Jump to content
  • Kayıt Ol

Orange

loykad

Önerilen İletiler

754205a2b7.png

Lise 2. sınıfa geçen Naho Takamiya, okulun açılışının olduğu günün sabahı bir mektup alır. Gönderen hanesinde Naho Takamiya yazmaktadır. Okula geç kaldığı için mektubu okumaz ama yanına alır. Fırsatını bulduğunda açıp okumaya başlar. Mektubu yazan kişi 10 yıl sonraki Naho Takamiya olduğunu iddia etmektedir ve geçmişte yaptığı hataları onun düzeltmesini istemektedir. Naho önce bunun şaka olduğunu zanneder ama okumaya devam eder. Öncelikle Naho' nun sınıfına Tokyo' dan Kakeru Naruse isminde bir öğrencinin transfer olacağı ve onun yanındaki sıraya oturacağı yazılmıştır. Tam o esnada öğretmen de yeni transfer öğrenciyi tanıtmaktadır. Olay aynen mektupta anlatıldığı gibi gelişir. Ama Naho bunun tesadüf olduğuna kendini inandırmaya çalışır. Mektubun devamında, okul çıkışı Kakeru' yu eve birlikte gitmek için çağıracakları ama onun reddedeceği yazılıdır, mektubun sahibi Kakeru' yu kesinlikle davet etmemelerini istemektedir. Neden?! Bu yazanlar aynen gerçekleşir ve eve dönüş yolunda Kakeru' yu da yanlarına alırlar, çok güzel vakit geçirirler. Naho çok mutludur, günlüğüne o günü anlatır ve bir şeyi fark eder elindeki mektup onun günlüğüne bakılarak yazılmıştır (çünkü onun günlüğüne yazdıkları ile kelimesi kelimesine aynıdır) ve gelecekte olacakları söylemektedir. Naho bunun gerçek olabileceği düşüncesi karşısında tedirgin hisseder. Bundan sonra Kakeru 2 hafta boyunca okula gelmez. 2 hafta sonra okula geldiğinde arkadaşlarına sadece okuldan kaytardığını söyler. Acaba gerçekte ne olmuştur?

Mektup bunu açıklamamaktadır ama mektubun yazılış amacı şu cümlelerle anlatılır;

"26 yaşıma bastığımda pek çok pişmanlığım vardı. Bu mektubu yazıyorum çünkü 16 yaşındaki Naho'nun pişmanlıklarla dolu bir hayat sürmesini istemiyorum. 10 yıl sonra Kakeru aramızda olamayacak. Bu kadar değerli bir insanı kaybetmek istemiyorum. Lütfen Kakeru'ya iyi bak."

Naho bu cümlelerin sahibi gibi pişman olmak istemediğine karar verir ve mektuptaki uyarıları dikkate alarak geleceği değiştirmeye çalışır.

özz'e ait olan tanıtımın tamamını buradan okuyabilirsiniz: http://www.animemangatr.com/forum/manga-tanitimlari-ve-incelemeleri/6313-orange/

----------------

Uzun zamandır gözüm mangasının üzerindeydi ama bir türlü tam anlamıyla okuma fırsatım olmamıştı. Animesi şu an için harika gidiyor HanaKana'yı özlemişim :P İlk yarıda kızımız epey sinir bozucu olsa da geç olmadan açılmayı başardı yavaş yavaş. Merakla izliyoruz, turuncu saçlı oğlanı seviyoruz :P

Seri eğer mangayı güzel aktarmayı başaramıyorsa mangayı okuyan arkadaşlar rica ederim haberdar etsinler. Ona göre animeyi bırakıp mangadan devam edeceğim çünkü :@:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 63
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

