Jump to content
  • Kayıt Ol

En Son Hangi Animeyi Bitirdiniz?

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Zankyou no Terror 8/10

Oldukça iyi idi. Final müziğine kadar hemde.İnşallah böylesi yapımları daha sık görebilirim..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aldnoah.Zero 8/10

Bir karakter var ki onu öldüresim var. O karakter harici her şey güzeldi. Müzikleri, hikayesi ve anlatımıda bir o kadar enfesti. Ama o karakter?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Barakamon 8/10

Karakterler, çizimler, müzikler enfesti! Sıcacık bir atmosfer ve Naru :kanlp: Böyle slice of life candır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Buddy Complex: Kanketsu-hen - Ano Sora ni Kaeru Mirai de 8/10

Tv serisinin finalini anlatan iki bölümlük special, ilk bölümle birlikle epey aceleye geldiğini düşünüyorum fakat son bölümde animenin sonunu oldukça iyi bağlamışlar. Epey hoşuma gitti.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

higurashi no naku koro ni serisi 10/10

başta tanıtımını okuduğumda (ve daha önce 1-2 sahnesini görmüştüm) gore birşey olduğunu düşünüp baya çekingen yaklaşmıştım ama şiddet sahnelerine izleyiciyi 1. elden muhattap etmemesi beni hem şaşırttı hemde mutlu etti ayrıca hikayesi cidden çok iyiydi. özellikle ilk sezondaki gerginlik ve birsürü konuda soru işareti bırakması çok sürükleyiciydi.

2. sezonda daha ilk 5-6 bölümden birçok soruyu cevaplaması ilk sezonda hissettiğin gizem unsurunu biraz yokediyor biseferde herşeyi cevaplamak yerine biraz daha yayabilirlermiş ama bölümler devam ettikçe işler değişiyor

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Romantizm Anlayışı Nasıl Mükemmelleştirilir?

Maison Ikkoku bunu fazlasıyla cevaplandırdı. İnsanların gereksiz yere uzatıldı. 96 bölüm içerisinde bitmesi uygun değil vs safsatalarına göz yumamam. Tam gerekli bölüm sayısını hakkıyla gerçekleştirdi ve ortaya başyapıt olarak sunuldu bence. Daha kısa sürede bitemez miydi? Evet, bitebilirdi ancak bu seriye karşı olan yakınlık ve karakterlere olan bağlılık sağlanılabilir miydi? Orası muallak. Karakter tasarımları mükemmeliyetçiliğini fazlasıyla konuşturuyor, o kadar harikulade tasarlanmışlar ki herhangi bir karakter ile çok rahat empati kurabiliyorsunuz. Ayrıca SOL kısmı da mükemmelleştirilmiş. Komedi ve Drama kısımları da öyle. Dediğim gibi rahatça empati kurabildiğinizden dolayı çok rahat üzülüp, gülebiliyorsunuz. Sizi bilemem ama her gün oluşan parti havası (Ichinosenin dansı, Akeminin galesizliği, Yotsuyanın sapık hareketleri, dedikodular vs), Kyoko'nun her sabah Godai'ye elinden geleni yap demesi, beni izlerken bir gıdım bile sıkmadı. Karakter derinlikleri (geçmişleri vs) zaten harika yansıtılmış (özellikle Kyoko). Gelişimler de aynı şekilde (özellikle Godai). OST (

) konusuna giremem bile. Kaç gündür dinlediğimi halen hatırlamıyorum. Ne diyebilirim? Takahashi, sana karşı olan hayranlığım git gide artıyor. Kesinlikle en iyi çalışmandı. Deneyimlerin harikulade desem yanlış olmaz sanırım. En kısa zamanda Mangasına göz atabilirim inşallah...

Ve sözü büyükannenin deyişiyle kapatıyorum, o 32 diş özlenmez mi? (yanlış hatırlamıyorsam şöyle idi):

274px-Yukari_Godai.jpg

"Büyükbaban da senin gibiydi (kendisi de Kyoko ile aynı durumda (2 erkek de onu seviyor (Mitaka x Kyoko x Godai) gibi)). Onu neden seçtiğimi halen anlamıyorum. O kadar para, ferahlık, bolluk dururken sizin gibi aptal saptal gülen tipler benim neden ilgimi çekti? Sanırım o aptal gülüşünüz, sonuna kadar seveceğinizin bir göstergesiydi."

10/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tokyo Ghoul 6/10

Mangası da böyle midir bilmiyorum ama animesi çok aceleye getirilmiş bence. Bazı olaylar çok hızlı geçerken bazı olaylar olabildiğince uzatılmış. Açılış müziğinin ve maskelerin güzelliği sayesinde bu kadar popüler olduğunu düşünüyorum.

