Jump to content
 • Kayıt Ol

Visual Novel (Görsel Roman) Nedir?


Menpower

Önerilen İletiler

Visual Novel (Görsel Roman) bijiuaru noberu, anime tarzı statik -bazen dinamik-resimlerden oluşan interaktifkurgusal oyundur. İngilizce de ve genellikle dating sim yani randevu simülasyonu diye bilinir. Bu yüzden çoğunlukla asıl dating sim türüyle karıştırılır. Fakat VN kesinlikle bir simülasyon oyunu değil eğer uygun bir tür verilmek istenirse Adventure oyun türüne girer.

VN'lerin çok büyük bir çoğunluğu Japonya'ya aittir. Sadece Japonya içinde satışa çıkar ve ilgi görür. Fakat tıpkı Anime gibi başka ülkelerden de meraklısı vardır. Bu yüzden bazı Amerika şirketleri bu oyunların çevirisini yaprak İngilizce versiyonlarını piyasaya sürmüştür. Fakat Japonya dışında Japon VN'lerini İngilizce ithal eden firma sayısı oldukça azdır.

Çıkan VN'lerin her 10 taneden 7'si PC tabanlıdır. Playstation(1 ve 2) ve Dreamcast gibi konsollar için de bir çok VN port edilmiştir. Playstation'a port edilirken, Sony'nin politikası yüzünden bazı yetişkin içerikli VN'lerde sansürden geçip, sahnelerden arındırılmıştır.

VN'ler oynanış tarzı olarak diğer oyunlardan hemen ayırt edilir. VN'lerde size sunulan seçenekler çok seyrek olarak karşınıza çıkar ve geri kalanında oyun kendi başına devam eder. VN geliştikçe, geriye sar, ileri hızlı sar, okunanı geç, otomatik tıkla gibi bir sürü gelişmiş seçenekte oyunlara eklenmiştir. Böylece her konuşmadan sonra farenize tıklamayacak, kaçırdığınız bir satırda geriye dönüp tekrar okuyabilecek ya da oynadığınız yerleri hızlı geçmesini sağlayarak oyundan daha çok zevk alabilme düşünülmüştür. Bazı VN oyunların da ise sadece seçenek seçip ilerleme yerine müzik aletleri çalabilme, matematiksel problem çözme hatta 80 li yılların sonlarına doğru çıkan JRPG oyunlarındaki gibi chibi karakterler ile savaşa bile çıkma vardır.

VN'lerde başlıca üç konu yaygındır; Romantizm, Bilim kurgu, Korku, Fantezi. Çoğunlukla çıkan resimler Ecchi barındırır fakat hiç Ecchi olmayan oyunlar olduğu gibi sadece Ecchi ile kalmayıp her an Hentai'ye kaçan VN oyunlarda vardır. VN'ler genelde içinde barındırdıkları unsurlara göre Bishoujo, Ero-game diye de anlandırılırlar. Bishoujo dediğimiz alt VN türünde saf bir romantik hikayeyi görebileceğimiz gibi içinde yaratıklar, tecavüz, ensest ilişki, fetişizm, mazoşistlik, sadistlik gibi unsurlar barındıran tehlikeli hikayeler de yer almaktır. Bu yüzden VN'i almadan evvel hakkındaki yorumları, konusunu, türlerini iyi okumakta yarar vardır.

Ama bunlara aldanıp VN'lere önyargılı bakmamak lazımdır. Bir çok VN, insanı popüler bir çok oyundan daha çok eğlendirip tıpkı bir Anime izliyormuş hissi verebilir. Ever 17, Planeterian, Higurashi no Naku Koro Ni gibi bir çok VN içinde Hentai içerik barındırmaz.

VN'lerin seslendirmesini, çizimlerini hatta müziklerini hep ünlü kişiler yapar. Birçok Anime'de gördüğünüz Seiyuu, Manga-ka ve müzisyeni bu oyunlarda (çoğunlukla lakap kullanırlar) görürsünüz. Eğer aynı adlı Anime'si varsa veya oyundan Anime'ye uyarlandıysa çoğunlukla aynı kadro yine karşınıza çıkar.

VN'ler için İngilizce versiyonunu çıkaran firmalar çok az olsa da, bir çok VN fan çeviri ile çok kaliteli bir şekilde İngilizce'ye veya başka bir dile çevrilmiştir. Bunun için reverse engineering gibi makina dilinden anlamanız gerekirken, firmalar el altından veya programcılar tarafından çeviriyi kolaylaştırmak için bazı scriptler de çıkartmıştır. VN'lerde her çıkan yazıyı sözlük yazılımlarının size anında çevirmesini sağlayacak programlar dahi çıkmıştır.

