Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel Anime Sohbet Başlığı v2

CHOBiTS

Önerilen İletiler

School Days'in finalinden etkilenmeyen tek benim heralde. Animeyi ilk bölümden sonra ciddiye almayı bırakmıştım ama yine de 11 bölümü hızlı bir şekilde izlemiş, finali yarın izlerim deyip yatmıştım. Kalktıktan sonra sersem bir halde finali izleyip, 1 puanı bastım. :@:

Bence School Days'i büyük bir 'eşek şakası' olarak değerlendirmek gerek arkadaşlar. Pek ciddiye almayalım lütfen. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

School days animesini severim ben, gerçi harem serilerini sevdiğim için olabilir bu beğenme:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Harem serilerinde de bazen (aslında çok nadir) iyi işlenmiş seriler çıkabiliyor ama School Days inanılmaz bir hit oranına ulaşmasına rağmen nereye ait olduğu belli olmayan bir seri. Kötüleyenlerle, sevenler hep uçlarda.

Aslında böyle seriler var mı bilmiyorum ama herkesi uçlarda yaşatan serileri bulmak lazım. Onları bi' listeme alayım. XD

Manga konusunda da katılıyorum @Squaw. Bir tarafı azaltıyorum ama bir taraf kabarmaya başladı. Şu an okuduğum ve okuyacağım manga'lar acayip derecede arttı. XD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

School Days'in finalinden etkilenmeyen tek benim heralde. Animeyi ilk bölümden sonra ciddiye almayı bırakmıştım ama yine de 11 bölümü hızlı bir şekilde izlemiş, finali yarın izlerim deyip yatmıştım. Kalktıktan sonra sersem bir halde finali izleyip, 1 puanı bastım. :@:

Bence School Days'i büyük bir 'eşek şakası' olarak değerlendirmek gerek arkadaşlar. Pek ciddiye almayalım lütfen. :011:

Aslında bakarsan benimkine etkilenme diyemem, sadece ana karakter için;

hak ettiğini buldu diye sevindim. :biyik gulme:

@CloudT

Erkek kesimi hedef alsa da bazı haremleri izliyorum, yalan yok. Hatta manga demişken ne zamandır aklımda olan bir harem var, elimde de okunmayı bekliyor. Ranma 1/2 okuyacağım bir ara, listemden bazı kız arkadaşlar da yüksek puanlamış ve gender bender ile haremin birleşimini nasıl harmanlamışlar merak ettim baya. :D Eskiden manga okumayıp sadece anime odaklı giden bir takipçiydim, sonra 1-2 okuyayım derken bir bakmışım listem kabarıyor, okumak istediklerim de artıyor ve anime gibi onların da güzelliği farklı geldi. Bir de, arada tuttursalar da adam gibi gelmeyen shoujo ve joseilerin yokluğu mangalara da sarmama sebeptir.

Yani kısaca harem serileriyle bir sorunum yok. Hem iyi işlenmiş bir harem serisiyle ne sorunum olabilir ki, benim sorunum School Days ile. :P

Bir de, listeni vermiştin ya, bir ara şöyle bir başlık açmıştık.

http://www.animemangatr.com/forum/genel/4697-hobilerimizi-listeleyebilecegimiz-siteler-ve-uyeliklerimiz/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ranma 1/2 animesini yarıda bıraktım. Bazı olaylar beni sinir etti. Bilmemezlikten gelmeyle ilgili bir şeyler. Söylemek istemiyorum spoiler olur. Bir de bu saçma durumun sona kadar devam ettiğini öğrenince direkt bıraktım. Bizle dalga mı geçiyorlar. Aslında ufacık spoiler olmuş olabilir. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ranma 1/2 animesini yarıda bıraktım. Bazı olaylar beni sinir etti. Bilmemezlikten gelmeyle ilgili bir şeyler. Söylemek istemiyorum spoiler olur. Bir de bu saçma durumun sona kadar devam ettiğini öğrenince direkt bıraktım. Bizle dalga mı geçiyorlar. Aslında ufacık spoiler olmuş olabilir. :P

