Jump to content
 • Kayıt Ol

Spirited Away


Susano'o

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Sen to Chihiro no Kamikakushi 千と千尋の神隠し

Diğer Adları: Spirited Away

Tür: Drama, Macera, Romantizm, Doğaüstü, Büyü

Bölüm Sayısı: 1

Firma/Stüdyo: Studio Ghibli, Studio Hibari

Yapımcı: Suzuki Toshio

Yönetmen: Miyazaki Hayao

Animasyon: Miyaji Masayuki, Suzuki Mariko

Müzik: Hisaishi Joe

KONU:

Ogino Chihiro ve ailesi yeni evlerine taşınmak üzere yanlış bir sapaktan dönerek eski bir eğlence parkına gelirler. Meraklı anne ve baba biraz dolaşıp parkı görmek isterler. Çekingen ve mızmız bir kız olan Chihiro ise en başından bu fikre karşıdır. Eğlence parkında dolaşırken bir restoran ve ortaya bırakılmış açık büfe yemekler bulan anne ve baba oturup yemekleri yemeye başlarlar. Ancak bu terk edilmiş eğlence parkında, gündüzleri uyuyan ve geceleri dolaşan ruhlar vardır. Yemekleri yedikleri için anne ve babaya kızan ruhlar ikisini de domuza çevirir. Onların bu halini gören Chihiro ise çok korkup yavaş yavaş uyanmaya başlayan ruhların arasından arkasına bakmadan koşmaya başlar. Geldikleri yoldan geri dönen Chihiro, yolun yerini büyük bir gölün aldığını görür ve umutsuzluğa kapılmaya başlar. İşte o anda, ona dostu olduğunu söyleyen Haku isminde bir oğlan yardımına koşar. Haku'nun yardımları ile anne ve babasını kurtarmak isteyen Chihiro, bu periler dünyasında geçireceği süre zarfında bir insan olarak kişiliğinin nasıl değiştiğini, sağlamlaştığını göreceksiniz.

KİŞİSEL GÖRÜŞLERİM:

Sen to Chihiro no Kamikakushi, birebir Türkçe'ye çevirildiğinde "Sen" ve "Chihiro"nun ruhlar tarafından kaçırılışı anlamına geliyor. "Sen" 千 ve "Chihiro" 千尋 isminin ilk karakterlerinin aynı olduğunu görüyorsunuz. Buradaki mana aynen İngilizce'ye aktarılamadığından "Spirited Away" olarak çevirilmiştir. Ancak Türkçe'ye çevrilirken "Ruhların Kaçışı" olarak yanlış çevirildiğini de not olarak düşmekte fayda var. Buradaki anlam bir kişinin aniden ortadan kaybolduğu durumları kapsayan "kamikakushi" yani ruhların saklaması veya ruhların kaçırması durumu söz konusudur.

Bu filmi ilk izlediğimde Alis Harikalar Diyarında'yı hatırlatmıştı. Gerçekten de kişi alıp çok fantastik bir masal dünyasına sürükleyen film, hem müzik hem de görsel sanatlar yönünden oldukça tatmin edici. Konusu, mızmız bir kız olan Chihiro'nun başından geçen zorluklar ile ruhen daha güçlü bir insan oluşunu anlatıyor. Duygusal bir tema baskın, fakat macera yanı da eksik değil. Her yaştan izleyicinin izleyebileceği güzel bir yapım. Bir Miyazaki başyapıtı.

TANITIM 2:

BilgiYönetmen: Hayao Miyazaki

Stüdyo: Studio Ghibli

Tür: Macera, Fantastik

Yapım Yılı: 2001

Bölüm Sayısı: Film

Anime Puanı: 10/9.5

Spirited Away, Türkçe adı ile Ruhların Kaçışı küçük Chihiro ve ailesinin taşınması ile başlıyor. Chihiro ve ailesi arabayla yeni evlerine doğru gitmektedirler fakat Chihiro yaşadığı çevre ve okulundan ayrıldığı için üzgündür. Yolculukları sırasında kaybolurlar ve Chihiro’nun babası kestirme yoldur diye dar ve gizemli bir ormanlı yola arabasını sürüverir. Tehlikeli ve engebeli bir yolun sonunda karşılarına bir tünel çıkar ve Chihiro’nun anne ile babası merak içinde arabadan inerek tünele girerler. Chihiro tünele girmek istemez fakat yalnız kalmamak içinde annesinin koluna yapışmaktan başka çaresi yoktur. Tünelin diğer ucunda yayla gibi geniş bir alana varırlar ve birkaç terk edilmiş bina görürler. Chihiro’nun babası burasının ekonomiye ayak uyduramayan eski eğlence parklarından biri olduğunu söyler. Aile ufak nehri geçerek boş evlere doğru ilerledikçe burunlarına yemek kokusu gelir ve sanırım hala birkaç kişi burada çalışıyor diyerek yemek kokusunun peşinden giderler. Vardıklarında karşılarında açık büfe bulurlar ve Chihiro’nun babası kredi kartlarım ve nakit param yanımda diyerek deyim yerindeyse yemeğe dalıverir. Çok geçmeden Chihiro’nun annesi de yemeklere yumulur ve iki ebeveyn sanki bir daha yiyemeyeceklermiş gibi yemek yemeye başlarlar. Chihiro ise yemeği reddeder ve etrafı incelemeye başlar. Chihiro’nun karşısına Haku adında bir çocuk çıkar ve ona güneş batmadan hemen nehrin diğer tarafına geçmesini tembihler. Chihiro dediğini yapmak ister fakat önce anne ve babasının yanına uğrar. Ama Chihiro annesinin ve babasının birer domuza dönüştüğünü görünce şoka uğrar. Üstelik geldikleri küçük nehir de kocaman bir göl olmuştur. Etraf artık kararmıştır ve boş evlerin ışıkları birden yanmaya, etrafta hayaletler ve gizemli yaratıklar gezmeye başlar. Haku yeniden Chihiro’nun yanına döner ve ona eğer yaşamak ve aileni kurtarmak istiyorsan Kamaji’nin yanında iş bulması gerektiğini söyler. Böylece Chihiro yarım saat önceki normal hayatından koparak aklının ucundan bile geçiremeyeceği fantastik bir maceranın içinde kendisini bulmuş olur.

Ruhların Kaçışı, içerik olarak inanılmaz fantastik öğeleri sahip ve atmosfer her daim yüksek ve eğlenceli geçiyor. Bir insan olarak Chihiro’nun büyülü yaratıkların ve tanrıların arasında yaşamaya çalışması ve garip yaratıklarla olan iletişimi gerçekten harika. Öyle ki, vurdumduymaz bir kız olan Chihiro’nun aniden omzuna yüklenen yük ve yaşadıkları çok iyi tasvir edilmiş. Senaryonun işlenişi ve gidişatı için de mükemmel diyebilirim. Gözüme çarpan tek ufak ayrıntı, bu yeri kimse nasıl fark edemiyor anlayamadım. Tamam, Chihiro’nun ailesi dışında da domuza dönüşmüş birkaç insan görüyoruz ama bu giriş tüneli nasıl bir yerdedir ki, fark edilmiyor veya o kocaman yaylalar öyle değerlendirilmeden boş bırakılıyor. Bu minik ayrıntıyı saymazsak senaryo ve atmosfer için kusursuz bile diyebilirim.

Görsellik olarak Ruhların Kaçışı yine tıpkı Howl’un Yürüyen Şato’su gibi bir sanat eseri. Çizimler ve özellikle arka plan çizimleri olağanüstü. Karakterlerde bir harika. Üstelik böyle karakterleri başka animelerde kolay kolay göremezsiniz. Fakat bir olay dikkatimi çekti. Ruhların Kaçışı’ndaki Haku ve Yubaba ile Yürüyen Şato’daki Howl ile Sophie’nin yaşlı hali birbirlerine çok benziyor. Gerçekten ilginç bir ayrıntı. Türkçe seslendirmeleri de gayet başarılı ve profesyonelce yapılmış.

Özetle Ruhların Kaçışı tam bir Miyazaki klasiği ve içerdiği o eşsiz fantastik dünya ile mutlaka izlenmesi gereken bir anime filmi.

Alıntıdır. Kaynak: Anime-İnceleme

Yazarın izniyle yayınlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 2
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Susano'o

  1

 • CHOBiTS

  1

 • lafolya

  1

En Çok Yazanlar

tesadüf eseri izlemeye başladığım ama bitene kadar başından ayrılamadığım bir yapımdır. özellikle kişilik olarak mızmız çocuk olarak başlayan chihiro ve haku' nun geçirdiği değişimler insanın kendisinin yaşadığı dönüşümlerle kıyaslamaya itiyor..

Miyaji Masayuki, Suzuki Mariko başka söze gerek kalmıyor...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 11 ay sonra...

Tv de birkaç kered enk geldi ama bi türlü izleyememiştim.Bir ara indirip izlemeli.Sanırım Oscar da almıştı bu film.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?