painscream

2015 Anime Ödülleri Sonuçları

Bu konuda 19 ileti var

Evet, bir anime ödüllerinin daha sonuna geldik. Sıra geldi sonuçları açıklamaya. Ödüllerin hazırlanmasında emeği geçenlere, oy kullananlara çok çok teşekkür ediyorum. Biz bu ödülleri sizler için hazırlıyoruz, hem de forum aktivitesi olması için hazırlıyoruz. Katılan olmazsa ödülleri düzenlememizin anlamı da olmaz. Bu açıdan üşenmeyip de oy kullananlara tekrar teşekkür ediyorum. Gelelim kazananlara;

EN İYİ TV SERİSİ:

PARASYTE (KISEIJUU)

73085l.jpg

MAL ANIDB

Parasyte: 55

Nanatsu no Taizai: 47

Fate Stay Night Unlimited Blade Works: 36

Prison School: 36

Shigatsu wa Kimi no Uso: 35

Overlord: 28

Ore Monogatari: 27

Akatsuki no Yona: 18

EN İYİ SPOR SERİSİ:

DIA NO ACE

54235l.jpg

MAL ANIDB

YOWAMUSHI PEDAL: GRANDE ROAD

67799l.jpg

MAL ANIDB

Dia no Ace: 16

Yowamushi Pedal: 16

Baby Steps: 15

Kuroko no Basket: 12

EN İYİ MACERA SERİSİ:

OVERLORD

72748l.jpg

MAL ANIDB

Overlord: 51

Nanatsu no Taizai: 50

Shingeki no Bahamut: 46

DanMachi: 45

Arslan Senki: 45

Rokka no Yuusha: 41

Log Horizon: 31

Akatsuki no Yona: 30

Jojo Stardust: 28

Sanzoku no Musume Ronja: 12

EN İYİ KOMEDİ SERİSİ:

PRISON SCHOOL

74231l.jpg

MAL ANIDB

Prison School: 41

Gintama: 30

Himouto Umaru-chan: 28

ShimoSeka: 25

Gugure Kokkuri-san: 23

Denki-gai no Honya-san: 9

Etotama: 8

Danchigai: 3

Fate/Ilya: 2

Hetalia: 0

EN İYİ ASKERÎ SERİ:

GATE

76222l.jpg

MAL ANIDB

Gate: 31

Arslan Senki: 29

Junketsu no Maria: 20

Terra Formars: 18

Madan no Ou: 16

KanColle: 7

EN İYİ FANTASTİK SERİ:

SHINGEKI NO BAHAMUT: GENESIS

67513l.jpg

MAL ANIDB

Shingeki no Bahamut: 36

Gate: 34

Overlord: 33

DanMachi: 33

Rokka no Yuusha: 29

Mushishi: 8

Garo: 7

Seiken Tsukai: 6

EN TUHAF SERİ:

PUNCH LINE

73121l.jpg

MAL ANIDB

Punch Line: 19

ShimoSeka: 15

YuriKuma Arashi: 13

Gugure Kokkuri-san: 8

Ore, Twintail ni Narimasu: 6

Etotama: 6

Ninja Slayer from Animation: 5

EN İYİ ROMANTİZM SERİSİ:

ORE MONOGATARI!!

69455l.jpg

MAL ANIDB

Ore Monogatari: 38

Yamada-kun to 7-nin no Majo: 23

Yurikuma Arashi: 15

Ookami Shoujo: 15

Kyoukai no Rinne: 9

Kamisama: 9

Junjou Romantica: 0

EN İYİ MECHA SERİSİ:

SIDONIA NO KISHI

72712l.jpg

MAL ANIDB

Sidonia no Kishi: 25

Aldnoah Zero: 20

Cross Ange: 12

Soukyuu no Fafner: 8

Gundam Build: 3

Gundam G: 2

Aquarion: 0

EN İYİ ECCHI SERİSİ:

PRISON SCHOOL

74231l.jpg

MAL ANIDB

Prison School: 46

ShimoSeka: 36

Okusama ga Seitokaichou:31

Monmusu:28

Trinity Seven: 16

High School DxD Born: 15

Shinmai Maou no Testament: 14

To Love Ru Darkness 2nd: 13

EN İYİ BİLİM KURGU SERİSİ:

SIDONIA NO KISHI

72712l.jpg

MAL ANIDB

Sidonia no Kishi: 48

Psycho Pass: 31

Aldnoah Zero: 26

Terra Formars: 23

Plastic Memories: 16

Soukyuu no Fafner: 9

Classroom Crisis: 3

GITS: ARISE - Alternative Architecture: 2

EN İYİ MÜZİK SERİSİ:

HIBIKE! EUPHONIUM

72445l.jpg

MAL ANIDB

Hibike: 16

Shigatsu wa Kimi no Uso: 13

Idolmaster Cinderella Girls: 5

Show by Rock: 5

Uta no Prince-sama: 2

EN İYİ AKSİYON SERİSİ:

PARASYTE

73085l.jpg

MAL ANIDB

Parasyte: 45

Shingeki no Bahamut: 41

Fate UBW: 35

Terra Formars: 35

DanMachi: 28

Ushio & Tora: 26

Psycho Pass: 20

Gangsta: 19

Absolute Duo: 10

EN İYİ KORKU/GERİLİM/KARANLIK ATMOSFER:

PARASYTE

73085l.jpg

MAL ANIDB

Parasyte: 43

Death Parade: 26

Terra Formars: 23

Yurikuma Arashi: 20

Gakkou Gurashi: 18

Tokyo Ghoul: 12

Selector Spread WIXOSS: 12

EN İYİ OKUL SERİSİ:

OREGAIRU: ZOKU

75376l.jpg

MAL ANIDB

Oregairu: 41

Hibike: 32

Ansatsu: 28

Yamada: 27

Shimoneta: 20

Denpa Kyoushi: 12

Wakaba Girl: 5

Daitoshokan: 3

Yuuki Yuna: 3

EN İYİ GİZEM SERİSİ:

DEATH PARADE

71553l.jpg

MAL ANIDB

PSYCHO PASS 2

67509l.jpg

MAL ANIDB

Death Parade: 22

Psycho Pass: 22

Mushishi: 16

Durarara: 13

Ushinawareta Mirai: 10

Ranpo Kitan: 7

EN İYİ GÜNLÜK YAŞAM SERİSİ:

WORKING!!!

73886l.jpg

MAL ANIDB

SAENAI HEROINE NO SODATEKATA

68783l.jpg

MAL ANIDB

Saenai: 27

Working: 27

Inou Battle: 16

Non Non Biyori: 10

Sore ga Seiyuu: 8

Koufuku Graffiti: 6

Nagato: 5

Hello Kiniro Mosaic: 2

Joukamachi: 1

EN İYİ SHOUJO SERİSİ:

OOKAMI SHOUJO TO KURO OUJI

67805l.jpg

MAL ANIDB

Ookami Shoujo: 8

Akagami no Shirayuki-hime: 7

Kamisama Hajimemashita: 4

Uta no Prince-sama: 2

Junjou Romantica:0

EN İYİ DRAM SERİSİ:

CHARLOTTE

74683l.jpg

MAL ANIDB

SHIGATSU WA KIMI NO USO

67177l.jpg

MAL ANIDB

CHARLOTTE: 40

Shigatsu: 40

Parasyte: 32

Grisaia: 29

Death Parade: 27

Plastic Memories: 26

Ushinawareta: 17

Yuuki Yuna: 13

Owari no Seraph: 12

EN İYİ DOÐAÜSTÜ SERİ:

TSUKIMONOGATARI: YOTSUGI DOLL

68259l.jpg

MAL ANIDB

Tsukimonogatari: 39

Fate Stay Night: 31

Charlotte: 28

Kekkai Sensen: 27

Ansatsu: 20

Owari no Seraph: 18

Kyoukai no Rinne: 17

Junketsu no Maria: 13

Garo: 3

EN İYİ KAPIŞMA SERİSİ:

NANATSU NO TAIZAI

65409l.jpg

MAL ANIDB

Nanatsu no Taizai: 34

Shokugeki no Souma: 30

Fate/stay night: 23

Kuroko no Basket: 12

Aoharu x Kikanjuu: 11

Shigatsu wa Kimi no Uso: 9

Selector: 6

EN İYİ KISA SERİ:

WAKABA GIRL

74878l.jpg

MAL ANIDB

Wakaba Girl: 10

Anime de Wakaru: 9

Military: 8

Ketsuekigata-kun: 5

Hi☆sCoool! SeHa Girls: 3

Ninja Slayer from Animation: 2

EN İYİ DEVAM SEZONU:

JOJO BIZARRE ADVENTURE: STARDUST CRUSADERS

75045l.jpg

MAL ANIDB

Jojo: 35

Oregairu: 29

Psycho Pass: 25

Mushishi: 22

Nisekoi: 22

Working: 21

Durarara: 20

Kuroko no Basket: 16

Yowamushi Pedal: 14

Log Horizon: 11

Chaika: 6

Baby Steps: 1

EN İYİ STÜDYO:

MADHOUSE

250px-Madhouse_studio_logo.svg.png

Madhouse: 59

JC Staff: 47

Production I.G: 44

A-1 Pictures: 42

MAPPA: 27

Bones: 22

Studio Pierrot: 10

EN İYİ ANİMASYON:

67513l.jpg

MAL ANIDB

Shingeki No Bahamut: 27

Fate Stay Night: 26

Prison School: 26

Hibike: 26

Nanatsu No Taizai: 17

Amagi Brillant Park: 17

Show by rock:8

Aoharu X Kikanjuu: 7

Akagami: 3

EN İYİ OST:

SHIGATSU WA KIMI NO USO

67177l.jpg

MAL ANIDB

Shigatsu wa Kimi no Uso: 35

Fate: 31

Hibike: 21

Nanatsu: 21

Death Parade: 17

Madan no Ou: 14

Jojo: 12

Ushio: 12

Souma: 9

EN İYİ HAFİF AÇILIŞ PARÇASI:

PRISON SCHOOL

(Kangoku Danshi - "Ai no Prison")

74231l.jpg

MAL ANIDB

Prison School: 54

Death Parade: 43

Nisekoi: 41

Kaitou Joker: 41

Himouto Umaru-chan: 39

Punch Line: 34

EN İYİ CİDDİ AÇILIŞ PARÇASI:

(SiM - "EXiSTENCE")

65715l.jpg

MAL ANIDB

Shingeki No Bahamut Genesis: 55

Psycho Pass 2: 48

Overlord: 41

Madan no Ou: 39

Ushio: 36

Jojo: 33

EN İYİ HAFİF KAPANIŞ PARÇASI:

NANATSU NO TAIZAI

(FLOW x GRANRODEO - "7 -seven-")

65409l.jpg

MAL ANIDB

Nanatsu no Taizai: 45

Tsukimonogatari: 44

Prison School: 36

Shimoneta: 31

Monmusu: 27

Jojo: 27

EN İYİ CİDDİ KAPANIŞ ŞARKISI:

AKATSUKI NO YONA

(Akiko Shikata - "Akatsuki")

64225l.jpg

MAL ANIDB

Akatsuki no Yona: 55

Rokka no Yuusha: 52

Cross Ange: 51

Overlord: 42

Rolling Girls: 37

Donten: 36

EN İYİ ANİME ŞARKISI:

NANA MIZUKI feat. AKIKO SHIKATA - "TOWAGATARI: HIKARI NO UTA"

(CROSS ANGE iç şarkı)

67515l.jpg

MAL ANIDB

http://vimeo.com/157428918

Nana Mizuki - "Towagatari: Hikari no Uta" (Cross Ange): 84

Saori Hayami - "Koi Kaze" (İDOLM@STER: Cinderella Girls): 71

G.O.D. - "Human After All" (God Eater): 66

Annabel - "Yoru no Kuni" (Gangsta.): 64

Frederic - "oddloop" (Yamada-kun to 7-nin no Majo OVA): 61

JAM Project - "B.B." (Garo: Honoo no Kokuin): 61

Maaya Sakamoto - "Anata wo Tamotsu Mono" (GITS:Arise-AA): 55

Mari Natsuki - "Player" (Sanzoku no Musume Ronja): 54

Bonjour - "Ano Mori de Matteru" (YuriKuma Arashi): 53

Rhodanthe* - "Kirameki-iro Summer Rainbow" (Hello!! Kin'iro): 36

Sonuçlar bu şekilde. Kimin kaç puan aldığını merak ediyorsanız spoiler içinde yazdım her kategori altında. Bazı dallarda 2 kazananımız var. Yani neden iki seri var diye soracak olursanız, puanlar eşit olduğundan öyle. Gelecek sene görüşmek üzere. :hosqcakal:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Akatsuki, Jojo, Tsukimonogatari ve Cross Ange ödül almış, başka bir şeye o kadar da gönülden puan vermemiştim zaten :011:

Güzel bir etkinlik oldu, emeğinize sağlık ^^

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

En iyi okul ve shoujo serilerini izleyesim var, değişiklik olsun biraz. Birde en tuhaf seri Punch Line animesine göz atayım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel bir etkinlikti, emeği geçen herkese teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İtiraz ediyorum! Ninja Slayer aday olduğu ve hatta olmadığı bütün kategorilerde bile birinci olmalıydı. :P Tekrar yapılsın oylama, ya da direk 100 puan verilsin Ninja Slayer'ıma her kategoride. qkasd

Şaka bir yana, benim için şu yukarıdaki animelerin tamamı bir yana Ninja Slayer bir yana. Gundam kitleri haricinde taaa Caponyalardan aldığım tek ürün Ninja Slayer serisine ait. Ayrıca Fire Emblem Awakening'den Lucina'nın Ninja Slayer pozu verdiği bir mousepad yaptırdım kardeşime, o derece yani. WASSHOI!!!

Henüz izlememiş olduğum Şidonia, Gate ve Parasyte'ı da indirme listeme alayım bari. Bu kadar insan izleyip beğendiyse iyidir kesin. :P

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı uğurlu olsun!

Yılın en iyi animelerinden Şirobako'yu tamamen ihmal etmiş olmamız (hiçbir kategoride aday bile göstermedik) haricinde, sonuçlar epey dengeli görünüyor. Herkesin katılmadığı sonuçlar olabilir, ufak tefek haksızlığa uğramış eserler de illa ki vardır, ama genel olarak seçimler makul olmuş.

Şirobako için ufak bir izah vereyim: Adayların seçimine katılan görevlilerimizin çoğu ya izlemediğinden ya da türünü tercih etmediğinden (yani kısacası AMT içinde pek popüler olmadığından), "en iyi TV serisi" kategorisinin ön seçimini geçememişti. Diğer kategorilerin de hiçbirine tam oturmadı, kaldı öyle.

Seneye daha geniş katılımlı bir anime ödülleri anketini daha çok eğlenerek gerçekleştirmek ümidiyle...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Birinci gelip de izlemediğim birkaç seriyi ekledim listeye. Burada birinci olmuşlar ama bakalım benden kaç puan alacaklar :P

Güzel bir etkinlikti. Katılan ve emek veren bütün arkadaşlara teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İtiraz ediyorum! Ninja Slayer aday olduğu ve hatta olmadığı bütün kategorilerde bile birinci olmalıydı. :P Tekrar yapılsın oylama, ya da direk 100 puan verilsin Ninja Slayer'ıma her kategoride. qkasd

Şaka bir yana, benim için şu yukarıdaki animelerin tamamı bir yana Ninja Slayer bir yana. Gundam kitleri haricinde taaa Caponyalardan aldığım tek ürün Ninja Slayer serisine ait. Ayrıca Fire Emblem Awakening'den Lucina'nın Ninja Slayer pozu verdiği bir mousepad yaptırdım kardeşime, o derece yani. WASSHOI!!!

Myanimelist'ten bakayım dedim de, puanı düşük. Sana özel bir sevgi ve beğeni olmasın bu seri için qsoru

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hayırlı uğurlu olsun!

Yılın en iyi animelerinden Şirobako'yu tamamen ihmal etmiş olmamız (hiçbir kategoride aday bile göstermedik) haricinde, sonuçlar epey dengeli görünüyor. Herkesin katılmadığı sonuçlar olabilir, ufak tefek haksızlığa uğramış eserler de illa ki vardır, ama genel olarak seçimler makul olmuş.