Hmm... Zaten animesi mangasından daha düşük puanlarda genelde. Belki animesinde işleyiş sorunu vardır. :P Spoiler ile ilgili sorunum yok aslında, dönüm noktası olmadıkça çok aşırı takmıyorum artık. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Deadman Wonderland izleyenleri buraya alayım biraz. Ne düşünüyorsunuz? Belli bir noktaya geldikten sonra işleyişinde eksiklikler hissettim. Zaten reklam gibi anime olmuş Warner Bros fragmanları gibi. Mangayı da okudum. Bu arada Kiwako Makina waifum olur, dikkatli olun, bozuşuruz yoksa. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Açılış müziği güzeldi. Makina güzeldi. Konsepti güzeldi de harcamışlar güzelim hikayeyi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet öyle. Ama sırf Makina hatrına 10 puan veriyorum ama Makina'yı yeterince göstermedikleri ve anlatmadıkları için de -4 puan veriyorum. Hesabı yapın işte. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku

Harcanmış bir seri. Mangası daha hoş. Ama hakkını yememek lazım açılış şarkısı güzeldi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben unutmuşum bile bu seriyi neredeyse, aklıma pek bir şey gelmiyor, 6 puan vermişim zaten:022:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangası 10 basar. Keşke animesini hiç izlemeseydim. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Deadman Wonderland ilk animesini seyretmiştim, hem eksiklik hissedip hem merak edip mangasını okudum, gerçekten çok iyiydi. Sonunu görebildiğim nadir mangalardan (genelde yarım bırakırım) gerçi ben animesini de fena bulmadım hani :biyik gulme:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Deadman Wonderland izleyenleri buraya alayım biraz. Ne düşünüyorsunuz? Belli bir noktaya geldikten sonra işleyişinde eksiklikler hissettim. Zaten reklam gibi anime olmuş Warner Bros fragmanları gibi. Mangayı da okudum. Bu arada Kiwako Makina waifum olur' date=' dikkatli olun, bozuşuruz yoksa. :D[/quote']

Mangasını okumadım ama animesi sıkıcıydı. Hatta Barış'ın dediği gibi böyle bir anime olduğunu unutmuşum bile. :D Yalnız o hatunu ben bile waifu yaparım. :biyik gulme:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Madoka'nın movielerini izledim 3. movieye kadar hiçbir sıkıntı yoktu. 3. moviede ne olduğunu anlayamadım sanki.

Spoiler

Homura Madoka'ya ne yaptı? Madoka yapma ayıracaksın falan dedi sonra farklı bir evren yaratıldı Madoka'nın yarattığı evreni mi değiştirdi yoksa yeni bir evren mi yarattı. Homura'ya ne oldu? Şeytan oldum falan dedi. Eski haline dönmeye çalışan Madoka'yı durdurdu. En son Kyubei'yi gösterdi Homura buna bana yardım etmeye devam edin demişti son sahnede acayip hırpalanmış bir haldeydi Kyubei. Homura kendine güç sağlamaları için mi Kyubeileri mi kullanıyor acaba? Acayip bitti ya.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@Hikari no Kishi pek hatırlayamadım o nedenle filme baktım biraz ve hatırladıklarımla beraber bir şeyler karalayayim:

Spoiler

Homura Kyubei'in deneyi sonucu cadıya dönüşüyor ama onun ruhunu koruyan o küçük mücevherler izole ediliyordu ruhunun tamamen kaybolmasını engellemek adına. Ruhundan uzak kalan Homura sanıım cadı güçlerinin etkisiyle gerçek dünyadan farklı olarak oluşturduğu labirentte yeni bir dünya yaratıyor ve bu dünyada gerçek dünyada artık var olmayan Madoka'da var. Madoka'nın hafızasını şekillendiriyor burada ve böylece Kyubei onun gücünü etkinleştiremiyor dolayısıyla ona dokunamıyorlar. Bu labirentte Madoka Tanrı olduğunu unutuyor Homura'da cadı olduğunu. Diğer kızlar ise döngü kanununun birer parçası olarak Homura'yı o labirentten kurtarıyorlar, Madoka'ya da hafızasını geri veriyorlar. Labirentten kurtulan Homura Madokami'yi gördüğünde yakalıyor. Çünkü en başından beri onun isteği Madoka'nın kurtuluşu. Bu yüzden bütün evrenin akışını değiştiriyor ve evren yeniden yazılıyor yani yeni bir evren doğuyor.

Homura şeytan oldun diyor çünkü Madoka'yı cennetten çekip aldıysam bu beni şeytan yapar herhalde diyor. Kendisi ne sihirli kız ne de cadı artık. Daha üstün bir varlık oluyor bunun sebebi de Madoka'ya olan aşkının gücü. Bence yarattığı evrenin Tanrısı oluyor.

