıyorsun...

Not:Kenshin'i anlatma biçimim için şimdiden özür dilerim :S

Anti-Animeci İnsan:Abi anime mi izliyorsun?

Ben:vet abi, noldu ?

A-Aİ:Çocuk şey onlar ya...Bırak git , kız bul kendine.

B:Abi, sen küçükken Kanal D'de izlemedin mi...Samuraylı bir şey vardı hani? (Bilmemezlikten gelmek)

A-Aİ:Bilmem mi...Samurai X'i mi diyorsun?Ne güzeldi abi o.Yine olsa yine izlerim

B:Tamam abi, al bak sana yazayım linkleri...Git izle hepsini

Test Edilen Kişi Sayısı : 25

Başarı Oranı: %60 :D

Edit:Kimsenin bilmediği, öğrenmediği ya da tanımadığı şeyleri hiçbir zaman hak ettiği seviyeye gelemez zaten....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yalnız burada konu "Türkiye'de Animeseverler çoğalır mı yoksa çoğalmaz mı" değil, "Anime hak ettiği seviyeye ülkemizde gelir mi yoksa gelmez mi" olmayacak mı Scoutcrawler?

Aramızda bazı arkadaşlarımız maalesef sürekli korsan şeyler için kullandığı için internetin ötekini yüzünü pek görememişler ya da görmek istemiyorlar.

Şahsen gelişmesini çok isterdim mesela her gün dükkanlarımıza, radyoya falan uğrarken iş hanının en alt katındaki gereksiz dükkanların her hangi birinin yerinde Mangashop olmasını ve her sabah 1 saat uğrayıp gezip beğendiğim şeyleri almayı hepinizden çok isterdim fakat şu saatten sonra gelişip gelişmemesi umrumda değil. Zaten Anime materyali satan yerler fahiş fiyatlar ile Animesever kesimi enayi gibi birşey sanıp duruyor, işyerimin altına açılan Mangashop'un da onlardan bir farkı kalmaz.

Umursamıyorum ama neden umursamıyorum? Çünkü; elektronik eşya, donanım vb. şeyleri internetten alışveriş sitelerinden aldığım gibi bütün Anime açlığımı da en popüler alışveriş sitelerinden gideriyorum. Yeri geliyor en son çare ikinci el bile alıyorum. Ha ben öyle kitmiş, figürmüş almıyorum. Yaklaşık 3 yıldır Blu-ray veya DVD Boxset, oyun vb. alıyorum. Korsan kullanmamaya çalışarak genel Anime'ye elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum ama Türkiye'de yaygınlaşması adına dramatik ölçüde elimden birşey gelmiyor üzgünüm.

Çaresiz bir halde "Neden gelişmiyor? Neyimiz eksik?" diye soran arkadaşlarımıza da iğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batıralım diyorum. Belki sorularının cevabını böylelikle bulabilirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Geçen gün, isim vermek bir arkadaşı, üç gün önce animeler ülkeye gelmesi için, hepimizin bu download çılgınlığını bitirmemiz gerekir derken, bugün gelmiş Miyazaki filminin rapid linkini istiyor...

Bu olaydan sonra anladım ki, Türkiye'de anime-manga sektörü gelişmez.

Animenin hak ettiği seviyeye gelmesinden bahsederken,zaten animeseveri çoğaltmadan bu işi yapmamız da pek mümkün gözükmemekte...Sonuçta, bir mağazanın, firmanın ya da dükkanın , "ütopyamızın" ferçekleşmesi için belirli bir talep alması gereklidir ki , ürünlerini çıkarsın sunsun vs. Kimse,Müslüman mahallesindeki salyangozcu durumuna maddi ya da manevi olarak düşmek de istemez.Ha, bir kaç yüz kişiye dolu dvd, blu-ray, figür, modelkit getirecek biri varsa, gösterin adresini, gidiyim elini öpeyim.

Saygılarımla,

scoutcrawler

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

şahsen bende inanmıyorum...Türkiyede çoğu kişiye anime dediğinde çizgi film demeden anlamıyor-ki alakası bile yok-neyse...Bence türkiyede anime izleyen oranı &30 civarını bulmaz ve televizyonda çokça çıkmazsa gelemz buraaya

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Satılacağını kestirebilirim ama herkesin "satın alacağını" sanmıyorum. Bedava indirmek ya da ödünç alma, takas etme gibi yöntemlerle anime&fansub elde etmek mümkünken çok kişi para vermez herhalde. Japonya'da orijinal animeler çok pahalı. Türkiye'de satılacak olsa ucuz olacağını kim biliyor?

Türk halkı, çocuk işi dediği animelerin, izledikleri bahçıvan uşağa, uşak aşçıya vs. giden dizilerden daha fazla kafa yorma gerektirdiğini ve daha fazla emek istediğini anlayana dek animelerden kar zor olur.

Türk halkına böyle bir yakıştırma yapma dostum. Televizyoncular bol bol dizi yapıp para kazanma yerine biraz da animelere açılmayı deneseler Türk halkı da izler. Çizgifilmle anime arasındaki ayrımı bilmez belki ama izler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bana göre de çizgi film-anime konusunda haksızlık yapıyoruz. Yani anime bizim kültürümüzde bulunmayan bir medya çizgi film ise yıllardan beri bulunuyor. Birisinin anime bilmemesi normal çünkü popüler medyalarda televizyon gazete gibi oldukça az ismi geçen birşey. Çizgi film ile anime karıştırması doğal yani.

Sinir bozucu olan ise izletmene rağmen ısrarla bu çizgi film diyen kişiler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

anket cevabımı olumsuz yönde verdim ama bu şuanki durum için ilerde ne olur belli olmaz anime kültürü gençlik içinde yavaştan yavaştan ilerliyor ama bu piyasada satış olarak olur mu bilmem..artık herşey internette..normal sinema filmi kitlecisi şuanki anime izleyici kitlesinden hayli hayli fazla ama yinede orjinal dvd alıp izleyen yok veya çizgiroman alıp okuyanda, çok az yani..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bana göre de çizgi film-anime konusunda haksızlık yapıyoruz. Yani anime bizim kültürümüzde bulunmayan bir medya çizgi film ise yıllardan beri bulunuyor. Birisinin anime bilmemesi normal çünkü popüler medyalarda televizyon gazete gibi oldukça az ismi geçen birşey. Çizgi film ile anime karıştırması doğal yani.

Sinir bozucu olan ise izletmene rağmen ısrarla bu çizgi film diyen kişiler.

Aslında animede bir çizgi film'dir. biz çizgi film kelimesini yanlış kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?