Jump to content
  • Kayıt Ol

En Son Hangi Animeyi Bitirdiniz?

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Zetsuen no Tempest 8/10

Seriden ve konusundan bahsetmeyeceğim, merak edenler zaten araştıracaktır, bunun yerine daha farklı bir yaklaşımda bulunayım. Oldukça aşina olduğumuz, ana karakterin cam kenarındaki sıralardan birinde oturduğu ve haremini kurup eğlenceli günler geçirdiği, ya da sulandırılmış drama ve güç peşinde koşan ana karakterlerin olduğu serilerden sıkıldıysanız, bolca ciddiyet ve fantezi dünyasının yoğrulduğu farklı bir seri denemek isterseniz tavsiye ederim.

Erkek izleyiciler için Aika ve Hakaze gibi iki güzelin, bayan izleyiciler için ise Yoshino ve Mahiro gibi iki yakışıklının hatrına bile izleyeceğinizi düşünüyorum. Son olarak, Aika tercihimdir ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aku no Hana 9/10

Mangasını ilk okuduğumda ne kadar heyecanlı ve rahatsız olduğumu hala hatırlıyorum. Hatta animesinin yapılamayacağını düşündüğümü de, beni haksız çıkardıkları için mutluyum. Baştan söylemeliyim ki, bu seri tam anlamıyla anormal bir seri. Bugüne kadar izlediğiniz ve içinde okul hayatının anlatıldığı tüm o toz pembe serileri unutun ve tekrar tekrar "yok artık" demeye hazır olun. Bu kadar şahane bir seriyi ve yine o düzeydeki bir anlatımla hazırlanmış animeyi izlemeyip hala popüler serilerde boğulmaya devam edeceksiniz diyecek bir şeyim yok. Benim hatrıma herkesin bir şans vermesini kesinlikle isterim.

Duyduğum kadarıyla animasyon olarak rotoskop kullanıldığı için çok beğenen de olmuş, hiç beğenmeyen de olmuş. Açıkçası bence oldukça doğru bir seçim yapılmış. Bu seriye zaten bilindik çizimler gitmezdi, bu kadar rahatsız edici bir hikayeyi mesela Kyoto Animation'ın alışık olduğumuz yumuşak hatlarıyla izlediğimizi düşünsenize, cidden berbat olurdu. Arka planlar şahaneydi, müzikler yaşananlara inanılmaz uyuyordu, tek üzüntüm karakterler sanırım rotoskop yüzünden mangadaki çizimlere göre biraz daha şişman gözüküyorlardı. Getirdiği artılarının yanında göz ardı edebileceğim bir eksik oldu.

Satışları ne durumda bilmiyorum ama umarım Japonya'da hak ettiği ilgiyi görüyordur. Son bölümden anladığım kadarıyla ikinci sezonu yapılacak ve mangasını okuyan biri olarak garanti veriyorum ki ikinci sezon ilkinden çok daha manyak bir sezon olacak. Seride emeği geçen yönetmen, seiyuu ve diğer herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tiger & Bunny || 6/10

Son yıllarda gelen yapımlar bana mı hitap etmiyor, yoksa gerçekten de bu sektör tutuluyor diye iyice saçmalıyorlar mı? Karakter bolluğu ve renk ahengiyle öne çıkabilecek bir seri. Bu artıları yanındaysa çok büyük eksileri de beraberinde getiren bir isimdi Tiger and Bunny. Karakter bolluğuna bakmayın siz, hepsi de bildiğiniz klişelikleri taşıyan özelliklere bürünmüş isimlerden başka bir şey değil. Olaylar da bu klişeliklerden nasibini almış. Belli bir noktadan sonra neyin olacığını, suçu kimin işlediğini, intikamcı prensimizin agresifliğini her şeyi kendi başınıza çözüveriyorsunuz. Ha, bu zaten olası, denilen bir ses duyuyorum sanki. Evet olası ama 25 bölümlük bir yapımda ilk 3 bölümde tüm bu saydıklarım size pek tanıdık geliyorsa o yapım benim için sınıfta kalmış demektir. Bana istemediğim kadar karakter bolluğu vermiş, içide kaybolmaktan keyif alabileceğim bir renk ahengi vermiş, umurumda olmaz doğrusu. Zira önemli olan şey bunları verip veremeyeceği değil, bana yaşatacağı orjinalliktir.

