Jump to content
  • Kayıt Ol

En Son Hangi Animeyi Bitirdiniz?

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Bayonetta: Bloody Fate serisinden bahsedecektim lakin @gundammaster gayet iyi açıklamış. Aynı şeyleri, yada dolaylı yoldan aynı sonuçlara çıkacak sözleri tekrardan sarf etmenin bir mantığı yok.

8/10

Bu puan farkı da sevdiğim seiyuu'dan kaynaklanmaktadır. ^^'

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kotoura-San 5/10

İlk bölümlerde seri iyi ve komedisi de fena değildi diyordum. Bazı arkadaşlarla konuşurken ilk yarısındaki gibi devam etse çok daha güzel olurdu deniliyordu. Ben ona pek katılmıyorum. İlk kısımdaki gibi devam etmesi pek mümkün değildi bana göre. Neyse, bunu bir kenara bırakalım.

Komedisi için izleniliyordu seri benim için, Manabe' nin düşünceleri ve Kotoura' nın buna verdiği tepkiler yine seriyi izlenebilir kılıyordu ama şu detektif olayında işler değişti. Çok zorlama olmuş o kısım. Hani bu kız akıldan geçenleri okuyabiliyordu? Zanlının yanında ama hiçbir şey duyamadı Kotoura. (Tamam istediğinde bakıyor diyelim hafızaya. İşine gelince hakkında söylenenleri gayet iyi duyuyor Kotoura.) Bir insan hiç düşünmeden saldırıya geçmez elbet. Onu geçtim, bir insan neden çatıya koşar köşeye sıkışacağını bile bile, onu da geçtim Manabe daha nerede olduğunu bilmeden çatıya çıktı bu kız ama Manabe-kun deyince bir anda yanında bitiverdi. Kotoura 2-3 laf söyledi, zanlı bir anda şiddeti bıraktı.

Bir de sonunda annesi de geldi Kotoura' nın evine, tam mutlu sona bağladılar. Yani neresinden tutsam elimde kalıyor serinin. Böyle seri olmaz olsun dedirtti bana.

Sadece komediye odaklansa yine daha yüksek bir puan alabilirdi benden ama böyle işin içine başka şeyler de katarak çorba yapmalarını ben beğenmedim. Yaptıkları çorba da pek başarılı olmamış zaten. 11. bölümün ortasında bırakacaktım neredeyse seriyi. Zaten 12. bölüm de ova gibi bir şey.

Pek tavsiye edeceğim bir seri değil. İzleyeceklere başka serilere yönelmelerini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kuuchuu Buranko | 9/10

Serinin yönetmeni Nakamura Kenji, kendisini kısa da olsa bir bölümde göstererek arsızlıktan geri durmamıştır. Mononoke gibi bir çalışması vardır ki kendisinin en büyük referansıdır.

[fieldset=Hakkında]

opening

Hikaye | 8/10

Bir psikiyatrist olan Irabu Ichiro kendisine gelen hastalar ile -öyle görünmese bile- ilgilenir ve sorunlarını çözmeleri konusunda -öyle görünmese bile- yol gösterir. Doktorumuz, türlü sorunlarla boğuşan hastaları kadar bile normal görünmemektedir aslında. Zaten hikayede normal birinin işi ne ki?!

Karakterler | 8/10

-Ana karakter Irabu Ichiro tam manasıyla üçü bir arada. Üç farklı görünüş ve bu görünüşler ile benzeşen anormal kişiliklere sahip. Ekrana üçlünün seri paslaşmaları şeklinde gelir.

-Gözlere ziyafet hemşiremiz Mayumi-chan doktorumuzun en büyük yardımcısı, kolay değil hastalara iğne yapmak.

-Serimizin bir diğer vazgeçilmez karakteri Fukuicchi. Tıp dili ile bahsedilen bir hastalık üzerine çat kapı ekranın ortasında çıkar. Bizi bahsi geçenin ne olduğu konusunda güzelce aydınlatır ve araştırma yapma zahmetinden kurtarır. Aynı zamanda izleyicilerde hatalı bilgilerin oluşmasını önler.

gg_Trapeze_-_11_A52EC62020-04-39.jpg

gg_Trapeze_-_01_39CF6F3000-37-59.jpggg_Trapeze_-_11_A52EC62018-11-55.jpg

gg_Trapeze_-_11_A52EC62020-00-45.jpg

-Hastalarımız ise işin sürprizi.

İzlenebilirlik | 9,5/10

Seri ilgi çekmeyi biliyor: karakterler, hastalıklar, tedaviler... Ben izlenilir kılan en önemli etkenin anlatımda kelimelerden ziyade öne çıkarılan maharet örneği animasyonu ve birbirleri ile ilintili hikaye örgüsü olduğunu düşünüyorum.

Hikaye, belli zaman aralığı içerisinde geçmekte ve her bölüm yeni bir hasta mercek altına alınırken, aslıda hepsi aynı zaman diliminde rol almış bütünün birer parçaları halindedir. Biz önümüzdeki parçaya odaklanmışken diğer parçalarla da dirsek temasındayız. Bölümdeki hastanın kaldırımda yanından geçen biri esasında kendi rolünü yaşayan bir diğer hasta olabilmektedir. Bu kurgusu seriye dikkati iki katı arttırmaya doğal bir güdü oluşturuyor ve yüksek bir dinamizm sağlıyor.

Animasyon | 10/10

Serinin en harika noktası... Anlatımda bu kadar çeşitli materyali denemek aslında dezavantaja dönüşmeliydi, fakat o denli zekice kullanılmış ki sözcüklere gerek bırakmamış. Animasyonda içerik bilinen gerçeğe yaklaştığı gibi yine ustaca renklere karışabiliyor. Olaylara ilgisiz karakterlerin yapaylıkları kağıt inceliğinde yansıtılabiliyor iken, etraflarındaki olaylara algı oluşturduklarında canlanma ayini yaşamaları ve şişerek boyut kazanabilmeleri alkışlanası detaylarındandır.

Müzik | 9/10

Zevkle dinlenir.

ending

[/fieldset]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bayonetta: Bloody Fate 8/10

gelecekte görmeyi beklediğimiz cosplay karakterini tanımak adına keyifle izlediğim bir yapım oldu, her ne kadar ana karakterimizi daha farklı mecmualarda çok farklı şekillerde tanımış olsamda bu yapım sayesinde gerçek kimliğini öğrenmiş oldum, beni büyük bi yanılgıdan kurtaran dostumada buradan teşekkürü bir borç bilirim zira ben hatunu çok yanlış tanıyormuşum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
gundamaster

Iron Man: Rise of Technovore 7/10

Geçtiğimiz dönemlerde izlediğimiz Marvel animeleri ve onların çoğunun başarısız olmasına karşın, karşımıza çıkan bir başka Marvel animesi daha. Hem seriye hem de diğer animelere oranla briaz daha tutarlı bir yapımdı bu film. (X-Men'i hariç tutuyorum)

Ara ara konuda felsefe bile yapıldı. Bununla hikaye derinleştirilmeye çalışılsa da biraz ele yüze bulaşmış olduğunu söylemek gerek.

Kötü ve vakit kaybı olduğunu söyleyemeyeceğim yine ilgiyle izletti kendini. İngilizce dublaj olarak izledim çünkü Amerikan bir hikayeyi Japon dublajı ile izlemek bana pek keyif vermiyor. İngilizce kastı da oldukça başarılıydı. Punisher karakterini Walking Dead'den tanıdığımız Norman Reedus seslendirmişti. Bu ses ile Punisher'a 10 dk.dan fazla yer verilmeliymiş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Emma serisi 9/10

Tsunderelerden fenalık mı geldi?

Tam çiftimiz birleşecekken oğlana sırnaşıp aklını çelen koca şeyli kızlardan illallah mı dediniz?

Klasik ama vazgeçemediğimiz shojoların altın kuralı üçlemeden (önce bir türlü açılamaz, kesin yanlış anlaşılma olur, üzerine de kıskançlık) ayrıca mı illallah ettiniz?

Sürekli saçma salak şeylerin ortaya çıkmasından dolayı "yahu bi romantik anime izlicem diye on tane kalp krizi geçirip bi de kanser mi olucam hınggggg" mu diyorsunuz?

işte bu anime size göre. romantizmi, gerçek hayat alıntısı, muhteşem tarih işleyişiyle ve mekan çizimleri dozunda herşey. (yanmış crystal palace'ı gezdiler bi de, çook güzeldi!)

çooook beğeneceğinize eminim, bayan olsun erkek olsun.

1 puanı neden kırdım? sonu aceleye getirilmiş belli. mangası, ikinci sezon animeden 1 sene sonra bitmiş, şimdi ona başladım daha tatmin edici bir son olacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

[bimgx=600]

http://puu.sh/7mifF.jpg[/bimgx]

Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin 8/10

Gelecek nedir? Kendi ellerinizle bir gelecek yaratabilir misiniz? Şu anki zamandan 1 dakika, 1 hafta ya da 1 ay sonrasını hesaplamak mümkün müdür?

