Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel Anime Sohbet Başlığı v2

CHOBiTS

Önerilen İletiler

Son olarak son dönemlerde japonya da populer olan, yeni yeni çıkan anime ve mangalara baktıkça eski yapımlar gözümde daha da kıymete biniyor.

Ne kadar güzel söyledin yav. Ama gel gör ki nedense bitmiş bir seriyi oturup izleyeyim keyfi yok bu aralar bende. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

eva ile ilgili nerde okuduğumu unuttuğum şu yorum bence tam isabet ve konuyu özetler nitelikte: "bir deli bir kuyuya taş attı, kırk akıllı çıkaramadı"

anno sırf merak uyandırsın diye bu yapıma farklı kültürlerde bulduğu ne kadar birbiriyle alakasız dini öğe, öğreti, üfürükçü, cinci hoca varsa katmış olabilir. davet edildiği konferanslarda, ropörtajlarında bunlar ne manaya geliyor diye sorulduğunda "kimbilir?" (muhtemelen japoncası "saaa") diye cevap veren bir adam yaptı bunu. tüm evageeklere saygı duyuyorum şahsen, ancak anno'nun bizzat saygı duyduğunu sanmıyorum pek. üzmeyelim birbirimizi :cicek1:

eski anime demişken, 80ler dururken 90lar neymiş peeehhh der gaçarım. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kavgaya bende dahil olayım hemen diyecektim ama, mesajları okuduktan sonra aslında her iki tarafında abartı olduğunu düşünmeye başladım. Sanki bir taraf çok yerin dibine sokmaya çalışıyor, diğer tarafta biraz fazla mı abartıyor ne. Şimdi izleyeli 5-6 yıl? belki de daha fazla bir süre geçtiğinden ayrıntılı şu kısmı sevmedim bu kısmı sevdim diye yorum yapamayacağım ama, Her ne kadar yılına göre gayet kaliteli & anime izleme hobisi olan insanların eninde sonunda izlemesi gereken bir seri olduğunu düşünsem de aynı zamanda bence çok abartı noktaları olan, Bahsedildiği gibi mükemmel değil de 10 üzerinden 7-8'i hak eden bir seri olduğunu da düşünüyorum. Özellikle bazı noktalarını bende izledikten sonra orda burda okuyup "he demek böyleymiş" dediğim oldu o konuda aysöken'e katılıyorum, ama dediğim gibi izleyeli çok olduğundan açıkçası kesin olarak animede vardı veya yoktu da diyemiyorum benim gözümden kaçmışta olabilir, pek pür dikkat de izlememiştim işin gerçeği belki daha fazla odaklanmak gerekiyordur o ayrıntıları yakalamak adına.

Şimdi yazdığımı okuyunca "ee ne demeye çalışıyorum" tarzı bir soru sordum kendime ama, benimde kendimce görüşlerim bunlar, ortadan biraz iyi ancak mükemmel sayılmayacak bir seri işte relax arkadaşlar :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle sanal ortamda da olsa kimseye rahatsızlık vermem istemem. Ben seni (esaklan) kinayeli konuşuyorsun sandım. Senin ya da bir başkasının zevkleriyle bir alıp veremediğim yok. Belki eleştirdiğim şey insanların sevdiği bir şeyler olabilir, bu bilişim çağında bu kimse için o kadar sorun olmamalı, bir başkası da benim sevdiğim bir şeyi eleştirebilir. Ama eleştirdiğim şeyler üzerinden onları seven insanlara asla hakaret etmem. Sana da cevap verirken kesinlikle öyle bir niyetim yoktu. İnsanlara rahatsızlık vermektense ciddiye alınmamayı tercih ederim. Önceki mesajımın ilk cümlesi bunun içindi. Yalın bir şekilde kendimi ifade etmek istedim.

Evangelion'la da bir alıp veremediğim yok, hatta tramvayda giden o sahneler çok ilgi çekiciydi, serinin son iki bölümü kendi içinde bağımsız ama anlatacak bir şeyleri olan bölümlerdi. Genel itibariyle sevdim. Demek istediğim yalnızca o kadar çok anlatacak şey varmış ki serinin dışında 53 sayfa tutmuş olması biraz garip. Rei'nin albino olduğunu bilen var mıydı? Ben rehberde bunu görünce güldüm. Biz daha doğru düzgün kimin amacının ne olduğunu bilmekte zorlanıyoruz. Neyse bu uzar gider. Benim için öyle, kimileri daha çok şey anlamıştır, kimileri anlamamıştır.

