Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel Anime Sohbet Başlığı v2

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Yorumunu yeni gördüm sakura hime, ben ilk bölümü izledikten sonra beklemeye aldım code geass' ı. O kadar uzun süre beklemek benim için sıkıntılı, güncel seri bile takip etmeyi pek sevmezken 6-7 ay beklediğimde hiç zevk almıyorum :) Benim onu tamamlamam 2015 sonunu bulur heralde bölüm sayısına göre.

Bu aralar Shinsekai izliyorum, 5. bölüme geldim. Seri iyi kurgulanmış bence. Her bölüm sonunda öteki bölümü merak ettirip açtırma isteği uyandırıyor. Yakın zamanda bitireceğimi düşünüyorum. Bir de sonlarına doğru iyice güzelleşiyor diyorlar. Beklenti içine girdim. Bir de Monogatari başlayacağım bugün yarın, ondan da çok beklentilerim var açıkçası. Gerçi monogatari kendini izlettiren bir yapım. Pek hayal kırıklığına uğrayacağımı sanmam.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Shinsekai Yori bitti zaten @meyday. Gerçekten çok beğendim ve arşivime kattım kendisini :) Ödüller için 2013 senesi serilerini izliyorum, Monogatari' de şimdi sıra. O da gayet iyi gidiyor. 2-3 güne bitirmiş olurum muhtemelen :) Şu videoyu koyayım, Hachikuji ile ilgili kısımlardayım zaten animede. Bir bu bir de Courage to tell a lie bağımlılık yapabilir :)

Tonari no Seki kun ben de o endingi her seferinde dinlemeden geçemiyorum. Kısa olmasına rağmen güldürmeyi iyi başarabilen bir seri. Komedi olarak gayet başarılı buluyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hachikuji ile ilgili kısımların 2 parça olduğunu da hatırlatayım, ilk arc'da mısın yoksa Nadeko'yu geçtin mi? Nadeko'lu openingin çok güzel olduğunu tekrar hatırlatayım sana :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Paylaştıklarını çok beğendim painscream, Hachikuji style cidden tongue.gif

Shinsekai yori benim bu sene en etkilendiğim yapım oldu. Ayrıca benim de listemde tek eksik Monogatari kaldı, blu-ray sürümleri çıktıkça izlemeyi planlıyordum, belki zaman bulup ufaktan başlamanın zamanıdır. Sadece Nisemonogatari gibi olursa fena giydireceğim bu sefer seriye whistling.gif

Tonari no Seki-kun'un tatlı bir komedisi var, ben de seviyorum kendisini smile1.gif

Monogatari görünce UnderminE gelir diyordum zaten, hoş geldin fool.gif

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

9. bölümü bitirdim daha, ilk kısımdayım muhtemelen.

Bundan önceki hikaye (Neko) biraz sıkıcı gelmişti fakat 2. hikaye iyi gidiyor şimdilik. Monogatari' de en eğlendiğim karakter Hachikuji diyebilirim. 2. kısımda daha çok görüneceğini tahmin ediyorum.

Benim listemde daha eksikler var, bitmek bilmiyor :) Güncel takip etmeyince pek, sonradan yetişmek hayli zorlu oluyor açıkçası. Yavaş yavaş izliyorum, acelem yok :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(Aşağıda bi ihtimal spoiler olabilir second season ile ilgili, Nisemonogatari'yi falan izlemeyenler bakmasın hiç)

Nisemonogatari'nin kötü olduğunu herkes kabulleniyor ya, çok uzattılar Nisemonogatari'yi. İlk sezon herkes "çok konuştular aksiyon göremedik" deyince adamlar Nisemonogatari'de biraz yavaşlattılar konuşmayı e sonuç olarak da çok yavaşladı her şey içimiz baydı :D Nekomonogatari Kuro işte Hanekawa olayının gerçek yüzünü gösteriyor; Nekomonogatari: Shiro'da da Hanekawa sonunda aradığı cevabı buluyor diyebilirim.

