Jump to content
  • Kayıt Ol

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?

armadaxster

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?  

131 oy

1. 1. Hangi Ýþletim Sistemini Kullanýyorsunuz?

• Windows 98
      0
    • Windows XP
    • Windows Vista
    • Windows 7
    • Macintosh OS
    • Linux
    • Pardus
      0

Önerilen İletiler

Sorudan da anlaşılacağı gibi, bir işletim sistemi istatistiği yapmak üzere bu anketi açalım.

Küçük de bir tanıtım yazdım.

Windows 98: (98 SE)

2zh050i.jpg

Çıkış Tarihi: 25.06.1998

Yapıldığı zamanın ihtiyaçlarına tam karşılık veren windows 98 windows 95 ve windows 3.1 in üzerine kurulmuştur. Windows 95 ve 3.1 deki hatalar windows 98 ile, windows 98deki hatalar ise windows 98SE ile giderilmiştir. Zamanın update desteği ile uzun bir süre kullanılmıştır.

Destek ömrü 30.06.2006 tarihinde sona ermiştir.

Windows XP: (SP1, SP2, SP3)

1g9s7.jpg

Çıkış tarihi:25.10.2001

2001 yılında kişisel bilgisayarlar için 32 bit sürümü ile piyasaya sürülen xp adını Experience (Deneyim, Tecrübe) kelimesinden alır. Gerçekten Microsoft'un en iyi ürünlerinden birisidir. Hala SP2 ve SP3 olarak dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. (Detay) Destek ömrü SP3 için 2014 yılında sona erecektir.

Windows Vista: (SP1, SP2)

68vvok.jpg

Çıkış tarihi:30.01.2007

Microsoft kişisel bilgisayar işletim sistemi ailesinin altıncı kardeşi Vista bazı kitleler tarafından pek çok eleştiriye tabi tutulmuştur. Birçok yeni teknolojiyi barındıran Vista, görsel olarak kullanıcıya çok iyi bir kullanım sunar. Microsoft Vista için öncelikli olarak güvenlik ilkesini denemiştir. Fakat Vista 100 üzerinden 63 almıştır. 2017 yılına kadar desteğin devam edeceği tahmin edilmektedir.

Windows 7:

sorgiv.jpg

Çıkış Tarihi:22.10.2009

Blackcomb ve Vienna kod adları bulunan Windows 7, isminden de anlaşılacağı gibi ailenin 7. üyesidir. Yeni tüm teknolojileri destekleyen 7, Vista ile benzer görünüm ve yapıya sahiptir. Ancak uygulama hataları en aza indirgenmiştir. Kullanıcılara daha hızlı bir kullanım sunan 7'nin en dikkat çeken özelliği görev çubuğudur. Gruplandırma sistemi ile çalışan görev çubuğu, eski sürümlere alışmış kullanıcılar için ilk başta pek hoş olmasa da alışıldığında çok daha rahat bir kullanım sunmaktadır.

Apple Macintosh OS: (7, 9, X)

fn6bfq.jpg

Mac, Apple firmasının işletim sistemidir. Mac OS X en son sürümüdür. X Roma rakamlarında '10' sayısına karşılık geldiği için kullanılmıştır. Mac OS sadece Apple marka bilgisayarlarda çalışır. Görsel açıdan çok ayrıcalıklı olduğu için grafiksel amaçlarla kullanımı daha yaygındır.

Linux:

2uj4cnd.jpg

Linux açık kaynak kod geliştirme modelinin ve özgür yazılımının en öne çıkan örneklerinden birisidir; tipik olarak tüm kaynak kodu tamamıyla kullanılabilir, ücretsizce değiştirilebilir ve herhangi biri tarafından yeniden dağıtılabilir. Açık kaynaklı olmasından dolayı çok farklı amaçlarla kullanılabilir.

TÜBİTAK Pardus:

2hhn0y8.png

Tübitak'ın "Ulusal işletim sistemimiz" olarak adlandırdığı Pardus Linux dağıtımıdır. Linux üzerinde kod değişimi yapılarak dağıtılan Pardus, ismini Panthera pardus (Anadolu Kaplanı'nın bilimsel ismi) kelimesinden alır. En son sürümü Pardus 2009 dur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 69
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• ShinigamiKhan

6

• sakura hime

2

• armadaxster

2

• Cuasimuatr

2

Bendeniz dün gece Windows 7'yi yükledim. Çok hoşuma gitti, bir sürü yeni özellik var. Alışmak lazım. 4-5 senedir XP, öncesinde Windows98'e alışmışım. Bu kadar yeniliği bir anda alınca insan biraz afallıyor. :D Ama hala gönlümün derinliklerindeki işletim sistemi XP dir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

