Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel VN Tartışma Başlığı

loykad

Önerilen İletiler

Undermine'nin benim sorulara cevap vereceği yok :P O yüzden Steins;Gate okuyan bir insan evladı bunları buradan cevaplayıverse çok güzel olacak. Bu insan evladı Aku olabilir mesela :D

r98kDzi.png

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi sana cevap vereceğim de, cryptolocker yediğim için benim Steins;Gate silindi. Onu yeniden bir indirebilsem açip sahnelere baka baka cevap vereceğim ama inmedi bir türlü ;_;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi desene ;_; Neyse belki cevap veren çıkar, sende uğraşmamış olursun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

VN okumamama rağmen Anime üzerinden cevaplar sanırım şu şekilde, yanlış olabilir ancak söylemek istediğin 1 ve 4 bu şekilde olmalı sanırım.

VN'yi bitirdin zannediyorum, eğer bitirmediysen konunun gidişatı ile ilgili spoiler yeme durumun var.

1-) Faris büyük bir önem taşıdığından dolayı, onun D-Mail'i büyük oranda Şehirin değişimine etki ediyor (Babasının geri gelmesini istemesi birçok değişime neden oluyor), zaten biliyorsun. Okabe bunların yaşanmaması için kendine D-Mail gönderiyor. Lulako için o kadar köklü değişiklikler olmadığından dolayı pek önemi yok.

2-) Sanırım geçmiş ve geleceği birbirine karıştırdığı anda söylüyordu o durumu, geçmiş zamanda kimse D-Mail göndermediğinden dolayı (gönderildi ancak sadece Okabe biliyor) onlara göre değerlendirmiş olabilir, VN'ye özel bir durum da olabilir. AkuTan devreye giriyor.

3-) Nae... sanırım VN'ye özel bir durum, o kızın kullandığını hatırlamıyorum. AkuTan tekrardan devreye giriyor.

4-) D-Mail işleyişi biraz daha farklı yönde, yani sen şu anda bu mesajını silersen biz yine senin mesajını görmüş olacağız ancak D-Mail ile geçmişe mesaj gönderip bu mesajı silmen lazım gibi bir şey yaptığın anda o mesajın silinmiş ve biz bunu görmemiş olacağız, kısacası John Titor kızımız bu işi yapıyor, geçmişte olan durumları telafi etmek için gelecekten geliyor. SERN için o mesajın silinmesi, gelecek için dünya düzeni yönünde etki sağlıyordu. Kaos olduğu için (2 tarafın çatışma durumu) o mesajın silinmesi gerekliydi ki düzen sağlanabilsin.

Anime için cevaplar bu şekilde, VN için oldukça uyumluluk gösteriyor ancak bilemem. Dediğim gibi AkuTan tekrardan cevaplandırmalı.

Bu sorulardan sonra her zaman olduğu gibi uyum yine düşüklük seviyesini bir kez daha gösteriyor, en kısa zamanda VN'ye göz atmam lazım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben 3'e cevap vereyim onun cevabini biliyorum, hepsini topluca verecektim ama konu karişmasin:

Abi yaninda cep telefonu taşiman gerekmiyor, önemli olan Time Leap işlevi gören makineye mesaj atabilmekte diye biliyorum. Yani o makineye herhangi bir telefondan attiğin her mail d-mail sayiliyor diye hatirliyorum. İyice karişti zaten ;_;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Esaklan

1- Ya sen sorumu anlamadın ya ben cevabını, çünkü benim dediğimle alakasız gibi geldi bana. Demek istediğim (Faris için örnek vereceğim ama başta Moeka olmak üzere diğerleri geçerli) Okabe Faris route boyunca Faris'in D-mail'inin içeriğini öğrenmeye çalışıyor. Ama uğraşmadan kendine "Faris'in D-mail göndermesine izin verme" diye D-mail atsa içeriği bilmeden kökten çözüm olmaz mı? Hatta Suzuha'nın olayı buna benzer bir şekilde çözüldü. Yani yerinde olsam Okabe'nin sorunun D-mail olduğunu anladığım an "kimsenin D-mail göndermesine izin verme" derdim hemen.

4- Hayır Okabe kendine D-mail falan göndermiyor bahsettiğim durumda (animede farklıysa bilmiyorum tabii). Direkt SERN sitesinden D-mailini siliyor. Ben de diyorum ki D-Maili silince worldline de niye değişiklik olsun? Olması gereken "vardı silindi" ama silinince hiç olmamış gibi oluyor. Yanlış anlamış da olablirim emin değilim.