Ben açıkçası 2. sezonu (second season yani) çok beğendim, loliler biraz hakim olsa da (tabi aslen yaşça büyükler boyut küçük sadece) mevzu daha olgun işliyor. Hele son arc'da Kaiki'yi de görünce (+Kaiki'nin gözünden normal kız Senjougahara) çok sevilesi bi seri olmuş.

meyday sen izlemeden önce belirteyim; Kaiki'nin geleceği artık bir spoiler değil. Ve Kaiki, aynı Araragi gibi anlatıcı oluyor. Dikkat etmeni isteyeceğim bir şey var; AraragixKaiki'nin bakış açıları sayesinde karakterler nasıl değişiyor bir incele. Senjougahara nasıl sadistik bi kızdan normal genç kıza dönüyor, duygusal falan bunlara bir dikkat et. Sen seversin böyle şeyleri :P

9. bölümü bitirdim daha, ilk kısımdayım muhtemelen.

Bundan önceki hikaye (Neko) biraz sıkıcı gelmişti fakat 2. hikaye iyi gidiyor şimdilik. Monogatari' de en eğlendiğim karakter Hachikuji diyebilirim. 2. kısımda daha çok görüneceğini tahmin ediyorum.

Ooo ikinci sezon direk Hachikuji hakkında zaten abi, novel'inin cilt kapağı direk Hachikuji :D Senjougahara/Hanekawa/Nadeko vs bu tarz karakterlerin arc'ları sadece "son vermek" için var. Artık uğraşmıyoruz onlarla yani, villain devreye giriyor 3. sezonda. İnş artık ne zaman gelirse ;_;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şimdi internette gezinirken denk geldim de Fate Stay Night serisine bence çok yükleniyorlar. Shirou belki biraz sinir bozucu olabiliyor arada ama tamamen de berbat demek bence yanlış. Biraz spoilera girebilir bundan sonra yazacaklarım ancak oradaki Saber/ Shirou ilişkileri olsun, dövüşler olsun bence gayet iyi işlenmişti.

Assassin şöyle bir şey demişti Saber hakkında: ''I had thought that she was a pretty bird but she actually turned out to be a lion.''

Gilgamesh' ın şu sözünü de paylaşayım: ''You are a hateful woman. You defied me to the very end. But I shall forgive you. Some things are beautiful because they cannot be obtained''

Opening de paylaşayım:

Kim ne derse seviyorum ben bu seriyi! Noveli işlememiş de olabilir belki, okumadığımdan bilmiyorum ama benim için yeri ayrı olacak her zaman. Openingi arada hâlâ dinlerim, şimdi de yeniden indirip izleyesim geldi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sözlerine sonuna kadar katılıyorum pain, ben Zero'yu çizim açısından takdir etmiştim ama karakterlere o kadar gevezelik yaptıracaklarına keşke daha fazla icraat yükleselermiş. Kim ne derse desin, istediği kadar novel'ı bire bir yansıtmasın ama ben ilk göz ağrısı olarak Fate stay/night'ı çok severim. Ordaki tüm karakterler vazgeçilemeyecek kadar özeldi benim için, bir de dövüş sahneleri. Archer vs. Berserker ile Gilgamesh vs. Saber sahnelerini unutamam asla. Hele de o sahnelerde giren Archer ritüeli (Suwabe-san'ın sesi yeter embarrassed.gif) ile fondan gelen müzikleri yabana atmam ki Zero müzik açısından çok zayıf bir seriydi. İlk sezonunda istediğim heyecanı bulamadığım için ikinci sezonunu izlemeye korkar oldum ve hala elimde izlenmek için bekliyor. :/ Novel'ı okumaya çalışmıştım ama çok bayık ilerliyordu. :P

Ben de şu iki melodisini açar açar dinlerim, vazgeçebileceğimi de sanmıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fate/ Zero konusunda ben de sana katılıyorum Squaw. Tamam güzeldi ama bir şeyler eksikti hissi uyandırmıştı bende. Daha ciddi bir seri ama bir şeyler eksik. Ben 2 sezonunu da izledim. Kötü seri demiyorum Fate/Zero için ama Fate Stay Night benim için daha özel diyebilirim.

