Jump to content
  • Kayıt Ol

Animelerde Karşılaştığınız Güzel Sözler/Beğendiğiniz Replikler

bedifeci

Önerilen İletiler

gundamaster

Tamako Market Bölüm 02'de

Herkesin ismini koyamadığı hisleri vardır ve insana acı veren de bunlardır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

H2O: Footprints in the Sand

Hayami:''Şekerlerde mutluluğun tadı vardır.Yediğinde ağzında çiçek açar.''

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Zetsuen, hamlet ve fırtınadan alıntılar yapsa da paylaşayım burada.

Zembreğinden boşalmış bir zaman bu. Ne melun şanstır ki düzeltmesi de bana kalmış.

Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.

Ey öfke! Dön ateşe, yak bu bedeni. Dinsin beni kurutan intikama susamışlık yeter ki. Varsın olsun ucunda zalimlik ve merhametsizlik nefesi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...
gundamaster

Mobile Suit Gundam Wing

"Yalnız Diktatörler insanların hayatını feda ederek, barış kazanabileceklerini düşünürler..."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hokuto no Ken 22.Bölüm 1. numara shinin ölümü

Başardın mı, Ken?

İşte bu Ken!

Neden ama, Ken? Neden böyle bir adam için mezar yaptın?

Çünkü benimle aynı kadını sevdi.

Elveda, kardeşim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Vampire Knight 1.sezon giriş şarkısı sözleri :qaglayacak::kanlp:

Kıpkırmızı rüyalar sarsılıyor,

Kızıllığın ötesinde....

Kaç kez pes ettik,Kaç kez vazgeçtik,

Bu aman vermez baskılar yüzünden.

Gözleri kapanmaya başlar,

Gidecek yeri olmayan duygular tarafından.

Yoksa yenildi mi,Acımasızlığa karşı,

Her türlü kötülükten arınmış gülümseme..

Biliyorum hepimizin gelip geçici varlıklar olduğumuzu,

Görünmeyen kalıcı yaralar,

Kalbimi kemirip dursada,

Şimdi bile karanlıkta sıkışıp kalmış olsam da,

Mantığımdan daha ağır basıyor hep senin hakkındaki düşüncelerim.

Kıpkırmızı rüyalar sarsılıyor,

Kızıllığın ötesinde,

Ve ikimiz bir araya gelince,

Kaderlerimiz değişmeye başlıyor,

Bir sır,kimsenin,hiç kimsenin bilmediği,

Düşüyor,Düşüyor,Düşüyor..

Çeviremeyiz artık,

Hiçbir şeyi eskiye,Çeviremeyiz.

Günahlarımızdan kurtulmaya çalışsakta..

Asla!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Free!

Rahmetli büyükannemin bana öğrettiği eski bir deyiş vardı.

10 yaşındayken sana yetenekli derler, 15'inde dahi.

20 yaşına bastığındaysa sıradan bir insansındır.

Sıradan bir insan olmama üç yıl kaldı.:011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...
gundamaster

Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteru'dan

Hayatınızdaki her şeye müdahale edemezsiniz. Bir gün yaprağı uçuramayan rüzgar, hayatın perdesinin düşmesine neden olabilir. Ve yine perdeyi düşüren o rüzgar sizin pişmanlıklarınızı da alıp götürebilir.
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Acı olmadan öğrenilen ders anlamsızdır, bunun nedeni fedakarlık etmeden bir şey kazanamayacak olmandır.ama acıya dayanıp üstesinden geldiğin an her şeyden çok daha güçlü bir kalbe sahip olursun. evet, tamamen çelikten bir kalbe.

FMA

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Evangelion'dan geliyor,

The present you

The people around the present you.

The environment that surrounds the present you.

None of them doesn't last forever.

Your time always flowing.

You are made of the changing world.

You are the thing that may change according to

your own mind.

The one that takes care of you, and the one

that understands you is nobody but yourself.

So, take care of yourself.