Bu kadar anlatımdan sonra ingilizcesine güvenen arkadaşları VN'lere şöyle bir göz atmaya davet etsem ayıp etmiş olmam değil mi?

Linkler

http://vndb.org/ : Visual Novel Veritabanı

http://www.bladeengine.com/ : Visual Novel oluşturma motoru

http://www.renpy.org/wiki/renpy/doc/tutorials/Quickstart : Visual Novel oluşturma motoru

http://www.visualnovelty.com/ : Visual Novel oluşturma motoru

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Soktuğumun her şeye hata veren vistası yüzünden bir türlü çalıştıramadığım şeydir.

Halbuki bende isterdim Utawarerumono da ki Karula fantezi yapmak, Clannad da ki Okazaki'ye işkence yapmak, Higurashi de Rena ile adam kesmek...

Bir gün yumulacağım şu VN dünyasına ama bakalım ne zaman olacak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eline sağlık bilgilendirici bir başlık olmuş.

Sağol :smile:

Soktuğumun her şeye hata veren vistası yüzünden bir türlü çalıştıramadığım şeydir.

Halbuki bende isterdim Utawarerumono da ki Karula fantezi yapmak, Clannad da ki Okazaki'ye işkence yapmak, Higurashi de Rena ile adam kesmek...

Bir gün yumulacağım şu VN dünyasına ama bakalım ne zaman olacak.

Bana ulaşırsan ve vaktim olursa bir sürü insanı bu oyunların müptelası yaptığım gibi senin de bu sorunlarını gidermene yardımcı olurum böylece isteklerine nail olursun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Visual Novel dediğin ero-g olacak ki tadına varacaksın :D

Bu yararlı yazısı için Menpower a teşekkürler :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok öğretici bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Bir de diğer forumda Skullchukka'nın VN ile ilgili uzun bir yazısı vardı, foruma geldiğinde buraya ekleyebilirse eğer, harika bir başlık olur. Teşekkürler, Menpower.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkürler. Skullchukka'nın VN bilgisi yüksektir. Skullchukka ve Walrus arkadaşımızın da bilgisine güvenerek onların da birşeyler eklemesini isterim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çevrilmiş hemen hemen düzgün her oyunu oynadım,Bir iki tane aşırı depresif oyun kaldı,Onlarıda oynamayı düşünmüyorum.En son 1 ay önce çevrisi biten Sharin no Kuni'yi bitirdim,beklediğimden daha hoştu.TypeMoon,Key,Nitro+,MangaGamer'in çevirdiği nukige olmayan oyunlar,TLWiki'ninde genel olarak çevirmeyi düşündüğü oyunlar güzeldir.

2010 VN bakımından bayağı güzel olacak gibi.var beklediğim 5-6 oyun.Onları beklerkende Aght-Atlas ikilisi ile çevrilmemiş oyunları oynuyorum.Çevrilmiş kalitesi vermesede sesde oldugundan problem olmuyor çok şükür,tsuyokiss-princess lover falan gidiyoruz.

Bu arada antioksidan kardeş,Vista ile oyunları sorunsuz oynayan birçok yabancı arkadaşım var.Sen sistemi japonca yaparken falan bir yanlışlık yapmış olmayasın? Vistadan olduğunu pek sanmıyorum açıkçası.Ayrca ne gibi bir hata veriyor oda önemli.Hangi oyunlarda vermekte.biraz daha ayrıntılı anlatırsan bende yardım etmeye çalışırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkürler, ben de kendim bir şeyler ekleyeyim madem.

Visual Novelları, yapan gruplara göre kabaca ikiye ayırabiliriz. Profesyonel olanlar, ve Dōjin oyunları.

Dōjin oyunları, genellikle kendilerine "circle" (daire, çember) diyen, bir kaç kafadarın oluşturduğu grupçuklardan ortaya çıkar. Bu grupların kişi sayısı genellikle 1-5 arasındadır. Dōjin gruplarının başarılı olması durumunda profesyonel bir takıma dahil olması, ya da grubun profesyonel bir şirkete dönüşmesi görülmemiş bir şey değildir.

