Jump to content
  • Kayıt Ol

Visual Novel Rehberi

AkuTan

Önerilen İletiler

GxTE5.png

Evet uzun süredir söylediğim rehbere yavaştan başlıyayım artık.Başlangıç olarak temel tanıtımları anlatmak en sağlıklısı olacak heralde, "Visual Novel" Terimini açıklamakla Start verelim rehberimize ;

"Visual Novel" Dediğimiz terimin kelime anlamı,Türkçe olarak "Görsel Roman" anlamına gelmekte.Fakat her ne kadar tamamen alakasız diyemesekte "Görsel Roman" teriminin verdiği anlamdan farklı olması sonucu Almanca,İtanyanca gibi forumlar bunu orjinal halde bırakıp "Visual Novel" olarak kullanmayı tercih etmişler ve bence doğru bir seçim,Ancak hepsi aynı kapıya çıktığından pek birşey farketmiyor hangisi daha sıcak geldiyse o şekilde kullanabilirsiniz.

Kelime anlamını bi kenara bırakacak olursak,Visual novel aslında her ne kadar Türk anime camiyası içinde light novel gibi nerdeyse hiç bilinmesede Anime - Manga - Light Novel - Visual novel 4lüsünün vazgeçilmez bir üyesi,Hatta biraz daha detaya inecek olursam Özellikle son yıllarda Animedeki kalite ve popülaritenin düşüşü üzerine aşırı bir ivme yakalamış,Diğer sektörlerden çok daha ilgi çekmeye başlamıştır kendisi.

[bIMGX=600]

http://i.imgur.com/l1DRj.png[/bIMGX]

Övmeyi bi kenara bıraktıktan sonra "Aslında" ne olduğunu anlatmak istiyorum ancak kelimelerle anlatması gerçekten baya güç.Bu sebepten yer yer bazı oyunlardan rastgele çektiğim resimler serpiştirmeyi düşünüyorum aklınızda üç aşağı beş yukarı bişeyler oluşsun diye.Hani bu resim ne alaka tarzı bir düşünce olmasın maksat konu renklensin onuda dipnot tarzı düşmüş olayım arada.

Özelliklere gelince, Öncelikle Diğerlerinden ayıran, Visual noveli visual novel yapan en önemli özelliğe değinmek lazım ;

Visual Novellerde Ana karakter seslendirilmez & Ana karakterin yüzü ya hiç görünmez,Yada önemli sahnelerde ayrıntısız bir şekilde çizilir ve En önemlisi Okuyucu oyunu Ana karakterin Gözlerinden görür, Ana karakterin düşündükleri okur, Önemli Sahnelerde Ana karakter olarak seçimlerde bulunur ve bu seçimlerle her ne kadar sınırsız olmasada önüne sunulan hikaye alternatiflerinden kendi istediğine girebilir,Bazı oyunlarda yanlış seçimlerle ana karakteri ölümede götürebilir.

[bIMGX=600]

http://i.imgur.com/uyqNW.png[/bIMGX]

Kısacası Bir anime veya Manga okuyucuya,izleyiciye "Ana karakterin etrafında olan olayları seyretme" Amacı güderken,Visual novel "Okuyucuyu Ana karakter Yapma" amacında. Tabi bunu başarabilen oyun var başaramayan oyun var,Ancak hepsinin yapmaya çalıştığı şey "Okuyucuya Ana karakterin hissettiklerini hissettirme,Kendini ana karakter ile bütünleşmesini sağlama."Bu sebepten dolayı bir anime sadece önemli noktaları gösterip toplamda 7-8 saat sürerken bir visual novel 30-150 saat arasında hikayesine & karakter bolluğuna göre değişebilen bir yapıya sahip.

Bunu Belirttikten sonra Biraz daha detaya,Teknik özelliklere geçebiliriz sanırım;

---Resimlerdende gördüğünüz üzere "Animasyon" yok bunda,Sadece Resim var yani,Tabi tek resim üzerine değil karakterlerin hal durumlarına göre birçok çeşit var ancak Hareket etmiyorlar öyle söylesem daha doğru olur gibi.

---Sonra karakterlerin seslendirilmiş olduğunuda belirtmekde fayda var.Her ne kadar %100 olmasada 2001-2002den bu yana seslendirilmemiş oyun yok denilecek kadar az,Kısacası oynadığınız oyun fazla eski değilse "Ana karakter Hariç" Tüm karakterler seslendirilmiş olacağından şüpheniz olmasın.

---Oyunların hiçbiri fazla bir bilgisayar sistemi vs istemez,Yani acaba pc kaldırırmı gibi bir sıkıntınız kesinlikle olmasın zaten kaldırmayacak birşey yok gördüğünüz gibi Rami işletim sistemi olan her bilgisayar açar heralde.