Barakamon 10/10

Başlı başına mutluluk sebebi bir anime gerçekten ben bayıldım. İnsan hiç bitmesin istiyor ama ne yazık ki sadece 12 bölüm. Bu arada Barakamon'u seven arkadaşlar Arakawa under bridge animesini de sevebilirler mizah yönü birbirine benziyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Gekkan Shoujo Nozaki-kun 10/10

Tek kelimeyle 10 numaralık bir seriydi. Her bölüm ayrı bir eğlence ayrı bir şamataydı.

Shoujo mangaya dair oldukça esprili atıflarda bulunulması çok iyiydi. Sezonunun en iyi serilerinden biriydi zannımca.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

School days 6/10

hakkında birsürü farklı yorum okuduğum için merak ettim izledim açıkcası kapak resmi + animenin isminden genel olarak ''şirin'' bir beklentim oldu o yüzden hazırlıksız yakalandım :(

ana karaktere okadar sinir oldumki hayatımda ilk defa bir animenin içine girip karaktere şiddet uygulamak istedim o derece. (diğer karakterlerde az değil bakma..)

özellikle 5-6. bölümden sonra krizlere girdiğim anlar oldu.. ama tebrik ediyorumki sonunda tatmin oldum oh be dedim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Hunter x Hunter: The Last Mission 6/10

Anime serisi nerede film nerede? HxH'ın genel shounen tabularını yıktığı seri ile karşılaştırınca oldukça sığ ve klişelerle dolu bir film olmuş. Film olmasına rağmen özensiz çizimler ve animasyonlarda gözden kaçmıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

girls und panzer 8/10

çok tatlı bir seriydi hikaye basit ama eğlenceli birde konu tanklar olunca benim gibi 50 tane savaş kitabı okumuş biri izlerken taklalar atıyor (belkide bu sempatim yüzünden çok sevdim) tek şikayetim kısa sürmesiydi daha iyi bir hikayeyle şöyle 50-60 bölüm devam etse negüzel olurdu aahhh aaaaahhh

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zankyou no terror 9/10

Dramı çok iyidi özellikle sonu efsane olmuş,ne yalan söyleyim bir ara içim acıdı,çok güzel seriydi işte böyle tadında biten serileri seviyorum,uzatatıp sapıtmanın hiçbir manası yok :/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Ginga Eiyuu Densetsu

akHgkCI.jpg?1

İlk olarak bu Ginga Eiyuu Densetsu adına son mesajım olacak, onu belirteyim. Normal şartlar altında sanki her mesajında sevdiği serileri dile getiren biri gibi bir imaj sergiledim, her ne kadar istemesem de. Dolayısıyla böyle hatırlanmak istemem. Diğer başlık içerisinde yeterince kurcaladığım yetmedi sanırım, neyse.

İnceleme yapan kişilerin sevdikleri, hatta favorileri haline getirdikleri zaman genellikle söyledikleri "başyapıt" kelimesini seriler içerisinde her daim duyuyoruz. Ve tabii başka kişilerin görüşlerine saygılı olmak adına ise, biraz değiştirip, sizin de bildiğiniz gibi kısmen şu şekilde aktarıyorlar:

"Dünya içerisinde hiçbir şey mükemmel değildir. Kusuru olmayan bir anime bulmak çok nadir, hatta daha açık konuşmak gerekirse imkansız. Ancak tabii her daim istisnalar oluyor. İzlediğim seri, mükemmel için yaklaşım sergileyen serilerden biri."

