Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel VN Tartışma Başlığı

loykad

Önerilen İletiler

Umarım epey hoş tavsiyeler çıkacaktır genel vn başlığından, fakat öyle bir başlık göremedim. :D

Şimdi suke diyince ben de farkettim gerçekten de yok. Anime Tartişma kadar kalabalik bir başlik olacağini sanmiyorum ama elimizde bulunsun.

Burada VN tavsiyeleri isteyenlere de elimizden geldiğince yardimci oluruz :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm fazla canı olmadığından (daha doğrusu mesajların %90ı benim tarafımdan yazılmış olmasından) rehber konusunu genel olarak kullanıyordum ama,böyle bir konuda olması iyi oldu belki gelen giden sayısı artar :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Genel olarak romantizm içerikli serileri pek sevmediğimden bu konuyu temel almayan vn olarak neler önerirsiniz? Yada önerme demeyelim de direk muhabbet amaçlı bahsetmek gibisinden birşeyler olsun. Mecha içeriği olan Muv-Luv'u merak ediyorum, fakat mecha içeriği serinin ne kadarını kapsıyor? Benim için ne kadar fazla o kadar iyi. Bir de gameplay özelliği var mıdır? Vnlerde bunun çok hafif geçildiğini biliyorum ama çok iyi örneklerle karşılaştığım için yine de soruyorum. Hiçbir ön bilgim olmadan sadece 3-5 resmine bakıp da, (tamam 3-5 resimden epey fazla, kabul ediyorum :P) soruyorum, ilgili konu başlığı da var sanırım ama oraya attığınız mesajlar üzerinden epey zaman geçmiş, update edilmiş fikirlerinizi merak ediyorum. :P (O konuyu da okumadım henüz. :D) Bir de şu ablayı içeren ve İngilizce olan versiyon varsa hemen indirmeye başlayayım. :P

1342023537064.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Genel olarak romantizm içerikli serileri pek sevmediğimden bu konuyu temel almayan vn olarak neler önerirsiniz? Yada önerme demeyelim de direk muhabbet amaçlı bahsetmek gibisinden birşeyler olsun. Mecha içeriği olan Muv-Luv'u merak ediyorum, fakat mecha içeriği serinin ne kadarını kapsıyor? Benim için ne kadar fazla o kadar iyi. Bir de gameplay özelliği var mıdır? Vnlerde bunun çok hafif geçildiğini biliyorum ama çok iyi örneklerle karşılaştığım için yine de soruyorum. Hiçbir ön bilgim olmadan sadece 3-5 resmine bakıp da, (tamam 3-5 resimden epey fazla, kabul ediyorum :P) soruyorum, ilgili konu başlığı da var sanırım ama oraya attığınız mesajlar üzerinden epey zaman geçmiş, update edilmiş fikirlerinizi merak ediyorum. :P (O konuyu da okumadım henüz. :D) Bir de şu ablayı içeren ve İngilizce olan versiyon varsa hemen indirmeye başlayayım. :P

1342023537064.jpg

Oo visual novel konularında yeni bir yüz görmeyeli baya olmuştu,hoşgeldiniz hoşgeldiniz.

Konumuz Muvluv ise herşeyden önce şu uyarıyı yapmam gerekiyor: Seri 3 oyundan oluşuyor (extra-unlimited-alternative) ve ilk oyun extra baya kötü, sadece komedi romantizm üzerine ve oyunun tek amacı ana karakter ile diğer karakterler arasındaki bağı güçlendirmek ki unlimited'de başlayan "shit just got real" kısımlarda kullanılabilsin. Öyle ki serinin 3. oyunu alternative ErogeScape'de (visual novelin myanimelisti tarzı birşey) 93 ile top 5de iken extra 71 puanla gayet arkalarda. Kısacası okumayı düşünüyorsanız nefes kesici sahnelere ulaşana kadar biraz dişinizi sıkmanız gerekecek ne yazık ki. Yalnız böyle söyleyince Extra tamamen işe yaramaz geliyor,aslında hiçte öyle değil diğer 2 oyunu okurken birçok faydasını göreceksiniz,sadece ilk defa okurken insana " bu muydu o kadar övülen muvluv ya" hissi veriyor kendisi.+ Oyunda çok fazla gore var,oda uyarılması gereken başka bir nokta.

Soruya gelecek olursak "Mecha" öğesi Unlimited ve sonrasında BAYA fazla miktarda var, zaten unlimited'den sonra olaylar öyle bir noktaya geliyor ki artık romantizmle falan uğraşılacak noktayı geçiyor aşırı ciddileşiyor.

Gameplay yok oyunda,muhtemelen http://s.vndb.org/sf/70/3270.jpg şu tür resimleri görüp "acaba gameplay mı var" şeklinde düşündünüz ancak malesef bunların hepsi ana karakterin gözünden görülen şeyler,okuyucuya bir gameplay sunmuyor yani seri.