Örnek olarak Umineko & Higurashi no Naku Koro ni'yi çıkaran 07th Expansion'u ele alalım. İki kardeş, bir Comicket'de kendi yazdıkları Higurashi no Naku Koro sayesinde birden ünlü olurlar. Bu hikâye, çizim ve efekt açısından hiçbir kalite göstermez. Ancak Higurashi'yi bir şaheser yapan, Ryukishi07'nin hikâye yazma yeteneğidir. Japonya'da kendisine sıkça "Görsel Roman Tanrısı" denilir.

Higurashi'den ve telif hakkını anime üreticisi DEEN'e sattıktan sonra gerçekten güzel paralar kazansa bile, 07th Expansion profesyonel bir şirkete dönüşmedi. Son çıkardığı görsel roman olan "Umineko no Naku Koro ni" bir Dōjin Soft. Bunun nedeni yapamamaları değil, isteseler pek gayet gerekli kişilere para verip "görsel" efektleri ve seiyuları projelerine katabilirler. Ancak 07th expansion'un hayran kitlesi onları öyle seviyor. 'no Naku Koro ni' serilerini diğerlerinden ayıran şey "görsel kalitesi" değil, harikulade hikâyesi.

Profesyonel firmalar ise (Örnek: Chaos Head'i üreten firma), adı üstündedir, profesyoneldir. Ayda bir oyun çıkarabilirler, kadroları 100-150 kişiye ulaşabilir. Kişisel tercihim Dōjin Circlelar'ındandır.

Ülkemizde Görsel Romanların bilinmemesinin pek çok sebebi var. Öncelikle Türkçe görsel roman yok. Bunun ilk adımını Furude Project olarak biz attık, şu an çevirisi hâlâ devam ediyor, araya finaller falan giriyor elbette.

İkinci bir nedeni, anime izleyen kitlenin fazla bilinçli olmamasıdır kanımca. Pek çok kişi yalnızca "mainstream" yani popüler olan serileri takip ediyor, ya da hazmetmesi kolay olan serileri seçiyor. Elbette hiç kimseye zorla bilgisayar başına oturtup görsel roman okutturamazsınız. Ancak çok az kişi o bayılarak izledikleri animenin aslında bir görsel roman uyarlaması olduğunun farkındadır, ya da Japonya'da satılan bilgisayar oyunlarının %70'inin görsel roman olduğunu.

Bir başka neden ise, bir çok kişinin görsel romanların hepsinin ecchi/hentai içerikli olduğunu; bu nedenden dolayı yalnızca "azgın otakulara" hitap ettiğini düşünmesidir. Durum elbette böyle değildir. Her ne kadar görsel romanların büyük bir kısmı Ecchi/Hentai olsa da, bunların arasında gerçekten derin konulara değineni yok değildir. Ayrıca e/h olmayan görsel romanların bazılarının ileride edebiyatını okutulacak kadar güzel birer hikayesi olduğunu söyleyebilirim. ^^

Özetlemem gerekirse;

 • Görsel romanlar, anime ve manga'nın vazgeçilmez bir eşidir.
 • Japonya'da çok fazla bir üne sahiptirler.
 • Japonya dışında genellikle fan grupları tarafından çevrilir ya da lisanslanır, denizaşırı ülkelerde genellikle bu seriler bilinir.
 • Konusu tamamen saçma sadece "porno" olan pek çok visual novel olduğu gibi, şaheser olabilecek derinlikte konuları da barındıran, inanılmaz geniş bir yelpazedir.
 • Umuyorum ki gelecek zamanlarda Türkiye'de de yayılacaktır.
 • "Bunun çizimi çok kötü aga ben bunu okumam" şeklinde cahilce yorum yapanlar tereddüt etmeden vurulacaktır. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zyx firmasının çizeri Sendorikun(yani sizin bildiğiniz adı ile Masahiro YAMANE'de) Dojin çizimlerinden bugünlere gelmiştir.

VN oyunlarında başroldeki yönettiğimiz kişinin seslendirilmeme nedeni oynayan kişinin başroldeki oyuncuya adapte olmasını kolaylaştırmaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada antioksidan kardeş,Vista ile oyunları sorunsuz oynayan birçok yabancı arkadaşım var.Sen sistemi japonca yaparken falan bir yanlışlık yapmış olmayasın? Vistadan olduğunu pek sanmıyorum açıkçası.Ayrca ne gibi bir hata veriyor oda önemli.Hangi oyunlarda vermekte.biraz daha ayrıntılı anlatırsan bende yardım etmeye çalışırım.

Aman arkadaşlar özel mesajdan halledelim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şimdiye kadar baya bir visual novel bitirdim bu konuda kendimi oldukça bilgili kabul ediyorum. Klasik kabul edilen vn leri bitirdim öncelikle her biri kesinlikle mükemmel. Yalnız şöyle birşey var binlerce vn varsa oldukça azı gerçekten okunabilir seviyededir. Ancak bunca yıllık sürede çevrilen vnlerin sayısı da oldukça az, (çok uzun olmasının da bunda payı var tabi) yurtdışında da pek tutulmamaktadır. En büyük visual novel database veya forumlarında bile aktif kullanıcı sayısı çok yüksek değildir. Ancak iyi olanları da gerçekten sanat eseridir mesela:

- Ever17 şimdiye kadar gördüğüm en iyi bilim kurgu.

- Narcissu en iyi drama

- Chaos; Head ise en iyi hikaye dalında diğer eserleri ezecek gücü var gerçekten. Type-moon veya higurashi serilerine girmiyorum bile.

Ama dediğim gibi çevrilen pek fazla seri yok en iyi eserleri söyle 3-4 ay gibi bir sürede hepsini bitirebilirsiniz gibi geliyor.

Eski visual noveller sadece sabit bir arka plan üzerinde yazı ve müziklerden ibaretti. VN için senaryo herşey geri kalanlar ise bonus gibi birşey oluyordu. Ancak yenilerde (örnek olarak Chaos;Head) hareketli karakterler, bütün seslendirme ve efektlerin eklenmesi vb şeyler ile hikaye anlatımı gerçekten üst düzeye çıktı.

Hentai sahneler konusu var birde. NitroPlus'in birde KID in novelleri dışında genelde bulunuyor. Hİkaye ile çok alakası olmuyor sanki sonradan eklenmiş gibi duruyor bu kısımlar. Pazarlama tekniği falan arkasında birşeyler vardır kesin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Üç yıl önce FSN yi ilk izlediğimde onunla alakalı ne bulursam indirmeye başlamıştım.Nitekim japonca oyununuda indirdim ama bir türlü kuramamıştım.İlerde oynamak istediğim VN tarzı iki oyun var biri.FSN diğeri ise Utawarerumono dur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

- Ever17 şimdiye kadar gördüğüm en iyi bilim kurgu.

- Narcissu en iyi drama

- Chaos; Head ise en iyi hikaye dalında diğer eserleri ezecek gücü var gerçekten.

Tsukihime Chaos head'den çok daha güzel değilmi yahu.şahsen ben şimdiye kadar ikisinide oynayıp chaos head daha güzel diyen pek insan görmedim.bu sene tsukihime remake'de çıkıyor chaosun hiç şansı yok bence.İnşallah seslendirmede olur,hele melty blooddaki gibi olursa tam süper olucağı kesin.Sacchin route'da geliyor,üstüne tanımam artık.

Bu arada herkes birşey belirtmiş bende belirteyim,ne derece gerekli bir bilgi bilmem ama bazı visual novellerde -fate stay night gibi- hentai sahnelerinin seslendirilmemiş olması seiyuu'nun seslendirmeyi reddetmiş olmasından kaynaklanmakta.

Visual novelden animeye uyarlandırılmış seriler çoğunlukta berbat olur.Bunun sebebi yapımcıların her karakteri biraz ucundan gösterip en sonunda bir taneye bağlı kalmamasıdır.Fakat tsukihime gibi baştan sona amaçsız şekilde batırılan animelerde bulunmakta.Şimdiye kadar izlediğim en berbat uyarlanmadır tsukihime.Oyunu nerdeyse en kaliteli visual novel diyebiliceğim kadar güzelken animesinin bu kadar dandik olması sinirimi bozmuş,hele sacchinin animedeki oynadığı rol iyice midemi kaldırmıştır.Fakat Key'in serileri animeye güzel oturmakta Kanon,2006 versiyonu,Clannad falan.Şaşırtıcı bir şekilde Shufflede beklediğimden iyi olmuştur,Her karakterin sonunu animede düzgün bir sıralama ile göstermiş,en sonunda da normal çocukluk arkadaşı ile değilde başka biri ile sonu uyarlamışlar.Ha animesi aşırı mükemmel demiyorum ama,en azından bana göre iyi bir uyarlama idi.

Bu arada ilgilenen varmı bilmiyorum ama Little busters'in çevirisi %52lerde,G-Senjou no Maou %80lerde,Fate/hollow ataraxia'da çoğu zamanki gibi adam akıllı hiçbir ilerleme yok gibi xD.Chaos;Head Noah'da ise işler pek iyi görünmemekte,ef - the latter tale 2. partidede pek bi gelişme yok gibi.Akatsuki no Goei'nin çevirisi baya iyi bana göre.Common route'u bitirmişler bile.Hoş pekte uzun değil zaten ama yinede hızları iyi,bunuda 2010da oynayabiliriz inşallah.

Şimdilik aklıma gelen çeviri haberleri bu kadar.Var böyle çevirisinin bitmesini beklediğim bi 10-15 tane seri.Yeni çıkmasını beklediğimde 5-6 tane bulunmakta.Şu minorinin yeni oyunu Eden There were Only Two'yada biri el atsada aght ile falan oynamasak.çizimleri falan bayağı mükemmel gibi,ziyan olsun istemiyorum.Aght,Atlas ilede anlaşılıyor tabide,çevrilmiş zevki-kalitesi vermiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@akuma

type-moon serileri diye genelledim zaten, Fate/Stay - Tsukihime - Melty Blood falan aşırı geniş noveller ucu bucağı yok yıllardan beri de yazılıyor o yüzden direk olarak karşılaştırmak istemedim yoksa en sevilen noveller listesinde ilk iki sırada zaten. Chaos Head daha kısa (nispeten) ve farklı bir hikaye benim oldukça hoşuma gitti, görselliğin ve ses efektlerinin de baya artısı oldu. Gerçekten en iyisi gibi yazmışım abartı olmuş.

Ef in ilk oyunu çıkacak Aralık ayında demişlerdi o çıkınca oynarım direk. Chaos Head Noah durduruldu zaten önceki oyununda pek bir farklılıklar yokmuş. Haberleri mümkün olduğunca takip ediyorum tam çeviri çıkanları not alıyorum hep zamanı gelince bakalım.

http://visual-novels.net/vn/index.php?option=com_content&task=view&id=968&Itemid=2

http://vndb.org/v57

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Chaos head noah'da bildigim kadarı ile her karakter için route var.onun için bekliyorum.yüzde 30larada gelmişler bırakmazlar muhtemelen,bir süreliğine askıya alındı tahminimce.Efin ilk paketi çıkmıştı oynamıştım,fakat partial idi o.tam çevirisi bitmedi yani.

Typemoonun serilerinin hepsi iyi tabiki ama Tsukihime-Kagetsu Tohya ikilisi bayağı bi ezip geçer diğerlerini bence.Zaten aralarındaki güç farkı bayağı belli.Arcueid tek başına tüm servantları ezip geçebilecek güçte.Hatta bunun ispatlarıda var,isteyene sunabilirim. Fate/Stay night-Fate/Hollow Tsukihime/Kagetsu tohya ikilisi karşısında pek duramaz gibi.Hele kagetsu tohyadaki -Senaryoların adını unuttuğumdan içeriklerini söylüyorum- Shikinin babası vs Kouma-Akihanın endinginin mutlu sona ermesi-Roa-Arcueid ilişkisi ve en sonund hepsini bitirdiğinde çıkan Shikinin rüyasında -tam rüyada değil ama anlatıp şevkini kırmayayım kimsenin- 8 yıl önceki hala bilinci yerinde olan SHIKI ile karşılaşması bayağı hoştu.Fandiskte olsa benim için iyi bir yeri var yani xD

Melty blood bambaşka bir alemde zaten.ilk oyunda senaryo modu iyiydi ama sonra her karaktere ending eklemeleri falan ana konudan baya uzaklaştırdı onu,aynı karakterleri paylaşan alakasız birşeye dönüştü.Hele ps2 oyununda Knk'deki Shikinin çıkması,arctype-earth ile savaşması falan iyice abuk subuk bir hal aldırdı bana göre.Hoş yinede iyi oldu,ilk defa typemoonun 2 hikayeyi birleştirdiğine tanık olduk ama,Shikinin arctype earth karşısında durması bile garip bence.

