Jump to content
  • Kayıt Ol

Torrent kullanır mısınız?

Susano'o

Torrent kullanıyor musunuz?  

112 oy

1. 1. Torrent kullanýyor musunuz?

• Torrent kullanmýyorum, kullanmayý da düþünmüyorum.
      18
    • Torrent kullanmýyorum, ama projelerinizi torrent olarak verirseniz kullanýrým.
      1
    • Minimum yükleme yaparým, sonra silerim.
      13
    • Ýnene kadar makul bir oranda yükleme de yaparým, sonra silerim.
      36
    • Ýndirdikten sonra da paylaþýma, yüklemeye devam ederim, 0.20 oranýný tutturmaya çalýþýrým.
      44

Önerilen İletiler

Premium hesabınız varsa rapidshare'in torrentten daha hızlı olması gerekiyor. Diyelim ki 4 MB bağlantınız var. Premium üyeyseniz saniyede rahat 350 kb ile rapidshare'den dosya indirebilirsiniz çünkü rapidden verilen bant genişliği çok yüksek olduğu için, hızı sınırlayan şey sizin bağlantınız olabilir. Diğer deyişle, premium rapid varsa, bant genişliğinizin el verdiği maksimum hıza ulaşabilirsiniz. O yüzden torrentin rapidden daha hızlı olmasını beklemem.

Meltem abla öyle birşey yazdı da, belirtmek istedim.

Torrent konusundaysa yardımım malesef dokunmaz. Okuldan bağlanıyorum internete ve torrente dair hemen hiçbir şey burada çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 59
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

5

• eczmeltem

4

• Seifukusha

4

• sonvaynard

3

Aslında 2GB netimiz var diyelim. Saniyede 200MB ile indiriyoruz ve bir serverımız var diyelim. Hadi Rapid Share premiumuz olsun ve birde torretımız. Rapid Share`ın o maximum dediğimiz sınırı 87MB diye duydum. Gerçektende inanırım buna. Torrent ile 150GB lik bir şeyi daima 200MB ile çekebilirsiniz. Lakin, aynı şeyi Rapid için söyliyemiyorum. Torrent ta seed oldugu sürece indirmesi daha koalydır ayrıca "Easy Share" ile sizi uğraştırmaz. Ayda 150GB tanıması bile ayıp bir kere ben dahi ayda en az 170 - 180 en çok 250 GB Download yapıyorum. (1MB netim var. Son 2-3 aydır bakmıyorum gerçi.) Yani premium olsa dahi rapidde Easy share falan gerekiyor hem hemde hızı daha düşük torrenta göre.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir süredir fazla anime izlemediğim için pek kullanamadım torrent, ama genel olarak kullanıyorum..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında 2GB netimiz var diyelim. Saniyede 200MB ile indiriyoruz ve bir serverımız var diyelim. Hadi Rapid Share premiumuz olsun ve birde torretımız. Rapid Share`ın o maximum dediğimiz sınırı 87MB diye duydum. Gerçektende inanırım buna. Torrent ile 150GB lik bir şeyi daima 200MB ile çekebilirsiniz. Lakin, aynı şeyi Rapid için söyliyemiyorum. Torrent ta seed oldugu sürece indirmesi daha koalydır ayrıca "Easy Share" ile sizi uğraştırmaz. Ayda 150GB tanıması bile ayıp bir kere ben dahi ayda en az 170 - 180 en çok 250 GB Download yapıyorum. (1MB netim var. Son 2-3 aydır bakmıyorum gerçi.) Yani premium olsa dahi rapidde Easy share falan gerekiyor hem hemde hızı daha düşük torrenta göre.

Maksimum indirme hızının 87 MB olduğundan haberim yok, öyle birşey duymadım. Kaldı ki o hızda bağlantı kimde mevcut?

Easy Share kısmını anlamadım. Torrentle ilgili mi? Yoksa Easy Share diye bir site var da, o geliyor aklıma.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

87MB lik bir bağlantı bizde mevcut olmasada (Sanırım özel olarak yapılabiliyor, serverları olan insanlara.) bir çok ülkede vardır. Easy Share demişim. Özür diliyorum. "Easy Traffic" olucaktı. Hane 100GB, 500GB ve 2TB likti sanırım. İşte onları alıyorsunuz ve 100GB, 500GB fazladan download yapabiliyorsunuz. Fakat bunlar ise biraz daha pahalı premiuma oranla. :D Hele 2TB liğe bakmaya gerek yok. Bu yüzden daima torrent diyorum. :D IRC güzel. xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Torrent'i genelde film indirirken kullanıyorum. tabiki seed sayısı önemli. eğer indirdiğim dosyada seed sayısı düşükse bi süre seed olarak kalıyorum ama benim için rapid veya torrent farketmiyor. nede olsa pc gece gündüz açık :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Seed Box olduktan sonra sorun yok. Leechler önemsiz kalıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