Tepkim:

6e28da0f53.gif

Gerçekten şimdi sen söyleyince fark ettim Shirobako yok. O kadar da waifu yapmıştım oradan kendime ;_;

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Myanimelist'ten bakayım dedim de, puanı düşük. Sana özel bir sevgi ve beğeni olmasın bu seri için qsoru
Ninja SLAYER from Animation çok özel bir anime, hâliyle o "özel"liğin hitap ettiği izleyiciye özel oluyor beğeni. Potansiyel izleyicinin yarıdan çoğu, trollük eseri olduğu için daha başlangıçtan bırakıyor. Trollük sevenlerin bir kısmı da %90 oranındaki Karagöz-Hacivat usulü animasyona tahammül etmeyip bırakıyor. Bırakanlar sağ olsunlar puan vermeden geçmiyorlar, Aku no Hana'yı yarım dakika içinde bırakıp 1 veren binlerce kişi gibi. Öyle olunca, kendi kitlesinin verdiği puanların ağırlığı düşük kalıyor; ağırlıklı ortalama puanı, ortalama anime izleyicisinin bu animeyi sevme ihtimalini yansıtıyor sadece.

Öte yandan "tuhaf" kategorimiz tam da böyle animeler için var. Sıkıntı şu ki bu sene epeyce tuhaf seri çıktı, bunların da ikisi (Pançira ve ŞimoSeka) epey popüler oldu. Ninja SLAYER from Animation'ın en azından o kategoride şampiyon olmamasını büyük ölçüde buna bağlıyorum.

Trol komedi sevenlerin muhakkak göz atmasını öneririm. İngilizce bilenlere tavsiyem Scribbles'ın "DŌMO" etiketiyle sunduğu altyazılı versiyonu izlemeleri olur (dükkanda nyaa'ya giremediğimden link veremiyorum ama DŌMO ararsanız bulursunuz). Trol animeye trol altyazı öyle yakışıyor ki...

Bu arada, kategorinin adı -bilmiyorum kasten mi sehven mi- "en iyi tuhaf seri" değil "en tuhaf seri" olmasına rağmen Ninja Slayer'ın sonuncu olması hakikaten bir acayip. Sezonun açık ara en sıradışı animesiydi. Kategorinin bütün diğer adayları onun yanında Hitou Nami kadar normal kalıyor :P

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@bakayalo

İzleyeyim o zaman, seinen serilerde de var bu troller, serilerin puanı düşük oluyor bu yüzden ama kendi kategorilerinde çok iyiler halbuki. Ama troller, troil komedide Gintama'nın neredeyse tüm serilerini ilk 10'a soktular birde bu var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben Myanimelist'te çok takılırım ama anime puanlarına zerre güvenmem o sitenin. bakayalo'nun da üstteki yorumda da bahsettiği gibi benim gibi adamlara özel bir anime bu.

İzledikten sonra şöyle bir yorumda bulunmuştum.

Ninja Slayer 8/10

WASSHOI!!!!!

Son zamanlarda izlediğim en iyi şeydi. Şeydi diyorum çünkü animasyon neredeyse hiç yoktu ve anime olarak değerlendirmek pek mantıklı gelmiyor. Lakin çok keyifli bir seyir oldu benim için, resmen çocukluğuma götürdü beni Ninja Slayer. 80/90'larda her akşam tvde izlediğimiz dövüş filmlerinin olabilecek en iyi parodisiydi bu anime. Trigger yapımı olduğu için ya Kill la Kill gibi ya da Inferno Cop gibi olacağı belliydi, ki animenin tarzı %90 Inferno Cop gibi olmuş, keşke animenin tamamı geri kalan %10luk kısım gibi olsun istiyor insan ama aynı tadı veremeyeceği belli, çünkü animedeki tüm elementler animasyonun altında kalıp yazık olmuş havası verecekti öyle olsaydı. Bu haliyle anime kusursuz bence. Müzikler şahane, kapanış müzikleri hep farklı farklı bu arada. Karakterlere bayıldım. Puan kırdığım nokta ise finalin olası bir ikinci sezon gelişi düşünülerek tamamlanmış olması, yapılması gereken bazı dövüşler yapılmadı. Bir de esas kızımızın hikayesinin net bir sonuca bağlanamamış olması puan kırmama sebep oldu. Anime retro yapısıyla beni hayran bıraktı kendine ve tek oturuşta olmasa da tek bir gün içinde bitirdim. Ama maalesef biliyorum ki bu tarz animelere benim haricimde çok az kişi sevip hakettiği değeri verecek. Umarım devam serisi gelir de izleyecek kaliteli bir şeyler olur elimizde.