22

• bLueeekun

10

• gundamaster

8

• Burak

7

Ben direk mangadan devam etme düşüncesindeyim. Peki neden? İlk nedenim çizimler. Mangasının çizimleri bana daha tatlı ve güzel geliyordu. Animede ise itici geliyor, hele o dudak ve göz çizimleri yok mu? :( İkinci nedenim ise -ilk bölümde farkedebilen oldu mu bilmiyorum ama- geçmiş ve gelecek arasında ufak geçişler yaptık. İzlerken ben bunu neredeyse farkedemiyordum. Farketmemi sağlayan şey 5-6 chapter mangasını okumam oldu. Mangasını okumadığı halde anlayabilen olduysa kutlamak gerek. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nasıl fark edemedin geçmiş gelecek olayını ya ayan beyan ortada, kıyafetlerinden anlaşılıyor en kötü. Zaten o kadar çok değildi tam hatırlamıyorum ama 3 sahne vardı galiba geleceğin olduğu.

Çizimler bana o kadar batmadı, hatta animasyon harika diyebilirim. İnceden yaptıkları minik numaralar var bazı sahnelerde, içimden "ooo bak bak animasyona bak" diyorum :D

2. bölüm

Vay yavrum benim hatun saçları kesmiş doğru yolu bulmuş, kısa saç candır :@:

[bIMGX=500]http://puu.sh/pXbaN/36e26f1ffb.jpg[/bIMGX]

O bentoyu vermeseydi vallahi kriz geçirecetim sinirden kudurdum, neyse ki mutlu oldular. Ay sarılabilir miyim size çok tatlısınız ;__; Fakat siyah saçlı oğlanı mutlu edecem diye turuncu saçlı yarimi üzdüler matmazel :TTT:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

1. bölümü izledim, fena sayılmazdı. Tek bölümde anime-manga karşılaştırması yapmak zor. Yalnız mektup sahnelerinde keşke dış ses kullansalardı, daha vurucu olurdu (Nana' daki gibi). Manga bu duygusallığı vermekte daha başarılıydı bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk bölüm fena değildi ama daha ikinci bölümün dördüncü dakikasında kapatıp bıraktım animeyi. Nedendir bilmem. Mangası aklıma gelince içim acıyor. Animesine iyi/kötü dayanabileceğimden emin olamadım...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 02

İlk bölümden Kakeru'nun öleceği zaten belliydi fakat ikinci bölümde karakterin arka planına değinip sonra birden 17 yaşında kaza sonucu öldü dediklerinde içim bir cız etti. Bu olayı çok çabuk açık etmeleri ise benim pek hoşuma gitmedi. Birkaç bölüm daha gizemli tutabilirlerdi. Bunu öğrendikten sonra Naho mektuba daha sadık olacaktır herhalde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga ile karşılaştırma yapmayı bıraktım da ne yorumu yapsam bilemedim. Beyin fırtınası yapılabilecek tek konu var. O mektuplar gelecekten geçmişe nasıl geldi?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence bu tarz bi seride işin o kısmını çok düşünmemek gerekir, oluvermiş işte. Önemli olan çocuğun annesi bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yok ya olay anne falanda değildir.

Gelecekteki Naho belli pişmanlıklarını ayrıntısıyla not edip geçmişe göndermiş ve Kakeru ölünce bu pişmanlıklardan çok büyük üzüntü duymuş. Asıl amacı o pişmanlıkları yaşamamaktır ama işin içine aşk girerse onu kurtarmaya döneceğiz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ya tamam onu kurtarırız da, annesi neden malum şeyi yaptı ki? (spoiler kutusu kullanmamak için böyle yazıyorum :@:) Bence sıradan bi kaza da değildir olanlar, o kadar basit olmaması lazım ya.

