Jump to content
  • Kayıt Ol

Shoujo Başlığı

Cynthia

Önerilen İletiler

Burada shoujo mangalar hakkında tartışalım, tavsiyelerde bulunalım. Burada "shoujo gerekli midir gereksiz midir" tartışmasından çok tavsiye, istek vs yazılırsa daha iyi olur. Yoksa aranızda var shoujoyu kötülemek isteyenler, biliyorum. ^^

Şu sıralar Dengeki Daisy, Kaichou wa Maid-sama! gibi mangalar oldukça popüler. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 16
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Cynthia

5

• MPQ

4

• Susano'o

2

• zhenya

2

Shoujo mangaları güzel ama editlemekte çevirmekte ayrı bir iş. Kızlara yönelik olan mangalarda çok konuşuyorlar. Kızlar genelde çok konuşurya ordan mı etkilenmişler acaba :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shoujoda duygular ön planda olduğundan olabilir. Bence daha iyi yazıların olması, karakterleri benimsememizi sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shoujo mangaları güzel ama editlemekte çevirmekte ayrı bir iş. Kızlara yönelik olan mangalarda çok konuşuyorlar. Kızlar genelde çok konuşurya ordan mı etkilenmişler acaba :D

Çok konuşmak gibi algılamamız aslında normal Özkan, ama özünü kaçırmamak lazım. Bayanların böyle olmasını ben duygusal olmalarına bağlıyorum. Hayır cevabını almaktan çekindikleri için lafı biraz dolandırıp bizim anlamamızı bekliyorlar. Aynı şey duygusal erkekler için de geçerli, ama tek sebebi bu değil. Bayanların iletişim yeteneği erkeklere göre daha gelişmiştir. Bu da annelikle alakalı. Ayrıca, bayanlar konuşurken genelde bir şeyler ima etmeyi severler, biz erkeklerin o yeteneği pek gelişmemiştir malesef. İnce düşünceli oldukları için söylenen onca şeyin içinden gerekli mesajı almamızı beklerler. Bizim de en büyük hatamız "Sadede gelsene" demek olur genelde. O yüzden dinlemek çok önemli. :)

Neyse, bu kadar konuşmadan sonra ana konuya döneyim. Shoujo veya Shounen olsun, Josei veya Seinen olsun... fark etmez. Konusu güzel olduktan sonra okurum. Çok güzel shoujo mangalar da var. :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Scholl Life temalı olanlardan artık gına geldi açıkçası aynı şeyleri tekrar tekrar okuma faslı...Ama Josei leri severim yada içeriğinde romancedan çokdaha fazlası olan Shoujoları .Dangeki Daizy gibi değilde (ki o ve benzeri bir yığın mangayı okudum ve hala okumaktayım :) )Glass Mask,7Seed(macera,drama,korku,Shoujo harika bi manga),Nana arada Skip Beat,Perfect Girl Evolution ,Ouran Host Club,Nodame Cantabile gibi eylenceli olanlarda en sevdiklerimden.(keşke bitmeseydi)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu ara esthetique grubunun iki mangasına sardım S+secret ve Catch Love. Catch love eski bir manga. çizimlere kopuyorum XD neyse ama güzel. "erkeklerin dünyasında kendine yer edinmeye çalışan ve fotoğrafçı olmak isteyen bir kız" mış. Klasik shoujolardan farklı vs tarzı yorumlar var. İlk 4 bölümü okuduğum için bir şey diyemeyeceğim. Ama sürükleyici, güzel ben beğendim tavsiye ederim.

S secret sa çok dandik ve eğlenceli bir manga XDXDXD uzun zamandır shoujo okumuyordum. hep aynı tarz konular gibi geliyordu falan ama bu çok... nasıl diyeyim şeker mi? :S öyle bir şey işte. çizimleri o kadar da iyi değil. yeni bölümünü sabırsızlıkla bekliyorum :D

genel shoujo manga olayına gelince, çevirisi benim için shounen den çok daha kolay ama editi bir ölüm! iyi clone stamb kullanmak ve kullanmaktan çekinmemek gerekiyor :D

Çok fazla konuşuyorlar, benim de o uzun uzun konuşmaları okumak hoşuma gidiyor :D

Ayrıca, bayanlar konuşurken genelde bir şeyler ima etmeyi severler, biz erkeklerin o yeteneği pek gelişmemiştir malesef. İnce düşünceli oldukları için söylenen onca şeyin içinden gerekli mesajı almamızı beklerler.

