Jump to content
  • Kayıt Ol

En Son Hangi Animeyi Bitirdiniz?

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Kabaneri: 8/10

Son bölümünü bugün izledim ben de. Animeyi beklentim olmadan izlemiştim ama beğendim. Güzeldi. Az bölüm olması eksi yanıydı. Ben de senaryonun biraz yetersiz olduğunu düşünüyorum. Animasyonları ve çizimlerin uyumu güzeldi bunu söylemeden geçmeyeyim, farklı sayılır normalden.

Bu arada ne gerek vardı bilmiyorum ama güzün 2 tane recap film çıkacakmış. Bunun yerine devam etselerdi, üzerine koysalardı filan daha güzel olurdu.

Sakasama Petama 8/10

Toki wo Kakeru Shoujo 5.5/10

Bakemono no Ko 6/10

Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta? 7/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bi Koutetsujou no Kabaneri de ben diyorum. 8/10 Gayet başarılıydı, yalnız klişe kullanımı konusunda abartıya kaçtı, yoksa Shingeki no Kyojin kadar çok konuşulacak bir anime olabilirdi, yine de kartlarını yanlış oynamasına rağmen, keyifle izlettirdi kendini. Gerçi sezonun en reyiz karakterini klişe olsun bizim olsun diyerek harcayıp büyük günah işlediler ama belliydi zaten o karakterin öleceği.

Şu iki karakter yer aldıkları çok ufak anlara rağmen seriden epey keyif almamı sağladılar. [bimgx=600]http://i.imgur.com/WSaZmyq.jpg[/bimgx]

[bimgx=600]http://i.imgur.com/6fiIZMy.jpg[/bimgx]

Uchuu Patrol Luluco'yu da izledim. Trigger stüdyosunun yeni sembolu oldu Luluco hanım. Stüdyonun elinden çıkan her yapıma irili ufaklı göndermeleri bulunan FLCL ayarında düşünmeden gül-geç tipi bir komedi serisi yapmayı başarmışlar, kısa süresi de eklenince çerez niyetine çok güzel izlendi. Trigger yine animeyi kurtardı. \o/ 8/10

Finalde See You Next Trigger Animation diyerek, Little Witch Academia'ya da yeşil ışık yaktılar. Öyle de ayrı bi güzel incelikleri oldu. Trigger işte ya, anime sektörünün gerçek reyizleri. :@:

Bakuon!!'u da son bölümüyle noktaladık. Benim beklentilerimi karşıladı, K-On!'dan halliceydi zaten, moe faktörünü, slice of life komedi unsurlarını ve motosikletle alakalı kısımları güzel güzel kombinlediler. K-On!'u seven bunu da sever, Mio'yu seven Rin'e aşık olur. Tahmin ettiğimden çok ero gönderme vardı yalnız, o yönüne şaşırdım. 9/10

@Kudo: İnternetsiz mi kaldın abi sen? Sağlam yardırmışın valla. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kudo: İnternetsiz mi kaldın abi sen? Sağlam yardırmışın valla.

Yok yahu, hepsini "en son" izlemedim ama yakın zamanda izledim sayılır. Hazır mesaj yazmışken aklıma geleni yazıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Uchuu Patrol Luluco 8/10

Açıkçası izlerken hiçbir beklentim yoktu, YouTube üzerinden izledim hatta. Genelde hep yaprak sarma sararken izlediğim bir seriydi :011:

Ben Panty Stocking'den antremanlıyım, tam da beklediğim şekilde bir twist oldu. Soredemo Machi wa Mawatteiru tadında sahneler vardı, kalbimi parçaladı. Inferno Cop zaten çok şaşırttı, adamım ya :@: Triggerverse kurdular iyice mini serilerin karakterlerini birleştiriyorlar. Keşke Scanty ve Kneesocks da gözükseydi, Hell sonuçta. PSG resmen üvey evlat oldu, biraz bu yüzden uyuz oluyorum Trigger'a.

Sonu çok tatlıydı ya kalbimi eritti. Nova çok yakışıklı bir karakter zaten, benim de kalbimi çaldı :P Geek-boy kadar yakışıklı değil gerçi. PantyxGeek-boy OTP.

Kill la Kill de eklenmiş referans yapılan animelere ama göremedim, KLK ile ilgili ne vardı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Uchuu Patrol Luluco 8/10

Kill la Kill de eklenmiş referans yapılan animelere ama göremedim, KLK ile ilgili ne vardı?

