Jump to content
  • Kayıt Ol

Türk Anime Tv ve Anizm Tayfasına uyarı

bedifeci

Önerilen İletiler

Bakayalo
İyi günler arkadaşlar bizde kararınıza destek olarak ve bu gereksiz yarış ve rekabet ortamından çıkıp t.a gibi aracı siteleri kazanca boğmayı bırakıyoruz bizde bu gün itibaren Zaichii Fansub olarak Türk Anime Tv de yayınlamayacağız çevirilerimizi eğer yanlış yere atılmış bir mesaj ise affola.

http://www.zaichii.com/forum/index.php?topic=1209.0

Hayırlı olsun.

Konunun ilk mesajında bizim patronun da ikinci maddede belirttiği gibi, fansub grupları istese de istemese de online izleme siteleri bir şekilde çalışmalarımızı ellerine geçirecek ve yayımlayacaklar. Hem reel bir yaptırım uygulama imkânımız olmadığından hem de bunlarla uğraşmaktansa sınırlı vaktimizi animeseverlere daha çok ve daha kaliteli fansub sunmak için kullanmayı tercih edeceğimizden, bundan kaçış yok.

Ama sizin de bu kararı verirken benzer bir şeyi düşündüğünüzü sanıyorum: Mesele ilke meselesi. Fansub grupları ne kadar ilkeli duruş sergilerlerse bu kommensalist siteler de (parazit demiyorum zira temelde bize bir zararları yok, bunlara hak etmedikleri değeri vererek biz kendimize zarar veriyoruz) o kadar dikkatli hareket etme zorunluluğu hissedecekler. Nitekim düne kadar kim çevirmiş kim kodlamış hiç yazmadan kendi eseriymiş gibi yayımlayan ve üstüne bir de logo basan turkanime.tv bizden gelen tepkiler ve ilkeli duruş sonucunda küçük de olsa bir adım attı, videolara logo basmayı bıraktı ve emeği geçenlerin adlarını değilse de en azından fansub grubunun adını animelerin ana sayfalarına koymaya başladı.

Yeterli mi?.. Yeterli olsaydı bugün bunu konuşuyor olmazdık :P İstediklerimiz zor şeyler değil; kapris yapmıyoruz burada, medeni bir ilişki çerçevesinde zaten uyulması gereken asgari ilkeleri hatırlatıyoruz. Buna rağmen tecrübeyle gördük ki bu asgari ilkelere uyulması için bile bunları defalarca, yüksek sesle dile getirmemiz, bıkmadan hatırlatmamız, hattâ bunlara uyulması için tedbirler almamız icap ediyor, altyazı paylaşımını hardsub paylaşımından makul bir süre sonra yapmak gibi mesela. Oysa biz de isteriz ki sunduğumuz altyazıları kullanmak isteyen animesever fazladan video indirmek zorunda kalmasın, altyazıyı indirip elindeki videoyla seyredebilsin; ama altyazılarımızın alınıp üstüne saçma sapan logolar basılarak yayımlanması o kadar kabak tadı verdi ki böyle tedbirlere başvurmaya mecbur kalıyoruz artık.

İlkeli duruş devam etmeli; ortaya koyduğumuz emeğe hak ettiği saygının gösterilmesini ancak dik durarak, ilkelerimizi dirayetle savunarak sağlayabiliriz. Bu dirayeti de bir tek grubun göstermesi yetmez. Türkçe anime fansub camiası yaygın bir ortak duruşla emeğini savunmalı ki bu emek hak ettiği saygıyı görsün.

Desteğiniz hem bizim için hem genel olarak Türk fansub camiası için, bu işe emek veren herkes için değerli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 80
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Mantus

9

• Bakayalo

8

• maestro013

7

• bedifeci

5

Bakayalo
Çevirmen alımlarına başlamışlar hem başka sitelerin fansublarından götürüyorlar hem de gelecekte olumsuz bir duruma kendilerini hazırlıyorlar. Bu eleştirilerden de bıkmış olabilirler. Anikage adlı siteyi rezerv site olarak ayarlıyorlar.Nereden biliyorum ,biraz incelemeniz yeterli.Bence bunu yapacaklarına adam akıllı inat etmeden denilenleri yapsalar ,fansub gruplarının uyanmasını engellerler. Ancak ok yaydan çıkmışta olabilir.

