Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel VN Tartışma Başlığı

loykad

Önerilen İletiler

Var olan her tür konuyu severim.Özellikle de farklı karakter motivleri bir seride en çok görmeyi sevdiğim olgudur.Ki farklı karakter motivleri her türde bulunabildiği için fark etmiyor.Karakterler sıradandır ama kurgudur,şudur budur güzelse(mesela Death Note) o yapımı güzel bulabiliyorum ve beynimde tahrik hissi oluşturabiliyor.Ama favorilerim genelde farklı ve etkileyici karakter motivleri barındıran eserler oluyor.

Beni tek rahatsız eden şey sırf izleyici çekmek için yapılan ecchi öğeleri.Fakat aksine h-sahneleri de benim hoşuma gider.Şöyle örnek vereyim.FSN'de Rin'in eteğini ne zaman görsem sinirlerim bozulurken h sahneleri aksine gerçek dışı olmadıkları için hoşuma gider.Rin'in ne zan eteğini görsem gerçek hayatta kim bunu giyer sırf millet baksın diye yapıldığını düşünmeye başlıyorum ve bu benim sinirlerimi bozuyor.Ama çok büyük bir problem değil.Hikaye için katlanırım ecchi öğelerine.

Little Busters'ın Türkçe yamasının yapıldığını görmüştüm.Sizce onu mu beklemeliyim yoksa romanını mı okumalıyım?

Yapıcağınız görsel roman tavsiyeleri için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O Türkçe yama bitmez ya, ha arkadaşa saygı baabında yayınladığı kadarını okuyabilirsin ama LB gerçekten uzun bir roman, Türkçe'sini beklersen hiç okuyamazsın. Direk indir gitsin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Var olan her tür konuyu severim.Özellikle de farklı karakter motivleri bir seride en çok görmeyi sevdiğim olgudur.Ki farklı karakter motivleri her türde bulunabildiği için fark etmiyor.Karakterler sıradandır ama kurgudur,şudur budur güzelse(mesela Death Note) o yapımı güzel bulabiliyorum ve beynimde tahrik hissi oluşturabiliyor.Ama favorilerim genelde farklı ve etkileyici karakter motivleri barındıran eserler oluyor.

Beni tek rahatsız eden şey sırf izleyici çekmek için yapılan ecchi öğeleri.Fakat aksine h-sahneleri de benim hoşuma gider.Şöyle örnek vereyim.FSN'de Rin'in eteğini ne zaman görsem sinirlerim bozulurken h sahneleri aksine gerçek dışı olmadıkları için hoşuma gider.Rin'in ne zan eteğini görsem gerçek hayatta kim bunu giyer sırf millet baksın diye yapıldığını düşünmeye başlıyorum ve bu benim sinirlerimi bozuyor.Ama çok büyük bir problem değil.Hikaye için katlanırım ecchi öğelerine.

Little Busters'ın Türkçe yamasının yapıldığını görmüştüm.Sizce onu mu beklemeliyim yoksa romanını mı okumalıyım?

Yapıcağınız görsel roman tavsiyeleri için şimdiden teşekkürler.

Dostum o Türkçe yama 5 yıla bitmez öncelikle, ondan ümidi kesmen en sağlıklısı.

Öneriye gelince, Eğer School life & romance & comedy türü okurum, Yani üzerinde öyle derin bir hikayesi olmayan veya ağır drama hissetirmeyen, sıradan günlük hayat romantizm tarzı şeyleri severim dersen basit ingilizceli olan birşeylerden önerilerde bulunabilirim fakat genel olarak Hikaye ağırlıklı her vn dili bir miktar ağırdır. Little Busters'de bile Refrain vs kısımlarında baya bi zorlanacağını düşünüyorum ben. Buna vereceğin cevaba göre bakalım birşeyler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O türüde okurum.Fark etmez benim için.Önemli olan bu türe bir başlangıç yapmak.Derin bir hikaye veya ağır bir dramı olmasa bile zevk alırım.Fark etmez benim için.Biraz güldürü öğesi olursa iyi olur benim için.