@Undermine

Abi emin misin? Makise özellikle uyarmamış mıydı Time Leap hakkında telefonun hep üzerinde olsun yoksa bilincin/hafızan/neyse işte başka birine gidebilir diye?

He sen D-mail demişsin. Ben D-mailden bahsetmiyorum Time Leapten bahsediyorum. D-mail'de evet üzerinde olması lazım değil. Zaten kız da time leap yapmıştı. İşte bilmemkaç binkez yaptım diyordu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

1-) Okabe ile alakalı olan bir durum değil ki, Okabe hayattan beziyor zaten belli bir yerden sonra. Mayuri, Mayuri diye diye :D Herif kaç defa gelip gelip gidiyor, ilk başlarda D-Mail gönderildiği sırada farklı sonuçlar değil herkesin rahat edebileceği sonuçlar olduğunu düşünüyor, o yüzden kimseyi durdurmuyor, zaten pişmanlık da duyuyor.

"Okabe Faris route boyunca Faris'in D-mail'inin içeriğini öğrenmeye çalışıyor. Ama uğraşmadan kendine 'Faris'in D-mail göndermesine izin verme' diye D-mail atsa içeriği bilmeden kökten çözüm olmaz mı? Hatta Suzuha'nın olayı buna benzer bir şekilde çözüldü. Yani yerinde olsam Okabe'nin sorunun D-mail olduğunu anladığım an 'kimsenin D-mail göndermesine izin verme' derdim hemen."

Yani... ilk başlarda ne olduğunu tahmin edemediği için kendine göndermemesi normal, daha sonralardan sürekli dönmek zorunda kalıyor zaten, her şey düzeliyor netice itibari ile. Suzuha kapris yapa yapa yok efendim ben ayrılıyorum falan demişti sanırım (uzun süre oldu, pek net hatırlamıyorum), ayrılması sonucu kötü şeyler olduğu için D-Mail gönderdi. Faris konusunda dileğini öğrenince (Babasının geri gelmesini istediğini vs) zorlamada bulunmadı. Faris kendi kabul etti, Okabe tamam senin için fedakarlık yaparım, herkes için yaparım tarzı.

4-) İşte bahsettiğin nokta da bu. Hikaye bunun üzerine kurulu. Gelecekte olan kötü durumlar için geçmişi düzelterek geleceği şekillendirmek için John Titor kılığında onların zamanına geliyor Suzuha. SERN vs gibi durumlar için o D-Mail vs silinmesi gerekliydi ki Worldline üzerinde değişiklik olabilsin (dünya çizgisi yönünde, bir nevi gelecek, ilerleyiş de diyebilirsin). Karşıt görüşlü topluluklar olduğundan dolayı mesajın silinmesi lazımdı. SERN bu makineyi icat ettiğinden dolayı o mesajı silmek sorunların çözülmesi aşamasında büyük önem arz ediyordu. Savaşın çözülebilmesi için yani bir nevi. Zaman döngüsü tekrar edip duruyor. Mesela Kurisunun ilk başta öldüğünü gösterdiler, daha sonra yaşadığı ortaya çıktı. Halbuki Okabe onu ölmüş gibi göstererek diğer Okabenin Zaman makinesi vs bulmasına yol açtı. Hikaye üzerinde mantık basitti, zaman üzerinde yaptığınız değişiklikler sırasında farklı dünyalara bölünüyorsunuz. Bahsettikleri A dünyası, B dünyası gibi... Her şey birbirine bağlı mantığı ile baktılar. A dünyasında Kurisu öldüyse, B dünyasında yaşıyordur şeklinde. Okabe atlaya atlaya A,B arasında gidip geldi. A dünyasında mesaj silinmediyse, B dünyasında silinmiş olabilir. Hikaye bir yerden sonra farklı dünya durumuna bürünüyor zaten. Konuyu dağıttıkça dağıttım ama senin sorduğun soru bir nevi olması gerekliydi mantığı ile bakıldı (en azından anime için), gelecek için düzenlenmesi gerekliydi bu durumun şeklinde bakıldı. İlk başta ne yaptıklarını bilmiyorlardı bile. John Titor hafiften aralarına girerek onların yaptığı hissini uyandırdı belli bir noktadan sonra, daha sonra yaşananlar yaşandı zaten.

Sorularının cevabı en azından benim anladığım şekilde böyle. VN için farklılıklar olabileceğinden dolayı yanlışlıklar olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Undermine

Abi emin misin? Makise özellikle uyarmamış mıydı Time Leap hakkında telefonun hep üzerinde olsun yoksa bilincin/hafızan/neyse işte başka birine gidebilir diye?