87MB lik bir bağlantı bizde mevcut olmasada (Sanırım özel olarak yapılabiliyor, serverları olan insanlara.) bir çok ülkede vardır. Easy Share demişim. Özür diliyorum. "Easy Traffic" olucaktı. Hane 100GB, 500GB ve 2TB likti sanırım. İşte onları alıyorsunuz ve 100GB, 500GB fazladan download yapabiliyorsunuz. Fakat bunlar ise biraz daha pahalı premiuma oranla. :D Hele 2TB liğe bakmaya gerek yok. Bu yüzden daima torrent diyorum. :D IRC güzel. xD

Demek istediğini anladım. Sen Traffic Share'i kastediyorsun. Dediğin gibi, onlar premium üyeliğin kendisinden pahalı. Lakin ben günlük limitimi doldursam da birikmiş premium puanlarımı indirme kotasına çevirerek harcıyorum gerektiğinde. 10000 puana 1 aylık bedava rapidshare almak yerine, o puanlarla dosya indirmek daha kârlı.

Neyse, rapid muhabbetini burada bırakalım biz ;) Başlık torrent başlığı.

Keşke bende de torrent çalışsaydı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim kotam sınırsız, hızım en düşük hız olsa da . Ama premium da 100-115 sınırını geçtiğine rastlamadım. Belki de benim hızla ilgilidir. ttnete bir de hızlı internet için para bayılmak istemiyorum.

Gene de hızım düşük olduğu halde ratio konusunda çok sorun yaşamıyorum . Zaten torrentin o hastalıklı dönepleri geçip de :haha: herşeyi indirmeye çalışmadıktan sonra rahat rahat sadece upload bile yapıyorum. Gece bilgisayarı kullanmazken sınırsız upload yapıyorum. Tabii düzgün verim almada, bilgisayarın ve internetinizin özelliklerine göre, maksimum 5 dakikada yapabileceğiniz ayarların da büyük önemi var.

Şu an Türkiyede anime konusunda en çok torrenti bazı fansub gruplarıyla kordine halde Arena-tr veriyor. Fansubları bitmiş serileri toplu olarak sunuyorlar. Animanist ve aniankanın torrent sunumlarına orada rastladım yanlış hatırlamıyorsam. Hajine no ippo, D- gray man... gibi kocaman serileri dahi verdiler.

Bu reklam değildir. Üstüne basa basa kimse sormadan söyleyeyim.:) Sadece merak edecek olanlara Türkiye de animelerin torrent sunumu ile ilgili örnek vermek istedim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çoktan cevaplamış olsamda, kendi şıkkımı burada belirteyim:

-torrent kullanırım, lazımsa ve bana zararı olacağını düşünüyorsam seedlerim, türk fansublarının torrentle dağıtılmasından yana değilim.

neden türk fansubları diye sorarsanız, izleyicisi az olduğu için seeder da az olur. her indirenin bunu bilerek de kendini seedleme sorumluluğunda hissetmesi de pek iyi bir şey değil bence. torrentte ilk seedden daha kısa bir sürede rapidshare'a upload edip sonra herkesin makul bir hızda indirmesi varken torrente gerek olmadığını düşünüyorum. sonuçta çoğumuzda 1024kbps üzerindeki bir hızda internet yok. rapidshare'de 80+ kb/s bir download hızı veriyor bedava kullanıcılara.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Avrupa'nın en pahalı ve aynı zamanda en yavaş internetine sahip olan ülkemiz şartlarında, ister rapid ister torrent olsun, bir yandan sinir harbi yaşayarak güç bela bir şeyler indirebildiğimize şükür mü etsem bilemiyorum açıkçası. gezz'in yorumuna da hak veriyorum. diğer arkadaşların yorumlarına da hak veriyorum. torrent daha yaygın olsa keşke, rapide bağlı kalmasak keşke. insanlar alışkanlıklarından vazgeçebilse keşke...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hemen Hemen HERŞEY için Torrent.Geçen ayı hatırlıyorum 200 mblık bir megaupload linkini 2 haftada indirememiştim,sürekli internet kopuyor ediyor.Birde indirdigim şeylerin genel olarak 4-5 gb oldugunu düşünürsek elbette torrent.

