Jump to content
  • Kayıt Ol

Türk Anime Tv ve Anizm Tayfasına uyarı

bedifeci

Önerilen İletiler

main_anime_001.jpg

Türk anime tv ve Anizm gibi iki ilkesiz online anime sitesinin yaptıklarına şimdiye kadar sabır gösterdim , ilkelerimize uymadıkları için son defa uyarıyorum.Ayrıca birkaç tavsiye vermekte boynumun borcu.

u5x23.png

1-Paylaştığınız altyazılar fansublar da çevirmen ve site ismimiz olmazsa sizleri teşhir edeceğiz.(Gerçi bu konuya son bir yıldır Türk anime tv dikkat ediyor ancak hatalarda devam etmiyor değil.)

2-Hiç bir gerekçeyle bizim altyazılarla kendi fansubunuzu yapamazsınız üzerine de logonuzu ekleyemezsiniz.(Son zamanlarda bu moda oldu) Aslında sizlerle hiç bir şey paylaşmak istemeyiz ancak çalıp çırpmalarınızdan sizle gereksiz tartışmaya girip zamanımızı boşa harcamak istemiyoruz.En azından düzelirsiniz diye ümit ediyoruz.

3-Bir zahmet hangi altyazının ve fansubun hangi gruba aitti olduğunu araştırın ve ekleyin almayı bilen yazmayı da bilmeli ,aksi durumda çalışmalarımızı silin tabi sizde o yürek varsa.(Kendi gerçeklerini oluşturmuş tiplersiniz ,kendinize göre ,hep gerekçeniz var. Ancak başkaları için de yanlışsınız)

4-Ne yazık ki en baştan beri derdiniz rayting bu uğurda defalarda ilkesizlik yapıldı.Ancak son yıllarda durumu özellikle kendi içinizden düzetlmeye çalışan arkadaşlar oldu ,özelilkle Türk anime tv de, ancak bu gayretler yetersiz.Anizm özelikle uyarıyorum.

Bu söylediklerim değerli olduğunuz için söylenen sözler değil ,değerinizi de ben ölçemem ancak görünen yüzünüzü aynada görmenizi dilerim.

u5wf8.png

TAVSİYELER

1-İlk iki maddeye uyun ve sadık kalın

2-Sitelerinizi fansub gruplarının yarışma mekanı haline getirmeyin ( Gayri bir kısım çeviri kalitesine dikkat etmeyen , aklı fikri yarıştı olan fansub gruplarıda yok değil)

3-Kuru cevaplara kanmayın.Beş, on , arttıralım yüz üyenin sizleri pofpoflamasına göre hareket etmeyin.

4-Çevirmenler ve fansub grupları olmasa siz bir hiçsiniz.Bunu aklınızdan çıkarmayın.(Zorunuza gitmesin gerçekler acıdır.Bizim bura da sizlerin yaptığına hazıra konma derler)Zaten bunu göze aldığınız için online anime siteleri kurdunuz.

u5w6f.png

UYULMASI GEREKENLER

1-Çalışmalarımıza logo eklenmeyecek.

2-Biz fansub yaptıktan tam 24 sat geçtikten sonra ekleme hakkına sahipsiniz.Diğer gruplarda çeviriyorsa mümkünse onlara yönelin biz kimseyle rekabet etmiyoruz.Ancak en iyiyi yapmadan ortaya da çıkmıyoruz.

Bir sözde ,adam akıllı fansub gruplarına: Bu sitelere çeşitli amaçları için gereğinden fazla değer verenleri üzülerek seyrediyorum.Yeni yetme siteleri anlıyorumda ileride iyi işler yapacağına inandığım fansub siteleri beni hayal kırıklığına uğratıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 80
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Mantus

9

• Bakayalo

8

• maestro013

7

• bedifeci

5

kesinlikle katılıyorum. zaten kendilerince hep haklı bir sebep buluyorlar.umarım tavsiyelerine ve uyarılarına uyarlar

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bunu sitemizin twitter ve facebook sayfasından da yayınlasak çok güzel olur. Daha fazla kitleye ulaşıp, bu tür sitelerin ne halt olduğunu bilirler en azından.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Biz ne dersek diyelim onlar yine bildiklerini okuyacak. Sonuçta materyaller beleş ve herkesin kullanımına açık. Paylaşmakta budur elbet.

