Jump to content
  • Kayıt Ol

Anime ve Manga Tanıtımları

bedifeci

Önerilen İletiler

İlk olarak bende karakter tanıtım kısmına değinmek istiyorum.

Gerçekten nasıl bir faydası var bir türlü anlayamıyorum. Örneğin bir animeyi beğendik izleyeceğiz diyelim. Animeyi izlemeden ana karakterlerin ruhsal dünyasını veya o evrende nasıl bir öneme sahip olduğunu bilmenin nasıl bir faydası olabilirki. Yeni bir karakter daha ilk sahnede görünür görünmez " bu soguk bir kişilik idi demek biraz sonra ana karakteri tersleyecek " gibisinden düşüncelere giriliyor hemen. Sadece anime dünyasına ısınma süresini düşürür, kim ne idi olduğunu hemen öğreniyorsun ama bence kaybı daha fazla (hele death note ta karakteri tanıtmanın cinayet olduğunu düşünüyorum).

İkincisi ana hikaye anlatımı. Ben ana hikayeye çok bakmam nedeni ise "bir defter var ismini yazdığın ölüyor, defterin sahibi de dünyayı ele geçirmeye çalışıyor" olan bir animeye (evet anladığınız sanırım) çok saçma basit birşey herhalde bu deyip uzun süre izlememiştim. Bazı animeler ilk başta çok güzel olan konusunu batırırken bazı animelerde çok basit konularla harika işler başarıyor. Bunları söylememin nedeni konusu hiç anlatılmasın değil. Ama genellikle tanıtımların genel hatları ana konuyu tanıtım olarak oluyor(bu siteyi kastetmiyorum genel olarak öyle). Bunun yerine konunun işlenişi verdiği duygular, verdiği mesajlar, seyir zevki, sürükleyicilik gibi özellikler anlatılırsa daha başarılı olur bence.

Böyle orjinal bir mesajı da anlından öpüp başa koymamak mümkün müdür allah aşkına ?

Harfi harfine katılıyorum.

Not: Mesajım lüzumsuzdur, konuya faydasızdır. Gerekirse silinebilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 40
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bedifeci

7

• Squaw

6

• Zax

4

• AkuTan

4

En Çok Yazanlar

Tanıtımlarda kelime sayısı kuralı mı getirildi şu an tanıtım açmaya çalışıyorum bir tane ama yaptığım tanıtımdaki cümleleri ne kadar azaltırsam azaltayım yine de kelime sayısının fazlalığı konusunda uyarı veriyor yoksa bende mi bir sorun var bugünlerde teknoloji bana karşı da :hehe:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtımlarda kelime sayısı kuralı mı getirildi şu an tanıtım açmaya çalışıyorum bir tane ama yaptığım tanıtımdaki cümleleri ne kadar azaltırsam azaltayım yine de kelime sayısının fazlalığı konusunda uyarı veriyor yoksa bende mi bir sorun var bugünlerde teknoloji bana karşı da

Tanıtımını sakla. İnceleyip sorunu halletmeye çalışacagız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk olarak bende karakter tanıtım kısmına değinmek istiyorum.

Gerçekten nasıl bir faydası var bir türlü anlayamıyorum. Örneğin bir animeyi beğendik izleyeceğiz diyelim. Animeyi izlemeden ana karakterlerin ruhsal dünyasını veya o evrende nasıl bir öneme sahip olduğunu bilmenin nasıl bir faydası olabilirki. Yeni bir karakter daha ilk sahnede görünür görünmez " bu soguk bir kişilik idi demek biraz sonra ana karakteri tersleyecek " gibisinden düşüncelere giriliyor hemen. Sadece anime dünyasına ısınma süresini düşürür, kim ne idi olduğunu hemen öğreniyorsun ama bence kaybı daha fazla (hele death note ta karakteri tanıtmanın cinayet olduğunu düşünüyorum).

