Jump to content
  • Kayıt Ol

Softsub VS Hardsub

Kusogaki

Softsub VS Hardsub  

201 oy

1. 1. Softsub VS Hardsub

• Softsub olmasý hem kendi açýmdan hemde encoderlar açýsýndan daha iyi olur.
    • Hardsub olmasý hem kendi açýmdan hemde encoderlar açýsýndan iyi olur
    • Kendi açýmdan hardsub daha iyi olur.
    • Kendi açýmdan softsub daha iyi olur.
    • Bu iþe seriyi çeviren kiþi karar vermelidir.
    • Hardsub veya softsub olmasý benim açýmdan bir þey ifade etmiyor.
    • Softsub olmasýný kesinlikle istemiyorum.
    • Hardsub olmasýný kesinlikle istemiyorum.
    • Hardsub mu? Softsub mu? Neden bahsediyorsun?

Önerilen İletiler

Kesinlikle softsub. Türk fansub sitelerinde hardsub seçilmesinin en büyük sebebi kullanıcıların animeyi kendilerinden indirmelerini istemesi. Tamam saygı duyuyoruz ama bana sorarsanız bu bencillik. (Altyazıları paylaşanları tenzih ederim.) D. Gray Man gibi bir serinin altyazısı mevcut olmadığından hardsub'ını izlemeye mahkumuz. Ve görüntü kalitesi de berbat. Kullanıcılara daha fazla seçenek sunulmalı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
  • İleti 96
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• ShinigamiKhan

11

• Kusogaki

9

• bedifeci

8

• Fallen

6

şimdi hajime no ippo nun hardsubunu yaptılar saolsunlar.... Peki ilerde diyelim hajime no ippo'nun 720 p formatında videolaarı çıktı d nasıl bu tada varacağız :D tamamiyle bencillik :D bunun için kesinlikle softsub ya da sadece altyazı paylaşımı en güzelidirr diyorum ben :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Maddeler gereğinden fazla olmuş. 3 maddede halledilebilirdi, kısa ve öz.

Ayriyetten, tabikide çeviren adamın kafa yapısına kalmış birşey, bunun içinde anket açmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

8 sayfanin tamamini okumadim (5 e kadar okudum )

oylamayi gördügümde ise 8 sayfa zaten olmustu :)

hardsub yapan arkadas emegini korumak istiyor

güzel düşünce ama fansubun mantigina uymuyor bence

bu işten para kazanacaksan yada emeginin peşine düşeceksen

cevirmenlik işiyle para kazanan kuruluşlar var

onlardan birisinde işe gir hem verdigin emegin karşiligini alirsin

gerekirsede veridigin işin takibini yaparsin

fansubda mantik bu degil ki

calinti bir materyala altyazi cevirip bide calinmasin diye hardsub yaparsin

ilginc bir mantik oluyor :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Doğrusu genelde çalışma kusursuz bir kaliteyle yapılmışsa yani çeviri ve uyumluluk bakımından hardsub tercih ederim. Mkvler tam sıkıntı oluyor bence. Ama yarım yamalak yapılan işlerde softsub tercihimdir. kafama gçre yeniden düzeltebiliyorum hatalarını. Tabii bu sitede öyle yarım yamalak kalitede çalışma hiç görmedim göreçeğimide sanmam. Sonuç olarak emeği geçen arkadaşın tercihine bırakıyorum. Bu arada izleyicilerin %90 a yakını pcde izliyor bu yüzden fullhd o kadarda önemli deil benim açımdan.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arşivimde kesinlikle hardsub bulundurmam. Hepsi en yüksek kalitedeki softsublar.İlla da hardsub diye yapacaz demek bencilliktir.1080p alternatifi izlemek varken neden senin düşük çözünürlüklü dosyanı seyretmek zorunda olsunki? Ki bazı animelerde küfür kıyamet gidiyor. Bunu bir kıza veya bir büyüğüne izleteceğin zaman softsubda hemen 10sn de küfürlü yerleri felan düzenlersin.Hardsubda bu imkansız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arşivimde kesinlikle hardsub bulundurmam. Hepsi en yüksek kalitedeki softsublar.İlla da hardsub diye yapacaz demek bencilliktir.1080p alternatifi izlemek varken neden senin düşük çözünürlüklü dosyanı seyretmek zorunda olsunki? Ki bazı animelerde küfür kıyamet gidiyor. Bunu bir kıza veya bir büyüğüne izleteceğin zaman softsubda hemen 10sn de küfürlü yerleri felan düzenlersin.Hardsubda bu imkansız.

1080p bilgisayarda izlemenin pek bir anlamı olduğunu düşünmüyorum ben, kesinlikle kendi görüşüm bu. Çünkü monitörler genelde ne o kadar büyük oluyor ne de tam performansı verebiliyor. Daha önce denedim, 720p ile 1080p yi 1-2 seride öyle çok, aman aman bir fark yoktu aralarında. Belki çok efektli serilerde işe yarıyordur. Ama slice of life türünde pek bir değişim yoktur bence.