Kyubei'yi de dünyadaki lanetlerden korunmak için kullanacağını söylüyor. Bir nevi güç sağlamak için olabilir.

• Beğeni 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Madoka 3'te

Spoiler

birden fazla evren gibi bir durum yok benim algıladığımdan hatırladığım kadarıyla. Madoka bir evren yaratmamıştı, var olan evreni geçmişiyle birlikte değiştirmiş ve Tanrı olmuştu (Madokami, a.k.a. Godoka). Homura şunun farkındaydı: Artık kirlenen keder tohumları sihirli kız -> cadı dönüşümünü başlatmadığından, bütün o kirleri artık Madokami temizliyor, yani bir başka deyişle bütün sihirli kızların ve onların yardım ettiği insanların bütün kederlerini Madoka yükleniyordu. Madoka buna razıydı ama Homura razı değildi, Madoka'yı Madokami olmaktan vazgeçiremeyeceğinin de farkındaydı; tek çare Tanrı ile kavgaya girmekti, bunu yapana da şeytan dendiğinden, Akemi Homura olmaktan çıkıp Akuma Homura (a.k.a. Homucifer) oldu. Akuma Homura farklı bir evren yaratmadı, mevcut evrenin kurallarının değişmesine sebep oldu. Madokami'nin tek ve rakipsiz olduğu evrende QB'ler uşak gibi bir roldeydiler, Madokami'nin karşısında Akuma Homura'nın olduğu versiyonda ise köle gibi bir durumdalar... Gerisini günün birinde @Homucifer gelir yazar; Madoka üzerine onun kadar kafa yorup araştırma yapanı tanımıyorum.

• Beğeni 3
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
Alıntı

Terra Formars 114-121 dramatik bölümlere rast gelmişim :/

@gundamaster@WoLcRoW Animesini sevdiniz mi ya? Anime tartışması yapacağımdan buraya taşıyayım konuyu. :) Ben animesine bir türlü adapte olamamıştım. Sürekli flaşbekler, asıl önemli olaylardan uzaklaşmalar ve umrumuzda olmayan(en azından benim) konuları, kişileri göstermeler şeklinde ilerliyordu. Mars'taki sahnelerde de bir şeyler eksikti gibi hissediliyordu. En azından hatırladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kudo Shin'ichi Biraz gereksiz içerikle dolduracağım ama kusura bakma artık. :P Ben bu tür ileri derece bilim kurgu ögesi içeren yapımları sevdiğim için animesini sevmiştim. İnsanlar ikinci sezonu hiç sevmemişler mesela puan olarak çok düşük vermişler, ama benim daha çok hoşuma gitmişti. Fikir olarak düşünüldüğünde mantıklı unsurlar barındırıyor olması cazip geliyor. 

Spoiler

Mesela ikinci sezonda en güçlü eleman çıkıyordu ve ailesindeki insanların nesillerdir sadece genetik olarak en güçlülerden oluştuğunu söylüyordu. Yapay seleksiyon'a tabii tutuluyor yani. İnsanlar üzerinde böyle bir fikrin uygulandığının düşünülmesi bile nedense cazip geliyor. Günümüzde kalıtsal hastalıkların devam ediyor olmasının bir nedeni de insanların kontrolsüz üremesi bence. Bence diyorum çünkü açarsak çok büyük tartışma konusu çıkar altından. :P Hayvanlar aleminde böyle bir şey yok, zayıf olan ölüyor, yemek bulamayan ölüyor, populasyon çevre direncine karşı gelemediği zaman ya sayısı minimale iniyor ya da türün soyu tükeniyor falan. Buna rağmen kalıtsal hastalıklar onlarda da devam ediyor doğru ama biraz düşünüldüğünde insan kaynaklı sonuçlanan şeyler. :)  Muhtemelen daha da ayrıntısı vardır, bu değindiğim şeyler aşırı yüzeysel.

Bilimsel veri kullanarak olayı açıklamaya çalışanlar arasında Shinsekai Yori'de var mesela. Animenin sonunda epey şaşırtıcı bir şeyden bahsediyordu.