7. bölümün tamamı Kill la Kill üzerineydi, referanslar barizdi zaten, KlK izlemiş olsaydın kaçırmana imkan yoktu. Şu linkte spoiler içinde var bazı referanslar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

7. bölümün tamamı Kill la Kill üzerineydi, referanslar barizdi zaten, KlK izlemiş olsaydın kaçırmana imkan yoktu. Şu linkte spoiler içinde var bazı referanslar.

Haaa o Life Fiber olayını yakalamıştım ama aklımda bile kalmamış. 7. bölümü izledikten sonra uzun bi süre izlememiştim zaten bugün bitirdim. Bir de OST olayı varmış sanırım o da benlik değilmiş. Ya ben zaten ne kadar zorlasam da bitiremeyeceğim KlK'yi, fanservis sebebimi belirtmiştim. Çıplaklıkla ilgili bazı sahneler ne kadar ustaca olsa da, bazen de bir o kadar midemi bulandırdı malesef. PSG de mesela cinselliği çok güzel kullanan bir seriydi. Luluco'da ipin ucu kaçmadı şükür. Neyse sağolasın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

214438g.jpg

Madoka Magica 1-12 ,arşiv animesi diyebilirim ,bir iki bölüm sabredince rengini tadını ele verdi.Cadı ,cin ,mekanlar biraz bana mushishiyi hatırlattı onun dışında çizimler ve renklendirmeler çok iyi,Puan olarak 10 üzeri 8 yeterli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kiznaiver 8/10

Animeyi ben epey beğendim, lighthearted bir seri olmuş, öyle ciddi bir anime değil ama insan duygularını ele aldığı için de tamamen laylaylom bir anime de olmamış. Bazı kısımlar hızla geçildi, bazı karakterler neredeyse hiç işlenmedi, ama hikaye tatlı bir sonuca ve bariz bir twiste bağlanıp kapandı. Güzel bir seyir oldu, özellikle Trigger stüdyosunun barındırdığı sanat yönetmenlerine ayrıca bir alkış gerek, değişik şeyler denemekten korkmamaları stüdyonun hem sevilmesini hem de nefret edilmesini sağlıyor sanırım, ben seven taraftayım. Şu ana kadar izlemiş olduğum her Trigger animesi beni tatmin etmeyi başardığı için Sasuga Trigger, animeyi kurtarmaya devam et lütfen! :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...
gundamaster

DMC: Detroit Metal City 6/10

Vaad ettiği komediyi beni pek açmadı. Sırf bel altı ve daha çok balgam esprileri ile doluydu. Arada güldüğüm noktaları vardı ama bu kadar çirkinliğin arasında devede kulak gibi kaldı.

ReLIFE 8/10

Kaizaki ilacı kullanıp gençleşti seride benim içinse aradığım özellikleri sağlayan beni kendime getiren bir ilaç gibiydi. Liseli psikolojisini komedi ile harmanlayıp büyükçe dersler veren bir seriydi. Epey hoşuma giden dialoglar ve sahneler vardı. Romantizmi de çok güzel kullanmıştı. Mangasına kesin bakacağım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Baby Steps 1 / 2

İlk sezon güzeldi. Ama ikinci sezon birinci sezonun aynısını gördük hiçbir değişiklik olmadı. Kazandığı maçların ya aynısını kazandı kaybettikleri maçların aynılarını kaybetti.

Hayal kırıklığıydı benim için.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Orange 10/7

Mangayı okuduğumda *Neden?* bu kadar beğendiğimi anlayamadım... İzlediğimde açıkçası hiç beğenmedim diyebilirim... Belkide bazen bazı animeler duygusal açıdan farklı şekilde izlenebiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mobile Suit Gundam Seed - 9/10

Beğenirsiniz beğenmezsiniz kendi kişisel zevkinizle alakalı ama gerçekten izleyenler ve olaylar arasındaki bağlatıyı kurabilecek seviyedeki insanlar için gayet tatmin edici bir yapım olduğunu düşünüyorum. Bahane üretmek isteyen yine üretir tabii ama objektif olmak lazım.

Mobile Suit Gundam Seed Destiny - 8/10

Hikaye Seed'den 2 yıl sonra yine klasik Gundam hijack olayıyla başlıyor. Bir kez daha olayların fitili ateşleniyor. İçerik açısından verilen mesajla gayet örtüşse de gerçek dünya için de gayet geçerli bir son bizi bekliyor.

Mobile Suit Gundam Seed C.E.73: Stargazer - 7/10

Seed ve Seed Destiny'de gerçekleşen olaylara paralel geçen hikayede yan karakterlerden bazılarıyla karşılaşıyoruz ve ana serilerdeki olayların etkileri burada da açık bir biçimde görülüyor. Minor spoiler tehlikesi içerdiği için seriden sonra izlenmeli. Hikaye açısından fena bir yapım değildi.

