Jump to content
  • Kayıt Ol

Ütopyamız gerçek olacak mı?

rockchu

Ütopyamız gerçek olacak mı?  

127 oy

1. 1. Ütopyamýz gerçek olacak mý?

• Evet gün gelecek anime blu-rayleri, figürler, posterleri ve mangalar her yerde satýlacak.
      58
    • Bence olmaz.
      53
    • Ýnternetin parasýný zor ödüyorum figüre mangaya para veremem zaten.
      22

Önerilen İletiler

ne yazıkki ülkemizde kalite yoksunluğuna olan rağbet devam ettiği sürece (bkz: dinlenen müzikler,okunan kitaplar,konuşulan konular vb....) manga gibi kalite içeren ürünlere hakkettiği değer verilemeyecek bence..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 84
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

4

• Soulbreaker

4

• hell_wa

4

• rockchu

3

Animenin saygıyla kabul görmesi ve küçük karşılanmayışı güzel olabilir türkiyede ancak herkesiz anime sever olduğu bir yer istemiyorum ben. Kendi aramızda mutlu bir topluluğuz biz. Saçma saçma yerlere kayıp saçma saçma izleyenlere sahip olsun istemiyorum animelerimiz. Türkiyede geleceği olan ne yazık ki hentaidir.

Ama olsaydı da ilginç olabilirdi. Edward yerine Yagami sever kızlar. Kaba dayı maço ağır abi havasıyla cool olduğunu zannedenler yerine anime karakteri özentileri.

ama hayat bu ne göstereceği belli olmaz.

Bizim iyiliğimize olsun her şekilde inşallah.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

" Bence olmaz. " diorum.. aslında olmasını istiomuyum istemiomuyum ondan da emin deilim okdr ayaga düşmesine gerek var mı sizce bu kültürün?? :bilmiyorum:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Ben olmayacağını düşünüyorum.

Ülkemizde sanatın nasıl görüldüğü apaçık bir de üstüne Japon çizgifilm Sanatının ne olduğuna nasıl olduğuna ilgi duyup önyargısız izleyen okuyan biri olacağını sanmıyorum.

Biz internetten bulmaya,sipariş etmeye ve en kötüsüde türkçe çevirileri yapan yayınevleri olmadığı için en çok bulunan mangayı dahi ingilizce okumaya devam edeceğiz. İngilizceden dolayı bir yakınmam yok elbette yalnızca bunlarla ilgilenen bir yayınevi olmamasından dolayı.

Ne popülerse ancak onlar ile uğraşılıyor tamemen ticari ne yazıkki herşey

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

bence tr için olabilecek birşey çünki yıllar once sadece cok az bir kesimin anime manga sever ve bilir oldugunu dusunuyordum fakat son yıllarda goruyoorum ki baya kişi tukun :D zaten yıllardır jet lee olsun bazı japon filmleri olsun tr halkı izliyordu yani aşinalar oyuzden alısmaları zor olmayacaktır bence mümkündür qkralll

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Internet üzerinden arzu edilen her filmin indirilebildiği bir ortamda Orjinal Anime için alıcı bulmak ne kadar mümkün bilemiyorum. Ama Manga kısmı için biz www.13gezegen.com olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 6 ay sonra...

Böyle bi' ütopya istemediğimi belirteyim önce.

CD & DVD marketlerde de film satılıyor ama hala internetten film indirmeye devam etmiyor muyuz?

Animeleri "Türkçe Dublajlı" izlemek / izlettirmek isteyen çok kişi olduğunu sanmıyorum anime-manga platformlarında.

Çocuklarına Toy Story almaya giderken yanında anime görünce çizgi film diye nitelendirip alacak insanlara kızansa, bi'çok kişi tanıyorum aynı platformlarda.

Sokaklarda Smackdown - RAW süperstarlarından sonra Shinigami, Shinobi türevi karakterlere özenen çocuklar görmek isteyen kaç kişiyiz?

Eminim bu 6 sayfada bu ve benzeri bi'çok örnek verilmiştir.

Böyle bi' düşüncenin gerçek olması -en azından Türkiye'de- bence hüsranla sonuçlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kendi adıma Türkiye'de orada burada satılmasını istemiyorum mangaların , figürlerin , animelerin falan.Çünkü sonucu felaketle sonuçlanacak herkesin bildiği gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Daha arkadaşlarıma hobilerim arasında Anime izlemek var dediğimde "ıyh bu yaşa gelmiş çizgi film mi izliyosun" diyenler var..[Kınadığım halde..] Bence TR'de böyle birşey gerçekleşmez.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Zanetmiyorum ve istemiyorumda.

Sadece çocuklara yönelik animeler ve Ghibli filmlerini yayınlasınlar yeter.Yayınlanırsa ilkokul çocuklarının çantalarının üzerinde Hatsune miku,Bleach,Gundam hatta Evangelion görürüz ben o an :qhipnoz: böyle iyiyiz ya

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İnternetin parasını zor ödüyorum figüre mangaya para veremem zaten.