Ve resimdeki ablamız çok büyük ihtimal Muv-Luv Alternative Chronicles serisinden bir karakter,ingilizcesi yok o serinin. Seri ile direk alakası yok bu chronicles'in fakat ne olduğunu açıklarsam çok spoiler olur, o yüzden açıklamamam daha iyi bence.

Mesaj fazla uzadı fakat muvluv olunca elden birşey gelmiyor malesef, Sonuçta visual novel dünyasının demir taşlarından bir tanesi kendisi. Mechaya karşı çok büyük bir nefreti olmayan herkese tavsiye ederim, extrayı geçtikten sonra efsanedir kendileri.

Edit: Gameplay sorusunu tamamen görmezden geldim konu muvluv olunca. Gameplay içeren oyun sayısı aşırı fazla yok sizinde söylediğiniz gibi,Ancak tamamen yok demek büyük hata olur. Bu kategoride önceliği her yıl hiç kaçırmadan gameplay sekmesinde 1.liği alan Eushully çekiyor. İngilizceye çevrilen tek oyunları Kamidori malesef,Fakat Gameplay'i harikadır,tavsiye ederim.

Yine Rance gameplay'i efsane seviyesinde bir vn serisi, fakat oyunun mantığı "Ülkeleri fethet,prenseslerine tecavüz et" tarzı bir reward sistemiyle gittiğinden Rape - Ntr gibi taglardan kaçınan biri olarak pek beğendiğim söylenemez. Ancak "Gameplay & hikaye için okuyacağım ben o kadarını gözardı edebilirim" diyorsanız bakabilirsiniz.

Bunların haricinde Eien no Aselia Çizim olarak kötü olsada Hikaye ve gameplay olarak eğlenceli, kaliteli denilebilecek bir yapım.Son olarak birde Daibanchou ile Monster Quest var heralde, bunların haricinde gameplay içeren okumaya değer bir oyun gelmiyor aklıma.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

MuvLuv açikçasi romantizmden zerre hoşlanmayan ve vnlerle arasi çok iyi olmayan tiplere aşiri ağir geliyor. Yani ilkinden bahsediyorum alternative'e ben de geçemedim ÇÜNKÜ İLK OYUN AKMİYOR :D Hem grafikler felaket, hem çok klişe romantizm sahneleri var falan filan insan gerçekten demeden edemiyor "ulan bu mu o muv luv" diye.

Ben açikçasi hala bekletiyorum aha da şuradalar:

7TC8B.png

En son aylar önce başlamiştim MuvLuv'a ama kaderim şöyle oldu: Saatlerce kas > Hiçbir yere varama > Save al > Load'lamamak üzere klasöre bir daha girme

Çok yoklukta kalirsam başlayacağim, ondan sonra da muhtemelen kendime kizacağim ulan ben bunu daha önce niye okumamişim diye. Çok oldu öyle kendime sövdüğüm seri :P

Öneri olarak Aku zaten hepsini saydirmiş, gameplay denince Rance ve Kamidori epeeeeey ünlüler. Hala daha sağda solda threadleri var sanirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

MuvLuv Alternative'in animesi var, ben de iki bölüm izleyip yarıda bırakmak zorunda kalmıştım, 93 puan gerçekten iyi ama okumaktan ziyade anime özellikle mecha aksiyonu dolayısıyla daha çok ilgimi çekiyor. Fakat seriyi izledikten sonra eğer genel setting hoşuma giderse vnsine de bakabilirim gibime geliyor. Tabi emin de değilim, bir serinin herhangi bir versiyonunu hallettikten sonra diğer platformlardaki belki de daha iyi olan versiyonlarına karşı bir isteksizlik doğuyor. MuvLuv'un o tür resimlerine bakmadım, sadece karakterleri artworkleri ve mecha tasarımlarına bakmıştım.

Mecha seviyorum, fakat vn okumuş olmak için değil de direk ilgimi çeken bir konuyla alakalı bir seriyi okumak istiyorum yada tercih ederim, öbür türlüsü bana zaman kaybı gibi geliyor, kendi adıma tabi. İzlenecek animeler, diziler, oynanacak oyunlar, okunacak manga ve kitaplar vakit ayırılmayı beklerken, ve bu kadar vakitsizlik içinde, çok da keyif alamayacakmışım gibi gelen bir vn okumak istemem açıkçası, burada MuvLuv'dan bahsetmiyorum, genel olarak romantizmi esas konu alan vnleri hedef alıyorum.

Gameplay elementleri derken, ilk kıstasım Sengoku Rance elbette, birkaç defa oynayıp farklı routeları gördüm, oyunun türü elbette rahatsız edici içeriğe sahip, fakat strateji ve rpg elementleri bir vnden hiç beklenmeyecek kadar iyi. Rance Quest çevirisini bekliyorum ayrıca, Dragon Quest'e direk gönderme yapılan bir seri, Japoncasını denedim ve görevlerden tam olarak ne istendiğini anlayamadığım için, walkthroughla da uğraşmak istemediğim için çevirisi tamamlanırsa oynarım dediğim bir seri oldu.

