Jump to content
  • Kayıt Ol

Fruits Basket

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Diğer Adları: Furuba

Kategori: Tv Serisi

Bölüm Sayısı: 26

Firma/Stüdyo: Furuba Production Committee, Studio Deen, TV Tokyo

Yönetmen: Akitaro Daichi

Senaryo: Aki Itami, Mamiko Ikeda, Rika Nakase, Hiroshi Nagahama, Tadashi Hiramatsu

Animasyon: Hiroshi Nagahama

Müzik: Jun Abe, Seiji Muto

Dizayn: Akemi Hayashi

KONU:

''Uzun, uzun zaman önce Tanrı, bir akşam yemeğine hayvanların hepsini davet etmeyi kararlaştırdı ve hepsine seslendi "Yarın gece sizi eğlenceye bekliyorum, geç kalmayın..!" dedi...

Yaramaz Fare, haberi duyduğu zaman, komşusu kediye bir numara oynamaya karar verdi. Fare, Kedi'ye parti'nin yarından sonraki gün olduğunu söyledi. Ertesi gün hayvanların hepsi kutlama için sıralandı. Fare, partiye ineğin üstüne binerek geldi. Herkes aptal kedi dışında harika bir zaman geçirdi. Kedi tüm şeyi kaçırdı...''

Yukarıdaki hikayeyi küçüklüğünden beri her gece annesinden dinleyerek uyuyan Tohru Honda,annesini trafik kazasında kaybettikten sonra büyükbabası ve halasıyla yaşamak zorunda kalır fakat evdeki tadilat nedeniyle arkadaşlarında kalacağı yalanını söyleyip bir arazide çadırda kalıp yaşamaya devam eden Tohru Honda ve arazinin sahibi olan Sohma ailesi üyeleriyle ilgili bir seri...

Otaksidi için akşam işinde çalışan Honda bir gün okuluna giderken Shigure ve Yuki Sohma'nın kaldığı evin merdivenlerinde Zodyak Takvimi'ndeki hayvanların figürlerine rastlar,bunları incelerken karşısına aniden Shigure çıkar ve Tohru'nun bu ilgisi çok hoşuna gider,ardından derin bir sohbete başlarlar,sohbet sırasında ise Tohru'nun gittiği okulun kızlarının ''Okulun Prensi'' lakabı taktığı tüm kızların hayran olduğu Yuki belirir ve Tohru büyük bir şaşkınlık içerisine girer.

Çıkanbir fırtına sırasında bir gün Tohru'nun kaldığı çadır dağılınca,Yuki ve Shigure Sohma onu evde ev işleriyle ilgilenmesi karşılığı kalması konusunda ikna ederler ama Sohma ailesinin bir sırrı vardır ve bu sır;ailedeki bazı üyelerin Çin zodyak kuşağındaki her aya ait olan -yukarıdaki anlatılan hikayedeki hayvanlara- dönüşmesidir özellikle de karşı cinsten birisi arkadan sarıldığında yani Sohma ailesinde Juunishi üyeleri yaşamaktadır,bu sırrı öğrenen tek kişi olan Tohru;Kyo,Yuki ve Shigure'nin de isteğiyle onlarla yeni bir hayata başlamıştır fakat bir sorunları vardır;ailenin asıl lideri olan ve laneti tümüyle tek başına taşıyan Akito,Tohru'yu her ne kadar aileye kabul etmiş görünsede aslında ondan tamamıyla nefret etmektedir çünkü tüm Sohma ailesi Tohru'ya karşı ilgi duyup onunla dost olmak istemektedir çünkü ilk defa Sohma Ailesi'nden olmayan bir kişi Sohma Ailesi topraklarında yaşayıp onların sırrını bilmektedir,aslında bu tarz kişiler sırrı öğrendiği zaman hafızalarını sıfırladıkları bir yöntemleri vardır,Sohma ailesinin ise Akito'nun emirlerine karşı çıkmak gibi bir lüksü yoktur ve ne emir verirse uygulamak zorundadırlar...

KİŞİSEL YORUM:

Seri izlemeye başladığımda ilk anlatılan hikayesiyle -Çin Zodyak'ındaki hayvancıkların hikayesi yani- dikkatimi çekti ve hemen izlemeye koyuldum ve izlemey başladıktan sonra da kısa bir zaman diliminde bitiriverdim çünkü o kadar sürükleyici bir işlenişe sahipti ki ekran karşısından ayrılamadım doğrusu.