Gönderdiğin melodiler çıkmış aklımdan, tekrar dinledim ve tekrar nostalji oldu. En yakın zamanda tekrar bakmak lazım Fate Stay Night' a :) THORA srümünü attım torrente. İlk izlediğimde çok iyi bir kalitede izlememiştim, şimdi yeniden niyetlenmişken iyi kalitede olsun bari :)

Ending de atayım bu arada. Bunu da dinlerim hâlâ.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Uzun zamandır pek yorum yapmıyordum foruma ama konunun typemoon olduğunu görünce boş geçmek istemedim. Öncelikle Fate Zero yapımını tam olarak anlayabilmek için Heavens Feel route'u bilmek lazım.Onu bilmeden serideki konuşmaların boş gelmesi veya tam olarak anlayamamak çok normal.Hani bu kara no kyoukai serisinde tüm filmleri değilde sadece 1. filmi izleyip birşey anlamadım kötüydü demek gibi birşey,anlayamamanız gayet normal ki anlayamadığınızdan o kadar kaliteli gelmiyor yine doğal olarak.Tabi bu heavens feel okuyunca %100 beğeneceksiniz demek değil,ancak gözünüzde seri 2-3 level kaliteli görüneceği ve parçaların birleşeceği garanti.Bence herhangi bir yorum yapmadan sonbaharda gelecek Fsn remake'i bekleyin, yine aynı yapımcıdan çıkacağından heavens feel olmasa bile en azından fate zerodaki muhabbetleri bi noktaya bağlayacaktır ondan sonra net bir şekilde yorum yaparsınız.

Fate stay night animesi hakkında ise daha önce yazdıklarımı tekrar etmeye gerek duymuyorum pek.Özetle konuşacak olursam "sadece" animesine kötü diyen yok zaten, ancak aşırı kaliteli olmadığı da kesin benim gözümde.Orta seviye,yine bana göre 10 üzerinden 7.5luk bir anime en fazla.Yani tek olarak ele alınca büyük bi problem yok zaten ki ben millete öneririm de izleyin beğenirsiniz diye,visual noveline oranla fazla sönük sıkıntı bu sadece. Nasıl anlatayım, Fsn visual novelinin senaryosuna 50 veriyorsa bir insan 30 heavens feel 20 ubw 10 fate içindir mesela.Haliyle bi eksiklik, orjinalinin kalitesine yetişememe durumu var.Millet bundan yakınıyor zaten yoksa sadece "Fate" routeu için yeterli bir uyarlama oldu kendisi. Ancak "Fate Stay Night" yapımı için Fate routeu başlangıçtan,hikayenin temelinden ibaret sadece.Climax denilen noktayla alakası yok yani,Bunu beğendiyseniz oralarda neler hissedersiniz hayalini siz yaparsınız artık.

Yalnız animenin Ostleri visual noveldekilerin üzerinde çok çok az oynanmış versiyonları, bunu belirtmeden geçmek istemedim yani eğer ostleri beğenmiş hayran kalmışsanız bu anime yapımcılarının değilde visual novel yapımcısının başarısıdır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ancak "Fate Stay Night" yapımı için Fate routeu başlangıçtan,hikayenin temelinden ibaret sadece.Climax denilen noktayla alakası yok yani,Bunu beğendiyseniz oralarda neler hissedersiniz hayalini siz yaparsınız artık.
Ben de bunu söylüyorum her yerde. Ben romani bitireli sene geçti ama şu an aklimda Fate route'undan belki 2 tane sahne kaldi. Resmen her şeyin açiklandiği route gibi bir şey; savaşlar nedir, şu nedir bu nedir, karakterlerin basit tanitimi falan filan.

Kendi başina anime olarak evet gerçekten güzel, ben de beğenerek izlemiştim ki hala arada açip iki üç sahne izler openingini falan dinlerim. Fakat bu kabul etmek zorunda olduğumuz bir gerçek, anime sadece Fate route'unun uyarlamasi. Direk FSN olarak ele alasi gelmiyor insanin "e FSN'deki asil mesele bu değil ki?" diye.

Bakin mesela şöyle anlatayim. Umineko izleyenler bilir, Question Arc (romanin 4 parçasi) animeye uyarlandi. Her 4-5 bölüm bir "parça" sayildi ep1-2-3-4 olarak. Şimdi, bu adamlar tutup da sadece Ep1'i 25 bölümlük anime yapsaydi, ortada "Uminekonun animesi çok iyiydi" diyebilir miydik? Neticede Ep1'de (yani ilk 4 bölümde) Beatrice bile yeni belirmişti. Buna sadece "Umineko'nun ep1'in uyarlamasi güzeldi" deriz.

Sonuç olarak bu animeyi değerlendirirken de Fate route'unun iyi bir uyarlamasiydi gibi düşünmemiz gerekiyor.