Benzer şekilde Daibanchou serisini de oynadım ve konu olarak okul çeteleri ve ülke çapında çete lideri olmak gibi bir konuya sahip olduğu için epey ilgimi çekti. İngilizceye çevrilmiş olması ve gameplayinin Sengoku Rance'a benzemesi, eroge içeriğine rağmen oldukça cazip ve keyifli. Hatta Daiteikoku'ya da baktım, uzayda geçen bir hikayeye ve Rance ve Daibanchou gibi benzer oynanışa sahip, fakat sadece menü çevirisi bulunmakta, karakterler arası muhabbetlerin çevrilmemiş olması soğuttu, oysa ki oyun Rance in Legend of Galactic Heroes tipi birşey.

Alicesoft'un yukarıda saydığım yapımları haricinde İngilizceye çevrilmiş yapımlarına denk geldikçe bakmaya çalışıyorum. Elbette işin vnden çok ero bir oyun gibi gözükmesi sadece görünen kısmı. Aslında özellikle Rance serisi oldukça köklü bir seridir ve genel olarak Rance'in h kavramında yaptığı şeylerin haricinde tonla şey olur serilerde, Rance "sapına" :P kadar bir herodur, her ne kadar bazı şeyleri abartsa da.

Monster Girl Quest çok hoşuma giden bir başka seri, gameplayi fena değil ve serinin h kısmı elbette farklı fetişlere hitap ediyor ve birçok kişi için tiksinç gelecektir, ama yine hikayesinin klasik dünyayı kurtarmalı bol twistli bir rpgden sadece adult teması ile farklılaştığını kabullenmek gerek. Ayrıca sonuna kadar Fluffy Tail. :P

Eien no Aselia'nın az önce gameplay videosuna baktım, Super Robot Taisen serisinin gameplayini andırdı, çizimleri de fena durmuyor. Buna bakabilirim. Animesini tırt bulsam da izlemiştim.

Kamidori konusu itibariyle pek ilgimi çekmedi ama gameplay yönünden ilginç görsellere sahip. Bu ikisini not alıyorum şimdilik. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O muvluv anime olayında herkes aynı hataya düşüyor ama, Malesef Animesi 93 puan alan alternatif'in uyarlaması değil. Asıl muvluv'un telif hakkını almaya yetecek kadar para bulamadıklarından malesef Total Eclipse'i animeye uyarladılar, aynı dünyada geçiyor fakat başka bir alakaları yok 2 serinin.

Kamidori zaten hikayeden ziyade gameplay üzerine bir oyun,O yüzden eğer gameplay arıyorsan konusuna fazla takılmadan bakmanı öneririm. Birçok vn okudum fakat ondan iyi gameplay içeren henüz görmedim ben, adamlar gerçekten yapmış yani helal olsun diyebiliyor insan sadece.

O romantizm olayı biraz çevrilme durumuyla alakalı aslında. Örneğin sadece Komedi - Romance türünde olan Tsuyokiss serisini ben çoğu animeye,diziye değişmem,ondan aldığım zevk tamamen farklı seviye. Veya Sengoku koihime her ne kadar dışardan sadece harem gibi görünsede Yüzüklerin efendisi serisinin visual novel versiyonu gibi birşey, konuşmalar bile birbirine çok benzemekte okurken "direk ordan esinlenilmiş" diyorsunuz,Veya Hitotsu Tobashi Ren'ai kolay kolay gülmeyen beni bile 10 cümlede 1 defa güldürmeyi başarabilen tamamen başyapıt bir seri vs vs. Kısacası herhangi bir aksiyon veya fantastik tür içermeden kendine aşırı bağlayabilen birçok seri var,Ancak orta tür olduklarından el atan pek olmuyor. Şuan vn çevirisinde bulunan 2 tip grup & insan var, Ya japonca-ingilizce çevirisine yeni girdiklerinden basit seriler seçiyorlar ki bunlar genelde vasatı geçmeyen romantik komediler oluyor, Yada iyice tecrübe edinip direk muvluv-rewrite-fate stay night gibi kamige seviyesindeki serilere geçiyorlar. Haliyle söylediğim kıvamdaki eserleri çeviren insan kırk yılda bir ya çıkıyor,yada çıkmıyor ne yazık ki.