Derinlerden gelen Eski bir dost

Geçen ay şöyle bir ilan yazılmış anisekai'ye anikage kuruluşuyla ilgili. İlginçtir, bahsi geçen "xfansub"ın sitesine de anikage.com'a da COMODO DNS'leri üzerinden girilmiyor; xfansub'a OpenDNS üzerinden de girilemiyor an itibariyle, anikage.com'a girildiğinde ise BitDefender "bura tekin değil, bak demedi deme" mealinde bir malware uyarısı yapıyor.

ORyMUeN.jpg

Maşallah, çok hızlı başlamışlar :022:

Ne alaka diye biraz daha bakındım sağda solda, nihayet şu logo biraz fikir edinmemi sağladı:

[bIMGX=600]http://i.imgur.com/ILdg8YX.jpg[/bIMGX]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet gördüğüm kadarıyla bir çok kişi videoların online sitelerde yayınlanmasına değilde logo koyulmasına karşı. Ayrıca yayınlanırken fan grubunun ismi cismi açıklanmaması. Bu konuda buradaki herkes gibi düşünüyorum. türkanime ekibinin tüm serilere kendi logosunu basması taraftarı değilim. Belkide sırf bu yüzden bir çok kişi çevirmenlerinin onlar olduğunu zannediyor.

Ama bu logolu sistemin daha çok 2 yıl önceki animelerde olduğuna da dikkat etmişsinizdir. Bu logolu animeleri türkanime ekibi, video ve altyazılarını bularak videolara gömüp paylaşımını yaptılar. Benden daha iyi bilirsiniz ki fansub yapan gruplar bundan 2 3 yıl önce bu kadar yoktu. millet çeviriyi yapıp dp ye veriyordu. türkanimeninde bunu kendi çıkarına kullanmayı iyi başardığı aşikar. Fakat son zamanlarda turkanime'nin logosunu eklemediğini direkt fansub grubununkini alıp paylaştığını görüyoruz. Sorun şurda artık fansub grupları kendi logolarını yapıp videoya ekliyorlar. Mesela anikeyf fansub. hemen hemen tüm serilerinde sağ üst köşeye anikeyf diye yazıyor. anikage'nin de hızlı başlamış olduğunu musti söylemiş zaten.

Sonuç olarak bizim olayımız, çevirmenlerin ve fansub grubunun belirtilmemesi ve bir çok yeni yetme anime izleyicisinin bizim farkımızda olmaması.

Yalnız küçük bir notta düşmeden edemeyeceğim. ; Daha fansub ve çeviri hatta anime olayını doğru düzgün bilmediğim dönemlerde turkanime'de takılmışlığım var. hatta animenette'de bile. Buradan çıkma biri olarak söylemeliyimki benim gibi bilmeyen o kadar çok insan var ki. Gerek anime indirme işlemini bilmeyen, gerek bilse bile premium üyelik sebebiyle böyle bir şansı olmayan ve en basitinden indirdiğinde depolayacak yeri olmadığından online siteleri tercih ediyorlar. Mesela ben iş yerinde anime izlerdim hdd olmadan önce. E nasıl indireyim, neyle indireyim. online izlemek daha makul olurdu. Bu yüzden oradan faydalanılmasına karşı değilim. Çevirmen olarak karşı olduğum tek şey ; fansub gruplarının belirtilmemesi ve logo eklenmesi. Ayrıca orada bilmeyenleri de bize yönlendirecek sistemin olmaması. Bu açık giderildiğinde herkes mutlu mesut işini görür.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mikan görüşün aslında hatalı dikkat edersen özellikle de mesela ben her encode ettiğim seri için en azından vk yada dailymotion gelende her 2 sinede atıyorum ki indirmenin yanında izlemede olsun diyerekden.Bu söylediğin şey çok zor bir şey değil , videoları tam ekran izliyor herkes değil mi ? Kusura bakma ama aracı siteye ne gerek var ? Vk linki atıyorum konuya tıklasın oradan izlesin mis gibi reklamsız saçma sapan yorumsuz ve kimin introsu , logosu varsa videonun orjinal adında izleyebilir bu zor değil her fansub yapabilir bunu bölüme izleme linki atabilir vk ile mesela. Ayrıca son zamanlarda logo atmama sebepleri fansubların artık izleme sitelerini takip ederek nasıl iş yaptıklarını gözlemlemelerinden dolayı oldu yoksa şuan hala divx e yada kendi sitesinde alt yazısını paylaşan arkadaşların alt yazılarını alıp t.a logosu ile atıyorlar genelde değişen bir şey yok gibi :)