Kendimce çevirisi,

Şu anki sen,

Şu anki senin etrafındaki insanlar,

Şu anki seni çevreleyen ortam,

Bunların hiç biri sonsuza dek varlığını sürdürmeyecek,

Zamanın her zaman akıp gidiyor.

Sürekli değişim içinde olan bir dünyanın ürünüsün.

Kendi zihnine/aklına/fikrine/düşüncelerine göre değişebilecek bir varlıksın.

Seni koruyup kollayan/sana sahip çıkan/sana dikkat eden ve seni anlayan yine senden başkası değil.

O yüzden sen de kendini koruyup kolla/kendine sahip çık/kendine dikkat.

Daha düzgün çevirisini yapabilecek olursa memnun olurum aslında, ingilizce bir metni okuyup algılayabilmekle onu çevirebilmek arasında gerçekten fark var çünkü.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...

Monogatari Series: Second Season | Bölüm 10

İkiyüzlülük üzerine:

Nadeko : Yabancı biri benim şu halimi görse ne düşünür ki? Tapınağın merdivenlerinin altında saklanıyorum. Büyük ihtimalle hırsız sanar beni.

Yılan : Belki de. Fakat, her insan az ya da çok hırsızdır. Akıllarında olan tek şey başkalarından bir şey çalmaktır.

Nadeko : Öyle mi?

Yılan : Öyle tabi ki. Bunu, şu birkaç gün içinde herkesten —dünyadaki herkesten— fazla fark etmedin mi? Ha?

Nadeko : Fakat öyle olmayan pek çok insanın olduğunu düşünüyorum.

Yılan : Daha doğrusu, öyle olmadıkları zamanlar var. Sen yalnızca insanların belli zamanlarda belli davranışlarını diyorsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Giant killing 3. böl- 50.sn:Verilen emirleri, dreftikleri izleyen ve uygulayanlar için hayat kolaydır. Eğer hayatı onlar için kolay yaparsan sadece tembel olurlar.

Giant killing 3. böl- 19.dk:Nasıl bir rakip olursa olsun tüm gücümüzle ezeriz.

Fate Zero 13. Böl- 2.55sn:Bu insanlığa sığarmı?! - Tanrı azla insanları cezalandırmaz. Sadece onlarla oynar. -Yine de... Tanrı var değil mi? +Tanrı insanları seviyormudur.

Fate zero 19. böl- 45.sn:Bir ipi kesip tekrar bağlarsan düğümün olduğu yerin kalınlığı farklı olur, değil mi?

Fate zero 19. böl- 19.28sn. Gerçekten... + ...ailemin bir parçasısın

fate zero 12. böl- 15.18sn. Bilinçli veya değil, ruh denen şey yaratılışından ötürü "zevk" arar.

fate zero 12. böl- 18.58sn. Acı ve trajediyi bir "zevk" unsuru olarak tanımlamak neden aykırı olsunki?

fate zero 20. böl- 10.58sn:Ben tiksindiriciyim. Aşağılığım. Hakirim. İsmim övülmeye değmez. Bedenim imrenmeye değmez. Ben bir kahraman ruhun ışığından ortaya çıkan gölgeyim. Işıldayan bir efsanenin gögesinden doğan karanlığım. Bu yüzden nefret ederim. Bu yüzden öfkeliyim. karanlığa batanların haykırışlarıyla beslenirim. Işıldayan insanları lanetlerim.

Gintama 143. böl-13.27sn. Ne kadar güzel kadın olursa olsun, Ne kadar iyi içki olursa olsun. Senin yerinde bir damla bile içmem. Kadınların zincirlerle bağlı bir şekilde servis yapmasından zevk alamam. Gözyaşları içinde servis yapılan bir içkiden zevk alamam..... Bir kadının göz yaşları içerken hiç hoş olmuyor. devamı videoda :=)

Gintama 143. böl- 15.50sn.Amma ironik; Öz kız kardeşini öldürmeyi arzulayan bir abi varsa o ebebeyn ve çocuklardan daha güçlü bağları olan insanlar var demektir.