Tam olarak katılmıyorum. Katılıyorum, çünkü her karakteri tanıtmak çok saçma. Yani işte "bi o bi bu bi şu bak şu şöyle yapıyor bu böyle yapıyor" şeklinde tanıtımlar insanın keyfini kaçırıyor. Code Geass'tan gitmek isterim: Baş karakter Lelouch için bir sürü söylem var. Tamamiyle kişi kendi kafasına göre, kendi ruhsal durumuna göre karakter analizini tanıtıma yazıyor. Objektif bakılmıyor. DN serisinin karakterini tanıtmak tamamiyle spoiler bombası olur. Ayrıca ruhsal durum konusunda da destekliyorum.

Katılmıyorum, çünkü ben ana karakterin çok az bir şekilde bilgi verilmesinden yanayım. Hazır Death Note örnek verilmiş, işte "Yagami Light, 17 yaşında -yamulmuyorsam- Lise öğrencisi" denmesi yeterli olur.

İkincisi ana hikaye anlatımı. Ben ana hikayeye çok bakmam nedeni ise "bir defter var ismini yazdığın ölüyor, defterin sahibi de dünyayı ele geçirmeye çalışıyor" olan bir animeye (evet anladığınız sanırım) çok saçma basit birşey herhalde bu deyip uzun süre izlememiştim. Bazı animeler ilk başta çok güzel olan konusunu batırırken bazı animelerde çok basit konularla harika işler başarıyor. Bunları söylememin nedeni konusu hiç anlatılmasın değil. Ama genellikle tanıtımların genel hatları ana konuyu tanıtım olarak oluyor(bu siteyi kastetmiyorum genel olarak öyle). Bunun yerine konunun işlenişi verdiği duygular, verdiği mesajlar, seyir zevki, sürükleyicilik gibi özellikler anlatılırsa daha başarılı olur bence.

Rep veriliyo muydu burda?

+1. Tamamiyle katılmaktayım. "Kişi anlatamıyorsa tanıtım yapmasın." cıyım ben.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

http://www.animemangatr.com/forum/manga-tanitimlari-ve-incelemeleri/830-defense-devil/#post5096

http://www.animemangatr.com/forum/manga-tanitimlari-ve-incelemeleri/510-akuma-bengoshi-kukabara/

İkisi de aynı serinin başka gruplarca yapılmış tanıtımları. Birnevi ikisi de " biz bu seriyi çeviriyoruz " diye tanıtım yapmışlar ve iki tane tantıım var ortada. Daha önce demiştim tanıtılan serinin hangi gruplarca çevrildiği altına not olarak geçilsin diye. Umarım şimdi dikkate alınır dediğim yoksa böyle her grup çevirdiği seriyi tanıtacaksa aynı tanıtımdan 916241 tane görebelieceğimiz seriler var, bleach ve naruto gibi.

Yanlış anlaşılmasın bir grubun çevirdiği seriyi tanıtmasında sakınca bulmuyorum. Sadece aynı serinin farklı gruplarca yapılmış 2 tanıtımı olması abzurd olmuş. 1 tanıtım olsun, altında çeviren gruplar yazsın demek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Birisi tek bölümlük olarak yayınlanan, diğeri de onun devamı galiba. İkisini de okumadığım için, ayrı başlıklar altında tanıtım yapılmasında sakınca olup olmadığını bilmiyorum. Rurouni Kenshin'in TV serisi ile OVA'larını aynı başlık altında tanıtmamak gibi bir şey. Bana öyle geldi en azından.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Karakter tanıtımları tartışılıyor sanırım.bende bir yorumumu yazayım.

Ben zaxın dedigi gibi KESİNLİKLE yapılmalıdır diye düşünüyorum.Eğer aşırı uzun olur diyorsanız sadece önemli rol oynayanları yazın.Ama kesinlikle olsun.2-3 karakteri yazmak problem olmaz zaten.Adam kime aşık kimle ne kırıştırıyor yazmasanızda olur.Kişiligini yazın,birer resmi olsun.bence bu çok önemli.en azından ana karakterleri bilelim,birer resmini görelim.Rosario vampire mesela.O seriye yazılan tanıtımla vampir okulu normal insan falan aşırı çekici birşey gibi görünebilir.Adam karakterlerede bakmazsa direk mükemmel birşey bekler.Fakat tipik harem-ecchi animesidir kendisi.

