Jump to content
  • Kayıt Ol

Boku dake ga Inai Machi

cakiphan

Önerilen İletiler

@tolip

Sana demedim ya :D izleme sitelerinde yabancı forumlarda felan var.

Buraya yazınca şey ettim bi. Kusura bakma yanlış anlamışım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 119
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Fingolfin

20

• cakiphan

19

• Tolip

16

• Hikari no Kishi

14

Olay dediğin gibi tamamen kendini ana karakterin yerine koymak / karakteri sahiplenmek ile alakalı. Tabi yazar illa izleyiciler istiyor diye istemediği birşeyi koymak gibi bir zorunluluğu yok da, Böyle küçük bir sektörde müşterilerini sinirlendirmek fazla akıl kârı değil açıkçası.

Sadece bu seri için konuşmuyorum genel olarak konuşuyorum, Boku dake çok kaliteli bir yapım olduğundan muhtemelen bu olay satışları etkilemez de, her zaman böyle toz pembe geçmiyor. Bakınız; Niijima Yuu. Adamın şimdiye kadar bir çok kaliteli eseri olmasına rağmen son yapımda yaptığı sinir bozucu son yüzünden kimse sahiplenmiyor. Öyle ki tepkiler yüzünden adam bir süre yazarlığı bırakmaya zorlandı, hatta milletten özür dilemek zorunda bırakıldı.

Hikayede zorunlu ise elbette diyecek birşey yok da, bunun gibi söylemesen de olur tarzı ise boş yere o kadar para verip alan insanların tepkisini çekmeye hiç gerek yok. Bir film veya kitap olsa belki bu kadar dikkat çekmez, ancak animeleri & vnleri vs alan insan sayısı zaten 3000-5000, her bir satış bile önemli.

İnay maçideki olay son paragrafta söylediğin boş yere kısmında işte. Ne gerek var dimi?

Ama ilk paragrafta dediğin gibi yazar/senarist/yönetmen başkaların düşüncelerini yapmak/uygulamak zorunda değil. Ki zaten böyle de olmalı. Yoksa onun eseri olmaktan çıkar. Karman çorman bir şey olur. Bir grubun isteğini yapar, öbürü beğenmez falan. Yine de abuk subuk tivist yapacam da, şöyle yapacam da böyle yapacam da diye saçmalıklara da girmemeli(genel konuşuyorum).

Aklıma geldi de Bakuman adlı animede, editorler uyarıyordu ana karakterleri bu konuda. Ama yine de karışıp duruyorlardı, böyle olursa tutar veya tutmaz diye. İroni işte ama sektör acımasız.

Yine İnay maçiye dönüyorum:

Ben aslında satorunun tam boğulma anında yine atlama yapmasını istiyordum. Böyle daha hoşuma giderdi. Her bir seçim klişe ama onlar koma klişesini seçti.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Atlama yaptığında ortadan kaybolmuyor ki. O yılları tekrar yaşamak yerine en son kaldığı zamana dönüyor. Dönüyor ama normal Zamanı yaşamış gibi oluyor. Tam açıklayamadım sanki ama...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@cakiphan

Seni anladım ama geçmişe atlamasını kast ettim. Yaşiroyla bu noktaya gelmeden öncesine. Değiştirirse(Kayoya yaptığı gibi) yaşanmamış olur. Çifte atlamada(geçmiş içinde geçmişe dönmek) mantıklı bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

15-16. dakikadan itibaren fillermış. Sanırım serinin sonu ya yarı doğru yarı filler bitecek ya da full filler olarak bitecek. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku

11. bölüm de bitti. Açıkçası açılışta Satoru'yu görmemek bir anlık kalp krizine neden oldu. Aynı zamanda 12. bölümün nasıl olacağını, daha doğrusu finalin saçma mı, yoksa cidden kaliteli mi olacağını çok merak ediyorum. Bakalım, kaldı 1 bölüm!

15-16. dakikadan itibaren fillermış. Sanırım serinin sonu ya yarı doğru yarı filler bitecek ya da full filler olarak bitecek. :(

Filler falan olursa ağlarım. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne yazık ki filler. Ayıptır söylemesi açtım mangayı bitirdim.

Satoru komadam uyandıktan sonra ki ilerleyiş değiştirilmiş.

Mangaya göre olan bölümlerden 2 3 bölüm çıkardı ama yapmayacaklar demek ki.

Artık olduğu kadarıyla...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ve son bölüm tam mutlu sonla bitti. Filler mıydı, değil miydi? Bilmiyorum ama çok da önemli değil. Önceki için de burada söylenmese haberim dahi olmazdı. Mangasıyla hiç alakam olmadığından benim için normal bölümlerdi. Ayrıca buna takmayı da mantıklı bulmuyorum.

Puan vermem gerekse 9/10 derdim. Kırdığım puan bazı eksik/hatalı/kötü bulduğum noktalar için. Tek katil üzerinden giden bir seri için uzunluğu makuldü. Daha fazlası hikayede hatalara, mantıksızlıklara, gülünç durumlara neden olurdu.

Çizimler, efektler, animasyonlar açısından orta düzeyde bir seriydi. Lakin yapısına uygun seviyedeydi. Animede hikayeye uygun atmosfer sağlanmıştı. İzleyiciye uyum sağlama imkanı veriyordu. Müzikler de bunu destekliyordu ve iyiydi. Özellikle kapanış şarkısını beğendim. Ki animasyonu da güzeldi.

Genel olarak karakterleri de beğendim diyebilirim. Özellikle Kayo(Küçüklüğü), Satoru ve annesi, Airi iyi kurgulanmıştı bana göre. Diğer karakterler ise vasattı, hem oynadıkları rol hem de tasarı açısından.

Kötü adamımız kendini en başından beri belli ediyordu. Fiziki özellikleri, olay mahallinde bulunması, çok ilgili olması, kurbanlara erişim imkanı falan hepsi okları öğretmene yöneltiyordu. Ama mangaka katile mantık dışı olarak çok rahat hareket imkanı/ dokunulmazlık tanımış. Bu da eksilerdendi.

Neyse fazla da eksilerini yazmak istemiyorum. Bu geride bırakmamıza çooook az kalmış sezonun en iyisiydi bence hatırladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bitti bee :D Şükür dramla bitmedi. Kudo-senpai'nin dediği gibi ben de mangayı hiç okumadım o yüzden bence 10/10 luk bir seriydi hatta verebilsem daha fazla puan veririm :D

Sonda gelen Airi Satoru ile aynı yaşta mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku

Fena seri değildi. Yine de şüphesiz ki bu sezonun en iyi animesiydi. Yine de ''Uyanış'' gücünü hâlâ merak ediyorum, keşke açıklasalardı bir yerde falan. (Acaba açıkladılar da ben mi kaçırdım. o.O)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Çok güzel başlayıp dikişi tutturamayan bir seri oldu. Özellikle 10. bölümden sonra baya bir kan kaybetti. Kendi sınırları içerisinde bu kadar mantıksız olmasaydı unutulmaz bir seri olabilirdi. Yine de bu sezonun ilgiyle izlenen animesiydi.

@suskungeveze açıklanmadı zaten hikayenin buna ihtiyacı da yoktu. Nerden nasıl şekillendiğini bilmenin hikayeye bir katkısı olmayacaktı şüphesiz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel başlayıp dikişi tutturamayan bir seri oldu. Özellikle 10. bölümden sonra baya bir kan kaybetti. Kendi sınırları içerisinde bu kadar mantıksız olmasaydı unutulmaz bir seri olabilirdi. Yine de bu sezonun ilgiyle izlenen animesiydi.

@suskungeveze açıklanmadı zaten hikayenin buna ihtiyacı da yoktu. Nerden nasıl şekillendiğini bilmenin hikayeye bir katkısı olmayacaktı şüphesiz.

İşte puan kırmamın sebeplerindendi bu gundamın dediği. Yine de bol keseden davrandım.

Düzenleme: suskun tamam ben yanlış algılamışı cümleni, satorununkini diyorsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Son bölümde de olsa serinin adına, nereden geldiğine bir vurgu yapabildiler sonunda.

Güzel seriydi. Mutlu son ile bitmesine sevindim. Yoksa Kayo'dan sonra kaldıramazdım farklı bir şeyi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kusotaku

Hikayenin ihtiyacı olmayabilir, ben kendi merakımı dile getirdim. Bana göre açıklamaları daha hoş olurdu. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölümü 12 değilde, bölüm sayısı 15-20 arasında olsa mangaya sadık bir seri izleyebilirdik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Hikayenin ihtiyacı olmayabilir, ben kendi merakımı dile getirdim. Bana göre açıklamaları daha hoş olurdu. :)

Bu tarz serilerde açıklanmayan, es geçilen durumlar bunlar ne yazık ki.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:011: Bir önceki mesajda ben suskunun mesajı yanlış okumuşum yahu. Satoru'nunkini diyormuşsun. Hehehe.

Bu arada sevmediğim bir noktayı söyleyeyim. Kayo'nun annesine acındırma yapmaları hiç hoş olmadı bence. Yaptığının hiç bir mazereti olamaz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Adamların anlatmak istediği ana konu Uyanış olmadığı için bize açıklamadıklarını düşünüyorum. Olaylar tamamen Satoru'nun geçmişiyle alakalı. Sırf bu yüzden katil bile kolay bulunabilir oldu. Söylenene göre anime mangasından daha iyi bitmiş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet. Sonu baya aceleye gelmiş ne yazık ki. Fırsat bulursanız manganın finalini okuyun derim. Satorunun son uyanışı mangada 33. bölüme denk geliyor. İlgilenirseniz bakarsınız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?