Flashback'leri hikaye anlatımı açısından gerekli buluyorum. Onları çıkartırsak karakter gelişimi olmayan, saf dövüş sahneleri kalacak. Hamam böcükleriyle kapışma sahneleri kalacak, kısacası en güzel yerler kalacak, ama şöyle bir sıkıntı var ikinci sezonun sonunda karakterler arası güven duygusunun kötüye kullanılmasından doğan bir sürü olay vardı. Takımlardan birisi komple ihanet ediyordu mesela ya da abi-kardeş, sevgili ilişkileri falan işleniyordu bunları anlatmayacaklardı. Düz dövüş olacaktı sadece. Eksikti dediğin kısımları da sonradan tamamlarlar belki diye mangaya başlayayım demiştim zaten. Animesinde illa ki eksiklik olacaktır. Mangasına bakmadan çokta fazla yorum yapmak istemiyorum. :W

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@WoLcRoWBen ikinci sezonu izlemedim. İlkini bile tam bitirmedim sanırım. Ben flaşbeksiz de düzgün hikaye anlatılabileceğini düşünüyorum. Örnekleri çoktur film, dizi, anime vs. Flaşbek genelde senaryoda ucuza kaçmaktır. İlla gerekli olduğu kısımlar da olabilir tabii, kâfi miktarda kullanabilirsin ama animelerde abartılı ve boş kullanılıyor bence.

Terra Formars bilimkurgu kısımları, hikayesi ilgi çekici geldiğinden izlemeye başladım ben de. Çok yeni şeyler anlatmıyor, klişe sınıfına girebilecek şeyler ama aşina olduğumuz şeyler. Hatta mangalayacaktım ama anime haberi gelince bekletmiştim. Manganın senaryosunu kim yazdıysa artık ucuza kaçtıysa yapacak bir şey yok(anlatım tarzı konusunda). :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
2 saat önce, Kudo Shin'ichi dedi ki:

@gundamaster@WoLcRoW Animesini sevdiniz mi ya? Anime tartışması yapacağımdan buraya taşıyayım konuyu. :) Ben animesine bir türlü adapte olamamıştım. Sürekli flaşbekler, asıl önemli olaylardan uzaklaşmalar ve umrumuzda olmayan(en azından benim) konuları, kişileri göstermeler şeklinde ilerliyordu. Mars'taki sahnelerde de bir şeyler eksikti gibi hissediliyordu. En azından hatırladığım kadarıyla.

Çok iyi değillerdi ama çok kötü de değillerdi, orta şekerdi. Ben ilk sezonu daha çok sevmiştim, ikinci sezon kalite daha çok düştüğü renklerin de değişmesiyle ilk sezondaki o umutsuzluk havası ortadan kalkmıştı. Kesinlikle yanlış stüdyo elinde harcandı bu seri. Daha iyi bir stüdyo ile çok başarılı olabilirdi. Konu ve içerik itibariyle benim çok hoşuma gidiyor. O nedenle de mangada neler olduğunu merak edip okumaya başladım. Bir süre ara vermiştim, tekrar başladım.

Dövüş mangası olan serileri anime olarak görmek istyorsun çünkü dövüş mangalarında dövüşü hissetmek zor oluyor. Ama uyarlama kötü oluyorsa mangaya mecbur kalıyorsun. Mangasının çizimleri de oldukça iyi bu arada.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kudo Shin'ichi Başlamadan önce bazı kısımlarda biraz abartacağımı belirteyim, bilerek öyle yazdım. Senin yazdıklarını okudum da cevap veriyorum yani :W 

Vikipedi'deki flashback tanımını alıntılayarak gireyim.

Alıntı

Flashback (Geriye dönüş olarak da bilinir), sinema ve edebiyatta bir anlatım tekniği. Bir durumu anlatırken, onu doğuran bir olaya dönme yoluyla anlatının kronolojik akışının bozulmasını içerir.

Terra formars'daki olay örgüsünü düşündüğümüzde şöyle bir şey var: Bu adamlar önce Dünya gezegeni dediğimiz yerdeler, ardından da Mars'a geçiyorlar. Mars'tan Dünya'dakilerle ikide bir bağlantı kurmaları mümkün olmayacaktır. Çünkü Mars'ta hamam böcükleri zılgıt atıyor, halay çekiyor :lo: ve her geçen saniye evrilmeye devam ederek kendi medeniyetlerini kuruyorlar. Zorlu böcükler yani, Mars'a gidince baş etmesi zor olacaktır. Bu böcüklere dünyalılar arasından da sürekli müdahale eden var. Marstaki ekolojik dengeyi olumlu ya da olumsuz yönde değiştirerek hamam böcüklerini istedikleri gibi manipüle edebiliyorlar. Bu olay Mars'a gidecek insanların yaşayacağı atmosfer koşullarını da değiştiriyor tabii.