Özellikle de herbir karakterin yaşadığı dram beni kendisine çekmiştir ve bu özelliğinin yanında komedi öğeside çok başarılı şekilde işlenmiştir özellikle de Shigure ve Ayame arasında geçen diyaloglar beni çok güldürmüştür.Seriyi izlediğimde ise ''Fruits Basket'' adının içinde neler barındırdığına tanık olduğum an içimi kaplayan hüznü kelimelere dökemem kesinlikle,neler yaşanıp neler bittiğini eminim ki izleyenler neler anlatmak istediğimi anlayacaktır.

Seride beni en çok Momiji ve Kyo'nun yaşamı etkilemişti;

Kyo'nun üzerindeki lanetle karşı karşıya kaldığında Tohru'nun ne kadar da büyük bir sevgiye ve güce sahip olduğunu görmek çok şaşırtmış aynı zamanda da sevindirmişti beni çünkü küçüklüğünden beri Zodyak hikayesini dinleyen Tohru için ne kadar acı verici olduğunu düşündüm ve ne kadar acı çekiğini tahmin ettim,her şeyiyle suçsuz yere bünyesinde hak etmediği bir laneti barındırmanın acısını bu şekilde çekmek özellikle de küçükken ''Anne'' n tarafından da bu lanet etiketiyle damgalanmak acı verici olmalı diye düşünmeden duramadım.

Momiji ise;

Bir lanet yüzünden ''Anne''si tarafından kabul edilmemiş olmanın acısını taşıması ve onu kabullenemediği için kendi isteğiyle hafızasını sildirmesi,çok acı verici olmalı.ve sen bunun bilinciyel büyüyüp bunun bilinciyle bir hayat sürdürüyorsun.Asıl hüzünlendiren noktası ise bütün bunlara rağmen Momiji'nin hayatındaki güzelliklere kucak açarak yaşamını sürdürmesiydi..

Benim için tek eksi yönü vardı o da -artık bir anime klişesi olan- izlediğimiz finalin manga'ya ait bir son olmamasıydı onun dışında anlatılan orjinal hikayesiyle gerçekten de türünün güzel bir örneğiydi...

KARAKTERLER:

Honda Tohru ve Arkadaşları:

raxmqx.jpg

Daima pozitif düşünen bir kişiliği olan Tohru,çevresindeki herkese yardımcı olmayı seven birisidir.

Tohru 16 yaşında annesini kaybettikten sonra Sohma Ailesi üyelerinden Shigure-Kyo-Yuki üçlüsüyle yaşamaya başlar ve Sohma ailesinin evlerinde günlük işlere yardımcı olur.

Ansa Uotani

65tp4g.jpg

Tohru'nun en yakın arkadaşıdır,kişilik yönünden Tohru'nun annesine hayrandır.Annesi ölürken Tohru'yu,Uo'ya ve Hana'ya emanet etmiştir.Dışarıya çok sert yapıda ve ürkütücü şekilde görünür.

Saki Hanajima

2jrz7r.jpg

Tohru'nun diğer en yakın arkadaşıdır,çok koruyucu bir yapıdadır.Hana'nın iyi hissetmesi için elektromanyetik bir gücü vardır ve genelde Tohru'ya kötülük yapanlara bu elektriğini göstermektedir

SOHMA AİLESİ

Kyo Sohma

fbmagi.jpg

Asabi ve küstah bir yapıdısı vardır.

Çin zodyak takvimindeki fare tarafından oyuna gelen meşhur kedinin lanetini üzerinde taşıyan Sohma Aile'si üyesidir,bu yüzden de en büyük emeli Yuki'yi bir gün yenebilmektir.

Yuki Sohma

2zp4o7t.jpg

Tohru'nun da gittiği okulun Yuki'ye hayran kızlar tarafından takılan ''Okulun Prensi'' lakaplı öğrencisidir.

Zodyak takvimindeki fare ile lanetlenmiş Sohma üyesidir.Çok kırılgan,düşünceli ve içine kapanık bir yapısı vardır.Her zaman Kyo ile bir dövüş durumundadır çünkü takvim de kedinin zodyak dışında kalmasını sağlamıştır.

Shigure Sohma

334i4bk.jpg

Etrafında bulunan insanlara pzoitif düşüneceler aşıyan,yaşanan olaylara sakince çözümler üreten bir yapısı vardır.Sohma ailesinin en yaşlı üyelerinden birisidr,takvimdeki köpeğin lanetini taşımaktadır.