SAYONARA!!!!!

Yaş olarak aşağı yukarı aynı yaşta sayılırız, ilkokul ortaokul ve hatta liseye gittiğimiz zamanlar tvde akşamları izlediğimiz yabancı filmleri hatırlarsın, yarısından çoğu uzak doğu temalı olurdu, ortalama 20 yaşlarında olan birisi o günleri görmedi, onların izlediği şeyler tvde entrika üstüne entrika içeren Türk yapımı dizilerdi, ki halen aynı şekilde devam ediyor. Ninja Slayer o filmlere saygı duruşu niteliğinde bir parodi. Ama bu uzakdoğu temalı filmlerin uzakdoğulular tarafından değil de Amerikanlar tarafından yapıldığı düşün, ve bildikleri terimlerin falan çoğunun kulaktan dolma bilgiler olduğu gerçeği de var. Japon filmlerinde birbirini saygı çerçevesinde selamlayan iki kişi var mesela, bunlar dost, ya da biri sensei falan, burada düşman iki kişi birbirini o şekilde selamlamak zorunda, sırf kültür farklılıklarını zamanında yanlış kavrayıp o zamanlar güzel gelen ama şimdi izlesen bu ne lan diyebileceğin bir parodinin dibine vurmuşlar. Serinin benim için övülesi çok yanı var, sıradan bir animasyondan çok çok çok öte benim için, lakin herkes benimle aynı yoldan geçmediği için ben kendi adıma bir çok insanın bu serinin çıkış mantığını bile kavradığını düşünmüyorum. Animecilerin %90ı için aaaa ninja animesi, güzel aksiyon vardır bunda hadi izleyelim deyip ilk bölümden drop edilecek bir seri.

Neyse çok uzatmayayım, neden bahsettiğimi biraz daha iyi anlamak isteyenler youtube'dan Kung Fury isimli kısa filme bakabilir. Benzer konseptteki başka bir yapım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir etkinlikti. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Bu ikinci senem ve seneler ilerledikçe daha da iyiye gideceğine eminim.

Bu arada, özellikle Bakayalo'ya teşekkür etmeden geçemeyeceğim. İlk gününden beri etkinliği takip ediyor olsam da, hatırlatmasa, son saniyede de olsa etkinliğe katılamayacaktım.

Tartışılan en iyi TV serileri listesine gelirsek, oy verirken de belirttiğim gibi benim bu sene 4 favori serim vardı: Shirobako, Rokka no Yuusha, Shimoseka, Hibike! Euphonium. Ama, maalesef, dördü de "en iyi TV serileri" listesinde yarışmıyordu. Rokka no yuusha ile Shimoseka'nın yarışmamasını anlayabiliyorum. Ancak "slice of life" ağırlıklı olan Shirobako veya Hibike! Euphonium serilerinden tercihen ikisi de; ama en azından biri bu listede yer almalıydı diye düşünüyorum. "Slice of life" türünden iyi serilerin çıktığı bir yılda "en iyi TV serisi" listesinde bu türü sevenler için de bir favori seçenek olmasını isterdim. Seneye tür dağılımını dengeleyerek belki daha çekişmeli ve ilginç sonuçlar doğabileceğini düşünüyorum.

Bir de son olarak OST kategorisi ile ilgili bir önerim olacak. Bu kategoriyi biraz tarif etmek gerektiğini düşünüyorum. Bir animenin en çok dikkat çeken ve akılda kalan müzikleri genelde açılışları ve kapanışları oluyor; ancak bunlar tüm OST'de sadece 2 parça (Geçen dönemki Shokugeki no Souma, Cross Ange veya bu dönemki Ajin gibi istisnaları olsa da). Ben, kendi adıma, OST konusunda sıralama yaparken açılış ve kapanışları arkaplana alıp iç müzikleri düşünerek bir sıralama yapmaya çalışıyorum; çünkü bunlar OST'nin çoğunluğunu oluşturuyor. Ancak tahminimce bu dalda nasıl sıralama yapıldığı konusunda oylamaya katılanlar arasında bir uygulama birliği yok. Bu nedenle, gelecek sene bu kategorinin yerine "iç müzikler" (açılış ve kapanış dışı) gibi bir kategori getirilip o şekilde oylama yapılarak karışıklık önlenebilir. Böylece, zaten başka kategorilerde yarışan açılış ve kapanışlar OST'nin çoğunluğunu oluşturan "iç müzikler"in yarışına karışmamış olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Shirobako olayında bakayalo ustama katılmamla beraber, sonucunu merak ederek baktığım hepi topu iki kategoriden hiç olmayacak sonuçlarla karşılaşınca gözlüğümü sert bir şekilde çıkarıp masaya vurmamın ardından yüzümü yıkayıp bir bardak su içmem gerekti... Dis of the Vanir UR... neyse...