İkinci olarak söylemek istediğim,bence şu modların denetiminden geçilecektir olayı.bir işe yaramıyor arkadaşlar.bu iş bence ciddi yapılmalı.Bir tane mod konulmalı oraya bu tanıtımları okusun diye.''Bir'' tane fakat.Çok kişi olursa karışabilir.tanıtımı okuyup Gerçekten tanıtım mı yoksa sadece birinci bölümün özeti mi karar vermeli.şuanki o kontrol olayı bana sadece kabadan bakmak gibi geliyor,yanlış anlamasın kimse hiçkimseyi suçlamıyorum.fakat bence daha ince bir eleme gerekli.O kadar tanıtımı tek başına okuyacak kimse çıkmaz gibisinden bir düşünce varsa o konuda kendim yardım edebilirim,Anime ve tanıtım olayında yeterince bilgim oldugunu düşünmekteyim.

fakat belirtmek istedigim başka bir nokta daha var. aşırıda spoilere girmemeli tabi.örnegin tanıtımda ''savaşçı kız adı şudur şöyledir,şehre gelir bizim ana karakterle karşılaşırlar ve olaylar öyle gelişir'' gibisinden değilde,neden gelişir,savaşıyolarmı napıyolar,ne diye savaşıyolar,amaçları ne biraz anlatılmalı.Kurtlamı savaşıyolar kuzuylamı savaşıyolar.o kadar spoilerden birşey olmaz bence.neticede bu Tüm animenin tanıtımı.İlk bölüm özeti değil.spoiler istemeyenler okumaz.Aynı yukarıda bir arkadaşın verdigi death note örnegi gibi,bende şuan bayagı sevdigim ''Shakugan no shana'' animesinden bayagı uzaklaşmıştım o tanıtım olayı yüzünden.

Bu benim düşüncem,tabi isteyen katılır isteyen katılmaz herkesin düşünce yapısı farklı fakat en azından nerelere uydugunuzu nerelere uymadıgınızı,nedenleriyle birlikte yazarsanız bir yere varırız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım konusunda evet karakterleri tanıtabiliriz ama her animede bence yapılamaz örneğin Clannad gibi bir seride özellikle de ilk sezonda her karakter önem taşıyor bunların hepsini anlatmaya çalışırsak o tanıtım baya uzayacaktır aynı şey Sekire için de geçerli elbette bunların hepsi birer örnek daha bunlara benzer yapımlar var,bir şekilde ortak noktaya varılmalı evet bu konuda katılıyorum ama karakter tanıtımları var diye konu üstün körü geçiştirilebiliyor,direk karakter tanıtımına geçiliyor ve konu tanıtım yapılmış olayına dönüyor ben elbette karşı değilim zaten açmış olduğum tanıtımlara düzenleme getirerek karakterleri kısaca tanıtıyorum ama ortak karar varılacak bir konu sonuçta her görüşe de açığım açıkçası.

Diğer bir konuya değinmek istiyorum,daha önce değinmiştim ama sanırım arada kaynamış mesajım,olabilir doğaldır bu tarz şeyler.Neyse görüşüme dönecek olursam;tanıtımda büyükçe resim eklenmesine karşıyım açıkçası nedenine gelirsek yeni sitede zaten resim ekleme bölümü ve ayrıyetten küçük resimleri ekleyebileceğimiz bir bölüm var tanıtımlarda o nedenle eski forumdaki gibi önce büyükçe bir resim eklenmesine karşıyım animeye ait olan,tanıtımlara bir bütünlük gelmesi açısından bu uygulamanın yani ana mesaja büyükçe resim eklenmemesi düşünebilir bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O kadarı olacak tabiki yahu.Tanıtımı zor olan,kolay olan animeler var.zaten her karakter için 5-6 satır yazmamız gerekiyor diye birşey yok.2,3 satır fazla bile.Sekirei tanıtımını hem ben yazmıştım sanırım.1 saat civarı zaman almıştı yanlış hatırlamıyorsam.Az bir zaman değil ama aşırı fazlada değil.Bir oturuşta yazılacak diye birşey yok zaten.Canın sıkıldıgında tanıtımı başka bir zamanda karakteri yazarsın öyle gönderirsin foruma.Acele tanıtım lazım zaman alacak şeyleri atlayalım diye düşünmek pek iyi olmaz bence.Belki ben aşırı düzgün yapmaya çalışıyorum bilmiyorum ama,benim yapmaya çalıştıgım ''Seri hakkında herşey bu forumda bulunsun'' amacı.Agt falan gibi değilde,myanimelist gibi seri hakkında ne ararsanız burada bulunsun tarzı birşey yapmaya çalışıyorum.Eminim biraz daha zaman alır ama,oda üyeler için daha kullanışlı,daha hoş,daha geniş birşey olur.