Genellikle bu tarz üzerinden yorumlamalar yapılıyor. Ancak ben seri içeriği ile ilgili ne söylemeliyim? Ciddi anlamda bilemiyorum. İlk olarak inanılmaz bir şekilde ön yargılı olduğumu belirtmek istiyorum, seri çok önceden izlemek istediğim, ancak bir türlü fırsat bulamadığım seriler arasında idi. Puanı ciddi anlamda abartılmış derecede yüksek olduğundan tuhaf bir yaklaşım sergiledim. Puanı için abartı olduğu söylenebilir mi? Benim için evet, kesinlikle abartı. Ancak netice itibari ile "başyapıt" diyebileceğim seriler arasına girdi. En sevdiğim seriler arasına girdi. "Efsanevi" kelimesini en azından hak ettiğini düşünüyorum. Puanı benim için her ne kadar abartı olsa dahi, kesinlikle beklediğim bir seri oldu ve tuhaf ön yargılarımı kırmayı başardı. Hatta seri, kendisine hayran bıraktı. Seri doğru anime bence. Her yönü ile doğru yapım olduğunu düşünüyorum. Bütün alanları ile iyi olmayı başarabilen nadir seriler arasında olduğunu düşünüyorum. Puan için pek bir şey söylenemez, abartılı bulduğum puan sistemleri çok fazla, daha doğrusu hangi sistem abartı değil? O da tartışılabilir, ancak benim için kesinlikle puanı yönünden neredeyse hak ettiğini düşündüğüm seriler arasına girdi. Seri övme kısmı sanırım bu kadar yeterli, cidden çok abarttım, kaç mesaj boyunca vurguladığım yeter sanırım. Aslında pek övgü dahi sayılamayacak durumlar sanırım bunlar. Seri bitimi hissettiklerimi "ciddi anlamda" yazsam sanırım, direk "fan" görüşü olarak nitelendirilebilir. Bu durum pek arzu ettiğim bir durum değil açıkçası, o yüzden pek fazla uzatmak istemiyorum. En azından ta kaç mesaj boyunca övdüğüm bir seri hakkında ve yine buraya yazmam hakkında pek bir şey söylenemez. İnsan seri bitimi düşünceleri "haykıramasa" dahi, en azından belirtmek istiyor bir şekilde.

Ve seri ile ilgili, eğer fikrimi sorarsanız, daha doğrusu izleme gibi bir planınız - izlemeyenler için - varsa lütfen elinizde izlediğiniz bütün serileri çıkartın. Bitirin ya da bekleme moduna alın. Seri için aynı anda ta kaç tane seri izlemek pek yararlı değil bence. Hem adaptasyon açısından sıkıntı çekersiniz. Hem de ciddi anlamda dikkat vermeniz gereken serilerden birisi. Yani kafa rahatlatma açısından oturup izlemeniz, seri için ve sizin için pek verimli değil kanaatimce. Ve lütfen kendinizi kapatın, seri izlediğiniz dönem içerisinde hiçbir şekilde bir yere bakmayın. Alacağınız "iğrenç" diye tabir edebileceğim spoiler durumları zevk durumunuza çok ciddi anlam içerisinde etki edebilir. Tüm seriler için elbet geçerli, ancak Ginga Eiyuu Densetsu gibi "ciddi" diye tabir edebileceğimiz seriler için çok daha kötü oluyor maalesef, en azından bu durum ile karşılaşan kişiler için.

Son olarak gundamaster...

Abi bildiğin üzere karşılaştırma yapımına karşı bir insanım, ancak "hangisini daha fazla seviyorsun?" diye sorulsa hiç düşünmeden cevabım Ginga Eiyuu Densetsu olur. Hatta MAL üzerinden hoş da bir inceleme gözüme çarptı, senin düşüncelerin ile aynı görüş, onu da paylaşmak istiyorum.

Bahsettiğim inceleme:

2VmtdAY.jpg?1

10/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

[fieldset=Kimagure Orange Road 9/10]

[igauchex=280]http://ecx.images-amazon.com/images/I/51LIqh3RWwL.jpg[/igauchex]

Çok önceden 20-21 bölüm izleyip, yoğunluk ve diğer durumlar yüzünden bekleme moduna aldığım bir seri olmuştu. 1 hafta içerisinde yavaş yavaş diğer bölümlerini de izledim. Tam bir "klasik" olduğunu söyleyebiliriz belki ama, hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek istiyorum. Kesinlikle çok iyi bir seri, ancak beklentim çok daha yüksekti. Aslında 7 ya da 8 uygun olabilirdi belki ama, bu 9 puan, sadece Madoka ve OST kullanımı için.

[/fieldset]

[fieldset=Macross: Do You Remember Love? 10/10]

[igauchex=280]http://cdn.myanimelist.net/images/anime/9/49647.jpg[/igauchex]

Macross serileri beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz. "Macross: Do You Remember Love?" ise tamamen ayrı bir kulvar içerisinde. En azından saygı duyulması gerekildiğini düşünüyorum. Kesinlikle beklediğime değen bir yapım oldu. Beklentilerimi "tamamen" karşıladı. Hatta puanı o kadar yüksek olmasına rağmen, halen daha biraz daha yüksek olabilirdi diyorum. Puanı, bence aşağı seviyede. O kadar övgü olmasına rağmen, hafife alınan bir yapım olduğunu düşünüyorum.

[/fieldset]

[fieldset= Macross II: Lovers Again 4/10]

[igauchex=280]http://cdn.myanimelist.net/images/anime/9/61069.jpg[/igauchex]

İlk olarak az evvel, direk "Macross serileri beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz." gibi bir ifade kullanmıştım. Maalesef bu düşünce yapımı değiştirdi. Tebrik ediyorum kendisini. Zaten beklentim çok düşük seviye içerisindeydi, söylentiler yüzünden. Ancak nasıl desem? "Rezalet" en uygun kelime olacak. Beklentim bu kadar düşük seviye içerisinde olmasına rağmen, çok daha kötü oldu. "Macross" gibi bir alan içerisinde yer alması gerektiğini düşünmüyorum. Ki "Macross: Do You Remember Love?" gibi "başyapıt" diyebileceğim bir film ardından izlemek, çok daha kötü bir etki yaratıyor maalesef.

[/fieldset]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Esaklan

Seriyi I Want Return That Day ve Summer's Beginning'den sonra değerlendirirsen, ayrıca 3. sezonda en ummadık yerde yapılan 20 bölüm geriye yapılan göndermeleri göz önüne alırsan 10/10'luk bir seri olduğu yönündeki düşünceme hak verebilirsin diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Esaklan

Seriyi I Want Return That Day ve Summer's Beginning'den sonra değerlendirirsen, ayrıca 3. sezonda en ummadık yerde yapılan 20 bölüm geriye yapılan göndermeleri göz önüne alırsan 10/10'luk bir seri olduğu yönündeki düşünceme hak verebilirsin diye düşünüyorum.

Ben sadece TV serisi için değerlendirme yaptım. Devam filmleri söylediğiniz gibi cidden çok başka. Devamı için olan I Want to Return to That Day iyi hoş, 9 alır da, ondan sonra gelen son film olan Summer's Beginning benim için tam 10 olan bir seri. Yani aslında bitimi sonrası 10 verdiğimi de söyleyebiliriz. Dediğim gibi sadece TV serisi hayal kırıklığına uğrattı biraz. Ki normal zaten, mangasına bakmadım ama, adaptasyon olarak zaten sadece TV serisi bulunmuyor. Devam filmleri de mevcut adaptasyon içerisinde söylediğiniz gibi. Zaten devam filmleri ile toparlıyor o açığı. "En Son Hangi Animeyi Bitirdiniz? v2" başlığına tamamen Kimagure Orange Road koymamak için onları eklemedim, temsili olarak sadece TV serisini koydum yani. Sürekli tek seri üzerinden yazmak pek hoşnut olduğum bir durum değil. Aslında sadece TV serisi için olan düşüncemi yazmasam olabilirdi, neyse.

Aslında şu kadarını söyleyebilirim: Sırf Madoka gibi bir karakter olduğu için bile 10 alabilir seri benim gözümde.

Madoka, en azından benim gözümde bu zamana kadar gelen ve gelecek olan nadide bayan karakterlerden birisi. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

psycho pass 2 güzel başladı ve çileden çıkartan iğrenç bi finalle bitti. kamui'yi makishima kadar olmasa da beğendim. akane'ye olan tiksintim iyice nefrete döndü. izlediğim animelerde en nefret ettiğim karakter code geasstaki suzaku'dan sonra bu akane artık. umarım devam filmi başarılı olur ve

artık şu faşist sibyl sistemi de yok edilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tokyo Ghoul

Abartıldığı kadar yoktu,7-8 lik bir seri olmuş :T

Bu kadar övgüye sönük kaldı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

aylar sonra bir seri bitirdim sanırım :) ping pong the animation, çok güzeldi. bana fazla maskülen geldiği için tek puan kırdım :) 9/10

herkese selamlar bu arada :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Golden Time 6/10

8 puanla başladı, sonuna geldiğimde 5 puan bile verebilecek şekilde hissediyordum. Son 4-5 bölüm inanılmaz sıkıldım. ah ftredr535

Ne dram, ne komedi, her şey çoooooook yüzeyseldi. Bu konudan herkesin mutsuz olduğu bir son rahat çıkardı ya da komedi yapacaklarsa Kaga' nın kişiliğinin (baştaki) üzerine gitmelilerdi. Ana karakterlere hiç ısınamadım. Bazı yerlerde seinen etiketi vermişler, "bu nasıl seinen?!" diye haykırmak istiyorum. rer5we Pek çok shoujo bundan daha kalitelidir. Çocuksu hareketler, çocuksu diyaloglar, hiç güldürmeyen espriler... Bir kez daha bir novel uyarlaması izliyorum ve sonuç yine hüsran. Novel ve oyun uyarlamalarına, özellikle romantizm etiketli olanlara daha temkinli yaklaşacağım bundan sonra.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

psycho pass 2 8/10

İkinci sezona başlarken ilk iki bölümde açıkçası pek severek başlamadım. Ama ilerledikçe yeni bölümün çıkacağı günü dört gözle bekleyerek devam ettim. Finali beğenmedim ama genede bu sene izlediğim sağlam yapımlar arasındaki yerini aldı diyebilirim. Umarım filmi izleyicisinin beklediği kalitede olur..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mobile Suit Zeta Gundam + Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

AiK4bKC.jpg

Not: Bu aralar bayağı bir boş zamanım vardı. 3,4 saat evvel Zeta Gundam serisini ve az evvel Char's Counterattack filmini tamamladım ve cidden inanılmaz bir şekilde kendimi zorlamanın verdiği sıkıntı ve diğer birçok yön yüzünden cidden çok kötü hissediyorum, hiç hoş olmadı. Tabii niye anlatıyorum? Ayrı bir konu tabii orası. Değdi mi? Evet, kesinlikle değdi. Ancak zorlama akıbeti pek hoş olmadı ne yazık ki. Ve az evvel öğrendiğim bilgiler ciddi anlamda tuhaf hissetmeme ve bakış açımı değiştirmeme neden oldu.

Biliyorum bu başlığa sürekli 10 verdiğim yapımları yazıyorum, aynı şekilde sürekli "başyapıt" kısmını kullanıp duruyorum. En azından bu son olacak, çok defa kullanılan bir kelime değil netice itibari ile başyapıt.

Bana denilmesi kaçınılmaz olacak aksi takdirde:

"Anladık artık. Her seri için 10 puan hazır zaten."

diye. Ancak sanırım son zamanlar için izlediğim yapımları izleseydiniz, kişilik bozukluğu ya da başka tür sorunlar değil, cidden "kaliteli" ve "başyapıt" kelimelerine hak kazandıklarına katılabilirsiniz diye düşünüyorum. En azından bu kısımdan sonra "başyapıt" kelimesini bu kadar sık kullanmam diye düşünüyorum. Ve bu kısımdan sonra yazacaksam dahi, sürekli "övgü" içerikleri olmaz diye sanıyorum. Yoksa insanların bana aynı şeyleri sürekli yazıp durduğum için küfür etmeleri kaçınılmaz olacak. Pek istediğim bir durum değil doğrusu.

ZZ serisini izlemedim. Unicorn serisini izleme planım var, ancak ondan evvel ZZ serisini izlemem lazım. Doğrusu ne pek istek var, ne de pek vaktim var. Yorgunluk ve diğer birçok durum geciktirmemi sağlayacak etkenler, dolayısıyla çooook sonra izlerim büyük ihtimal kısmet olursa, hayırlısı. Dolayısıyla ZZ serisini atladım. Sonuç itibari ile tamamladım artık.

İlk olarak şunu belirtmek istiyorum: Bu iki yapım, söylediğim gibi en azından benim için nadide, efsane ve başyapıt.

İkinci olarak şunu belirtmek istiyorum: Çok nefret ettiğim "EN İYİ 10" listesi ya da yine çok nefret ettiğim "ÖLMEDEN İZLEMENİZ GEREKEN YAPIMLAR" diye bir liste çıkarsaydım eğer, UC evrenini kesinlikle alırdım.

Ve son olarak şunu belirtmek istiyorum: Benim için dönüm noktalarından birisi oldu sanırım. İyi ya da kötü olabilir belki ama, açıkçası bazı belki görmem gereken ya da belki de görmemem gereken şeyler gördüm. Ve bu sonuç ile beraber, açıkçası en iyi olarak gördüğüm Evangelion hakkında bu aralar pek iyi şeyler düşünemiyorum.Tabii yine 9 ya da 10 olan bir seri benim için ama, eskisi kadar "başyapıt" olarak görmüyorum. Ya da eskisi kadar pek sevgim yok, tabii sevgim tamamen gitmedi ama, cidden hiç hoş hissetmiyorum bazı nedenlerden dolayı. Bütün alanları ile, karakter kısmından başlasın, birçok doğrultu üzerine gidebilir. Asuka mesela o kadar sevdiğim bir karakter değil artık, favorim yapmam en azından. Ve artık Evangelion favorim olamaz. Ciddi anlamda bazı nedenlerden dolayı bakış açımı değiştirdiğini söylemek istiyorum. Cidden bazı şeyleri anımsadım, hatırladım. Fark edilmemesi gereken tatsız durumları fark ettim, ya iyi oldu ya da kötü, pek bilemiyorum doğrusu. Yalnız UC evreni en azından "doğru bir şey" olarak nitelendirilebilir. Gerek bakış açısı, gerek birçok konusu ile doğru tespitler veren ve bu güzel tespitler ile seyir zevkine zevk katan seriler. En azından bu doğru tespitler ile bile sadece "yapılmış" olmak için değil cidden "dolu dolu" bir şey olduğu hissedilebiliyor. En azından her yönü ile keyif alabiliyorsunuz, en azından ben çok keyif aldım.

Mobile Suit Zeta Gundam

Zeta Gundam serisini, çok evvel bir zaman içerisinde izlemiştim, ancak hiç hatırlamıyordum. Şimdi ne izlediğimi şaşırmış durumdayım.

Şu kadarını söyleyebilirim:

O son iki bölüm büyük konuşmak istemem ama, büyük ihtimalle gelmiş geçmiş en iyi bölümler arasında yer alır diye düşünüyorum. Bu yüzden bile tam puan alabilir benim gözümde.

Eğer bir seri, seyir zevki ve cidden kaliteli olduğu düşünülerek alkışlansa sanırım, bu seriler içerisinde kesinlikle Zeta Gundam yer alabilirdi. Gundam serileri zaten çok övgü alan seriler, yalnız Zeta Gundam, içerdiği birçok yön ile cidden tebrik edilesi diye düşünüyorum. Ve Gundam serileri sizin de bildiğiniz üzere içerisinde çok hoş ve öğretici, güzel tespitleri ve diğer birçok yön için keyif almamızı yükselten sözler barındırır. Yalnız Zeta Gundam aşmış kendisini. Tek tek örnek vermeyim de, seri içerisinde o kadar enfes sözler var ki, her daim seyir zevki daha fazla yükseliyor. Birçok yön için sözler geçerli tabii, her daim o duruma uygun, hoş, uyumlu sözler geliyor tabii. Cidden "efsanevi" olduğunu, en azından bu özelliği ile bile bir kez daha kanıtlıyor bence. Örnek vermeyim dedim ama, illa isterseniz:

"Sadece insanların utanç hissedebileceğini bilmiyor musun?"

Ya da:

"Bilmiyor musun? Sadece insanlar utanç hissedebilir. "

Char Aznable/Quattro Bajeena - Zeta Gundam

Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

Oh...

Bu film için cidden konuşulamaz bile bence.

Hiçbir fikrim yoktu.

Ve diğer bir tebrik edilesi yapım daha. Daha sonra devamında gelen ve final filmi olarak adlandırılan Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack filmini daha sonra izledim ve UC evrenini tamamladım.

Şimdi ilk olarak kaliteli bir şeyler bekliyordum ama, nasıl anlatsam? Pek bilemiyorum cidden, nasıl övüceğimi şaşırdım. Ben en azından End of Evangelion gibi bir film bir daha gelmez zannediyordum, öyle bir kalite yakalanamaz diye düşünüyordum. Hiçbir fikrim yoktu doğrusu böyle bir kalite için ve sonradan öğreneceğim bilgiler için. Cidden film, benim için ayakta alkışlanması gereken yapımlardan birisi. Hele final filmini böyle enfes bir şekilde hazırlamaları çok başka. Üstüne üstlük, bu film hakkında dediğim gibi biraz araştırma yapabilirsiniz. Çok derin ve çok başka arka planları var. Ki bilhassa bu yüzden en sevdiğim yapımlardan birisi haline geldi. O yüzden konuşulamaz diyorum. Şimdi bu bilgileri yazsam dahi, izlemeyen insanlar için anlaşılmayacağı için pek önemi yok ancak, yine de bakılmak istenirse, onu yazalım. Bu kaynak aslında MAL üzerinden bir inceleme yazısı üzerine geliyor, Japon birinin yazdığı. Yine aynı şekilde kolay ulaşılması adına onun kısmından alıntı yapıyorum. Yine aynı şekilde film kısmına girip, oradan incelemeler bölümünden bakabilirsiniz. Ki aynı şekilde bu sadece bir örnek. İnternet üzerinde birçok kaynak üzerinden bulunabilir. Sadece kolay ulaşılması adına yazıyorum dediğim gibi.

Belirttiğim asıl kaynak, bilgiler ve düşünceleri, aynı şekilde tespitler ile beraber:

Ⅰ-Until Char's Counterattack is made

Tomino Yoshiyuki creates a social phenomenon by Gundam and Ideon through

Mushi Productions era, Triton and Zanbot3.

Gundam is the anime which followed the Science fiction.

We should watch the fact that the televising day of Gundam[4/7/1979] is after half a year since Japanese release of Star Wars[7/1/1978].

Star Wars is the masterpiece with which the imagination of Hard SF and the dramaturgy of entertainment were united.

The Eastern anime director absorbed the latest movie technique in the world

by George Lucas. And, he added Robot design, War movie, Violence and a social satire to his work.

By chance, This situation resembles the relation between Tezuka Osamu and Disney.

The 80s were the Tomino Yoshiyuki era.

By his strong influence, A lot of SF-anime and new drawing technique and various

dramaturgy was made. moreover, the market of new media such as Original Video Animation and new plastic model culture was established.

He made economy of rising generation anime. Tomino Yoshiyuki announced one work after another. Xabungle, L-Gaim,Dunbine, Z Gundam, ZZ Gundam...

But, he was solitude.

because, The makers of First Gundam were independent each and have left from him, and people did not evaluate him.

He was going to overcome himself further. Nevertheless, he was angry to the fact that he can't get excellent creator.

Ⅱ-A revolution called "Char's Counterattack"

Char's Counterattack is the best masterpiece in Tomino Yoshiyuki's work and Japanese movie history.

This anime is like documentary. Two Characters which exist inside him fight. and, his very destructive political awareness is reflected in this anime.

In this story, a hero is Char Aznable. He is a military man of the enemy who was a rival of Amuro in the first series. He mustered the remnants of Zeon army and commands the Neo-Zeon army. He does declaration of war to the Federal Government. For reasons of political corruption, he decrees human race purge and global cooling. then, he dropped the asteroid in Tibet. The independent unit "Rond Bell" in which Amuro belongs battles them. but, a little before, Neo Zeon captures meteorite city "Axis" by political negotiation.

Char challenges the last battle with the government and Amuro now.

Apparently, The composition of this movie is justice vs. evil. Neo Zeon of the evil which ruins the earth vs. Rond Bell of the justice which stops a meteorite. but, the actual story is very complicated.

This movie is explanation insufficiency and unkind. Especially, I can't value the hint of "Phycho frame" of second half.

You couldn't understand this movie if you saw for the first time. because, even the Gundam fan can't understand.

I watched to this movie 50 times. Still, can't understand completely.

but, I can make you understand at once. why is this movie unclear? I found that reason.

The character of this movie was telling the lie, it's Char !!

Usually, an anime character does not tell a lie. An anime character speaks about having thought honestly. it is such staging method. but, All the anime changed staging method by this movie.

Char despises the subordinate of one's own army and never real intention. He agonized. His true character is not known by himself. He cries for real intention in front of Amuro which killed own sweetheart. We recognize him to be a realistic human being.

He was in despair, though he finished the revenge to Zabi family. He has a complicated thought to the dead sweetheart, Amuro, and human being. He is a hero and is a lonely man. it's two silhouettes overlapping.

He is a life-size character which tells a lie, has a sexual desire and cannot arrange own idea.

A supporting role and minor characters are also the same. In a battlefield, a superman does not exist. Everyone is moving about desperately.

The special feature of the Tomino work always has important point in a civilian's existence. Tomino designs a complicated battlefield. For example, the problem which arises between the Federal Government and Neo-Zeon is whether Neo-Zeon possesses weapons of mass destruction. Neo-Zeon gets "Axis" from the Federal Government on condition that surrender. And, by surprise attack, Neo-Zeon is gaining total control in the military base of the Federal Government.

By comparison, watch also at the scene of Rond Bell. The scene of the strategy meeting in "Ra-Cailum", all the member's age and a race and cloths are different.

This situation shows what kind of unit the Rond Bell is.

A superman does not exist there. Even Amuro is a simple soldier.

The last scene is symbolic.

"ν-Gundam" which pushes a meteorite "Axis" is nothing but a ordinary human and one machine. However, when a lot of ordinary human beings collect, "Axis" which is a symbol of the Char's idea is pushed back.

I said first that this movie was Tomino's documentary.

Tomino repeats the same theme with the past work. In this movie, two silhouette with idea of despair and ordinary human does fight. Tomino continues shooting one's own conflict dispassionately.

Tomino showed the realism of anime and meta-fiction of self-expression. The movie challenged about the ability of the animation to show a serious theme.

Figuratively speaking, it is "Apocalypse Now" of future war.

Ⅲ-What inherits Tomino's will. -Char's counterattack and the 90s.-

But! this movie was not evaluated!

The misfortunes of this movie are that it is anime and a sequel to the Gundam series. Anime is strong in the optimistic impression. So, it has evolved as a children-oriented advertisement. Moreover, Gundam tends to be regarded as the genre for a robot fan. Nobody thought this anime to be a war movie.