Momiji Sohma

2w3ro0x.jpg

Sohma ailesinin Tohru'ya en hayran üyesidir ve her fırsatta da bunu dile getirmekten asla çekinmez,Tohru'nun mutlu ve neşeli olması için elinden geleni yapar,takvimdeki tavşanın lanetini taşımaktadır.

Hatori Sohma

2mq0oww.jpg

Sohma ailesinin doktorudur aynı zamanda da lanet sırrının saklanması için hafızaları silen kişidir.Zodyak Takvimi'ndeki denizatının lanetini taşımaktadır.

Kagura Sohma

ipw284.jpg

Bir gün mutlaka Kyo ile evleneceği inancıyla yaşamaktadır bu nedenle de Kyo devamlı Kagura'dan köşe bucak kaçmaktadır.Bir araya geldikleri her seferde Kagura ve Kyo arasında hep kargaşa yaşanır.

Hatushara Sohma "Haru"

ta39rl.jpg

Zodyak takviminde ineğin lanetini taşımaktadır.Kyo'yla devamlı rakip halindedir,yönünü kaybetme gibi bir sorunu vardır.Sahip olduğu diğer yanı -özellikle kızgın anlarında- Karanlık-Haru diye isimlendirilir.

Ayame Sohma

2hcmb2w.jpg

Ailenin en rahat,kendiyle en çok barışık olan üyesidir,Yuki'nin öz abisidir.Takvimdeki yılanın lanetini taşımaktadır ve ailenin en çapıkn üyesidir.

Ritsu Sohma

r6ztzc.jpg

Ailenin en çekingen üyelerinden birisidir,devamlı bir işe yaramadığını,devamlı bir sakarlık yaptığını düşünerek hep bir özür dileme modundadır.Takvimde maymunun lanetini taşımaktadır.

Kisa Sohma

2mqvwn6.jpg

Çok utangaçtır,devamlı okul arkadaşlarının dalga geçmesi yüzünden okula gitme konusunda hep bir sorun yaşamaktadır.Takvimde kaplanın lanetini taşımaktadır.

Hiro Sohma

307oo09.jpg

Ailenin en zeki üyelerinden birisidir ve kötümser bir kişiliğe sahiptir.Kisa Tohru'yla çok iyi anlaştığı için devamlı Tohru'yla çatışır çünkü Kisa'ya çok bağımlıdır.

Akito Sohma

2nvh6s9.jpg

Sohma Ailesi'nin lideridir,laneti tek başına taşıyan yani en ağır laneti üzerinde bulunduran kişidir.

Tohru'nun kalmasını her ne kadar istemese de onaylar ve bu duruma katlanabilmek için sahip olduğu tüm imkanları kullanma düşüncesindedir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
  • İleti 20
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• sera myu

4

• özz

4

• Doumeki Shizuka

3

• Squaw

2

Mangasını hala okumaktayım. Bitince (ki bu Aluminia'ya bağlı XD) animesini de izleyeceğim. Çok iyi gidiyor. Okunası olduğu kadar izlenesidir de umarım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

harika bir anime canım sıkıldığı zaman ayame'nin olduğu bölümü açar gülmekden yerlere yatarım :) şuan mangasını okuyorum ve çok güzel gidiyor bu gidişle en beğendiğim manga olacak :) bu arada squaw hiro kisa'nın abisi değil :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sanırım klasik ailede beraber büyüme olayı var :)

Ben de mangasını okuyorum ama daha ilk volume bitti Nana'ya sarmasaydım sanırım biterdi şidmiye kadar ama o bekleyecek bu gidişle...

Ama daha önce mangası ile aldığım spoilerlar baya heyecan vericiydi ve ben mangadaki çizimleri daha çok beğendim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

evet dediğin gibi beraber büyüme :)

mangası çok güzeş gidiyor bugün 3 bölüm okudumda ağlıyordum nerdeyse...

çizimleri ise animeye göre çok daha güzel özellikle karakterler çok iyi kurgulanmış keşke anime biraz daha uzun olsaydı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...