Aselia'nın animeyide hiç hatırlatma abi, tamamen rezillik başka birşey değil. Adamların tek amacı "3 liraya bir anime yapıp 5e satarız belki vn popülerliğinden alan olur" başka birşey değil,yoksa 40-50 saatlik bir oyunu 2 bölüme nasıl sğdıracaklar imkanı yok.Hikaye olarak ben pek beğenmiştim aselia'yı, özellikle ana karakter başka bir dünyaya düştüğünde klasik "herkes japonca konuşuyor ne güzel" mantığı değilde herkesin başka bir dil konuşması, ana karakterin onları anlayabilir seviyeye gelene kadar çektikleri vs harika bir ayrıntıydı benim için, belkide o olmasa şuan bu kadar seviyor olmazdım. Gameplay'i de gayet eğlenceli,tek sıkıntısı 7-8 farklı route var ve gameplay skipable değil,yani %100 tamamlamak istiyorsan 7-8 defa bitirmen gerekiyor ki İŞKENCE tamamen.Tavsiyem 1-2 route bitirip kapatman,her ne kadar routelar zevkli ve birbirinden baya farklı olsa da o gameplay çekilmiyor hiç. Nitekim ben tüm karakterlerin statları 99999 yapmıştım klasördeki bir dosyayı değiştirerek ve HALA son stage'i bitirmek 30 dakika sürüyordu en az.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Steins;Gate'in resmi JAST çevirisi 2-3 gün önce çikmişti, bugün de torrentlere düşmüş. Düştüğü gibi silinmiş. Allah'tan bi tane TPB'de buldum sağlam seed'li hemen indiriyorum silinmeden. Resmi çeviriyi okumak var, karma bi grubun anime çevirir gibi kelimeleri kafasina göre çevirdiği versiyonu okumak var. Aylardir beklediğime değer umarim, hazir o ara Chaos;Head'i de bitirmiş oldum. 2 gün önce de incelemesini yazdim aklimdakiler tazelendi tam S;G'ye hazirim şu an :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Irotoridori no Sekai'nin çeviri %85'e geldi diye sevinmiştim ama 4chan'de konusunu açınca dalga mı geçiyorsun yaz'dan beri güncelleme yok diye cevap aldım :/

Bunun çizeri favorim benim Kazuhiro Shida ismi.

Oyundan örnek bir resim atalım (Arkadaş pantsu meraklısı bir sapık olmasa çok daha iyi olacaktı ama...)

5th8xUv.jpg

If My Heart Had Wings oynuyorum şu günlerde, Ageha'nın route'u bitirdim. Tatlı bir havası var oyunun ama konu ilgi çekici değil maalesef. Planörlere ilgisi olan varsa hiç durmasın oynasın yalnız, detay manyağı yapıyor oyun sizi.

Bunun haricinde Grisai no Kajitsu'da Michuru route'u yapıp oyunu silmiştim şimdi geri döndüm, ana karakterle ilgili bir olay başka bir route'ta ele alınıyormuş ki hiç haberim yoktu.

Bu arada Grisaia demişken, oyunun çevirmeni 2.oyunun çevirisini askıya aldı diyebiliriz çünkü resmi olan bir proje'den teklif almış, yani 2.oyun için uzun süre bekleyeceğiz gibi.

Ayakashibito oyunu çıktı bu arada yeni olarak, askıda beklettiğim bir Kara no Shoujo var. (Karanlık havayı şu ara kaldıramam diye erteledim şimdilik yoksa severim öyle türleri)

Bi de bir oyun daha çıktı ismi Chou Dengeki Stryker diye sanırım daha öncede çıkmış ama dlc gibi yenilikler mi gelmiş ne? Yalnız oyunu tek linkten bulamadığımdan bekletmek zorunda kalıyorum.

Neyse böyle işte oyun listem hala küçücük daha, genişletmeyi umuyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Vn bölümünde yeni yüzler görmek nedense çok mutlu ediyor,iyice bölümün annesi gibi hissetmeye başladım kendimi :011: Hoşgeldin öncelikle,Herhangi bir vn hakkında herhangi bir sorun,öneri isteğin veya başka bir problemin olursa bu konu altından istediğin gibi sorabilirsin hiç çekinme.Her ne kadar bölüme uğrayan fazla aktif üyemiz olmasa da en azından ben hergün kontrol ediyorum :D

Kazuhiro Shida'nın çizimlerini bende çok beğeniyorum,Favorite firması ile baya özdeşleştiler artık zaten heralde firmadan ayrılsa firmada ya isim değiştirmek yada kapanmak zorunda kalır, o derece bir birleşim var aralarında.Ve ne yazıkki 4chanda duyduğun doğru,Irotoridori'nin çevirmeni özellikle ilk başladığında ışık hızında çeviriyordu,herkes 2014e bile kalmaz belki diyordu hatta yanlış hatırlamıyorsam son 10.000 cümle falan kalmıştı ama bi gitti tam gitti adam, öyle havada kaldı.

2014 vn çevirisi açısından pek parlak bir yıl olmadı zaten,Bunun üzerine MangaGamer MorningStar - Softhouse-Seal gibi sadece sex üzerine oyun yapan 2 firmayla anlaşınca işler çok daha kötü oldu.Nitekim artık Mangagamer ne yapıyor ona bakan bile yok ne yazıkki.Tabi herşey kötü gidiyor da değil,özellikle 1 aydır baya hızlandı çeviriler. Örneğin daha çıkalı 10 gün olmuş clover days ile koisuru natsu'nun çeviri projeleri başladı,(ki typemoon oyunlarını saymazsak rekor bu, ilk defa oyun çıktıktan 10 gün sonra bir çeviri başladı)Killer Queen & Comyu & Cannonball gibi kalitesini kanıtlamış 3 oyunun çevirileri sona yaklaştı vs.