Although Tomino releases a masterpiece also after this, he is treated coldly.

At last, Tomino's health broke down from mental damage.

However, in fact, only one person had the man who understood "Char's counterattack".

The name is "Anno Hideaki".

He made one fanzine in the previous year when "Evangelion" is made.

The name is "Char's counterattack Users Group".

In this fanzine, he encourages anime directors.

Much original anime of the 90s started from "Char's counterattack".

Life-size character which tells a lie, has a sexual desire and cannot arrange own idea, and meta-fiction gave influence strong for the important anime of much 90s.

For example, "Evangelion", "Revolutionary Girl Utena", "Escaflowne", "Clamp's work", "Oshii Mamoru's work", These are the representatives.

I can see those animes like the reply to Tomino's anime.

"Fan" falan şeklinde düşünmeyin lütfen, sadece yapılan iş için saygı duyulması gerekildiğini düşünüyorum. Bilhassa çok kaliteli olarak gördüğüm bir iş için. Tabii bahsettiğim kişi Tomino. Ve son olarak, Amuro ve Char için cidden ne diyebileceğimi şaşırmış durumdayım. Tabii böyle "efsanevi" diyebileceğimiz yapımların, karakterlerinin de "efsanevi" olması şaşırılacak bir durum değil sanırım. Ve artık bayağı bir müddet ara veriyorum. Çok, çok uzun bir süre. Hem yorgunluk, hem birçok zor, kötü durumum. Hem de sanırım böyle bir seyir zevki ve kalite yakalanamayacağı düşüncesi eklenebilir sanırım, en azından benim için.

10/10 + 10/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Psycho Pass 2 7/10

Serinin ilk sezonuna nazaran kadrolarında değişiklik olmuştu. Örneğin yazar gibi. Bana göre ilk ve bu sezon arasında çok fark vardı. Zaman zaman ilk sezonda aldığım zevki alamadım, kendini tekrar eden durumlar oldu. Bazı bölümlerin sonu heyecanlı bitip gelecek bölümü merak ettirdi ama bölüm geldiğinde o merakın karşılığı kalmıyordu. Yine Akane'nin Sibly'i yargılamadığı bir sezondu. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

F/SN Unlimited Blade Works 9/10

F/SN serisinden uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok, az ya da çok herkesin bildiği bir seri kendisi, üstelik ufotable dokunuşuyla hak ettiği çizim ve animasyonlara kavuşmuş, varsın unlimited budget works desinler. Hem karakter hem de hikaye anlamında şahsen oldukça beğeniyorum.

İstemsizce yaptığım bir karşılaştırma olsa da, F/Z bu hikayenin olgun ve oturmuş bir kısmıyken, F/SN onun ergen kardeşi gibi geliyor bana, tabii bu tartışmaya açık bir karşılaştırma olur.

Burada seriden ziyade, serinin izlediğim diğer yapmları ile beraber haykırmak istediğim bir gerçekten, bir Shirou gerçeğinden bahsetmek istiyorum. Yani yazıya dökersem çok uzun olur, o yüzden buraya Shirou isimli karaktere söylemek istediklerimi en kısa ve vurucu şekilde söyleyen bu ablamızı koyuyorum. İyi seyirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru 7/10

Fena değildi, ana karakterin bazı konulardaki yaklaşımı bana beni hatırlattı. :P

Artık anime isimleri neden bu kadar uzun yahu...

Sakurasou no Pet na Kanojo 6.5/10

Eh işte, yarısından sonra zevkli bir hale geldi.

Tamako Market 7/10 , Tamako Love Story 7.5/10

K-on! animesini sevenler bu animeden de zevk alacaklardır diye düşünüyorum.

Sidonia no Kishi 8/10

Şu sıralar canım acayip bilim kurgu izlemek istiyordu. İmdadıma yetişti gibi, gerçi yarım bitti ama devamı gelecekmiş. Biraz Battlestar Galactica, biraz Macross Frontier, biraz Shingeki no Kyojin, biraz da Suisei no Gargantia havası vardı (izlerken aklıma hep bu yapımlar geldi). Çizimler pek benim hoşlandığım tarzda değildi ama rahatsız da etmedi.

Kamisama Dolls 6.5/10

Asıl olayların başlayacağı yerde bitti. Ana karakterin hiçbir şey yapmadığı bir anime. Bitişte 2. sezonla ilgili görseller var ama ortada bir 2. sezon yok sanırım. Arka planda kalan yan karakter ya da kötü karakterlerin hikayesi her zaman daha izlenilesi oluyor. Bunda da öyle.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?