Ne derece upload yaparım sorusuna gelince,Boyutuna göre ters orantılı diyebilirim;

Şöyle küçük 200-300 mblık anime bölümlerini 1.0 oranında seed ederim genelde,fakat malumunuz ttnetin verdigi upload hızı ile 8 gblık bir torrente 1.0 oranı hayatımı alır,o tür torrentlerde 0.2 ile uğraşırım,ama arada ona bile ulaşmadan sıkılıp sildigim olmakta.5 gb civarındaki dosyalarda ise 0.5 tercihim.

Türk fansubları torrente geçse seed edermiyim sorunuda cevaplıyayım,Kusura bakmayın ama Hayır,etmem.Söylediğim gibi animeleri online izlemeyi tercih ettigimden bana eziyet olur uğraşması.Ki zaten illa bir seriyi indirecek olursam topluca indiririm,oda 2-3 gb civarı tutar,onlar içinde yukarıda söylediğim gibi 0.5.

Fakat seed edebilsem gerçekten çok hoş olurdu,Bilgisayarımı 30-35 saat açık olması ardından dinlendirmekteyim,Ben okulda iken bile kardeşim oyununu oynar,altta torrent açık olur.Arada ilgimi çeken birşey olursa Seed ederim tabiki fakat pek birşey beklemeyin benden bu konuda.

Son olarak Eğer Türk fansublarının torrent olayına geçmesi ne derece iyidir diye soracak olursanız;

Pek takip etmedigimden türk fansub olayını daha önce verilmiş mi verilmemiş mi,kim ne yapmış bilmiyorum.Basitçe ''Daha hiç torrente geçilmemiş'' mantığı ile cevaplayacak olursam;

Bölüm - Bölüm torrent olayı kötü olur,onlar için yukarıdaki arkadaşın söyledigi gibi rapid yeterli.Fakat eğer 24 bölümlük bir serinin 24ü 1 torrentte olacak ise şöyle 2-3 gblık bir paket halinde,o zaman gerçekten işe yarar birşey olurdu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben kesinlikle torrent yanlısıyım. Bu daha önce başka bir sitede uygulanmış ve bence gayet verimli olmuştu. Ama tabii torrentin kendine göre eksileride var mesela çok fazla bandwith yemesi gibi. Yine de ben yararlı olacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

torrent kullanmayı bilmiyorum bile :]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İndirdikten sonra da paylaşıma, yüklemeye devam ederim, 0.20 oranını tutturmaya çalışırım.

Bağlantım çok düşük olduğu halde ( 512 :zor: ) seed de veririm 0.2 değil çeken olursa daha da fazla ratio tuttururum :D Zaten arena-tr kullanıcısıyım orda 0.7 ratio tutturuyorsam ( bu bağlantıyla :) ) burda 0.2 hayli hayli tuttururum :D

torrent süper birşey :birnumara: Ama indirmeyi biliyorsak, paylaşmayı da bilmeliyiz...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

torrent bence çok daha güzel. akşamdan başlıyorum bir sürü şey indirmeye gece bilgisayarı açıp bırakıp yatıyorum sabah kalktığımda hepsi indirilmiş şekilde olması beni mutlu ediyor hehe :D en azından beklemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

evet torrentten indirmek gercekten cok guzel ve pratik.beklemeden rapıdle fln ugrasmadan mutlu mutlu ızleyebılırız animelerimizi. tabii benım yaptıgım hatayı yapmayıp onceden tr altyazısı varmı fln diye kontrol etmek lazım. bu yuzden izlemek istedigim bi kac anımeyı hala izleyemedim..ozellıkle d.gray-manı izleyemedım 27.bolumde kaldım oyle sap gibi en cok ona üzülüyorum :uzgun: sadece animanist grubunun cevırısı var ve bu cevırı ıcın bastan ındırmem gerekecek..rapidshare'in bolumlerı ındırmem sırasında bana yasatacagı sinir harbini düsündükce simdiden cıldırıyorum:soylev::kotu::zor:

bazen acaba bendemı altyazı cevırme olayına girsem diye düsünmüyo degılım hanı...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çok sık kullanmamakla beraber kullanırım.. çünkü bazı serileri torent dışında bulamıyorsun.. ama seed yoksa indirmek günlerce alabiliyor.. buda bazen insanı çileden çıkarıyor... ama rapid herzaman ilk tercihimdir benim..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Torrenti tercih ederim seed olduğu sürece daha hızlı ve daha kaliteli bir kullanım sunuyor... Rapid premium alamadığım için, alsamda sınırı 25 gb olduğu için pek tercih etmiyorum... Yani demem şu ki eğer torrent paylaşımı olursa torrent indiririm indirdiğimide silmem paylaşırım....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Arşivimin neredeyse tamamını torrent sayesinde oluşturdum. :) Seedi az da olsa bırakıyorum, bir iki hafta içinde bitmiş oluyor. Gerçi torrentle indirmenin bir zorluğu, lisanslanmış bazı serileri bulamamam oluyor (misal tsubasa reservoir chronicles).

