Jump to content
  • Kayıt Ol

Nana

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: NANA

Kategori: Tv Serisi

Bölüm Sayısı: 47

Firma/Stüdyo: Madhouse Studios, NTV, Shueisha, VAP, Dr. Movie

Yönetmen: Morio Asaka, Ryosuke Nakamura, Tsuyoshi Matsumoto

Senaryo: Tomoko Konparu, Morio Asaka, Jun'ichi Sakata

Animasyon: Kunihiko Hamada, Kinomi Sakurai, Minoru Yamazawa

Müzik: Tomoki Hasegawa

Dizayn: Kunihiko Hamada

Orjinal Eser: Ai Yazawa

KONU:

''Hey Nana....'' diye sımsıcak bir sesle başlayan "Görünüşe göre yarından başlayarak birbirimizle ilgilenelim, Nana-chan." diyerek derin bir dostluğa adım atan Hachiko (Komatsu Nana) ve Oosaki Nana'nın sımsıcak hikayesini sunan bir isimdir Nana.

İki Nana'nın başlangıçta birbirine oldukça zıt görünen ama aslında ikisinin de yaşamının benzerliklerle dolu olduğu farkedilen bir hikayeye ev sahipliği yapıyor. İlk karşılaşmaları Tokyo'ya giden bir trende başlayan ama sonuna kadar devam edecek olan bir dostlukta aslında ikisinin de gidiş amacı aynı nedenledir.Nana'nın müzisyen olan ve eskiden aynı müzik gurubunda oldukları erkek arkadaşı Ren,dünyaca ün yapma yolunda olan Trapnest adlı gruba katılmak için Tokyo'ya gider ama Nana gururu yüzünden onunla gidemez. Hachiko'nun erkek arkadaşı Shojui de üniversiteye sanat okumak için Tokyo'ya gider ve Hachiko kabul edilemeyince 1 yıl sonra gidebilmek için yollara düşmüştür artık.

Zamanla Shojui va Hachi'nin ilişkisinde çatlaklar oluşacaktır.Nana da tam tersine, grup elemanları ve Hachiko sayesinde Ren ile yüzleşecek ve bu yüzleşme sonucunda ikisi de hayatlarında ummadıkları zorluklarla karşılacak,birçok sorunun da üstesinden gelecektir.

KİŞİSEL YORUM:

İçinize işleyen bir şeyler ararsınız ya hani,Nana buna en güzel cevabı verecek şeydir işte.Verdiği bu sıcaklığın yanında bir sürü de getirisi olan bir yapımdır.Dostluklar yanında verdiği yaşamlar ise izlenilesi en güzel olan öğelerdenddir.Bu yapıma dair ne varsa düşüneceğiniz,hepsini size gerisin geri sunan isimdir Nana.

Karakterlerin verdiği olgunluğun yanında çocuksuluklarından da bir şeyler kaybetmemesi bu yapımı özel kılan şeylerden birisi olsa gerek.Çizimlerinin iticiliği birçok kişiyi bu seriye karşı tedirgin etse de yaşayıp yapabileceğiniz en büyük hata bu olacaktır.Bazıları pembe bir dünyanın açılan kapısı olarak görebilir bu dünyayı ama özünde hiç de öyle bir kapı aralığı değildir Nana.Şov dünyasının olmazsa olmazlarını ayaklarınız altına getiren ama bunu yaparken de sizden bir şeyleri almak yerine size birçok şey sunan yapımlardan birisidir.Karakter dünyasının güzelliği yanında yaşanmışlıkların keyfi de size sunulan bir hediye gibidir.

Müziklerinin ise konuyu süsleyen en güzel öğe olduğunu iddia edebilirim.Öyle bir işler ki bu tarzı sevmeyeceğini düşünen birine bile o ezgileri aşılıyabilir.Hatta izlersiniz ve izlemeyi tamamladıktan sonra bir bakmışsınız ki müzik dinleyebileceğiniz her ortamda o melodileri açmışsınızdır.Bir taraftan dinlersiniz bir taraftan da izlediğiniz her sahneyi teker teker gözlerinizin önüne getirirsiniz.Sonra Reira'sıyla bir şeyleri düşünmeye başlarsınız, Nana'sı ile de daha çok içinize işlersiniz,seriyi izlemeyenlerin bile bu ezgileri bildiğini düşünüyorum.Hatta biliyorum,o nedenle müzik denildiğinde ismi ilk sıralara yazılacak yapımlardandır.

