Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel VN Tartışma Başlığı

loykad

Önerilen İletiler

Haha oynamadığım tek Route Mare route'u.

Yume'den sonra yediremedim oynamayı.

Komomo (Mokoko) çok iyiydi, en sevdiğim karakter oyundaki. Bir ara you'ya (kogayou^^) attığı bir tekme vardı, mc anlayamamıştı niye vurduğunu çok iyiydi o sahne.

Bi de Chinami'nin route'ta iyi bilgiler ediniyoruz ama route boştu yahu, yani adamların elinde o kadar çok malzeme vardı ki çok oldu bitti'ye getirilmiş.

Isuzu route'ta (yemek yiyişine kurban) Chinami çok iyiydi yalnız, bana iyiliğin tanımını yap deseler o malum sahneyi gösteririm.

Kosame'yi beğenmedim maalesef, sadece ekstra gibiydi. 4chan'da bir anket yaptılar en iyi kız hangisi diye, hiç oy alamadıydı yazıkeere53

Asuho, çocukluk arkadaşı Chinami ile beraber en çok seven kişiyidi You'yu. Karakter tiplemesi falanda çok hoştu, enerjik kişileri severim böyle.

Katawa Shoujo'da Misha vardı ona benzer. Birçok kişi gibi onun niye route'u yok diye üzüldüydüm :( Oyunda ona özel bir kısım var biliyorum ama meh :D Bi de saçı sonradan değiştirmesi iyi olmuş, ilk haliyle kalsa route olmamasına kimse laf etmezdi heralde :gul gul:

Bu arada hocam sen ne yaptın yav :( O kadar route olacağını asla düşünmezdim. Şaka maka route seçmek için acayip kafa patlatmak gerekecek, biraz yardım alabilirim netten.

Ve yine teşekkür ediyorum, foruma ne zaman girip vn hakkında konuşsam iyi geliyor, daha çok ısınıyorum vn'lere.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

..............

Abi bu kadar route var,üzerine bir route bitirene kadar 40-45 seçenek geçiyor en az.Haliyle istediğin karakterin route'a girmek "çok" zor,karıştrıp sonda göreceğini başta görürsen vs de tadı kalmaz hiç o yüzden walkthrough öneririm kesinlikle clannad için.

İyi ki mare'yi oynamamışsın, karakter olarak çok hoş ve hikayeye tam oturuyor ama yumeden sonra olmaması gereken bi route.Keşke yapmasalardı, illa her karaktere route olacak hali yok on numara bi son ile biterdi,ama olsun napalım.

On numara son demişken,cgyi koymadan konuya devam etmeye içim elvermedi spoiler butonunda kalsın şöyle;

drak3i6.jpg

Kosame dediğin gibi Aşırı sonradan ekleme gibi olmuş. Komomo route'da çok önemli ve vazgeçilmez bi rol oynuyor tamam,ama sanki "şimdi bu kadar şeyden sonra buna route yapmazsak ayıp olur" düşüncesiyle eklemişler kendisini,olmamış.

Komomo benimde yume'den sonra hem route olarak hem karakter olarak kişisel favorim oyunda,Hem soft tsundere olan kişiliği pek tatlıydı hemde hikaye açısından tatmin ediciydi.

En berbat route'da Isuzu'ydu sanki, Daha doğrusu route'a girmeden önceki o yapay gökyüzü muhabbeti bana aşırı yapmacık, anlamsız geldi. Üzerinde route'daki o teleskop sahneside eklenince benim içimde sonuncu sıraya oturdu.

Chinami yer yer aşırı sinir bozucu olsada güzel bir imouto karakter olmuş, ama dediğin gibi route'u çok boştu.Ana karakterin gerçek babasıyla anneleri şöyleymiş böyleymiş sonra öyle olmuş falan filan çok pembe dizi kıvamındaydı, o kadar girmemeleri lazımdı ailesinin ayrıntılarına.

Son olarak Asuho, demek istedim fakat ne yazık ki route'unu hiç hatırlamıyorum, hiç etki bırakmamış üzerimde :D bi resim çizme muhabbeti vardı sanki yada resim çekme miydi babasıyla atışıyolardı, onun harici sıfır hafızamda ne yazık ki.

Son olarak toparlayacak olursam, oyun romantik komedi ile azıcık ucundan gizem & drama türleri üzerinden değerlendirilecek olursa efsane seviyesi olmasada kaliteli bir yapım bence.Okurken eğlendim,beğendim, "iyiki okumuşum" dediğim bir yapım oldu. Bu tür oyunlar ilgisini çeken herkese öneririm.

Ayrıca konuya her zaman bekleriz,benimde çok hoşuma gidiyor bu tür konuşmalar,4chanda -diğer forumlarda vs yapıyor olsamda türkçe bir başka. Günde 2-3 defa bakarım yeni mesaj varmı diye, her zaman kontrolüm altında yani çekinmeden yazabilirsiniz :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Vn konusunda yeni sayılırım. Daha bir tane bile vn bitirmişliğim yok. Hevesli bir arkadaşınız olarak birkaç sorum olacak

1 - Fate/stay night’ı okumaya başlamıştım, yeni anime projesi duyurulunca bıraktım. Tsukihime’yi remake çıkacak diye bıraktım. Uzun bir bekleyiş olacak sanırım ama yenilenmiş versiyon için değer bana kalırsa. Kısaca bu iki güzel eseri şuan için beklemeye aldım. Bu ikisine benzer türde vn önerebilir misiniz arkadaşlar?