Daha nasil açiklanir bu durum bilemiyorum valla :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de mesajımda belirtmiştim zaten, romanı okumadım ve roman hakkında hiçbir bilgim yok. Romanı okusam belki daha kötü gelebilir anime ama okumadığımdan benim istediğimi karşılıyor. Gerçi okusam da yeri değişmeyeceğini düşünüyorum. Yeni fate serisi gelecek, muhtemelen bu seriden daha iyi olacaktır fakat benim için yeri değişmeyecek Fate Stay Night serisinin. Ben roman okumadan, bilmeden ayrı bir seri olarak ele alıyorum bu seriyi. Bazen olur ya, mangasını okumadan seriyi çok seversiniz ama mangasına baktığınızda o sahneler yoktur, anime doldurma bölüm olarak koymuştur ama sevmeye devam edersiniz. Benimki de öyle bir şey işte.

Umineko konusuna gelirsek, soru kısmı olduğu halde benim hoşuma giden bir kısım. Tam olarak bir şeyleri açıklamasa da seviyorum ben umineko' yu. Evet, kızdım bir açıklama kısmını içeren anime serisinin olmamasına ama sevdiysem ötesi önemli değil. Bir şekilde novelden devam ederim, ya da bir ümit beklerim. ( Gelmeyeceğini düşünsem bile.)

Siz novelleri okuduğunuz için onlar üzerinden gidiyorsunuz ama biz okumayanlar için tam olarak işlemiş veya işlememiş o kadar fark etmiyor. İstediğim duyguları veriyorsa ve izlerken sıkmıyorsa gerisi önemli değil o kadar. Undermine de Akutan' da demiş zaten anime olarak ele alındığında güzel diye, biz de anime olarak ele alıyoruz direkt.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İşte sen benim demek istediğimi yine anlamadin. Ben kötü demiyorum, sadece yanliş bi terim kullaniyorsunuz. FSN'nin animesi demek teknik açidan ve bariz bir şekilde doğru değil. Sadece Fate route'unun uyarlamasi olarak ele alin, bunu bilin demek istiyorum.

Umineko için de örneği verdim ki kafaniz karişmasin diye, düşünsene abi Umineko tam Beatrice gözüktüğü zaman bitse sen ona "Ben Umineko'nun animesini izledim kim ne derse desin Umineko animesi harika bir uyarlamaydi" dediğinde için rahat eder mi? En azindan "Ep1 uyarlamasi olarak harikaydi" demen gerekiyor, bilmem anlatabildim mi.

Ben açikçasi romani okumadiğim zamanlarda da Fate route'unun uyarlamasi diyordum çünkü haberim vardi mevzudan. (ki o zamanlar Unlimited Blade Works route'unda olanlari falan bi not defteri olarak sağda solda yayinliyorlardi) "FSN animesi" demeye içim gitmiyordu. Size de bunun bilincinde olmanizi söylüyorum sadece.

------

Belirteyim, ben Heaven's Feel route'u okurken (son route) Fate Zero yayinlaniyordu tv'de. Ben animeyi izledim beğendim falan sonlari harika ikinci sezon güzel. O gazla gittim HF'de kalan yerleri okudum kisa sürede. Gittim animenin 2. sezonunu (son kisimlari) tekrar izledim ve kafamin içinde böyle çat-çat-çat noktalar birleşmeye başladi "ohaohaohaoha" diyerek izledim. Bağlantilari öyle kuruyorsun yani :D Umarim gelecek FSN remake güzel ve açiklayici bir şey olur da, romanini okumayanlar en azindan Fate/Zero'daki bağlantilari yakalayabilirler. İnanin FSN'nin en lezzetli parçasini tadacaksiniz. Her ne kadar nostaljik açidan eski versiyon kalbinizde yer alsa da, sirf boşluklari doldurduğu için ve size bambaşka şeyler göstereceği için remake'i de çok seveceksiniz eminim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tamam da ben de anlatmak istediğimi anlatamadım sanırım. Roman okuyucusu değilsen EP1 veya EP 3 olduğunu bilmezsin. Fate stay night olarak çıkmış seri, ben öyle biliyorum. Roman okumayan biri de seriyi çıktığı şekilde değerlendirdiğinden fate stay night ismiyle çıktıysa o, benim için o fate stay night' tır ama romanını okursam o zaman fate route olur benim için. Sen söylüyorsun fate route olduğunu, anlatmak istediğini de anladım. Fate route diyelim, benim için o kadar farketmez. :) Bir de Umineko 1. EP gözükse sadece elbet düzgün diyemezdim, beatrice çıkmadan ne kadar şey anlatılıyor ki düzgün diyebileyim? Bir miras var, dedeleri ölecek. Geliyorlar malikaneye orada bitiyor diyelim. Bundan ne anlarsın ki? Fate route anime serisinde de animedeki kısım kadar değil de yarıda kesilseydi hoşumuza gider miydi? Tabii gitmezdi. Bir şekilde bir bütünlük oluşturup düzgün bir şekilde de bitiyorsa benim açımdan sorun yok.