Şarkılarından sonra bir de sesler sizi etkiler,Paku Romi'yi en çok Nana ile kazırsınız beyninize.Onun argoluğuna en çok yakışan kişi olur çıkar.Bu ses Nana'nın kişiliğini en güzel lanse edendir çünkü.Bir tek o mu?Hayır,daha birçok Seiyu (ses sanatçısı) kulaklarınıza çalınır ve çalındıkça sizi etkilemeye devam eder.Sonra geriye dönüp baktığınızda o sesleri bir kez daha duymak istersiniz,duydukça da bir kez daha Nana izlemek.İzlemek yetmemişse mangasına geçersiniz sonra ama orda durmak zorundasınızdır çünkü bir yılı aşkındır gelmeyen devamı ile manga da sizi öksüz bırakır.Bu öksüzlüğünüz ise sizi yeniden Nana izlemeye ya da en azından Nana müzikleri dinlemeye iter.Bunu yapması size bir ceza mıdır ödül müdür bilmem ama benim için ortada bir şeydir.Dinlemekten asla bıkmadığım için o güzelim müzikleri bir ödülken,her izlediğimde yaşattığı şeyler için de bir cezadır diyebilirim.Bir nevi hayatıma sokulan dilemmalardan biridir.Yine de siz bu son sözlerime kulak asmayın çünkü Nana herkesin kendi gözleriyle tartılıp biçilmeyi hak edenlerden.

KARAKTERLER:

~BLACK STONES~

Oosaki NANA

2qx592x.jpg

Hiçbir şeye aldırmayan,çok asabi ve de hiçbir şeyi takmayan bir yapısı varmış bigi görünmesine karşın tam tersine bir o kadar düşünceli ve de sevgi dolu olan birisidir.

Tek bir hayali vardır o da grup üyeleriyle birlikte çok büyük bir üne kavuşmaktır,bunun için Tokyo'ya gidip orda yaşamaya karar verir.Eski üyeleri Ren'le birlikte geçmiş bir birliktelik yaşamışlardır ama Ren Tokyo'ya giderek Trapnest'e katılıp çok büyük bir üne kavuşmuştur.

Nobuo "Nobu" Terashima

2nu0lzd.jpg

Nana'yı Black Stones'a kazandıran,aynı zamanda okuldan da en yakın arkadaşıdır. Ailesi'nin zenginliğine rağmen onun da hayali bir gün yaptıkları müzikle çok büyük bir üne kavuşmaktır.

Shinichi "Shin" Okazaki

29gcah.jpg

Black Stones'a Hachiko sayesinde katılır ve grubun gitaristi olur.Trapnest'ten Reira'ya hayrandır.Ailevi sorunları nedeniyle başına buyruk yaşamaktadır.

Yasushi "Yasu" Takagi

2uqyybk.jpg

Asıl mesleği avukatlık olan Yasu Blackstones'un lideridir aynı zamanda Nana'ya karşı ilgisi vardır ama Ren en iyi arkadaşıdır,içtiği sigara nedeniyle ''Black-stone'' (Japonya'da gerçek yaşamda da var olan bir sigaradır) gruba isim konusunda ilham kaynağı olmuştur.

~TRAPNEST ~

Reira Serizawa

r2oths.jpg

Yarı amerikalı yarı japon olan Reira Trapnest'in vokalistidir,yıllardır Takumi'ye aşık olmasına rağmen Takumi'yle asla yaşayamadığı için hayatında hep bir hüzün vardır, şarkılarını sadece Takumi için söylüyordur ve;

İlerleyen zamanda Shin'le bir ilişki yaşamaktadır.

Takumi İchinose

sy6r79.jpg

Trapnest'in lideri olan Takumi ünlü bir çapkındır,hayatında asla aşka yer vermez.Reira'nın ona olan aşkını bilmesine rağmen asla onunla birlikte olmaz ve;

İlerleyen zamanda Hachiko ile bir ilişki yaşar.

Ren Honjo

zmd0ex.jpg

Oosaki Nana'yla büyük bir aşk yaşamasına rağmen bir gün Blackstones'u bırakarak Tokyo'ya Trapnest'e katılmak için gider.

Trapnest'in gitaristi olarak onlara katılır ve istediği üne kavuşur.

Naoki Fujieda

2diqfdg.jpg

Blackstones'taki Nobu'yla eşleştirilmektedir,Trapnest'in davulcusudur. Yasu'nun eski arkadaşlarından birisidir.Çok sevecen ve sıcak kanlı bir yapısı vardır.