2 - Bir de aranızda Steins;Gate’i okuyup animesini izleyen varsa bilgi verebilir mi? Animeye bulaşmadan vn’sine başlamak daha mı mantıklı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

2 - Bir de aranızda Steins;Gate’i okuyup animesini izleyen varsa bilgi verebilir mi? Animeye bulaşmadan vn’sine başlamak daha mı mantıklı?

İlk soruna Aku cevap verir ben ikinciyi alayim.

5 gün önce S;G vn'ini okumaya başladim, şu an Suzuha ve Faris route'larini bitirdim. Söylemem gerekirse son zamanlarda okuduğum en iyi yapit. Sürükleyiciliği olsun, komedisi olsun, romantizmi olsun her şey ne eksik ne fazla. Gözüm kapali 10 vermeyi düşünüyorum hatta neredeyse :D

Anime adaptasyonu kötü mü? Hayir. Yapilabileceğin en iyisi hatta. Ama anime neticede tüm route'lari ortaya kariştirip farkli bir gidişat sunuyor size. Okurken "bunlar animede yoktu" dediğim bir sürü yer var. Ha animeyi izlediğinizde olayi anlar misiniz? Anlarsiniz, her şeyi kaparsiniz. Ama yine de verdiği hissiyat kesinlikle ayni değil. Animenin ilk yarisi mesela hep boş muhabbet geçiyor gibiydi açikçasi, son 8-10 bölümde bombayi patlattilar. Ama vn'de öyle ilerlemiyor, 5 günde okuyuverdim animenin işlediği %80'i. Hiç yormadi beni, yatakta gözümü açtiğimda ilk iş Steins;Gate okuyayim diyorum. Halbuki animede ne olduğunu az çok hatirliyorum, yine de insan diyor belki farkli bir şey olur diye :D

Demem o ki eğer ingilizcenize güveniyorsaniz VN'sini hiç düşünmeden okuyun. Sonra animesini izleyin. Çünkü Okabe'ye hep içten taniklik ediyorsunuz vn'de; animedeyse dişaridan. "Biz bu sahneyi okurken demek Okabe bu haldeymiş" diye düşünüyorsunuz güzel bi his.

Neden ingilizcenize güvenin dedim çünkü kuantum fiziği söz konusu. Yer yer kafaniz almayabilir cümleleri. Ha diğer karakterler de bizim gibi olduğundan "şu mevzuyu 2 cümlede anlat lütfen" diyip bizi kurtariyorlar :D Yaptiklari örneklendirmelerle falan kuantum fiziğini anlar hale geliyorsunuz.

Seiyuular falan zaten ayni, Miyano Mamoru harika bir iş çikarmiş. CG'ler de kaliteli, bir falso göremedim. VN'deki göndermeler de harika, eğer uzun bir süre anime/manga camiasinin içerisindeyseniz ve az çok bilgi birikiminiz varsa, yaptiklari espiriler sizi epey gülümsetecektir.

Yalniz kesinlikle Walkthrough kullanmaniz gerek. Biraz zor bir sistemi var: telefonunuza gelen SMS'lere verdiğiniz cevaplarin içeriği, diğer route'lara geçişinizi etkiliyor. Atiyorum siz A karakterinin sms'ine cevap atmadiysaniz, A karakterinin route'una giremiyorsunuz. Şeklinde.

Eğer diğer karakterlerin route'lariyla uğraşmam derseniz direk normal bir şekilde Common/Shared route'u okuyup, Kurisu route'una geçebilirsiniz. Ben buradan takip ediyorum: http://ibm5100.net/steinswiki/2011/10/22/steinsgate-walkthrough-all-endings-100-cg-achievements/

Başka sorun varsa alabilirim. :D

------

Unutmadan, aslinda S;G'yi okumak için önce Chaos;Head'e bir göz atmak gereikyor ama animesi o kadar berbat ki. Git vn'sini de oku diyemiyorum batirdiği çok yer var. Olur da Steins;Gate'i bitirirsen, o gazla okuyacak bir şey ararsan Chaos;Head'i oku :D Göndermeler, mantik falan oradan geliyor biraz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

...

2. Soruya Dilek zaten gayet uzun yanıt vermiş ama yinede kabadan görüşlerimi bildireyim ben. Steins Gate bir Anime olarak son derece başarılı bir yapım, ancak visual novelin eline su dökemez ne yazık ki. Bunun sebebi yönetmenin veya anime yapımcılarının yanlışlıkları değil,bir defa başlı başına "visual novel" ile "anime" arasında büyük bir konsept farkı var. Rehberde de söylediğim gibi bir tanesi okuyucuyu ana karakter ile bütünleştirip, onu ana karakter yapmaya çalışırken diğeri izleyiciye ana karakterin etrafında geçen olayları göstererek 3. kişi olarak tutuyor. Üzerine route kavramı falanda eklendiğinde haliyle alakasız şeyler çıkıyor ortaya,Bu sebeptendir ki vn > anime uyarlamalarının başarılı olduğu çok çok nadir görünür.Kısacası eğer imkanın varsa her türlü vn > anime seçeneklerinde gözün kapalı visual novel olanı seç, üç aşağı beş yukarı animeye uyarlanan tüm visual novelleri okumuş biri olarak ben daha 1 tane bile "animesi daha iyiydi" diyebileceğim uyarlama ile karşılaşmadım, anca kırk yılda bir "animesini izlesende olur" tarzı geçer not alan uyarlamalar geliyor.