Flashback olayı hiç yaşanmasın istiyorsun mesela, o zaman bu adamlar Dünya ile ilkel seviyede iletişim kuracaklar. İkide bir, bir şeyler hatırlayıp geçmişte şöyle olmuştu, o yüzden böyle oldu demeyecekler. Olacak olan olaylar sadece Mars'ta yaşananlar üzerinden anlatılacak. Karakterlerin hiçbirisin geçmişine değinilmeyecek. Zaten sürekli birileri öldüğü için her gelen hakkında bir şeyler anlatıyordu yapımda o da var. Flashback'in tersi Kronolojik anlatımdır diyebilir miyiz? Bu konuyu da tam bilmediğim için bir şey diyemiyorum sana da net bir şekilde.

Şimdi de şöyle bir şey söyleyeyim bu hikayeyi sen yazıyor ol Kudo qdisler , Dünya'dan Güneş'e kadar olan uzaklık 1 AU, Mars-Güneş arasındaki ise 1,5 AU'dur. Yanı Mars-Dünya arası 0,5 AU olur. Bu ne demek? Güneşe giderkenki yolun yarısını ters yönde gidince Mars'a anca varmış olacaksın. O kadar yol kat ederek nereye gidilebilir? Güneşe doğru gidersen Venüs'e çok daha kısa sürede varabilirsin mesela.  Kısacası Mars dünyaya çok uzak olmuş oluyor. Bu adamları hikaye içerisinde Dünyaya gönderip geri getirmen saçma olacaktır. Ya da ona uygun çok çok daha gelişmiş bir teknoloji yapacaksın. Teknolojiyi gelişmiş yaparsan orjinal hikayedeki 2. sezonun hepsini sil at! Oradaki bütün olayların yaşanması imkansız hale gelir. Çünkü herşey ulaşım mesafesinin uzak olmasıyla alakalıydı. Orjinal hikayede de bu bahsettiğim süreleri dikkate alarak yapıyorlardı diye hatırlıyorum. Kronolojik sırayla anlatım mümkün olmadığı için Flashback tercih etmiş olabilirler. Hikayeyi sen yazıyor ol dememin esas nedenine geleyim: Bu durum için başka ne tür hikaye anlatım teknikleri uygulanabilir açıklarsan sevinirim.  :D Flashback yapmasınlar diyorsun, kronolojik sırayla yapsınlar da demedim dersin şimdi sen, :D ne yapsın bu adamlar söyle lütfen! :P 

Ayrıca Gundam'ın dediği sadece animeyle alakalı, stüdyo kaynaklı muhabbetler de var olayın içerisinde. Ha bu kadar şey yazdım Terra Formars çok iyi diyor muyum, kesinlikle hayır ama çok kötü değil. Hikaye örgüsü çok mükemmel çok bilimsel, muhteşem de demiyorum. Ama senin dediğin gibi klişe sınıfına da sokmam ya. Konuşan, halay çeken hamam böcükleri yeterince yenilikçi değil mi? :012: Zaten çok kısıtlı bir kesime hitap ettiğini düşünüyorum ben. Ortalıkta çok fazla ölesiye sevmeyen insan var. Bu anlatım tarzını karışık hale getirdikçe, içine beyin yakan bilimsel unsurlar soktukça daha da kitleyi daraltacaktır. Mozik organ olayını başlı başına imkansız gören kesim var sanırım. Onları asla memnun edemezsin bir kere. Meh, çok dandik, der animeyi yine izlemezler.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Flashback suyu çıkarılmadığı takdirde hikayeyi oturtmak için gerekli bir teknik. Karakterlerin gelişimini göstermesi açısından da önemli. Öncesini bilmeden sonraki seçimlerinin dayanağını bilemeyiz. Bunu vurgulamak için sıkça kullanılır. 