~Diğer Karakterler~

Nana "Hachi" Komatsu

2z81buc.jpg

Oosaki Nana'yla Tokyo'ya yolculuğu sırasında tanışır ve tesadüf eseri ev arkadaşı olurlar, çok zıt kişilikte olsalarda hiç bitmeyecek bir dostluğa adım atarlar.

Junko Saotome

mhracy.jpg

Hachiko'nun en iyi arkadaşıdır,her kötü anında onun yanındadır ve ona destek olmaktadır,tam anlamıyla Hachi'nin annesi gibidir.

Kyosuke Takakura

4grlap.jpg

Güzel Sanatlar Akademisi'nde okurken Junko'yla tanışıp aşk yaşamaya başlarlar ve de ilişkilerini çok uzun süre devam ettirirler.Junko'yla beraber,Komatsu'nun babası gibi onun her an yardımına koşarlar.

Shoji Endo

w8lxrk.jpg

Komatsu Nana'nın-Hachiko'nun- erkek arkadaşıdır ama Hachiko'yu geride bırakarak Tokyo'ya üniversite için gider.

Misato Uehara

2igkgfb.jpg

Çok zengin bir aileye sahiptir ve Blackstones'un en büyük hayranıdır özellikle de Oosaki Nana'nın.Nana'nın kıyafetlerini ve takılarını devamlı hediye olarak O'na getirir,ayrıca devamlı nerde olursa olsun Blackstones'un her etkinliğine katılmaya çalışır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 98
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

18

• painscream

9

• gundamaster

6

• Luna

6

NANAyı görmek içimde birşeyleri hareketlendiriyor. Büyük bir iz bıraktı seri bende. Nobu-channn.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle sana katılıyorum Özkan,o kadar çok sevdiğim bir yapım ki Mangası'na başladım açıkçası en sevdiğim Shoujo'lar arasındadır hatta en çok sevdiğimde ilk sırada yerini koruyor ve de 2003 yılında almış olduğu ''En iyi Shoujo'' ödülünü kesinlikle hak eden bir yapım bence...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Gün gelecek ben de izleyeceğim bu animeyi. Itır'ın ricaları emirdir çünkü hani bana da rica etti izlemem için :)

Tanıtım güzel olmuş; izlemek için birkez daha iştahım kabardı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@gundamaster

Evet Bahadır uzun zamandır sen ve Bestami'ye rica ediyorum Özkan'a da ben rica etmiştim hatta izle mutlaka diye ve de kelimelerimle seriye çekme yolunda gitmiştim :P

Şakası bir yana ama tavsiye edip de izlemesini sağladığım hiçbir arkadaşım pişmanlık yaşamamıştır bu son derece izleyenin içine işleyen seri için öyle ki tanıtımda da bahsettiğim gibi kesinlikle yaşamımızdan kesitler sunacağımız kendimizden de bir şeyler bulacağımız o sımcısak ilişkileri izlerken insanın etkilenmemesi ne mümkün ve de eminim ki izledikten sonra senin de içinde bir burukluk oluşacak bu NANA ismini her andığında ben ki bu seriyi o dönem elimde olan anime serilerimde hep en sona atarak izlemeyi hep ertelemiştim şimdi bunun için ne kadar büyük bir pişmanlık yaşadığımı tahmin edebilirsiniz sanıyorum benim bu seriye karşı olan sevgimi bilen yakın arkadaşlarımın...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Güzel bir anime,ben henüz ilk 4bölümü izledim,ama müzikleri cok hosuma gitti,bakalim tatilde biraz NANA fansubimiza egilecegim.izlemeyen varsa da yine bizden izler.Kazasker'e altyazilari kullanmamiza izin verdigi icin de buradan tesekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İzle abi bende o kadar uzattım izleyeceğim diye ama keşke uzatmasaymışım çok güzeldi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bir yandan bölümleri fansub icin düzenledikce izliyorum iste.ben bunun live-action filmini izlemistim bir ara galiba, ama o zamanlar animesi oldugunu bilmiyordum :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Hey Nana... You know Nana....veeee kırık çilekli bardaklar :)

Anlatacak okadar şey varki Nana hakkında hangisini nasıl ifade etsem ve hangi sırayla ifade etsem bilemedim şimdi. Bir yandan kahkahalarla güldürürken bir yandan da hüngür sümük ağlatabiliyor beni. Hachiko'ya ve haylaz Nana'ya hep üzüldüm ve izlerken 'keşke benimde böyle bir arkadaşım olsaydı' die kıskandım onları. Sanki bir süre beraber yaşadık. Nanalar ağladı ben ağladım,onlar güldü ben güldüm.