Sen de malum konuyu spoilera koy da henüz başlamayanlar vardır belki izlenimlere bakıyordur <_<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlla spoiler mi yazdıracaksınız bana? :D Olay tamamen Kakeru ve onu kurtarmak üzerine. İzledikçe ya da okudukça görürsünüz, Kakeru öyle hemen anlaşılabilecek bir karakter değil, ruh hali çok karmaşık ve bunun sebebi büyük ölçüde annesi. Daha fazla yazmayayım. :P

Zaten 13 bölüm olacakmış anime o yüzden kazadan falan bu kadar erken bahsetmeleri normal, mangada da öyleydi zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bunun sebebi büyük ölçüde annesi

Ben dedim aga asıl kilit orada diye :@: Bakalım 13 bölüme kalmadan tahmin edebilecek miyim, söz mangaya bakmıycam :P

Bir de özzüm 13 bölüm olması normal mi? Uzun olsa daha mı iyi olurdu yoksa fazla mı sünerdi konu?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

13 bölüm olması normal bence, zaten manga 22 bölüm falandı. Şu haliyle bile yavaş tempoda ilerliyor anime, 24 bölüm olsa bayardı.

Ha unutmadan bu hikaye bilim-kurgu falan değil, ona göre fazla umutlanmayın. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangasını kaça kadar okudum hatırlamıyorum ama birşeyleri merak etmekten çok Kakeru'ya odaklanmam gerektiğini öğrenmem iyi oldu güzel oldu. :@:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İkinci bölümü yeni bitirdim. Naho çok sevimliydi ya. Yanaklarını sıkasım geldi :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 3

Ah be Naho be!

[bimgx=600]http://puu.sh/q7jX1/b0bf79a88d.jpg[/bimgx]

Kakeru o kadar sinyal veriyor sen hala öküz. Sonra böyle ağlarsın. 10 yıl sonraki mektupları açtıklarında Kakeru geleceğindne o kadar umutsuz ki herhangi bir kariyer dileğinde bulunmamış. İntihar ettiğini düşündüler ama böyle olduğunu pek düşünmüyorum nedense. Seri sonunda Kakeru yaşamazsa bu geçmişe mektup göndermenin de hiç bir anlamı olmayacak. Umarım yaşar.

Bu seride şunu anlamıyorum. Naho olacak olayları tam olmadan okuyor ya da yönetmen kötü iş çıkarmış, öyle gözüküyor. O mektubu ilk aldığında hepsini okuyup zaten olayları biliyor olması gerekmiyor mu? Gelecekten bir mektup gelmiş. Her gün bir sayfa modunda okuyacağına ilk gün hepsini okursun normalde. Tam olmadan önce okuyor sonra biz izliyoruz. Belki de defalarca okuyordur da tam gerçekleşeceği anın öncesinde veriyorlardır. Bu kısım biraz karmaşık kafamda. Her bölümde bu şekilde gerçekleşiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hocam fazla şeyapmamak lazım :P

İzledim. Açıkçası silgi olayına o kadar da şeyapmadım ya, mektupta Kakeru böyle böyle yazdı demiyor zaten "mutlaka oku ve ona ne hissettiğini söyle" yazıyor yanlış hatırlamıyorsam. O an kızlar çağırınca "bi sn silgimde not var" diyemezdi herhalde. Tabii gizlice alıp bakabilirdi bu kısım da artık işin entrikası :D Korkmayalım çünkü bu sefer bir şeyler değişik, hem Kakeru mesajı okudu hem de turuncu saçlı yakışıklı yarim artık her şeyi biliyor. Turuncu saçlı yakışıklı yarim o kadar da ısrarcı biri değil, kız eğer birinden hoşlanıyorsa onun uğruna elinden geleni yapacaktır. Kakeru'ya da hatta bizzat gidip anlatacağını düşünüyorum çaktırmadan. Görelim bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu seride şunu anlamıyorum. Naho olacak olayları tam olmadan okuyor ya da yönetmen kötü iş çıkarmış, öyle gözüküyor. O mektubu ilk aldığında hepsini okuyup zaten olayları biliyor olması gerekmiyor mu? Gelecekten bir mektup gelmiş. Her gün bir sayfa modunda okuyacağına ilk gün hepsini okursun normalde. Tam olmadan önce okuyor sonra biz izliyoruz. Belki de defalarca okuyordur da tam gerçekleşeceği anın öncesinde veriyorlardır. Bu kısım biraz karmaşık kafamda. Her bölümde bu şekilde gerçekleşiyor.