Animede ki en harika karakter bence Momiji Sohma, çok ama çok tatlı:mutlu:

Gayet eğelenceli bir seri, tavsiye ederim izlemeyenlere.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Puanlama neden bu kadar düşük anlamadım ama ben bu seriyi çok beğenmiştim... Oldukça eğlenceli bir seriydi :)...:parla:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

1-2 bölüm dışında ben de büyük keyifle izlemiştim. animenin kaldığı yerden mangasına devam ettim, animenin son bölümü olan bölüm mangada kesinlikle daha güzel işlenmiş. animede de mangada da çoğunlukla ağlayacak gibi oldum. gönül ister ki manganın devamı da anime olarak karşımıza çıksa ama çok zor görünüyor çünkü belli bir yaş üzerindekilere hitap eder hale geldi. ama hikaye gerçekten çok güzel, karakterlerin hepsine aşık oldum qdislers biri dışında diyelim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Birbirine benzeyen konular silsilesi sizi sıkabilir ama bu seriye sıradan bir seri gözüyle bakmayın, bence kadınsı çizilen erkek karakterler dışında her şeyiyle hoş bir seriydi. Heyecan ve birbirini zorla izleten bölümler arayanlar dışında, herkese önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tohru'nun azmine hayran kalmıştım, drama ve komedi sevenlere tavsiye ederim.

Tohru'nun annesi öldükten sonra çadırda yaşamayı düşünmesini hiç unutamadam :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 8 ay sonra...

bulamadım.belki de yanlış hatrlıyorumdur.olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

2 hafta kadar önce Sakura hime ve wizardsky ın tavsiyeleri ile mangasına başlamıştım.Manganın bu kadar zevk vereceğini düşünmemiştim doğrusu son derece doyurucu bir sonda yaşatınca favori mangam oldu.Mangaka'nin eline sağlık seri yer eyr o kadar uç kısımlara geliyorki en ağır dramlardan birini yaşatabilirdi istese şükürkü herşeyi tadında bırakmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

seri genel işlenişiyle olsun,müzikleriyle olsun hoşuma gitti.sürükleyici.

yalnız benim takıldığım bir nokta var ki demeden de edemeyeceğim.sohmalara biri sarılınca juunishiye dönüşüyolar dimi, ama seri boyunca bazı sahnelerde dönüşmedikleri birçok yer var.bunun bir cevabı varmıdır,yoksa gözden kaçan bir hatamıdır?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aşırı heyecandan veya karşı cinsten biri sarılınca dönüşüyorlar, tabi kendi aralarında sarılmalarında dönüşüm olmuyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

evet kendi aralarında sarılınca dönüşüm olmuyor o yüzden şu domuz olan kyoya sarıldığında dönüşmüyor veya kisa haruya sarılınca dönüşmüyorlar, bunun dışında ekstrem durumlarda da kendiliğinden dönüşebiliyorlar mesela güçten düşünce çok rahatsızlanınca vs.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tamam onları demiyorum.bir bölümde tohru honda birine sarılmasına rağmen dönüşüm olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hımm eğer tohru hemcinsinden birine sarıldıysa olmaz karşı cinsten olması lazım hatta momijiye sarılınca falan tavşana dönüşüyordu ama hem karşı cinsten hemde sohmalardan birine sarıldı yinede dönüşüm olmadı diyorsan o zaman hata var demektir hangi bölümde böyle bir hata olduğunu hatırlıyor musun? bende merak ettim şimdi bir bakayım :S

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@sera, ben de bir şey sorayım aklıma geldi, ama manga ile ilgili

Shigure, Akito' yu onun annesiyle nasıl aldattı. Ya da ben mi yanlış hatırlıyorum, aldatmadı mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

aldattı. hatırladığım kadarıyla kadın onu cezbediyor ama shigure bunu biraz akito'nun inadına yapmıştı. çünkü akito kureno ile yattı shigure de bunu öğrenince intikam almak için annesiyle yattı ve malikaneden kovuldu diye hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Peki bu durumda :D lanet etki etmedi mi? Burada da garip bir durum var. Ama mecazi anlamda kullanıldıysa o tabir bilemeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

benim anladığım kadarıyla bir şekilde işi götürüyorlar çünkü shigurenin sadece akitonun annesiyle yetindiğini sanmıyorum (annesinin durumu özel gibi bi açıklaması olsa bile, üstelik hatorininde sevgilisiyle aynı yatakta yattığı bir resim vardı galiba) ama diyorsan nasıl olacak öyle bir şey onu da bilemem tabi bulmuşlar demekki bir yolunu ne diyim ahahah xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?