Burayı bu kadar uzatmamın sebebi 1. soruya bağlanıyor olması. Fate stay night visual novelini sırf animesi geliyor diye bırakman "gerçekten" yazık olmuş. Animeyi bende hevesle bekliyorum, güzel şeyler bekliyorum ancak sonuçta gelecek olan alt tarafı 24 bölümlük, dakikaya vurduğunda 7-8 saat arası bir uzunluğa denk gelecek bir seri.Fate stay nightın orjinali ise 40-50 saat arası bir uzunluk süren başyapıt. Yukarıda saydığım tüm sebepleri geçsek dahi sence uzunluk olarak 1/6sına inildiğinde aynı tadı verebilir mi seri? ben hiç sanmıyorum, atlanacak olaylar & açıklanmadan geçecek noktalar & görmezden gelinecek infodumpingler vs alacağın tadı çok daha aşağı çekecektir. İşin kötü yanı ise animeyi izledikten sonra visual novele başlasan dahi bu seferde ana noktaları bildiğinden okumak tad vermeyecek. Bir TypeMoon fanı olarak gönülden tavsiyem animeyi vs beklemeden oyuna devam etmen, bitirince "iyi ki devam etmişim" diyeceğinden adım gibi eminim :D

Ve Tsukihime. Şimdi mantık olarak remake'i beklemen doğru,doğru da sorun şu ki o remake ne zaman gelir belli değil. Ben ilk duyurulduğu 2008 yılından beri bekliyorum kafadan 6 yıl oldu, Hala ne bir website var ne de başka birşey, sadece 2 dakikalık bir trailer yayınladılar o kadar. 2014de gelmeyeceği kesin gibi, 2015de gelir mi Allah bilir. Birde bunun üzerine çeviri süresini vs koyduğunda remake'in eline geçmesi 3-4 yıl rahat bulur, o zamana kadar da zaten şuan okuduğun seriyi çoktan unutursun :D Yani bu seride de benim kişisel görüşüm şuan okumandan yana,ama ben bu çizimlerle okuyamam illa yeni çizim olması gerek dersen yine de sen bilirsin.

Son olarak "ben ikisini de kesinlikle okumayacağım" diyorsan, Bu serilere benzer olmasa da kalitesine güvendiğim Sharin no Kuni, Saya no Uta, Rewrite, Ever17 , Grisaia no Kajitsu, G-Senjou no Maou, Demonbane, Cross†Channel , Swan Song serileri arasında konusu ilgini çeken varsa bakabilirsin. Yine de benim öncelikli tavsiyem typemoon yapımları olacak ama.Ayrıca "School life , Romance" severim dersen yine o tür birkaç oyun da önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ever17'yi boşver Remember11 yaz oraya :D Ever17'de routelari bitirip sona gelene kadar insan vn'den soğuyor (Yaklaşik 1 sene sürdü galiba bitirmem)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ever17'yi boşver Remember11 yaz oraya :D Ever17'de routelari bitirip sona gelene kadar insan vn'den soğuyor (Yaklaşik 1 sene sürdü galiba bitirmem)

Valla kişisel olarak ever17'yi bende sevmem bilirsin,önerdiğimde kolay kolay görülmez ama vn dünyasına onla başlayan insan sayısı çok, o açıdan onuda koyayım dedim arasına.Aslında en mantıklı vn dünyasına giriş sharin > tsukihime > fsn > others sıralaması ama.Sharinde yukarıda söylediğimiz "ana karakter ile bütünleşmek" olayı çok iyi yapılıyor,düşündükleri falan tam olarak okuyucuyu o havaya sokuyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla ben Tsukihime'yi 2,5 senede okuyamadim açikçasi Tsukihime Remake olarak değiştir bence :P Eski Tsukihime'yi okumak için biraz görmüş geçirmek olmak gerek bence, ilk başlayanlar için ağir. Böyle kültüre iyice alişip, neyin siradan olduğunu anladiktan sonra Tsukihime "cevher" gibi geliyor Arcueid'iyle sadeliğiyle.

Fsn de genelde RPG oyunlari oynayanlar için ilk önerilenlerden orasi doğru. Hiç anime izlemeyip manyak gibi okulda FSN okuyan bir arkadaşim vardi lisede.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla ben Tsukihime'yi 2,5 senede okuyamadim açikçasi Tsukihime Remake olarak değiştir bence :P Eski Tsukihime'yi okumak için biraz görmüş geçirmek olmak gerek bence, ilk başlayanlar için ağir. Böyle kültüre iyice alişip, neyin siradan olduğunu anladiktan sonra Tsukihime "cevher" gibi geliyor Arcueid'iyle sadeliğiyle.

