Jump to content
  • Kayıt Ol

Genel VN Tartışma Başlığı

loykad

Önerilen İletiler

Ben de Umineko'nun ilk bölümünün sonlarındayım, bugün bilemedin yarın bitecek de, Adem çamur gibi çizim ne demek? Valla yaktın beni Adem. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Suke yoksa sen oyunun ilk çıktığı çizimleri ile olan versiyonunu mu oynuyorsun, yahu gözün nasıl dayanıyor o işkenceye, vallahi helal olsun derim öyleyse :D

Şaka bir yana istersen hemen PS3 çizimleri olan versiyonunun torrent linklerini paslayabilirim sana?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yapmayacaksin çünkü ben izin vermiyorum <3

Edit: O kadar yazdim nedenini de söyleyeyim. PS3 çizimlerinin çoğu ruhsuz ve orijinallere göre sayica az. Her yüz ifadesinin sprite'i yok. Orijinalde her enter'a bastiğinizda bile cümleye göre surat ifadesi değişirken, ps3'te işler böyle gitmiyor çoğunlukla. O resim neredeydi bulmam lazim, orijinal çizimde bir karakterin kaç çeşit surat ifadesi olduğunu gösteren bir resimdi.

Voice kismi da o kadar ağir ki, her cümleyi sonuna kadar dinleseniz herhalde tüm 8 episode'u bitirmek senenizi alir. Ki spoiler vermiş gibi olmayayim, Ep8 Magic Ending'i seslendirmeye çalişmişlar mesela (yazilar aşaği doğru kayiyor), böyle cümlelerin bazisi aceleye gelmiş, arkada çalan şarkiyla senkron problemi var, şarki duyulmuyor vs sahnenin verdiği etkiyi yariya indirmiş. Bazi kilit sahnelerde seslendirme etkileyici, bunlari görmek için de animesini izlemeyi tercih ederim.

Ep5 ve sonrasi için zaten "ben bu Voice Pack'i niye yükledim" diyeceksiniz eğer yüklediyseniz. Bazi seiyuular o kadar sinir bozucu olmuş ki, sevilen karakterden bile nefret ettirecek halde.

PS3 + Voiced pack bana göre ikinci kez oynuyorsaniz eğer kullanilmali, her şeyin orijinaline saygi göstermek lazim. Sailor Moon'un Crystal'ini izleyip orijinalini izlememek gibi bir şey sirf animasyonu kötü diye. Ki ben niye herkesin "çizimler çok kötü, çamur" vs dediğini anlamiyorum. Evet en mükemmel çizim değiller, günümüz standardlarinda (hoş 7 senelik bir VN) çok geride kaliyor, eller boks eldiveni gibi ama yüz ifadeleri böylesine duygu yüklü bir vn'de her duyguyu okuyucuya aktarmayi günümüz vn'lerine kiyasla 10 KAT DAHA İYİ başariyor*.

Neyse doluyum ben bu konuda, Furude Project'teki skullchukka'nin da dediği gibi "vn çizimleri başta alişilamasa da zamanla hepsi göze cici geliyor."

Unutmadan ekliyeyim, orijinal her zaman iyidir:

662c3b6d17.jpg

http://knowyourmeme.com/memes/oh-desire-kinzo-shop

Son editimi de yapayim: Bu nedir Allah aşkina ya. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@ademania, zaten ilk o çizimleri görüp de okusam mı diye düşünürken, Umineko'ya giriş yapmaya karar verdim, ama gel gör ki kadının fendi erkeği yendi falan oldu. :P

Şaka bir yana da ben de eğer aşırı bir fark yoksa (ki çizimlerden çok diğer unsurlar önemli) orijinalini tercih ediyorum. Mesela şu iki resme bakın, biri 87 yılında NES konsoluna çıkan ilk FF oyunu, diğeri de 20 yıl sonrasında PSP için çıkarılan remake versiyonu.

Battle_scene.pngFFI_PSP_Main_Menu.jpg

Ben nes versiyonunu oynamadım tabi, psp versiyonundan önce çıkan gba versiyonunu oynadım, ama Umineko'nun pc ve ps3 versiyonları arasında grafiksel olarak bundan daha fazla fark olsa da UnderminE'ye güvendiğimden vn'nin ruhunu orijinalinde daha iyi hissedeceğimden emin olduğum için onu tercih ettim. Ama bitirince ps3 spritelarına bakacağım.

Edit: Ya zaten Umineko konusunda UnderminE'ye güvenmeyeceksem kime güveneceğim? :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ama bitirince ps3 spritelarına bakacağım.

Buna izin var, hatta mümkünse bak. Bazi kilit sahnelerin PS3 versiyonlarini Youtube'tan izliyorum ben de arada, olaylar zihnimde biraz daha iyi canlaniyor. Malum CG'ler falan da çizili, iyice animesini görmüş gibi oluyor. Ama her şeyden önce bir kere kitap gibi kendi hayal gücünüzle okumaniz gerek, sonra bakarsiniz adaptasyonlara/remakelere.

Neyse ben size foreshadowing yapip kapatayim Umineko konusunu burada.

Without love, it cannot be seen.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
"Don't bore me, okay?"

Aslında hep aklımda olan bir projeydi, yani çok konuşuldu, çok övüldü ancak kendim görmeden notunu veremezdim, oyunun çamur gibi olan o orijinal çizimleriyle de oynamam imkansızdı, bu PS3 çizimleri ile muhteşem ve oynanabilir oldu. Episode 1'i bitirdim kısa zamanda, hiç ara vermeden devam etmeyi düşünüyorum.

Eh, oyundaki Bernkastel'in sözünün aynısını ben de oyuna aktarıyorum, "Don't bore me, okay?" Aksi takdirde kimin yakasına yapışacağımı da çok iyi biliyorum ya!!! :D

[bIMGX=500]

http://imgur.com/H8d4SxE.jpg[/bIMGX]

Adem işini bilir ya. Güzel görselmiş. Bu şekildeyse ben de mi oynasam ne yapsam :D sen bana şunun torentini atıver Adem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tahminimce aşağı yazacağım paragrafların hepsi, "bir VN'yi neden okuyoruz?" sorusuyla ilgili olacaktır, bu açıdan her yiğidin yoğurt yiyişi farklı oluyor elbette.

PS3 çizimleri ruhsuz değil, bunun yanında yüz ifadelerini karşılaştıracak düzeyde orijinal çizimleri bilmesem de, yeni çizimlerde gördüklerim yeterli geliyor, her cümlede karakterin bana farklı bir yüz ifadesi göstermesi gerekmiyor.

Çizim konusu ufak ya da basit bir konu değil, eminim ki o yüzden insanlar şikayet ediyordur. Sonuçta düşünürsek, arka plan resminin ara ara değiştiği ve karakterlerin nispi anlamda farklı vücut ve yüz hareketleri yaptığı ve ortama uygun müziklerin çaldığı bir hikayeyi okuyoruz. Buna rağmen sen çizimleri bu kadar kalitesiz hazırlarsan, ben bunu okuyacağıma gider açar kitap okurum diye düşünürüm. Sırf bu yüzden oldukça merak ettiğim bir hikayeyi ancak çıktıktan 7 sene sonra okumaya karar veriyorum (Ne zaman İngilizce'ye çevrildiğini bilmiyorum gerçi). Daha açık konuşayım. Çizim konusunda çöp adamı dahi çizemem, ancak benim gibi iki-üç kişi oturup bu karakter çizimlerini paint'te hazırlarız, buna inandıracak kadar kötü geliyorlar gözüme.

Voice kısmında haklısın, dediğin gibi oldukça uzun, ama olay da bu ya, zaten o voice'lerin oturup bitmesini beklemiyorum elbette, cümleyi okumayı bitirmişsem, enter enter geçiyorum. Beklenir mi o kadar voice için yahu.

Orijinalini oynamayıp direkt PS3 versiyonundan başlamam saygısızlıktan değil, ilk versiyonun yeterince kaliteli olduğunu düşünmediğimdendir. Nasıl desem, özü aynı tadı veriyor, ancak dışı yeterince cilalanmış değil. Bu aynı çok kaliteli ve özenle hazırlanmış bir ürünü, berbat bir paketleme ve reklamla müşteriye sunmaya benziyor. Orijinal yapımla PS3 hazırlanışının gözümdeki farkı budur, bu çizimler ne cici gözükebilir ne de duygu yükünü bana yaşatabilir, aksine 5 yaşındaki bir çocuğun boyama kitabını okuyormuşum gibi hissederim.

Bu kadar yazıdan sonra Dilek yeterince kızmıştır zaten bana :P Ancak dediğim gibi, yazım bir VN'den ne beklediğimizle ilgili, bu yüzden herkesin görüşüne ve ağız tadına saygı duyarım.

Yine de soruyorum EY AHALİ, hangi Shannon'u görmek istersiniz?? :D

Bu güzeller güzeli bayanı mı?

[bIMGX=150]http://imgur.com/AMLth14.png[/bIMGX]

Yoksa bu "bayan"ı mı?

[bIMGX=250]http://imgur.com/NiUSPbT.jpg[/bIMGX]

Gundam hemen yolluyorum, suke'ye zaten kesin kesin yollayacağım artık eli mahkum :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

İkinci resimdeki Shannon Emine S. Beder'e benziyor yahu :D

Teşekkürler torrent için ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hahahha o nasıl bir değişimdir arkadaş tsukihime yine iyiydi bence de bu nedir under :D layn when they cry da oynayamayacam bu gidişle :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Without love, it cannot be seen diyorum tekrardan ben kisaca. Sözde Umineko okuyorsunuz ama daha şimdiden Ryukishi'nin en nefret ettiği kitlesiniz. Neyse size haddinizi Ryukishi kendisi bildirecek Ep8'de, ben susuyorum. :D

(Not: Ryukishi VN üzerinden okuyucularina direkt olarak konuşan ve laf sokan bir yazardir)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nefret de aşk kadar güçlü bir duygudur, en büyük aşklar nefretle başlar diye boşuna söylememişlerdir diye düşünüyorum zamanında, sev bizi Ryukishi. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gün geçmiyor ki lol oynarken bana noob demesinler.Typemoon evreninden kaçıp oynadığım katawa shoujo oyunu başta hoş olmasına rağmem 3.routeden itibaren oyun sıkmaya başlıyor 1 oturuşta bitirilecek oyun değil ancak birer bier oynanırsa çok sıkıntı yaşatmaz.

oyunda olaylar güzel başlıyor, karakterler güzel tanıtılıyor, karakter videoları da gayet güzel ancak hikayele ilerledikçe gereksiz konuşmalar uzuyor uzuyor uzuyor durmuyor.Sevdiğimiz yan karakter olan kenji bile bundan nasiplenip kafamızı bir güzel ütülüyor.

güzel oyun yapmışsınız karakterlerin çoğu hoş(rin hariç!) neden bu uzatma sevdası tamam karakterimiz olaydan olaya atlamasın hemen aşık olmasın da bu nedir arkadaş!

çizimler fena değildi cs ve cgler yeterliydi müzik normaldi bazı yerlerde hikayenin gereksiz uzaması dışında bence başarılıydı ama hikaye önemli nokta tabi :P Aku 4chan yapımı olduğunu söylemişti bence başarılı amatörce yapıldıysa.

ben de gazımı alır dra koi oyununa doğru yola çıkarım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir VN'yi neden okuyoruz sorusuna herkesin vereceği cevap farklı mı acaba? Yani üç aşağı beş yukarı benzer cevaplar çıkması lazım. Müzikleriyse, bgmleri çıkarılıp ayrıca dinlenebilir, vn'yi okumaya gerek kalmadan, çizimleriyse benzer şekilde, ama hikayesi? Hikayeyi çıkarıp notepad'de okumak saçma olur, o çizimler de, müzikler de olacak ki atmosfer yakalanabilsin.

Kimseyi yargılamıyorum, ben de kaliteli çizimleri tercih ederim mümkün olduğunca. Herkes farklı şekillerde keyif alabilir bu tarz şeylerden ama vn'nin, oyunun yada herhangi bir şeyin ruhunu hissetmek ne yazık ki remakelerle pek yakalanamıyor. Ben genelde çizimlerini beğendiğim bir vn'nin cglerini indirip bakarım, ki bunlar da genelde erogeler olur, girmeyelim o konuya. :P

Burada şunu söylemek istiyorum, Umineko animesini izleyeceğim zaman gundamaster beni yoldan çevirdi, sakın bulaşma dedi, iyi ki de yapmış, yoksa hikayesinin genelini bildiğim bir serinin orijinali hangi formatta olursa olsun bakmazdım. Çok ama çok nadir bazı seriler haricinde, onlarda da sadece göz gezdirmeden öteye gitmez tabi bu durum benim için. Hatta animelerle mangaları kıyasladığımda, animedeki animasyon, seiyuu, müzikler gibi atmosferi yakalamaya yardım eden yanlarına rağmen, mangalar benim için daha ağır basar. İki sene önce çıkan herkesin JoJo fanına dönüştüğü animesini izlemedim, ama mangaları sayesinde herkesten önce JoJo fanıydım, Death Note'un animesine göz bile gezdirmedim, mangasını anime çıktığı sıralarda hatmetmekle meşguldüm, örnekleri artırabilirim ama gerek yok. Artizlik için de yazmadım bunları. :P Ama çok cool'um be arkadaş. :P Sadece orijinal eserin anlatmak istediği şeyler ilk çıktığı kısımdan çok daha iyi alınabiliyor ve mangakayı yani eserin orijinal sahibini çok daha iyi anlabiliyoruz. Aksini söyleyenin alnını karışlarım. :P

Üstteki paragrafıma ekleme olarak dikkat çekmek istediğim şey gundamaster'ın tavsiyesiydi, uydum ve zamanımı kötü bir adaptasyonla harcamamış oldum, ki vn'de ilk bölümü okuduktan sonra bazı sahnelere baktım ve hakikaten berbat bir adaptasyon. UnderminE'nin de tavsiyesine uyarak ps3 versiyonuna dokunmadım, ki burada bahsettiğimiz kişi konuya ucundan azıcık hakim biri değil, seriyi yalamış yutmuş, Türkiye'de Umineko denince akla gelen telsilci babındaki isimlerden biri. Onun tavsiyesine uymamak hata olur. :P

Adem sen Dilek'i benden de uzun zamandır tanıyorsun ve o kadar yazılan şeye rağmen halen ps3 versiyonu diyorsan, üzüldüm senin adına. :P

Şahsen ps3 versiyonunu denemediğim için kendi adıma bir kıyaslama yapamayacağım, ama bir tarafta tavsiyesinden kesinlikle memnun kalacağımı bildiğim, ki okuduğum kısma kadar da büyük keyif aldım, belki cilalanmamıştı yeni versiyonu kadar (haliyle) ama Dilek'in vardır bir bildiği. :) Ayrıyeten ben çok çabuk alıştım çizimlere. Belki ondan başkaları kadar rahatsız olmamışımdır. :D

Elinde pompalısıyla Natsuhi dururken, sorarlar adama Shannon kim la diye. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ooo konuya yine yeni insanlar gelmiş, bu konunun canlanması nedense mutlu ediyor beni :011:

Umineko konusunu genel olarak Dileğe bırakmak çok daha mantıklı aslında ama, kısaca görüşümü bildirecek olursam tüm olayın özeti bence ilk oynanan versiyona dayanıyor. Yani ps3 versiyonu olmadan oynayan, o grafiklere alışmış birinin o grafikleri savunması çok normal, yine tam tersi şekilde ps3 grafikleriyle başlamış birinin orjinal grafiklere alışması da aşırı bir zor. Bu çizimlerin yine "bence" en önemli özelliği insanın zamanla alışması, yani en başta herkes "ne bu çizimler" diye tepki vermiştir fakat bi noktadan sonra ısınıyorsunuz. O ısınma evresini geçirmeden güncel çizimlerle karşılaşmış Adem'in ps3den devam etmeyi istemesi de yine gayet normal bence.

Kısacası orjinali oku diyenler de bu çizimlerden devam etmek isteyenler de haklı, pek farkeden birşey de değil zaten okuyun gitsin, sonuçta hikaye temalı bir yapım öyle ya da böyle aynı kapıya varacaktır herkes.

Katawa ise daha önce de belirttiğim gibi aslında pek başarılı bir yapım değil, Tamamen tek olayı 4chan tarafından yapılmış ve üzerinde "6 Yıl" gibi uzun bir süre emek olması. Routeları tek tek yazan kişiler farklı, opening videolarını yapanlar farklı, yine Bgmler vs 4chan yapımı vs aşırı uğraşılmış bir eser. Yoksa kalite olarak sonuçta amatör, 6 yıl emek verilmiş olsa bile okurken amatör kısımları çok rahat farkediyor bir okuyucu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepiniz haklısınız ya. Without love.. :P

Onu bunu boşverin asitin imzayı okuyunca çok gaza geldim. Ya artık ubw remake gelince fsn vnini okutamayacağız kimseye. Ne güzel "abi anime eksik sen vni oku" diyorduk sonra adam oradan çeşitli vnlere akıyordu mis gibi ;____;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepiniz haklısınız ya. Without love.. :P

Onu bunu boşverin asitin imzayı okuyunca çok gaza geldim. Ya artık ubw remake gelince fsn vnini okutamayacağız kimseye. Ne güzel "abi anime eksik sen vni oku" diyorduk sonra adam oradan çeşitli vnlere akıyordu mis gibi ;____;

Nasuverse'in çok güzel şekilde yaratılmış bir evren olduğunu düşünsem de bir türlü vn okuyamayan biri olarak ben durumdan oldukça memnunum. Wiki sayfasını okumaktan kafayı sıyırma noktasına gelmek üzereydim çünkü.

Okuyamamaktan kastım da, içimin sıkılması. Bilgisayar başında saatlerce manga okuyabilirim ama vn okurken bunalıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ahahaha vn'leri okuyan da wiki sayfalarını okuyor ya wikiden kaçış yok :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bizim halkimiz hiçbir zaman alişamayacak buna zaten ya.

Ama wiki sayfasi gerçekten de faydali, malum bu sayfalar çoğu zaman yazarlarla röportajlar olsun, ingilizceye dahi çevrilmemiş mangalar vesaireler doğrultusunda da yazildiği için sizin hiç duymadiğiniz bilgileri de içeriyor. Veya vn'i okuyorsunuz ama bir bakiyorsunuz bütün meseleyi yanliş anlamişsiniz vesaire. Ben Fate'te bazi şeyleri çok yanliş anladiğimi görmüştüm wiki'de mesela.

Ya ben Umineko'yu yalayip yuttuğum halde bile wiki'de daha önce hiç duymadiğim şeyler okudum :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O Ps3 çizimleri ne güzelmiş öyle :D

Bu arada Rin'e laf edilmiş, en iyi karakteri bence Ks'nin söylemeden geçmeyeyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@suke

Yahu suke, sırf çizimlerini beğendiğin için erogelerin cg'lerini indirip bakıyorum diyen adamsın, senin gibi biri direkt olarak PS3 çizimleri ile oynamalı bu oyunu zaten, ötesi yok :P (Şaka tabii, madem oyunun ruhunu hissedemeyeceğini gerçekten düşünüyorsun, ilk versiyonuyla oynamaya devam et, yalnız son zamanlarda efsane ötesi bir eroge indirmiştim, en azından bunun linkini atmam izin ver :P )

Yalnız remake konusunda her daim orijinali güzel olur fikrine katılmıyorum, belki vn ile anime karşılaştırması tam olarak doğru olmaz ancak HunterxHunter remake'inin efsane ötesi olduğuna eminim, orijinali izlemedim hatta aramadım bile, iyi ki yapmışlar. Bunun gibi çeşitli başarılı örnekler bulabileceğimize eminim.

Dilek'i senden uzun zamandır tanıyorum, bu yüzden Dilek'in de PS3 çizimleri dururken benim ilk versiyonu oynamayacağımı çok iyi bildiğini biliyorum, sonuçta Shaft'a ve Monogatari serisine hayran olduğumu ve hayranlığımın sebebini çok iyi biliyor, eh zaten bu yüzden Umineko konusunda Dilek'e takılmak zevkli oluyor ya, onun da ilk versiyonu savunacağına emindim çünkü :P

Without love, it cannot be seen.

The sea is dark-gray, anyway. :P

Bir bgm de paylaşayım bu arada, genel olarak seviyorum ama bunu özellikle sevdim ilk bölümde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

miragecoordinator Ep2'de çaliyor yalniz spoiler yemiyesin, ilk bölümde çalan şarki goldenslaughterer :P (Video'nun resmi de spoiler biraz, aman dikkat edin gezinirken. Çok fena spoiler'lar yiyebilirsiniz.)

The sea is dark-gray, anyway. :P
Ah siz yok musunuz :011:
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ciddi misin, ilk bölümde çalan bgm'lerden birine çok benzetmiştim aslında, bahsettiğin bgm'ye bakayım öyleyse ben. (Bu tip resimlere alışığım aslında, ne yazık ki internet üzerinde bir şekilde hep denk geliyorum, spoilerden kaçmaya devam :P )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ep1'de gerilimli sahnelerde vs çalan bgm'leri atayim ben sana:

goldenslaughterer, bunu duydun mu anla ki biri öldü :D

system0, Natsuhi coşunca çaliyor

rougoku, Tea Party ED şarkisi

"Deadangle" favorilerimdendir, Natsuhi Beato'yla düelloya giderken çalan şarki

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?