Diğer oyunlara gelince If My Heart Had Wings hakkında dediklerine %100 katılıyorum, oyun gerçekten çok kaliteli ve çıktığı yıl en iyi ilk 3e girmeye aday bir yapım fakat Planör aşağı Planör yukarı insanı bayıyor,bunaltıyor bayağı. Keşke konuyu biraz açıp Planör ile başlayıp planörü umursamayan insanlarında ilgisini çekebilecek birşeyler yapsalardı.Gerçi bu oyunun en olumlu noktası ilk defa bir japon vn firmasının kendi elleriyle kendi oyununu çevirmeye karar vermesi,Genel olarak çeviriye vs pek sıcak bakmayan firmalardan böyle bir adım gelmesi çok hoş umarım devamı da gelir.

Mesajım çok uzadı kısaltayım biraz,Grisaia no Kajitsu'yu geri yüklemen çok iyi olmuş asıl olaylar diğer routeda evet,Ayrıca eğer çevirmeni 2. ve 3. oyunlarıda tamamlayabilirse must play bir üçleme kendisi,kaçırmamış olursun.

Son olarak Cho Dengeki Stryker ilk çıkan dengeki'nin extended versiyonu, yeni routelar yeni eventler vs gelmiş versiyon yani.Eğer ikisini de okumadıysan direk cho'dan başlayabilirsin,ama dengeki'yi okuduysan cho'yu okuyup okumamak ilk oyundan aldığın zevke göre sana kalmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hocam valla bayağı kaliteli bir şekilde cevap atıyorsun sen, vn'de az kişi var ama nasıl desem öz kişi mi var diyeyim öyle bir şey işte :D

Yalnız ilk defa görmüşsün beni kırıldım bak :P, ilk mesajım 13 aralıkta

''Türkiyede görsel roman oynayan var mıymış?

Ben tek başımayım zannediyordum öyle.

Sıralamada hata yapıp direk Muv-Luv Alternative'i oynadıydım ben.

Ama geçmişi bilmediğimden daha bir gizemli, garip bir şey olduydu.''

Yalnız merak ettiğim bütün bu haberleri nereden takip ettiğin mi diyeyim yoksa, hani ben vn olarak iyi kaynaklara sahip olduğumu düşünsem de EroGameScape gibi şeyleri yeni yeni duymaya başladım, mangagamer'in yaptığı anlaşmalar, ötesi Kazuhiro Shida'yı bilmene şaşırdım bayağı, yani internette neredeyse bilgi yok adamın hakkında, bir iki japonca kaynak bulmuştum o kadar.

Hazır seni yakalamışken sorayım o zaman, Key'in Rewrite oyununun çizerleri hakkında bir bilgin var mıdır? Ne kadar arasam da bulamadım maalesef. Şu Shizuru'yu kim çizmiş diye arayayım dedim ama nafile.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yazmayı sevdiğimden mesajlarım uzun oluyor genelde,o kadar uzun olunca insana güzel geliyor yoksa yarısı boş doldurma kelimeler :D Ama hoşuna gittiyse sevindim tabi.Arada da gözümden kaçıyor kusura bakma,şimdi baktımda gerçekten varmış muvluv konusunda mesajın hiç dikkatimi çekmemiş, olsun yinede tekrardan hoşgeldin demiş olduk.

Shida'yı bilen fazla olmaz evet,en azından olsa da 4chanda falan olur buralarda olmayacağı kesin :D Sevdiğim bir çizer olduğundan aklımda kalmış,hatta daha doğrusu 1-2 ay önce söylesen muhtemelen çıkaramazdım ama önümüzdeki ay yeni bir yapımı geleceğinden dört gözle bekliyorum,yani tam üzerine oldu konu.

ErogeScape'de puanlama olsun içerik olsun çok geniş bir site ama en büyük problemi rastgele ip banlaması.Yabancı ipleri banlayalım diye yola çıktılar,bi noktadan sonra kafalarına göre japon ipside banlamaya başladılar yani siteye girip girememek tamamen şans işi,öyle olunca biraz daha arkada kaldı ama çok kullanışlıdır tavsiye ederim.Özellikle herhangi bir visual novelin puanını merak ediyorsan vndb veya benzeri siteler yerine en kullanışlısı bu.

Haberler de tamamen şans işi gerçekten,bigün 4chanda bi tanesi gözüme çarpıyor & başka birgün chatboxda biri "şunu gördün mü" diyor, bazen ben merak ediyorum şöyle bi firma vardı noldu diye ordan kafama takılıyor vs yani takip ettiğim belli bir yer yok,haberler gelip beni buluyor daha çok :P

Rewrite'ın daha doğrusu keyin şimdiye kadarki tüm çizimlerini "Hinoue Itaru" yapmış durumda,Bazı firmalar birden çok çizer kullansa da (mesela Baseson'un sengoku koihimede tam 11 farklı çizerin eli var) key her zaman itaru ile gidiyor yoluna.Ama ne yazık ki key haricinde başka hiçbir firma ile çalışmıyor kendisi.