Fansublar genel bir vk ve dailymotion üyeliği oluşturup o üyelik üzerinde paylaşırsalar videolarını direk tek üyelikten kullanıcılar tüm paylaşılan videolara sanki izleme sitesinden bakıyor gibi videoları takip edebilir indirmeden izliyebilirler ( yazdığım gibi reklam , spoiler ve saçma sapan yorumlarada maruz kalmazlar )

**Tek hesap gibi anlaşılmasın fansublar kendi hesaplarını açsınlar diyorum**

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fansub gruplarına yüksek sabırlar diliyor ve bu tip anime sitelerine acil şifalar demekten başka elimizden birşey gelmez diye düşünüyorum.Umalım ki kendilerine çeki düzen verirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

TürkAnime çok ilginç bir yer gerçekten.

Normalde Kill la Kill'de benim çevirileri koyuyorlardı.

Bugün biraz geç çevirdim başka birinin çevirisini kullanmışlar biraz baktım google translate gibi geldi. Madem koyacaksınız tüm bölümleri aynı çevirmenden koyun bari. İlk çıkanı koyuyorlar. İlginç.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mikan görüşün aslında hatalı dikkat edersen özellikle de mesela ben her encode ettiğim seri için en azından vk yada dailymotion gelende her 2 sinede atıyorum ki indirmenin yanında izlemede olsun diyerekden.Bu söylediğin şey çok zor bir şey değil , videoları tam ekran izliyor herkes değil mi ? Kusura bakma ama aracı siteye ne gerek var ? Vk linki atıyorum konuya tıklasın oradan izlesin mis gibi reklamsız saçma sapan yorumsuz ve kimin introsu , logosu varsa videonun orjinal adında izleyebilir bu zor değil her fansub yapabilir bunu bölüme izleme linki atabilir vk ile mesela. Ayrıca son zamanlarda logo atmama sebepleri fansubların artık izleme sitelerini takip ederek nasıl iş yaptıklarını gözlemlemelerinden dolayı oldu yoksa şuan hala divx e yada kendi sitesinde alt yazısını paylaşan arkadaşların alt yazılarını alıp t.a logosu ile atıyorlar genelde değişen bir şey yok gibi :)

Fansublar genel bir vk ve dailymotion üyeliği oluşturup o üyelik üzerinde paylaşırsalar videolarını direk tek üyelikten kullanıcılar tüm paylaşılan videolara sanki izleme sitesinden bakıyor gibi videoları takip edebilir indirmeden izliyebilirler ( yazdığım gibi reklam , spoiler ve saçma sapan yorumlarada maruz kalmazlar )

**Tek hesap gibi anlaşılmasın fansublar kendi hesaplarını açsınlar diyorum**

Sonuç olarak bizim olayımız, çevirmenlerin ve fansub grubunun belirtilmemesi ve bir çok yeni yetme anime izleyicisinin bizim farkımızda olmaması.

Dostum orada böyle bir açıklama kullandım.