Ne yapmaları gerektiğine gelirsek;

"Yayınladığımız bu anime şu şu gruba aittir. Proje bize ait olmayıp burası sadece online izleme alternatifi üzerine kurulmuş bir sitedir. Arşiv yapmak ya da yüksek kalitede izlemek istiyorsanız grubun kendi sitesinden indirmeyi unutmayın!"

Böyle bir ibare hem onları diğer grupların gözünde parazit olmaktan kurtarır hem de fansub yapan grupların emeği boşa gitmez.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben kişisel olarak animeleri , bu tip sitelerden takip etmiyorum ve yaptıkları hinliklerin farkındayım.Şu da bir gerçek indirmeyi bile bilmeyen bir çok anime seyircisi var.Onlara alternatif oluyorlar bir yönden faydaları da var.Gundamaster dedigi gibi bir uygulamaya gidilebilir ancak karşıdakilerin ne kadar adam olduklarını ,belirtilen ilkelere uyup uymayacaklarını kestiremiyorum.Her şekilde sizlere sabır diliyorum.:q015:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu tür sitelerden nefret ediyorum ne desek boş hırsız adam arsız olur sonuçta. Ben artık bunlar gibi

emek hırsızları için Allah'tan belalarını bulmaları diliyorum.

Türkçe altyazılı olarak ara sıra sitemiz çevirilerini izliyorum zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Biz ne dersek diyelim yapan yapıyor. Şahsen ben başka fansubların logo/intro koymalarını bile tasvip etmiyorum. Sanki animeyi kendileri evde çizip seslendiriyorlar? Onlar bir kenarı, sadece re-encode ve upload yapıp kendi hostuna bile değil; Rus sitelerine ekleyen online izleme siteleri niye logo ekliyor bu tam bir muamma.

[bimgx=250]http://i.imgur.com/qco902N.jpg[/bimgx]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Özellikle sinir olduğum şey şu: Türk Anime Tv'de bakıyorum yorumlara. Yok elinize sağlık Türk Anime Tv, yok iyi ki çevirmişsiniz gibi yorumlar atıyorlar. Halbuki tek yaptıkları rus sitesine upload edip kendi logolarını üstüne koymak. Bu üyelerin attığı yorumlara bakınca gören de anime hazırlayan Türk Anime grubu. Hiçbir şekilde fansub yapan gruba teşekkür edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bence abonelik gibi bir uygulama yaparsanız önüne geçebilirsiniz, sadece erişimine izin verdiğiniz kişilerin download yapacağı bir platform oluştursanız diyeceğim ki yine de bir yolunu bulurlar, ama şöyle bir şey var bu tür parazit siteler parazit izleyicileri de kendilerine çekiyorlar -forumlarına girin bakın ne demek istediğimi anlarsınız- buda sizin ve emek vererek bu işi yapan platformların daha sağlıklı, yaş ortalaması yüksek ve prestijli yapıyor. Duyarlı izleyici zaten bu tür siteleri rahat bir şekilde bulabiliyor.

tabi üstteki saydıklarım işte biz yaptık sizde çalın biz susucaz, hadi devam demekte değil -sizin için-, vicdan konusu bu.

Üstteki yazdığınızı okuyup ''yav hehe'' diyenleri görebiliyorum ben şahsen :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bunu gördüm ya...

Zaten daha önce hiç girmemiştim artık asla girmeyeceğim siteler listesinde yerini aldı. Üyesine misafirine küfürle karşılık veren bir siteden ne beklenir ki?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ekran görüntüsü ver de biz de görelim, merak ediyor insan. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir önceki sayfada kapan paylaşmıştı ekran görüntüsünü, ben de zaten onun üzerine yazdım bunu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir önceki sayfada öyle bir ekran görüntüsü yok?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Uygunsuz içerik olduğu için mesaj silinmiş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Açıkcası yazdığınız yazılara bende kendi adıma katılıyorum yazdıklarınızda çok haklısınız umarım dediklerinizi anlarlar ve diğer fansublar konusuna gelince baştan beri bende bu işin yarış , rekabet ortamında değilde takım çalışması topluluk çalışması halinde olmasından yanayım inşallah zamanla insanlar bunun farkına varacak ve yarıştan çok fansublar güzel toplu işlere el atacak diye ümit ediyorum. Çalışmalarınızın devamlılığını ve başarılı olmasını dilerim.