Ben İngilizcem yetmediği için Bioshock Infinite'yi tam olarak anlamak için açıp rehbere baktım, içinde kuantum fiziğinden bile bahsediyordu, işler o raddeye geldi, yine de anlaşılmayı bekleyen çok az şey vardı. Interstaller filminden sonra bu adam kara delikten nasıl sağ çıktı dedim, yine önüme bu kadar sayfa çıkmadı. Bunlar işin tuzu biberiyken Evangelion'u anlamlı kılan şeyler dışında kalmış, bu benim hoşuma gitmedi.

Ayrıyetten Onebleachnaruto'yu severim. Ama ciddiye alamıyorum. Ezik karakterleri de seviyorum çünkü kazanmak zorunda değiller. Eninde sonunda kazanmak zorunda olmaya zorlanmak bu dünyanın en pis yanı. Ve bence tüm bu hikayelerin verdiği mesaj çok yanlış. Bana korku filmi gibi geliyor. Ve bu fikre karşı çıkan her şeyi eleştiriyorum. Ama seven birine de sen nasıl seviyorsun diye soracak kadar da işi arsızlığa vurdurmuyorum tabii.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Millet de kavga olmasını mı bekliyormuş nedir, normal zamanda niye yazmıyorsunuz lem :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tövbe tövbe...

İnanın, geldiğim zaman çok tuhaf oldum sanki zaman içerisinde atlamışım çok farklı bir noktaya gelmişim gibi. Yahu bu ne? Girmeyen kalmamış, yine benim saçma kavgalarımdan biri patlamış gitmiş. Bari ben de gireyim, tam olsun. Herhalde UnderminE'ın söylediği gibi arada bir hararet lazım, olmuyor böyle.

Neyse, işin şakası bir yana forum içerisine geldiğimden beri manyak gibi didişmediğim ya da dalamadığım kimse kalmamıştır eminim. Hatta her daim kişiler giriyor ve beni görüyor "lan yeni mi bu?!" diye içlerinden sitem belirtme ihtiyaçları duyuyorlardır eminim. Bunun için yaptık artık, özür fayda edecek mi pek bilemiyorum ama güya adet olacak diye tekrar özür dilerim diye söyleyelim bari. Umarım biraz daha az gerginlik sağlamaya çalışırım forum içerisinde kalmaya devam edersem. Allah razı olsun forum içerisine geldiğimden beri birçok arkadaşım oldu ve onlarla ilk zamanlar nasıl kavga ettiğimizi biliyorum, daha sonra çok hoş dostluklarımız olduğunu en azından düşünüyorum çok yardımcı oldular bana. Bunlar çok hoş yönler cidden.

Ve dediğim gibi aysöken umarım aramızda problem falan yok, kapattık gittik artık inşallah. Benim manyaklığım olmuş aslında, painscream çok haklı. Böyle havalı havalı, pek bir heyecanlı heyecanlı yazmışım düzgün yazacağım yere. Pek bir "cool" görüneceğim ya tabii.

Kaç yaşında adamlarız, düştüğümüz hallere bak. Aptal saptal bir kavga ediyoruz. Bunlar için artık çok yaşlıyız. Umarım artık bu saçmalıklar kapanır. Sadece Eva değil, hiçbir seri için böyle saçmalıklar cidden olmamalı. Hobi olarak yapılan bir şeyin, böyle tuhaf tuhaf kavgalara yol açması cidden hoş değil. Neyse artık, bitti gitti. Bütün bu olanlardan sonra böyle söylemenin ne anlamı var? Onu yine anlamadım, ajitasyon yapa yapa bir hoş oldum gerçi.

Bu başlığın amacından çıkıp, direkt olarak kişisel bir yazı olmasını önlemek adına bir de tartışma konusu açayım diye düşündüm; ancak aklıma cidden hiçbir şey gelmiyor. O yüzden lütfen siz açın, ben de devam ettirmeye sizlerle beraber gayret edeyim. Buyurun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İyi bari tartışma değişmesi için aklıma gelen bir şeyi yazayım bari.

