Jump to content
  • Kayıt Ol

Her Şey Parayla,''Anime Fansub'' Bile...

ozman

Önerilen İletiler

Listen to me good, listen to me well...

Fansub dediğimiz olay üzerinden ne gelir ne rant ne de çıkar elde edebileceğimiz bir olgu değildir. Fansub kelimesini yeterince evrim değiştirerek anlamını iyice değiştirdiniz. Fansub yapabilmek için önce Fan (Hayran) olmanız gerektiğini iyice unuttunuz. Bunu ancak ve ancak zevk için yapacaksınız. Eğer maddi durumunuz iyi değilse, eğer site vb. giderlerinizi karşılayamıyorsanız bu işi bir zahmet bırakırsınız. Ha bir seçeneğiniz daha var resmi sub grubu olursunuz fakat maddi sıkıntı içinde iseniz bu dediğimi yapmanız sizin için hayal gibi birşey olur ancak..

Yabancı gruplardan bağış kabul eden gruplar var. Fakat bu gruplar direk Japonca'dan çevirdikleri için bedava çevirecek gönüllü bulamadıkları oluyor. Bu durumda kaldıkları zaman çaresizce bağış kabul edip elde ettikleri bağışlar ile Japonca bilen çevirmen kiralıyorlar. Ayrıca Fansub'unu yaptıkları o Anime bulundukları bölgeye veya Japonya dışında hiçbir bölgeye resmi olarak yerel dillerinde lisanslanmadığı için makul görülüyor. Şirketlerin bir çoğu kendi ürününün Fansub'una karşı olsa da o bölgeye o ürünü ithal edemediği için sessiz kalmak zorunda kalıyor. Fakat Fansub'un çıkar amacı güdülmeden yapılmasına olumlu olarak bakan şirketlerde var. Ama bundan Fansub adıyla gelir elde eden gruplara takdir edersiniz ki taviz vermezler.

Fansub, nedir şimdi bu? Yasal mı değil mi? Neresinden bakarsanız bakın, ne derseniz deyin yaptığınız iş yasal değil ama çıkar amacı gütmeden Anime'nin bir ölçüde -ufak bir ölçüde- olsa tanıtılmasına, yayılmasına yardımcı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Öyle ki, belki bir ihtimal şirket bu Anime'yi sizin bölgenize pazarlamanın uygun olduğunu görecek ve sizin Fansub'larınıza gerek kalmayacak. Pazara bir ölçüde tuz biber olacaksınız.

Skullchukka arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum ve sonuçta ben de domain+hosting+diğer giderler(joomlart, paralı modüller,import boxsetler vb.) için para ödüyorum. Ve bunu altyazı bekleyen Animeseverler'den falan çıkarmak gibi bir niyetim de yok.

Ozman,

O dediğin Flameriders grubunun kurucusu Rhai (Cem Perin) uzun yıllardır arkadaşım olur ve şu anda Amerika'da animasyon okuyor. Siteyi kapatıyorum diye başkalarından duyduğumda Cem'e gidip giderleri verecek durumun yoksa ben bir süre yardımcı olabilirim demiştim. Cevabı sınavlara çalışmamız lazım uğraşamıyorum zaten olmuştu. Aylar sonra site gelirini baskı tişört satarak karşılamaya çalıştıklarını öğrendim. Yani bağış bile değil sonuçta.. Keşke öyle bir Manga grubu şimdi de olsa.

Bu arada başta yazdığım şeyi anlamayan olabilir 'Beni iyi dinleyin, beni adamakıllı dinleyin' diye çevirebileceğiniz basit bir cümle sadece.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 27
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• muhtesemmatrix

4

• MALnaruto

3

• Borastus

2

• ozman

2

En Çok Yazanlar

Bu işi yapan zevk için yapar diye düşünüyorum. İşin cılkını çıkaran bence çevirin diye olayı abartıp para önerenler. Çevirmenin en büyük sermayesi kafasının içinde saklı zaten. Bir de demişler zaten çevirirken ekranın başında atıştırılan abur cubur, çay felan. Yarın öbürgün bunu faturaya da dökerler elektrik masrafı, internet masrafı kırtasiye masrafı , yemek yol sigorta , kdv .... yok ya ne geyik iştir bu böyle.

Bir de işin şu kısmını görmeli . Bu işi gönüllü yapıpta seriyi yavaşlatınca mesaj, baskı v.b, hatta bazı arkadaşlardan duyuyorum hesap sorar tarzda iletiler almayan yoktur. Maazallah paralı yaparsanız yarın öbürgün çevirmiyorsunuz diye sizi kovuyoruz , işten atıldınız diyen bile çıkar.:D Bu arada fansub kelimesi bizim değil ecnebilerin buluşu. Her ne kadar bağış kabul ediyoruz deseler de,çoğu animenin giriş kısmında "bu fansub ücretsizdir,e-buyda para vermeyin" türü şeyler yazar.

Böyle bir bağışa çevirmenden çok servera şuna buna senelik para ödendiği için sitenin kendisinin ihtiyacı var. Hatta ben buraya dahi mesela download kısımlarına sitenin yararı için reklam ekranı konulması taraftarıyım. Böyle şeylerden çoğu kişi gibi hoşlanmasam da sabahtan bilgisayarı açıp ilk bu sitenin başına oturuyorsam varsın haftada iki reklam tıklayayım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Skullchukka ve Menpower tamamiyle düşüncelerime ağız olmuşlar. Tabi bununla beraber para her zaman kabulümdür. Para talep etmem kesinlikle ama verirlerse sadece 1 kere reddederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?