Şimdi bizim kafamızda o kısımlar oturmadığından belki de bir şeyler eksik geliyor. Bir sıraya göre gitmediğinden seriler bu biraz da yapımcının hatası diyebiliriz bence. Bütün route lar gelsin, olmazsa bir de olayların sırasına göre izlerim, sorun değil benim açımdan :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İşte biz söylüyoruz, haberiniz olsun artik biliyorsunuz roman uyarlamasi olduğunu, Fate/UBW/HF route'larinin olduğunu :P

Neyse bekleyelim bakalim.

O DEÐİL DE NAGİ NO ASUKARA SÜPER GİDİYOR. Benden başka da izleyeni yok ;_;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Undermine

O seri hakkında aşk üçgeni var, çok karışık gibi bir şeyler duymuştum. Normalde bitince izlerim diyordum fakat öyle duyunca vazgeçmiştim. O kadar iyiyse bir şans verebilirim kendisine.

1-2 yeni seriye başladım da onlar hakkında yorum yapmak istedi canım.

1) Uchouten Kazoku= Övülen bir seri olduğunu gördüm ve başlamak istedim. Fakat 3. bölümün yarısına geldim, beni pek sarmadı diyebilirim. Evet tuhaf bir seri ve farklı bir seri ama beni kendine bağlayamadı. Birkaç bölüm daha şans vermeyi planlıyorum.

2) Yuyushiki= Muhtemelen bu seriyi ilk bölümden bırakacağım. Absürt bir komedi bekliyordum fakat liseli kızların günlük yaşamı tarzı bir şey çıktı. Pek bir özelliği yok diyebilirim. 1 normal, 2 tane de anormal kızımız var. Pek bir özelliği olmayan bir seri bence.

3) Chihayafuru: Aslında buna daha önce başladım ama buradan konuşmak istedim. Bu serinin ilk bölümünü izledim fakat oynadıkları oyun bana pek sıradışı gelmedi açıkçası. Hız ve hafızaya dayalı bir oyun anladığım kadarıyla. İlk bölümdeki çocuk da hiç fırsat vermeden bütün hepsini biliyordu. Ama çok da sevilen bir seri. İlk bölümden kenara atmak istemiyorum seriyi aslında. Muhtemelen ilerleyen günlerde bir şans daha vereceğim kendisine.

4) Yami Shibai: Ne kadar gerebilir diyordum ama insanı gerip korkutabiliyormuş. İzlerken ne olur ne olmaz diye sesi kısıyorum. Gerçi ben korku konusunda biraz hassas bir insanım ondan da geriliyor olabilirim ama fena değil, izlettiriyor kendini.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fate/stay night serisinde en kötü şey Emiya Shirou. İzleyip dinledikçe içime hançerler saplanıyordu. This is Sparta!!! misali asit çukurlarına atma, ardından kahkaha atma isteğim hala taptaze. fool.gif

Archer karakterini ise severim.

Undermine, Nagi no Asukara serisinin puanına baktım yükselme olmuş, seride ilginç gelişmeler olsa gerek. Peki, ne kadar çarpıcı, akıl tutulması yaşatıyor mu?

painscream, Chihayafuru ile karuta gibi -serinin kendi içerisinde bile değindirdiği- herkesin alelade kart oyunu olarak tanımladığı bir zaman israfının aslında ne kadar tutkulu bir spor olduğunun -olabileceğinin- hikayesi var. Bu seri ile karuta tutkusu edinmişlerin bir üyesiyim. king.gif

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Genelde Chihayafuru izleyenlerin yorumlarına baktığımda romantizm üzerinden konuşuyorlardı madem o kadar tutkulu bir spor en yakın zamanda devam edeyim o halde :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Chihaya candır. Maçları alır götürür, çok heyecanlıdır. Karuta gibi bir sporun bu kadar heyecan vereceğini ilk başta düşünmezsin. İzledikçe şiirlerine aşina olur eski Japon'yada hisseder, kaybedersin kendini. Bir de maçlarda yerel kıyafetler giymelerine çok özenirsin, imrenirsin neden böyle bir kültürümüz yok diye.