Takumi ile ilk karşılaşmaları varya... offff offff.... Gökten öyle bi adam düşse kafama taştan olsun genede ahhh caaannnıımmm die sarılırım ona. :harika: Genelde Takumi kötü olarak bilinir ama ben seviyorum o adamı. Nobu'nun yapmadığını yaptı. Uyuz oluyorum Nobu'ya...

Çatlak Nana ise çok farklı biri. Normal hayatımda öyle arkadaşım olsun milyon tane düşmanım olsun. Değer verdiği insanlar için herşeyi yapabilir. Ne giyse,ne yapsa yakışıyor. Argo bir bayana bukadar yakışır ancak.

Animesi bittikten sonra mangasına da başladım. ilk ve son okuduğum manga.

Müzikleriyse kesinlikle çok güzel. Telefonumda zil sesim bile A little Pain :)

Kesinlikle 2. sezonu gelmeli. ama 2. sezonu manga bittikten sonra yapıcaklarını söylüyorlar. Mangaya da Ai Yazawa'nın hastalığı yüzünden ara verildi. Umarım en yakın zamanda iyileşirde devamını getirir manganın. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

NANA izlediğim en güzel animelerden biriydi. Gerek samimiyeti, gerek konusu, gerek karakterleri, gerekse müzikleri... Her açıdan başarılıydı ve ikinci sezonunun gelmesini çok isterim -gerçi mangasını bir yere kadar okuyup tatmin oldum ama anime bir başka oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Beni En çok Etkileyen Animelerden biridir Takumiye Ettiğim Beddua ve Hakaretleri kimse kimseye etmemiştir daha (: Opening Ve Endingleri Şahanedir Özelliklede " Nana Opening - Rose "

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nana sever erkekler gördükçe inanın ki acayip seviniyorum çünkü bu yapım dışarıdan bakıldığında direk Shoujo bir seri gibi gözükse de aslında özünde hayata dair birçok şeyi barındırıyor bence,içindeki yaşanmışlıklar izlenmeyi kesinlikle hak ediyor ve bir Anti-Takumi'ci daha görme konusunda acayip mutlu oldum :)

Müzikleri konusunda haklısın Yuuko sana hak vermemek ne mümkün ^__^

Gerçekten de izlediğim animeler içerisinde ayrı bir yere sahiptir Nana,bense -belki o sahnede yaşananların etkisi bilemiyorum ama- Hachi ve Nana'nın Trapnest konserinde Ren ile uzun zaman sonra karşılaştığı andan önceki Reira'nın söylediği şarkıyı ayrı severim ama sanırım o an yaşananların etkisinden dolayı çünkü beni en çok etkileyen bölümlerden biri olmuştur bir de Nana'nın Hachi'ye özel konser verişini çıkaramam aklımdan asla,her şey bir düş gibi gerçekleşti o bölümde Nana'nın tüm sadeliğiyle masayı sahne yapışı,cep telefonundan oluşan bir mikrofonla Hachi'ye çok özel olan bir şarkı hediye edişi,Nana'nın hayatında tüm seyircilerinden daha büyük yere sahip olan sadece Hachi'den oluşan dinleyicisi ve hayatında en iyi dostu olan Nobu'nun Nana'yı harakete geçirişi....

Ve kesinlikle mangasına devam edilmeli çünkü biliyorum ki ikinci sezon oldukça geç gelecek mangaka,mangaya bile ara vermişken siz düşünün ikinci sezonun ne kadar gecikeceğini.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ilk 14 bölümüne kadar dayanabildim, hiç bu kadar pembe dizi havasında bir anime görmemiştim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Hepsini izledim ama o kadar da harika bir seri değildi. Çarpık ilişkiler çok fazla, duygusallığa vurgu yapılırken aşk küçümsenmiş gibiydi. Son bölümü de neden yaptıklarını hiç anlamadım zaten. Bu arada fansub için verilen emeğe yazık. Sonuçta altyazısı olan bir anime.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şöyle söyliyim bu seriye başlamadan önce asla izlemek istemediğim,karakterlerin her yerine delik deşik bişeyler taktığı metalcilere felan benzemesinden dolayı animeden iğrendiğim bir yapımdı gözümde. Geçen gün nasıl olduysa izlemeye başladım ve şu an 12.bölümdeyim bence izlediğim en harika shoujolardan biri. Yani seriye öyle önyargıyla bakarsanız yanılırsınız. Karakterler,duyguların veriliş tarzı,olay örgüsü harika. Ecchi yi hiç sevmeyen biri olarak burda çıplaklık dahi o kadar sanatsal kullanılmış ki bir sahne dahi eksik olsaydı bu anime bozulurdu,kesinlikle rahatsız etmiyor. Hatta o tipinden nefret ettiğim nana ya bile artık bayılıyorum. OP parçası zaten başlı başına enfes. Sonuç olarak mutlaka izlenilmesi gereken bir anime. Zaten squ-chan de gayet güzel tanıtımını yapmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