Her seride orjinallik ya da çeşitlilik aramamamız gerektiğini biliyorum elbet ama bir seri de bu kadar toplama olmaz, olmamalı. Etiketinde ne kadar tür varsa, o yaftaya sahip bütün serilerden bir şeyler araklayarak oluşturulmuş bir yapım. Her ismin altında, her etiketin altında yatan özelliklerden tonlarca bir isim çıkartabilirim. Klişelikleri ya da isimlerden esinlenişleri geçtim ama işleniş adına bir şeyler vermesi de gerekirdi diye düşünmeden edemiyorum. En azından işleniş adına bir şeyler çabalanmış olsaydı belki de seri beni bu kadar hayal kırıklığına uğratmazdı.

Puanım, bu isme göre çok yüksekten bile uçuyor ama Tiger hatrına da o kadarı olsun ama değil mi? :P

Gintama' || 4/10

İlk sezonuna, yine bayık olmasına karşın bir nebze de olsa bazı karakterler hatrına katlanılabiliniyordu ama bu sezonu çok sıkıcıydı. Bu seri neden bu kadar yükseklerde hala anlamış değilim. Konuyu al, evir çevir yine önüne sür izleyicinin. Seriyi Hijikata-san bile kurtaramıyor, ilk sezonunda bile onun hatrına olan bir takipçiyken bu sezonu için çok da konuşacak şey bulamıyorum. Sadece, bu yeri ondan daha iyi hak edenler varken bu ismin buralarda olması garibime gidiyor. Şimdi bir de gelip fanları bana, ''Herkes Gintama' anlayamaz, o bir hayat tarzıdır'' gibisinden bir yorum yapmasın mümkünse. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ders çalışmasını bitirip teste geçtiğim için kendimi ödüllendirdim bu hafta:qalkis:

Uta No prince sama Sezon 2 9/10

Her ne kadar ana karakterimiz Haruka-chan çok fazla özür dileyen ve teşekkür eden bir tip olduğu için gına gelsede buna rağmen konu ilerleyişi gerçekten güzeldi. Hele ki müdürün ani çıkışları her yerden fırlaması kahkaha atmama sebep oldu ^^ ayrıca şaşırma ifadelerinde karakterlerin minnak olmaları cabası.

Karakterlerin hepsi de -bayanlar için- göz doyurucu nitelikte. Ve her cins adam var.

Buna ilave edebileceğim sadece Cecil ve onunla beraber 6 göz doldurucu karakter daha gelmesi. Seslendirmeler gerçekten güzeldi. Çok cömert davranıyorum bu seriye farkındayım :qegenmis:

Zettai Karen Children: The Unlimited - Hyoubu Kyousuke 9/10

Seri gerçekten sürükleyiciydi, seslendirmeler desek gerçekten harika. Hyoubu'nun amacı ve Hinomiya'nın aldığı tavır. Ve Hyoubu'nun geçmişini de eklemeleriyle beraber tadından yenmez deyimini kullanmama sebep oluyor. Kesinlikle izlemeniz gereken bir seri ^^

Kurozuka - 4/10

Tek kelimeyle berbat bir seriydi. Verdiğim puanı da Kuro'nun aşkı için verdim. Kalanı çöpden ibaret. Ayrıca kesinlikle +18 ibareli olmalı. Mideniz kaldırmayabilir bir noktadan sonra :D Sonuç mu? izlemeyin :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Aku no Hana - 8.5/10

Bu sezonun en tartışmalı ve dikkat çeken yapımlarından biriydi. İzleyenleri ikiye ayıran bir seri oldu. Kimisi rotoskopiyi beğendi ve seriye uygun gördü. Kimisi ise manga çizimlerine hakaret olarak gördü ve seriye burun kıvırdı. Benim için hikayesi, karakter psikolojisi ve işlenişiyle oldukça beğendiğim bir yapım oldu.

Lisedeki gençlerin hayat bunalımları, bunun birbirleri ile olan ilişkilerine yansıması, kimin iyi neyin kötü olduğunu sorgulaması gibi öğeler seriyi çekici kılan kısımlardı.