Mirai Fukuin var olan Kara no Kyoukai romanının Mobius Ring ve Mobius Link hikayelerini bu filmiyle konu alıyor.

Mobius ring hikayesi geleceği tahmin eden iki kişinin etrafında şekillenip gücün iyiye ve kötüye kullanılmasındaki gerçekliği yansıtıyor. Biri liseli bir genç kız olup insanlara gücü ile yardım etmek istediği halde gücünün kendisinde epey zorluklar oluşturduğunu betimlerken, diğer karakterimiz gücünü insanların üzerinde bir tehdit unsuru oluşturacak şekilde tehlikeli boyutlarda kullanıyor.

Bu hikayenin tam ortasında ise genç kıza sert ama sıcak sözleri yardım eden Kokutou Mikiya ile tehdit unsuru genç erkeğe sert bir ders veren Shiki bulunmakta.

Hikayenin ikinci yarısı ise ilk hikayedeki genç erkeğin 10 yıl sonrasında günahlarının bedelini ödercesine küçük bir kızla ilgilenmesini anlatıyor. Tabi bu kısım aslında bu kadar basit değil. Shiki'nin benliğine de göndermeleri mevcut.

Belki de ikiye ayrılmış hikaye yapısıyla seyirciyi çokta içine çekemiyor Mirai Fukuin. İlk hikaye daha aksiyonvari olsa da çok fazla aksiyona boğmuyor. Daha çok iyi ve kötüye kullanılan gücü, farklı yönleriyle ele alıyor.

İkinci hikaye ise oldukça durağan olmasından dolayı hemen sonuca ulaşmanız gerektiğini düşündürtüyor.

Hikayenin ikiye bölünmüş olması arada anlatılmamış kısımlar olduğu hissini veriyor. Belki de seyirciyi düşünmeye iten unsurdu bu. İzlerken karakterler arasındaki ilişkiyi bir nevi çözülmesi gereken bir bulmaca gibi düşünüyorsunuz.

Ufotable'ın animasyon konusunda artık çok başarılı bir firma olduğunu biliyoruz. KnK filmleri de ufotable ile bütünleşmiş yapımlar. Yine harika bir görsellik vardı.

Müzikler Kalafina'dan. Film başında sözler gelemeye başladığında arkadan çalan müzik Kalafina için ben buradayım diyor. Film içi müzikler genellikle beni çok etkilemedi.

Ishida Akira'yı filmde duymak çok keyif verdi. Gelecek hesaplmalarını yaparken takındığı ses tonu muazzamdı.

Sonuç olarak güzel bir filmi ama bir Mujun Rasen keyfinde diyemem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Sword Art Online

Bir MMORPG oyununda sıkışıp kalmış ergenin hayretler veren yaşam öyküsü.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kokoro konnect 8/10

Mondaiji-tachi... 5/10

izlemeye karar verdiğimde arkadaş bu bayağı güzel ana karakter çok güçlü felan demişti. Haklı olsa da animede ana karakterin güçlü ve zeki olması dışında pek birşey yoktu zaten bayağı ortada bir sonla herhangi bir duygu yoğunluğu yaratamadan bitti gitti

Maria Holic 7/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

black jack ova 10/10

3 senedir hiç bir seriye 10 vermemiştim! büyüksün burakku cakku sensee!!

anlatamam, izlemeyen izlesin yaşasın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Kaze Tachinu

Filme dair bir inceleme yazmak isterdim fakat buradan 3 arkadaşla beraber yorumlaşacağız ona istinaden ne puan veriyorum ne de analiz edebiliyorum filmi onların keyfini kaçırmamak adına.

Sinemalarımıza gelmişken gitmek lazımdı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

black jack ova 10/10

Osamu Dezaki gerçekten çok büyük bir ustaydı. Çocukken izlediğim tüm o serilerini izlerken o dönemde elbette bunu anlayamazdım ama Black Jack'i ilk kez 2002 gibi izlediğimde bunu hiç olmadığı kadar iyi kavramış, sonrasında bulabildiğim tüm yapıtlarını izlemiştim. Bu minvalde diğer arkadaşlar için burada da belirtmek isterim ki, Black Jack tıpkı kendisinin tüm eserleri gibi gerçek bir başyapıta gösterilmesi gereken saygıyı hakeden işler içerisinde. İzlediğinizde sebebini daha iyi anlayabileceğinize inanıyorum. İnsanlar Miyazaki'yi, Clamp'ı gözleri kapalı sevedursunlar, Osamu Dezaki eserleri ilelebet Anime türünün en önemli anlatı örnekleri olarak ileriye ışık tutmaya devam edecek kanımca.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

black jack ova 10/10

tavsiyeniz üzerine izlemeye karar verdim,nereden izleyebilirim türkçe alt yazılı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tavsiyeniz üzerine izlemeye karar verdim,nereden izleyebilirim türkçe alt yazılı

çok yakında :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Kill la Kill 9/10

belkide şu anada kadar izlemiş olduğum en garip sıradışı animeydi diyebilirim :) hayatımızın içine işlemiş ve seride de anlatıldığı gibi artık bir parçamız haline gelen giysilerin bu denli bi yaklaşımla anlatılması gerçekten ilginçti, gayet başarılı olmuş bence hatta gelecek sene '2014'ün en garip ve başarılı' serisi die bi oylama başlığı açılırsa direk oyumu vereceğim bir yapım olacaktır ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gankutsuou 10/8

Artık animelerden sıkılmaya başladığım bir dönemde böylesine iyi bir animeyle karşılaştığıma seviniyorum. Beni bazı yerlerinde ağlatan ve gerilime uğratan ilginç bir yapım. Gerçekten Thriller kategorisine uygun. Ve de çizimleri tuhaf olsa da bence bir sanat eseriydi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gundam AGE ilk 15 bölüm 7/10

Tahmin edilebilir bir hikayesi vardı bu ilk kısımda. Grodek'e üzüldüm, haklı olduğu savaşta mahkum edildi. G-Exes baya güzeldi ama renk olarak bembeyaz kalıp olacağına, az az kırmızı siyah falan desenlere sahip olsaydı çok daha hoş olurdu. Ninja Gundam çok hoşuma gitti dizayn olarak. Elinde biberonuyla savaşa giren Demon Boy Desil nedir ya, sırf bu gibi karakterler yüzünden soğuyorum mechalardan. Esas kızın öleceğini dediğim gibi tahmin etmiştim ama çok klişe gitti. Yan karakterlere yeterince yer verilmedi 15 bölümde. Woolf bile çok az gözüktü. Grunt mecha dizaynları sinir bozucuydu, Zaku'nun bacağını, Tieren'in kolunu, bilmem neyin kafasını alalım karma birşeyler yapalım demişler sanırım, direk orijinal Zaku yada orijinal tasarımlar görmek isterdim. Düşman robotlar ile alakalı güç dengesizliği de gözüme çarptı. Düşmanları sadece Gundam altedebilecekse, üç beş Gundam daha üreteydiniz? Blueprintlerin kökünü mü kuruttunuz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Craymore ; şu ana kadar gördüm en kötü sonlardan biriydi. Sanki zoraki bir durum olmuşta böyle bir son kurgulamışlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Craymore ; şu ana kadar gördüm en kötü sonlardan biriydi. Sanki zoraki bir durum olmuşta böyle bir son kurgulamışlar.

Claymore diyorsan eğer, filler zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Madoka: Rebellion (3rd Movie)

Seriyi unutmama ramak kalmışken çok uzun süredir beklenen filmi hemen izledim. Hep pintiliğiyle bilinen SHAFT kesenin ağzını açmış da açmış, ortaya yine seride olduğu gibi birkaç animasyon tekniğini barındıran bir görsellik çıkmış. Stop motion, cel animation, CGI, 3D vs. derken Madoka kendi içinde resmen bir animasyon festivaline dönüşmüş.

Fakat...

Serinin kolajı olan ilk iki filmin aksine Rebellion -beklendiği üzere- yepyeni bir hikaye anlatıyor... lakin nedense bana Madoka Magica 0'ı anlatıyor gibi geldi. Senarist Urobuchi Gen'in belirttiği gibi bu film, serinin kapanış şarkısı Magia'nın liriklerine paralel bir yolda seyrediyor ama çok dillendirilen "Döngü" kavramını tema olarak seçerek seriden pek de ayrı düş(e)memiş oluyor. "Zanlı"nın kim olduğu çok çabuk bir çıkarımla bulunabiliyor ve o noktadan sonrası QB ile bayır aşağı tadında ilerliyor.

Yıllar süren beklentileri 2 saat ile karşılayabileceğimi sanmaktan vazgeçmem lazım sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

images?q=tbn:ANd9GcTZ-VUkNgyNiUilG3c_F4dJMagtbHUlXw0MmyymBe4Bco_vSKbTQw

Gundam: Build Fighters

Dürüst konuşacağım: İlk 5 bölüme dek seriyi bir şekilde izleyebiliyordum ama son 20 bölümü sadece atlaya atlaya izleyebildim. Bundan daha kötü seri yapabilmeleri bana olası gelmiyor. Trivial göndermelerle durumu kurtarmaya çalışmışlar ama seri zaten reklam filmi olmak dışında işlev görmüyor. Bazı combat'lar oldukça iyiyse de (Build Strike FP vs Zaku Amazing, Build Strike FP vs Fenice, K9 vs Kampfer Amazing gibi) bunlar sadece anlık olarak eğlendiren kısımlar oluyor ve bunlar ya sürmeleri gerektiği kadar bile uzun değiller yada bitmemesi gereken şekillerde sonuçlanıyor. (Bkz yağ sürme muhabbetleri)

Özellikle serideki combat mantığını sabit değişkenlere bağlamamış olmaları yüzünden "yok Gunpla'ma pamuk doldurdum" yok "Gunpla'ya yağ sıvadım" türü açıklamalar offfffff dedirtmekte. Ball ile Shytarn, Jegan ile Devil Gundam, Abigorn ile Alvatorre indirebilmek hani masaüstü RPG türü birşey için bile fazlasıyla trajikomik. Sandık bulmaca, yarışmaca, beyzbol vs kısımları Gundam'a 35 yıldır yapılmış en büyük hakaret ssayılabilir. Tüm bunlara bir Boss savaşı bile olmayışını ekleyin.

Orijinal Mecha tasarımları içerisinde kiti olanlar hiç de fena değil ama bu seriyi kurtarmaya da yeterli değil.

Seiyuu kadrosu çok iyiyse bile bu bir artıya dönüşemiyor. Sadece Meijin dövüşürken çalan flamenco müzikler hatırlanabilir nitelikte. İlk açılış şarkısı dışındakiler ise -kanımca- resmen facia.

Gunpla Builders bile 40 küsür dakikalık bir OVA olarak benzer bir konsepti daha az öz şekilde sunabilmişti. Yerden yere vurulan AGE bile en azından hatırlanabilir karakterlere, ortalamanın çok üstünde OST'a ve Gundam konsepti için yaratıcı fikirlere sahipti. Build Fighters ise tüm kredisini gereksiz şekillerde harcayıp "nasıl olsa izliyorlar" mentalitesine sığınıp ötesine uğraşmayan bir yapım. Öyle ki Masami Obari yada Kawaguchi'nin çoğu yerlerde seriyi oyun hamuru niyetine kullandığını düşündürüyor. Geriye herhangi bir fanboy'un bile çok daha iyisini yazabileceği bir sözde senaryo, Gunpla dövüştürmek dışında kişiliği olmayan karakterler ve vasatlık sınırında dalgalanan animasyonlar kalıyor.

Build Fighters'ın yegane katkısı 15 seneden uzun zaman önce çıkmış kitlerin revizyon versiyonlarına fragman olmak. Kısaca Gundam olayına yeni girmiş arkadaşların ısrarla uzak durması gereken, Turn A ve G'nin, hatta BB Senshi Sengokuden'in varlığına rağmen bile tümüyle boş ve külliyattan izlediğim en kötü seri olduğunu söyleyebileceğim bir yapım kanımca.

2/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi seriyi o kadar beğenmemişsin ki adini yazmaya bile tenezzül etmemişsin ya da ben kaçiriyorum :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gundam: Build Fighters

Dürüst konuşacağım: İlk 5 bölüme dek seriyi bir şekilde izleyebiliyordum ama son 20 bölümü sadece atlaya atlaya izleyebildim.

2/10

Oy... İzlemeyi düşündüğüm bir seri daha başlamadan çöpe gider...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Oy... İzlemeyi düşündüğüm bir seri daha başlamadan çöpe gider...

O kadar peşin hükümlü olma adaş, Turn A ve Victory Gundam'dan daha eğlenceli ve izlenebilir bir seri Gundam Build Fighters.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O kadar peşin hükümlü olma adaş, Turn A ve Victory Gundam'dan daha eğlenceli ve izlenebilir bir seri Gundam Build Fighters.

Sanırım en az sevdiğim iki Gundam serisidir o yazdıkların, üçüncü olarak Build Fighters'ı eklemeye pek niyetim yok valla. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?