Bulursun kenine yakın bir karakter illa ki desteklersin her şekilde onu, belki istediği kızı elde etmesi için belki şampiyonluğa oynaması için, yaşatırsın senle beraber karakterleri.

Böyle bir animedir Chihayafuru, depreştirir duyguları...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gundamaster şiir tadında yazmışsın zaten. Chihayafuru şiir içeriyor dedin, yorum da şiir olmuş :) Şu sezon serilerini biraz daha eritip direkt devam ediyorum o halde. Ben de çok sevilmiş bir seri olduğundan direkt bırakmak istemedim, ondan bir daha buraya yazayım dedim belki heveslenirim diye. İyi de yaptım sanırım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gundamaster çok iyi özetlemiş olayı. Ama kültür kısmında aklıma takılan bir şey var.

Oyun 100 şair kültürü üzerine kurulu ama oyun içinde gereken değer verilmiyor bana kalırsa. Özellikle Kana-chan bunun üstünde duruyor, bazense Chihaya. Ama oyunun geneline yayılmıyor hiç. Öyle hızlanıyorlar ki bazen daha ilk hece okunmadan kartı alıyorlar. Ya da Taichi neler kaldığını hesaplayıp ona göre hamle yapıyor. Bu şiirlerin anlamı hiç önemsenmiyor. 4 dizesi de okunan bir kart yok. Yani oyunun temeli bu kültür ama hiç değer verilmiyor. Nasıl işin içine katılır diye düşünüyorum ama ona da bir cevap bulamıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@pain

Serinin yapısına ufak bir atıfta bulunmak istedim :)

@tabibitosan

Güzel bir noktaya değinmişsin. Ben şöyle cevap verebilirim o konuda.

Seninde dediğin gibi sadece Kana-chan şiirleri anlamalrı ve hikayeleri ile bilip değer veriyor. Fakat bu komitenin birçok üyesi de aşinadır bu duruma. Ayrıca şiirleri de bilmek gerekiyor her ne kadar baş heceleri ile kartları seçip almak zorunda olsalar da. Bir de şiirleri okumak için öncesinde de şiirler okunuyor. Başlı başına zaten hepsi kültürün parçası. Kimisi Kana-chan gibi içine çok fazla giriyor ama herkes aynı boyutta olmuyor veyahut olamıyor. bir de oynarken geleneksel kıyafetlerini bile giymeleri bile bir saygı duruşu.

Senin kafandaki sorulara ne kadar yakın oldu bu söylediklerim bilmiyorum ama benim bakış açım bu :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kafamdaki soruya cevap bulamadım yine. Kartı almak için şiirleri bilmeleri gerektiği doğru. Öncesindeki okunan şiirle alınan kartın bir ilgisi yok sanırım. Yani okuyucu, a şairinin şiirini ezberden okuyor sonra rastgele bir kart seçiyor.

Daha açık olmak gerekirse tüm dizelerin işin içine katılmamasından rahatsızım. Gerçi şiiri pek sevmem çok problem ediyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Kafamdaki soruya cevap bulamadım yine. Kartı almak için şiirleri bilmeleri gerektiği doğru. Öncesindeki okunan şiirle alınan kartın bir ilgisi yok sanırım. Yani okuyucu, a şairinin şiirini ezberden okuyor sonra rastgele bir kart seçiyor.

Daha açık olmak gerekirse tüm dizelerin işin içine katılmamasından rahatsızım. Gerçi şiiri pek sevmem çok problem ediyorum. :D

Aslında tüm dizeler gerekli ama bunlar ezber konusunda çok iyiler o nedenle şiirlerin tümünün okunmasına gerek kalmıyor. Birkaç gerçek turnuva izlersen yeni başlayanların kartı almak için epey bekledikleri görülüyor. Karuta bir spor olduğu için ve müsabaka tabanlı olduğundan artık şiir konsepti kendini yitirmiş daha çok hemen anla ve hızlı hareketle rakibine üstünlük kur, durumu mevcut.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?