--- Animelere oranla OST'lere çok daha fazla değer veriliyor,Okuyucuyu havaya sokan onlar neticede ve haliyle ortaya çok daha kaliteli şeyler çıkıyor.Tabiki burda kalitelileri sıralayacak değilim ancak OST dedik mi Saya no Utanın "Schizophrenia" atlanılmaması gerek.Bilmiyorum oyunu oynamamış birinde aynı etkiyi yaratırmı ama,bende her dinlediğimde oyundaki o anları tekrar tekrar yaşıyormuş havasına giriyorum.

---1-2 adet Fan yapımı haricinde henüz Türkçeye çevrilmiş hiçbir visual novel yok,Bunuda şimdiden belirtmem daha sağlıklı olur kimse hayal kırıklığı yaşamadan bunuda belirtmiş olalım. İleride yeteri kadar ilgilenen olursa ben amatör yapımı olmayan birşeyler çevirmeyi planlıyorum ancak 50-60 saatlik bir oyunu çevirmek nerden baksak 4-5 ay rahat alacak bir proje,Yani yakın bi tarihte türkçe bir visual novel görmeyeceğinize malesef kesin gözüyle bakabilirsiniz.

---Bunu belirtmeye gerek varmı aslında bilmiyorum ama atlamış olmayayım en iyisi, Animelerde olduğu gibi Visual Novellerde de ana karakterlerin %90'ı Erkektir,Tabi Bayanlar içinde yapılmış ana karakteri kadın olan "Otome Games" Dediğimiz oyunlar var ancak açık konuşmak gerekirse bunun sayısı çok daha az.Yani bir bayanın "Moege" Dediğimiz bir karakterin günlük hayatını,Kızlarla yaşadığı olaylar sonucu romantik ilişkiye girdiği oyunlardan pek zevk alacağını sanmıyorum ancak bir Fate Stay Night' ın veya Higurashi - Umineko - Steins Gate tarzı oyunlarda cinsiyet farketmeden aynı zevki alacağınızdan şüpheniz olmasın.

________________________________________________________________________________________________

Son olarak Ana bölümde peki iyi güzelmiş,Ancak böylesine birşeyin Türkiye'de hiç bilinmemesi,kimsenin ilgilenmemesinin sebebi nedir Sorusuna Cevap vereyim;

--- Birçok sebebi var aslında,Ancak belli başlı 3-4 tanesi etkiliyor.En önemli etken tabiki Yeterince Bilinmemesi,Hani bu forumda bile sorsak bilen çok azdır ki sadece anime izlemekten zevk alan, öyle derine inmemiş birinin bunu duymuş olma ihtimali yok malesef.Bunun hemen Ardından Türkçe dil alternatfini bulunmaması, ve Oyunların bir çoğunun +18 olması sebebiyle ortaya çıkan önyargı geliyor.

Bunun üzerindede hafif bi durmak lazım,Her ne kadar hepsi öyle olmasada genel olarak birçok visual novel +18 dir lakin 60 saatlik oyunda toplam 1 saat kadar kısa bir yer alması ve konu ile alakalı değilde okuyucuya fan servis amacıyla yapıldıgından "İsteyen Atlayabilir" durumuna geliyor,Kısacası evet +18 sahne var ancak okunmayı zorunlu kılmıyor oyun,İsteyen Skip tuşu ile 3 saniyede uçabiliyor.

WRgwL.png

rYyfn.jpg

"Nedir" Bölümü düşündüğümden çok çok daha uzun tuttu,açıkçası oturup okuyacak varmı bilmiyorum ama yazmaya devam edeyim ben yinede.

Şimdi Elimizden geldiğince Ne olduğunu anlattıktan sonra,Başlangıç için ne bilinmesi gerekli, Ne tavsiye edilir bunlara gelelim.Tabi ne tavsiye edilmesi gerek derken,Herkesin zevkleri farklı olduğundan yapacağım işe aslında "Başlangıç için bilinmesi gerekenler" desek daha doğru olurdu sanki.Öneri - Tavsiye olayı için konu altında isteğe göre yardımcı olurum.Ancak ondan önce "Terimler" Geliyor,Özellikle visual novel için olan özel terimler çok sık kullanıldığından başka bi yerde karşımıza çıktığında "ne demiş bu ya" tarzı bir surat ifadesi oluşturmamak adına bilinmesi gerek.Çok Ayrıntıya inmeden belli başlı olanları yazayım ben;

Route: Okuyucuya sunulmuş hikaye seçeneklerinin isimlendirilmesinde kullanılan terim.Visual Novellerde Her Heroine için sadece birer hikaye alternatifi olduğundan genelde onun ismi ile nitelendirilmekte "Saber Route" - "Asuka Route" tarzı. Açıkçası anlatması zor ancak bir oyun oynadıktan sonra çok rahat anlayabileceğiniz bir terim.Arada Heroine Alternatifi sunmayan oyunlarda "Good Route" - "Evil Route" Gibi kullanımlarda var,ancak %99 oranında Karakter ismi + Route şeklinde karşınıza çıkar & Kullanırsınız.