Küfür olayına girmeyeceğim pek. Filmlerde küfür yok mu ki? Sanki bu insanlar hiç küfür duymamış gibi. Zaten aileyle izlenebilecek anime filmlerinde küfür duymadım ben hiç. (5 cm, Makato Shinkai filmleri, Miyazaki filmleri vb.)

Ben softsub veya hardsub savunmuyorum. Bir süre önceye kadar alt yazı gömülü olmasına dikkat ediyordum. Daha düzenli gözüküyordu gözüme. Şimdilerde daha çok videoya alt yazıyı sürükleyip öyle izliyorum. Benim için fark etmiyor. Hardsub da softsub da olsa bir süre sonra genelde alt yazı paylaşılıyor zaten. Hardsub istemiyorsanız alt yazıyı bekleyebilirsiniz. (Bizim sitemiz için söylüyorum bunu, ötekileri bilmiyorum paylaşıyorlar mı diye.) Neyse, çok uzattım bu konuyu sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Burada böyle altyazı paylaşılmıyor demek yerine birlik olup paylaşmayan fansubların kapısını çalmanızı öneririm, şayet AMT Fansub olarak %90 altyazı paylaşıp üstüne bir de harsub olarak Fansub halini de paylaşıyoruz.

Bir açıdan paylaşmayanlara da hak veriyorum açıkçası, benim çevirimin 2 kelimesini değiştirip kendilerine mâl eden çevirmenler/fansublar var ve bunu başka çevirmenler için de yaptıkları su götürmez bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

hardsub kesinlikle daha rahat ( Kullanıcılar-izleyiciler için) altyazıyı ayrı indir videoyu ayrı derdi yok üstelik herkesin evinde internet yok internet kafalerdede torrent izin vermiyolar çok zor oluyor üstelik doğru videoyu bulmakta problem yaratabiliyor ama çevirmenler için softsub daha rahattır buna birşey diyemem sonuçta gönüllü bu işi yapıyorlar.Bence iki türlü sevenler için hem hardsub hemde softsub verilebilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haricen verilen altyazıyı indirmek neden bu kadar zor geliyor size. Yapacağınız tek şey bir tık. Uyumlu videoyu bulmak sıkıntı demişsiniz. Bin çeşit paylaşım ortamı olmasaydı buna hak verirdim. Zira tek bir filmin inmesi için eMule'yi haftalarca açık bıraktığım olmuştur. Ancak böyle bir durumda söz konusu değil. Torrent, torrent yoksa irc, irc yoksa ddl... gibi uzuyor yöntemler.

Hâlâ inatla hardsub denmesi bana çok saçma geliyor. Cam gibi bluray ripler çıkmışken ne olduğu belli olmayan tvripler ile seyir zevkini mahvetmek çok hoşlarına gidiyor sanırım böyle insanların. Tabii bu yerel hardsub videolarının linkleri her daim patlama riskiyle karşı karşıya, o da cabası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

190 kişi oy vermiş ankete, genel bir değerlendirme yapmak gerekirse;

Softsub daha iyi olur diyenler veya hardsuba karşı olanlar : %56,87 ( anketteki 1, 4, 8 seçeneklerinin toplamı)

Hardsub daha iyi olur diyenler veya softsuba karşı olanlar : %31,58 ( anketteki 2, 3, 7 seçeneklerinin toplamı)

Çevirmen karar vermelidir diyenler, hardsub softsub da ne? diyenler, hardsub softsub birşey ifade etmiyor diyenler : % 44,2 ( anketteki 5, 6, 9 seçeneklerinin toplamı)

Bütün anket seçeneklerinin toplam yüzdesi % 132,62

Tabi yukardaki sonuçlardan yararlanarak tam olarak birşey söylemek zor, ancak şöyle birşey söyleyebiliriz ki (yaklaşık olarak %100 e çevirirsek) oy verenlerin 3 te 1 i için softsub-hardsub farketmiyor yada çevirmenin kararına bırakıyorlar.4 te 1 i hardsub daha iyi olur diyor yada softsuba karşı, 5 te 2 si ise softsub daha iyi olur diyor yada hardsuba karşı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Adil kullanım kotası nedeniyle 1 mpbs hıza düşen kişiler hardsub ları indirmekte zorlanıyor. 1mpbs hızda bu dosyaları indirmek de zor oluyor. Ayrıca kotalı anime seyreden kişiler de var. Hardsub indirmek onlar için sorun oluyor. 400mb civarındaki fansublar yeterli kişiye ulaştığını sanmıyorum.180 mb'ın üstünde fansub indirme bakımınından sıkıntı yaratıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Adil kullanım kotası nedeniyle 1 mpbs hıza düşen kişiler hardsub ları indirmekte zorlanıyor. 1mpbs hızda bu dosyaları indirmek de zor oluyor. Ayrıca kotalı anime seyreden kişiler de var. Hardsub indirmek onlar için sorun oluyor. 400mb civarındaki fansublar yeterli kişiye ulaştığını sanmıyorum.180 mb'ın üstünde fansub indirme bakımınından sıkıntı yaratıyor.