Resim olayına gelince,KEsinlikle olması gereken birşey bence.myanimelistten karşılanabilir.aslında sadece ordanda değil,225x350 boyutunda resim çogu yerden bulunabilir.Fakat en derli toplu myanimelistte var sanırım.O büyüklük yeterince iyi bana kalırsa.Hoş ben karakter resimlerini kasmasın diye spoiler içine koyuyorum.İsteyen spoiler içine koyar.O kadar resimcikte birşey yapmaz =)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Büyük bir resim eklemek tanıtımı daha güzel kılıcaktır yada orta boyda bir resim eklemek. Ayrıca, karakter tanıtımına gelirsek, spoiler verilmediği sürece sorun olmayacaktır. Clannad ve sekirei gibi animelerde ise karakter tanıtımı daha çok önemlidir. Karakterleri tanıtmak (özellikle de harem serilerinde) izleyici akınınıda başlatabilir. Mesala bir örnek vermek gerekirse ;

Sekirei'den tsugimi'nin resimi koyulur ve tanıtımı yapılır. Özelliklerinde tsundere görülür ve resimine bakılır bu da seriyi izlettirebilir. ehehe (tabi clannad'da da aynısı geçerli.) Modun onaydan geçirmesini ben de sevmedim. Neden her tanıtımımızda modun onayını beklemek zorundayız ? Tanıtım yapıldıktan sonra modlar kontrol edemez mi? Ayrıca AkumA'nın tanıtımını kendisi atınca onaylanmadı lakin, ben attığımda tanıtım onaylandı. Sebebi nedir ? Ve bir olay daha; neden bazı tanıtımlar diğer siteden yazan kişilerden habersiz bu siteye aktarıldı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben karakter tanıtımlarının üstünde çok durulmaması taraftarıyım bahsettiğim üzere. Yani çok kısa bir şekilde üstünden geçilmeli diye düşünüyorum. Çünkü kişinin yapacağı şeyi ben izleyerek bilmek istiyorum. Kendi yorumumu kendim katmak istiyorum.

Size bir örnek vereyim, bir sitede tanıtım yazılmış, işte Lelouch tamamiyle kötü başrol karakter diye tanıtılmış. Şimdi ben bu kişinin kötü olduğunu bilirsem, kafamda onu tasarlayıp izlerim. İyi yanlarını görmem. Olaya objektif bakamam. Veya bu durum tam tersi için de olabilir; Lelouch çok iyi bir başrol karakter olduğunu varsayalım. Bu sefer de yaptıkları kötülükleri görmezden geliriz. "Özünde iyi ama dimi" modlarına gireriz.

Bence sadece karakterlerin ismini ve başrol olup olmadığını bilmemiz yeterli olur.

Btw, ben konuyu çok bekletmişim. Bu yüzden konunun tamamiyle 3 post öncesinde kalmışım. Kusura bakmayın >.<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Karakter tanıtım konusunda herkesin zevkleri farklı burada ortaya çıkıyor gerçekten. Mesela ben 10. bölümden sonra ortaya çıkacak bir karakterin resmini falan görmek istemem. İlk defa animede görmek isterim animeyi izledikçe özelliklerini bulayıp kiminle aşk yaşıyor öğreneyim. Ben böylesini tercih ediyorum şahsen tanıtımlarda da karakter kısımlarını direk atlıyorum.

