Jump to content
  • Kayıt Ol

Ramazan Ayı Genel Başlığı

bedifeci

Önerilen İletiler

Dün gece zeytini biraz fazla kaçırmışım, bugün öldüm susuzluktan. Bu sefer zeytini az tuttum, zeytinsiz de olmuyor ki canım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 207
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

47

• Squaw

33

• CloudT

28

• bLueeekun

11

Sahurda zeytin mi yenir ki canım... Yani, ne iftarda ne sahurda zeytin yediğimi hatırlamıyorum. Sofrada eksik olmuyor ama, aklıma bile gelmiyor. Aksine, normalde çok yerim ama...

Ayrıca, sahura erken başlayanlardanım. Yani, saat 00:00 gibi oldu mu, başlarım tıkınmaya. Eh, anca...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bizim yurtta klasik domates peynir falan verip yanına da isteyene çorba + ekstra bir şey veriliyor. Genelde o verdikleri ekstra şeyi de (hamurlu falan) çorbayı da yiyemiyoruz gece gece. O yüzden normal kahvaltılık ve biraz ekmekle güzelce kahvaltı ediyoruz. Baya da tutuyor tavsiye ederim, uyumada da sıkıntı çekmezsiniz :D

Hoş tavsiye ederim dedim de bana geçen Ramazan Squaw önermişti bu yöntemi :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bir bayanı tutar tabi o kuş kadar şey. Ben kahvaltı yapıyorum, üstüne müsli yiyorum pekmezli tahinli (enerji olsun), süt içiyor, yumurta yiyorum yine de iftara zor dayanıyorum :006: Bu sene benim için epey zor geçiyor açıkçası. Bugün gözlerim falan karardı :/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku
Sahuru kahvaltılıkla geçiriyor çoğu kimse artık

Aynen.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Otoko lar oncacık şeyle doymaz. Yarım saat önce başladım...

1 simit

1 ıspanaklı poğaça

1 patatesli poğaça

4 sigara böreği

6-7 tane çilek

Çay

Ortalama bir saat sonra da, bir şeyler daha yerim. -Yemek Türü: Belli değil-

Sahurdaysa, çorba garanti. Yanında yemek ne olursa. 2 tabakta öyle gider. Ayrıca, mısır gevreği banko. Ve çay. Zaten sahura kadar, litre litre su içiyorum. Bu da cabası...

Eh, iftara böylelikle dayanabiliyorum. Tabi, rahat bir şekilde değil. Acıkmıyor değilim.

Otoko~da!!

Alakaları yok ama... Olsun, paylaşayım dedim. Ramazan, paylaşmaktır. :kehkehkeh:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu sene gariptirdi ilk günlerde sıkıntı olmadan geçti. Şimdilerde ara ara baş ağrısı falan geliyor, arada göz kararmaları da var tabi. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İnançlı biri olmadım hiç ama ramazanları hep sevdim. Çok tatlı bi havası var gerçekten.

Oruç tutan herkese kolay gelsin diyorum. Özellikle sigara içen arkadaşlara :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Konu sahur taktiklerine dönmüş iyi mi :D İyi, iyi :P Ama çok kullanışsız taktikler gördüm. 8 sene önce hasbelkader keşfedip hem şahsen işe yaradığını tecrübe ettiğim hem de doktorların ve diyetisyenlerin tavsiye ettiği taktiğimi paylaşmak isterim: Et + ot.

Aslında sadece et değil, genel olarak protein. Ot için de genel olarak lif diyelim. Bunlar sindirimi uzun süren şeyler olduğundan, insanı uzun süre tok tutuyor. Ayrıca kan şekerini çok yavaş yükselttiklerinden, o kan şekerinin düşüşü de yavaş oluyor. Karbonhidrat ağırlıklı bir sahur yaparsanız, çabuk sindirildiğinden daha öğlen olmadan karnınız zil çalmaya başlar. Kan şekeri de çabuk düşeceğinden öğleden sonra bir enerjisizlik, düşük tansiyon, baş dönmesi, göz kararması...

Proteinin en ucuzu yumurta tabii. Her gece iki az haşlanmış yumurta yiyorum, o banko. Yanına o anki keyfime göre ot (ince doğrayıp sumağa buladığım bir baş soğan olur, iki üç hıyar olur, ama meyve değil). Ağız tadı olarak iki üç dilim pastırma veya hızlıca kavurduğum yarım avuç kuzu kuşbaşı. Ve tabii bolca çay ve su. Herkese tavsiye ederim. Ben peynir yemem (yaklaşık 30 yıldır), ama yiyene ucuz (olmasa da hesaplı) protein olarak peyniri de tavsiye ederim, çok tuzlu olmamak kaydıyla tabii.

Henüz "daha iftar olmadı mı ya" dediğim olmadı. Halsizlik de yok, çok şükür. Anca biraz uykusuzluk oluyor, onu da öğle arasında kafayı masaya yaslayıp bir saat uyuyarak çözüyorum, mis!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

En zor şartlarda bile oruç tutmaya çalışan biriydim, son yıllarda biraz boşladım sanırım. Evimden fersahlarca uzak olduğumdan ramazan ayının o havasını özledim. Oruç tutan herkese Allah kolaylık versin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ramazan ayının en güzel yanlarından biri, her telden çalan insanların bir araya gelebildiği bir ay. Normalde bunu yapmak zor olabiliyor. Yani, konuşmanın ortasında çat bir an da, tartışma başka bir şeye bürünmüş... Ve bu çok sık yaşanıyor. Dolayısıyla, hoşgörünün tavan yaptığı tek ay. En azından, bana göre. Çünkü, çok uzun süredir bunu rahatça gözlemleyebildim.

Tabi, ara sıra tam tersi durumlarda meydana gelmiyor değil. Bazen, neden tutuyorsundan, neden tutmuyorsuna ve dahası bir kaç anlayışsızlığa dönebiliyor. Ama, ufak tefek ayrıntılar diye es geçiyorum.

Not: Baka-san, sahurda pastırma mı yenir ya... Hiç mi susuzluk çekmiyorsun?! >w<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Al bir tane daha...

Yarın, pastırma yerim, ama susuzluktan yanar tutuşursam, evinizi basarım, iftara gelirim, hurmanızdan yerim. Duydunuz mu beli, pastırma delileri... >o< *w*

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo
Al bir tane daha...

Yarın, pastırma yerim, ama susuzluktan yanar tutuşursam, evinizi basarım, iftara gelirim, hurmanızdan yerim. Duydunuz mu beli, pastırma delileri... >o< *w*

Çemenini güzelce sıyırıp yersen bi şeycik olmaz. Sahura en az bir saat önceden başlayacaksın zaten, ana yemeği bitirdikten sonra fındık fıstık atıştırarak bolca su ve çay içeceksin. Pastırmaya da abanmayacaksın tabii. İki dilim yeter. Bilemedin üç dilim. Zaten ateş pahası :006:

İftarda da birden fazla hurma yememek lazım, bu arada. Hurmanın glisemik endeksi fazla yüksek, hiperglisemi-hipoglisemi kombosu yapar, çarpar adamı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çemensiz pastırma balkonsuz eve benzer mirim. (ne alaka, ilk aklıma bu geldi :011:)

çemensiz yiyeceğime hiç yemem şahsen :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de pastırma yemem sahurda. Peynir yerine kaşar yiyorum bu sene. Kaşar bittiği zamanda peynire geçiyorum. baka'nın dediği gibi uygun yapılırsa sahur insanı acıktırmaz. Beni son saatler vuruyor. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@UnderminE

Bu tarz sahuru beğenmiş olmana sevindim yavrusu. Yahu, eskiden yemek yerdim ama son yıllarda kahvaltı daha çok hoşuma gidiyor. Hatta bi tavsiyem daha olsun. Gerçi yurtta zor olabilir ama haşlanmış patatesi limonlayip zeytinyağlı yiyorsun oh mis gibi. Beni aşırı tok tutuyor, tabii tuzsuz. Yoksa baya susatir. :)

Herhalde iftari en geç yapan illerden biriyiz. Bugün 8.43, bekliyoruz bakalım. Herkese hayırlı iftarlar. Ayrıca oyoe oruç tutuyor musun tutmuyor musun, diye girişimde bulunup ona göre davranan insanlar bizden uzak dursun. Başligimiz herkese açık, tabii soframiz da. :)

Bir de, burda pastirma sevmeyen bir tek benim sanirim. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aynen, Squaw-chan'ın dediği gibi, amaç ramazan ayı... :blahblah: Yani, oruçlu olup olmamak bir şeyi fark ettirmiyor.

Ayrıca, ramazan ayı denildiğinde akla sadece oruç gelmesin diyenler el kaldırsın.

Misal, ramazan ayında değeri daha fazla artan yemekler. En başta, güllaç gelir. Değil mi?!

Bunun dışında, sahurcu gençler. Zaten uyumuyoruz, sahur da buna sebep veriyor. Neymiş efenim, sabahlamak iyi değil. Ama sahuru bekliyorum. O zaman tamam... der ve ayrılırlar.

Başka başka... Neyse, siz konuşun. Canım tatlı çekti.

İftarı geç yapanlardan biri de benim. Ülkenin en uç kısmında olunca, normal.

Not: Pastırma yemeyeli uzun bir süre oldu. Tadını unuttum resmen. Çünkü en son yediğimde, hiç beğenmemiştim. Ama ilk yediğimde çok sevmiştim. Herhalde, yapılan yere göre değişen bir yiyecek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Pastırma sevmeyenler, bir de "füme" veya "boşnak eti" veya "kuru et" denen isli eti deneyin. Bulabilirseniz tabii :006: Bir ara Namet'in füme kaburga, dil ve hindi ürünlerini görebiliyordum marketlerde, Apikoğlu ve Erşan'ın da kuru etleri vardı. Uzun zamandır göremiyorum, ama migros sanal markette var görünüyor.

İki sene önceki Ramazan'da iftar standardım hâline gelmişti: Osmanlı ocağını yakıp koyuyordum sofranın ortasına, üstüne minik bir tava içinde kaynamış su. İftar başlangıcı olarak iki üç dilim kuru eti suyun içine atıp iki saniye çevirip çıkarıyordum, sonra tuzlu soya sosuna ucunu hafifçe bandırıp lüp!.. Sahura gitmez tabii. Soya sosu olmadan denenebilir, ama kuru et zaten tuzlu bir şey, yine de susatabilir. İftara tavsiye ederim ama. Güzel başlangıç oluyor.

Fikir orijinal değil bu arada, reddiyemi vereyim de sonra "kopya çekmişsin" demeyin. Japonlardan çaldım :D Onlar incecik dilimlenmiş Kobe bifteğine bu muameleyi yapıyorlar. Benim neyim eksik? Kobe sığırım. Olsun, sığırın şahı burda! :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla ben bizzat Kayseri'ye gidip kahvaltıda pastırmalı yumurta yedikten sonra İstanbul'da yediğim şeylerin kesinlikle pastırma olduğunu düşünmüyorum :011:

Hele arkadaşlarımın öğrenci evinde pastırma yediklerini gördükten sonra "biz 3 dilim yiyince kendimizi zengin görüyoruz bunlar ne iş" demiştim :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim tattığım da Kayseri'de değildi ama Kayserili komsumuzun sofrasindaydi. Ben özellikle son yılarda pirasa ve kereviz (turşusu hariç) dışında hiç yemek seçmesem de bu pastırmayı bir türlü sevemedim. Misal güllaçi da hiç sevmem. Biliyorum çok uyuzum. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

güllaçın en çok yapılan haliyle sevmemeniz normal bence. günümüzde biraz basit yapılıyor çünkü, yaprakları ya ıslatıp ya kuruyken kırıp kırıp tepsiye diziyorlar aralara ceviz serpiştirip. böyle sallım sullum saçma sapan bişi oluyo bence. dümdüz hamurların üstüne süt cımbıl cımbıl falan ne alaka.. gibi :P

küçüklüğümden beri babannemden başkasında görmediğim bi yöntemi var bu güllacın. (konyalıyız) babannem güllaç yaprağını hafifçe ıslatıp bükülebilir hale getirir, sonra da arasına ceviz koyup kol böreği gibi sarardı. cevizli dolma gibi yani. öyle öyle yapa yapa, güllacı tepsi böreği şeklinde tepsiye koyar, üstüne en son sütünü de öyle dökerdi. öyle dilimleyip yiyince daha çok ceviz geliyodu ağza hem, hem de dolu dolu oluyodu. yediğimizi anlıyoduk :D uğraşmayı sevenlere tavsiye ederim :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bizde bu sene sahurda sürekli kahvaltı yapıyoruz da, Böyle özenle seçmek veya yarını düşündüğümüzden değil, tamamen iftardan sonra herkesin tok olması durumu. Zaten iftar 9a yakın yapılıyor, Sahur sofrasına da 2.20-30 gibi geçiyoruz arada 4 küsür saat var. İftardan sonra hiç yorulmadığımızı da buna eklediğimizde gerçekten hiç acıkmıyor insan. Mesela sofraya geçeceğim 5 dakikaya ben, ciddi ciddi hiç açlık hissetmiyorum. Sırf sahursuz olmaz diye gidip kahvaltı türü 3-5 lokma atıştırıp kalkıcam, bu toklukta düz yemek çok ağır geliyor.

Susatma konusuna gelince, tamamen yolo. Çemenli pastırma da yiyorum sucukta, Soğanlı yumurta da yapıyorum kola da içiyorum artık ne bulursam. Susuzluğu çekmek lazım biraz orucun tam zevkine varabilmek için :P

Ama eğer sürekli otobüs yolculuğu yapan biriyseniz kesinlikle güneşin vurmayan tarafına oturmaya dikkat edin, ciddi ciddi bu yediklerinizden daha beter ediyor. Dün 1 saat yedim o güneşi dik açıyla, indiğimde dilim 5 metre dışardaydı artık.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

eere53 Hiç ramazandaymışız havasına giremedim bir türlü yahu ilk 3 gün ezan okunmak üzereyken eve varıyorduk ezan okunduğundaysa ellerimde çoraplar çitilemekle meşguldüm. Sonraki günlerde de hep yağmurlu geçti öğlenden sonra anca uyanıp iftara kadar manga okumaktan başka yapacak bir şey yok. sedeyeee Köyde de kimse yok ki geçen sene gibi beraber iftar sahur yapalım aaahhh ahh resmen gün geçiriyorum sadece , havalar düzelse de kendimi bağa bahçeye salsam der oldum
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?