"Ne Nana.."

iki Nana.da da kendimde bişiler gördügüm için her bölümü bitmesin dualarıyla izledigim için beni deliler gibi aglatabildigi için bende çoook çok ayrı bi yeri var :kalp:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sanırım bu Anime'nin hem ismini hemde karakterlerini asla unutamayacağım.

Şuan 3. bölümdeyim ama beni kendine bağladı bile.

Bence her erkek izlemeli. Ciddiyim gerçekten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

vay ilk defa böle bi yorum duyuyorum(: ben de özellikle bu anime için erkekler hayatta anlamaz die düşünüodum tebrik ediorum seni :el: :mutlu:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yıllar önce yabancı forumlardaki yorumların cazibesine kapılıp indirdiğim, nedense sonrasında shoujo serilere olan önyargılarım neticesinde izlemeye bir türlü yanaşmadığım bir seri Nana..

Ama buraya yazıyorum..bir gün bende bu seriyi izleyeceğim.:ozgurluk:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nana shoujo değil, josei. O önyargıların en büyüğüne ben sahiptim. Sadece görselliğini beğenmediğim için izlemek istememiştim. Bi gün inceldiği yerden kopsun izliyim gitsin dedim...gerisi....artık favorilerim arasında 03.gif

Tavsiye ederim, önyargılarınıza kapılmayın :asker:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

vay ilk defa böle bi yorum duyuyorum(: ben de özellikle bu anime için erkekler hayatta anlamaz die düşünüodum tebrik ediorum seni :el: :mutlu:

Tüm erkekler adına teşekkür ediyorum :).

Ama lütfen bizi böyle kalıplaştırmayın :D. Yada aynı kefeye koymayın :D.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Isobel'e ben de katılıyorum bir erkekten böyle yorumlar duymak güzel :)

Daha 3. bölümü izlemiş bir erkek böyle yorumlar getiriyorsa 47 bölüm bittikten sonraki yorumlarını bekleme moduna geçtim hem de büyük bir sabırsızlıkla ^__^

Bu anime konusundaki yorumlarından bir erkek olarak Özkan beni mutlu etmişti şimdi de sen Tenbatsu ve kesinlikle Yuukiş'ime de katılıyorum Shoujo yönünden ziyade Josei yönüyle kendine çekiyor izleyiciyi.Benim izlediğim ilk Josei türü olan anime Nana'dır ve kesinlikle içerisinde günlük yaşamdan izler bulabiliyorsunuz.

@Yusaku

Bence önyargılı yaklaşmamak gerek hiçbir seriye çünkü ben de izleme sıralamamda en sona atıp da aylarca hatta yıllarca bekletmiştim bu seriyi ve iledikten sonra da kendime çok kızmıştım zaten müzikleri bence türünün en iyilerinden ki ben normalde Punk müzik sevmeyen biri olarak hayranlık beslemiştim gerçi sadece Punk olarak değerlendirmemek gerekir,içerisinde birçok duyguyu barındırdığı gibi müzik konusunda çeşitliliğe sahip güzel bir seridir özellikle de ''Recorded Butterflies'' isimli şarkısının canlı versiyonunu dinlemeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

evet gerçekten Tenbatsu.nun seriyi bitirdikten soraki yorumlarını merakla beklioruz ^^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Peki bittiten sonra, yorumumu yazarım.

Görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Cık cık cık... Niye erkekler anlamasın yav? :D

Neyse... Mangası konusunda bilgisi olan var mı arkadaşlar? Neden aylardır yeni chapter çıkmıyor? Meraktan öldürecekler mi? Yoksa mangakasının başına talihsiz bir olay falan mı geldi? :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?