Bir nokta daha varki düzgün bir tanıtımda zaten ana karakterlerin isimleri ve özellikleri zaten geçer. Örneğin ben Death Note tanıtımında ana karakteri belirttim. Hikayenin psikolojik özelliklerini açıklarkende ana karakterimizin iç dünyasını anlattım çünkü direk olarak bu konu ile alakalı. Ayrı bir kısımda karakterlerin açıklanmasını sevmiyorum ben sadece.

Resim konusunda benim yazım uzun olduğundan ortaya bir resim yerleştirdim biraz daha kolay okunabilir diye birde gözüme daha hoş geldi. Ancak en başa resim koyar mıyım ben koymam. (Burda galiba Higurashi idi galiba bir hikaye ile başladığından alakalı bir resim oldukça güzel olmuştu.)

edit: Biohazard baya yakın şeyler yazmışız birde aynı sorun benimde başıma geldi bir baktım 3 kişi daha yazmış tesadüfün böylesi:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Biohazard:

Kötü veya iyi oldugu gereksiz tabiki.Fakat en azından soguk kanlıdır,falan gibisinden tanıtımlardan bir zarar gelmez.Dedigim gibi her ayrıntının yazılmasına bende karşıyım fakat 1-2 satır basitten birşeylerin yazılması gerekli sanırım.Örnegin ne gibi bir rol oynadıgı-ana karakter,yan karakter tarzı-.Yan karakterler yazılmak zorunda değil fakat yazılsada zor olmaz zaten.''Hasanın annesidir.Neşeli sevecen bir kişilige sahiptir'' gibisinden yan karakterlere yeter.ana karakterler içinse 2-3 satır bilgi verilmesi yeterli.Örnegin Lelouch'un ailesi,aşırı spoilere girmeden gücü,kişiligi gibisinden.''Hasanın Ailesi küçükken öldügünden ailesi olmayan çocuklara her zaman elinden geldigince yardım etmeye çalışır,kendisine ne olduguna pek önem vermez.Etrafındakileri mutlu oldugu sürece herşeyi yapabilir'' gibisinden bir bilgiden söz ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tanıtımın içeriği, tanıtımı kimin okuyacağına göre değişir bence. örneğin; seriyi izlememiş biri (ben) eğer anime ya da manga hakkında bilgi edinmek istiyorsa, konu hakkında 4-5 satırlık bir bilgi yeterli olacaktır. ayrıntılı tanıtımları okumak hem sıkıcı olabiliyor hem de serinin ilerleyişi hakkında spoiler içerebilir.

animeyi izlemiş (ya da mangayı okumuş) biri için ise, gözden kaçırdığı yerleri yakalayabileceği, bilgilerini tazeleyebileceği, detaylı bir tanıtım yapılmalıdır.(ben bir animeyi izledikten sonra bile tanıtımları okumaktan hoşlanan biriyim)

bu durumda bence şöyle yapılması daha doğru olur; öncelikle animenin konusu hakkında spoilere kaçmadan kısa bilgi verilmeli sonra da ayrıntılı tanıtım spoiler içinde yazılmalı.

karakter tanıtımları için de aynı şey uygulanmalı, kısaca karakterin adı, yaşı, aile ve arkadaşları vs verilir sonra spoiler içinde karakter hakkındaki detaylı bilgi, serideki önemi vs anlatılabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Düşündüm de karakterlerin açıklanması da bulunmasının bir sakıncası yok. Ben okumuyor olabilirim ama seveni vardır. Ayrıca yıllar sonra ana karakterin adı neydi diye aklına takılanlar da olabilir.

Burda bir öneri getireyim bende; karakter tanıtımları olacaksa tamamı bir spoiler içinde olsun karakterler başlığı gibi hem spoiler içinde spoiler de olabilir böylece daha detaylı bilgiler bir spoiler içinde olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ever borastusun dedigi gibi spoiler içnde olması bence çok hoş olur,bu şekilde isteyen okur isteyen okumaz.Okumak istemeyenler yüzünden okumak isteyenlerinde önü kapatılmamış olur,kesinlikle katılıyorum =)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?