Fsn de genelde RPG oyunlari oynayanlar için ilk önerilenlerden orasi doğru. Hiç anime izlemeyip manyak gibi okulda FSN okuyan bir arkadaşim vardi lisede.

O konuda kesinlikle katılmıyorum, Şahsen benim ilk okuduğum visual novellerden tsukihime,aynı şekilde kendimde yaşadığım gibi visual novele başlattığım insanların büyük bir çoğunluğuna tsukihimeyi önerdim ilk olarak ve gayet memnunlar durumlarından. O biraz sana özel gibi olmuş yani :011: Veya okuyucunun kız - erkek olması etkiliyor olabilir,kişisel zevkler falan filan sıkılırsa tabi zorla biterecek hali yokta en azından 1 route dişini sıkıp denemesi gerek bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle detaylı açıklamalarınız için teşekkürler. Gerçekten bilgilendirici oldu.

@Undermine: Yazdıklarından sonra sonra vn’yi seçmesem ayıp olurdu :) Karar vermeme oldukça yardımcı oldun. Zaten anime’sinin vn’si kadar detaylı olmasını beklemiyordum. Yinede sizlere danışmak istedim. İlk animeyi izleyip vn’sinin tadını bozmak şu saatten sonra yapılacak iş değil

İngilizcem fena değil ama kuantum fiziği sıkıntı yaratabilir. Eğer diğer karakterlere sade şekilde anlatıyorsa hallederim belki. Deneyip görmek lazım

Hikayeyi ana karakterin gözünden tanıklık etmemiz başlı başına beni vn’ye çeken etkenlerdendir. İşin içindeymişsin gibi hissettirmesinin anlatıma kattığı derinliği tartışamam zaten. Fsn’yi çok az okumuş olsam da bu hissi az çok biliyorum. Biliyorsun madem niye soruyorsun derseniz, hem aklımdaki soru işaretlerini gidermek, hem de düşüncelerinizi öğrenmek istedim :)

Walkthrough önerisini dikkate alıp link verdiğin siteyi not alıyorum. Sayenizde mutlaka okumak istediğim vnlere bir yenisi eklendi. Şimdilik başka sorum yok. Oldukça tatmin edici cevaplar aldım zaten.

@Akutan: Söylediklerinde haklısın, zaten genel olarak bir roman uyarlaması, ya da oyun uyarlamasına baktığımızda da pek çok detaydan ödün verildiğini görürüz. Undermine’a dediğim gibi, beni vn okumaya iten şey hikayeyi ana karakterin gözünden tanıklık etmemiz. Bunu hiçbir animenin yapamayacağını Fate/Stay night’ı okumaya başladığımda anlamıştım.

Fate/Stay night konusunda bıraktım derken ara verdim aslında. Yeni anime’sini izleyip öyle devam edecektim. Aslına bakarsan daha önceki asıl plan şöyleydi: Fate/Zero yeniden izleyip, ardından Fate/Stay Night vn’sini okuyarak final yapacaktım ama sequel olarak Fate/hollow ataraxia’nın varlığından haberdar olunca onu da plana dahil ettim. Hesaba katmadığım şey henüz çevrisinin bitmemesiydi. Çeviriyi beklerken anime haberi gelince kararsız kaldım doğrusu. Şimdi yazdıklarından sonra oldukça ikna oldum. Dediğin doğru, 50 saatlik visual noveli 7-8 saatlik anime için heba etmek olmaz :)

Tsukihime’nin dediğin kadar bekleteceğini düşünmemiştim. Öyleyse beklemeye hiç gerek yok.

Verdiğin bilgiler sayesinde öneriye ihtiyacım kalmadı. Yinede bu önerdiklerine göz atarım daha sonra.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Yeni Higurashi VN'si geliyormuş. Çok sevindim, içerik ve yazarlik anlaminda Higurashi'yi Umineko'dan hep bir adim daha yukarida görüyordum zaten. Ama bir şeyler hep eksik hissettiriyordu Higu'da, Umineko'daki tadi vermiyordu. Animesi de sağolsun iyice çoluk çocuk işine dönmüştü.

Umarim şu son gelen saçma OVA'lari yerden yere vuracak cinsten bir roman olur da ben gene geceleri korkudan uyuyamam :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

selamlar arkadaşlar ben de deardrops oyununu oynadım genel olarak önceki oynadığım canvas 2 oyununa benzettim ana hikayeyi,ana hikayeyi sıkılmadan oynamama rağmen karaktere özgü bölümler aşırı sıkıcıydı overdrive şirketinin daha önce edelweiss adlı oyununu oynamıştım ama bu kadar sıkıcı değildi ben de takılayım buralarda :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

selamlar arkadaşlar ben de deardrops oyununu oynadım genel olarak önceki oynadığım canvas 2 oyununa benzettim ana hikayeyi,ana hikayeyi sıkılmadan oynamama rağmen karaktere özgü bölümler aşırı sıkıcıydı overdrive şirketinin daha önce edelweiss adlı oyununu oynamıştım ama bu kadar sıkıcı değildi ben de takılayım buralarda :P

Hoşgeldin,takıl takıl. Chatte fazla karşılaşamıyoruz zaten hem burdan hem oradan konuşuruz artık :D Overdrive şirketini ben pek sevmiyorum, Yapımlarında kaliteli sayılabilecek Green green var bi remake'ini yeni yaptılar muhtemelen 1 yıla MangaGamer çevirir, Birde 2-3 ay içinde çevirisi bitecek "Boku ga Tenshi ni Natta Wake" var. Geri kalan yapımları o kadar hoş değil, özellikle deardrops ile Dengeki striker'i hiç sevmem ben :011:

Buda benim zamanında deardrops oynarken çektiğim bir ss;

mAYQuJm.png

"soğuk algınlığı" önemli bir husus tabi :011: Böyle sahneleri görünce insan yazar ne düşünüyodu bunları yazarken acaba diye düşünmeden edemiyor.