Bu arada Kaan arkadaşıma da katılıyorum şahsi görüşüm özellikle logo atılmaması çünkü o videonun tamam Türkçeye hazırlanmasında belki emek harcanıyor ancak videonun yapımcı şirketi varken fan adına yapılan böle bir işte logo atmak en büyük hakaret hem izleyicilere (videoyu kirletiyor) hemde yapımcılarına. İntroda atılmasa aslında tadından yenmez ama intro şuan logoya göre daha makul kalıyor çünkü fansublar kendilerine de en azından 1 teşekkür edilmesini istiyorlar ancak intro atmadıklarında kötü örnekler ortada başlarına herhangi biri gelebiliyor. ( Videoları çalınabiliyor , başka yerlerde kullanılabiliyor yada en önemlisi fansub ismi belirtilmiyor üzerine konuluyor )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu logo olayı başlı başına saçmalık zaten. Hani insana şunu sordurtuyor: Siz kimsiniz? Ne yaptınız da o logoyu oraya koyabiliyorsunuz? Logo sadece fansublarda açılış şarkısında anime isminin belirdiği zamana konmalıdır, öbür türlü logo konması saçmalıktan başka bir şey değil.

Şu siteler hakkında işin en üzücü yanı ise onları bilinçsiz bir topluluğun takip etmesi. Diğer fansub gruplarını bilmezler, çeviriyi kimin yaptığını bilmezler. Bunları bilmeyenler zaten fansubun -ya da sadece altyazının- hazırlanış aşamasını hiç mi hiç bilmezler. Hani ben nyaa'yı bilmeyen anime izleyicilerine şaşırıyorum açıkçası, bir anime izleyicisinin bilmesi gereken sitelerin başlarında gelir nyaa. Ama onu bile bilmiyorlar. Bir de üstüne sanki bu videoları türkanime vs. hazırlamış gibi onlara teşekkür ediyorlar. Kısıtlı bilgileri ile kendilerini "otaku" görüyorlar. Site yönetimi de bir uyarıda bulunmuyor gördüğüm kadarıyla. Biz yapmadık, sadece çaldık koyuyoruz vs. diye. Bence ilk olarak burdan başlanmalı. Sadece video sayfasına orjinal sitenin ismini koymakla olmaz o iş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Söylediklerinize baştan sona kadar katılıyorum.

Logo olayı çok saçma bence de bizim isimlerimizin geçip geçmediğini hala tam olarak anlamış değilim, ayrıca yıllardır online izleme sitesi olan Türkanime daha bir kaç ay önce fansulara teşekkür yazısı yazdı bunu da yüzü gözü hürmetine değil fansubların yapılan haksızlıklara baş kaldırmasından dolayı yaptı bu tür şeyler devam etmeli ve her fansub, manga sitesi, serbest çevirmen vs. bu söylenenlere destek vermeli ve tepkisini göstermeliler.

Aslında çok daha kolay ve rahat yollarda var bu tür şeylerden kurtulmak için, ama hala fansubları bu olgunlukta olduklarını düşünmüyorum maalesef ki...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben şahsen bu tip siteleri ziyaret bile etmiyorum. Sonra site ziyaret sonuçlarına bakıp sevinmesinler diye. 1 kişi bir kişidir.

Gruplar da bu tip sitelere suistimal vermemesi gerekir. Mesela bu yaziyi okuduktan sonra başka bir fansub sitesini dolaşıyordum orda anizm dost site olarak gösterilmiş ve ayrı bir ana kategori açılmış. Konunun başına logosunu bile eklemişler.

Animelere logo eklenmesi de bahsedilmiş. Onunla ilgili olarak:

Adamlar kurguluyorlar, çiziyorlar, seslendiriyorlar güzel bir seri sunuyorlar. Bu kadar uğraşmalarına rağmen kanal logolarını bile silik göze takılmayacak şekilde eklerlerken. Kendi çevirmediği emeği olmayan bir şeyi full logo koyup yayınlamaları çok ters geliyor bana. Logo koyan bir fansub grubu bile olsa izlemiyorum. Başında sonunda animenin Türkçe'ye kavuşturulmasına emeği geçenler verilebilir ama baştan sona da bunun reklamını yapmanın bir manası olduğunu sanmıyorum. Bilinçli takipçiler zaten kimlerin emeği geçtiğini bilir. Bilmiyorsa da başında öğrenir.

Hele temiz kaliteli bluraylere bile ekliyolar ki hiç dönüp bakmıyorum onlara. Söz etmeye bile gerek yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence söyledikleriniz de %100 haklısınız. Emek veren kişileri göz ardı etmek yapılan terbiyesizliğin en büyüğü ve bu grupları (sözüm meclisten dışarı) enayi yerine koymaktır. Çalışmalarınız da kolay gelsin. Başarılar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İyi günler arkadaşlar bizde kararınıza destek olarak ve bu gereksiz yarış ve rekabet ortamından çıkıp t.a gibi aracı siteleri kazanca boğmayı bırakıyoruz bizde bu gün itibaren Zaichii Fansub olarak Türk Anime Tv de yayınlamayacağız çevirilerimizi eğer yanlış yere atılmış bir mesaj ise affola.

http://www.zaichii.com/forum/index.php?topic=1209.0

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İyi günler arkadaşlar bizde kararınıza destek olarak ve bu gereksiz yarış ve rekabet ortamından çıkıp t.a gibi aracı siteleri kazanca boğmayı bırakıyoruz bizde bu gün itibaren Zaichii Fansub olarak Türk Anime Tv de yayınlamayacağız çevirilerimizi eğer yanlış yere atılmış bir mesaj ise affola.

http://www.zaichii.com/forum/index.php?topic=1209.0

"Bi dakka yaa bu da nereden çıktı?

Bize, çevirmenlere danışılmadan bu karar nereden nasıl ve hangi sebeple verildi?"

Kadronuzu bi gözden geçirmeniz gerek, baya burnu dik elemanlar var :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlara gerekli cevaplarını verdik çoğu genç çevirmen bu işlerin doruk noktası olarak türk anime tv yi sanıyorlar ancak şunu unutuyorlar fansublar olmadan izleme siteleri sadece bir hiçler. Eğer türk anime tv şuan ki duruma geldi ise bunun kendi şahsi görüşüm en büyük nedeni fansubların kendilerine yarış alanı olarak türk anime tv yi belirlemeleri oldu.Ama şu fark edildi ki buradan bazı kişiler dışında fansubların hepsi zarar gördü normalde birlik olmamız gerekirken aynı işi yapanlar olarak bir birbirlerimize zarar vermek düşman olmak neden diye düşünmeye başladılar. Zaichii Yönetimi olarakda bizde gerekli önlemlerimizi önceden alanlardan olmak istedik eleştirilere elbette açığız ama yönetim olarak kararlarımızın arkasındayız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tsenhua.jpg

Bu uygulama fansub kalitesini de ciddi anlamda artıracaktır. Tebrik ediyorum.

Normalde hiçbir şeyin değişmemesi gerek fakat "ehi ehi adım Türkanime'de gözüküyor" ya da "şu gruptan önce çıkarmalıyım" mantığıyla olaya yaklaşan kişiler de var. Sidik yarışının yarar getirdiği nerede görülmüş? Ya da her şeyi geçtim, anime-manga işinden ego tatmini yapılır mı yahu? İşte bunlardan hoşnut olmayan çevirmenler elbette bu kararı anlamayacaklardır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çevirmen alımlarına başlamışlar hem başka sitelerin fansublarından götürüyorlar hem de gelecekte olumsuz bir duruma kendilerini hazırlıyorlar. Bu eleştirilerden de bıkmış olabilirler. Anikage adlı siteyi rezerv site olarak ayarlıyorlar.Nereden biliyorum ,biraz incelemeniz yeterli.Bence bunu yapacaklarına adam akıllı inat etmeden denilenleri yapsalar ,fansub gruplarının uyanmasını engellerler. Ancak ok yaydan çıkmışta olabilir.

Derinlerden gelen Eski bir dost

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?