Little Busters için arkadaşın yayınladığı demoyu okuyup ardından orijinaline geçiş yapacağım.Bir kaç zorlayıcı kısım problem olmaz.Fate/Zero için 60 gün harcadım ben.Önce FSN'yi okumamız gerektiğini öğrenmesem şu anda da çeviriyor olurdum.O kısımlarda tanıdıklardan yardım alırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Little Busters'ın komedisi şahanedir bak :011:

Tek sıkıntısı Walkthrough biraz karışık, yani neyi nasıl seçeceğin. Rastgele gitmeni de istemem, şunu atayım. http://tlwiki.org/?title=LB!:Walkthrough

Başta biraz karışık ama "Komari Route" kısmındaki seçenekleri seçersen başlangıç olarak, Walkthrough'un nasıl işlediğini anlarsın az çok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O türüde okurum.Fark etmez benim için.Önemli olan bu türe bir başlangıç yapmak.Derin bir hikaye veya ağır bir dramı olmasa bile zevk alırım.Fark etmez benim için.Biraz güldürü öğesi olursa iyi olur benim için.

Little Busters için arkadaşın yayınladığı demoyu okuyup ardından orijinaline geçiş yapacağım.Bir kaç zorlayıcı kısım problem olmaz.Fate/Zero için 60 gün harcadım ben.Önce FSN'yi okumamız gerektiğini öğrenmesem şu anda da çeviriyor olurdum.O kısımlarda tanıdıklardan yardım alırım.

O zaman Shuffle, Edelweiss, Osananajimi wa Daitouryou, Canvas 2 önerebileceğim seriler. 4üne de bi bak vndb'den, çizimlerine & konularına vs hoşuna gideni dene üç aşağı beş yukarı hepsi eşit seviye ingde. Hem vn oynamak nasıl bir his, mantığı nedir ne değildir anlaman adına böyle serilerden başlaman daha sağlıklı, ardından kendi zevklerine göre dallandırırsın zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada Little Busters'ı ilk oyun olarak pek tavsiye etmem ben. Hikayenin en büyük twisti anlayabilmen için normal visual novellerdeki Route vs kavramlarını tam anlayabilmiş olman gerekiyor. O kısmı anlayamazsan da yine zevk alırsın almasına ama, havada kalır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Verdiğiniz tavsiyeler için teşekkürler.Söylediğiniz görsel romanlardan vndb'de hangisi daha yüksekse ona başlarım.Genelde bir esere başlarken o eser hakkında hiç birşey bilmemek gibi bir kuralım vardır.Sonra zevki kaçıyor.O yüzden hangisinin puanı yüksekse ondan başlar,bir iki tane oynar,ardından Little Busters'a geçerim.

Bir sorum olacak.Bu walkthrough denilen şey tam olarak ne oluyor?Normalde hangi yol gözümüzü kesiyorsa ona gitmemiz gerekmiyor mu?Bu seçimlerin bir sıralaması mı var?Ve neden bu kadar önemli bu sıralama?Böyle bir şey gerekiyorsa FSN'de ki gibi olması gerekmez mi?Niye bize bırakmış o zaman seçimleri?Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet bu sorunun geleceğini biliyordum en iyisi böyle öğretmek :011:

Normalde evet, kafana göre gitmen en mantıklısı. Lakin bazı VN'lerde, hikayeyi en iyi şekilde anlamak için belirli bir sırada gitmek daha iyi oluyor. Bu yüzden de WT hazırlıyorlar. FSN'de bile WT var mesela her ne kadar bir route bitmeden diğeri açılmasa da. Bazı sahneleri vs açabilmek için oyunu belli bir seçenekle oynaman gerekir kısacası. VN'ler uzun ve tekrar oynama potansiyeli az olan şeyler olduğundan, bir sahnede hata yaptıysan ileride oraya geri dönmesi çok sıkıntı oluyor. Belki de romanın 2. gününde XX noktasında Save alman gerekiyordu fakat sen WT'siz oynadığın için o ayrıntıyı görmedin ve Save almadın. Oraya kadar baştan oynaman gerekicek, gibi.

Şahsen ben de LB'nin yeni başlayan biri için Route olarak zor olduğunu düşünüyorum ama en azından İngilizce'ni test etmek için ilk kısımları çok uygun gibi geliyor. İlk kısımları dediğim de daha route'lara girmeden, komedili kısımları falan. Günlük konuşmayı ne kadar okuyabiliyorsun bi kendini test edebilirsin. Sonra da nasıl gittiğini bize yazarsın, biz de sana ona göre yeni bir şey öneririz. LB'ye devam etme isteği de sana kalmış olur.

Şu yazıya bi göz at bu arada: http://www.animemangatr.com/forum/visual-novel-tartismalari/4931-visual-novel-rehberi/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Verdiğiniz tavsiyeler için teşekkürler.Söylediğiniz görsel romanlardan vndb'de hangisi daha yüksekse ona başlarım.Genelde bir esere başlarken o eser hakkında hiç birşey bilmemek gibi bir kuralım vardır.Sonra zevki kaçıyor.O yüzden hangisinin puanı yüksekse ondan başlar,bir iki tane oynar,ardından Little Busters'a geçerim.

Bir sorum olacak.Bu walkthrough denilen şey tam olarak ne oluyor?Normalde hangi yol gözümüzü kesiyorsa ona gitmemiz gerekmiyor mu?Bu seçimlerin bir sıralaması mı var?Ve neden bu kadar önemli bu sıralama?Böyle bir şey gerekiyorsa FSN'de ki gibi olması gerekmez mi?Niye bize bırakmış o zaman seçimleri?Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

"Normalden" ziyade "Moege" dediğimiz School life, Romance, Comedy tarzı kısacası fazla derin bir hikayeye sahip olmayan oyunlarda aynen söylediğin gibi hangi yol kafana yatarsa ona gidersin. Mesela benim yukarıda örneklendirdiğim 4 oyun o şekilde, Hangisini gözün kestirirse ona git, bitirdikten sonra baştan başlayıp diğerlerini yaparsın veya hiç sevmediğin, canını çok sıkan bir karakter olursa hiç yapmadan onu geçebilirsin vs sana kalmış.

Walkthrough ise %99 oranında sevdiğin karakterin route'una girebilmek için kullanılıyor. Mesela senin hoşuna Yeşil saçlı kız gitti, Onun route'a gitmek istiyorsun. Ama onun route'a gidene kadar 10-15 seçenek var, kafana göre işaretlediğinde kendini Mor'da veya Pembe'de bulabilirsin. Sonra tekrar başa dönüp farklı farklı seçeneklerle uğraşma diye yardımcı oluyorlar insana.

Veya CG eksikliği kalmasın diye de Wt kullanılır. Yine örnek vereyim, Karşına bir seçenek çıktı "canım sıkıldı ne yapsam: Parka git - Eve git" tarzı, Parka gidersen bir heroine'in CG'sini göreceksin, eve gidersen göremeyeceksin ve eksik kalacak. Benim gibi %100 cg meraklıları için sıkıntılı bir durum bu sonuçta hangi seçenekte ne cgsi var bilemiyor insan, oyunu bitirdikten sonra albümde şu resimler niye boş, nerden bulcam bunları diye uğraşmak yerine Wt kullanmak daha kolay oluyor.

Bir de "Hikaye" ağırlıklı, içinde sağlam bir plot olan oyunların durumu var: Onlarda her zaman tüm route'ları okuman lazım, çünkü bir route'da aldığın bir bilgi diğerinde tam anlayamadığın bir boşluğu doldurup kafandaki soru işaretlerini gideriyor olacak. Tabi yine illa "hayır banane ben okumak istemiyorum" diye kasarsan senin bileceğin iş ama, Hikayeyi düzgün idrak edebilmek için okumak zorunlu. Bu durumlarda da Wt ve "Tavsiye edilen oynanış sırası" devreye giriyor, Nitekim bazı routelar bazı routeları spoilerleyebiliyor. Şöyle düşün: Yeşil karakterinin annesi öldü sanılıyor ve Yeşil karakterinin route'unda aslında ölmediğini öğreniyorsun, o route'un teması bu. Ama Mor karakterinin route'da annesi kısa bi sahnede görünüyor, her ne kadar Mor route'u için Yeşil'in annesi pek önemli olmasa da. Şimdi sen Moru önce okursan, Yeşil için kendini spoilerlemiş olacaksın.

Falan filan, Kısacası wt güzel birşey ama her oyunda kullanıp tadını kaçırmana da gerek yok. Birkaç oyun oynadıktan sonra zaten hangi oyunun Moege, Hangi oyunun plot üzerine kurulu bir oyun olduğunu farkediyorsun. Ondan sonra kendin Wt kullanayım mı kullanmıyayım mı karar verirsin, yada istersen burda sorman yeterli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.Little Busters'ı indirmeye başladım.9.5 GB.İlk günü oynar sizi bilgilendiririm.

Bu arada,Little Busters'ın EX sürümü varmış.Bu sürüm İngilizce'ye çevrildi mi?Çeviriliyorsa ne zaman çevrilir?Oynayacaksam o sürümü oynarım.Eski sürümü oynamam açıkçası.

AkuTan'ın Little Busters için favori üç görsel romanımdan biri dediğini görmüştüm.Gerçekten o kadar iyi mi?

Edit=Bütün başlığı okudum.Ben de olsam Umeniko'nun PS3 versiyonunu okurdum.Eskisi bildiğin üç yaşındaki bir çocuğun okuma kitabı gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.Little Busters'ı indirmeye başladım.9.5 GB.İlk günü oynar sizi bilgilendiririm.

Bu arada,Little Busters'ın EX sürümü varmış.Bu sürüm İngilizce'ye çevrildi mi?Çeviriliyorsa ne zaman çevrilir?Oynayacaksam o sürümü oynarım.Eski sürümü oynamam açıkçası.

AkuTan'ın Little Busters için favori üç görsel romanımdan biri dediğini görmüştüm.Gerçekten o kadar iyi mi?

Edit=Bütün başlığı okudum.Ben de olsam Umeniko'nun PS3 versiyonunu okurdum.Eskisi bildiğin üç yaşındaki bir çocuğun okuma kitabı gibi.

Favori 3 visual novelimden dediğim çok çok önce bir dönemdi, birde okuduktan sonra o an ki gaz ile söylemiştim açıkçası :011: Şuan japonca visual novelleri de okuyabildiğimden ilk 3 çok zor ama top 20de kesin vardır, çok sağlam bir eser öyle yada böyle kesin tavsiye ederim. Tek sıkıntı dediğim gibi Route mantığını falan tam bilmeyenler için asıl civcivli kısmı kaçırma ihtimali var.

EX ise uzun zamandır çevrilmekte, Çevirisi ne zaman biter bilen yok ama 1 yıla falan biter heralde. EX sürümü çok daha kaliteli, 3 Ek route var ki 1 tanesi (Saya) Heavens Feel Fsn için neyse oda Lb için aynen öyle, Hikayenin ters / dark tarafı sayılabilir. Ama dediğim gibi çevirisi ne zaman biter haberim yok uzun zamandır çevirileri takip etmiyorum, sen yine 1 yıl rahat sürer diye düşün.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türkçe yamanın deneme sürümünü bitirdim.Fena değildi.Özellikle silah olarak kediyi kullanması falan çok hoşuma gitti.Ama ilk izlenim olarak sıradan bir lise dramı gibi geldi.Ama siz bu kadar övdüyseniz demek ki hikaye ileriki bölümlerde açılacak.Neyse.Orijinal sürümünün bir 5 GB'ını yüklendim.Yarına başlamayı umut ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türkçe yamanın deneme sürümünü bitirdim.Fena değildi.Özellikle silah olarak kediyi kullanması falan çok hoşuma gitti.Ama ilk izlenim olarak sıradan bir lise dramı gibi geldi.Ama siz bu kadar övdüyseniz demek ki hikaye ileriki bölümlerde açılacak.Neyse.Orijinal sürümünün bir 5 GB'ını yüklendim.Yarına başlamayı umut ediyorum.

Oyun key yapımı, Yani bu işin içindeki en sağlam firmalardan dramı konusunda garantili diyebiliriz. Common route tamamen komedi üzerine, Karakter routelarında hafif dram olsa da aşırı etkileyici birşey yok. Asıl mevzular tüm routeları bitirdikten sonra açılan "Refrain" kısmında.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Orijinal dilinde biraz oku bakalım muhabbet sarmazsa bırakırsın ya, başlangıç için değil kesinlikle. Ama dramı çok güzel işte sonlarda. Sabır istiyor lakin :D Benim bile yer yer "yeter artık Refrain'e girelim" dediğim olmuştu. Pişman olmadım gerçi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir sorum olacak.Steins;Gate 0 adında bir görsel roman geliyormuş.Aynı zamanda aynı adda bir animede geliyormuş.Nasıl oluyor bu?Kafam karıştı benim.Biriniz açıklayabilir mi?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Muhtemelen VN piyasaya sürüldüğü gibi hemen anime uyarlamasını da yapacaklar. Veya biraz aralıklı olur, önce VN çıkar satışlardan sonra animesi gelir. Mümkün yani adamlar nasılsa animenin de VN'in de tutacağını bildiğinden, "tutar mı tutmaz mı" sıkıntısı yaşamadan ikisinin de duyurusunu yapmışlar.

Pek umutlu olmasam da milking işte, Steins;Gate VN'i animeye nazaran aşırı başarılıydı artık bu da kendini okutur biraz aşırı Twist falan olmasa bile.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir sorum olacak.Steins;Gate 0 adında bir görsel roman geliyormuş.Aynı zamanda aynı adda bir animede geliyormuş.Nasıl oluyor bu?Kafam karıştı benim.Biriniz açıklayabilir mi?