Bulunduğunuz, yaşadığınız ortamı beğenmiyor ve oradan kaçmak istiyorsanız; çevrenizdeki her şey size sıkıcı gelebilir. Bunu değiştirmek için de kendinize bir yandaş arar ve onu kendinize benzetmeye sizden biri olduğuna ikna etmeye çalışırsınız. Çünkü yalnızlığınıza bir ortak bulmak istiyorsunuzdur aslında.

Valvrave The Liberator - 5.5/10

Bu sezon içinde en zayıf bulduğum iki animeden bir tanesiydi Valvrave. Bir çok seriye benzerliği ve anlatımdaki zayıflığı onun eksik kısımlarıydı. Şaşırtmadığı kısımlar da olmadı değil fakat ilk sezon için epey yanlış şeyler yaptı. İkinci sezonda daha da toparlanacağı düşünüyorum.

Chihayafuru 2 - 9/10

Güzel anlatım bu seride. Japonların geleneksel sporlarından biri olan Karuta'yı merkezine alarak karakterler arasındaki ilişkileri anlatımla süsleyerek ortaya başarılı bir yapım çıkmış. İlk sezondaki tempoyu hiç düşürmeden ama bu sefer Karuta'nın takım ve bireysel şampiyonalarına yönelerek ilerliyor seri. Karakterlerin hepsi ayrı bir sevilesi olduğundan anime de Karuta'daki 100 şiir misali akıp gidiyor. Gönül ilişkileri babında bu sezonda da elle tutulur çok şey olmasa da o konunun bu denli ilerlemesi benim hoşuma gidiyor.

Desteklediğim Taichi'nin ise artık muradına ermesini istiyorum. 3. sezonda ganbare Taichi diyorum.

Berserk Golden Age Arc 3 - 9/10

Şu cgi görüntüler olmasa animeden daha çok zevk alacağım ama kolaya kaçmak mıdır bilmiyorum bir çok yerde kullanılması çok sırıtıyor. Eclipse ve kurban töreninin oldukça ihtişamlı ve detaylı anlatıldığı bu bölüm enfes olmuş. Geleceği söylenen Berserk projelerinde artık bir sonraki arcları da anlatırlar da biz de animasyon olarak zevkle izleyebiliriz umarım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mİrai nikki redial OAv

gerçek sonu izledim böylece,Gasai yuno karakteri gibisi bir daha yapılırmı hiç bilemeyecem hakketen efsenevi bir karakterdir

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Angel Beats ! 8.58

Hayatımı karartı bu seri gayet komik güzel son bölümde ağır dram var bana göre tabi başkasını bilemem :D 2-3 gün zor toparlandım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Mononoke - 9/10

Ayakashi'de en sevdiğim hikaye olması sebebiyle ayrı bir animede görmek beni sevindirdi açıkçası.Çizimleri de çok sevdim.Böyle bir animeye tam oturmuş diyebilirim.Çizimlerden dolayı izlemek istemeyenler çıkmıştır sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Magi 9/10

Seriye şans eseri başladım..Ancak beni karakterler çok etkiledi...Neyse fazla söze gerek yok.Ekimde 2.sezonu da geliomuş zaten..Çok iyi oldu,çokta güzel iyi oldu :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hataraku Maou-Sama! 8,5/10

Öncelikle esprileri harikaydı. Karakter tasarımları ve dialoglar çok başarılı. 13 bölümlük güzel bir anime idi. 2. Sezonunun mutlaka gelmesi lazım öyle final olmaz!! :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

The Law Of Ueki 6,5/10

Kosuke Ueki çöpleri(kağıt parçaları genelde) ağaçlara çevirme gücüne sahiptir. Kral, bir sonraki krala karar vermek için 100 aday seçer ve bu adayların da dövüştürmesi için birine güç vermesi gerekmektedir. Ueki' nin gücünü veren Koba-sen, Ueki' nin erdemliliğine inanmış ve bu gücü ona vermiş.