Heroine: Oyunda Kendine Ait bir senaryosu & Endingi olan karakterlere verilen isim.Ancak kendine ait derken tamamen farklı birşey anlamamak lazım oyundan kopuk değil sadece oyunun başka bir kolu.Route & Heroine kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için örneklendirerek biraz ayrıntıya girsem iyi olacak gibi;

Her oyun aynı noktadan aynı şekilde başlıyor ancak sizin seçenekleriniz doğrultusunda oyun kollara ayrılarak istisnasız ya bir karakter üzerine yoğunlaşır & Yada bad endinge götürür.Oyunun size üzerinde yoğunlaşabilme & Romantik bir ilişkiye girebilme alternatifi sunduğu karakterlere "Heroine" Adı verilmekte.Tabiki konudan tamamen kopulmuyor,Yani bir fate stay night hangi routea girersen gir Holy Grail üzerine ancak girdiğin karakterin durumuna göre farklı bir şekilde ilerliyor.

Bad Ending: Okuyucunun hangi karaktere yöneleceğine karar veremeyip tabiri caizse "Herkese pas vermesi" veya Önemli bir anda ana karakterin hayatına mal olacak bir seçenekte bulunması sonucunda gelen Endingler.Game Over olarakta düşünebilirsiniz bunları.

Common Route: Oyun Heroinelere özel Routelara ayrılmadan önceki bir bakıma "Ortak" olan okuyucunun hangi routea gireceğini belirlediği kısım.Oyundan oyuna değişen uzunlukta,Kimi oyunda routelara ayrılmadan önce ana hikayenin bir düzene girmesi gerektiğinden baya uzayabiliyor,Kimi oyundada Routea girdikten sonra asıl olay başladığından abartmadan birkaç saat içinde bitiyor.

ADV: Yazların ekranın altındaki özel küçük bir dialog kutusunda olduğu oyunlar,Visual novellerin %60ı bu türde olsada NVL de baya olduğunu tekrar belirtmek lazım.

BXGwp.jpg

NVL: Metin için özel kutunun olmadığı, Şeffafımsı istenildiği zaman sağ tuşla kaldırılabilen bir layere sahip oyunlar.

T28zm.jpg

Gameplay Aslında bu içinde çok ayrılıyor ancak o kadar ayrıntıya inmek istemediğimden genel olarak Gameplay içeren oyunlar olarak aldım.Genel olarak Sadece metin üzerine değilde yerine göre Stratejiye,Veya Aksiyon RPG tarzı özellikler gösteren visual noveller.

nQf0K.jpg

Nukige: Hikaye & Karakter gelişimi veya Ana karakter ile Heroine arasında Romantik öğelere nerdeyse hiç değinmeyen,Sadece +18 indexli oyunlar.Açıkçası sapık falan olmadığınız sürece uzak durulması gereken bir tür,Yinede kimsenin zevkine birşey demiyorum tabi.

Nakige: Eğlenceli Rahat bir common route ile başlayan,Fakat sonlara doğru aşırı duygusallaşıp en sonunda etkileyici bir mutlu sonla okuyucuyu ağlatmayı hedefleyen oyunlar.Genelde Key çok öne çıkıyor bu türde,bunuda dipnot tarzı belirtmiş olayım arada.

Moege: Aksiyon,Ağır Dram,Psikoloji kısacası ağır hiçbirşey içermeyen,Günlük Hayatı Comedy ile birlikte ele alarak Soft Drama ile harmanlayıp endinge bağlayan oyunlar.Arada insanın canı sıkıldıkça hava değişimi gibi güzel geliyor,Ancak oturup aşırı zaman harcanamıyor tabiki.

Early Branching Plot : Yukarıda anlattığım Common Route'u kısa olan türe verilmiş özel isim. Bu oyunlarda Common Route kısa olduğundan asıl olay karakter Routelarına girildiğine başlar,Bu sebepten oyun başlarında her ne kadar pek bi karakterle alakalı görünmesede "Yemeği kantinde ye, Yemeği dışarda ye" tarzında her seçenek hangi heroine'e gireceğiniz açısından önemlidir.

Late Branching Plot: Buda Common Route'u uzun olan tür.Bu oyunlarda Common Route çok uzun olduğundan Ana hikaye o kısımda işlenir ve karakter routelarına Birkaç romantik sahne ile Birer adet H-scene kalır sadece.Yine bu sebepten oyunu ilk oynayışınızda bir türlü bitiremeyebilirsiniz,Diğer oyunlarda her karakter başına 7 saatten 35 saat yapıyorsa toplam,Bunda Common Route 30 karakter başına 1er düştüğünden yine aynı saate denk gelir ancak ilk oyun baya zamanınızı yer.Gerçi bu tür oyunlarda hikaye çok sürükleyici olduğundan kimsede pek umursamıyor bu olayı.