Visual novelin yazarı senaryoyu bir anime stüdyosuna satmıştır, o kadar garip bir durum değil dostum. Key gibi Nitro gibi Typemoon gibi ünlü, ne çıkarsa kesin tutar tarzı firmalar ara sıra yapıyor bunu. Örneğin Angel Beats projesi önce visual novel olarak çıkacaktı, sonra bir stüdyo teklif yaptı Key'e gelin direk anime yapalım bunu dediler visual novel projesini iptal edip animeye karar verdiler. Ama anime bölüm sayısının yetersiz olması, Stüdyonun Key stüdyosuna verdiği sözleri tutmaması vs sonucunda Firma bu yapımdan tatmin olmadı ve orjinalde planlandığı gibi Angel Beats visual novelini çıkarıyor şuan.

Veya Typemoon Girls Work adında bi visual novel çıkaracaktı, fakat visual novelden çok animeye yakındı konusu tüm karakterler kız vs. Bu sebeple bir süre sonra vn projesini iptal edip Ufotable ile anlaştılar, Direk animeye uyarlamaya karar verdiler.

Falan filan, Mesela geçen aylarda çıkan Ao no Kanata no Four Rhythm bu steins gate 0 gibi hem anime hem vn projesi olarak duyuruldu, sık sık olan bir durum kısacası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Girls' Work demişken n'oldu o ya Aku? İptal falan mı oldu? Tekrar VNye mi döndüler nedir?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Girls' Work demişken n'oldu o ya Aku? İptal falan mı oldu? Tekrar VNye mi döndüler nedir?

Yok vnye dönmediler abi, Tam olarak durum ne bende bilmiyorum da muhtemelen Fate zero > Fsn Ubw > Fsn heavens feel movie şeklinde çıkardıkları fsn akımını bozmak istemiyorlar araya onu katıp. Bunlar bittikten sonra ona sıra gelir sanırım, zaten onu Nasu yazmıyor ve Nasuverse içinde geçen bir seri değil, o yüzden açıkçası pek Typemoon eseri gibi de gelmiyor bana fazla umursamıyorum .-. Yanlış bilmiyorsam eski Liar Soft yazarı yapıyor bunu, Forest & Kusarihime gibi kaliteli 2-3 esere sahip bir isim ama bir nasu değil tabi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Belli bir miktar okudum Little Busters'ı.Hemen hemen her cümlede bir kere sözlüğe bakmam gereksede cümleleri gayet rahat anladım.Bu seviyedeki romanları bana önerebilirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Saya No Uta'nın resmi çevirisinde(Jast) sansür bulunuyor mu?Varsa fan çevirisini indireceğim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...
Clannad'ın resmi çevirisi çıktı.

http://store.steampowered.com/app/324160

Bize 63 TL.Normal fiyatının 50 dolar olduğunu düşünürsek bizim için gayet adil bir fiyatlandırma ama bir visual novel için 50 dolar baya yüksek gibi.

Fiyat aslında gayet uygun orjinal satış fiyatına oranla, Japonyada full priced bir visual novel 9.500-10.000 yen arası satışa çıkıyor buda 80 dolar, 230 TL eder. Yani japonyadaki fiyatın çeyreği gibi birşeye alıyoruz, ki bunun içinde çevirisi lisansı falanda vardır daha. Tabi adamlar bu fiyata fiziksel disk, yanında gelen posteriydi kitabıydı bilmemnesi dahil alıyor ama yine de az bi fark yok.

He bir visual novel 50 dolara değer mi şeklinde söylediysen orası tartışılır, açıkçası ben clannada vermem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Umineko'ya bıraktığım yerden devam ettim ve yemeyip, içmeyip, uyumayıp bitirdim. Bir zamanlar ademania ile buradan tesadüf eseri yarışıyorduk, sonra ne oldu bilmiyorum, ben bitirdim, Adem ne yaptı hiç bir fikrim yok.

Hikayeyi, karakterleri falan çok beğendim de en çok müzikleri beğendim. Tekrar tekrar dinlemekten kendimi alamıyorum. Bir sürü caps aldım ve eğer bir gün tekrar okursam, o capslerde yazılanlara dikkat ederek okuyacağım.

Buradan fazla bir şey yazmayacağım, blogumda (imzamdaki ejderha) spoiler vermeden bir şeyler yazdım, isteyen bakabilir. Umineko'nun dövüş oyununu oynamak istediğimden de ayrıca gaza geldim. Oyun beklediğim gibi çıkmadı, tahmin ettiğim gibi kolpa bir dövüş oyunu olmuş, ama işte anime bazlı oyunlar genelde çok iyi olmuyor.

mobNm.jpg

GAME OWER PİRENSES :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?