Genel olarak bakılınca da tamam olur dediğim bir sonuç tablosu var ortada, o yüzden şikayetimi o iki başlıktan ibaret bırakmaya karar verdim.

Emeği geçenlerin eline sağlık, seneye görüşürüz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

OST ve animasyon, öznelliğin en fazla etki gösterdiği iki kategori. İkisinde de çoğunlukla hayal meyal akılda kalan izlenimler üzerinden oy veriliyor. Uyarıda bulunmanın veya kategori adını değiştirmenin de kayda değer bir etkisi olacağını sanmam, ama aklımızda bulunsun. Bu iki kategoride biraz daha destekli bir seçim yapılabilmesine yardımcı olacak ilginç bir yöntem önerisi de gelmişti bir arkadaşımızdan; önümüzdeki sene kendisi uğraşabilirse veya uğraşacak biri bulunursa, faydalı olacağını düşünüyorum; şimdiden söyleyip beklenti uyandırmayalım.

Bir de bu gibi, aday belirlemenin bile mesele olduğu kategoriler için, sezonlar devam ederken dikkatinizi çekenleri bir kenara not alıp bize ulaştırırsanız gerçekten çok makbule geçer. Bunun için bir başlık da düşünelim hattâ, derli toplu şekilde ortalık yerde yapılsın öneriler. Böylece gözümüzden kaçanlar azalabilir. Adaylar açıklandıktan sonra "ben de şunu önerdim, niye koymadınız" demek yok ama :P Birçok dengeyi gözetiyoruz; elimizden geldiğince fazla sayıda animenin vitrine çıkmasını, çeşitliliğin yüksek olmasını, küçük de olsa değerli hareketlerin gözden kaçmamasını, sınırlı bir kitleye beklentilerinin ötesini veren eserlerin popülariteye kurban gitmemesini ve anketlerin olabildiğince geniş bir katılıma uygun olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Arada "Ore Monogatari!!"yi "shoujo" kategorisinde aday göstermemek nevinden kurbanlar vermemiz gerekebiliyor; bunları da anlayışla karşılamanızı bekliyoruz. Ookami Shoujo ile Shirayuki-hime'ye de yazık çünkü :)

OST demişken bir şeyi de hatırlatayım -vakitsiz de olsa-: OST'nin değeri ne kadar iyi besteler içerdiğiyle değil, arka planını oluşturduğu sahnelere ne kadar yakıştığı ve katkıda bulunduğuyla ölçülür. Nitekim Ennio Morricone'nin bu alanda bir efsane olmasının sebebi harika besteler yapması değil,

* yapmasıdır. Popüler olan besteleri aynı zamanda çok iyi bestelerdir, ayrı :D

* Uyarı: Video "İyi, Kötü, Çirkin"den hafif şpoyler içerir :P Ama şpoylerin kralı bile umurumda olmaz derseniz, bir de

izleyin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel bir etkinlik oldu, emeği geçen herkese teşekkürler. Seneye görüşürüz :biyik gulme:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Shirobako her zaman gizli en iyiler kategorisinde yer alacak. Bırakalım herkes kendi keşfetsin. Öyle daha güzel oluyor. Daha kıymetli oluyor. Ödül almayan serilerden kişisel olarak Kekkai Sensen ve Yamada-kun'u öneririm. Başlıkta emeği geçen herkesin eline sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık, hakikaten bayağı uğraştıran bir iş olmuş. Ama değmiş :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Etkinliği kaçırmışım maalesef. Ödül alan serilerden sade 4 tanesini izledim. Gate, Yahari Zoku, Prison School ve Sidonia ilk sezon.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap