Jump to content
  • Duyurular

• gundamaster

Ziyaretçilerin Dikkatine!   28-12-2016

AMT Fansub olarak yeni bir forum sistemine geçmiş bulunmaktayız. Önceki hesabınızla bu yeni sisteme giriş yaparken sorun yaşıyorsanız ya tarayıcı çerezlerinizi temizleyin ya da şifrenizi sıfırlayın.

Tavsiye Edilen İletiler

Bakayalo    179
Bakayalo

IPB Default temasını zaten eninde sonunda terk edecektik, PlanetDP'nin de yeni IPB'ye geçip default temayı kullanması üzerine iki siteye de takılan arkadaşların kafası karışmasın diye kaldırdık. Geriye şu kaldı: AMT'nin teması ne olsun? Sizce temada muhakkak olması gereken özellikler nelerdir? En beğendiğiniz tema hangisi, neden? Elzem olmasa da ek olarak istediğiniz bir özellik var mı? Bunları bu başlık altına yazmanızı bekliyoruz. Bu konuyu en fazla iki hafta içinde bir karara bağlayıp oluşacak genel kanıya göre 1 ya da 2 tema seçip almayı düşünüyoruz. Daha alınan temada geliştirmeler yapılacak, portal yapılacak, özel sayfalar yapılacak... Bir an önce alacağımızı alıp yola koyulmalıyız.

MEVCUT TEMALAR

Hâlihazırda varsayılan tema "Gündüz" dediğimiz, IPS Focus'tan Elegant temasının çakması. Beğendiğimiz iki temel özelliği var; biri renginin tamamen serbestçe seçilebilir olması, diğeri de tam olarak "flat" olmayan tek düzgün tema olması.

Rengi şuradan ayarlayabiliyorsunuz:

0c9f274854d742119b0c1e4e1635fa50.jpeg

Şöyle bir tuhaflık var yalnız: Buradan renk seçtiğinizde arkaplan rengi de o renk oluyor. Bir seçim yaparsanız o fırçanın yanında bir dönüşüm işareti çıkıyor, ona basarak varsayılana geri dönebiliyorsunuz.

@Magnum357 bu temaya bir de arkaplan resmi seçeneği ekledi deneysel olarak:

56ee18f4d43344f1bbae8ea8b229a720.jpeg

Dedim ya deneysel. Sadece 2 numarada resim var, diğerleri bir şeyi değiştirmiyor. Saber'ı seçerseniz arkaplana o geliyor.

İkinci temamız ise "Gece" dediğimiz, IPS Focus'tan Villain temasının çakması. Dark tema isteyenler için.

Herhangi bir sayfada en dibe inip "Tema" yazısının yanındaki oka tıklayarak seçebilirsiniz:

414dec62cb124acc804d18482f35eca3.jpeg

Temanın ek özelliği, arkaplanında resim olması. Fırçaya tıklayınca açılan kısımdaki 5 resimden birini seçebilirsiniz:

f5252681c32042688355515f6ed25c3a.jpeg

AMT'nin genel imajına ve MAL widget gibi geliştirmelerimize uygun olmadığı için bu temayı ya da yerine konulacak başka bir dark temayı ancak ikincil olarak düşünüyoruz, onu da peşinen söyleyeyim. Ama en azından gece vakti karanlık ortamda kullanım için her halükârda bir dark tema seçeneği de sunmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Benim aşağıda yapacağım gibi başka bir tema da önerebilirsiniz, mevcut temalar ya da sizden önce önerilmiş temalar üzerine görüşlerinizi de yazabilirsiniz. Forum sistemimiz için en düzgün çalışan temaların çoğunu IPS Focus'ta buluyoruz, oradaki temalara bakarak genel bir fikir edinebilirsiniz, ama oradan bir şey önermeniz şart değil, Google'da "ips themes" diye aradığınızda çıkacak başka sitelerden de temalar önerebilirsiniz. Önerilerinizi başta da vurguladığım üzere gerekçeleriyle yaparsanız üzerinde konuşabiliriz. "Ben bunu sevdim" üzerinde konuşulabilir bir şey değil. Ben onu sevmedim. Ne oldu? Anlaşamadık. Beğendiğiniz temanın nesini beğendiniz? Mevcut temaların ya da önerilen başka temaların nesini beğenmediniz? Temalar Allahın ayeti değil, aldıktan sonra üzerlerinde birçok değişiklik yapabiliyoruz, en çok beğenilen bütün özellikleri tek bir temada bile toplayabiliriz belki. Bunu da göz önünde bulundurarak, lütfen önerilerinizi ayrıntılandırın.

Şu an kullandığımız IPS versiyonu 4.1.18 (en güncel versiyon) olduğundan, önereceğiniz temanın bu versiyonla uyumlu olmasına dikkat edin.

ÖNERİ

Magnum'un ve @WoLcRoW'un dikkatimi çektiği bir temayı önererek tartışmayı başlatıyorum: Behemoth.

Sayfada sol üstte bir dönen çark var, ona tıkladığınızda şöyle şekillendirme seçenekleri açılıyor:

eb6a48967e714cba8ff0c37f4915dfd3.jpeg

"Wide" olanlar üstteki galeri bölümünü ve forum arkaplanını bütün ekrana yayan seçenekler, "Boxed" olanlar ise bunların hepsini bir kutu içine alıyor.

"White" olanlar beyaz forum arkaplanı atıp genel olarak light bir hava veriyor, "Dark" olanlar ise siyah forum arkaplanı atıp genel olarak dark bir hava veriyor.

Alttaki Dark, White, Blue, Green, Purple ve Red ise site başlığı ve düğmelerin renklerini belirliyor. Bunların her biri çift olarak tasarlanmış: Mesela Purple seçerseniz çubukların çoğu mor, düğmeler ve dikkat çekilecek çubuklar ise turuncu oluyor.

İngilizce açıklamada yazıldığı üzere, bunlar sadece örnek. Oraya istediğimiz kadar seçenek koyabilir, seçeneklerin birincil ve ikincil renklerini istediğimiz gibi belirleyebiliriz. Başka paletler de güncellemede eklenecektir diyor.

Orijinalinde yukarıda beşli bir "featured content" galerisi var, ama onun yerine banner konabilir, random banner konabilir, çalışmalarımız galerisi konabilir... Bize uyduğu şekilde uyarlayabiliriz.

İYİ: Hem light hem dark tema seçeneği tek temada, üstüne renk seçimine de imkân veriyor, Google fontlarını destekliyor falan... Epey bir şekillendirme seçeneği var. Üstelik bir Focus teması 30 dolar iken 2 Focus temasına neredeyse denk gelen bu tema 25 dolar.

KÖTÜ: Flat. Lanet olasıca flat. Gerçi hafif gölgeler ile Windows Metro gibi sıkıcı olmaktan çıkmış. Belki biraz da Magnum'a iş çıkararak daha da şık bir hâle getirebiliriz.

• Beğeni 4

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
baryshx    22
baryshx

Bence şu an kullandığımız varsayılan iyi, değişik tema seçenekleride eklenirse göz çıkarmaz:cicek1:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Bakayalo    179
Bakayalo

Bi de şunu gecikmeden yazayım: Şu anki tema beğenilirse para harcamaktan yırtmıyoruz, çakma olduğu için onun da orijinalini almamız gerekecek. Her halükârda para gidecek yani. Kusur bulmaktan çekinmeyin :012:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
eczmeltem    11
eczmeltem

Behemouthun dark halini sevdim . Daha Ferah ve okunaklı şu anki kullandığımıza göre

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Tolip    45
Tolip

Titan tema tasarım olarak hoşuma gitti baya. Tam dark tema :P Onun haricinde Behemoth'dan iyi olmamak üzere Dispersion da fena değil gibi. Bunlar arasından alternatifi daha çok olduğu için Behemoth'u seçmek daha mantıklı. Ama Titan'da da gözüm kaldı yani :011:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
WoLcRoW    129
WoLcRoW

Magnum'la konuşurken de söylemiştim zaten Behemoth'un hem gündüz hemde gece kullanılabilir olması oldukça çekici geldi bana. Fiyatına bakmadım ama 2 tema satın almak yerine 1 tane almak daha ucuz olacaktır mantığıyla düşündüğüm için ucuzdur herhalde demiştim. Yalnız magnum'un da belirtmiş olduğu üzere bütün temalar aşırı düz geliyor, düz olmayanlar da dahil :( Yine iyidir şimdilik diyorum.

Satın aldıktan sonra hiçbir siteyle pişti olmayacak şekilde değişik bir şeye tasarlanma ihtimali nedir acaba? Örnek olarak şöyle göstereyim, birileri epey orjinal şeyler yapmış:

Spoiler

invoriav2_pi.jpg.a6366be58b1b02bd22a5968

elcardia_pi.jpg.6c2d52d36cdb327b5f728dec

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
eczmeltem    11
eczmeltem
4 saat önce, Tolip dedi ki:

Titan tema tasarım olarak hoşuma gitti baya. Tam dark tema :P Onun haricinde Behemoth'dan iyi olmamak üzere Dispersion da fena değil gibi. Bunlar arasından alternatifi daha çok olduğu için Behemoth'u seçmek daha mantıklı. Ama Titan'da da gözüm kaldı yani :011:

Dispersionu ben de beğendim . ama biraz daha seçenekli olsaydı keşke.

3 saat önce, WoLcRoW dedi ki:

Magnum'la konuşurken de söylemiştim zaten Behemoth'un hem gündüz hemde gece kullanılabilir olması oldukça çekici geldi bana. Fiyatına bakmadım ama 2 tema satın almak yerine 1 tane almak daha ucuz olacaktır mantığıyla düşündüğüm için ucuzdur herhalde demiştim. Yalnız magnum'un da belirtmiş olduğu üzere bütün temalar aşırı düz geliyor, düz olmayanlar da dahil :( Yine iyidir şimdilik diyorum.

Satın aldıktan sonra hiçbir siteyle pişti olmayacak şekilde değişik bir şeye tasarlanma ihtimali nedir acaba? Örnek olarak şöyle göstereyim, birileri epey orjinal şeyler yapmış:

İçeriği gizle

invoriav2_pi.jpg.a6366be58b1b02bd22a5968

elcardia_pi.jpg.6c2d52d36cdb327b5f728dec

Aman tanrım yeşil olan inanılmaz güzel

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Magnum357    60
Magnum357

@WoLcRoW satın alınan temadan çok farklı bir şey yapacaksak tema almaya gerek yok. Default tema üzerine ekleme yapılarak da olur.

Tasarım işini yapacak biri varsa tasarımı oturtabilirim. :W

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Kusotaku    56
Kusotaku

Bu tema güzel, fark etmez bana ama. :D Çoğunluğa uyar, elimden geldiğince maddi destek sağlarım. 

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Bakayalo    179
Bakayalo
3 saat önce, Magnum357 dedi ki:

@WoLcRoW satın alınan temadan çok farklı bir şey yapacaksak tema almaya gerek yok. Default tema üzerine ekleme yapılarak da olur.

Tasarım işini yapacak biri varsa tasarımı oturtabilirim. :W

Başa mı dönüyok yani :W

Sağ baştan sayıyorum o zaman: Körleme flat olmayan minimal temel tasarım, renk seçeneği, dark seçeneği, arkaplan resmi seçeneği, banner seçeneği, aşağıya inince yukarıya fikslenen menü çubuğu, footer, okunaklı ama karakter sahibi bir sans-serif font (misal)... şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Sıfırdan tema tasarlamak fazla zahmetli iş hacı, epey de uzun sürer; bütün modüllere destek, cover all bases derken bitmez o iş. Bildiğin bitmez. İlla bir şey unutulur, illa yeni güncelde bir uyumsuzluk çıkar debug üstüne debug yapmak gerekir... Hani evvelden IPS teması tasarlamış adamımız olsa tamam da yok öyle biri. Çok fikrim de yok gerçi tema tasarlamak nasıl bir şeydir, nereye kadar orijinal tasarım nereden sonra teknik uygulamadır falan... Orijinal tasarım tarafı erinilecek kadar ayrıntılı bir iş değilse ve teknik tarafı çok uzatmadan oturturum diyorsan, @Tmk da uğraşabilirim derse deneyelim icabında, ama hazır çalışan tema üzerinden varyasyonlar yapmak daha garanti olur gibi geliyor bana. Orijinalin de her tarafını kendin yaptığın için avcunun içi gibi bilip istediğinde lak diye değiştirme lüksü var, ayrı... Bilemedim.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
°F!    9
°F!
On 14.02.2017 at 22:01, Bakayalo dedi ki:

Başa mı dönüyok yani :W

Sağ baştan sayıyorum o zaman: Körleme flat olmayan minimal temel tasarım, renk seçeneği, dark seçeneği, arkaplan resmi seçeneği, banner seçeneği, aşağıya inince yukarıya fikslenen menü çubuğu, footer, okunaklı ama karakter sahibi bir sans-serif font (misal)... şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Sıfırdan tema tasarlamak fazla zahmetli iş hacı, epey de uzun sürer; bütün modüllere destek, cover all bases derken bitmez o iş. Bildiğin bitmez. İlla bir şey unutulur, illa yeni güncelde bir uyumsuzluk çıkar debug üstüne debug yapmak gerekir... Hani evvelden IPS teması tasarlamış adamımız olsa tamam da yok öyle biri. Çok fikrim de yok gerçi tema tasarlamak nasıl bir şeydir, nereye kadar orijinal tasarım nereden sonra teknik uygulamadır falan... Orijinal tasarım tarafı erinilecek kadar ayrıntılı bir iş değilse ve teknik tarafı çok uzatmadan oturturum diyorsan, @Tmk da uğraşabilirim derse deneyelim icabında, ama hazır çalışan tema üzerinden varyasyonlar yapmak daha garanti olur gibi geliyor bana. Orijinalin de her tarafını kendin yaptığın için avcunun içi gibi bilip istediğinde lak diye değiştirme lüksü var, ayrı... Bilemedim.

+ 1

Ben de temanın hazır alınıp ekleme yapılmasının daha kolay olacağı düşüncesindeyim ama siz diyorsanız ki biz uğraşır daha güzelini yaparız Ağanın eli tutulmaz

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Bakayalo    179
Bakayalo

DP ile pişti olmuyak dedik, DP de gündüz-gece moduna geçti, üstelik gündüz teması bizim gündüzle aynı -_- Bunu alacaksak üstüne epey şekil yapacağız yani. Ya da başka bir temaya veya kendimiz tasarlamaya yöneleceğiz.

@WoLcRoW temalar şık, iyi tasarlanmış, ama kullanıcı tabanı çeşitlilik gösteren bir foruma minimallikten o kadar uzaklaşan temalar uygun olmaz. Ne kadar tefrişat yaparsan o temayı seveceklerin oranını o kadar düşürürsün -Ben sivri hatları olan hiçbir şeyi günde bir defadan fazla görmek istemem mesela, o kadar geniş söyleyeyim-. Burada da herkes anime seviyor desek de anime sahası fazla geniş. Moe bir tema yaparsın, kullanıcıların yarısı kaçar; meka yaparsın, diğer yarısı kaçar... Temanın kendisinde tasarımı elden geldiğince minimal tutup varyasyonları renk ve arkaplan resmi gibi küçük şeylere bırakmak en iyisi. Magnum ile de konuşurken bahsi geçmişti mesela; tepeye değişken banner koyduk diyelim, o bannerlardan birini çok beğenen kullanıcıya onu sabitleme seçeneği verilir (IPB'de mümkün herhalde, Magnum olabilir dediğine göre) falan...

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Magnum357    60
Magnum357

Uzak ama uzak bir gelecekte yapmayı becerebilirsem hesap ayarlarına banner diye bölüm eklenir. Oradan rastgele veya sabit diye iki seçenek sunarım. Sabit deyince varolan bannerlardan birini seçersiniz.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
WoLcRoW    129
WoLcRoW
8 saat önce, Bakayalo dedi ki:

Temanın kendisinde tasarımı elden geldiğince minimal tutup varyasyonları renk ve arkaplan resmi gibi küçük şeylere bırakmak en iyisi.

Çok haklısın da birbirinin aynısı forumlar görmek pek hoş bir izlenim oluşturmuyor. Standart temada kaldığımızı varsaydık: dp ve turkanime ile pişti olabilirdik mesela. Yine pişti olduk gerçi. :(  Orada vermiş olduğum örneklerin absürd olduğunu biliyorum ama güzel şeyler olabileceğini söylemek için vermiştim.

Asıl değinmek istediğim nokta şahıs siteyi açınca AMT'ye geldim diye gözüne çarpan en az 1 unsur olmalı diye düşünüyorum. Temalar %99 birbirinin aynısı bile olsa o 1 unsur ile burası AMT dedirtebilelim. (Banner'dan bahsetmiyorum, dikkat çekmeye yarayacak ve tema ile uyumlu herhangi bir şey olabilir.)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
Bakayalo    179
Bakayalo

Vaktiyle Halloween hürmetine midir nedir IPSFocus'un Uniform temasında ana sayfada kategori başlıklarının başında kısmen soldan dışarı taşan yarasa, balta, örümcek renderları vardı, o geldi aklıma. Benzer bir şey düşünülebilir. Kimseyi rahatsız etmeyecek ve kullanıcıların çoğunun hoş bulacağı bir şey zor ama, soyut şekiller, simgeler ya da basit nesne resimleri tarzı şeyler belki...

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş
şahMath    15
şahMath

Kullanıcılar kendine göre renk ve görseli ayalayabileceği bir tema yeterli bence sadelikten yanayım.

Bir kaç foruma baktım ne ilgimi çekerdi düşüncesiyle ve bunu gördüm.banner.thumb.jpg.1c1e52137c27763867bb15d24d1cbfe1.jpg

Etkili bir başlangıç belki güzel ve yeterli olabilir.

İletiyi paylaş

Bağlantı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap