Jump to content
  • Kayıt Ol

Shingeki no Kyojin

loykad

Önerilen İletiler

Bence baştan başlama. Çünkü anime mangayla birebir gitmiş. Animede bir kere bile filler sahnesi yok. 34.chapterdan başlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 41
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

13

• gundamaster

8

• bLueeekun

8

• CloudT

3

Teşekkürler bilgi için. 34.chapterdan itibaren başlayayım o zaman.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yerinde olsam, son sahnedeki Annie vs Eren'den başlardim (33 mü ne oluyor).

Aslinda baştan okuduğunuzda bazi sahneler kafaya daha iyi giriyor ama tabi tercih meselesi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Chapter 50

Eren'in özelliğini de gördük böylece.

Koca bir şaka gibi geldi bana başlangıçta. Sonra her Titan'ın bir özelliği olduğunu düşününce Eren'in de bir şeylere sahip olması gerektiği dank etti. Fakat o kadar şeyden sonra Titan'lara emretme gücü harbi büyük bir şaka gibi. Aynı maymunumsu Titan gibi Titan'lara emrediyor. Şimdi diyebilir miyiz Maymun titan ile Eren, titanları kullanarak birbirlerine karşı savaşsınlar :011:

Hannes'e üzüldüm Eren ve Mikasa için kendini feda etti.

Mikasa'nın titan cehennemi içinde aşka gelmesi ise ayrı bir olaydı zaten:006:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi şimdi chapter 50'den sonra Aku'yla baya teori maratonuna girdik, en sonunda da 4chan falan derken şöyle bir şeye kanaat getirdik:

Eren'in babasi Mikasa'ya da titan bilmemnesiyle ilgili bir iğne yapmiş olabilir çünkü flashback sahnesinde hatirlarsaniz Eren Mikasa'ya fight dediği zaman böyle elektriklenme gibi bi şey oluyo ve Mikasa birden OP moda girip saldiriyodu. Animede hatta o sahneye mangada olmayan bi ayrinti ekliyorlar, Mikasa'nin beyninde bi elektriklenme falan oluyor:

4Iuqe

Boş beyinli yiyici titanlar Eren'in verdiği emirleri pek kontrol edemeden direk daliyorlar bam güm ama insanlar kontrol edebiliyor. Ymir, Ber, Reiner falan emri aldilar ama yerine getirmediler. Mikasa'nin reddetmesi için bi sebep yok çünkü Eren'e karşi olan bağini biliyoruz. Bu mükemmelliği de buradan geliyordur belki, azim falan filan.

Bir diğer teori ise Mikasa'nin gözlerinin değişmesi. Bu zamana kadar hep donuk bakişli olan Mikasa, ölmelerine ramak kala son sahnelerde birden "normale" dönüyor, o robotluğunu terkediyor. Bu sahnede belki de Eren'in "spell"inin kontrolünde olmadiği içindir belli mi olur :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Son chapterı okuduktan sonra ben de şöyle bir olasılığın olabileceğini düşünmüştüm:

Ya devler insan olarak evrimleştilerse? Köydeki o insanların birden dev olması, devler arasında farklı özelliklerin gelişmesi. Deriye sahip devler Eren, Ymir ve Maymunumsu diğerlerine hükmedebiliyuor. Derisiz olan Annie, Berthold ve Ryner ise farklı güçlere sahip. Biri kristalleşebilşiyor, öteki vücudunu zırhla kaplıyor falan. Eren'in babası aslında ona titan olabilmesi için değil de Titan öçzelliklerini baskılasın diye iğne yaptıysa?

Berthold Ymir'e kaç senedir dışarıda dolaştın diye sormuştu. Dolayısıyla dışarıda dolaşan fakat daha sonra Berthold ve Reiner'ına rkadaşını yedikten sonra insan görünümü alan Ymir daha sonra duvarlar içine girebilmişti.

Mikasa'da bir şekil harekete geçtiyse zaten onun da dev olabilme olasılığından dolayı Eren'in hükmüyle harekete geçmesi normal karşılanabilir.

Kafamda deli sorular???

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir de şu var

Eren'in babasi neredeyse tüm halka öyle böyle iğne yapmiş, adam şifaci olarak ün yapmiş. Şimdi Titan'larin iyileşme gücü insanlarinkinden daha iyi. Eren'in babasi bu süreci yavaşlatmak için iğne yapti desek.. hm gene karişti benim teoriler ;_;

Ben her şeyin babada biteceğini düşünüyorum sonuç olarak :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Son bölümü daha yeni okudum, gerçekten şaşkına uğramış durumdayım. Eren Devleri kontrol edebiliyor. Askına bakarsanız, Devlere emir veriyordan ziyade Eren'in kalbinden geçenlere cevap veriyorlar desek daha doğru olur gibi geliyor. Niye derseniz, annesini yiyen devden Mikasa'yı korumak istiyor ve ''beraber olacağız'' diyerek Deve yumruk savuruyor. Ayrıca Zırhlı'ya ve Devasa'ya da ''gelmeyin'' diyor. Devler de bunlara karşılık veriyor. Yani ortada emir verme yok bence.

Bir de Maymun Devin Eren'in babası olabileceğini düşünüyorum. Öncelerden, taa Devasa Devin kim olduğu ortaya çıkmadan önce babası olabilir diyordum kafamda ama o çıkmadı.

Benden bu kadar :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Son bölümü daha yeni okudum, gerçekten şaşkına uğramış durumdayım. Eren Devleri kontrol edebiliyor. Askına bakarsanız, Devlere emir veriyordan ziyade Eren'in kalbinden geçenlere cevap veriyorlar desek daha doğru olur gibi geliyor. Niye derseniz, annesini yiyen devden Mikasa'yı korumak istiyor ve ''beraber olacağız'' diyerek Deve yumruk savuruyor. Ayrıca Zırhlı'ya ve Devasa'ya da ''gelmeyin'' diyor. Devler de bunlara karşılık veriyor. Yani ortada emir verme yok bence.

Bir de Maymun Devin Eren'in babası olabileceğini düşünüyorum. Öncelerden, taa Devasa Devin kim olduğu ortaya çıkmadan önce babası olabilir diyordum kafamda ama o çıkmadı.

Eren'in babasının maymuın dev olma olasılığı sıfır. kaleyi koruyan elemanlarla karşılaştığı sırada 3D manevra zımbırtsını görünce demek böyle bir şey icat ettiniz diyor. Halbuki Eren'in babası bundan haberdar zaten. o tamamiyle dışarıda kalmış ilk dney unusuru devlerden ya da benim teorimle yola çıkarsam evrimleşmemiş devlerden biri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Babasi olma ihtimalini biz de düşünmüştük ama gundam cevabini verdi, biz de ayni sonuca vardik.

Diğer konuyla ilgiliyse anlamadim, Eren nerede diğer 2'sine gelmeyin diyor? Hadi o ikisine gelmeyin dedi madem, Ymir nasil karşi koydu o emre? Eren'in orada "gelmeyin" tarzinda bir şey dediğini düşünmüyorum açikasi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Mangada bir iki gün önce güncele geldim. Mangaya yorum yazmadan önce dikkatimi çeken bir şey var. Onu söyleyeyim. Burası güncel manga tartışma başlığı değil mi? Neden tüm yorumlar spoiler içinde?

Neyse son bölümü okuduktan sonra kafamda bir şey kesinleştik ki o da devlerin genel olarak türlerinin olduğudur. (büyük küçük veya özellikli özelliksiz anlamında değil)

İlk olarak kesinlikle Rayner'gilin bulunduğu ekip, dışarıdaki başı boş devlerden farklı bir grupta. Bunun nedeniyse zaten çok açık, Yumire'nin dışarıda başı boş dolaştığı zamanlarda Rayner'ın arkadaşlarından birini yediğini biliyoruz.

Diğer bir dev türü Rayner ve arkadaşlarının bulunduğu ve vatanları olarak nitelendirdikleri yerde yaşayan insan ve dev arasında gidip gelebilen insanlar.

Bana kalırsa maymun devin de farklı bir tür gruba bağlı olma olasılığı var. Zaten başı boş devlere pek hoş davranmadığı ortada ki bu o taraftan olmadığını gösterir. Gerçi onların bir taraf olmama ihtimali bile var. Diğer taraftan harabe kalenin içindeyken Rayner'ların olduğu noktaya kaya fırlatmıştı. Tabi onların orada olup olmadığını bilmiyordu ama Rayner'lar da onu ilk defa görmüşlerdi. Bir de bu maymun devin olduğu grubun köylerdeki insaları dev yapmış olma ihtimali var ki, bu plandan da haberi olmayan Rayner'larla kesinlikle farklı bir grupta olduğunu gösteriyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak 3 lü bir cephe içinde devler hakkında en az bilgi ve tecrübeye sahip insanlara karşı istediği gibi deve dönüşebilen insalar ve maymun devin bulunduğu grup arasında geçen bir savaş durumu görünüyor.

Bir dördüncü grup daha zayıf da olsa işin içinde görünüyor fakat onları bir grup olduğuna dair her hangi bir bilgi yok. Olma olasılığı da düşük. Başı boş devlerden bir şekilde insana dönüşmei başarmış olanlar. Bunları surların içinde yaşayan insaların içinde olup olmadığı veya ne oranda olduğu hakkında bir biligi yok.

Hatta ben buraya beşinci bir grup olarak surların içindeki devlerin başındakileri düşünebiliriz.

Neyse benim aklımdakiler şu an için bu kadar. gelecek bölümü heycanla beklyiroum açıkçası.

Not: Mangalrı raw olarak okuduğum için ingilizce veya türçe çeviride kullanılan terimleri kullanmamış olabilir. İsimlerde de yanlışlık varsa kusuruma bakmayın. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

@Kusogaki

Valla aibo güncel olan var, yeni başlayanda var. Onlar için spoiler olmasın ondan. Yoksa ne işimiz var spoiler butonuyla. :D

Bende yeni bölümü geç okudum. Mangayı tamamiyle unutmuşum. Nette gezinirken Dev resmi görünce aklıma geldi. :D

Eren'in bir gücü daha olması umut verici. Sadece bir deve dönüşebilmesi zamanla yetmeyebilirdi. Ve ya karşı taraf bu duruma farklı bir güçle cevap verebilirdi. Ama şimdi yeni güç herşeyi değiştirebilir. Bir dev yenmek için başka devleri kullanmak. Bu yetenek sayesinde General ve diğerlerinin işleri kolaylaşacaktır. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bana kalırsa maymun devin de farklı bir tür gruba bağlı olma olasılığı var. Zaten başı boş devlere pek hoş davranmadığı ortada ki bu o taraftan olmadığını gösterir. Gerçi onların bir taraf olmama ihtimali bile var. Diğer taraftan harabe kalenin içindeyken Rayner'ların olduğu noktaya kaya fırlatmıştı. Tabi onların orada olup olmadığını bilmiyordu ama Rayner'lar da onu ilk defa görmüşlerdi. Bir de bu maymun devin olduğu grubun köylerdeki insaları dev yapmış olma ihtimali var ki, bu plandan da haberi olmayan Rayner'larla kesinlikle farklı bir grupta olduğunu gösteriyor.

hocam, hangi bölüm olduğunu bilmiyorum ama, harabe kalenin oraya kıllı titan gelince, reiner ve partneri onu görünce gülümsemişti çaktırmadan. biz o an fark etmedik ama, daha sonra hangi çaptırda olduğunu bilmiyorum da, ya ona ya da başka birine söylemişlerdi "kıllı titan geldiğinde gülümsedin, neden? bir bağlantın mı var?" benzeri bir şey geçti. hatta, bizim reiner ile diğer oğlan titan olduklarını bilmiyorlar sanıyorlardı. erene itiraf ettikleri bölümde erene "bizimle gel" dediklerinde, eren salağa yatmıştı, sonra kaçırmaya çalıştıklarında hanji reiner'ın kolunu kopartıp, boynunun çeyreğini falan kesmişti. sonrası malum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...
gundamaster

55. fasikül

Başlardaki uzun Erwin-Pixis dialogunun sıkıcı olacağını düşünüyordum lakin epey ilginç bir tartışma oldu.

Erwin, Pixis'in de görüşlerini almak istercesine ayaklanma başlatacaklarını anlattı. Pixis'in ağzından sanki buna karşı haldeymiş gibi eski hikayeler döküldü. Ayaklanmaya sebep olacak her türlü şey ya da duvarın içinde gizli olup da açığa çıkartılacak her şey fazla tehdit unsuru olmadan ortadan kaldırılıyor.

Levi ve grubunun yaklayıp işkence ettikleri elemanı hatırlayamadım. ya da ne zaman yakaladılar öyle birini. Aylık manga olunca unutuyorum çoğu şeyi. Bakalım Christa'yı gerçekten de kraliyet ailesinin başına geçirmeyi başarabilecekler mi?

Pixis'in anlatığı hikayeler ışığında Eren'in babasının da ortadan kaldırılmış olma olasılığı var gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangada bazen kimin ne olduğunu, zamanı falan bilmeden okuyorum. Her bölüm benim için yeni bir hikaye gibi. En azından şöyle "the story so far..." tarzı kısa bir özet geçseler iyi olacak. Bu bölüm için...

Dedim, gümbür gümbür demokrasi geliyor, meğerse plan bir kralı alıp yerine başkasını koymakmış. Aynı zamanda teknoloji olarak seviyeleri düşük olan bir toplumda hafızayı etkileyecek bir cihaz olabilir mi? Erwin'in ve babasının teorisi eğer bir cihaza dayalı ise bana pekte mantıklı gelmedi. Tabii "wall" içinde yaşayan insanlar kendi tarihlerini manipule etmiş ve geçen zaman içerisinde eski uygarlığın izleri silinmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

son iki chapter çok heycanlıydı bazı önemli karakterlerin yakın zamanda öleceğini düşünüyorum 57yi okumayan bakmasın.

erwin hanjiyi yerine bıraktı bana bir şey olursa patron sensin gibilerden acaba o an tutuklandığı için mi yaptı yoksa öleceğini falan mı düşündü benim favorim zaten bu mangada önce levi sonra erwin ve hanji oldu eren,mikasa,armin benim için bunlardan sonra gelir bu mangayı çok sevme nedenim bu üç karakterin çok hoşuma gitmesi özellikle biraz fangirl gibi olacak ama levi acayip karizma geliyor.neyse konuya dönelim bu üçünün hikayenin sonunda sağ kalacağına inanmıyorum en azından erwin ve levinin bir şekilde insanlığın iyiliği uğruna harcanacağına inanıyorum sizce levi ilk kez korkmuş ve şaşırmış görünüyordu bu durumda eğitmeni olan o katilden kurtulacak mı?yoksa ölecek mi?çok heycanlı yerde bitti sinir oldum.teorisi olan gelsin lütfen

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 yıl sonra...
gundamaster

86

Harika bir chapterdı. Isayama sensei olayları mükemmel bağlamış. Çok açıklayıcı bri chapterdı. Son 3-5 chapter zaten iyiydi ama bu chapter ile iyice pik yaptı.

Ape Titan'ın da kim olduğu ortaya çıktı ve Eren'in başka bir anneden olan abisi ve Eldian'lılara karşı gelmiş bir hain. Eren'in abisi ya da amcası diye teoriler dönüyordu ortada zaten. Kendi anne babasına karşı gelmiş olması da şaşırtıcıydı. Titan'ların geçmişi asıl Titan ve dokuz Titan'a bölünmüş şekilde güçlerin olması. Bunlardan en önemlisi de Eren'de. Diğerleri de malum kişilerde. Büyük Titan savaşları, Marley'lerin Eldian'lılara ırkçılık yapması, onları Paradise adasındkai diğer Titanlarla savaşmak için kullanma projeleri falan çok sağlam konular vardı bölümde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?