Mahou Shoujo Madoka Magica : Yıllarca bu seriyi kapağına bakarak izlememiştim. Tam açıyordum tanıtım başlığındaki kapağı görüp vaz geçiyordum. Tam başlicam tekrar tekrar ve tekrar. :ne noldu:

Geçen yıl izleme fırastım oldu ilk anime serisini izledim ardından filmlerini izledim. Baya sarmıştı beni. Seiyuu kadrosuyla konusuyla Ost'ları ile beni kendine bağlayan 10-9 verdiğim bir seri oldu. :gul gul:

Hele 3. filmin sonuna da tam anlamıyla mest olmuştum :biyik gulme:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de aynı durumdayım hem isminde Mahou olunca çocuklar içinmiş gibi (bir kaç tane var ya böyle) geliyor hem de dediğin gibi afişi aynı şekilde. Tek fark ben henüz izleme fırsatı bulamadım. Övüldüğünü görüyorum baya. Bir ara deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

3. filmini daha izlemedim de ben de Mahou Shoujo görünce bir ön yargıya kapılmıştım. Kitabı kapağına göre değerlendirmemek gerek sözü kesinlikle doğru. Aynı şekilde Kaiba' nın çizimleri konusunda ön yargılı davranmıştım fakat tam istediğim gibi bir seri çıkmıştı. Bazen bir serinin çok övülmesi, o seriden insanı soğutmaya neden olabiliyor veya ön yargı yıllarca izlemeyi ertelettirebiliyor. Yine örnek verecek olursam, Samurai Champloo' yu ben rap ile özdeştirmiştim. Sanki müzikleri devamlı rap içeren bir seri gibi geliyordu ki, buna sebep olan eski bir arkadaşım, kendisi rap müzik dinleyip Samurai Champloo( hep Flamenco yazıyorum, 2 oldu aynı yazı içinde :D ) resmini avatar olarak kullanınca bir ön yargı oluşmuştu. Geçen yaz bir açıp izleyeyim dedim, ondan önce ben bunu izlemem diyordum ama kötü bir seri değilmiş. Ön yargılarımız bazen bir seriyi izlememizi engelleyebiliyor kısacası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ya ben de aynı durumdayım. izleyeyim mi yani?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fake, senin seveceğini düşünüyorum ben. Mawaru' yu sevdiğini düşünerek bunu da sevebileceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Madoka özünde bir mahou shoujodur ama öyle Sailor moon gibi ya da Card Captor Sakura gibi değildir. Karanlıktır, acımasızdır, dramatiktir.

İzledikten sonra her mahou shoujo böyle olsa demeniz mümkün. Konusunun geneline girmekten çekiniyorum çünkü süprizlerini bozmak istemem.

Tv serisini izleyip ardından 3. filmi izledikten sonra da tüm seriye dair kafayı sıyırmanız da mümkün :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

fake, Madoka için soruyorsan, "mahou shoujo"nun ne olduğuna dair az da olsa fikri olan her izleyiciye hararetle tavsiye ettiğim bir animedir. Tabii, bu kadar çok tutulan bütün animeler gibi onun da diğer animelere kıyasla birazcık (ama sadece birazcık) abartıldığını söylemek mümkün; nitekim Japonya'da 2013 yılında yapılan anketlerde de tüm zamanların en "overrated" animeleri arasında başa güreşiyordu, K-ON ile birlikte (ki o da en sevdiğim animelerdendir :D). Ama hakikaten, öyle böyle bir şey değil MSM★M; anlatılmaz, yaşanır.

Bu arada, merak salar da dikkatle izlerseniz, uyduruk alfabesini öğrenip her yazanı okumaya çalışırsanız falan, bambaşka bir tecrübe oluyormuş; öyle diyorlar. Üçüncü filmin başında filmin sonuna dair çatır çatır spoiler veriyorlarmış mesela o alfabeyle :011:

Üçüncü film de bir anime dizisinin devamına çekilmiş en iyi anime filmi olabilir. Çok dizi sonu filmi izlemişliğim yok, dolayısıyla karşılaştırabilecek durumda değilim; ama film o kadar iyi ki daha iyisinin insan ırkının kabiliyeti dâhilinde olduğuna inanasım yok.

Ha, bi de Homucifer burayı görürse destan yazabilir. Kendisinin dikkatini bu konuya çekip çekmeme kararını ise size bırakıyorum, ne kadar okuyasınız varsa...

Son bi ek: Tüfekli sarışın hanım kızımız bir Patrick Jane kadar çay içmesiyle ayrıca gönlümüzde taht kurmuştur :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu filmlere bakma isteği uyandırdınız şimdi, daha 1. filmini izleyebildim o da seri özeti gibiydi. 3. filmin 2. filmden ayrılıp başka bir konu işlediğini biliyorum ve zamanım olursa en kısa zamanda bakacağım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

1. ve 2. filmler re-cap zaten, asıl sequel yani devam niteliğinde olan 3. filmdi. İzlerken aslında çok etkilenmiştim ama ben biraz kitleye oynadıklarını düşünüyorum. Yine de beğenmiştim ya.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Filmlerin tamamını Türkçe altyazı ile AniTR'de bulabilirsiniz, bunu da ayrıca yazayım dedim: 1, 2, 3. Organik Tercüme Grubu olarak biz girmeyi tasarlıyorduk ama biz bismillah diyene adamlar girdi de çıktı bile, ellerine sağlık.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kötü tecrübelerimden ötürü mahou meraklılarına mümkünse şöyle bir sıralamayla gitmelerini öneririm naçizane

utena -> mawari penguindrum -> mahou shojo

tersten gittiğim için mutlu değilim :| ilkini en sona bıraktığım için diğerlerini anlamayarak dropladıydım. aynı acıyı yaşamayın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Başta günde bir bir gidyordum, sonra çifte bağladım, 3. sezon bitirdim en son. Korra'nın en iyi sezonuydu şu ana kadarki. The Last Airbender ile Legend of Korra'yı herkes izlemeli bence. Çok doğal bir havası var. Aksiyon animeleri izleyince şunla şu kapışsın diye bekleriz ama bu ikisinde heyecan hikayenin kendisinde. O yüzden bende yeri ayrı Avatar'ın. Bir de sezonun son bölümde

Korra'nın şaftı kaydı, kız tebessüm bile edemez hale geldi. Üzüldüm :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

3>2>4>1 benim gözümde sezonlar. 2. sezon da aslında çöp de, The Beginning bölümleri gerçekten The Last Airbender kalitesinde idi bir solukta izledim. Oturup hala tekrar önüme gelse izleyebilirim. 3. sezondaki villainler gerçekten çok harikaydı, bükücü olmalarına gerek yoktu zaten. Ama çok kolay defedildiler sanki <_<

4'ü de beğenirsin bence, sonu pek tatmin etmeyebilir :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
kötü tecrübelerimden ötürü mahou meraklılarına mümkünse şöyle bir sıralamayla gitmelerini öneririm naçizane

utena -> mawari penguindrum -> mahou shojo

tersten gittiğim için mutlu değilim :| ilkini en sona bıraktığım için diğerlerini anlamayarak dropladıydım. aynı acıyı yaşamayın.

Niye sırayla gidin dedin? Bir alakaları da yok gibi. Önceki iki seriyi toplasan 50 bölümden fazla ediyor galiba. Az buz değil :okugf:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Utena ve Mawaru aynı adamın elinden çıkma ama Mahou Shoujo Madoka'nın onlarla bir alakası yok. Madoka'da öyle ahım şahım sembolizm de yok bence, her şey gayet açık seçik diğer 2 yapıma nazaran.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Gintama X Kekkai Sensen

tumblr_nn40igMn3u1r316qio2_500.png

tumblr_nn40igMn3u1r316qio3_500.png

Yazık yahu :D

Böyle de dışlanmaz ki adam

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Sora No Otoshimono Final filmini izledim şimdi, böyle final olmaz arkadaşlar. Hiç olmasaymış daha iyiymiş, sadece anime izleyicisi olarak ne olup bittiğini anlayamadan 50 dakika bitti, 50 dakikalık film mi olurmuş hem? Bir de sen buna final diyorsun! Sora No Otoshimono serisini normalde çok severdim, fakat bu final ile biraz darıldım kendisine. Anime seyircisine böyle bir final vermek haksızlık, anime seyircisine hakaret. Uzun uzadıya anlatılabilecek şeyleri kestirip atmışlar. Ben başarısız buldum. Tek güzel yanı:

Icaros' un gülümsemesi ve davranışlarıydı.

Final demişler, bundan sonra bir şey geleceğini de sanmıyorum. Mangasını okuyacağım muhtemelen, mangada bu şekilde bitmediğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?