Enforced Playing Order: Oyunun size verdiği Route sırası ile oynamak zorundasınız.Yani ben ilk şu routea gireyim,sonra şu kızınkini okurum tarzı birşey yapamıyorsunuz oyundaki "Hikaye" Gereği önce Y Karakterinin routea girebilmek için önce Xi,X içinde önce Z yi bitirmeniz gerekiyor yani.Pek sık çıkan bir durum değil bu,Ancak Tsukihime-Fate Stay night tarzı bir route'un diğerine spoiler olabileceği oyunlarda bulunuyor.İsterseniz Savedata indirip bunu geçebilirsiniz ama emin olunki bu çok düşünülerek oyundan maksimum zevk alınsın diye yapılmış bir durum,Hiç tavsiye etmediğimide belirtmek isterim.

Unlockable Routes / Choices Üsttekinin bir küçük versiyonu aslında.X karakterinin Routea girebilmek için öncelikle oyundaki tüm heroineleri bitirmen gerekiyor mesela,Veya X karakteri için Y'yi bitirmen gerekiyor ancak diğerlerini kafana estiği gibi yapabiliyorsun.Bu gibi durumlar içeren oyunlarda kullanılan bir tag kendisi.

Utsuge: Aşırı Depresif,Genellikle yanında Psikolojide bulunduran oyunlar için özel çıkarılmış bir tag. Nakigeden farklı olarak Utsugede hikaye çok umutsuz,depresif bir şekilde ilerler okuyucu üzerinde psikolojik bir baskı oluşturur desekde yeridir heralde.

Linear Plot: Alternatif Route veya Ending içermeyen,Tek sonlu ve tek Route'lu oyunlar. Arada Choices olsada ana hikayeye pek etki etmez,küçük ayrıntıları etkiler.

Kinetic Novel:Linear Plot'un seçeneksiz versiyonu,Sadece hikayeyi olduğu gibi anlatır herhangi bir alternatif Route & Ending & Choice yoktur.

CG: Oyundaki özel sahneler için çizilmiş Resimler.

Character Sprites: Özel sahneler haricindeki Sıradan karakter Çizimleri.Örneklendirirsem daha rahat olacak gibi ; Rehberin başındaki 1. Resim bir CG , 2. Resimde ise 2 adet CS görmekteyiz.

screenhunter09dec140057.jpg

Terimler için bu kadarı Yeterli sanırım.Ayrıntıya insek aslında bir dünya daha şey çıkar ancak o kadarına gerek duymuyorum ben zaten yeterince uzadı,gereksiz şeyler için dahada yer kaplamayalım.

Son olarak Faydalı Linkler tarzı bir paylaşımda bulunayım,Yardım istenildiği sürece elimden geldiğince yardım edeceğim zaten ama yinede el altında bulunsun ;

http://vndb.org/ - Genel Visual Novel Database

http://erogedownload.com/ - Üç aşağı beş yukarı tüm çevrilmiş oyunları direct Linkleri ile birlikte bulabileceğiniz bir site

http://www.vn-meido.com/k1/index - Günün büyük kısmını kapalı olarak geçirsede ErogeDownload sitesinden çok daha faydalı ve çok daha geniş içeriğe sahip bir site.

http://vntls.tindabox.net/ - Bu pek önemli değil aslında ama yinede bulunsun istedim,Haftalık Vn Çeviri Güncellemeleri.

Başkada Birşey Gelmiyor açıkçası aklıma rehbere eklenilebilecek tarz,Eğer sizin aklınızda bir soru varsa veya "şunuda eklesen iyi olurdu" diyebileceğiniz birşeyler bulunuyorsa önerilere & eleştirilere son derece açığım buyrun.

Onun haricinde mümkünse bu konunun en azından milletin ilgisini çekene kadar aktif kalmasını istiyorum, bu sebepten herhangi bir sorunuz,Tavsiye-Öneri isteyiniz veya visual novel ile ilgili başka birşey için burayı kullanırsanız çok daha mutlu olurum.Baya bi uğraştım umarım birilerinin ilgisini çekmiştir,veya umarım en azından birileri okumuştur :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık. Sadece meraktan soruyorum Nukige ile Eroge arasında ne fark vardır acep?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık. Sadece meraktan soruyorum Nukige ile Eroge arasında ne fark vardır acep?

Teşekkürler,uğraştırdı biraz ama değdi gibi.O ikisi arasındaki farka gelecek olursak;

Eroge +18 olan oyunlara verilen isim ancak oyundaki h-scene uzunluğunun önemi yok sadece olması onu eroge kategorisine sokmaya yeterli,Arada +18 olmayan higurashi, umineko, Planetarian, Ever17, Steins Gate vs gibi klasik oyunlarda bulunsada Visual Novel içindeki oyunların %90ı +18 olduğundan çok büyük bir kesim aynı zamanda Eroge türüne girmekte.