Mobile Suit Gundam Seed Destiny Final Plus: The Chosen Future - 6/10

Seed Destiny'deki son 2 bölümü ele almışlar. Benim gibi animeyi Seed Destiny'nin BD Remaster versiyonundan izleyenlerin gözlerinin kanamasına neden olacak bir video kalitesi var. Epilogue kısmındaki konu anlatımında ve olaylara bakış açısındaki objektiflikte farklılık var.

Mobile Suit Gundam Seed: After-Phase Between the Stars - 7/10

Seed ve Seed Destiny arasındaki geçiş sürecinde geçen bu yapımda Seed'deki son savaş sonrası kaybedilen ve kazanılanları ele almışlar. Olmasa da olur denilebilecek yapıda olmasına rağmen aradaki boşluğun doldurulması açısından gerekli sayılabilir.

Mobile Suit Gundam Seed: Seed Supernova - Tanekyara Gekijou - 9/10

4'er dakikalık küçük bölümlerden oluşan bu parodi serisi Seed ve Seed Destiny boyunca anlatılan hikayedeki olay örgüsünü değiştiren repliklerin ele alınıp güzel bir şekilde mini hikayeye yerleştirilmesiyle yapılmış. Şahsen beğenimi kazandı.

Mobile Suit Gundam Seed MSV Astray - 7/10

MS toplayıcılığı yapan elemanların mecha'larının gösterildiği kısa ama güzel iki OVA yapımı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kimi no Na wa. 10/6

Neden mi 6? Bazı animeler izlediğim için... Hatta daha iyilerini (Bana göre)... O yüzden! -1 Hikayenin sonu -benzerliği- aynı F. C. gibi. Ve her şeyi unutan diğer çocukları sayarsak S.S. Yori gibi... -1 Hikayesi maalesef bana ilginç gelmedi. Kokoro Connect yarım kalmış bir anime olsa da bu filmden daha iyi. -1 Dram olsa da hiç etkilenmedim? Ki dramlarda ağlayan birisiyim. -1. MAL'de 1. sırayı hak eden daha iyi animeler vardı. O animelere ne oldu?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Kuragehime

Olayların hızlı gelişmesi ve güzel işlenmesi açısından izlenebilirliği yüksek yer yer kahkaha attırabilmiş güzel animelerden.Konu klişe olmasına karşın konsept farklılığıyla bu eksiğini kapatabilmiş.İnsanın potansiyelini anlatma konusunda başarılı bulduğumu söyleyebilirim.Japon kültürüne düşkün olanlara ayrıca öneririm

Çok fazla iç ses ve bakirlik muhabbeti dolayısıyla 6/10 veriyorum

Slam Dunk

Birçok konuda eksik olsa da romantizmde kolaya kaçsa da karakterleri sevdirme ve insanın geldiği noktayı anlatma konusundaki başarısı konusunda hayran olduğum dram unsurlarını çok iyi yediren bu yapım kimi zaman ise epik anlatımıyla(baya süründürmüş olsa da) yerinizde duramamanıza sebebiyet verecektir.Gerçekten basketbol hissiyatı veriyor bana kalırsa.Basketbol sevmiyorsanız dahi eğer slapstick tarzı komedilerden hoşlanıyorsanız mutlaka izleyin

8/10 veriyorum

Samurai Flamenco

Değişik deneyim ve güzel tespitler arıyorsanız öneriyorum.İnsanlar istikrarsız kurgu nedeniyle pek sevmezler fakat parodide kurgu aramak doğru değil bana kalırsa.Bazı karakterlerini itici ve yavan bulduğumu da belirtmek isterim

8/10 veriyorum

Azumanga Daioh

Absürtlüğü ve gerçekçiliği aynı potada eritmiş gerçekten eğlenceli.Gerek Tomo'nun tavırları gerekse Osaka'nın kelime oyunları,tespitleri

10 üzerinden 9 verirken tereddüt bile etmedim

Gantz

İlginç konsepte sahip ve karakterlerin salaklığına güldüm yalan yok.Fakat daha iyisi olabilirdi

7/10 veriyorum

Bungou Stray Dogs

Standart köle psikolojisinden kurtulamamış o nedenle aşağılık kompleksinden muzdarip ana karakter.Son anda gaza gelip gene kendisi gibi dandik villianlara insanlık dersi verince takdir etmiyorum açıkçası

Şu test yapıyoruz klişesi ve birçok olayda hahahaha aslında öyle değil işin aslı tam tersi olunca ne üst düzey kurgu demekten ziyade hmm peki diyerek izlemeye devam ediyorum

Villian ise tam bir ergen izlerken tiksindim

Karakterlerin gerçek yazarlardan esinlenilmesi ve güçlerin orijinal olmasını ise artı olarak kabul edebiliriz

5/10 veriyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nurarihyon no Mago S1-2 8.5/10

Genel olarak beğendiğim bir anime. Ve animelerdeki en karizma ana karakterlerin olduğu animelerden biri. Genel olarak yapı itibariyle bana Bleach'in taslağını/yapı örgüsünü kullanmış gibi geldi. Konunun ilerleyişi, gelişmeler, düşmanlar falan. Ama sadece onunla sınırlı değil tabii.