Ama temennim, figür falan satılması değilde, eskisi gibi hoş yapımların TV de yayınlanması. Bu gözler TRT ekranlarında Arion'u izledi. Hey gidi hey...

NOT: Ama DVD, VCD falan düzenli olarak gelirse, hoşuma giden için kenara para koyar alırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Olabilir bence. Bizim küçük VCD'cimiz de bile Tokyo Godfathers'ı tr dub olarak görmüşüm, daha ne olsun :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

oyuncak mağazasına sahip biri olarak yakın zaman içinde bunun gerçekten zor olduğunu söyleyebilirim.bir animesever olarak ticari olarakta işimde uygun olun olduğundan biraz araştırdım,lisanslı gruplarda fiyatlar uçuk denebilecek düzeyde(en basitinden küçük kardeşi falan olanlar ben10,bakugan.beyblade çeşitlerinden birinin orjinal fiyatını illaki sormuş,duymuştur). orjinal olmayıp,çin yapımı olan figürler de var tabiki,ama bunların da çoğunun malzeme kalitesinden ziyade görünüşleri pek içaçıcı değil..

ir diğer prolem çoğunuzun da değindiği gibi anime hayran kitlesinin halihazırda elli düzeyde olması,animeseverliği geçtim diyelim,ticari düşünürsem bu sayının çok daha artması lazım ki o riski göze alıp ithalatımı yapayım..

lafı fazla uzattım sanırım,saygılarımla....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sanmıyorum.Olsa bile en fazla 1 ay sürer bu.Bleach izleyen bi veleti düşünemiyorum shinigami oldum der ve camdan atlar..hadi onu geçtim death note yapar artislik olsun diye birilerinin adını yazar sonrada gidip öldürür..bu dediklerim japonyada %2 oluyorsa bizde heralde %30 üstünde olur..(%ler sallamasyon :P ) daha sonra ne olur ? hımm efendim animeler zararlıdır..çocuklar çıldırıyor bla bla bla tarzı yorumlar yapılarak kaldırılır..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

Türk yayın kuruluşları Bakugan, Yu-Gi-Oh! gibi "böyük" yapımları yayınlamaya devam ettiği sürece animeler Türkiye'de tanınmaz. Yalnız ve güzel ülkemin çoğu insanı anime nedir bilmiyor, bilenlerin büyük çoğunluğu da "çizgi film" sanıyor. Tamam, One Piece ve Naruto'nun Türkçe mangalarının yayınlanmaya başlaması, Naruto'nun MTV Türkiye'de yayınlanması gibi güzel olaylarda oluyor ama hiç tarzım olmasa da ben Türkiye'nin anime bilincine kavuşacağını sanmıyorum. Ya da kimin dedesinin adı Berk olur, o zaman animeler Türkiye için normal bir şey olur.

Aslında ben de pek istemiyorum animelerin Türkiye'de yayınlanmasını. Çünkü eminim ki diğer animelerde Bakugan ve benzeri serilerle aynı kaderi paylaşacak. Düşünsenize bir çocuk Naruto'yu izlemiş ve ondan sonra bakkala sakız almaya gitmiş:

Çocuk- Bakkal amca sakız

Bakkal Amca - Al evladım

*Çocuk kapıya doğru yönelir*

Bakkal Amca - Oğlum sakızın parası?

Çocuk - Bakkal amca Rasengan

Ya da başka bir örnek; Sokakta çocuğun birini bas bas "Bakugan AL! BAKUGAN KALK! YETENEK MIR MIR!" diye bağırırken gördüm.

Ülkemizde hem düzenli kitap okuma sayısı %1 bile olmazken sorarım size kim animenin ne olduğunu bilmeden Kimi Ni Todoke, One Piece gibi yapımları seyreder? Haa gel gelelim üniversite de okuyan çoğu insan anime kültürünün farkında belki bir ihtimal gelecekte (bir gün gelecek) ülkemizde mangalar, animeler satılmaya başlanır. Ama şu anda kültürsüz insan sayısının çok olduğu ülkemizde animeler bilgisayar oyunları gibi bir kaderi paylaşıyor olacak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ya da başka bir örnek; Sokakta çocuğun birini bas bas "Bakugan AL! BAKUGAN KALK! YETENEK MIR MIR!" diye bağırırken gördüm.

Normal bir durum :D:D ne var abi çocuk rasengan bakugan diyorsa çocuk işte buna mı kafa takıyorsun :D:DNe yani Borsa hisselerini mi tartışacaktı anlamadım ??