Sonuçta hepimizin düşünce ve istekleri aynı. Ve senin dediğin sistemi bu şekilde işletsek bile yine bir çok izleyici farkında olmayacak. Yani her halikuarda türkanime çevirileri çekecek ve yine online izleyiceler devam edecek. Ama online sitelerle görüşsek ve çeviri grupları ile ilgili bilgi vererek bize yönlendirmelerini istesek bile yeter. bunu kabul edecek veya etmeyeceklerini bilemem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Burası konuyu tartışmaya uygun bir başlık değil aslında, daha önce yönetim odasında tartışma başlığı da açılmıştı, tartışmanın yeri orası; ama hem orası genele açık olmadığından hem de burada konuşulan konunun yarıda kalması uzamasından daha kötü olacağından, buraya yazacağım.

Fatma'cığım, olay tek yönlü değil, hâliyle çözümü de o kadar basit değil. Yukarıda CastieLL'in verdiği örnek önemli. Bu, muhatap alalım dediğin sitelerin kendi yaptıkları işe ne derece ciddiyetle(!) yaklaştıklarını gösteriyor. Oysa taş atıp da kolu yorulmayan bu kişiler birazcık düşünceli olsalar, böyle saçmalıklardan kolaylıkla kurtulabilirler.

Görmek isteyene iyi örnek var: nyaa'da bolca vakit geçirenler DeadFish'ten haberdarlardır muhakkak. Bu grubun bir tek olayı var: softsub mkv olarak paylaşılan animeleri hardsub mp4 yapıp paylaşmak (dizgiye ve karaokeye de özen gösteriyorlar, haklarını vermek lazım, ama esas fonksiyonları bu). Ama "biz ilk çıkanı basar geçeriz" demiyorlar. Aynı animeye hem Horrible hem de mesela EveTaku altyazı yapıyorsa aceleciler için Horrible'ınkinden v1, kaliteciler için EveTaku'nunkinden v2 yapıyorlar, ikisini de tutarlı bir şekilde paylaşmayı sürdürüyorlar. Bizim online yayıncılardan ise "belki çevirmenin fazla meşgul zamanına denk gelmiştir" deyip birkaç saat bekleme inceliğini bile göremiyoruz. WataMote yayınına bak, anlarsın. İlk bölüm AMT, 2 Zaichii, 3 AMT, 4 Zaichii diye gidiyo. 10'uncu bölümü 9'dan 3 hafta kadar sonra çıkardığımızdan ordan sonrasını beklememelerini anlarım, ama baştaki saçma sapan karışıklığın hiçbir şekilde açıklanması mümkün değil. Oysa iki grup farklı kaynakları kullanıyor; biri (bil bakalım hangisi :q015:) son derece özenli bir şekilde dizgi yaparken diğeri hızlıca çeviriyi vermeye odaklanmış; iki farklı sürüm ver, olsun bitsin. İlla bir animenin bir bölümünün 1 sürümü mü bulunmak zorunda? Ha, olmaz mı, olur; ama onun da usulü bellidir: BakaBT gibi ince eleyip sık dokuyarak her şeyin en iyisini alırsın. Ama bu da epey uğraş ister, yanaşacaklarını sanmıyorum.

VK'ya yükleme fikri bu yüzden, online izlemek durumunda olan kullanıcılara kaliteli alternatifi bizzat sunmak adına faydalı olabilir. Daha önce bu fikir bizde de yönetim odasında tartışılmış ve makul olabileceği yolunda bir görüş ağırlığı oluşmuştu; ama bir karar alınmadığı, duyurulmadığı ve neticede upload işini takip edebilecek fazla elemanımız bulunmadığı için öylece kaldı. Zaten konu başlığı da o değildi. Bu konuyu yeniden, kendi başına bir başlık olarak gündeme getirip bütün uploader'larımızın da katılacağı bir görüş alışverişine gidersek belki bir tavsiye kararı çıkabilir, alışıncaya kadar bir müddet birbirimize hatırlatırız, alıştıktan sonra da tertemiz gider. Çeşitli sebeplerden indirmek yerine online izlemeyi tercih eden veya buna mecbur olan kullanıcı da bu seçeneğe kolayca ve güvenebileceği bir yoldan kavuşmuş olur. Bununla online izleme sitelerinden kullanıcı çekebilir miyiz? Muhtemelen hayır. Umurumuzda olur mu? Muhtemelen hayır. Ama en azından fansub topluluklarını zaten bilen ve takip eden ama online izlemek durumunda olan animeseveri bu sitelere mahkûm olmaktan kurtarırız.

VK'ya veya başka bir online izleme sitesine yüklesek de yüklemesek de her halükârda ne kaliteyi ne de tutarlılığı umursayan bu kişilerle müzakereye başvurmamız yersiz ve faydasız olacaktır. Yersiz, zira denk değiliz; müzakere etmek ancak bizim tenezzül etmemiz şeklinde olur. Faydasız, zira karşımızda akıldan izandan anlayacak muhatap yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Merhaba ben TürkAnime' den SiyahBeyaz

Öncelikle belirtmek isterim ki konuda uyulması istenen 2 maddeyi kabul ettik ve uygulamaya başladık. (Çalışmalarınızın hiç birine logo eklenmiyor, alt yazı veya fansub olarak, çıktıktan 24 saat sonra paylaşılıyor.) Biraz geç oldu biliyorum ama zararından neresinden dönersen kârdır. Bu yeterlimi yeterli değil zamanla daha fazla değişiklik yapacağımızı düşünüyorum, belki inanmayacaksınız şahsen ben kimsenin hakkının yenmesini sevmeyen bir insanımdır.

"Kill la Kill 6. Bölüm" çevirisi çok kötüydü fark ettiğimizde CastieLL' in çevirisi ile değiştirildi.

Yazdığınız uygulanabilecek güzel önerileri de not aldım.

Sabır ve anlayışından dolayı AnimeMangaTR ekibine teşekkür ederim.

Özellikle bana zaman ayırıp dinlediği için bedifeci' ye teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Merhaba ben TürkAnime' den SiyahBeyaz

Öncelikle belirtmek isterim ki konuda uyulması istenen 2 maddeyi kabul ettik ve uygulamaya başladık. (Çalışmalarınızın hiç birine logo eklenmiyor, alt yazı veya fansub olarak, çıktıktan 24 saat sonra paylaşılıyor.) Biraz geç oldu biliyorum ama zararından neresinden dönersen kârdır. Bu yeterlimi yeterli değil zamanla daha fazla değişiklik yapacağımızı düşünüyorum, belki inanmayacaksınız şahsen ben kimsenin hakkının yenmesini sevmeyen bir insanımdır.

"Kill la Kill 6. Bölüm" çevirisi çok kötüydü fark ettiğimizde CastieLL' in çevirisi ile değiştirildi.

Yazdığınız uygulanabilecek güzel önerileri de not aldım.

Sabır ve anlayışından dolayı AnimeMangaTR ekibine teşekkür ederim.

Özellikle bana zaman ayırıp dinlediği için bedifeci' ye teşekkürler.

Sadece Kill la Kill'de yapmıyorsunuz o kötü çeviri olayını. Çoğu seride çıktığı gibi çevirip koyuyorlar ve genellikle bu kötü yapanlar oluyor sonra da tüm izleyenler kötü bir çeviri ile izliyor. Tamam onlar da emek veriyor ama en azından sizde onlara v2 çekin kaliteli çeviriyle. Tüm animelerde kaliteli çevireye önem vermelisiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sadece Kill la Kill'de yapmıyorsunuz o kötü çeviri olayını. Çoğu seride çıktığı gibi çevirip koyuyorlar ve genellikle bu kötü yapanlar oluyor sonra da tüm izleyenler kötü bir çeviri ile izliyor. Tamam onlar da emek veriyor ama en azından sizde onlara v2 çekin kaliteli çeviriyle. Tüm animelerde kaliteli çevireye önem vermelisiniz.

Dün onlara da v2 çekildi :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Burada başlıkta iki sitenin adını geçiyor olması herhalde tüm bu yazılanların yalnızca o siteleri alakadar ettiği anlamına gelmiyor değil mi? Bence öyle olmalı en azından.

Animenette diye bir site vardı bilirmisiniz bilmem. Ben kendi çevirisini yaptığım bir seriyi arama motorundan aratırken denk geldim ve orada altyazıdaki çevirmen ve benzeri isimler silinip kendi isimleri yazılmıştı. Bunun yanı sıra başka yeni online izleme siteleri var ve direk bizim fansublarımızı link olarak paylaşan parazit siteler var biliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

schneizeL adlı yetkilinizi de uyarıyorum ve ekibinizi de farkı nicklerle üye olup altyazı ve videoları götüren tipler var.İlk öncelikle orada ki nicklerinizle buraya üye olunuz.Korkmayın fikrinizi sağlamsa ayakta kalırsınız.İsim saklayarak arakçı konumuna düşersiniz.

Türk anime hiç umrumda değil ancak ekibimizin ,dolaylıda olsa diğer gruplarını haklarının yenilmesini yüreğim razı olmuyor.Şimdiye kadar ses çıkarılmadıysa bu haklı olduğunuz anlamına gelmez.Umulur ki aklınızı ve vicdanınızı doğru kullanasınız.

gundamaster adlı modumuzun

"Yayınladığımız bu anime şu şu gruba aittir. Proje bize ait olmayıp burası sadece online izleme alternatifi üzerine kurulmuş bir sitedir. Arşiv yapmak ya da yüksek kalitede izlemek istiyorsanız grubun kendi sitesinden indirmeyi unutmayın!"

Belirttiği ilke belki durumu azda olsa düzeltebilir.Ola ki buzları eritir.

Bir üyemizinde belirttiği çevirmen alımlarına başlamışsınız ,ne amaçladığınızı anlayamadım.Fansub grubu kuracaksanız adam gibi kurun ,başkalarının çalışmlarına ihtiyacınız yok.Kendi çalışmalarınızı yayınlarsınız siteniz de böylece bizde adamlar iş yapıyor deriz , ohh çekeriz. ;online anime sitesi olacaksanız ilkeli davranmak sizin faydanıza.Birde üstteki arkadaşın dedigi gibi çöplük durumuna dönüşmüssünüz. Hız yönünden değil kalite yönnüden çalışmanız lazın en azından v2 ekleyebilmelisiniz.Birçok grup tv rawla çalışıyor sonra bluray çıktığında daha kaliteli şekilde piyasaya sunuyorlar.Bu linkleri yenileyemiyor birde ilk çıkana reyting açısından yaklaşıyorsanız ,kalite yükseltemeyip komik duruma düşersiniz.Gayri bunu bilinçli anime izleyicisi farkeder.

Burada başlıkta iki sitenin adını geçiyor olması herhalde tüm bu yazılanların yalnızca o siteleri alakadar ettiği anlamına gelmiyor değil mi? Bence öyle olmalı en azından.

Animenette diye bir site vardı bilirmisiniz bilmem. Ben kendi çevirisini yaptığım bir seriyi arama motorundan aratırken denk geldim ve orada altyazıdaki çevirmen ve benzeri isimler silinip kendi isimleri yazılmıştı. Bunun yanı sıra başka yeni online izleme siteleri var ve direk bizim fansublarımızı link olarak paylaşan parazit siteler var biliyorsunuz.