Yani Nukige Türüne giren bir oyun aynı zamanda Eroge olarakta sayılıyor Eroge daha geniş çaplı bir kategori. Ancak bu oyunlarda Aşırı fazla h-scene olduğundan ve Hikayeye & Karakter gelişimlerine & karakterler arası ilişkileri bir kenara bırakıp her fırsatta erotik bir sahne göstermeye çalıştıklarından özel bir tag yapılmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eline sağlık güzel olmuş.Baştan sona okudum.Şu an oynadığım Kamidori CG ile giriş yapman güzel olmuş.RPG içerikli oyunları sevdiğim için Gameplay'de tanıttığın Utawarerumono oyundaki sahnede güzeldi.

Sadece başrol değil genelde çoğu oyunda erkek karakterlerin seslendirmesi olmuyor.Tabi bu benim gördüğüm.Yine oynamak isteyenler için bir tavsiyem bolca save almaları.Özelliklede RPG sahnelerinde.Mücadeleyi kazanamazsan eğer oyun direk bitebiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Viusal novel ile hiç aram olmasa da oynamışlığım oldu fakat çabuk sıkıldığımdan devamını getirmedim.

Rehber güzel ve epey bilgilendirici olmuş. Bu konuda bilgi almak isteyenler kolayca buradan istediklerine ulaşabilir. Visual novel niye yok, konuşmak istiyoruz diyen arkadaşlar da artık dilediklerince sohbet edebilir.

Konuyu da önemli yaptım daha çabuk farkedilmesi açısından.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sonunda beklenen rehber gelmiş. Ellerine sağlık. Böyle bir rehber hazırladığın için teşekkürler. Hepsini okudum. Okuyanlarda bilgilenir ve belki daha çok ilgi olur VN' ye.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eline sağlık AkuTan. Bu işi bilmeyip, öğrenmek ve anlamak isteyenler için biçilmiş kaftan bir rehber olmuş. Bu işe soğuk bakan ya da korkarak geri duran kişileri cesaretlendirir umarım bu rehber. İlk defa bir VN okuyacaklar için Saya no Uta'yı tavsiye edebilirim. Konusu herkese göre olmasa da, 5 saat gibi kısa sürede bitmesi ve bu 5 saatte güzel bir hikaye anlatması onu çekici kılıyor bana göre. +18 loli sahnelerinin olduğunu da ekleyeyim, ilgilenenler için.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkürler,uğraştırdı biraz ama değdi gibi.O ikisi arasındaki farka gelecek olursak;

Eroge +18 olan oyunlara verilen isim ancak oyundaki h-scene uzunluğunun önemi yok sadece olması onu eroge kategorisine sokmaya yeterli,Arada +18 olmayan higurashi, umineko, Planetarian, Ever17, Steins Gate vs gibi klasik oyunlarda bulunsada Visual Novel içindeki oyunların %90ı +18 olduğundan çok büyük bir kesim aynı zamanda Eroge türüne girmekte.

Yani Nukige Türüne giren bir oyun aynı zamanda Eroge olarakta sayılıyor Eroge daha geniş çaplı bir kategori. Ancak bu oyunlarda Aşırı fazla h-scene olduğundan ve Hikayeye & Karakter gelişimlerine & karakterler arası ilişkileri bir kenara bırakıp her fırsatta erotik bir sahne göstermeye çalıştıklarından özel bir tag yapılmış.

Cevap için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu emulator vs kurulup oynanıyor değil mi?Konsollara çıkan bir oyun değil gibi...Detaylı anlatım için teşekkürler...deneyebilirim sanırım özellikle korku temalı oyunları vs oynaması eğlenceli olabilir...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu emulator vs kurulup oynanıyor değil mi?Konsollara çıkan bir oyun değil gibi...Detaylı anlatım için teşekkürler...deneyebilirim sanırım özellikle korku temalı oyunları vs oynaması eğlenceli olabilir...

Emulatore falan gerek yok bilgisayar oyunu birçoğu,Arada ps2 veya psp için olanlarda var tabiki ancak onların sayısı pek az,Çevrilenlerin sayısı ise çok çok daha az haliyle %99u bilgisayar için dememin bir sakıncası olmaz heralde.Ancak Birçok oyunu açmak için Japanese Locale olayını halletmek gerekiyor,onun rehberide bugün yarın açmayı düşünüyorum.Artık onu bitirdikten sonrası oyun tanıtımları inşallah.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eh be abi, kaç zamandır bekliyorum harbi sonunda yapmışsın yani. Ayrıca verdiğin örnekler cidden güzel olmuş, çok bilinen şeylerden gidince anlaşılması daha basit olmuş haliyle.