Pek işe yarar bir yetenek olarak gözükmese de neler yapılabileceğini gösterdi Ueki bize. Bir şekilde dövüşleri yenmeyi başardı kısaca. Bana göre çok kolay power up oldu seride öncelikle. Bir kutsal yaratığın içine giriyorsun, oradaki testi geçiyorsun ve seviye atlıyorsun. Seviye atlamanın getirdiği yeni silahı kullanabiliyorsun. Hiç antreman ile bir güçlenme olmadı. Genel olarak dövüşte güçlendi. Zaten Ueki' nin içinde güç yatıyordu hep, onu dışarı çıkardı dedi yapımcılar da bize.

Diğer bir konuya gelirsek çok saçma güçler vardı. Domatesi lava çevirme gücü(ağaçları yakamayan bir lav, üstten geldiğinde yakabiliyor bir tek. Lavın demirleri bile eriten bir madde olduğunu düşünecek olursak daha da işin içinden çıkılmaz oluyor.) Birini gözlüğe âşık etme, havluyu demire dönüştürme, sesi portreye dönüştürme gibi bir dünya saçma güç vardı.

Seride o kadar yaralanmaya rağmen kan görmedik, bir tek Hanon kralı kesince kan gördük sanırım, onun haricinde gördüğümüzü sanmıyorum. O kadar dayak yemeye, saldırılara maruz kalmaya rağmen kan görmedik. Bu da başka bir eksi.

Mori' nin gücünü gücü verildikten sonra kaç bölüm göremedik. Bir insan gücünü merak etmez mi? Merak ediyor gibi duruyor ama öğrenme yollarına hiç girişilmiyor. Ueki' nin 2. adayı yer altına gittiğinde Mori' nin gücünü öğrenebilecekken öğrenmeden geri geliyor. Mori kendi kendine gücünü keşfediyor, ancak o zaman Inumaru' ya sormak akıllarına geliyor.

Karakterler sözde orta okullular ama içlerinde liseli, olgunlaşmış karakterler vardı. Yani karakter tasarımları da pek oturaklı değildi bence.

Serideki diğer tutarsızlıklara gelirsek, Hanon kralı ranma ile kesebiliyorken Ueki' ye aynı saldırı ile saldırdığında Ueki' nin vücudu çeliktenmiş gibi pek yara almıyor.

Ueki arkadaşlarına yardıma koşarken raika ile değil de normal bir şekilde koşuyor. Raika varken neden normal koşar bir karakter ki?

Bir diğer husus ise, Ueki bütün yeteneklerini Hanon' a karşı kaybettiğini düşünürken şans eseri(!) orada bulunan Hideyoshi' ye top gelmesi sonucu yeni bir yetenek kazanıyor ve yok olmamış oluyor. Hideyoshi ana karakterlerden biriydi, pek bir işe yaramadı bari böyle işe yarasın politikasıydı sanırım bu.

Serideki müziklere gelirsek, opening, ending pek hoşuma gittiği söylenemez. 2. ending fena değildi diyebilirim. OST konusunda 2-3 hoşuma giden OST' u var serinin ama çok da süper müziklere sahip değil.

Kısacası, pek izlemenizi tavsiye etmiyorum. Kendini bir şekilde izlettiriyor ama çok da kaliteli bir yapım değil kendisi. Başka serilere yönelmeniz çok daha iyi olur bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Minami-ke Tadaima [6/10]

Bu sezonu yapımın diğer sezonlarına göre oldukça zayıf buldum. Son bölümlerde komedi biraz daha artsa da genele yayınca çok başarılı bir komedi sunmadı. Gerçi Chiaki animenin başında sürekli uyarı da bulunuyor. Bu seriden fazla bir şey beklemeyin. Üç kız kardeşin günlük hikayesidir. O nedenle fazla bir şey beklemeden çerez niyetine izlenecek bir seri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Tamako Market [5.5/10]

Mochi dükkanına sahip Tamako'nun ve ailesinin ziyadesiyle okuldaki arkadaşlarının günlük yaşamları, bulundukları çarşıya ait sorunlar, ilişkilerin vs irdelendiği çerezlik bir anime.

Tamako'nun bir de başına talih kuşu diyemeyeceğim ama tropik bölgeden gelen bir papağan konar. Bu papağanın seriye kattığı renk büyük. Oldukça kibirli ve kendini beğenmiş papağan Dera, insanlar gibi konuşabilmekte. Dera sayesinde anime biraz daha ilginç ve izlenilebilir durumda. onun dışında bir artısı yok, oldukça moe bir seri.