Doğru tespit animenette , anime indir ve türevleri de var.Onlarda ayrı bir alem.Saygı nedir ,etik nedir bir haberler.Oysa izin alsalar izin vereceğiz.Deneyen oldu hepsine de olumlu cevap verdik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Turkanime.tv de eskiden videolara logo ekleniyordu fakat yeni animelerde bulunmamakta.Ayrıca her videonun altında çevirenlerin adı ve fan sitesi yazıyor.Onu da geçtim videoların isimlerinde bile fansub adı var.Videolar başlarken intro bile var.Bazısı fansub logosu da ekliyor...Peki soruyorum daha ne yapılmalı ? Gazeteye taziye ilanlarından önceki sayfaya ilan mı verilmeli çevirmenlere teşekkürler diye ?Yapabileceğimiz bir teşekkürden daha fazla ne olabilir ki ? Şu kişi de bize teşekkür etmedi diyebilir misiniz ? Tüm anime severler sizlere muhtaç.Bu doğru.Çünkü herkes ingilizce veya japonca bilmiyor ve bilen birilerinin yardımlarıyla sevdikleri serileri izleyebiliyorlar.Bu kişiler sizlere teşekkür etmiyorsa kendi ayıplarıdır.Ama şunu da unutmayın.Bu işi size birilerinin zoruyla yaptırmıyoruz...Kimse silah altında çevirmenlik yapmıyor...Biz teşekkür ederim diyebiliyorsak siz de rica ederim diyebilmelisiniz.İyi akşamlar...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Turkanime.tv de eskiden videolara logo ekleniyordu fakat yeni animelerde bulunmamakta.Ayrıca her videonun altında çevirenlerin adı ve fan sitesi yazıyor.Onu da geçtim videoların isimlerinde bile fansub adı var.Videolar başlarken intro bile var.Bazısı fansub logosu da ekliyor...Peki soruyorum daha ne yapılmalı ? Gazeteye taziye ilanlarından önceki sayfaya ilan mı verilmeli çevirmenlere teşekkürler diye ?Yapabileceğimiz bir teşekkürden daha fazla ne olabilir ki ? Şu kişi de bize teşekkür etmedi diyebilir misiniz ? Tüm anime severler sizlere muhtaç.Bu doğru.Çünkü herkes ingilizce veya japonca bilmiyor ve bilen birilerinin yardımlarıyla sevdikleri serileri izleyebiliyorlar.Bu kişiler sizlere teşekkür etmiyorsa kendi ayıplarıdır.Ama şunu da unutmayın.Bu işi size birilerinin zoruyla yaptırmıyoruz...Kimse silah altında çevirmenlik yapmıyor...Biz teşekkür ederim diyebiliyorsak siz de rica ederim diyebilmelisiniz.İyi akşamlar...

maestro013 ilk mesajta hangi taraftan geldiğini belli ediyorsun.Dediklerinin bir kısmın anladım ancak bir kısmında verdiğin örnekleri anlamsız buldum.Sitemizde kuralları çiğnenemek şartıyla her türlü cevap verme hakkına sahipsin.Ancak senden ricam konuyu enine boyuna anlayıp cevap vermen birlerinin temsilcisi değilde olayları anladıktan sonra kendi yüreğinin temsilcisi olmanı isterim.

Biz teşekkür ederim diyebiliyorsak siz de rica ederim diyebilmelisiniz.İyi akşamlar...

Birşey anlamadım neden rica ederim diyelim , teşekkür ettinde biz mi rica etmedik bu yazılar yazılmasaydı acaba buraya gelecek miydin ,daha ilk mesajını atmışsın.Seyrettigin bir çok animenin kaynağının burası olduğunun en azından farkına varmışsındır.Türk anime tv de bizim çevirimiz olan ama sitemizin ismi yazılmamış en az 20 seri var.Yazılmışlardan bahsetmiyorum.Dediginiz sitede bir gelişim varsa oda biz ve bizim gibilerden gelen eleştirilerden kaynaklanıyor.Bu yolda adam akıllı bir yere varılacaksa fırçada yenilecek bu fırçayı yedireceklerin başında altyazı ve fansub grupları geliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Guest SiyahBeyaz
Biz ne dersek diyelim onlar yine bildiklerini okuyacak. Sonuçta materyaller beleş ve herkesin kullanımına açık. Paylaşmakta budur elbet.

Ne yapmaları gerektiğine gelirsek;

"Yayınladığımız bu anime şu şu gruba aittir. Proje bize ait olmayıp burası sadece online izleme alternatifi üzerine kurulmuş bir sitedir. Arşiv yapmak ya da yüksek kalitede izlemek istiyorsanız grubun kendi sitesinden indirmeyi unutmayın!"

Böyle bir ibare hem onları diğer grupların gözünde parazit olmaktan kurtarır hem de fansub yapan grupların emeği boşa gitmez.

Öneriniz için teşekkürler uygulamaya geçirilmiştir.

ugbvj.png

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusura bakmayın bizim buralarda teşekkür ederim diyenlere rica ederim diyorlar...

Tarafımı ifşa ettiğiniz için de tebrik ederim sayın bedifeci...

Bu arada ne yapılmalı tüm bu sorunların çözümü için ?

Sonuçta sadece konuşarak bir yere varılamaz , faaliyete geçmek te önemli...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusura bakmayın bizim buralarda teşekkür ederim diyenlere rica ederim diyorlar...

Git çeviri başlıklarını bak rica ederim kelimesi o kadar çok ki tabi teşekkür uygun zamanda uygun ortamda yapılmalıdır.maestro013 olayı umarım kişiselleştirmezsin. Bu site 6.yılına girecek birkaç defa verilerin hepsini kaybettik binlerce mesaj ve binlerce üye silindi, kaliteyi artırmak babında cevap yazmayan binlerce üyeyi sildik , 110000 bin mesaj atılmış ve tanıtımdan tut birçok alanda faaliyet göstermiş. maestro013 dediğin gibi olsaydık site varlığını devam ettiremezdi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

"Birşey anlamadım neden rica ederim diyelim , teşekkür ettinde biz mi rica etmedik" dediğiniz için öyle yazdım...Ben şu an burada teşekkürün ötesine geçebilmek istiyorum...Lütfen bir yol gösterir misiniz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkürün ötesi vardır.Varsa bu başlıkta zaman harcayacağımıza site içinde seyrettiginiz animelerin başlığını bulup yorum yazmanızdır.Yada ne bileyim hiç beklenti içine girmeden çalışmalarımızı farklı bir upload sitesine yüklemenizdir.Ya da tanımadığımız bizlere karşı ön yargılarınızı kırmanız için sitemize takılmanız lazımdır ,diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sizlere ön yargı ile yaklaştığımı düşünmüyorum...Ben zaten elimden geldiğince güncel animeleri video paylaşım sitelerine (KIWI ,MAIL.RU vb.) upload ediyorum...Birkaç hafta önce zaichii.com dan bir arkadaş beni uyardı videolarda sadece bölüm adı yazıyor , fansub adı da yazarmısın ? dedi ben de o zamandan beri tüm fansub lara aynı hassasiyeti gösteriyorum.Keşke uyarılmadan önce aklıma gelseydi ama gelmedi işte :-(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence bu konunun bu kadar uzamasi gerekmiyordu, neticede istenilen yapildi. Bence bundan fazlasi aşiriya kaçar (neticede türkler de yabancilarin çevirilerini izinsiz kullaniyor oralara hiç girmeyelim).

Mavi kutucuk çok da güzel olmuş, bilgilendirici ve videoda logo olsa da sorun yaratmayacak cinsten.

Bence daha fazla tartişma yaratilmadan konu kapanmali, bir sorunu olan varsa da özelden halletmeli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ugbvj.png

Gerçekten eleştirilere açık olmanız ve değerlendirmeye alıp saygı çerçevesinde çalışmaya başladığınız için sizi tebrik etmek istiyorum. Türk anime tv de artık iyi bir çizgiye doğru ilerliyor. İnşallah daha da ilkeli ve taviz vermeyen bir site olursunuz. Hayatta başarılar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

ugbvj.png

Önerimizi dikkate alıp, uygulamaya geçirdiğiniz için teşekkürler. Sizinle ilgili düşünceleri epey ortadan kaldıracak bir harekette bulunmuş oldunuz böylece.

Teşekkürün bir ötesi işte budur!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?