Jump to content
  • Kayıt Ol

Fansublardaki karaokeler

spartiate

Karaoke konusunda fikriniz nedir?  

127 oy

1. 1. Karaoke konusunda fikriniz nedir?

• Karaokeye ne gerek var yahu. Yazýn romajisini normal þekilde geçin.
      7
    • \kf ve \k zamanlamalý karaokeler bana yeter. Efekt vermeye gerek yok.
      22
    • Karaoke dediðin bol efektli olur, böyle hoplar zýplar, yanar söner. Uðraþýn kardeþim aaa!
      67
    • Baþlangýç ve bitiþleri zaten direk geçiyorum, benim için farketmez
      35

Önerilen İletiler

Çogu insan bir kez bakıp bir daha bakmasada genede işin tadı tuzudur. Her hardsub da olmalı bana göre. İlla ahımlı şahımlı olmasına da gerek yok zaten, seriye uygun herhangi bir effect barındırması yeterli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 88
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• spartiate

8

• Hitokiri

7

• Susano'o

5

• Mikado

4

\kf ve \k zamanlamalı karaokeler bana yeter. Efekt vermeye gerek yok.

Benim seçeneğim yukardaki şık. Video ve altyazı kalitesi birinci tercihimdir ,herkes gibi.Müzik ritmine uygun kareokeleri de seviyorum.

Animeonun Sengoku Basara çevirisindeki karaokeye, büyük emek verildiği ortada.Aynı şekilde bizim akadaşımız olan mehmetn hazırladığı Asura_Cryin karaoke kısmıda çok iyidir.

Tabi diğer grupların kareoke çalışmalarını unutmuyorum(aniankanın darker than black çalışmasındaki karaokeleri unutmamak lazım.) Ama dedigim gibi kareoke benim için en son sırada yer alır.Animeye motive eder.

Encode konusunda da işini bilen biliyor. Cross Game animesini encode eden SubSmith grubu 720p /200mb boyut için mükemmel bir görüntü ortaya koyuyor.Oysa rawlara baktıgımızda 330 -400 mb bulabiliyorsunuz.Ama görüntü ve boyut olarak iyi iş çıkarıyorlar.

Konu açılmışken şunu da söylüyeyim softsub tercihim olmakla beraber kaliteli iş çıkarılmışsa harsubu da tercih ediyorum. Bunu yaparkende softsubu küçümsemek gibi bir anlayış olamaz .Zaten zannedersem küçümseyende yok.Tabi yabancıların yaptığı softsuban bahsediyoruz.

Çevir düzgün yapıldığı sürece softsub yapan takımlara her zaman ihtiyaç duyulacak.

Yabancı gruplarla karşılaştırmayı bende doğru bulmuyorum ama ilerde niye olmasın. Üyelermiz tüketmeye degil üretmeye de gayret gösterip ipin ucundan tutarsa o dedikleriniz gerçekleşir.

Yukarıda yer alan tartışmayı da hiç hoş bulmadığımı belirtmek isterim. Ne olursa olsun daha soğukkanlılıkla olay tartışılabilir.Gerekiyorsa özel mesajla orta yol bulunabilirdi.

Neyse konu başlığına göre açıklamalarım biraz saptı. Konudan birşeyler çıkarmaya çalışanlara da ne diyeyim inşallah böyle insanlar yoktur. Bu da benim görüşüm.:spit: Herkese bol animeli günler diliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İşin gerçeği Türkiye'de encoder yok! Varsada 3-5 tane ancadır. Neden derseniz hiç bir grup videoları kendisi çekmiyor ya da ham video yu riplemiyor. Herkes hazır raw kullanıp re-encode yapıyor... (Ne kadar gerekli ayrı bir tartışma konusu.)

Yapan kişiler içinde bu forumda olan sadece deddo ve grubu var o da Tengen Toppa filminde yaptılar bildiğim. (Başka yapılan ya da yapan varsa anlatırsa daha iyi olur.)

O yüzden biz en iyiyiz, biz kral ripliyoruz ayaklarını baştan geçelim. 200mb HD olayına geleceksek 25dk lık bir videoyu 720p olarak bu boyutta vermek demek, bazı şeylerin kalitesini düşürmek demektir. Bu video olabilir ses olabilir...

Dikkat edilirse son dönemde gruplar 720p için 350mb civarı bir boyutu standart olarak tutturmaya çalışıyor. Sadece bu bile aslında 720p için kaliteli bir videonun 300 mb'dan fazla bir boyut gerektirdiğinin göstergesidir. Şimdi aksiyon serisinde tutup 1500 bitrate atında video verilirse görüntü her fps de piksellenmeye başlar, bu nedenle özellikle aksiyon serilerinde bitrate'in yüksek olması gerekmektedir. Bu da boyuta direk etkilidir.

Karaoke ise soft ya da hard olsun tamamen gereksiz olarak kalmaktadır. Nedenide hiç kimsenin oturup her bölüm karaoke izlemediğidir. İzleyen varsa bile bu %5'i geçmez.

Hiç mi güzel karaoke yok derseniz, açıkcası bugüne kadar çok fazla mükemmel karaoke gördüm. Kaç kere izlediniz derseniz, bir elin parmağını geçmez...

Not : Hangi grubun ne kadar boyutta ne verdiği baz alınmamış. Ortama söylenmiştir. Yabancısı Türkü hepsi aynı işi yaptığı için x grubu 200 verdi y 190 verdi baz alınmamıştır. Bunu diyeyimde her lafı üstüne alınanlar baştan uzak dursunlar. Zaten Dattebayo en iyi fansub grubudur!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Dattebayo işin içine katmak mantıksız.Çok hızlı iş çıkarıyorlar.Hem çeviride sorunları var.Hemde raw teminleri rezalet.Boyut , kalite rezalet. Kolay kolay iindirmeyecegim bir grup. Ama divxplanete baktıgında o gruba göre hazırlanmış alt yazılarda bleach örneği iyi bir indirme oranı var.Millet de işinn açıkçası daha iyisini aramıyor. Animeonun encde ettği bleach ise Dattebayo kat kat iyi görüyorum. Ama daha iyisi olmazmı olur tabi. Ama standartları içinde iyi çalışma diyebiliriz.Örnegin [A.M.Z.] BLEACH_238 [1280x720 x264+AAC] raw indirdim boyut 270-300 arasında değişiyor ,kalitelide yinede animeo yaptıgı çalışma ile bu boyuttaki bir rawın kalitesine yaklaştıgını düşünüyorum.

Şuda var fansub grupları harbiden 720p için genelde 270 ile 450 mb arasında boyutlarla karşımıza çıkıyor.[umai]_Basquash! çalışması gibi ama yinede daha az boyutta kaliteyi tutturmuş gruplarda var.

Hd konusuna gelecek olursak Bounen no Xamdou [Raws-4U] çalışmasına bakmak lazım. 200 ile 300 mb arasındaki bölümlerin kalitesi çok iyi.İncelemeniz gerekir.Shinsen-Raws danda aynı seriyi indirdiginizde oyutun 400 mb ve üstüne çıktıgını göreeksiniz. Ama kalite farkının pek olmadıgıda açıkça görülecektir.

Sonuç iyi işlenmiş videoya inanıyorum ama bunu yaparken de. Ne en iyi biz yaparız demeyi ,nede yapılan çalışmayı küçümsemeyi, kabul etmem.:spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben Dattebayo'yu şaka olarak demiştim :)

Bleach 190'dan sonrası için Flomp grubunun sunumlarını öneririm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şaka yaptıgını bende biliyorum ama bu konuda yazmak içimden geçti.:D Ordan düşüncelerimi yazıya bağladım. Kareoke animenin çıkmasını yavaşlatıyorsa (fansub grupları yavaşlatıyorsa) bence gerek yok .Hatta bazı dvdriplerin veriliş sitilinde oldugu gibi. Açılış ve kapanış parçalaı ayrı verilir.Bölümlerde açılış kapanış parçları eklenmez. İsteyen de hangi upload sitesine yüklenmişse ordan kareokeli parçaları indirir. Bu söylediklerim de bir fikir illa olmalı demiyor,iyi karaeokeyi seviyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fansublardaki karaokeler

iyi yapilirsa iyi bence olması lazım

(ama kötü yapılırsa güzel animeyi bozuyor)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Büyük umineko resmi

6s5anb.jpg

5l84rl.jpg

Şey. Amacım kötü değil, yalnızca bir Umineko'cu olarak dikkatimi çeken noktaya değinmek istedim.

Rosa sarışın olmuş bu resimde?

@ Topic:

Bence karaoke zıplamalı hoplamalıdır, elbette bununla uğraşacak zavallı bir koyun bulunursa. Öylesi daha hoş oluyor. Ancak zıplatıp renk vereceğiz derken karaokeyi okunmayan hale sokan grupları da görmedim değil. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben ikinci seçeneği işaretledim. Benim için en önemlisi imla, görüntü netliği ve ses çıkışı. :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şey. Amacım kötü değil, yalnızca bir Umineko'cu olarak dikkatimi çeken noktaya değinmek istedim.

@ Topic:

Bence karaoke zıplamalı hoplamalıdır, elbette bununla uğraşacak zavallı bir koyun bulunursa. Öylesi daha hoş oluyor. Ancak zıplatıp renk vereceğiz derken karaokeyi okunmayan hale sokan grupları da görmedim değil. :D

Şimdi de koyun olduk iyi mi? :B:B:B:B:B:B:B:B:B:B:B

:D:D:D:D Ses kalitesini unutmayan Meyday'in önünde eğiliyorum. Gel seninle Audiophile fanclub kuralım. :D:D:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çoğunluğun benimle aynı yönde düşünmesine sevindim. Karaoke bence görsel efekt yönünden zengin olmalıdır.

Fakat romajiler yetmez. Kanjiler de yazılmalı, romajilerden daha ön planda olmalı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eger dikkatli okuduysan Filtre ayarlarindan brightness yaptim dedim. Daha koyusunu da yaparim hic merak etme. Biraz da netliginden bahset istersen. Bak benim de amacim kötü degil:spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çoğunluğun benimle aynı yönde düşünmesine sevindim. Karaoke bence görsel efekt yönünden zengin olmalıdır.

Fakat romajiler yetmez. Kanjiler de yazılmalı, romajilerden daha ön planda olmalı.

Bence kanjiler karaokede çok gereksiz ve videoyu kirletiyor... Neden diye sorarsan, kimse okuyamıyor ki, süs olsun diye koymak gibi bişey :) romanji yeterli, izleyici kitlesine hitap etmek gerektiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

karaoke bol efektlidir, duyguludur, yeri gelir neşelendirir, yeri gelir ağlatır, yeri gelir efekt fazla kaçar sara nöbetine sokar. inanın başları sonları geçen kişiler bile en az bir kere karaokeye bakıyor ve unutmuyor. "helal valla adam uğraşmış" diyor içinden.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@anqelus

belki doğru belki yanlış, tercih meselesi. şahsen sadece karaoke izleyerek 20-30 tane kanji öğrendim. japonca öğrenen ve öğrenmek isteyen arkadaşlar için elbetteki birinci kaynak değildir, ama faydası yok da diyemeyiz. kanji görmekten rahatsız olan arkadaşlar da olabilir tabii ki. dediğim gibi tercih meselesi. ben kanji gördüğüm zaman hoşuma gidiyor.

@genel

zaten kanjiyi elde etmenin birkaç yolu var.

1. eldeki ingilizce/rusça/çince/vs dildeki altyazıda zaten vardır.

2. internetten şarkı sözlerini aratırsınız ve orada çıkar.

3. japonca bilen bir arkadaş sizin için çıkartır.

3 no'lu seçenek henüz yaygın değil, ama Japonca bilen arkadaşlar gittikçe artıyor. bu işi yaparken bir yandan Japoncasını geliştirmek isteyen insanlar için şarkı sözü çevirmek faydalı bir uğraş.:)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

karaoke bol efektlidir, duyguludur, yeri gelir neşelendirir, yeri gelir ağlatır, yeri gelir efekt fazla kaçar sara nöbetine sokar. inanın başları sonları geçen kişiler bile en az bir kere karaokeye bakıyor ve unutmuyor. "helal valla adam uğraşmış" diyor içinden.

Karaokenin oraya en baştan beri animeyi yapan stüdyo tarafından eklendiğini sanan tanıdığım var. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Belki de şarkı söylemeye veya eşlik etmeye çalıştığımda sığır böğürmesine benzer bir ses çıkardığımdan olsa gerek, hiç eşlik etmem karaokelere falan. Çok ilgimi çekerse açılışı-kapanışı dinlerim bir kez. "İyiymiş lan, dinlerim ben bunu" diyorsam da gider mp3'ünü bulurum. Evet, sinemadaki jenerik akmaya başlar başlamaz kalkıp giden hanzolardanım eheheh.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Karaokenin oraya en baştan beri animeyi yapan stüdyo tarafından eklendiğini sanan tanıdığım var. :D

Valla ben de aynen öyleydim. Ki nerden bilecektim de fansubcıların onu oraya koyacağını tahmin bile edemezdim. Eskiden böyle sade altyazı vardı böyle parıltılı patlamalı yazıların da altyazı olabileceğini aklımın ucundan geçmezdi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi aynısı ben diyecektim yahu. :D Yani çok normal bir şey, genelimizde bu olmuştur. Aynen şunun gibi bir şey: Bir oyun oynarsınız. Daha güçsüzsünüzdür. Ve karşınıza mükemmel bir eşya,adam, vs. bir şey çıktığında. "Vay bu ne lan böyle! Oha! Nasıl bir şey lan bu!" diye tepkiler veririz. Fakat biraz oyuna devam edince "Lan eskiden şu eşyaya/adama bile mükemmel derdik, şimdi elimizi sallasak ellisi." dersiniz. Kısacası her şeyde bu böyledir. Daha hiç görmediğin bir şeyi nasıl olurda anlarsın ki? ? ? Neyse uzatmanın manası yok. Konu dıışına pek çıkmıyacağım. :D

Asıl konuya dönersek: Ne kadar oyumu 2. şıkkada atsam. Gözüm hep 4. şıktaydı. :D Ama tabi ki karaokelere eşlik ettiğim oluyor. Fakat 1 kere oluyor oda. :D Bazı serilerin şarkıları aynı olabiliyor, o zaman 2 kere olduğuda oluyor. :D :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

+1 (Bendede o arkadaşlardan çok var) XD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk bölümü yapması zor zaten, diğerlerine bildiğim kadarı ile kopyala/yapıştır ile yapılabiliyor. Her bölüm için o kadar uğraşa bilecek insan yok sanırım. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zaten karaoke dediğiniz 1 kere hazırlanıyor. Karaoke değişmediği sürece her bölüm için genelde sadece zamanlama kodları değişir :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?