Soldier Frog Nickname'i ile arada doujin wallpaper falan çizdiği oluyor ama, ikisiylede bir arat derim belki benim bilmediğim birşeyler içinde bulunmuştur fazla derin bir bilgim yok kendisi hakkında.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Oy oy hocam süpersin valla, çok teşekkür ederim.

Bir favori çizerim daha oldu hehe :)

Bu arada Türkiye'den bir vn çıkartabilirim ileride. Çizim üzerine çalışıyorum diyelim henüz başlangıçtayım ama zamanla olayları denkleştireceğimi düşünüyorum, neyse bu ileriki planlarım tabi şimdiden çok bahsetmiş olmayayım, bi de bu site iyiki var, vn alanında konuşabileceğim bir yer olması beni memnun etti, emeği geçenlere teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne demek efendim, vn hakkındaki soruların üç aşağı beş yukarı hepsine cevap verebileceğim güvenim var kendime, dediğim gibi tavsiye olsun bu tür çizer yazar vs olsun veya herhangi bir vn içerisindeki bir soru olsun gerekli gereksiz farketmez çekinmeden sorabilirsin, hem bende tek başıma takılmaktan kurtulurum bölümde :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

KEY'de çalişan bi eleman daha var Hinoue haricinde bu arada. Little Busters'ta ikisi birden çalişmişti. Zaten okurken karakterlerin farkliliği gözünüze çarpiyor, ben de o kafayla gidip araştirmiştim ulan bunlar niye birbirinden farkli tasarlanmiş diye. Hinoue Itaru ve "Na-Ga" diye geçiyor.

Ki yalan yok Na-Ga'nin tasarimlari daha çok sevmiştim Rin, Saya, Sasassasasasegawa, Kud, Mio falan. Ki zaten kendisi Air geldiğinden beri Key'de çalişiyormuş CG tasarimcisi olarak. Little Busters'ta karakterlerin bazilarini çizmiş, Angel Beats'te zaten tüm karakterler onun elinden gelme. Yani Na-Ga da kendine epey yer bulmuş KEY'de.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

KEY'de çalişan bi eleman daha var Hinoue haricinde bu arada. Little Busters'ta ikisi birden çalişmişti. Zaten okurken karakterlerin farkliliği gözünüze çarpiyor, ben de o kafayla gidip araştirmiştim ulan bunlar niye birbirinden farkli tasarlanmiş diye. Hinoue Itaru ve "Na-Ga" diye geçiyor.

Ki yalan yok Na-Ga'nin tasarimlari daha çok sevmiştim Rin, Saya, Sasassasasasegawa, Kud, Mio falan. Ki zaten kendisi Air geldiğinden beri Key'de çalişiyormuş CG tasarimcisi olarak. Little Busters'ta karakterlerin bazilarini çizmiş, Angel Beats'te zaten tüm karakterler onun elinden gelme. Yani Na-Ga da kendine epey yer bulmuş KEY'de.

Onu arkadaşın kafası karışmasın diye atlamıştım da neyse :011: Konusu açılmışsa hafif anlatayım,Na-ga Key'de genel olarak asistan olarak çalışan bir arkadaş. Firma kuruldundan beri bulunuyor (her oyunun credit sayfasında ismi geçer) fakat little busters'a kadar hiçbir yüklü görev almamıştı,sadece arkaplan çizme renklendirme gibi şeylerde uğraşıyordu.Lb'da karakter dizaynı tamamen ona ait hinoue yardımıyla.

Heralde key yavaş yavaş 2. nesili oluşturmaya çalışıyor,Yazar maeda'da yer yer yardımcılarına routeları falan yazmasına izin verir oldu (rewritedan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın) muhtemelen 2 yazar 2 çizer şeklinde çoğaltıp 4 senede 1 gelen oyun akışlarını hızlandıracaklar Nitro+'ın yaptığı gibi. Bence gayet hoş bir durum,Nitekim vn dünyası çok büyüdü eskisi gibi değil artık. Her ay 20-30 Nukige harici vn çıkarken bazı firmaların 4 senede 1 oyun ile ayakta kalmaya çalışması zor,En azından senede 1e çekmeleri lazım ki yerleri oynamasın.Gerçi Key-Typemoon gibi firmaların yerleri kolay kolay oynamaz ama, yinede birşeyler yapmaları gerektiğini hissetmişler en azından.

Bütün bunlar yaşanırken Typemoon hala laylaylom yatıyor, onlar bambaşka bir evrende.Gerçi böyle bir laf çarpması yaptım ama durumları da bambaşka typemoon ile keyin,typemoon'un yazara hem ihtiyacı yok hemde olsa dahi 2. bir yazar adapte edecek konumda değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

TypeMoon'un yazara ihtiyaci yok da biraz o betimlemeleri azaltsa süper olur <_<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Na-Ga'nın çizimlerini ben görmüştüm de adını bilmiyordum sadece, şimdi bakınca ohoo ben bunlara baktıydım dedim.