Hocam 1 sene önce yazmış olsanız garipsemezdim bu yazıyı da yaklaşık 1 sene önce akk ile düşen hızı 1mbps'den 4mbps'ye yükselttiler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

4 mü? Benimki niye 3'e düşüyor? Ulan ttnet, ulan ben senin ta .....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

4 mü? Benimki niye 3'e düşüyor? Ulan ttnet, ulan ben senin ta .....

370'in altına düştüğünü görmedim download hızının, ha birde 80-90gb indirdikten sonra akk'ye yakalanıyorum. Evet ttnet'te eniştem var. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

370'in altına düştüğünü görmedim download hızının, ha birde 80-90gb indirdikten sonra akk'ye yakalanıyorum. Evet ttnet'te eniştem var. :011:

Ulan aslında muhabbeti koyulaştırırsak akraba çıkarız kesin. Aklında olsun yani :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben Hardsub Taraftarıyım. Softsub Serileri Gerekirse Düzenleyip Kendim Hardsublıyorum. :D Çünkü Hardsub ile İzlediğiniz Yer Fark Etmeksizin (Lcd, Pc vs..)

Atyazı Konusunda (Efektler, Fontlar vs..) Sıkıntı Yaşamıyorsunuz. Fakat Ben Ne Kadar Bunu Söylesemde Hardsubun Bir Encoder'a Ne Kadar Külfet Getirdiğini de İnkar Etmiyorum. Farkedilmeyen Ufak Bir Hata İçin v2 Yapmak Gerektiğinide Düşünürseniz. Pc'nize Sağlık...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hardsub için;

Neden 1, UTW gibi çok satırlı hazırlanan Typesetting ler MPC de görünmez.

Neden 2, Efektli karaoke olmaz ki benim çok sevdiğim bir şey, her op ed dinlerim.

Neden 3, Fontlar sorun olacak, herkes softsub yapmaya çalışıp eline yüzüne bulaştıracak.

Neden 4, Emek hırsızlığı.

Neden 5, 10bit varken 8bit video kullanmak gereksiz diye düşünüyorum.

Neden 6, Düşük boyutlu arşiv yapan arkadaşlar genellikle hardsub istiyorlar.

Daha neden bulabilirim ama hardsub bence daha iyi. Şimdide diyeceksinizki encode sırasında görüntü bozuluyor cart curt. İsteyen arkadaş altyazı olarakta paylaşır çevirilerini ve bunu diyenler bu şekilde ihtiyacını raw ile giderir.(kaldı ki düzgün encode edildikten sonra hiçbir görüntü kaybı olmuyor)

Neden 2, Efektli karaoke olmaz ki benim çok sevdiğim bir şey, her op ed dinlerim.

Bu Sözün Beni Bitirdi. Anime Opening ve Ending Konusunda Haklısın. Hardsub ile Çok Güzel (Efekt ve Karaoke) İşler Ortaya Çıkıyor. Sırf Böyle Çalışmalar İçin Öze Arşiv Yaptım. Video Düzenleme Programları İle Kesip Kesip Saklıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Valla bu konu böyle uzayıp gider ben herkesin zevkine. şahsi düşünçesine vede özel sebeplerine saygılı olup eleştirmeme yanlısıyım ki bu hem çevirmen hemde indirenler için geçerli. Ayrıca ttnet olayınada gelirsek 8mb le bağlandığını sanıp 2 ile 8 arası bağlandısı olanlarda var ki bu olayı özelliklebüyük şehirlerde yapıyor ttnet yadasantralin uzağındakilere. Bu konuyu bilmeyenlerin incelemesini öneririm. Modeminizden gelen bağlandı hızını kontrol edin. 8 den düşükse ttnetin müş. hizmetlerini arayıp durumu bildirin yok net kesilir derlerse sallamayın ısrar edin o zaman düzeltiyorlar. Şahsi deneyimlerimden biliyorum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 6 ay sonra...

Bu terimleri çok fazla bilmesem de yabancı fansublarda softsub diyorum. Nedenine gelince, bu terimlerle ilgili tahminim doğru ise İngilizce fansub yapan gruplardan softsub olan yapımları kullandığımda ben kendim TR altyazı kullandığım zaman ingilizce altyazı görünmüyor ve TR gözüküyor. Bu da tam benim istediğim durum. Ama hardsub olunca İngilizce ve Türkçe altyazı çakışıyor, bu ise istenmeyen bir durum. Umarım anlatabilmişimdir.

Türkçe fansuba gelince eğer softsubtan bir artısı varsa hardsubu tercih ederim. Tabi çevirisi kötü bir altazı olursa orası kötü.:011:

Not: Genelde yorum yazmadan, önceki mesajları okusam da bu sefer erindim vallahi.:okugf::011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu altyazı çalma olayları yaşanmasa softsub kesinlikle bir numaralı tercih olurdu. Kimseyi suçlamak istemiyorum fakat hardsub tercih edilmesinin başlıca nedeni online izleme siteleridir. Filigran dahi bastıkları oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?