Arkadaşlar bu da zamanla olacak tabiki, bakınız oyun sektörü. Ben orta okuldayken orjinal oyun alan etrafımda bir Allah'ın kulu yoktu büyük küçük ama bugün bakın güzide oyun forumlarımıza vatandaşlarımız bas bas bağırıyor orjinal oyunlar alalım, hatta alan da bi dünya adam var etrafınıza bakasanız görürsünüz. Herşey bir anda olacak değil ama bügün nasıl ki benim köyümdeki yeni evli çiftlerinde evinde lcd tvler var ise bugünden x sene sonra "büyük animelerinde dvdleri olacaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eğer japonların aracılarla ülkemizde anime ve manga satışı yapmalarını bekliyorsanız. Bu biraz zor olabilir, ama japonlardan tekniği alip, kendi eserlerimizi verirsek yayılma etkisinin artacağını düşünüyorum.

Şunu hatırlatayım tanzimat döneminde edebiyatımıza nasıl batı turleri( hikaye,roman,eleştiri..vb) girmişsse buda elbet gelecekte günlük hayatimiza yer bulacaktır.

Burdan sonrasi biraz ucuk

Hele ilerde edebiyat kitaplarımızda anime ve manga başlıgı altında bir ünite gorursek şaşirmayalim :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Herşey tamam, bir bu eksikti.

Böyle bir şeyin gerçekleşmesi, imkansız diyemem ama çok zor.

Ama gerek te yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

zaten bir kısım yerde satılıyor -evet pahalı ama ankette sadece satılmasından bahsedilmiş XD - daha ucuza da satılabilir.. ama ancak orijinal kitap fiyatları düştükten sonra.. :/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ütopya ne kardeş ? Bioshock mu burası.

Tüm mesajları okumadım ama anime kültürü manime kültürü falan denmiş. Demek istiyorum ki anime dediğimiz şey Japon animasyonu yani çizgi dizi-film. Ve sanırım artık bu işi fazla ciddiye almaya başlamışsınız. Sağda solda böyle şeyler olmasın isteniyor çünkü siz zaten bu mangalara ulaşabiliyorsunuz ;çünkü siz özelsiniz, değil mi ? :ne noldu:

Çoluk çocuğun eline dolanınca sizin de mi değeriniz düşüyor ? :ssok: 2-3 (200-300 sabah akşam :belial:) anime izleyip de bunları sindiremezseniz kültür sahibi değil problem sahibi olursunuz. Ütopyamız gerçek olursa buralar anime izlemeyi meslek haline getiren insanlarla dolabilir :super_man: -Bioshock; adam öldürmek-. Ben de elbet birinci elden ulaşmak isterim ama etrafta çoluk çocuğun eline düşmesinden çok böyle insanların eline düşmesinden korkuyorum:Sweet-angel-32x32:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tüm mesajları okumadım ama anime kültürü manime kültürü falan denmiş. Demek istiyorum ki anime dediğimiz şey Japon animasyonu yani çizgi dizi-film. Ve sanırım artık bu işi fazla ciddiye almaya başlamışsınız. Sağda solda böyle şeyler olmasın isteniyor çünkü siz zaten bu mangalara ulaşabiliyorsunuz ;çünkü siz özelsiniz, değil mi ? :ne noldu:

Çoluk çocuğun eline dolanınca sizin de mi değeriniz düşüyor ? :ssok: 2-3 (200-300 sabah akşam :belial:) anime izleyip de bunları sindiremezseniz kültür sahibi değil problem sahibi olursunuz. Ütopyamız gerçek olursa buralar anime izlemeyi meslek haline getiren insanlarla dolabilir :super_man: -Bioshock; adam öldürmek-. Ben de elbet birinci elden ulaşmak isterim ama etrafta çoluk çocuğun eline düşmesinden çok böyle insanların eline düşmesinden korkuyorum:Sweet-angel-32x32:

söylediklerine bir yerde katılıyorum.

ama sorun çoluğun çocuğun eline düşmesinde değil, o çocukları eze eze de olsa işin ne olduğunu öğretmek.. buna da çoğu kişinin vicdanı el vermez, verenlerde ailesinden şundan bundan tırsar geçer gider.. japonya'nın kendisi otaku terimine hastalık gözüyle bakarken, Türkiye gibi bir ülkede.. yaygınlaşması veya kültür olarak geniş bir kitlece benimsenmesi imkansızdır. gideceği en ileri nokta da

Forum Alış-verik Markezi zincirlerinde açacağı bir reyon olur >.< halk kabul etse de, devlet etmez.. her çeşit hayali fanteziden doğmuş hikaye ve eserleri engelleyen bir zihniyetten söz ediyorum.. tarih edebi eserlerle dolu televizyon kanalları.. dizilerde buna keza..

" evet zamanında çok ezildim bende.. etkili olduğunun %100 garantisini veririm.. "

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Afedersin ben biraz yabancı kaldım anime ve mangaların ne tip insanların ellerine düşmesini istemiyorsun

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?