Jump to content
  • Kayıt Ol

Ramazan Ayı Genel Başlığı

bedifeci

Önerilen İletiler

Herhangi bir yerin yiyeceği yada yemeği meşhursa eğer, onu orada yemek lazım... Ne de olsa, başka bir yerde yapıldığında hep bir şeyleri eksik olur. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilmem ama...

Misal, Tokat kebabını Tokat dışında bir yerde yemem. Yada özel başka yiyecekleri. Adamlar tas kebabını bile, adam gibi yapmıyorlar. Ama Tokat'ta üsul neyse, öyledir. Başka yerde denk gelemedim.

Güllaçta aynı şekilde. Ulan, marketten üç beş liraya alıyorsun, sonra al sana güllaç diye yediriyorsun. Tamam, berbat değil ama eğer gerçekten yenmesi gerekiyorsa, nasıl yapılıyorsa öyle yenmesi taraftarıyım. Tabi, bu mümkünse...

Bunun dışında, ramazan davulcularının durumu var? Eskiden normal karşılanırdı ama artık öyle değil. Aslında davulcularda normal değil. Belli bir prosedürü vardı sanki. Kılık kıyafetten, söylenen sözlere kadar... Şimdiyse, eline davulu alan güm güm de güm güm. Doğal olarak, yitip giden geleneklerden biri daha olmak üzere. Umrumda mı, hayır değil. Zaten gelenek dediğimiz şey, illa ki zaman karşısında yitip gider. Ne de olsa, o dönemin koşullarına uyum sağlarlar. Daha sonrasına değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 207
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

47

• Squaw

33

• CloudT

28

• bLueeekun

11

Güllaç dediniz de biz güllacı kendimiz yapıyoruz, hazır olarak. Babam dün gitmiş güllaç yapraklarını almış. İçinden 20 tane falan yaprak çıktı. Daha önce başka yerden aldığında 8 tane falan çıkıyordu. Neyse efem dedim ki bunları iki ayrı tepsi yap. Beni dinlemedi 20 taneyi bir tepsiye koydu. Börek gibi oldu. Dün yeyince felaket şiştim ya. Geceyi zor ettim valla. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öööööö

Ben hayatımda hiç güllaç yemedim.

Sizi çok seviyorum.

Hayırlı Ramazanlar :)

:011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Elbette her şeyi yerinde memleketinde yemek gibisi yok. İmkanlar olmayınca bulunduğumuz şehirde yiyoruz mecburen. :)

Güllaç konusunda da asıl sorunum sadece güllaç değil. Bizim çoğu geleneksel tatlimizi sevmiyorum ben, baklava mesela çok ağır gelir bana. Bir de kakaolu tatlilar ile eksimtrak tada sahip tatlılar benim gözümde. daha çok cezbedici. Bir de, sütü kendi tadinda seviyorum ama aşırı süt ve yumurta içeren tatlilari sevmem çünkü koku ve tat duyum fazlasıyla gelişkin. :D Sutlac mesela annem çok güzel yapar ama ilk pisirdiginde bi ılikken yiyorum, sonra cezbetmiyor. Uyuzum diye demiştim ama :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo
Bizde bu sene sahurda sürekli kahvaltı yapıyoruz da, Böyle özenle seçmek veya yarını düşündüğümüzden değil, tamamen iftardan sonra herkesin tok olması durumu. Zaten iftar 9a yakın yapılıyor, Sahur sofrasına da 2.20-30 gibi geçiyoruz arada 4 küsür saat var. İftardan sonra hiç yorulmadığımızı da buna eklediğimizde gerçekten hiç acıkmıyor insan. Mesela sofraya geçeceğim 5 dakikaya ben, ciddi ciddi hiç açlık hissetmiyorum. Sırf sahursuz olmaz diye gidip kahvaltı türü 3-5 lokma atıştırıp kalkıcam, bu toklukta düz yemek çok ağır geliyor.
Ben tersini yapıyorum. İftarda çorba yanına bir tabak veya dışarıdan ısmarlama bir porsiyon yemek, gece 12'ye 1'e kadar çay yanı gofret, fındık fıstık, ıvır zıvır... Bir de tahammül edebildiğim kadar karbonhidrat ağırlıklı yiyorum ki çabuk acıkayım. Sahurda daha önce de tarif ettiğim gibi protein ve lif ağırlıklı, ama sağlam yiyorum. Et cinsinden stokum sağlam değilse yumurtayı üçe dörde çıkarıyorum falan... Para olsa her üç gecenin ikisinde dana biftek veya kuzu pirzola yerim ama yok işte :006:

Bu arada, haşlanmış yumurtayı doğrayıp sucuk veya pastırma ile birlikte tereyağında bir iki dakika kavuruyorsun, level atlıyor yemin ederim :P

O diil de hiç davul sesi duymuyorum ben ya :022: Belki biraz uzaktan geçiyordur davulcu. Aman, yaklaşmasın. Bu akşam iftardan yarım saat sonra kapıya geldi bahşiş istemeye. Ama bir temiz giyinmiş, boynunda belediyeden mi muhtarlıktan mı bilmiyorum işte bir mahalli otoriteden aldığı kimlik kartı, güleryüz o biçim falan... Dedim ki ben zaten sahura kadar oturuyorum, davul sesiyle uyanmaktan da hoşlanmam, keşke hiç çalmasanız...

Şu gelenek niye bitmiyor hakikaten? Yüz senedir söylüyoruz çalar saat diye bi şey var bunlara gerek yok, ama hâlâ güm güm de güm güm... Santa Claus'un Christmas'a yapıştığı gibi yapıştı Ramazan'a davulcu imajı. Davulsuz Ramazan görebilecek miyiz acaba bir gün?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben tersini yapıyorum. İftarda çorba yanına bir tabak veya dışarıdan ısmarlama bir porsiyon yemek, gece 12'ye 1'e kadar çay yanı gofret, fındık fıstık, ıvır zıvır... Bir de tahammül edebildiğim kadar karbonhidrat ağırlıklı yiyorum ki çabuk acıkayım. Sahurda daha önce de tarif ettiğim gibi protein ve lif ağırlıklı, ama sağlam yiyorum. Et cinsinden stokum sağlam değilse yumurtayı üçe dörde çıkarıyorum falan... Para olsa her üç gecenin ikisinde dana biftek veya kuzu pirzola yerim ama yok işte :006:

Bu arada, haşlanmış yumurtayı doğrayıp sucuk veya pastırma ile birlikte tereyağında bir iki dakika kavuruyorsun, level atlıyor yemin ederim :P

O diil de hiç davul sesi duymuyorum ben ya :022: Belki biraz uzaktan geçiyordur davulcu. Aman, yaklaşmasın. Bu akşam iftardan yarım saat sonra kapıya geldi bahşiş istemeye. Ama bir temiz giyinmiş, boynunda belediyeden mi muhtarlıktan mı bilmiyorum işte bir mahalli otoriteden aldığı kimlik kartı, güleryüz o biçim falan... Dedim ki ben zaten sahura kadar oturuyorum, davul sesiyle uyanmaktan da hoşlanmam, keşke hiç çalmasanız...

Şu gelenek niye bitmiyor hakikaten? Yüz senedir söylüyoruz çalar saat diye bi şey var bunlara gerek yok, ama hâlâ güm güm de güm güm... Santa Claus'un Christmas'a yapıştığı gibi yapıştı Ramazan'a davulcu imajı. Davulsuz Ramazan görebilecek miyiz acaba bir gün?

Davulcu konusunda kesinlikle katılıyorum abi, gelenek falan filan ama tamamen gereksiz iş, dediğin gibi artık alarm çalar saat vs kalkmanın bin türlü yolu var. En basitinden herkesin evinde telefon vardır, onu kursun onla kalksın. Hani sahura kadar ayakta duran biri olarak ben öyle fazla umursamıyorum da, hasta olan rahatsız olan insanlara yazık günah. Geçen gün çok fena diş ağrısı çekiyordum zor bela uyudum, 30 dakika sonra güm güm davulcunun sesine kalktım tekrar da yatamadım o ağrıyla kaç saat çektim işkenceyi. İyi sövdüm ama o gün kendisine, zaten artık davulcunun sesiyle kalkan insan bir elin parmak sayısını geçmez ne gerek var bu tür işlere.

Ama haşlanmış yumurta güzele benziyor, valla normal haşlanmış yumurta - yumurta salatasından bıktım bir de öyle deniyeyim bi değişiklik olsun :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla İstanbul'da bizim davulcular artık arabayla geziyor, duymanla sesinin uzaklaşması bir oluyor. Davulun sesi uzaktan hoş geliyor :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku

Valla ben de İstanbul'dayım. Artık bizim buralardan bile geçmiyorlar. Olsun, mutluyum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

davul yok mu :S DAVUL YOK MU :S

fatih karagümrükteyim. gece 1de bir başlıyor mahallede, 2 buçuğa kadar birrrr saniye susmuyor adam. belki 2 belki 3 kez de kapımın önünden geçiyor her gece. ne ritim duygusu var ne bişi. dan dan dan dan kafama vuruyor sanki. dün hatta deprem oluyo sandım gafil avlandım gümletmesine. keşke şu adeti bıraksalar artık cidden insan rahatsız oluyor. sahurda oturmama rağmen rahatsız oluyorum, ki gördüğüm kadarıyla siz de öylesiniz. e sahura kalkmayan insanlar napsın yahu.

bu arada bakayalo, o spoiler içinde verdiğiniz şeyi çok merak ettim bu akşam yapcam *-*

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haşlanmış patatesi limon ve zeytinyağı ile servis ettim. Ve evet, güzeldi. En azından, beklediğimden iyiydi -ki haşlanmış patatesi sade seviyorum. Belki biraz tuz. >w<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haşlanmış patatesi limon ve zeytinyağı ile servis ettim. Ve evet, güzeldi. En azından, beklediğimden iyiydi -ki haşlanmış patatesi sade seviyorum. Belki biraz tuz. >w<

Haşlanmış patatesi ben de sade çok severim. Hatta hiç doğramam bile, direk soyup elde elma gibi ye. Ama bu bahsettiğim zeytinyağlısi da sahur ve kahvaltilarda çok iyi gidiyor. Tabii közlenmişi de ayri lezzetlidir, eskiden kuzine sobada yapiyorduk. Şimdi de yazlıktayken mangalda yapiyoruz. Hatta o közlenmişi de dogruyorsun, kuru soğanı da ince ince büyükçe doğra. Üzerine de sarimsakli yoğurt. Yazları makarna yanına salata olarak genelde bunu yapıyorum. Yaz günlerinde buz gibi serin serin çok iyi gidiyor. :)

Bu davul olayı evet geleneksel ama ben sahurdaki bu sessizlikten hoşlanır oldum diyebilirim. :D

Yalnız burası ramazan aylarindaki olan yemek programlarina döndü. Tarifler ve tavsiyelerimiz havada uçuşuyor ve hepimiz söz konusu yemek olunca fokur fokur kaynatiyoruz. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir gün bu tarifleri uygulayabileceğimiz bir ortamda buluşabilirsek, daha da güzel olur. >w<

Ve evet, patatesin sadesi çok güzel ama o bahsettiğin soğan ve sarımsaklı yoğurt şeysinden emin değilim. Yine de, deneyeceğim. Her türlü lezzete açım. Beğenirsem ne âlâ. >o< *w*

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Havalar bi türlü ısınmadı gitti oruç tuttuğumuz belli değil ;_; Böyle diye diye haftaya 40 dereceyi getiricem hazır olun :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Under-chon, ağzından yel alsın. Sıcak gelecekse de sana gelsin. >w<

Tamam sıcağı çok severim, daha da sıcak olsun, terleyelim ama, bu ay hariç. Ramazan ayını atlatalım, sonra terletin beni...

Not: Geçen bir içecek keşfettim, çok hoş bir tadı var. Zencefil, karanfil, tarçı ve vişne. O kadar hoş olmuş ki içerken, rahatlıyorum. Ayrıca, Bim 'de satılıyormuş. >w< Mutlaka deneyin. *v*

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Havalar bi türlü ısınmadı gitti oruç tuttuğumuz belli değil ;_; Böyle diye diye haftaya 40 dereceyi getiricem hazır olun :011:

Ege'ye getirdin, eksik olmayasin. :P Ege'de yaz asıl bu hafta başladı. :/

@Cloud, bir araya gelmek güzel olurdu cidden. Aynı şehirlerde olsaydık bir iftar buluşması güzel olurdu, şenlikli. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O zaman Ankara'da olanlar gelsin yapalım iftarı. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepinizin, hepimizin Kadir Gecesi mübarek olsun. Allah'ın rahmeti hepimizin üzerine olsun!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O zaman Ankara'da olanlar gelsin yapalım iftarı. :011:

Sen nispet mi yapıyorsun şimdi? Canın bir ara terlik yemek falan istiyor galiba. :011:

Bu arada, tüm arkadaşların Kadir Gecesi mübarek olsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sen nispet mi yapıyorsun şimdi? Canın bir ara terlik yemek falan istiyor galiba. :011:

Bu arada, tüm arkadaşların Kadir Gecesi mübarek olsun.

Ağustos eylül gibi İzmir'e gelebilirim. Terliğinle karşılamaya gelirsin artık. :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ağustos eylül gibi İzmir'e gelebilirim. Terliğinle karşılamaya gelirsin artık. :011:

Çok güzel bi karşılama töreni hazırlardım ama ben Ekim ayına kadar büyük ihtimalle yazlıktayim. Kışın gelsen keşke. :(

Ekleme:

Vay be Ramazan ayını da yarın noktalıyoruz artık. Herkese şimdiden hayırlı sahurlar ve iftarlar dilerim arkadaşlar. Bayramda forumumuzda görüşüp bayramlasabilmek dileğiyle... :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bi karşılama töreni hazırlardım ama ben Ekim ayına kadar büyük ihtimalle yazlıktayim. Kışın gelsen keşke. :(

Ekleme:

Vay be Ramazan ayını da yarın noktalıyoruz artık. Herkese şimdiden hayırlı sahurlar ve iftarlar dilerim arkadaşlar. Bayramda forumumuzda görüşüp bayramlasabilmek dileğiyle... :)

İzmir'de deniz bitti sanki. :( Kışın Erzurum'da olduğum için gelemem ben de. Gerçi şimdi de gelip gelemeyeceğim kesin değil. :D Başka bahara artık...:uzqgun:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İzmir'de deniz bitti sanki. :( Kışın Erzurum'da olduğum için gelemem ben de. Gerçi şimdi de gelip gelemeyeceğim kesin değil. :D Başka bahara artık...:uzqgun:

Bana da kalsa İzmir gibisi yok ama aile burayı seviyor :( Pek de uzaksin cidden. Neyse, bir daha şansımız olur belki, umarım. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?