Şu G-Senjou no Mao'yu yapanlara ne oldu acep...

Hmm baktım da Akabei Soft 3 olmuşlar şimdi.

Ama maalesef çevirileri yok yeni oyunlarının, oyun senaryo konusunda bazı yerlerde saçmalasa da severek oynamıştım. Yeni oyunların çizimler de güzelmiş, ah japonca bilmek vardı...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

...

Akabe Soft aşırı dallı bir firma,"Akabei Soft2 TRY, Akabei Soft3, Akatsuki Works, CollaborationS, Cosmic Cute, Effordom Soft, NostalgicChord, Syangrila, Wheel" yapımcılarının hepsi aslında Tek isim altında Akabesoft, sadece dallanmışlar. Yoksa sürekli bir tanesinden diğerine çizer,başkasından öbürüne yazar vs takasları oluyor + Sahipleri aynı yani.Ki bunlar sadece şuan aktif olanlar, önceden 10 tane falan daha vardı da küçültmeye gidip bir çoğunu Akabe soft 3 adı altında topladılar.

Kısacası akabe soft'a kolay kolay bişey olmaz merak etme,Zaten şuan kendileri Typemoonu Keyi falan geçmiş durumda tüm dallarını da hesaba katınca 2 ayda 1 gibi mucizevi bir hızla oyun yapıyorlar ve çoğu en azından 75i görüyor egsde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O adamlarin tarzini da bi sevemiyorum ha. Kadro, çizimler, anlatim falan harika ama route düzenini bi türlü ayarliyamiyorlar gibi geliyor. Hep boş boş okul muhabbetleri falan. Hoş daha 2-3 yapimlarini okudum ama en iyi dedikleri böyleyse gerisi nasildir.

Akabe demişken Sharin'de Pops karakterinin seiyuusu Norio Wakamoto'yu bir H-seride gördüm bugün hayatimda yaşadiğim en garip deneyimlerden biriydi :D Pops sesiyle H seslendirmesi yapmiş "hayatta böyle bir şey de varmiş" dedim bugün. (Taimanin Asagi 4. bölüm)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

...

Akabe softtan ziyade ben şuan cosmic cute hayranıyım, 2 oyunu çıktı ama 2 oyunuda tam benlik nokta atışı olmuş.Hikaye gidişatı,atmosferi, karakterlerin mcye sırf "oh he is cool" diye yapışmaması vs her açıdan çok başarılı buldum o dalını. Ki zaten 2 oyunuda 80 üzerinde EGS'de,baya başarılı gidiyor.İnşallah bozmazda basesondan sonra bir favori firmam daha olur.

+ H-seride görmek ne demek,Wakamoto Koihime visual novel serisinde Chousen karakterini seslendiriyor;

fzU6VjX.jpg

Karakterin çıktığı her sahne komedi,espri yapmasına bile gerek yok wakamotonun sesini "kızımsı" yaparak böyle bir karakteri seslendirmesi bile gülmeye yetip artıyor.Boşuna favori serim demiyorum kendisine :D

Edit: http://puu.sh/83FmV.mp3

http://puu.sh/83Fke.mp3 buyrun ses örnekleri,üşenmedim araştırdım buldum.

Edit2: Merak eden varsa neden böyle bir karakter yaptılar diye,Chousen (Yani Diaochan) çin tarihindeki four beauties'den biri denilecek kadar güzel bir hanım efendi imiş,hatta kendisi -said to be so luminously lovely that the moon itself would shy away in embarrassment when compared to her face- şeklinde geçer.Koihime evreninde de "Romance of the Three Kingdoms" daki tüm erkek karakterler kıza dönüştürüldüğünden,kızıda erkeğe dönüştürelim demişler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Clannad'ın ne vn'sini okudum ne de animesini izledim.

Hem seri hakkında spoiler vermeden, hem de anime - vn kıyaslaması olarak kısaca ne düşünüyorsunuz yazabilirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Clannad'ın ne vn'sini okudum ne de animesini izledim.

Hem seri hakkında spoiler vermeden, hem de anime - vn kıyaslaması olarak kısaca ne düşünüyorsunuz yazabilirseniz sevinirim.

Seri olarak keyin en ünlü yapımı olması bile gayet başarılı olduğunu söylemeye yeterli sanırım. Mal profilinden gördüğüm kadarıyla henüz key yapımlarına el sürmemişsin,muhtemelen yapımı "tamamladığında" şimdiye kadarki serilerden çok farklı bir tad almış olacaksın.Yalnız şunu belirtmekte fayda var,Keyin tüm yapımları klasik komedi - romance başlar, fakat ya tüm routeları bitirince unlocked olan bi kısım vardır yada saklı bi route, seriyi "ünlü" yapan şey ordadır. Clannad da aynı şekilde,yani okurken "e bu düz romantik komedi, millet bunun nesini beğenmiş" diye düşünme, tamamlaman lazım.