Naruto'da çok var mesela bu durum. Hatta orada suyunu çıkardılar. Fakat hikayeyi flashback olmadan anlamlandırmak da pek mümkün olmazdı.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)

@WoLcRoWFlaşbek tanımını niye yazdın bilmiyorum. Bunu bilmeyen olduğunu sanmıyorum. :D Buradaki mesele flaşbeğin çokca ve boş kullanılması. Bunu genel animeler için düşünebilirsin. Hepsini aynı kefeye koymuyorum, sadece buna bel bağlayarak anlatım yapanları hedefime koyuyorum. :W Daha önce söyledim flaşbek anlatımda ucuza kaçmaktır. Aşırı ve gereksiz kullanırsan. En temizi anlattığın şeyi ona buna kaçmadan düzgünce anlatmaktır. Bir başka nokta da flaşbeki hangi anda verdiğin. Mesela tam bir şeyler olacakken veya savaşın başlangıcında/ortasında/çeyreğinde/son çeyreğinde koyarsan bu çok kötü bir tercihtir. İnsanların ilgisini, dikkatini kaybedersin, odaklanılamaz, koparsın. Ama ne bileyim karakterler tam uyuyacakken(örnek ya) verirsen flaşı o zaman daha doğru olur.

Şimdi ben de flaşbek verildiğindeki bozulmanın benzerini yapıp, klişemsi olması meselesini anlatıp sonra flaşbek konusuna döneyim. :D Hamam böceklerinin çok gelişmesi, insansı olması, teknolojik/biyolojik modifikasyonlar vb bunlar daha önce gördüğüm şeyler. Bilimsel konular da benzer şekilde. Doğal olarak benim için klişemsi oluyor ve bin bir çeşit şey gördüğüm için benim açımdan şaşırtıcı olmuyor. Tabii ki özgün şeyler de illa ki vardır. Benim amacım küçümsemek, üsten bakmak değil. Öyle bir kişilik yapım yoktur. Benim tam izlememe nedenim flaşbek meselesiydi zaten. Sonra da tamamlanınca izlerim demiştim. Ayrıca ben klişe(anlamını biliyorum vikiye gerek yok :D) olsa da bir şey hoşuma gidiyorsa izlerim.

Fleşbik meselesiyli ilgili diğer bir sıkıntı da şu. Umrumuzda olmayan bir sürü kişinin veya karakter umrumuzda olsa da geçmişinden umrumuzda olmayan meselelerin falan gösterilmesi.(karakterizasyon yapılıyor falan demeyin hiç) Ve zerre merak etmediğimiz olayların gösterilmesi. Terra Formars'ı tam hatırlamıyorum o nedenle genel konuşuyorum. Birinin geçmişini bilmeden ona ısınamıyor musunuz? O derin biri olamıyor mu? Veya illa niye olayın geçmişini bilmek gereksin. Ben onu merak etmiyorum ki. Şöyle bir örnek vereyim. Terra Formars'ta ekipler Mars'a gidip göreve başlıyorlar ya. Ben oradaki mücadeleyi, ne yapacaklarını merak ediyorum. Geçmişleri umrumda değil. Bazı önemli olayları da anlatmak için flaş kullanıyorlardı sanırım ama buna da gerek yok. En başından düzgün bir giriş bölümü çekip, sonra Mars bölümüne geçebilirlerdi. Sıfır flaşbeksiz, veya tam vermesi gereken yerde adam gibi flaşbek veren bir sürü Oscarlı film biliyorum. Kıyaslamıyorum tabii ki ama mesele anlatım tarzı. Ayrıca Mars kısımları flaşbeksiz olunca neden yüzeysel olsun ki. Anlatmayı becerirsen yüzeysel olmaz. Bunun için şöyle yapsaydı şeklinde ayrıntılı anlatmam da gerekmiyor, çünkü izlerken hissediyorsun bir şeylerin olmadığını. Herkes aynı fikirde olmayabilir.

2. ve 3. paragrafın için; bir sürü şey açıklamaya, mantığa sokmaya çalışmışsın ama gerek yok bunlara. Bir önceki paragrafımda da değindim. Örnek, baştan Mars'a gitmeden vermen gereken ön bilgileri verdiğin giriş kısmı yap sonra tüm rahatlığımızla Mars'a odaklanalım. Dediğim gibi animeyi hatırlamıyorum ayrıntılı olarak ama Dünya'yla iletişim olmazsa daha gerilimli bile olabilir. Flaşbekli anlatım tercihlerini, başka bir şey mümkün olmadığı için seçtiklerini hiç düşünmüyorum. Hikayenin mantıklı, derin vb benzeri olması için Dünya'ya gidip gelmelerine gerek yok ki zaten. Örnek vereceğim ama aklıma hep film örnekleri geliyor. :D Neyse. Terra üzerinden genel bir serzeniş olarak şimdilik burada bırakayım. 

Düzenlendi: (Kudo Shin'ichi)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?