Bence mektubun tümünü okudu ama bize o günkü kısmı gösteriyorlar. Bir de şöyle bir şey var küçük de olsa mektupta yazanlardan farklı gerçekleşen şeyler var, bu bölüm gördük bunu. Ama bu küçük şeyler geleceği değiştirebilecek mi bakalım?

Ha bir de;

Suç Naho'da değil aslında. Eğer mektup olmasaydı Kakeru'un sorusunu zaten çok sonra bulacaktı. Kakeru da biraz sorunlu biri, işi kadere bırakmış, kağıdı kolay bulunmayacak bir şekilde veriyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Bence mektubun tümünü okudu ama bize o günkü kısmı gösteriyorlar. Bir de şöyle bir şey var küçük de olsa mektupta yazanlardan farklı gerçekleşen şeyler var, bu bölüm gördük bunu. Ama bu küçük şeyler geleceği değiştirebilecek mi bakalım?

Ha bir de;

Suç Naho'da değil aslında. Eğer mektup olmasaydı Kakeru'un sorusunu zaten çok sonra bulacaktı. Kakeru da biraz sorunlu biri, işi kadere bırakmış, kağıdı kolay bulunmayacak bir şekilde veriyor.

Dediğim gibi yönetmenlik hatası o zaman çünkü öyle gözüküyor 3 bölümdür. Ufak ufak değişime uğraması gerekir zaten. Geleceğe etki ediyor. Önemli olan dediğim gibi büyük olaya etki etsin. Geçmiş-gelecek ile ilgilenen serilerin çoğu tatmin etmez bunun akıbetinden de şüpheliyim bakalım.

Kakeru notu zor bir kısma koysa dahi, başka şekillerde Naho ile ilgilendiğini belli ediyor. Naho elinde mektup olup geleceği bilse bile hala çok ketum. Tabi hikaye uzasın diye bir anda değiştiremeyecek kendini. Ikına ıkına ilerleyecek :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ya herkes Naho'nun bi anda adam olup çat çut girişmesini bekliyor bence böyle olsa seri gerçekçiliğini yitirirdi. Bana hoşlandığım çocuğun öleceğini bunun için ona aşkımı itiraf etmem gerektiği söylense üstelik liseliysem akşama kalp krizinden ölürüm herhalde. İnsanın böyle durumlarda kendini kontrol etmesi çok zordur. Hele hoşlandığımız insan karşısında kontrol elden gidiverir. Hiç mi buluşmadan birkaç saat sonra "ya orada niye öyle davrandım salak gibi" demediniz :D

Ben Naho'nun bu davranışlarına sakinim o yüzden

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İzliyorum ama bi yandan da korkuyorum hiç dayanamam dram serilerine. Çok kötü etkileniyorum. Umarım başarır da aynı dramatik sonla bitmez seri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@undermine o buluşmaya gitmeden önce buluşmanın akıbetini önceden bilsen yine de "Orada neden öyle yaptım." der misin? Demezsin. Naho'da zaten sonucunu biliyor fakat Kakeru'ya olan duyguları daha çok yeni olduğu için bocalıyor sadece. Biraz bu duruma bodoslama girmiş oldu. Geleceği bilmese tepkileri ve yapacakları daha normal olurdu, üzüntüleri de bu kadar fazla olmazdı sadece. Kakeru'yu düşünüyorsa hep kendini geri plana atmaktansa öne atmalı. Sürekli başkalarının mutluluğu için kendini görmezden gelmemeli. Yoksa Kakeru'nun dediği gibi acı çeken kendisi olur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İşte o bocalamasi zamanla düzelecek zaten biraz alışması lazım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

On yıl önceki geçmişinde elde edip edememesi pek umurumda değil açıkcası. Umarım Kakeru'yu kurtarıp, onunla evlenip yuva kuracağı bir seriye dönüşmez. Böyle olursa çok büyük hayal kırıklığına uğrar ve kızarım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?