Bu arada Amairo IsleNauts Çevirisi baya hızlı gidiyor route çevirilerine başlamışlar bile 2-3 aya biter, bitince kesin oyna onu çok hoş bir yapım. Birde SubaHibi'yi not al şuan %80i tamamlanmış, açık ara en iyi visual novel diyorlar kendisine kesin oynamak gereken birşey 1-2 aya tamamlanır muhtemelen. Bende bekliyorum subahibiyi birlikte oynarız :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ne bileyim ana yerleri oynarken sıkılmadım karakterlere özel yerlere gelince bir çöktüm ne bileyim uğraşmışlar herhalde sıkmak için :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Clannad'ı sonunda bitirdim kısa kısa görüşlerimi aktarayım.

Misae: İlk başta çok sıkıcı gelmişti, odaya git gel sevgili olsunlar vs derken araya flashback girdi. Tabi buradaki çift çok daha iyiydi, çocuğun naif tavırları, bana isteğini söyle gerçekleştireyim diye gizemli gizemli takılması derken, aslında o çocuk o çocuk değilmiş başkasının isteğiymiş (will) sonra kediye döndü zaten, başka bir route'ta kaybolan kediyi bulup verdiğimizde de ışığını almış olduk Misae'nin. Açıkcası diğer çocuk kimdi, bu kedicik nasıl insana dönüşüp ordan geri vs diye derken benim beyin yandı zaten.

Tomoyo: Sunohara ile durmadan tartışmaları, habire dayak atması, Tomaya ile beraber çocuğa kombo yapmaları gibi eğlenceli anlar yaşatan, Tomoyo'nun o çekingen sert tavırları ile kendine bağlayan, bir yerden sonra garip bir tartışmayla biz mutlu olamayıza getiren, Tomoya - Tomoyo burda bitemez deyip araya yine akıllı bir şekilde giren Tomoyo sayesinde mutlu bir son ile bitti. Beğendiğim route'lardan birisiydi şahsen. Bunun Tomoyo After diye ekstra oyunu varmış ama şimdilik dursun bakalım.

Yukine:Gördüğüm en naif kişilerin başında geliyor, herkesi kabul etmesi vs, ölü abisi için elemanların saçmalıklarına katlanıp kendisini kabul ettirmeyi başarmış, yaptığı o garip büyüler, bizim elemanın dizine yatması olsun (yine bir abi bağlantısı) bu da sevdiğim bir route oldu.

Ryou: Ben sana ne diyeyim Ryou, teknik olarak zaten kötü sonla bitecekmiş ama ben bunu bile bilmeden o kadar sıkılmıştım ki, sayesinde ilk defa oynadığım bir route'u pas geçmek zorunda kaldım.

Kyou: Kişiliğine bayıldığım Kyou kardeşinin tersine çok sağlam bir route'a sahip. Ryou ile Tomoya'nın arasını yapmaya çalışması, yapınca pişman olması, bizim elemanın sadece Kyou istedi diye Ryou'nun yanında takıldığını farketmesi, Kyou'nun ağlamaları, en sondaki o kısa saç kandırmacası vs oyunun bana göre ya 1 ya da 2. en iyi route'u diyelim hadi.

Kappei: Arkadaşlık teması üzerine Ryou ve Kappei çiftine yoğunlaşan bir route'tu. Sunohara acayip komediydi route boyunca, aklıma güldükçe gülüyorum hahaha.

Yalnız arada sırada Kappei böyle kızardı mı ne oldu arkadaş valla garip garip şeyler.

Sunohara: Mei'nin abisinin hayalini kovalaması, aklını başına getirmesi için onu sevindirmek için durmaksızın çalışmasıyla biraz burukluk hissettiren bir route. Sanae ile Yuhei acayipti ama hani Sunohara'nın kendine göre sebepleri olsa da route'un ortalarında vs bu kadar pislik gösterilmeye çalışılması saçmalığın daniskası, hani bu karakteri ezip duruyorlar ama verdiği tavsiyelerle falan en aklı başındaki kişi belkide.

Kotomi: Yavaş yavaş konuşmasına uyuz olduğum, kitapları seven, eline makası aldığında tehlikeli olan bir karakter. Aile trajedisi, Tomoya ile görüşememesi ki Tomoya geliyordu heralde oraya da görüşememişlerdi şimdi tam hatırlamıyorum. Bu route şimdi başlarda ortalarda falan çok gıcık oldum ama sonu en sağlam 2.route idi heralde, duygu bakımından.

Fuuko: Geldik benim favori route'a. (Şaşırdınız mı 0_0)

Fuuko ile her anı zevkliydi oyunun, en baştaki karşılaşmaları, kendine zarar vermesini engellemek için Tomoya'nın çabalayışları, beşlik yapmaları boks hareketi yapmaları, hele hele o şakalar oyunun en eğlenceli, acayip yanı.

Ve dram vs bakımından beni yine en çok üzen route bu oldu, onu yavaş yavaş unutmaları ki benim sesim ablama ulaşmıyor dediği zaman nasıl yahu dediydim, önünde olmasına rağmen görmediydi hiç anlamaydım oraları, daha sonradan bizimkiler de unutunca hele Nagisa kendini harap etti unutmayayım diye(buradan tabi başka bir oyuna selam çakabilirim hem duyguyu da daha dolu vermişlerdi ama bilen biliyor zaten), Sunoha'nın şekli değişti falan. Benim bu route'ta isteğim bizim elemanın gidip Fuuko'yu hastanede görmesiydi unutacak olmasına rağmen, ne bileyim eline bir kağıt sıkıştırarak falan, unuttuğunda hastaneye devam etmesini sağlamasıydı sağlam drama olurdu bana göre.

Sensei: Sensei iyidir güzeldir, iyi hocalara bir örnek.

Nagisa + After Story: Nagisa'nın hikayesinin başlangıcı çok iyi, o çekingen ürkek tavırları, insanları hiçbir şekilde üzmeyecek dahası haklarında kötü düşünmeyecek tutumu. Ben oyunu oynarken Nagisa'nın route çok kısa geldiydi ee diğer yerleri skip edince buna bir şey kalmadı ki yav diye bir isyanım vardı ama after story'i görünce aboo, oyunun en uzun route'u imiş meğer. Bizim elemanın çalışmaya karar verip, Yoshino'dan (her oyuna bundan bir tane koymuyorlar de mi .d) ders alması, vazgeçmemsi vs burada bir abi - kardeş ilişkisi gördüm şahsen. Tomoya - Nagisa kendi evlerine geçtiklerinde güzel oldu. Tamamı iyi miydi bu route'un bilemem çünkü sıkılmadım da değil ama bizim Mc Akio (Akki) ve iyi kalpli Sanae-san ile olayların içinde çokta üfleyip püflemeden oynuyordunuz. Şimdi ben tabi çok merak ediyordum, dram dram dram herkes after story'i övüyor falan. Nagisayı öldürdü elemanlar şöyle bir haydaa çektim, sonrasında kızı Ushio ile arasını yaptılar, beraber gezdiler, sarıldılar, kız oyuncağını kaybedince o babamın bana aldığı ilk oyuncaktı falan diye ağladı falan. Ki Ushio sahneleri çok tatlı olmuş, canı yansa gidip koruyacakmışsın gibi güzel bir hava yaratmışlar. (Clementine'e selamlar.) Babaannesi ile karşılaştığı sahnede içim yandı bildiğin, çok hüzünlendim orada. Babası ile arasını yapması güzel oldu böylece. Herif daha torununu 1 kere görmüş doğum esnasında bir daha yıllardır görmemiş, öyle evde bekliyor falan hani fenaydı oralar ama dediğim gibi güzel bağlandı. Yalnız arkadaş Shio-chan'ı öldürmek nedir yani? Böyle bir gözyaşı süzüldü gözümden, tam bir hoş oldum sahne bitti zaten. Hani dram olarak eşini öldür sonrada kızını öldür temalı bir şey uygulamışlar bilmiyorum bende çok bi etki yarattı diyemeyeceğim. İki favorim Kyou ve Fuuko ile takılır mı diye bekliyordum ben Ushio'ya bakarken fgfgtf

Tabi True Route'ta hepsi çözüldü, anlam veremediğim garip bir video etrafında ışıklar falan derken, başkalarına yardım edip topladığımız ışıklar bir işe yaradı, burada çıkan cg çok güzeldi, kasabanın etrafını doldurmuşlar falan, Nagisa'nın bir lafı vardı hem çok uzak hem çok yakınla alakalı bir şey, diğer route'larla bu route'un kesişmesine hitaben etkileyiciydi. Sondaki cg'ler yine güzeldi, bildiğin sona saklamışlar Ushio mutlu, Nagisa - Tomoya el ele girmiş, gülümsüyorlar. Tabi cg kalitesi olarak çok konuşmak istemiyorum, oyunun geneli öyle kötü bir çizim kalitesine sahip.

Itaru Hinoue demek ki sonradan çok geliştirmiş kendini bu konuda.

Velhasıl karakter ilişkilerine çok önem veren bir oyun olmuş. Akio olsun Sanae olsun onların acılarını, duygularını anlıyorsunuz, geçirdikleri tatlı hayata şahit oluyorsunuz. Kappei gibi bu nerden çıktı yav diyebileceğiniz bir route'u sıkılmadan oynayabiliyorsunuz. Ama oyunda böyle bir şey mi eksik diyeyim, böyle konuşmalar falan biraz mıymıy , tam söyleyemiyorum ne olduğunu. Rewrite'ta falan öyle değildi mesela ehh bu ne be diye oynadığım sahnelerin bile böyle bir vurgulayıcılığı mı diyeyim, oyuncuyu içine çeken bir tarafı vardı. Little Busters bundan sonraki key yapımım olacak ki ondan umutluyum bu konuda, tabi kişiden kişiye değişebilir, bunlar benim görüşlerim.

Bu arada Little Busters'ı Na-Ga mı çizdi acep? Güzel görünüyor da bayağı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Route route açıklaman uzun süre önce okumuş biri olarak beni de o routelara götürdü resmen, gözümün önünde canlandı kyou'nun cgsi fuukonun sahnesi falan çok hoş bir görüş bildirimi olmuş :011:

Routeları tek tek yorumlayacak kadar ayrıntılı hatırlamıyorum 2-3 tanesi hariç de, Genel olarak benimde düşüncelerim o yönde. Clannad gerçekten çok kaliteli, yer yer aşırı duygulandıran ve yer yer aşırı güldüren, routeların ele almaya çalıştığı hisleri çok güzel veren bir oyun. Yani kaliteli kalitesiz sorusuna cevabım elbette kaliteli olur, Ama nedense bittikten sonra hafif bi eksiklik hissi de var ne yazık ki. Bende sebebini tam anlayamadım, belkide bazı gereksiz routelar ekleyerek uzatmaları öyle bir his uyandırdı. Sonuçta her ne kadar kendince tatları olsada bi Sensei'nin route, Kappei'nin route veya mei'nin route pek gerekli routelar değillerdi. Yine yukine aşırı fazla uzundu gereksiz yere. Bunlar oyunu 2 katı uzatıyor zaten.

Ama her ne kadar biraz overrated olsa da clannad benim içimde hoş duygular bırakan, iyi ki okumuşum dediğim bir yapım oldu. Key'in bu kalite çizgisinden şaşmamasını umuyoruz :011: Bu arada Little Busters pek hoş bir oyun, ancak route'ları pek kaliteli değil haberin olsun.Refrain kısmı yine After kadar, veya belki daha fazla derecede etkileyici ama ona oranla karakterlerin routelarında kalite düşüşü çok rahat anlaşılıyor. Ve evet çizimleri olmasa da karakter tasarımını Na-ga yaptı little bustersin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

2 tane tasarimci var Little Busters karakterlerinde, zaten karakterlere bakinca hangisini kimin yaptiği anlaşiliyor.

Komari, Haruka, Futaki, Yuiko = itaru

Kud, Rin, Saya, Sasasasasegawa = Na-Ga

Keşke Kurugaya'yi da Na-Ga tasarlasaymiş, Na-Ga girls quality girls diye adlandirirdik :P

Clannad'i bir ben bitiremedim ya, çok gözümü korkuttular ilk cümlesini okuyup kapattim. Zaten bilgisayara virüs girdi, gitti Clannad falan ne kadar indirdiğim vn varsa :011:

LB'de route'lar başlarda eğlenceli geçse de bir yerden sonra "bitse de gitsek" modundasin, Refrain gelsin artik diye bekliyorsun. Bir de her kiz o kadar eğlenceli değil, kaliteli karakter en fazla 1-2 tane. Büyük çoğunluk da skiplemekle geçiyor, gitgide kisaliyor routelari bitirme süren. Ama Refrain'de güzelce ağlatiyor ya, bende özel yeri olan bir vn LB. Uguuu uguu takilmadan, kaliteli karakterlerle vuruyor dramini. Kiz karakterlerden çok erkek karakterlerin kalitesi ön planda, onlarin arasindaki bağlilik etkiliyor okuyucuyu. "Ulan şu adami bile ağlattiniz yok artik" diyorsun :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Akutan

Yorum için sağ ol hocam :962129: Gerçekten de haklısın aşırı uzun yerine bazen öz ve etkili çalışmalar daha iyi oluyor. Little Busters'tan umudum var ya hani sırf o görseller için zaten atlanır gibi :parla: Route konusunda ise bu adamlar hakkaten daha iyisini yazabilir, yani Rewrite'tan örnek vermekten bıksam da hani çok daha iyisi gelebilirdi ana bir kurgu var iyi güzel bir iki route yine iyi fakat, diğerlerinde çok aceleye gelmiş veya yeterince uğraşılmamış gibiydi. Tarzlarına alışık olduğumdan olaylar yine sonlarda kopacaktır diye bekliyorum ve dediğinde haklısın şaşmasınlar tarzlarından key iyidir.

@UnderMine

Çok uzun olması biraz göz korkutucu hakkaten, yinede vn'siz kalırsan tavsiye edebilirim, çok içten bir havası var.

Little Busters hakkındaki bilgiler içinde teşekkürler.

Daha önce birkaç resmini gördüğüm için demek bahsedilen Na-Ga buymuş diye geçirdiydim vndb'deki tanıtıma bakınca.

If My Heart Had Wings oynuyorum, o bitince buraya görüşlerimi aktarır ondan sonra Little Busters'a geçerim artıkın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim de laptop bozuldu, tablet uygulama mağazasında gördüm if my heart had wingsi, iyi gidiyor şimdilik. Tabletten okumanın keyfi bir başkaymış :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kono Oozora ni, Tsubasa wo Hirogete (If My Heart Had Wings yani, Japonca isimlerini kullanıyorum ben) 2012'nin en iyi moegesi seçilmiş bir yapım. Yani moege olarak çok kaliteli, ama sonuçta moege olduğunu unutmamak lazım tabi. Ben şahsen ilk okuduğumda beğenmiştim kendisini,özellikle yer yer giren ostler sanki çok derin birşey olacakmış havasına sokuyor insanı o kadar etkileyici, birşey olduğu yok ama :D Fakat sıkıntılı noktaları da var, özellikle uçaklarla ilgilenmeyen biri olarak o kadar uzatıyorlar ki uçak muhabbetini bunalıyor insan. Yok uçak nasıl yapılır, uçağın parçaları nelerdir,sıradan uçak nasıl uçar, Bunların yapmak istediği tip uçakların prensipleri nelerdir, onlar nasıl çalışır, nasıl yapabilirler parçalarını nerden bulabilirler zart zurt zart zurt artık kendi kendime uçak yapabilecek seviyede hissetmeye başladım kendimi.

Yani genel olarak şu uçak muhabbeti atlanırsa fazla dramı olmayan, okuması zevkli grafik ve ost açısından şölen seviyesinde bir moege ama, kolay kolay da geçmiyor o uçak muhabbetleri yahu :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

gün geçmiyor ki ben vn oynarken save slot eksikliği çekmeyeyim o kadar seçim koymuşsun ben varsayson yapacam nereye save atacaz bunları anlamadığımız yerlere tekrar nasıl bakacaz bible black oynarken atarlandım bir zaten tsukihime oynarken aynı şeyi yaşamak beni üzdü ses olmayan oyunlara pek sıcak bakmasam da stay night oyununa göre daha karanlık bir hikaye işlendiği için ben daha çok zevk aldım seçimler genel olarak güzel yerlere konulmuş 4 ending gördüm daha 5 tane daha var galiba aku saolasın 2. oynadığım type moon oyunu ama gerçekten kaliteli geldi sen bgm de olmadan oynamışsın galiba bgm sırıtmıyordu bence oturmuştu oyuna :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben bgm'lerin 7-8 tanesini Umineko'daki bgmlerle değiştirmiştim. "Haa bu bgm günlük şeylerde çaliyor, o zaman Umineko'daki günlük bgmi koyayim" tarzinda :D Hiç batmamişti.

Fakat anlamadim, TM'de aslinda save slot bol bol olur. Ki, çoğu endingin sadece birkaç tanesi görülmeye değer. Gerisi için birbirlerinin üzerlerine save alabilirsin, nasilsa o seçeneklere bir daha dönmeyeceksin. Skip faktörü falan da güzel işliyor, hemence bakiliyor istenilen endinge.

Nerelerdesin, nasil gidiyor Tsukihime? 4 ending gördüğüne göre sanirim Ciel bitti?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

arcueid ve ciel bitti akiha oynarken bir yerden yanlış döndüm gibi ama bakalım neye varacak :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gün geçmiyor ki ben vn oynarken save slot eksikliği çekmeyeyim o kadar seçim koymuşsun ben varsayson yapacam nereye save atacaz bunları anlamadığımız yerlere tekrar nasıl bakacaz bible black oynarken atarlandım bir zaten tsukihime oynarken aynı şeyi yaşamak beni üzdü ses olmayan oyunlara pek sıcak bakmasam da stay night oyununa göre daha karanlık bir hikaye işlendiği için ben daha çok zevk aldım seçimler genel olarak güzel yerlere konulmuş 4 ending gördüm daha 5 tane daha var galiba aku saolasın 2. oynadığım type moon oyunu ama gerçekten kaliteli geldi sen bgm de olmadan oynamışsın galiba bgm sırıtmıyordu bence oturmuştu oyuna :)

Tsukihimede save slot çok fena evet. Belkide 100den fazla bad ending olmasına rağmen toplam 20 save slot insana işkence ediyor, bende çok çektim o çileyi okurken. Bgm'yi de bilmiyorum işin gerçeği, bgmsiz oyna dediler bgmsiz versiyonu indirdim bgmsiz okudum, düzgün dinlemedim bile :D

Oyunun near side of moon'u bitirmişsin burası daha çok vampir arcueid church falan üzerine odaklı. Şimdi ki far side of moon kısmında ise daha çok tohno ailesi, ana karakterimizin geçmişi, ilk 2 routedaki küçük boşluklar falan filan şeylerine odaklanacak yani zevk oranı artıyor diyebilirim.

Birde farkettin mi bilmiyorum da TM'da good ending özürlülüğü var bi, Arcueid'in endingleri hariç her karakterin 1 endingi çok dandik oluyor. Nitekim Fsn'daki rin'in good ending = Ciel'in good ending birebir aynısı yapılmış, yine göreceksin akiha hisui falanda pek başarılı değiller ne yazık ki. Sanırsam nasu daha çok tek ending yapmayı seven bi tip ama hayat onu alternatif yazmaya zorluyor, good endingleri aşırı zorlama oluyor arkadaşın :D

Bu arada sende yorumla biraz okudugun kısımları, aklında kalan sorular merak ettiğin noktalar, nasıl buldun nasıl ettin vs anlat uzun uzun abi :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Akiha'nin Normal ED'i keşke yazmasaymiş gerçekten, o normal endingte her şey anormaldi cidden. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?