Vallahi şöyle bi bakıyorum, acaba ekleyebileceğim bir şey var mı diye ama yok gibi duruyor. Epey sade, epey faydalı olmuş. Tabi eklemek istediğim bi şey aklıma geldi şimdi. Sormuşsun "vn neden okunmuyor" diye. Cevaplardan biri ise, halkımız okumayı sevmiyor. Cidden. Manga okumaya üşenip direk animesini izleyen o kadar çok insan var ki şu camiada. 150 saatlik roman dediğinde haliyle kaçıyor. Eh, İngilizce mevzusu da ayrı tabi. Halbuki çoğu vn (özellikle ADV olanlar) o kadar basit bir İngilizce içeriyor ki, anime/manga camiasına girmiş adamın hiç olmasa bile oradaki cümleleri %99 anlayacak bir İngilizce'si vardır. Neden özellikle ADV dedim çünkü ADV'ler genelde kısa cümleler içerir. O kutucukta uzun uzun betimlemeler görmezsiniz, uzun uzun laflar yemezsiniz (genellikle). Fakat o tarz kutucuk kullanmayanlarda, ekranın tamamını dolduracak betimlemeler görürsünüz, daha sanatsaldır genelde. O yüzden böyle çok psikolojik ya da bilim kurguya dalmadan, kısa ama güzel hikayelere sahip vnler okuyarak bu ortama çok iyi alışabilir vnden kaçan tipler. Hoş, zorla okutmuyoruz tabi ama, çok güzel bi atmosferi kaçırıyorlar.

Önerilere gelirsem. Bir vn'i ele almak istediğinizde ya da ön yargı oluşturmaya meraklıysanız sakın çizimlerine falan bakmayın. Çok çizime meraklıysanız gidin animesini falan izleyin. Burada roman okuyorsunuz neticede, çizimler senaryodan ön planda olmamalı. Evet ortamı aktarmak amacıyla faydalı tabi, ama çizim her şey değil. BGM/OST'ler konusunda da aynı şey geçerli. Hiç çekemiyorsanız komple BGM klasörünü silin.

Hep örnek olarak Umineko'yu getirmek istiyorum çünkü bu konuda en büyük haksızlığı Umineko yiyor benim gözümde. Sırf anime çizimleri daha güzel, vn çizimleri kötü önyargısıyla yaklaşıp anime vn'den daha güzel diyen tipler var. Ben Umineko'nun bu kadar sıkı hayranı olmama rağmen, anime benim gözümde çöpten öte değildir. Vn'ini okumadan önce evet animesi biraz cazipti ama, vn'i okuduktan sonra "ulan bu anime neyi anlatıyor ki, cinayet minayet, uçmuş bunlar" diye kalıyorsunuz. Halbuki olaylar ne kadar farklı, yazar bizzat okuyucuyla kendi kelimeleriyle konuşurken bu kadar insan animeyi orijinalinden daha öte görüyor. Bir ön yargı bir insanı bu kadar ahmak durumuna düşürmemeli. Neyse.

Son olarak ben de bi BGM yani Background Music yani Arkaplan Müziği atayım. (bak bunu kavramlar sözlüğüne eklemeyi unutmuşsun Burak, bunu da baya kullanır millet ortamlarda her türlü. OST diyen pek görmedim :D)

Ayrıca Burak, harbiden o Saya no Uta'lı bgmi dinleyince aklım gitti ya. Ciddi ciddi okumayan insan o BGM'den etkilenmez kolay kolay. Aynı benim şimdi attığım gibi.

edit: Youtube ekleme fail.

edit2: Ekstradan aklıma bir şey geldi onu ekliyeyim dedim. Yazmışsın ya Burak, "hareket etmez" falan filan. Buna genellikle diyelim çünkü ben hatırlıyorum ef'te baya kız yanımızda bizimle birlikte yürüyordu. Ha bir anime gibi değil elbet ama sadece sprite olarak durmasından çok daha öte bir şeydi ef'teki mevzu :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...

Çok ayrıntılı bir rehber olmuş, yeni başlayan arkadaşlar için çok yararlı olabilir, bu arada baştaki Little Busters! videosunu görünce seveni olduğu için sevindim bir an, güzen bir VN ve yakın zamanda animeye çevirilecek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...

Merhaba öncelikle :)

Görsel romanı animelerden dolayı duymuşluğum vardı. Bir çeşit oyun olduğunu biliyordum tabi ama oynamak şu ana kadar ilgimi çekmemişti. Ama bugün merak ettim nasıl bir şey diye ve Türkçe olarak burayı buldum. Bilgiler için teşekkür ederim. Denemeye karar verdim ben de. Ancak bu oyunlar bilgisayarda nasıl oynanır, nasıl kurulur hiçbir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bilgisayarınızın yerel ayarını Japonya yapmanız gerekiyor, Windows XP kullanıyorsanız çok karışık fakat Vista/7/8'de biraz daha kolay. Başlat'a basıp Bölge ve Dil ve en üstteki uygulamayı açın. Gelen pencereden Konum'a gelin ve Türkiye'yi Japonya yapın, ancak bu şekilde okuyabilirsiniz Visual Novel'leri.

Uğraşmak zor geliyorsa bu programı deneyin derim. Sağ tıklayınca bir seçenek çıkıyor, yönetici olarak çalıştır gibi System Locale şeklinde bazı Novel'ler bu şekilde çalışmıyor tabii onu da belirtmek isterim.