Japonların abuk subuk yaratık çizimlerini de epeyce görmüş oldum.

Bu serideki waifularım Hagoromo Gitsune ve Yamabuki Otome. İki şekli de waifum. Ve Kejourou diğer waifum. :@:

Kötü/eksik yanları da çok ama boş verdim. Lider olma gazı ve sana bağlı askerlerin olması gazı iyi geliyor. Ikuzou yaro domou! :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Night Head Genesis 10/10 (M.A.L. yüzünden... Yoksa 10/9 verirdim.)

Sırf karakterlerde ki abartılı davranışlar yüzünden o derece düşük puan alması canımı yaktı. 6.88 Puan? Bence bu animeyi kimse ya anlamamış ya da sıkılmış. Benim açımdan, beni ve şimdiki çağı ilgilendiren bir konuyu barındırdığından animeyi beğendim. Hiç bir şey imkansız olmadığı için animedeki olayları gerçeklerle karşılaştırıp sevdim kısacası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ano Hana

images?q=tbn:ANd9GcQHzsZKWxg2PDcKf2Tr388TVn-Sh_8K7-WvXR52Q1qyHFTC7wXiYg

Moe ve slapstick kullanımı hiç sorun değil tabi ki izlenmesi için yapılması çok doğal Berserkten tutta Full Metal Alchemist'e kadar çoğu animenin kullandığı method.Ama bari dram animelerinde şu düşme klişesini yapmayın tüm ciddiyetini kaybetmesine sebebiyet veriyor

Aşk üçgeni yok beşgeni ? Çocukluktan beri böyle hisler beslemesini bırak aynı yerde bulmak zorunda olan dolayısıyla arkadaşlıklarını pekiştiren grubun tüm üyelerinin birbirlerine aşık olup da karşılıklı aşk yaşamama olasılığı kaçtır.Rasgele bir hırsızın evine girip seni dövüp soymasından dahi daha muhtemel

Diğer bir hayal kırıklığı ise Poppo'ydu.Kıskançlıktan ve saplantılardan beri rahat birleştirici bir karakter olarak gördüm bilmiyordum ki sebebi varmış

Menma'nın neden diğer defterlere yazamadığı gibi bazı sorular havada kalıyor ya da bizim yorumlamamıza mı kalıyor desek.Hayaletin nesnelerle iletişime geçmesiyle hiçbir sorunum yok fakat animenin uzatılması için neden acaba diğerleriyle iletişime geçmeyi anca son bölümlerde akıl edebiliyor.O olayda ağlamayacak kadar düşünceli Menma neden önemli noktayı kaçırıyor.Diğerlerini sınamak için mi ? Hiç değinmiyor

Eksi olarak görmesem de tempo stabil değil.Bir çok karakteri aynı anda işlemeye çalışmış

Çocuklardaki kahramanlık olgusuna değinmesi çok doğru ve güzel bir baharat işlevi görüyor.Karakterler iyi işleniyor dolayısıyla gerçekten trajedi hissiyatını alabiliyorsunuz

Eleştirilerime bakmayın izlenilebilirliği gayet yüksek ve animeyi sevdim.Sorun vermek istediği mesajı aktarırken kolaya kaçması

Tercih meselesi gereğinden fazla kıskanç ve kompleksli karakterler ve ana karakterler dışındaki neredeyse herkesin pislik gösterilmesi hitap etmiyor.Herkes ağlamaktan kahrolmuş finalinde.Bana göre ilk bölümleri daha dramatikti.Söylediğim biraz garip kaçabilir fakat Slam Dunk'ta daha çok üzüldüm

Hafif dram isteyenlere öneririm

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Planetes

Genellikle birçok türü kapsayan animeler öyle ya da böyle sırıtırlar eğer ki yeterince izlemişseniz(özellikle de kült kabul edilen kaliteli yapımları).Bunun dışındakiler adını az ya da çok duyurmuş kaliteli serilerdir.Psikoloji serpiştirilmiş komedi/dram arasındaki dengeyi tutturan Planetes ise örneklerden sadece biri