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Kullanmıyorum bir sene kadar önce kurmayı denemiştim çok ıvır zıvırı vardı uğraşamadım rapid dışında bir link verilirse bence kullanmaya gerek yok ve yüklemenin uzun sürmesi de benim için sorun değil...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...

Seed varsa ben de varım diyerekten bi' şıkkı seçmek geçiyordu içimden ama uygun şıkkı bulamadım.

Diğer yandan seed olmayan dosyaları indirmeye kalkıştığınızda günler, aylar alabiliyor dosyanın boyutuna göre.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...

özellikle büyük boyutlu paylaşımları indirmek için ilk tercihim torrent oluyor,düşük boyutlarda genellikle http linklerini tercih ederim..torrent paylaşımındada iyiyimdir,torrent paylaşım sitelerinde en düşük 2.0 oranında tutarım...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Benim düşünceme göre Torrent, şu diğer http ve benzeri sistemleri kullanan indirme yollarından daha iyi. Tek sıkıntısı zaman içerisinde kaynak kalmaması.

Güzel yanlarından bazıları; elektrik gitti indirme sıfırdan başlayacak olmaması, piyasada sınırsız ve aşırı zengin kaynağın olması(istediğiniz birşeyi bulamama imkanınız çok düşük), en ufak ayarına kadar yapılabilir olması. Ama gel gelelim Animecilerin çoğu malesef torrent'in mantığını ve kullanımı anlamamaktadır veya bilmemektedir.

Torrent kullanımındaki en önemli dikkat edilmesi gereken mevzu bence "SAYGI - RESPECT"

Peki, kime ve neye ?

Kaynağa, hazırlayana, riske girene, sunumu yapana ve diğer destekçilere.

Bu işin aslını bilmeyenler için Torrent onların gözünde, asla suyu tükenmeyecek bir kuyudur. Ama işin aslı öyle değil işte, bilinçlenmeniz veya bilinçlenmemiz gerekiyor eğer bunun devamını istiyorsak. Torrent olayı maratonda bayrak teslim almaya benzer..

Ben Ali'den alırım bayrağı sonra Ayşe alana kadar koşarım, Ayşe alır benden bayrağı ve Murat bayrağı alana koşmak zorundadır. Eğer Ayşe, o bayrağı Murat alana kadar koşmayıp emek vermezse tüm yük diğer önceki bayrak taşıyıcılarına kalır, ve onlarda eğer ben zaten bayrağı taşıdım diyerekten kenara çekilrseler Murat bayraksız kalır :)

Ve belkide düşünün, Murattan sonra gelecek olan bayrak taşıyıcısı siz olacaktınız fakat kaynağa ulaşamayacaksınız artık.. Çünkü Ayşe sadece kendisini düşünerek bayrağı bir sonrakine ulaştırmadı. İşte Torrent bu.

Zaman içerisinde bu bayrak taşıma yarışı iptal edilir çıkan sorunlar ve yeterli olmayan katılımdan ötürü. İşte o zaman bir gün geldiğinde ve bayrağa ihtiyaç duyduğunuzda ya para vermek zorunda kalırsınız yada saatlerce beklersiniz.

Ben zamanında AnimeDeposu isimli Türkiye'nin ilk Anime Torrent sitesini açtım, Anime dışında başka kategoriden bir sunum gerçekleştirmiyorduk. İlk 2 hafta içerisnde 22bin üye'ye ulaştık, fakat ne oldu ?

Her yer, ben bunu nasıl indireceğim diye açılan konularla veya indirip kaçan(hit-run) üyelerle doldu.. Yani ben burada karşılıksız, cebimden para vererek ve zamanımı harcayarak Türkiye'deki Anime severler için bir şeyler yapmaya çalıştım ama diğer insanlar sadece kendilerini düşündüler.. Keşke benim gibi diğer animecileride düşünselerdi. Torrent indiriyorsanız az vicdanlı olun, Ratio oranı 1.00 olana kadar uğraşın bekleyin emek verin zaman ayırın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Torrent candır. İndirdiğim filmleri hep torrentten indiririm.

Paylaşmaya gelince; eğer bilgisayar başında zaman geçireceksem paylaşmam, indiği gibi paylaşımı durdururum. Bilg. başında olmayacaksam açık bırakırım artık dönene kadar başkalarıyla da paylaşmış olurum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?