Okuyacağınız Visual Novel'i buradan aratıp bakın, İngilizce yaması var mı diye. Genre'lere de bakarsınız. :P

Rastgele arıyorum diyorsanız bu siteyi öneririm, özellikle isim olarak aratıp indireceğim diyorsanız; Şu siteden torrent aracılığıyla indirebilirsiniz. Kafanıza takılan, yardımcı olabileceğimiz bir şey olursa çekinmeden sorun. :)

Edit: Türkçe Visual Novel yoktur, İngilizce bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Merhaba öncelikle :)

Görsel romanı animelerden dolayı duymuşluğum vardı. Bir çeşit oyun olduğunu biliyordum tabi ama oynamak şu ana kadar ilgimi çekmemişti. Ama bugün merak ettim nasıl bir şey diye ve Türkçe olarak burayı buldum. Bilgiler için teşekkür ederim. Denemeye karar verdim ben de. Ancak bu oyunlar bilgisayarda nasıl oynanır, nasıl kurulur hiçbir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Shini zaten açıklamış ama,konu sahibi olarak birde ben üstünden geçmek istedim. Öncelikle oynamak istediğiniz oyunu seçmeniz gerekiyor tabiki, vndb.org isimli siteden search>filtres>language>english'i seçerek ingilizceye çevrilmiş tüm visual novelleri görebilirsiniz,gerisi size kalmış ister oylamaya göre seçin ister konusu hoşunuza giden yapımları seçin istersenizde nasıl birşey aradığınızı söyleyin biz burda yardımcı olalım.Ancak "Fan yapımı" oyunlardan konusu hoşunuza gitse bile uzak durmanız sizin iyiliğinize olacaktır,nitekim daha vnye başlamadan soğuma ihtimaliniz daha yüksek. Kısacası eğer baktığınız oyunun "Releases" kısmında japonca yok,sadece ingilizce varsa kaçın o yapımdan :D

Oyunu seçtikten sonra indirmesi kalıyor, http://erogedownload.com/ sitesi üzerinde tüm visual noveller bulunmakta,Ancak sizde birçok kişi gibi torrent tercih ediyorsanız http://fuwanovel.org/ daha yararlı olur muhtemelen, Hepsi olmasa da çevrilmiş oyunların çok büyük bi çoğunluğu seedli birşekilde torrent olarak bu sitede bulunmakta.

Son olarak Shini'nin dediği yerel ayar olayı,Resmi firmalar tarafından çevrilmiş visual noveller istemesede fan çevirisi olan visual noveller için gerekli bir durum. Onunda rehberi forumumuda bulunmakta, http://www.animemangatr.com/forum/visual-novel-tartismalari/4944-bilgisayar-icin-japonca-dil-paketi-xp/ buradan ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz,iki konu hakkında da bir sorunuz olursa ister burdan isterde pm yoluyla ulaşın yardımcı olayım elimden geldiğince. Uzun zamandır benim mesajlarım haricinde gelen giden yoktu bu bölüme,biraz canlanması iyi oldu :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Deneme amaçlı olarak Little Busters oyununu indirdim. Bilgisyarın Japonca ayarını falan da yaptım. Ancak nasıl kuracağım konusunda sıkıntı yaşıyorum.

Autorun_rlsmm

SetupInstallModule

SetupMenuModule

şeklinde uygulama dosyaları var. sanırım ilki kurulum için. ancak çift tıkladığımda japonca bir uyarı ya da hata veriyor ve sonuç olarak hiçbir şey olmuyor. tabi hiçbir şey anlamadım. biri bana kurulumu adım adım anlatsa çok minnettar olurum açıkçası. biraz zahmet veriyorum ama cidden kendi başıma çözebilecekmişim gibi durmuyor. :(

Edit: İngilizce bir anlatım buldum. Deneyeceğim. Sanırım neyi yanlış yaptığımı buldum. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 10 ay sonra...

Eline sağlık, çok güzel bir rehber olmuş. Ben bunların zaten hepsini biliyorum yea kafasıyla girip bilmediğim 1-2 şey öğrenmiş oldum sayende.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

çok kapsamlı, çok büyük bir rehber :D hepsini okudum, her yorumun her satırını da okudum :D aklıma soru gelirse buraya yazıcam :D şimdilik rezerve atalım da sayfayı kaybetmeyelim :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

veee ilk sorumu soruyorum;

şu syfadaki visual noveli kuramadım :( setuptaki karakterler latin karakterleri değil :(

not1; sanırsam h. türünden,

not2; sayfayı up yapmak içni ayrı mesaj attım :(

edit; bi de saya no uta'yı kurdum ingilizce ama, gerçekten çook uzunmuş .s girişi bile baya baya uzun. türkçe olmadan oynamak zor. sebebi de cümlenin ne dediğini anlayana kadar sıkılmış oluyorum .s

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölümün içinde Japonca Kurulum rehberi var sabitlenmiş başlik halinde, oraya bir göz atarsan çaliştirabilirsin. Muhtemelen ?????? geliyordur.

Zaten Japonca bile olsa yapacağin Next'i bulup basmak sürekli, onu da deneme yanilmayla da bulabilirsin kolayca.

Bundan sonra vn indirirken erogedownload yerine fuwanovel.org'u tercih et derim. Çünkü orada hem torrent veriyorlar seed'i güzel, hem de yüklenmiş klasörü direk geliyor. Yani tak-çaliştir gibi bir şey. Yapacağiniz tek şey exe'yi çaliştirip oyuna girmek oluyor kurulumla uğraşmadan.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

veee ilk sorumu soruyorum;

şu syfadaki visual noveli kuramadım :( setuptaki karakterler latin karakterleri değil :(

not1; sanırsam h. türünden,

not2; sayfayı up yapmak içni ayrı mesaj attım :(

edit; bi de saya no uta'yı kurdum ingilizce ama, gerçekten çook uzunmuş .s girişi bile baya baya uzun. türkçe olmadan oynamak zor. sebebi de cümlenin ne dediğini anlayana kadar sıkılmış oluyorum .s

Saya no uta kısa olan visual novellerden aslında,Bu gösterdiğin shinigami no kiss onun 2 katından daha uzun bir yapım öncelikle onu uyarayım. Yinede oynamak istiyorsan ;

http://www.animemangatr.com/forum/visual-novel-tartismalari/4944-bilgisayar-icin-japonca-dil-paketi-xp/

Şu linkteki ayarları yapıp bilgisayarını yeniden başlattıktan sonra herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır kurmanda.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Saya no Uta ağir diliyle sana biraz ağir gelebilir; ama bu sadece başlari için geçerli. 1-2 saatlik okumadan sonrasi bildiğin Hollywood aksiyon filmleri gibi akip gider.

Eğer tür seni sarmadiysa Narcissu'yu deneyebilirsin. Kisa kisa cümleler var ve çabucak bitiyor. http://fuwanovel.org/novels/narcissu-1-2

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölümün içinde Japonca Kurulum rehberi var sabitlenmiş başlik halinde,

oraya bir göz atarsan çaliştirabilirsin. Muhtemelen ?????? geliyordur.

Zaten Japonca bile olsa yapacağin Next'i bulup basmak sürekli, onu da deneme yanilmayla da bulabilirsin kolayca.

Bundan sonra vn indirirken erogedownload yerine fuwanovel.org'u tercih et derim. Çünkü orada hem torrent veriyorlar seed'i güzel, hem de yüklenmiş klasörü direk geliyor. Yani tak-çaliştir gibi bir şey. Yapacağiniz tek şey exe'yi çaliştirip oyuna girmek oluyor kurulumla uğraşmadan.

yok kurulum rehberi .s sadece 2 parça iso dosyası var, bir de o linkten ayriyeten ingilizce yamasını indirdim ama o kurduktan sonra heralde aha da;

7718incik3108034.png

Saya no uta kısa olan visual novellerden aslında,Bu gösterdiğin shinigami no kiss onun 2 katından daha uzun bir yapım öncelikle onu uyarayım. Yinede oynamak istiyorsan ;

http://www.animemangatr.com/forum/visual-novel-tartismalari/4944-bilgisayar-icin-japonca-dil-paketi-xp/

Şu linkteki ayarları yapıp bilgisayarını yeniden başlattıktan sonra herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır kurmanda.

zaten ben de saya no uta'yı bu başlıkta birini önerisi üzerine indirdim :D hiç bir fikrim yok noveller üzerinde :(

Saya no Uta ağir diliyle sana biraz ağir gelebilir; ama bu sadece başlari için geçerli. 1-2 saatlik okumadan sonrasi bildiğin Hollywood aksiyon filmleri gibi akip gider.

Eğer tür seni sarmadiysa Narcissu'yu deneyebilirsin. Kisa kisa cümleler var ve çabucak bitiyor. http://fuwanovel.org/novels/narcissu-1-2

gerçekten biraz ağır galiba. sırf yazı gibi geldi başlarda ben de kapattım .s hiç bir fikrim yok noveller üzerinde. tek fantezim, school days'i indirip, eğer varsa "happy ending" yapmak :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kurulum Rehberi derken Akutan'in attiği linkten bahsediyorum, bizim bölümümüzde yani. Hem Japonca karakterler gözüküyor sanirim çevirmişsin Japonca'ya? Orada kulum yaparken eğer ekrana bir şey geliyorsa Yes No tadinda bi şeydir, ikisine de tikla ne geliyorsa. Bildiğiniz basit oyun kurulumu yani normalde diğer oyunlar nasilsa bunlar da öyle kuruluyor çat pat tahmininiz olmasi lazim.

Oyunu kurduktan sonrasi ingilizce patch'i kurmak. Zaten ondan sonra orijinal oyunun klasörüne dokunmuyorsunuz pek, vn'i okurken direk ingilizce patch'in verdiği .exe dosyasiyla çaliştiriyosunuz. Yani orijinal oyun kurulumunun ingilizce olmasini beklemeyin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?