Spoiler

Gerek konuyu ferahlatmak,hafifletmek amacıyla eklenen karakterlere derinlik katabilme becerisiyle gerekse nahoş kavgaya dahi varan diyaloglarda ağzınıza tatlı acı hissiyat bırakmasıyla anlaşılabilir.Komedi konusunda klişelere başvurmasına karşın çok fazla tekrarlamaması,konuyla tamamıyla bağımsız olmaması sebepleriyle görmezden gelinebilir.Bebek bezi muhabbeti dahi sınıflar arası eşitliksizliği anlatma husunda bir araç.Dalga geçilen adam sonradan üne kavuşuyor orası ayrı konu

Bari öpüşmelerine izin verseydiniz

Anime idealist fakat kendini gösterme fırsatı bulamayan Tanabe'nin gelişiyle başlayıp kavgadan romantizm doğar ekolü çerçevesinde şekillenip gelişmekte.Fakat romantizm kavgalıyız o halde birbirimizi koşulsuz seviyoruz ya da çok utangacım bana şunu ayarla şeklinde yavanlaşmıyor tam aksine kendini aşmakta.Hachimaki'nin saplantısı,Cheng-Shin'in bastırılmış duyguları.Aşık olduğu kişiyi kıskandırmak için başkasıyla çıkıyor rolü yapmaları bana hitap etmemesi takdire etmeye engel değil

Açıkçası karakter odaklı olmasına karşın keşke şu karakteri de anlatsaydı hiç dediğimi hatırlamıyorum demenin sevinci içindeyim.Şirket çalışanları üzerinden anlatılmak istenin kurguyla desteklenince ayağını sağlam yere basıyor.Mesela Edel'in piercingler hakkındaki bilgisi yüzümü gülümseten detaylardan.Arka planda ilerleyen olay örgüsünü geçtim bilim kurgu olmasına rağmen dünya dışı yaşam,terranlaştırma,uzaktaki galaksiler gibi insan varoluşunda önemli konulara değinmemesi ne kadar derli toplu yapım koymak istemelerinin göstergesi.Güçlü olanın tekelleşmesi,fırsat eşitliksizliği,koşulların doğurduğu buhranlar,yalnızlık temalarıyla birlikte görülenin arkasındaki gerçek çokça göz ardı edilmektedir.Yuri'nin yolculuğu ve aktivistlerin sonradan yaşadığı yol ayrımı onların sadece ''aktivist'' etiketi altında değerlendirilemeyeceğinin göstergesi.Aynı animeyi seven insanların çok farklı nedenlerden hayranlık duyması gibi.İnsanlığın doğal getirisi olarak o ya da bu şekilde bir etiket altına sığınmak ister.Çünkü birey olmanın yolunun toplumdan geçmeyi gerektirir bir anlamda.Fakat toplumun içinde bulunmak birebir düşünmeyi ya da zıttına(ya da zıt gibi görülen iki ayrık kavram) karşı kör biçimde mücadele vermeyi görev bilmek stereotipleşmeyi doğurur.Dışarıdan birinin ise mevzunun özünü bilmesinin zorluğu sanki tek tipleşmiş gibi bir imaj yaratılmasına sebebiyet verir.Birini destekliyorum o halde her dediği doğrudur safsatası tıpkı Hachimaki'nin mutlu bir şekilde Tanebeyle yaşamasıyla sadece hayallerinin peşinden koşmasıyla yalnızlıkla sonuçlanması gibi.Denklemin bir ucunda insan varsa farklı gibi görünmesi hiç sorun değil.Başlangıcından söz edebildiğimiz evrenin sonu halinde en hızlı ya da en yükseğe uçabilen uzay gemisinin,roketin pek farketmemesi gerçeğinin görmezden gelmesi onun diğer bir çelişkisi

Dünya savunma hattı örgütünün doğruluğu anlamına gelmez.Niyetler aynı kefeye konulamasa bile sonuçta yapılan iş sabit.120000 insanın ne suçu vardı.Hadi onlar sisteme çanak tutarak kirlendiler peki çocukları da mı suçlu.Ne farkınız kaldı baştakilerden.Kaldı ki eylemleriniz uzun vadede çözüm teşkil etmeyecektir.Tanabe'nin söylediği gibi hiçbir hayat diğerinden değerli değildir.Azınlıkları temsil eden üç karakterden en doğru yolu izleyen üreten uzay giysisini satmaya çalışan kişidir

Sadece önemli hususlarda değil aslında bize önemsiz gelen durumları kullanarak bile komedi çıkarmasını iyi bilmesine ek olarak epik anlatımıyla da süslüyor.Her şeyin enkaz bölümünde bitmesi biraz anormal gelse de ve gelişim için zor şartlara gerekliliğini savunmasam da özellikle Jüpiter testinin anlatıldığı bölümlerle birlikte yerinizde duramayabilirsiniz

Talihsiz Fee ne çektin teröristlerden

Yakın dönem animelerine baktığımda çizimlerinin üst düzey(hatta öyle ki sonradan çıkan animeler dahi yaklayamamış) tasarımlarının göz alıcı, sonsuzluk hissiyatını uyandırmasıyla doygunluk hissiyatını sağlamasına imkan vermesini sağlayan uzay tasvirini yakından tecrübe etmek bir yana bekleme yerlerindeki tutacak gibi detaylar,uzayla paralel gelişen hastalıklar ve sendromlar,belli bir birikim isteyen terimler bize çokça uzakta kalmadığının habercisi.Seiyuuların başarısı ise gözardı edilemeyecek kadar iyi

Her karakter kendi yaşanmışları ve mücadeleleriyle sempatik.En sevdiğim karakter tabi ki Locksmith.Düşünüldüğünde Hachimaki ya da babasından çokta farklı değil.Gen yoluyla karakterlerin belirlendiğini düşünürsek sadece bilim kurguya dair değil genetik bilimine dair de gönderme yaptığını düşünmemek için hiçbir sebep yok.Keyfine düşkün,dürüst Goroyu ayrı seviyorum

Sevgi karın doyurur mu ?

Sistemleştirilmemiş sevginin belki kimi zaman bir şeyleri değiştirememesi sevgisiz doyamayacağın gerçeğini değiştirmiyor.İdealler kimilerine gülünç gelebilir şimdi işe yaramasa bile gelecek kuşaklar göz önüne alındığında hiç lüzumsuz değil

Kısacası medeniyetlerin birbirine halka misali bağlanarak birbirlerini çektikleri aynı değişimlerinin arkasında değişmeyen olguların varlığını irdelemek için Planetes birebir.Gene geldik görünenler arkasındaki gerçeğe.İzleyin geçirdiğiniz zamana değer

yamato2199-620x350.jpg

Uchuu Senkan Yamato 2199

Spoiler

FTL adlı bir uzay simülasyonu bir oyun vardır belki bilirsiniz.Muhteşem müziklerle desteklenmiş epik anlatımı da hesaba katınca sanki o oyunu oynarmışcasına hayır hatta daha fazla seyir zevki aldığımı söylemeliyim.Çevresel şartlar,duruma göre hasar vermen gereken üniteye ya da yıpratma savaşının gerekliliği olarak gövdeye yönelik hasar vermeye yönelik düşünme ve silahlarını buna göre konumlandırma,belli bir sisteme yönelik ya da içerden ele geçirmek için yapılan bordalama çabaları,bilim kurgu unsurlarından harika bir şekilde yararlanma hatta bunun üzerinden muhteşem etik ahlak çözümlemeleri,ırkların özellikleri üzerinden taktik oluşturma(14.bölümden anlaşılıyor).İşte birbirinden güzel iki yapımın ortak özellikleri(tabi ki etik ahlak haricinde)

İlginçtir ki oyunda animeye paralel olarak kurtuluş mücadelesi ve düşmanın yerleştiği yere yönelik zorlu yolculuk üzerinden gider.Teknik anlamda özellikle de mekan tasarımları,detaylar,Gamilas sarayına girerken arkada çalan fon müziği beklentileri karşılamak bir yana tatmin edici

Ayrıca gerçek zamanlı savaş iyi yapılan şeylerden sadece biri.Askerin klasik ikilemini ve orada ki ortamı çok cıvıtmadan fakat korku krallığı oluşturarak kendini bozmadan yani kararında ve mecbur kalmak gibi değilde her bir ruhun tek bir amaç için birleşip güçlerini açığa çıkardığını hissettirecek şekilde işledi.Legend of Galactic Heroes serisindeki gibi resmilikten söz edemeyiz.Tabi ki rütbeye yönelik dikkat çabasına girerek seviyeyi koruyor.Fakat LOGH enternasyonalizmin işlenmesi konusunda bariz bir şekilde daha iyi.Baskın bir güce bağlı olarak baskın bir kültür ve izole bir şekilde yaşayan Phezzan halkının ona karşı alt kültür geliştirip zor duruma düşüncede nasıl varoluş mücadelesi verdiğini görebiliyorsunuz.Yamatoda bu yok ne yazık ki.Dünya birliğinden söz edildiğini görüyoruz.Gerçi zor koşullar gereği izole yaşamışlardır fakat gene de göç dalgası olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.Askerler her yerden toplanıyor ve dünya kendini toplu bir şekilde savunuyor doğal olarak.Japon kültürü baskın bir şekilde gösterilmediği halde hizmetçi kafe konseptinde parti verdiklerini görüyoruz.Sadece fanservis olduğunu biliyorum fakat fanservisin konuyla alakalı ya da onu destekleyecek biçimde verilmesi daha makul.Belki de sadece Japonlardan mürettebat oluşturun demişlerdir bilmiyorum.Askerliği zor yanlarına geri dönersek karakterlere derinlik katmış.Akito'nun cidden bir figüran olarak değilde kriz yönetimi anlamında ciddi bir komutan olarak ağırlığını hissedebiliyorsunuz.Hatta öyle ki gelmesiyle isyanın seyri değişiyor.Samurai Flamencodaki yapaylık görülmüyor.Gundam'ın ilk serisinde görülen göçmenlik psikolojisi,olayların Yuki üzerinden gelişmesi ve dolaylı biçimde anakarakterimizi etkilemesi,Gamilias komutanlarının psikolojisi karakter derinliğini güçlendiren ustaca serpiştirilmiş öğelerden sadece bazıları.İntihar eden komutanın gemiye daha çok zarar verebileceği halde geminin kaptanıyla görüşmek istemesindeki ardındaki çelişki hayranlık bıraktırıcı.Bakın yan karakterden bahsediyorum.Gerçi Yamato çok karakter odaklı ya da chosen one mantığından ilerleyen bir seri değil orası ayrı.Karakter derinliğindeki en önemli faktörlerden biri çelişkilerdir çünkü her insan kendiyle gelişir eğer ki stereotip şeklinde karakter oluşturma niyetinde değilsen kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.Kötü adamı sempatik gösterip öldürme klişesi hem var hem de yok.Kötüler sadece kötü olarak ele almanın yanlış yargıya varmamız anlamına geldiği ve daha önceden belirttiğim gibi etik ahlakı konu alan Yamato da kötü ya da iyiden söz edemeyiz.Dünyalılar ilk defa Gamilias gördüğü zaman canavar şeklinde tasvir ettikleri ırkın aslında onlara ne kadar benzediğine dair şaşırmaları aslında her insanın aynı olduğuna yönelik çıkarımlarıyla gerçeği yüzüne çarpar.Dahası tıpa tıp aynı değilde farklılıkların büyük oranda ten rengiyle sınırlı kalması,nazi göndermeleri,robot bölümünde açıklanan varoluşçuluk dediğimi destekler nitelikte.En başından beri Gundamda ki Kai karakterine benzer profil çizmesi ise klişe olan yanı.İsyana yönelik planlarını mürettebata laf atmadan da yapabilir.Shinya hakkında konuşuyoruz maden ondan devam edelim.Ziyaret ettikleri gezegende yaşama bahanesiyle isyan çıkarmıştı.O kadar son umudumuz dediğin gezegen hakkında neden araştırma gereği duymadı acaba ? İsyan yapabilecek kadar nitelikli olan adamın hele ki o gemideki birinin bunu unutmasını beklemem.Hadi dünyaya dönmek için bahane olarak kullandı diyelim dünya bitmek üzereyken bir daha gezegen arama riskine girebilirler mi ? İrrasyonalleşip anlık bir dürtüyle hareket ettiği gerçeği dışında aklıma sebep gelmiyor.Hapishanede kafayı yermiş gibi oluyor fakat fedakarlık yapabilmesi irrasyonal bir mantık kurduğu gerçeğine inandırmayı zorlaştırıyor açıkçası.Ya da dünyanın canavarları temizleyecek kadar teknolojisi mevcuttu fakat o zaman tehlikeli olarak tanımlanmazdı.Sanada'nın öleceğini bildiği halde söyleyeceği şey hakkında durmaması,Okita'nın Cosmic Reserve Sistemi'nin etkileyeceği halde ölmesi gibi kurguda hatalar muhtemelen animenin en büyük sorunu.Son bölümlere doğru taktiksel derinliği azalması başka bir eksikliği iken sonu daha iyi olsaydı dedirtiriyor.Tabi ki anakarakterin çelişkilerin açığa çıkması ve dünya cephesindeki kırılmalarının işleri ilginçleştirmesi dolayısıyla

İlk savaşta yaşananlardan yola çıkarak dünyanın yozlaştığını düşünüyorum.İnsan kavramına yönelik eleştirileri güçlendirmek için sonraki sezonlarda ya da yan serilerinde dünyanın tarihini ele alması daha iyi sonuçlar doğurur.Muhtemelen 2.sezonunda oluyordur fakat Desler'in biraz daha işlenmesi lazım

Gerçekçiliğin gotik atmosfer,trajedi olmaksızın ya da komediye yedirilmeden anlatılması,kimi bölümlerde Ergo Proxy misali konuyla bağlantılı ve animeyi destekleyici episodik olaylar üzerinden değişik yolları tercih etmesi,yaşam ölüm döngüsüne vurgu yapabilmek için arka planda ilerleyen romantizmi ustaca kullanılması,değerini anca kaybettikten sonra anlarsın sözünün doğruluğu ispatlayarak doğal biçimde gelişen romantizmiyle ve gemideki mürettebat ile bağ kurmak adına insanların aslında ne düşündüğüne yer verip durumlara yönelik diyaloglarıyla detaylandırması farklılığına kanıt olsa gerek

Sonuç olarak kimilerine göre boşluktan başka hiçbir anlam ifade etmeyen müthiş harmoni benim için idealleri ve konumları doğrultusunda farklı yerlerde bulunan saygı değer kimselerin çarpışmasına ilaveten bunun alt metni temellendirmede ki ustalığa perçinleyen gerçek deneyimlerden olduğunu görüyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shomin Sample: Uzun süredir birşeyler izlememiştim. Animenin eççisini beğendim genel olarak. Onun dışında animenin konu edindiği şeyler zaten sosyal hayat, statü farklılıkları, arkadaşlık, eğlenmek, karşı cins ile etkileşim falan. Bunları da yüzeysel olarak basit basit içeriyor işte. Ama boş boş izlemek için güzel anime. İzlerken sevmediğim, saçmalık olarak addettiğim, tasvip etmediğim yanları vardı. Sonuçta genel olarak eğlendiğim hafif animelerden biri oldu.  6.7/10

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de bu konuyu arıyordum :D

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! +  Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! OVA  Güzeldi ilk bölümde biraz ağır espriler var ölüm gibi ciddi bir durumla dalga geçiliyor ancak devam ederseniz pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kaijuu Girls güzel kısa bir seriydi. Uzun hali yapılsa daha iyi olabilirdi chibi haller ne kadar sevimli olsa da normal hallerini görebilmeyi isterdim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Harmony 8.5/10

Biraz Psycho Pass biraz Ghost in he Shell vari, derin analizler yapan hoş bir bilim-kurguydu. İnsanların yaşlanmayı ve ölümü azalttığı futuristik bir dünyada geçen hikayede,insanlık watch me adı verilen bir sistem tarafından izlenmekte. Bu sistemi kabul edenler olduğu gibi sistemden bağımsız yaşayanlar da mevcut. Her şey tam da bu noktada vuku buluyor. Sistemin hükümet tarafından izleniyor olması bazılarının hoşuna gitmiyor ve toplu ölümler başlıyor... Gerisi filmde.

Film biraz anlaşılmamış olacak ki MAL'da puanını düşük buldum. Felsefe ile yoğurulmuş bir bilim kurgu arıyorsanız öneririm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)

Code Geass 10/10

Çeviri hayatına ve belki de bir anlamda anime hayatına adım atmamı sağlayan (gerçi o Bleach oldu) seriyi daha yeni bitiriyorum, aradan tam 10 sene geçtikten sonra. Yalan yok o zamanlar da seriye başlamıştım ancak şu anda izlerken hissettirdiği kadar harika hissettirmemişti. Bu defa adeta bayıla bayıla izledim, serinin tam 10 sene önce yapılmış olması inanılmaz, aradan geçen yıllarda bu kalitede çok fazla seri çıkmadığını farkediyor olmak da üzücü oldu. Belki 10 puan vermek biraz fazla olabilir ama yine de hak ettiğini düşünüyorum, darısı R2'nin başına ;)

Düzenlendi: (ademania)
  • Beğeni 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku
1 saat önce, ademania yazdı:

Code Geass 10/10

Çeviri hayatına ve belki de bir anlamda anime hayatına adım atmamı sağlayan (gerçi o Bleach oldu) seriyi daha yeni bitiriyorum, aradan tam 10 sene geçtikten sonra. Yalan yok o zamanlar da seriye başlamıştım ancak şu anda izlerken hissettirdiği kadar harika hissettirmemişti. Bu defa adeta bayıla bayıla izledim, serinin tam 10 sene yapılmış olması inanılmaz, aradan geçen yıllarda bu kalitede çok fazla seri çıkmadığını farkediyor olmak da üzücü oldu. Belki 10 puan vermek biraz fazla olabilir ama yine de hak ettiğini düşünüyorum, darısı R2'nin başına ;)

Tekrar izleyesim geldi. :( 

• Beğeni 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?