evet! beynin sağ ve sol lopları ve iki cins arasındaki çalışma farklılığı bir çok erkeğe sinir olmama yol açıyor :D ama karşılıklı iki tarafı da anlamak, hoş görmek lazım ^^ shoujoları bu yüzden seviyorum, kız ne ima ederse etsin onu bırakın bir şey demese bile genellikle esas oğlan meselenin ne olduğunu mucizevi bir şekilde kavrayıverir ve kızımızı mesut eder :uzgun: ister istedikleri kadar birbirinin aynı olsun, ister kız salak erkekse absürd bi derecede kusursuz olsun shoujoları seviyorum :kalp::hehe:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben takip ettiklerimi okuyabiliyorum sadece, fazla zamanım yok. Onlar da Devil and Her Love Song, çünkü bu manganın baş karakteri oldukça tsuntsun bir kız ve aksiliği hoşuma gidiyor, ayrıca görünümü de çok güzel ve eşsiz. ^^ Boku wo Hatsukoi no Kimi ni Sasagu, imkansız aşkları sevdiğimden okuyorum. Ana erkeğimiz kalp hastası ve 20 yaşında ölecek; sevdiği kızın hayatından, onu üzmemek için çıkmak istiyor ama yapamıyor. Bu yüzden severek okuyorum. Henüz 37 bölüm var çevrilmeyen. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

pek ayırt etmiyorum doğrusu içi balon gibi boş olmadıkça önemli değil. ama evet genelde bu mangalarda konuşma replikleri uzayıp gidiyor. bir iki mangada rast geldim bir birini tekerrür eden mangalardan kaçınıyorum -ki ilk bir iki sayfada zaten kendini belli ediyor. ama ben bu kız mangalarının eleştirilerin den olsa gerek acaba o mangaları çizenlerin genelde bayanlar mı? erkeler mi? olduğunu merak ediyorum:)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Cynthia

Güzel bir drama havasında gibi geldi. Dramatik bir aşk hikayesi, sonunda okuyucuyu gözyaşlarına da boğuyorsa çok hoşuma gider. Bazen mutlu sonla, bazen de acı bir sonla biter ama sonunda ağlama zirve yapar. Şimdi aklıma hanbun no tsuki ga noboru sora geldi :) Gerçi onun tarzı neye girer bilmiyorum. Kısacıktı ama çok hoşuma gitmişti.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

HanTsuki biraz seinen gibi. BokuKimi tipik bir shoujo.

Shoujo mangakaların büyük bir çoğunluğu kız ama Beast Master, Dengeki Daisy gibi popüler shoujoların mangakası erkek mesela.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Boku wo Hatsukoi no Kimi ni Sasagu, imkansız aşkları sevdiğimden okuyorum. Ana erkeğimiz kalp hastası ve 20 yaşında ölecek; sevdiği kızın hayatından, onu üzmemek için çıkmak istiyor ama yapamıyor. Bu yüzden severek okuyorum. Henüz 37 bölüm var çevrilmeyen. :P

böhööö ben hayatta okumak istemem öyle bir şeyi T_T sonra haftalarca kendime gelemiyorum. :uzgun:

başka shoujo çizen erkek mangaka var mı bildiğin? ben bir ara aaştırayım demiştim klasik shoujolar dönemine ait mangakalar çıktı karşıma XD varsa yazarsan sevinirim^^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shojo deyince aklıma ilk gelen şey Bishoujo'lar oluyor. Otaku'ların aklına başka ne gelir ki? :harika: Bishoujo'da amaç flagları toplayıp beğendiğiniz bayanı elde etmeye uğraşmaktır...

MPQ : (Fısıldayarak) Hşşş o değil o değil

Öhöm pardon, çoğu arkadaşımız (bunlar genelde ecchi anime ve manga ile yatıp kalkan kesim oluyor) shoujo veya josei'yi sadece ve sadece bayanlara özel zanneder ama bu iki türün takipçisi erkekler de vardır. Bunun tam tersi Shonen ve Seinen'de az diyalog çok güzel bayan vücutları veya müstehçen veya müstehçen olmayan yetişkin muhabbetleri görürüz. Manga'yı elinize aldığınız zaman her tarafından testesteron hormonları akar. Ama Shoujo ve Josei'de daha çok duygulardan, narin ve ince şeylerden bahsedilir. Buna rağmen bazı arkadaşlarımızın (örnek Squaw) okuduğu ve izlediği NANA'da bu duyguların yanında bol bol sigara reklamı falan yapılır. :D

Geniş bir Shounen kolleksiyoncusu, Animesever'i olmama rağmen listemde izlediğim Shojo ve Josei tarzı Anime çoktur. Ben pek Manga'cı değilim üzgünüm fakat Shojo ve Josei izleyen bir erkek olarak bu tarzların boş bırakılması yerine desteklenmesini tercih ederim. Şu ana kadar Shoujo türünden aklımda kalan en çok izlediklerim Maho Shojo serileri de vardır. Bir de Shounen görünümlü Shoujo serileri vardır. Bunlar içinde hem Shoujo ve hem de Shounen'i barındıran karma serilerdir.

Ace Wo Nerea, Ai Shite Night, Attack No.1, Bokuro Ga Ita, Candy Candy, Cutey Honey F, Escaflowne, Fancy Lala, Fruits Basket, Fushigi Yuigi, Hana no Ko Lunlun, Sandybell, Honey and Clover, Lady Georgie, Magic Knight Rayearth, Marmalade Boy, Watashi no ashinaga Ojisan (Uzunbacak Judy), Shoujo Kakumei Utena, Versailles no Bara (Lady Oscar), Wakakusa no Charlotte, Wedding Peach ve Mahou Shoujo ile başlayan bir kaç Anime benim izlediğim (ve Myanimelist yardımı ile bulduğum) içinde Shoujo barındıran Anime'lerdendir.

Hep ecchi ve türevleri yerine oturup bir kaç tanesini izlemeniz gereken önemli bir türdür. :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Shoujoyu izlemeden okumadan atıp tutanlara gıcık oluyorum, deli ediyor beni. Yok neymiş kız mangasıymış ben homoseksüelmiyimmiş. Şunu söylemeden edemeyeceğim, Lovely Complex'i kızlardan çok erkekler seviyor. Demek ki bir nedeni var. Başka örnekler de verilebilir.

1 yıl önce Arakure/Wild Ones'a başlamıştım bir heves, 20li bölümlerden sonra sıkıldım. :/ Scanler çok kötü. Bi de 8-9 bölüm atlanmış, bir grup 29'dan 38'e atladı direkt. Kötü oldu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bilmeden konuşmak işte, başka bir şey değil. Shoujo denen türün uyduruğu da var, gayet herkesin zevk alabileceği türde olanları da var. Manga zevkime gelirsek çok aşırı manga okur falan değilim, ama mangada en sevdiğim tür josei ve de shoujodur. Josei biraz daha açık aralık mı desem, öyle olduğundan daha çok zevk alıyorum ama shoujo da iyidir. Önyargı kötü bir şey.

Sevdiğim shoujo mangalara gelirsem, NANA josei olduğundan demek istemiyodum ama shoujo da sayılıyor sanırım, bir numaram o olur. Daha sonra Koukou Debut'u, The One'ı, Othello'yu, VK'yi bir de Dengeki Daisy'i severim çok. Dengeki Daisy bu ara baya popüler zaten, eğlenceli de zaten bana göre. Tabi bundan içindeki karakterin etkisi de büyük ajskdşa - bunun dışında aynı mangakdan Beast Master'ı da okudum sonunda geçen gün. O da güzeldi. Özellikle adamın çizimlerini çok seviyorum. Genelde aşk-komedi-okul üçgeninde dönüyor ama dram içeren şeyler de okumaya başlamıştım bi ara. Vitamin buna güzel bir örnektir. Yani shoujo çok da sınırlı bi tür değil bence aslında. Yani bi Ouran'ı izleyip de sevmeyen olduğunu pek zannetmiyorum. Shoujoya tü kaka diyen adamlar bile bayılıyor -_-

Son olarak, güzel manga önerilerine açığım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shuu 7 diye oneshot derlemelerinden oluşan bir cilt okudum. bu kadar mı tatlı olur çizimleri ya! Güzel vakit geçirmek isteyen ve içim açılsın diyenlere birebir :D Bir de kapağına bayılıp indirdiğim bir manga var: Heart No Kuni De Ocha Kai. Kapağı aynı Yürüyen Şatoda'ki Howl'u anımsattı! aslında genel olarak Yürüyen Şato yu anımsattı :D az önce de rar dan çıkarıp bir göz attım da çizimleri beklediğim kadar "temiz" değil. Birazcık Special A'yi anımsattı... Biraz da dün baktığım ATYOS'u :D yani herşeye benziyor XD umarım tadı da güzeldir :spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

+C Sword and Cornett gayet güzel ...Tek çekindiğim şey mangayı yarıda bırakırlarmı korkusu...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yaaa! hayatımın mangasını buldum :harika: sevinçten gözlerimde yaşlar var :P

Tatlı yapmayı çok seviyorum, değişik tarifler, farklı tatlar... Vanilyanın mükemmel kokusu! Ve ne buldum?! Kitchen Princess. Bunca zamandır ne okuyormuşum ben T_T

Kızımız bir mutfak dahisi! Ve yemekle ilgili bol bol özlü söz var. Hepsine de katılıyorum! :spit: İki tane de bishie var. Onlar çok önemli değil aslında, onlar olmasa da o tatlı çizimleri yeter zaten. Aşk bu! XD

Ayrıca cildin sonunda da bölümde geçen yemeklerin tarfileri veriliyor. Denesem mi bilemedim. güven olur mu ki? :P

Henüz ilk cildi okudum, olaylar yumuşak bir şekilde ilerliyor. Zevkli, sıkıcı değil. Yemek yapmayı seven sevmeyen herkese tavsiye :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?