XP kullanıyorum, gayet de tüm işlerimi hallediyor ve şu anda deyim yerindeyse maymuncuk gibi, her şeye uygun, Microsoft, windows XP'yi desteklediği sürece de devam ederim heralde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben şu anda vista kullanıyorum ama xp her gönlümde olacak bir işletim sistemi doğru söylemek gerekirse vistayı sevmiyorum ama elimde orjinal olarak bulunduğu için kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir kaç aydır win 7 kullanıyorum.Vista hiç kullanmadım nerdeyse.Pcyi ilk aldığımda içinde vardı.Orjinal olmasına rağmen yinede xp ye geçiş yapmıştım :DXP nin yeri başkadır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Windows 95 le basladim ve Xp ile devam ediyorum :) Acikcasi Vistayida yuklemistim bilgisayarima ama beni pek memnun etmedi.. Belki Xp ye asiri alismamdan dolayidir bilemiyorum.. Ama favorim Xp.. :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

XP :birnumara: vistaya lanet diyorum. windows 7 ye de güzel diyorlar ama henüz deneme fırsatım olmadı. 7 standartlaşana kadar xp kullanmaya devam diyorum :D

eski pc'm de de 98 yüklü :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Neden Pardus ayrı bir şık olarak yazıldı ki? Pardus bir Linux dağıtımıdır. Yazılacaksa da Linux diye bir seçenek koymayıp Ubuntu, OpenSUSE, Debian, Fedora vs. şeklinde eklenmeliydi.

Neyse, şu an için elde bir adet Vista var. Normalde iki işletim sistemi birden kullanırım. Windows XP ve OpenSUSE.

En sevdiğim Linux dağıtımı OpenSUSE'dir. Fakat arada bazı işler için XP kullanmak durumunda kalıyorum. İşim hiç düşmese: Hail to OpenSUSE!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

windows 7'nin çok eski bir beta sürümünü kullanıyorum. meret yeter artık kullandığın git parasını ver al diyor, her 2 saatte bir kendi kendine reset atıyor amma, windows7'den memnunum. xp'nin vista görünümlüsü denebilir.:D bilgisayarım 30 saniyede açılıp, 40 saniyede kapanıyor. daha ne isteyeyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Windows XP kullanıyorum. Bilgisayarım elverse Windows 7'ye geçeceğim ama...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

windows 7'nin çok eski bir beta sürümünü kullanıyorum. meret yeter artık kullandığın git parasını ver al diyor' date=' her 2 saatte bir kendi kendine reset atıyor amma, windows7'den memnunum. xp'nin vista görünümlüsü denebilir.:D bilgisayarım 30 saniyede açılıp, 40 saniyede kapanıyor. daha ne isteyeyim.[/quote']

30 saniyede açılan bilgisayar 40 saniyede nasıl kapanıyor :D 40 fazla oldu sanki

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

açılırken dinç ve enerjik oluyor, kapanırken de yorgun argın... :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben de xp kullanıyorum, gayet memnunum... zaten bilgisayarımın windows 7 kaldıracağını düşünmüyorum; uzun süre daha xp kullanmaya devam ederim bu nedenle:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Xp kullanıyorum. Bir ara vista kullanma gafletine düştüğüm için xpnin kıymetini biliyorum. Değiştirmeyi de mecbur olmadıkça düşünmüyorum çünkü 98den bile törenle vazgeçmiştim.:D Hala da rahmetle anıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bende Xp kullanıyorum. W7 yüklemiştim ama sanırım bana göre iyi oaln değildi çünkü videolarda görüntü yoktu. Alışmak zor olur dedim Xpye döndüm gene :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Forumdaki en farklı cevap benim olacak galiba..

Çünkü; Windows Vista kullanıyorum ve memnunum. Desteği bitene kadarda değiştirmeyi düşünmüyorum...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben iş için vista64bit ultıma kulanmakdayım

özelikle 64bit işletim 8 ve üzeri rem desteklemekde

8gb ozc repır seri rem kulan makdayım internet işlerinde oldukca hızlı oluyor

win 7 daha gecmeyi beklemek lazım daha tam olarak oturmadı piyasaya

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de windows 7 kullanıyorum. Gidip orijinalini satın almayı düşünüyorum. Takdire şayan bir sistem olmuş. Kesinlikle kullanmak isteyeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Forumdaki en farklı cevap benim olacak galiba..

Çünkü; Windows Vista kullanıyorum ve memnunum. Desteği bitene kadarda değiştirmeyi düşünmüyorum...

kaç yıldır bu alemdeyim ilk memnun seni gördüm :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mali durumumu biraz daha düzelttikten sonra ocak 2010 gibi windows 7 satın almayı planlıyorum. Orjinal yazılım ftw !

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yola windows 3.1 ile başlatık, 95, 98, me xp sonra vista dedik ama yapdığımız hatayı çok çabuk anlayıp xp ye dönüş yapdık.Ama gönlümde windows 7 var, pcde kendi modifiye ettiğim xp. masaüstünü w7 için yeterli görmedim xp ile devam. ama laptopda 64 bit w7 ultimate var aslada vazgeçmem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kaç yıldır bu alemdeyim ilk memnun seni gördüm :D

Katılıyorum :D ve bu alemde ne kadar kalsam da bir daha göreceğimi sanmıyorum :D Gönlümde W7 var gerçekten çok güzel bir sistem ama PC'de XP var :D Formatlamaya üşeniyorum :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Vistayla başladım ama vistayla ölmiycem xD windows yedi çok feci kanıma girdi. Saydam pencerelerine vuruldum ben onun :D Yakında 7 yaparım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?