Bu kadar moe adamı bozar şimdi kanlı bir şeyler izlemek lazım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

slam dunk ve one outs izledim. muhtemelen hepiniz biliyorsunuzdur. anlatıp övmeme gerek yok, izlemeyen izlesin diyorum kısaca :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gyakou Burai Kaiji:Ultimate Survivor 9/10

Ömrümü yedin Kaiji yemin ediyorum..2.sezonuda bitirdikten sonra uzun uzun yorum yapacağım seri hakkında

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Amnesia

Baş karakter geçmişiyle ilgili hiçbir şey hatırlayamamaktadır ve sürekli 1 Ağustos sabahında uyanır ancak her seferinde konumu değişir.Karşısına bir peri çıkar ve onun yardımıyla geçmişini hatırlamaya çalışır.

Son zamanlarda izlediğim en güzel animelerden biriydi kesinlikle.Ancak son bölüm tam bir hayal kırıklığıydı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Baccano! 10/10

Harika bir seri!! ilk bölümün başı sıkıcı geldiğinden hep izlemeyi erteliyordum, sonunda sabredip izledim ve çok beğendim -_-

Vino'nun Demiryolu İzleyicisi olması çok iyiydi. Czes-kun için hiç iyi olmadı tabii, çocuk ne işkencelere maruz kaldı. Karakterinin değişmesine katkısı olmuştur -_- Isaac ve Miria çok eğlenceliydiler, gittikleri her yere gerçekten mutluluk saçıyorlar :D hiç yaşlanmadıklarını 1930'dan 2001'e kadar anlamamaları çok komikti :D

RDG: Red Data Girl 4/10

hiçbir şey anlamadım -_-

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Hellsing Ultimate 8/10

"Dogs can't kill me.... Only humans can kill monsters."[bimgx=300]

http://i831.photobucket.com/albums/zz240/gundamaster/tumblr_mqlsorse4f1rwuvuco1_500_zps9bf5333c.gif[/bimgx]

Aksiyon, vahşet ve bolca kan arayanlar için ideal bir anime Hellsing Ultimate. Bundan daha fazlasını vermediği gibi daha fazlasını da vaad etmiyor. Yani derin içerikli konusu olan bir anime arıyorsanız bu anime onlardan değil.

Farklı animasyon stüdyoları tarafından ele alınması ve bunlar arasında Madhouse'un öne çıkmasına rağmen animenin tamamlanması 10 yıl sürmüş. Neyse ki ben 5 günde tamamladım. Çıktığı zaman seyretseydim herhalde büyük bir işkence olurdu.

Farklı yönetmenler tarafından da yönetilen serinin ilk 4 bölümü Haibane Renmei serisinin yönetmeninin ellerinden çıkma ve ilk 4 bölümde karakterlerin hissetiklerine daha çok odaklanan bir yapısı var. 5 ve 7 arası bölümler ise Claymore serisinin yönetmeni tarafından çekilmiş. Bu bölümlerde aksiyon zaten zirveye oynuyor ve kan gövdeyi fena halde götürüyor . Gore kısımları epey ön planda. Geri kalan bölümler ise daha geri planda kalmış kişilerce çekilmiş ve bu da kendini hissettiriyor.

Madhouse kendisini epeyce hissettirmiş bu projede. Çizimler üzerinde ki gölgelendirmeler, parlaklıklar ve renklerin kullanımı ben Madhouse'um diyor. Ara ara çizimlerdeki düşüşler ya da deformasyonlar animasyon kalitesinden uzaklaştıklarını gösterseler de genelde başarılı bir hava hakim. Vampir temalı gore içeriği bol olan bir seriye yakışacak şekilde de epey karanlık bir atmosfere sahip.

Senaryo derinliği bakımından biraz öksüz kalmış. Vampir avcılığı yapan Vatikan askerleri, Vampir ordusuna sahip bir Nazi Ordusu ve ikisine de kafa tutacak protestan ve ailecek vampir avcılığı işinde bulunan bir diğer grubun çarpışması anlatılıyor. Her grubun kendine özgü hayvani derecede güçlü karakterleri var ve bunların kapışmasını izlemek oldukça heyecanlı. Anderson ve Hellsing kapışması gibi uzun süren kapışmaların yanında Alucard'ı alt etmeyi planlayan diğer düşmanlarda bulunmakta. Alucard'dan fırsat kaldığı kısımlarda diğer karakterlerde hünerlerini göstermekte tabii ki. Ceras Victoria'nın ağır silahlarla yaptığı şovlar izlemeye fazlasıyla değiyor.