He sen D-mail demişsin. Ben D-mailden bahsetmiyorum Time Leapten bahsediyorum. D-mail'de evet üzerinde olması lazım değil. Zaten kız da time leap yapmıştı. İşte bilmemkaç binkez yaptım diyordu.

Ha

Abi şimdi Makise'nin yaptiği Time Leap makinesinde bilgiler(memory) beyinden kulağa, oradan da telefona gidiyor. Nae'nin kullandiği başka türlü bi makine olabilir, yani onun işlenişinde telefonu sürekli taşimak gerekmiyordur belki de. Ya da belki de taşiyordur abi telefonu, illa elinde çikarip göstermesi gerekmiyor.

Doğduğu günden beri telefon taşimiyor abi ama nasil diyeyim olaylar aslinda baya karişik. Ben sana Suzuha'li mangayi oku demiştim, biraz da Nae meselesi için söylemiştim. Suzuha gelecekten geliyordu ya hani, S;g'deki olaylari işte Suzuha'nin gözünden ele alan bir manga var. Suzuha'nin o zaman makinesine bindiği anlar falan gösteriliyor. Orada Nae, Suzuha'nin annesini falan öldürüyor. Yüzü gizli ama Nae olduğunu biliyoruz, bedeni de S;G'deki gibi küçük kiz bedeni değil de baya Suzuha kadar büyük bir kiz bedeni. O yüzden Nae eğer o gelecekten Leap yapa yapa buralara kadar geldiyse, hafizasi dahil vücudu bile etkilenmiş sanirim ki küçük kiz haline dönmüş. "Tam şu olmuş" diyemiyorum çünkü söz konusu zaman makinesidir, worldline'lardir olunca binbir türlü olasilik geliyor aklima.

Sonraciğima, 2. soruda demişsin ya "herkes aslinda kullandi, ne demek kimse kullanmadi?" diye.

Abi orada "on this worldline" diyor, yani evet aslinda kullandilar ama biz hepsini önceki chapter'larda tek tek geri aldiğimiz için artik "kullanilmamiş" sayildi. Yani sadece Reading Steiner olarak biz hatirliyoruz o D-mail'lerin gönderildiğini, diğer karakterler hiç gönderdiklerini falan hatirlamiyorlar. O yüzden Okabe orada genel olarak worldline adina konuşuyor "burada kimse D-mail kullanmadi" diyor.

4. soru

Abi Divergence Meter'i hatirliyorsun dimi? Bi D-mail geri alindiğinda worldline'da belli başli değişiklikler oluyor. SERN'den de o mail'i silmeleri lazim çünkü her şeyi başlatan mail bu. SERN o mail'i gördüğü için bizimkilerin peşine düşüyordu. Neden SERN'den silmeleri lazim, çünkü bizimkilerin ölmesinin sebebi direk SERN oluyor. Ki daha bunun gelecekte kaos yaratma muhabbeti de var ki, mecbur silmek gerekiyor. Bunlarin hepsi de D-mail'i direk olarak database'den silmelerinden geçiyor. D-mail'i silmek = Worldline'da büyük değişiklikler demek bunu da unutma. Yani o mail'i sildiklerinde SERN bunlardan hiç haberdar olmayacak, peşlerine düşmeyecek, D-mail diye bir şeyi keşfettiğimizden haberdar olmayacak, bizimle oyun oynamayacaklar.

"SERN found out about us because this data was there. At FB's instruction, the Rounders, including Moeka, attacked. If what Suzuha said was true, then if we erased this data, we can escape from the α World Line where SERN dominates the future."

"Attractor Field β. The β World Line that converges to that range. There, the future where Mayuri dies in August 2010 doesn't come."

Böylece Makise ölüyordu, SERN bunlardan haberdar olmuyordu. Beta worldline'a geçiyorlardi ama işte farkediyorlardi ki Makise Kurisu öldüğü halde ve D-mail'i sildiğimiz halde bile SERN yine dünyada kaos yaratiyordu. Hatirlarsan Credits girmişti ve Suzuha gelmişti, farkli bir haldeydi bu sefer. Ama mission ayniydi, SERN yine kaos yaratmişti. İşte o zaman Steins;Gate worldline'ina girme muhabbeti ortaya çikiyordu. Kurisu'nun babasinin muhabbetini öğreniyorlardi falan filan.

Edit: İlk soruyu senin gibi soranlar olduğunu gördüm, cevaplari atayim:

a2636eec44.png

-------

Yani burada işin özü ilk elemanin da dediği ve benim de oynarken düşündüğüm gibi biraz "play safe" muhabbetinden geçiyor. D-mail'ler zaten yeterince kompleks, hiç ummadiğin şeylere sebep olabiliyor. Mesela Suzuha'da da ayni şeyi yapmaya çaliştilar "babani arama" tarzinda bir şey atmişlardi sanirim. Onun yüzünden neler neler olmuştu. Okabe bu tarz bir şeyin tekrar yaşanmasini istemediğinden hiç risk almiyor ve kasedi geri sarar gibi her şeyi teker teker geri almayi seçiyor.

Ben bir de şunu atayim http://ibm5100.net/steinswiki/story/chronology/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@UnderminE

Anon42 adlı kullanıcıya pek katıldığım söylenemez, netice itibari ile her seferinde farklı bir durum olacaktı, doğru ancak Faris bunların en etkilisiydi, diğerleri ile kıyaslanamaz bile. Şehir tamamen değişti neticede.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@UnderminE

Anon42 adlı kullanıcıya pek katıldığım söylenemez, netice itibari ile her seferinde farklı bir durum olacaktı, doğru ancak Faris bunların en etkilisiydi, diğerleri ile kıyaslanamaz bile. Şehir tamamen değişti neticede.

Ona ben de katilmiyorum ya, sadece tüm cevaplari alintilamak istedim. Eleman biraz saçmalamiş. Asil dikkat çekmek istediğim ilk cevapti zira ben de öyle düşünüyorum. VN'i okurken Okabe'nin yerine kendimi koyunca (özellikle Suzuha route'tan sonra) ben de o şekilde düşünür korkardim biraz o tarz bir d-mail göndermeye. Zaten biraz da bu yüzden oynama sirasi Suzuha>Faris>Ruka>Mayuri>Kurisu>True End diye gitmeli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Steins;Gate çok sevdiğim bir seridir. 2,3 kere izlediğim oldu tekrardan ancak VN bambaşka. En kısa zamanda okumam lazım. Baksana 2,3 kez izlememe rağmen 2 tane soruyu bile yanıtlayamadım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Animeyi izledikten sonra okudum ben bunun VN'yi, aslinda olaylarin nasil gideceğini bildiğim halde bile süpriz yaşadiğim veya çokça etkilendiğim sahneler oldu. Bazen keşke animeyi izlemeseydim dedirtti bana. Sürükleyici işte, route'lar klasik vn'lerdeki gibi "kizla ilgilen, aşik ol ve beraber mutlu yaşayin" diye gitmekten ziyade "Mayuri'yi kurtarmak için kizla ilgilen" konsepti üzerine gidiyor. Route'lar birbirinden ayri gibi dursa da aslinda belirli bir sirada peşpeşe gidiyor falan. Animede atlanan sahneleri de görmüş oluyoruz ayrica.

Hazir JAST oyunu resmi olarak çikarmişken oku derim. "Anime ne yapmiş öyle ya, ben meğer izlediğimden bir şey anlamamişim" diyeceksin. Ha okuyacaksan şu WT'yi kullanman da şiddetle tavsiye edilir: http://ibm5100.net/steinswiki/2011/10/22/steinsgate-walkthrough-all-endings-100-cg-achievements/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Steins;Gate popülaritesi oldukça yüksek olan bir VN zaten, okursam kesinlikle beğeneceğime eminim. Animesini bu kadar sevdiğime göre. Benim tek çekindiğim nokta uzunluğu. 30-50 saat biraz uzun gibi. Clannad için şans vermeyi düşünüyordum ki 50 saatten uzun olduğunu gördüğüm zaman şok geçirdim ve Clannad, animesi ile benim için sona erdi. Bir de şöyle bir durum var, bir sardığı zaman kolay kolay bırakılmıyor, keşke biraz daha kısa olsa. Mesela geçenlerde 1000 WORDS diye bir VN bitirdim, 2 saatin altında ve vasattı, ama olsun, beğendim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

1)

Yani... ilk başlarda ne olduğunu tahmin edemediği için kendine göndermemesi normal, daha sonralardan sürekli dönmek zorunda kalıyor zaten, her şey düzeliyor netice itibari ile. Suzuha kapris yapa yapa yok efendim ben ayrılıyorum falan demişti sanırım (uzun süre oldu, pek net hatırlamıyorum), ayrılması sonucu kötü şeyler olduğu için D-Mail gönderdi. Faris konusunda dileğini öğrenince (Babasının geri gelmesini istediğini vs) zorlamada bulunmadı. Faris kendi kabul etti, Okabe tamam senin için fedakarlık yaparım, herkes için yaparım tarzı.
Suzuha'dan sonra zaten sorunun D-mail olduğunu anladı. Faris route'de baştan beri "D-mailini öğrenmeliyim" kafasında çalışıyordu. Ama dediğim gibi D-mail'inin ieriğini bilmesine gerek yoktu.

Undermine'nin attığı cevaplara gelirsek, ben sizin tam tersiniz gibi düşünüyorum. İlk cevap çok zorlama bir cevap. "Belki öyle olacak belki böyle olacak" bir cevap değil. Sonuçta ilk D-maileri iptal etmek için gönderdiği D-mailerin de beklemediği sonuçları olabilirdi. Her türlü risk. He VN'de Okabe en azındandan düşünse ama yapmasa hadi neyse diyeceğim. Ama dediğim gibi Suzuha routede yapmıştı benzerini zaten.

İkinci cevap çok daha mantıklı, neden beğenmediniz anlamadım. Bunda da tek sorunum yine Suzuha routede benzer şekilde D-mail gönderildiği.

2) Bunu tamam mantıklı diyecek gibi oldum da sonra yine bozuldum. Mesela Lukako route'de Lukako'nun annesine "sebze ye" diye mesaj atmıştık. Route sonunda Okabe bu sefer "etyeetyeetye" diye mesaj atıyor. Hatta "İkisini de görünce bunu şaka zannedecek" tarzı bir şey düşünüyor. Yeni worldlinede bu iki var olmuyor mu?

Ya da Moeka route de Moeka kendine PCnin yerini atıyor. Üstüne Okabe FB'nin telefonunda "iptal et bulma" diye mesaj atıyor. Sonra Moekayla konuşunca "artık aramıyorum" diyor. Yani burda da yeni worldline de iki mesaj da var olmuyor mu?

3) Mangayı bilemeyeceğim ama VNde Nae özellikle Okabe'nin makinesini kıllandığını söylüyor. Mangada farklı bir şey kullanıyorsa o mangaya özgü bir durum.

Ve vücudu etkilenmişden kastın ne anlamadım. Zaten vücudu küçük kız olacak. Zaman makinesi değil time leap makinesi. Sadece bilinci 2009daki vücuduna gidiyor sonuçta.

4)Burda mesajı CERN görmeden ÖNCE mi siliyoruz? Öyleyse tamam anladım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

Bilemem. VN eksikliğinden olabilir belki de. Anime için konuşursak o cevap benim düşüncelerime yaklaşma konusunda oldukça eksik yönde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Steins;Gate popülaritesi oldukça yüksek olan bir VN zaten, okursam kesinlikle beğeneceğime eminim. Animesini bu kadar sevdiğime göre. Benim tek çekindiğim nokta uzunluğu. 30-50 saat biraz uzun gibi. Clannad için şans vermeyi düşünüyordum ki 50 saatten uzun olduğunu gördüğüm zaman şok geçirdim ve Clannad, animesi ile benim için sona erdi. Bir de şöyle bir durum var, bir sardığı zaman kolay kolay bırakılmıyor, keşke biraz daha kısa olsa. Mesela geçenlerde 1000 WORDS diye bir VN bitirdim, 2 saatin altında ve vasattı, ama olsun, beğendim.

30-50 saat dediğine bakma, ben 14 saatte falan bitirdim. O da her route'u her ending'i vs açarak.

@Earwen: Anego yazdiklarina bakacağim, keşke biraz daha önce okusaydin da bilgilerim tazeyken tartişsaydik ya. Şu an dediğin çoğu şeyi anlamiyorum, epey wiki/faq/lparchive falan dolanmam gerekecek dediklerini anlamak için. Ama neyse vereceğim buna da cevap merak etme :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi sen dedin Jojo'dan sonra oku diye ;__; Keşke ben de silmeseydim, istediğin yeri sorsan bakardım şimdi.

Bir de,alakasız olacak ama ben Steins Gate anime bu sene çıktı zannediyordun nedense. 2011de çıkmış yuh :D Tabii tam benim animeden soğuduğum zamanlara denk geldi ama bu kadar kopuk olduğumu farketmemiştim.

edit: @Esaklan ne hakkında dedin onu anlamadım pek. Genel olarak mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

Hayır, genel olarak söylemedim. Bu adamcağız veyahut her neyse biraz kendini bilmiş, sarkastik bir şekilde konuşunca hafif sinirlenmedim değil. Yok efendim Faris olmasaydı başka bir nedenden olacaktı falan filan, o zaman hikaye hakkında yorum yapmaması lazım. Herkes hata yapıp duruyor çünkü (yani hata yapmıyorlar ama belli bir noktadan sonra bazı kişileri etkiliyor doğal olarak gönderdikleri mesajlar). Bu adam ile kesişmediğim nokta Faris'i sanki önemsizmiş gibi göstermesi, oysa bana kalırsa en önemlisi oydu. Netice itibari ile Babasının geri gelmesi şehri ve tüm düşünce yapısını değiştirdi, dolayısıyla bizimkileri de en büyük oranda o etkiledi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlginç. Aynı mesajı mı okuyoruz :D Adamın dediği Faris'in babası ölmeseydi Faris D-mail göndermeyecekti. Dolayısıyla Okabe vs. yeni timelinede farklı bir nedenden dolayı ordalar. Nerde diyor Faris önemli değildi tarzı bir şey?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

Yukarıdaki mesajdaki sarkastik eda zaten benim canıma sıkan nokta oldu.

D-Mail göndermeyecek miydi? dedikten sonraki kısımda şöyle devam ediyor:

"Hayır, onlar büyük bir ihtimalle başka nedenlerden dolayı onun evinde bulunacaklardı. D-Mail göndermenin dışında."

Yani kısaca bu amcamız Faris olmasa da olur moduna girmiş, ondan bahsediyordum. En azından ben bu düşünce yapısı ile söylediğini düşünüyorum. Bu düşünce yapısına katılmıyorum, o kadar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben o cümleden senin dediğin nasıl çıkıyor anlamış değilim ama öyle olsun. Konumuz Faris değildi zaten. Sonuç olarak o açıklama %80 mantıklı geldi bana da, Suzuha var işte.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Earwen

Ha, yorum konusuna gelirsek @UnderminE'a katılıyorum. İlk yorum (Draf adlı kullanıcının yaptığı) bana daha mantıklı ve daha yaklaşabilir geldi. Bilemiyorum, belki sen haklı olabilirsin. VN okursam eğer daha net anlaşılacaktır sanırım, bir nevi anime üzerinden gittiğim için ister istemez ön yargı oluşabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben hala ikincisini savunuyorum çünkü Okabe Suzuha'nin o mektubunu aldiktan sonra o kadar çok tirsiyor ki D-mail sisteminden, o korkuyla artik daha fazla rastgele şeyler yapmak istemiyor ve riske girmeden geri aliyor. Yani Okabe'nin karakterini zaten animeden de bildiğim için (üzerine VN de eklenince karakterle iyice bütünleştim) onun böyle bir risk almayacağindan eminim. Ki ben eminim bu söylediklerime benzer laflar etmiştir.

Suzuha'dan kastim da, Okabe burnunu sokup D-mail göndermişti mesela ve onun yüzünden zaman makinesi yağmurda islanmişti. Kendilerince tamir ettiler ama sonuçta Suzuha'nin hafizasi silinmişti. Okabe'nin o mektubu okuduktan sonra ne kadar çöktüğünün farkindasinizdir herhalde. Bu yüzden "oraya gitme buraya gitme şunu yapma" tarzinda D-mail'ler atmak istemiyor çünkü sonucunun ne olacağindan emin olamiyor. Bilmiyorum belki ben bir şeyi yanliş anliyorumdur ama Okarin'in karakterine göre ve Suzuha'nin böyle bir şeye maruz kalişina sebep olduğunu düşününce risk almak istemeden "en sondan başa doğru sirayla" D-mail'leri geri almak isteyişi yapilacak en doğal şeymiş gibi geliyor bana. Onun yerinde ben de olsam korkumdan en güvenli yolu seçerdim, ne kadar zor olursa olsun. Kim bilir Faris'e "sakin d-mail göndermesine izin verme" deseydik ne gibi şeyler olacakti. Suzuha'da dersimizi aliyorduk benim görüşüme göre.

Nae hakkinda bu kadar emin konuşamiyorum zira Nae konusu tamamen side-story tadinda birakildi farkettiyseniz. Onun üzerine o kadar çok düşmediler, ki onun belirişi de çok alakasizdi (Biz Moeka'nin meselesiyle uğraşirken kenardan köşeden Nae firlamişti). Animede bile ele almadilar Nae'nin sahnesini mesela, o sahnede Nae hiç Moeka'yi biçaklamiyor. Braun ve Moeka bi mekana gidiyorlar evden dişarida, Braun önce Moeka'yi öldürüyor sonra da kendisini vuruyordu. Animede bunu böyle yapmalarinin sebebi muhtemelen Nae'nin kafada çok fazla soru işareti birakacak olmasiyla alakalidir. VN'de bile birakti zaten, ben bile Nae'nin tam olarak ne yaptiğindan emin değilim açiklamadilar çünkü. Sadece kizin time leap yaptiğini biliyorum, buna da kendimce back-story uydurmaya çalişiyorum. Muhtemelen drama cd'lerde veya spin-off mangalarda açiklanmiştir Nae konusu. Ki kendisi Robotics;Notes'ta da karakter olarak bulunuyor, var o kizda bir nane.

Neyse YouTube'da o sahneyi tekrar izlerken yorumlarda bi eleman "nasil mümkün olabilir Nae'nin böyle böyle yapmasi" demiş. Bir eleman da şöyle cevap vermiş:

(Artik spoiler kullanmiyorum zira şu kadar yorumdan sonra hala okuyacak olan varsa kendi suçudur :D)

@Glamador I thought the same thing too, at first, but it's actually not physically impossible. Nae states that, after taking it from Future Gadget, SERN basically locks away the Time Leap Machine and doesn't do anything with it, implying that it's more or less in the same place for 15 years. It's not impossible that with her knowledge she could devise a means to at least reach the machine in under 48 hours every time. Even as she approaches 2010 and presumably ends up as a small child in Japan at some point, the flight from Japan to France (where I logically assume SERN takes the machine to) is only half a day. Nae also states that she actually had to leap a lot more than you would need to to cover those 15 years, implying that there were indeed complications along the way. While implausible, it's not actually physically impossible for her to accomplish this. I like to think that all that just goes as a testament to how utterly insane Nae is on this worldline.

What you should really consider and what still irks me is that over that 15-year timespan, there was NEVER a 48-hour increment of time in which Nae had no access to a working phone. Furthermore, part of the Time Leap Machine's machination is that it hacks into SERN and makes use of their LHC to compress the memories of its user to 36 KB. That Nae was still able to retain this part of the machine's functionality and employ it thousands of times is an enormous stretch. So is the notion that she never went more than 48 hours without a working phone in those 15 years. However, neither of these conundrums is actually impossible, so you can't rule the scenario out.

Edit:
Ya da Moeka route de Moeka kendine PCnin yerini atıyor. Üstüne Okabe FB'nin telefonunda "iptal et bulma" diye mesaj atıyor. Sonra Moekayla konuşunca "artık aramıyorum" diyor. Yani burda da yeni worldline de iki mesaj da var olmuyor mu?

Şu kisimlari çok anlayamadim, hani olayi tam hatirlayamadim 2 mesajin var olma konusu falan filan. Biraz üzerine düşünüp wiki'yi vs okuyup cevapliyayim bu kisimlari.

4. soruda da abi CERN'in mesaji önce veya sonra görmesi önemli değil, data'yi sildiğimiz an başka bi wordline'a geçiyoruz biz. Geride biraktiğimiz worldline'da CERN'deki ekipler muhtemelen "aha veriyi sildiler, onlari izlediğimizi anladilar hadi baskin yapiyoruz" diyip muhtemelen evimizi basmişlardir. :D Ama sonuçta bizim yaptiğimiz o işlem, d-mail gibi Okabe Enter'a bastiği anda bizi Beta line'a atiyordu. Sen orayi farkedemedin sanirim. Ki Suzuha'nin sözlerinden hatirladiğim kadariyla, yeni bi worldline'a geçtiğimizde eskisindekinin üzerine overwrite yapmiş oluyorduk. Yani biz beta'ya geçtiğimizde, alpha'da CERN'in datayi sildiğimizi farkettiği gerçekliğinin üzerine overwrite yapmiş oluyoruz. Sonuç olarak o D-mail hiç atilmamiş, dolayisiyla da CERN bizi "hiç farketmemiş" oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Undermine

Abi tırsmak falan değil, lafı bile geçmiyor. Tırsması da mantıklı olmazdı bence çünkü bütün D-mailer de aynı risk var, ama en azından öyle geçiştirmişler deyip kabul ederdim.

Diğer anon'un dediğindeki sorun ne peki? Bana gayet mantıklı geldi. O timelinede D-mail gönderilmemiş olduğundan "gönderme" demek de işimize yaramıyor.

Nae için adam da benim dediğimi demiş zaten. Gördüğüm kadarıyla bir cevabı yok. Hiç koymasalardı o kısmı daha iyiydi valla :/

4- D-mail kullanmadan başka timeline'ye nasıl geçiyoruz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle konuyu takip edenler spoilerların ne hakkında olduğunu biliyordur elbet ama yine de her mesajda ne ile alakalı olduğunu belirtmenizi rica ederim, gümbürtüye gitmeyelim sonra. :P

Umineko ep3 de bitti. Normalde 2 gün kasıp bitireceğim şey bir haftada anca bitiyor valla. Neyse geç olsun güç olmasın diyerek aklımda kalanları yazayım.

Öğrenci öğretmen ilişkisi çok iyi işlendi, önce Virgilia ve Beato, sonra da Beatrice ve Evatrice arasındaki diyaloglar ve kapışmalar çok iyiydi. İşin twist boyutu beni şaşırttı, Virgilia vs Beatrice savaşı baya baya kurmacaymış dedirtti, çünkü Virgilia son sahnelerde Beato'nun kankisi olduğunu gösterdi. O sahneye kadar Battler hep hadi Virgilia, yap numaranı modunda okuyucuya da kadına belli bir güven duyma ihtiyacı hissettirdi.

Evatrice şaşırttı, ilk başta Eva'nın altınları bulması, bunu bulurken 5 harfli bir kelime çıkıyor ama şöyle olursa 6 falan demesi beni meraklandırdı, tabi Rosa'nın da ne kadar çakal olduğunu gördük (Eva kadar olmasa da), ama Ushiromiya kadınlarından korkulur. :P Eva'nın Golden Witch'liğe yükselişi garipti. Bir anda oldu ve Beato itiraz bile etmeden buna izin verdi. Fakat Evatrice baya baya sapkın kişiliğiyle Beato'nun olası "good witch"liğe doğru yol almasına neden oldu. Battler'dan çok ben inandım. Biraz da üzüldüm, daha yarıya bile gelmemişken Beato iyi tarafa geçerse biz kimle kapışacağız sonraki bölümlerde diye düşündüm hep. Ama sağlam bir troll girişimiymiş bu. Onu anlayınca rahatladım, tabi bölümün bitmesine denk geldi bu. Golden Land'e gelindiğinde barizdi o twisti yaşayacağımız ama insan yine de şüpheye düşüyor.

Bernkastel'i bölümün sonuna kadar göremedik, bundan sonra da bölüm içersinde göreceğimi sanmıyorum, ama Ange karakterini dahil etti oyuna ve işler ilginçleşti. Ange'yi çok merak ediyorum şu an, hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyoruz ve bakalım ep4de nasıl oyuna dahil olacak. Battler safında kimse yoktu, Ronove (reyiz) ve Virgilia yardım ediyor görünümündeydiler ama hep Beato'dan yana oldular. Ronove her türlü reyizlik yapıyor, orası ayrı. :P Ange iyi gelecek oyuna valla.

Kyrie ve Rudolf'un savaştıkları kısımlar da şahaneydi. Hiç beklemiyordum onlardan öyle şeyler. Ama gördük ki furniture'lar her bölüm güçsüz kalıyor, ya da ilk geldiklerinde çok güçlü lanse edilip, sonra fıslıyorlar mı ne? En sonda Siesta Sisters bile dönüp arkalarına bakmadan kaçtılar. Bir sonraki bölüm acaba kim gelecek düşman olarak.

Aklımda bazı sorular var, 07151129 neyi temsil ediyor mesela, anahtarın ne olduğu ya da anahtarı temsil eden kelimenin ne olduğu, ilk 6 kurbanın neye göre seçildiği, Beatrice ve Kinzo arasındaki gerçek ilişki :P, Beato'nun furnitureluktan cadılığa yükselişi, Lambdadelta'nın Beato'ya ben olmasam sen bir hiçsin demesinin ardında yatan sebebi ve şu an aklıma gelmeyen, büyük ihtimal de okurken durdurup Dilek'e sorduğum diğer soruların cevaplarını almak için sabırsızlanıyorum. Lakin okuyup göreceğiz. :P

Bir de benim vn'i okumam benden çok UnderminE'ye yarıyor valla, her bölüm okuduklarımdan ilgimi çeken noktalardan bahsederken, kafasına tam yatmayan şeyleri benim sayemde pekiştiriyor. :P Valla sekiz bölümü de bitireyim fazlasıyla alacağım o cevapları senden. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?