Gintama 143. böl- 16.03sn. İlginç. O bağların gücünü göstersene.

Gintama 143. böl- 17.25:N'oluyor lan... tek bir vuruş. Tek bir vuruşla, bedenim sanki... bütün enerjisini ve dayanıklılığını kaybetti!

Gintama 143. böl- 17.53:Beni küçümseme, pis velet. 10 saniye değil, yaşlılıktan ölene dek dayanacağım. Torunlarım yanımda huzur içinde öleceğim şerefsiz.

Gintama 143. böl- 18.18: Kemiklerim sızlıyor... Kaslarım acı içinde haykırıyor... Tek bir parmağımı, bir kasımı bile dinlendiremem! Nefes alacak... Göz kırpacak zamanım bile yok.

Gintama 146. böl- 14.58:Nefretin olduğu yerde aşk da vardır.

FMAB 3. böl- 6.35:Güneşe yaklaştıkça balmumundan yapılmış kanatları eriyen kahraman sonunda yere çakılır.

FMAB 5. böl- 5.55:Kan kanı çağırır, nefretten nefret doğar.

FMAB 63. böl- 6.20:Neden?! Bu dünya hakkındaki her şeyi bilmek istedim! Bu koca dünyada kimseye bağlı olmadan, özgürce yaşamak istedim.

FMAB 63. böl- 7.18:Mükemmel bir varlık olmak istedim! Bu dünya hakkındaki her şeyi öğrenmek istedim! Bunu istememin nesi yanlış?! Bunu arzulamamın nesi yanlış?! Bunu dilememin nesi yanlış?!

FMAB 40. böl- 11.53:Bilmediğin bilgilerin kaynağını yok mu edeceksin?

FMAB 36. böl- 2.39:İlerde nasıl gözükürsek gözükelim, bütün ailenin gülümsediği bu fotoğrafta her zaman mutlu olacağım.

FMAB 64. böl- 22.02:Açı çekmeden alınan ders anlamsızdır. Çünkü karşılığında başka bir şey vermeden bir şey kazanılamaz. Ama acıya dayanıp üstesinden geldiğinizde, herkesten daha güçlü bir kalbe sahip olursunuz. Evet. Metal bir kalbe.

FMAB 27. böl- 7.14:Kırılgan varlıklar, değil mi? Karanlığın önünde korkudan yere çöküyorlar ve kalkmaya bile çalışmıyorlar. Ve onun yerine, geçici olarak unutmaya çalışıp, gerçeklikten kaçmaya çalışıyorlar. İsnanlar, çok zayıf canlılar.

FMAB 6. böl- 10.26:Belki sen gerçeğin ardındaki gerçeğe ulaşabilirsin.

FMAB 27. böl- 12.24:İnsanlar, çok kırılgan.

FMAB 27. böl- 13.37:Senin nasıl kusursuz bir kalkanın varsa, benimde kusursuz bir gözüm var.

FMAB 27. böl- 14.26:İnsanların kusursuz bir mızrakları veya kusursuz bir kankanları yok. Bunun yanında, en ufak şeyde etkisiz kalıp, savaşamaz hale gelirler.

FMAB 27. böl- 15.20:Ne kadar denersen dene, kazanamassın.

FMAB 27. böl- 17.36:Üzerimize basılsada, düşsek de... Tekrar ayağa kalkıp, yürümeye devam edeceğiz. Ve bir gün...

FMAB 19. böl- 17.27:Gözlerimin önünde ölen insanları seyretmekten... Nefret ediyorum! Bıktım artık! Bir daha hiç kimsenin ölmesine izin vermeyeceğim! Seni koruyacağım!

FMAB 5. böl- 8.51:Bu dünya da belli bir akışın içirisinde dönmekte, insanların ölümü de bu akışlar içerisinde. Bu akışı kabullen.

FMAB 30. böl- 17.33:Tanrı sadece insanlar tarafından yaratılan bir figürdür; hepsi bu. Demir çekici suratıma geçirmek istiyorsan, bunu Tanrı'ya bel bağlamadan, kendi elinle yapmalısın, insan!

H.O.T.D. 4. böl- 6.50: Bütün o bağrışmalar ve çığlıklar içinde... Yaşam ve ölüm için dikkatimizi, sadece kaçmaya vermiştik.

H.O.T.D. 4. böl- 7.00: İnsan değiller... Artık insan değiller!

H.O.T.D. 5. böl- 14.22:Kaçırdığımdan değil. Bilerek vurmadım.

H.O.T.D. 5. böl- 14.46:Normal bir hayat yaşamak istediğim için katlandım! Ama şimdi ihtiyacım yok. "Normal"in bir anlamı kalmadı! Bu yüzden ben... Öldürebilirim!

H.O.T.D. 9. böl- 18.52:Lütfen, benim için! Tüm günahlarınla birlikte yaşa, kendi gerçek benliğin ile!

H.O.T.D. 10. böl- 13.24:Harika arkadaşlar, aile üyeleri ve sevgililerin hepsi yenmemiz gereken "şeyler" haline geliyorlar. Eğer yaşamak istiyorsan, savaş!

D.M.C. 10. böl- 7.20:Bir meleği parçalara bölerken... Bir kan yağmuruyla ıslanırken... Bir şimşek çakacak ortaya Tanrı hüzünle ağlarken! Seni çağırdım haykırırken, Psikopat Canavar!

D.M.C. 7. böl- 1.36:Dolunayda çelik kule parçalandığında... Cehennemden bir kere daha geleceğim! Adıma ilahiler söyleyerek bekleyin! Elveda!

D.M.C. 7. böl- 8.34:Ne yapıyor bu insanlar?

D.M.C. 1. böl- 6.51:Müziğe minnettarım. Çünkü müzisyen olmasaydım, seri katil olurdum.

D.M.C. 2. böl- 8.42:Sosis yemeye onu dilinle yalayarak başlamalısın. ağzına sokmadan önce yavaşca her yerini yalamalısın. Dişlerini dokundurmamaya gayret et.

D.M.C. 2. böl- 8.55:+Fransızca bir kaç kelime söyleyebilir misin? -Anal

D.M.C. 2. böl- 10.54:+Kral kim? -Ben Şeytan Kralım!

D.M.C. 3. böl- Bu da ne?! Bu mezarın altına altın mı gömmüşler? Derhal benide içeri alın! soui-chan, onlar benim memelerim...

Bunları replikleri okuyasınız diye değil bölümü açıp duyguları tekrar tekrar yaşayabilesiniz diye yazdım.(Çok uğraşdım lan...) Devamı gelecek İnş. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...

Zeta Gundam serisini tekrardan izlemeye başlayınca, ilk seri içerisinden, ilk izlediğim zamanlar beni çok şaşırtan ve hoşnut bırakan çok meşhur bir sahne aklıma geldi. Aslında çok sahne var Gundam içerisinden ama, bu sahne cidden ilk izlediğim zamanlar için çok farklı gelmişti. Onu paylaşmak istedim:

Amuro: "Benim babam bile bana vurmadı!"

Bright: "İşte bu yüzden zayıfsın, dayak yemeden, darbe almadan, el bebek gül bebek büyümek seni hiçbir zaman gerçek bir erkek yapmayacak!"

Mobile Suit Gundam 1979-1980

Konuyu hortlattım gerçi ama, kusura bakmayın. Artık arada yazmaya devam ederim. Beğendiğim güzel sözler çok var, çok farklı seriler içerisinden. Hepsini hemen yazmak istemiyorum. Hem sonradan aklımıza gelen de olabiliyor, o yüzden yavaş yavaş paylaşım yapmaya devam ederim inşallah.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İyi diyorsun güzel diyorsun da, konu ile zerre alakası yok. Ki ben senin yazılarını okuduğum için biliyorum, böyle durumlara çok sinirlenirsin, hatta herkesi bu konu hakkında uyarırsın. Kendin yaptın aynı hatayı.

Herkesin beğenileri, zevkleri ve davranışları elbette kendisini ilgilendirir. Bu konu için sanırım herkes aynı düşünce içerisinde. Karışma gibi bir durum olmaz.

Aile içerisinde bulunan şiddet ortamları ya da kötü halli davranışlar, kişilerin seviye ve davranışlarının ne derecede olduğu, çocuklarına nasıl yansıdığını ve çocuklarının nasıl etkilediğini vurgular. Elbette kişiler ta kaç yıl boyunca yaşadıkları aile ortamı içerisinde etkilenir. Aynı şekilde kan bağı gibi bir durum söz konusu. Bu konu için göstermelik "üzülme" ya da ciddi anlamda "üzüldüğümüz" zaten söyleniyor. 40-50 yaşında eşek kadar heriflerin yaptıkları tuhaf davranışları ya da çocuklarını ne hale getirdikleri burası için tartışılacak bir konu değil diye düşünüyorum. Beni en azından alakadar etmiyor. Dünya içerisinde her daim olan bir konu. Tamamen konu dışı olduğu düşüncesindeyim.

Ki eğer benim paylaşımım üzerinden yorumladıysan - ki öyle yaptın - ona bir açıklık getirelim. Burada mevzu, bana vurdun şuna vurdun meselesi değil. Temel olarak anlatılmak istenen nokta şu:

"Benim babam bile bana vurmadı!" demesinin arkasında olan konu şu şekilde anlatılabilir:

"Yani bana ailem dahi, aslında beni terbiye etmesi, her noktamızı paylaştığımız 'ailem' içerisinden ve çok saygın olan babam dahi vurmazken, sen kim oluyorsun da bana vuruyorsun!"

şeklinde bir veryansın ediyor. Daha sonra ise gelen cevap şu şekilde:

"İşte bu yüzden zayıfsın, dayak yemeden, darbe almadan, el bebek gül bebek büyümek seni hiçbir zaman gerçek bir erkek yapmayacak!"

Bu ise şu şekilde açıklanabilir:

"Artık büyü! Dünya sen kendini değiştirmediğin müddetçe seni umursamaz! Milletin ağzı torba değil ki büzesin, millet seni döver de, sana söver de, seni her daim kurtaracak birisi olmayacak! El bebek gül bebek büyümek bir noktaya kadar! Artık bir şeylerin bilincine var! Sorumluluk almayı öğren!"

Kısacası söylenilmek istenen bu. Benim sevdiğim nokta, bu "bilinç" duygusunu hoş bir şekilde aktarmaları, çok beğendiğim bir söz kendisi. Ki çok da popülaritesi olan bir söz. Tabii dediğim gibi çok daha iyi ve çok daha hoş olan sözler var benim için ama, bu sözün de yeri bir ayrı benim için.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yoshiwara?

Hiç sanmam

Bu geminin gideceği yer cennet değil, cehenneme gidiyor , KONOYAROO!

...

-Cehenneme geri dön , Shiro Yasha!

+Kusura bakma ama ondan daha önemli işlerim var.

Sana yer ayırttım. Beni cehennemde bekle.

Hocama selam söyle.

GİNTAMA 260

Buralar hep gintama dolacak

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

Asıl kısım:

"Even if it’s just for a moment, I’m gonna burn so bright and so red I’ll dazzle everyone. And all that'll be left is pure white ash..."

Kendime göre çevirisi:

"Sadece ama sadece bir an bile olsa! Öyle bir yanacağım ki, insanları kendime hayran bırakacağım/insanların gözlerini kamaştıracağım. Ve tüm bunlardan sonra! Geriye kalan sadece saf, beyaz küller olacak..."

Yabuki Joe - Ashita no Joe

Asıl kısım:

"I can't stand the weak. They're always nervous about when they might be next attacked. They can't trust anybody and they never have an opinion of their own. I can't stand such people! Zechs, nobody is strong. All of humanity is weak. And that includes you and me."

Kendime göre çevirisi:

"Zayıflığa/zayıflara dayanamıyorum. Onlar her zaman karşı saldırı olabilir/karşı saldırıya uğrayabilirim endişesi ile gergin olurlar. Onlar hiç kimseye güvenemez ve hiçbir zaman kendi fikirleri olmaz. Böyle insanlara dayanamıyorum! Zechs, hiç kimse güçlü değildir. Bütün insanlık zayıftır ve elbette bu seni ve beni de içeriyor."

Heero Yuy - Gundam Wing

*Just wild beat communication*

Asıl kısım:

"It does not matter who doubts me, because I doubt myself. But that's why, even if the world is against you, you must have faith in me. Because I have total faith in you."

Kendime göre çevirisi:

"Kimin benden şüphe duyduğunun bir önemi yok; çünkü ben kendimden şüphe duyuyorum. Ama bu yüzden, bütün dünya sana karşı bile olsa sen bana inanmalısın/güvenmelisin. Çünkü ben sana tamamen inanıyorum/güveniyorum."

Youko Nakajima - Juuni Kokuki

Asıl kısım:

"I thought what I'd do was, I'd pretend I was one of those deaf-mutes."

Kendime göre çevirisi:

"Ne yapacağımı/ne yaparım diye düşündüm ve evet, ben de 'o sağır ve dilsizler' gibi davranacağım."

The Laughing Man - Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Artık moda oldu, özlü sözler her animede var. Ama sıradan sözleri devleştiren hikayeler pek sık olan bir şey değil.

''Belki sana söylemeyi unuttum ama ben kraliçelere inanmam. Özgürlüğün bir kaprisle verip alınabileceğini sanıyorsun. Ama siz insanlar için özgürlük, hava gibi temel bir ihtiyaçtır. Ve o olmadan hayat olmaz. Yalnızca karanlık olur.''

Ve kraliçe mevta.

''Sen düşünüyorsun ki gücünün bir sınırı var, ben diyorum ki gücün sınırsız.''

*Legend of Korra - Zaheer

*Çizgi film de olsa hepimizin kalbinde bir anime gibi yer etmiştir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

[bimgx=500]

a02f1b8066ec68076b610b69ac2f0368.jpg?456 [/bimgx]

"I am and always have been, a man alone." / "I am and always have been, my own man."

Quattro Bajeena - Zeta Gundam

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...
gundamaster

Aoi Bungaku Series'den

"Ne kadar büyürseniz, o kadar da vurdumduymaz oluyorsunuz. Umut ve ihtiras tıpkı bir kum gibi kayıyor parmaklarınızın arasından ve önünüzde ise, alabildiğine uzanıyor uçsuz bucaksız karanlık. Herkes yalnızdır."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...
gundamaster

Subete ga F ni Naru'dan

"Kimse ölümden korkmaz, kendilerini ölüme sürekleyen hayattan korkar. Acı çekmeden ölünseydi, kimse ölümden korkmazdı değil mi?"

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gerçek ninja teknikleri bu demek.Bu yepyeni protez kolumu da patlattığınıza göre...

...sizi alkışlamalıyım.

Ama alkışlayamaz oldum yine.Sol koluma gareziniz mi var ulan?

Abuto-Gintama

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

"O gözünle en son kimi gördün

Beni mi?

Yoksa onu mu?"

Bakasugiden böyle bir söz daha doğrusu kayda değer bir söz çıkacağını hiç düşünmezdim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Herkesi korumak uğruna herşeyi yapabileceğimi düşünmüştüm.Ama..BöyleBöyle bir gücü istemiyorum.Eğer bu yanlışların varisi olmam için ısrar ederseniz;benBen vongolayı yok ederim!

Katekyo Hitman Reborn

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?