Alucard'ın bir kaç bölüm seriden uzaklaştığı kısımlarda yan karakterlerin sahneyi aldıkları kısımları oldukça beğendim. Onlar da potansiyellerini ve marifetlerini böylece gösterip sadece süs olmadıklarını kanıtlıyorlar. Bazı karakterlere daha fazla şans tanınıp onlara fazlasıyla ısınma süresi verseler belki de daha etkili sahneler de olabilirmiş. Bernadotte-san için çok geçerli misal bu durum.

Animede dikkatimi çeken ve hep kendimce sorgulamama sebep olan durum, neden çok fazla karakterin gözlük ve eldiven giydiği. Sadece bunla kalmayıp o gözlükler sürekli karanlıkta parladı durdu. Cool pozlar vermek için seçilmiş bir taktik olsa gerek diye düşünüyorum. Bu yanıyla da karakterlerin ne kadar show-off olduğunu söylemek mümkün.

Fazlasıyla eğlenceli ve unutulmayacak sahnelere sahip ama derinlikten yoksun bir anime Hellsing Ultimate. Gore ve bolca kan sevenler benim gibi oldukça zevk alacaktır bu animeden.

Benzer olarak Jojo's Bizzare Adventure ve Vampire Hunter D'ye bakmalarında da fayda var ettee

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Prince of Tennis II 9/10

İlk seriye göre bölüm sayısı çok azdı, doğru dürüst maç göremedik. Yine de güzeldi :D Gerçi bi ara spor animesi mi izliyorum diye tereddüte düştüğüm oldu. Dağda antrenman yapmalar falan, hayatta kalma mücadelesi verdiler resmen. Şelale altında çalışmadıkları kaldı :D Atobe daima kral ^_^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Ao no Exorcist Movie 6.5/10

Rin'in buyruk hareketleri sonucu sebep olduğu olaylara bir yenisi daha bu filmde. Babalarının, küçükken ikizlere okuduğu hikaye gerçek olur ve bu durum karşısında verdikleri kararlar ve çıkardıkları sonuçlar bu filme yansır. Tv serisinden biraz daha hallice animasyonlara sahip sıradan bir hikayenin anlatıldığı bir film olmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

10/9 Sukitte ii na yo

Çok iyi,romantik ve sizi bir üzüntüden bir mutluluktan ağlatıyor :qaglayacak: 1 puanı da kesinlikle finalden kırdım :kirmizi: Kötü değilde ancak benim beklediğim gibi değildi,hevesim kursağımda kaldı eere53

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Legend of Galactic Heroes 10/10

Zaten efsane bir seri olduğuğu için bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. İşlediği konuyu ve serideki karakterleri ele alayım desem çok uzun bir yazı olacağına inandığım için yazmamayı tercih ediyorum. :) Eski bir seri olduğundan ötürü elbet ufak tefek eksiklikleri var fakat serinin notunu düşürmeye yetecek kadar ciddi şeyler olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.

Kareshi Kanojo no Jijou 6,9/10

Komedi, Romantizm, Okul, Yaşamdan Kesitler gibi öğeleri içeren bir shoujo serisi. Yukino ve Arima'nın gizlendikleri maskelerinin altındaki gerçek kişiliklerini ortaya çıkarmalarını ve bu hedeflerini gerçekleştirme yolunda başlarından geçen olayları konu alıyor. Araya yan hikayelerin girdiği de oluyor. Animedeki romantizm ve komedi unsurlarının gerçekten iyi bir şekilde işlediğini ve yaydığını söyleyebilirim. Yalnız yer yer bölüm başlarında yahut sonlarına doğru çıkan tekrar kısımları, bölümleri ard arda izleyen birisi için son derece çileden çıkarıcı olabiliyor. Şahsen eski bir animeden çizim kalitesi olarak bir şey beklemiyordum. Zaten çizimlerin yetersiz olduğunu rahatlıkla hissettiriyor ama bu etkenin animede kendine has bir hava oluşturmasından dolayı pozitif değerlendiriyorum. Bazı bölümlerde de sanki manga okuyor gibi hissediyorsunuz kendinizi, herkeste pozitif bir etki bırakmayacağını düşündüğümden negatif bir unsur olarak değerlendiriyorum. Toplarlayacak olursam yavaş yavaş izlediğiniz ve tekrar kısımlarını görmezden geldiğiniz takdirde eğlenceli ve güzel bir çerezlik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
gundamaster

School Days 3/10

Erkeklere güven olmaz, kadınlar da aptaldır gibi alelade bir mesaj veren oldukça sığ bir seriydi. Şu 3 puanını da güzel çizimler ve müziği için verdim yoksa 1'den yukarı puan asla alamaz. VN uyarlaması olması nedeniyle haremin dibine vurup hentainin köşesinden dönmüş bir seri. Zira baş karakter seride kazanovanın Allah'ı olmuştu tabiri caizse. Süpriz sonu da zaten zorlama ilerleyen senaryo gereği olması gerekendi ve çokta etkilemedi beni. Anime bir yerden sonra çok bariz bir şekilde tahmin ediliyor.

Tokyo Magnitude 8.0 9/10

Tokyo'da deprem, depremde bir başlarına kalan iki kardeş ve depremin getirisiyle aralarındaki bağın kuvvetlenmesi, daha önceden edilmiş sözler, pişmanlıklar ve dahası. Depremle ilgili bir anime gibi görünebilir ama karakterler ve aile içi ilişkilerin aslında ön plana getirildiği bir seri Tokyo Magnitude. Deprem gibi zaten dramaya çok müsait yapı taşıyan doğa olayı dolayısıyla, izlerken boğazım düğüm düğüm oldu. Burun sızlamasını uzun zamandır tatmamıştım seri sayesinde epey tattığımı dile getirmeliyim. kısaca oldukça başarılı bulduğum bir yapım oldu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Rose Of Versailles 10/10

Nasıl tanımlamalı ki bu seriyi? Hakkında neler söylenirse yeterli olur? Ne yazarsam yazayım eksik olacağını düşünüyorum ama yine de yazmak istiyorum.

Fransız ihtilalini konu alan animede, Fransız ihtilali öncesi kraliyet ailesinin yaşamı ve halkın durumunu gözler önüne seriyor. Kraliyet her gün balolar verip bolluk içinde yaşarken, kendi halkının açlıktan kırıldığını görmezden geliyor. Bu görmezden gelme halkı ayaklanmaya kadar götürüyor ve Fransa' nın soyluları böylece kendi sonunu getirmiş oluyor.

Seri 79 yılına ait bir seri, 35 yıllık bir seri neredeyse. Çizim konusunda hiç yadırgamadım, sevmemezlik durumum olmadı. Böyle bir seriyi bunca zaman bekletmemeliydim. Gerek müzikleri olsun, karakterleri olsun her açıdan beğendiğim bir seri oldu. Yalnız ilk 10 bölüm boyunca günde 1 bölümden fazla izleyemem dedim seri için. Seride çok fazla arkadan iş çevirme var ve birini selamlamadığın için neredeyse savaş çıkıyor. Ne kadar garip gelse de o zamanın psikolojisi öyleymiş demek ki.

Seride karakterlerden biraz bahsedecek olursam, yan karakterleri saymazsam ana karakterlerden pek sevmediğim karakter yok. Antoinette duygularını saklamayı başaramayan, başarısız bir prenses. Kral ise karar vermekten korkan, ürkek bir kral. Antoinette ile evliliğinde onu elinde tutmayı başaramamış ve Fersen ile Antoinette arasında söylentiler çıkmasına sebep olmuş bu durum. Kral krallığını yapamamış kısacası.

Andre seride en acıdığım karakter. Oscar'ı seviyor ama Oscar bunu uzun bir süre anlayamıyor. Anladıktan sonra da bence iş işten geçiyor artık, birlikte olsalar da artık hiç bir şey eskisi gibi değildi.

Tek gözünü kaybettikten sonra Andre' de bir şeyler değişti zaten. O eski Andre olmadı, neşeli Andre'yi göremedik bir daha.