Kıyaslamaya gelince, "Kısa cevap ver hangisi" diyecek olursan vn derim gözüm kapalı. Fakat animeside diğer vn>anime uyarlamalarına oranla gayet başarılı bir iş çıkarmış,Bunun üzerine clannad visual novelinin insanlık dışı uzunlukta olması eklenince direk olarak animeyide izleyebilirsin istersen.

Bunu biraz açayım, "Clannad" visual noveli gameplay içermeyen oyunlar içerisinde gelmiş geçmiş en uzun top 5 visual novele girer muhtemelen. Oyunda "After Story" kısmını açabilmen, yani tüm güzelliklerin & gizemlerin çözüldüğü en can alıcı kısmı görebilmen için tüm routeları oynaman gerekiyor. Tüm routelar + After story de yaklaşık 100+ saat gibi bir okuma süresi tutuyor.Yani günde 2-3 saat okusan 2 aya anca bitirirsin.

Kısacası eğer "uzunluk farketmez ben okurum" diyorsan KESİNLİKLE visual novel, "Oha o neymiş öyle, ömür yetmez" diyorsan alacağın zevki 1/4üne düşürerek animeyi tercih edebilirsin,Sana kalmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yani uzun oyunlara bayılan birisi olarak (Rewrite, MLA) kesinlikle başlayayım öyleyse.

Bu arada aynı tarz bildiğin.

Yani rewrite'ta bu sistemi çok sevmiştim, Moon ve Terra route'ları için önce kızların routeları bitirmen gerekiyordu, ki her kızda açık değildi, böyle sırayla oynatıyordu oyun.

Fakat oyun hakkında bir şey bilmeyen biri olarak senden Route sıralaması rica edeceğim.

Bi de romantik komedi veya romantik drama denen şeye soğuk olsam Vn'ye dokunmam abi.

Hoshizora no Memoria'da öyle pek bir hikaye falan yoktu işin açığı, fakat bazı duyguları iyi sunmuşlardı o yüzden çok severim o oyunu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yani uzun oyunlara bayılan birisi olarak (Rewrite, MLA) kesinlikle başlayayım öyleyse.

Bu arada aynı tarz bildiğin.

Yani rewrite'ta bu sistemi çok sevmiştim, Moon ve Terra route'ları için önce kızların routeları bitirmen gerekiyordu, ki her kızda açık değildi, böyle sırayla oynatıyordu oyun.

Fakat oyun hakkında bir şey bilmeyen biri olarak senden Route sıralaması rica edeceğim.

Bi de romantik komedi veya romantik drama denen şeye soğuk olsam Vn'ye dokunmam abi.

Hoshizora no Memoria'da öyle pek bir hikaye falan yoktu işin açığı, fakat bazı duyguları iyi sunmuşlardı o yüzden çok severim o oyunu.

Minase --> Tomoyo --> Yukine --> Ryou --> Kyou --> Kappei --> Mei Sunohara --> Ichinose --> Fuko --> Toshio --> Nagisa AND After Story

Ben okuyalı çok olduğundan internetten bakındım,tavsiye edilen buymuş. "Bunların içinde son 3ünün sıralaması ve en sonda olmaları önemli, sahne kaçırma & bazı noktaları anlayamama ihtimalin var yoksa. Kyou'yu ryou'dan sonra oynaman önemli, birde minase'yi tomoyodan önce oynarsan çok fazla sahne skiplemek zorunda kalmazsın." Şeklinde not düşmüş birde yazan arkadaş,minase-tomoyo 2lisinin ortak sahnelerini o kadar hatırlamıyorum da diğerlerine hak veririm doğru söylemiş.Oyunda çok fazla seçenek var bu arada, walkthrough bakmanı tavsiye ederim yani. İstediğin route'a girebilmek pek kolay değil.

Birde spoiler olmasın diye açıklamıyorum da, route içinde veya routeları bitirdikçe alacağın "Orb of Light" çok önemli, After storye bağlanacak onlar dikkat edersen after storyde "bu ne diyo ya" şeklinde kalmazsın, minik bi uyarı.

Bende visual novellerde romantik komedi seven kişilerdenimde işte abi, uyarmazsak millet aksiyon falan bekliyor ne yaparsın bi cümle belirtmek zorunda hissediyorum artık kendimi :D Ayrıca Hoshizora no Memoria'yı bende pek severim, "isim hatırlayamama" vs noktaları çok mükemmeldi bence. Tek sıkıntı Mare Route hiç olmamış, Yume routeun sonu oyun için çok iyi bi kapanış noktasıydı (marenin ağlayarak orağı verdiği sahne, sonra ikisinin onu evlat edinmesi vs) bunun üzerine mareyi vermeleri sanki "alın bununda h-scenei olsun bari" tarzı birşey olmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?