Oscar' a söyleyecek pek bir söz bulamıyorum. Adaletli, erkek gibi yetiştirilmiş bir kız ama ona rağmen çoğu kişiden daha iyi bir asker, kumandan. Fazla söze gerek yok Oscar hakkında. Her açıdan mükemmel bir karakter.

Fransız ihtilalinin bu şekilde anlatılması çok hoşuma gitti ve artık aklımdan çıkacağını hiç sanmıyorum. Keşke tarihi olayları bu şekilde görebilsek de aklımıza tamamen kazınsa.

Bu da Marie Antoinette' nin gerçek hayatta görünümü.

Tarihe meraklıysanız kaçırmamanız gereken bir seri. Fransız ihtilalini bir de Rose of Versailles' den dinleyin. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Eureka Seven 6,5/10

İnsan seriyi sevmeyince gözüne her şey batar oluyor. Bazı şeyleri biraz abartmış olabilirim. Ben beğenmedim pek seriyi. Beğenmediğim faktörleri sıralayayım:

1)Renton. Ergen bir karakter zaten kendisi ama artık yeter Renton dediğim çok oldu. Eureka, Eureka dedi, sonra gemiden ayrıldı. Gitti başkalarına mama, papa dedi. İnsanda biraz ölen ailesine saygı olur. En azından de, ölen anne babama saygısızlık olur diye. Sonra oradan ayrıldı, adamlar bizimkileri öldürmeye geldi. Holland öldürdü diye ağladı bir dünya. Her şekilde sıktı beni. Olmaz olsun böyle karakter.

2) Neredeyse çoğu karakterin çocuk gibi davranması. Adamın ailesi ölmüş, yas tutmak için öldükleri yerde 5 dakikalığına iniyor. Dominic-kun hemen kornaya basıyor. Neymiş, savaşta ailesi ölen tek o değilmiş. Biraz saygın olsun insana. Anemone seni seçmedi diye kendinden geçtin resmen. (İlk kısımda tabii, her karakter bunalımda seride zaten.)

3) Mechaların kayak yapması. Yahu, kayak yapmayan tür de var, kayak faktörü benim hiç hoşuma gitmedi.

4) Mechalardan kan benzeri sıvı çıkıyor. İlk başta mechadan nasıl böyle bir şey çıkar dedim, cansız bir varlık sonuçta. Tamam mechaların kesildiğinde falan bir sıvı çıktığını görmüştüm başka serilerde ama bunda kırmızı olması özellikle ilgi çekici. Karakter ile hiç bağı yok mechaların, mechanın kolu kesildi, karakterin de kesildi gibi bir durum değil yani. Bildiğin kan çıkıyor veya kan benzeri bir sıvı. Rahatsız edici.

5) Tatmin edici bir savaş yok. Nirvash zaten serinin en güçlü mechası. Anemone ile savaştı ama 1. de biraz zorlandı, 2. de ise zorlanmadan yendi. Başka da öyle kafa kafaya bir savaş yok. Aksiyon sahneleri açısından pek tatmin olmadım.

6) Eureka'nın vicdan yapmasını izlemek için 45 bölüm sonra çocukların gerçek anneleri aklına geldi. Sen annemizi öldürdün ama anne dedik sana, daha önce de böyle sıcak sarmalandım ama soğudu gibi laflar. 45 bölüm aklınız neredeydi? Zoraki drama sokma derim ben buna.

Renton koluna 2-3 kere taş ile vurdu, adam yataklara düştü, ateşleri çıktı. Acısına katlanamadı. Güya Eureka' nın bedeni değişti diye o da kendini değiştirecek. Erkeklik taslıyorsan acısına katlan bari. :)

Son 2-3 bölüm güzeldi onun hakkını vermem lazım ama geri kalan bölümler boyunca sıkıcıydı benim açımdan. Son 2-3 bölüm içinde yüksek puanlar veremeyeceğim seriye. Benim hoşuma gitmedi seri ama gidene de bir şey demem. 45 bölüm boyunca benim açımdan sıkıcı geçen bir seriydi. Karakter gelişimi açısından yine iyiydi diyebilirim. İzlemeyi düşünenler bir şans verebilir, hoşunuza gidebilir belki.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?