Şu tsukihime remake gelsede huzura ersek xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Açıkçası GR olayında bilgim yok denecek kadar az, ama anlatılanlara göre eğlenceli. Size bir sorum olacak. Bu sitede çevirisini yaptığım Oniki Krallık adlı seri orijinal olarak bir roman, görsel romana uyarlanmış mıdır acaba? :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hayır onun visual noveli yok malesef.Bu arada tam bi liste yapmıştım,paylaşayım şimdi otursun xD

______________________________________________________________________________________

Visual Noveli Olan Animeler

______________________________________________________________________________________

11Eyes

Air

Akane-iro ni Somaru Saka

Akane Maniax

Aoi Umi no Tristia

Baldr Force EXE

Canvas2 ~Niji-iro no Sketch~

Chaos;Head

Clannad

Clannad After Story

Comic Party

Comic Party Revolution

Da Capo

Da Capo 2. Sezon

Da Capo if

Da Capo II

Da Capo II 2. sezon

ef - a tale of memories

ef - a tale of melodies

Eien no Aseria

Fate/stay night

Final Approach

Final Exam Kujira

Gift ~eternal rainbow~

Green Green

H2o ~Footprints in the sand~

Hani Hani: Operation Sanctuary

Happiness

Higurashi no Naka Koro ni

Higurashi no Naku koro ni Kai

Higuashi no Naku koro ni Rei

Kakyuusei

Kakyuusei 2

Kanon

Kanon 2006

Kishinhoukou Demonbane

Kimikiss pure rouge

They are my noble masters

Kimi ga nozomu eiken

Kimi ga nozomu eiken 2

Kita e

Koihime Musou

Kono Aozora ni Yakusoku wo

La Corda D'oro

Lamune

Lime-iro Senkitan

Lime-iro Senkitan X

Mahou Shoujo Lyrical Nanoha Serileri

Memories Off serileri

Myself Yourself

Nanatsuiro Drops

Natsuiro no Sunadokei

One

Otome ha Boku ni Koishiteru

Phantom of Inferno

Popotan

Princess Lover

Prism Ark

School Days

Shin Koihime Musou

Shinkyoku Soukai Polyphonica

Shinkyoku Soukai Polyphonica S

Shingetsutan Tsukihime

Shuffle !

Shukufuku no Campanella ~Henüz animesi çıkmadı,İleride çıkacak ~

Soul Link

Tayutama -Kiss on my Deity-

Tears to Tiara

Toheart

ToHeart ~Remember My Memories~

ToHeart2

Touka Gettan

Triangle Heart ~Sweet Songs Forever~

True Tears

True Love Story

Tsuyokiss Cool×Sweet

Umineko no Naku Koro ni

Utawarerumono

Valkyrie Complex ~Henüz animesi çıkmadı,ileride çıkacak~

W-Wish

White Album

Wind -a breath of heart-

Yami to Boushi to Hon no Tabibito

Yoake Mae yori Ruriiro na

Yotsunoha

Yumeria

_Summer

_______________________________________________________________________________________

Not: Hentai Animeler eklenmemiştir.

Not2: Belki bugün yarın Manga için olanınıda yaparım ama,şuan üşeniyorum onu yapmaya.Duruma göre bakıcam artık xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Visual novelden animeye uyarlandırılmış seriler çoğunlukta berbat olur.Bunun sebebi yapımcıların her karakteri biraz ucundan gösterip en sonunda bir taneye bağlı kalmamasıdır.Fakat tsukihime gibi baştan sona amaçsız şekilde batırılan animelerde bulunmakta.Şimdiye kadar izlediğim en berbat uyarlanmadır tsukihime.Oyunu nerdeyse en kaliteli visual novel diyebiliceğim kadar güzelken animesinin bu kadar dandik olması sinirimi bozmuş,hele sacchinin animedeki oynadığı rol iyice midemi kaldırmıştır.Fakat Key'in serileri animeye güzel oturmakta Kanon,2006 versiyonu,Clannad falan.Şaşırtıcı bir şekilde Shufflede beklediğimden iyi olmuştur,Her karakterin sonunu animede düzgün bir sıralama ile göstermiş,en sonunda da normal çocukluk arkadaşı ile değilde başka biri ile sonu uyarlamışlar.Ha animesi aşırı mükemmel demiyorum ama,en azından bana göre iyi bir uyarlama idi.

............

Şimdilik aklıma gelen çeviri haberleri bu kadar.Var böyle çevirisinin bitmesini beklediğim bi 10-15 tane seri.Yeni çıkmasını beklediğimde 5-6 tane bulunmakta.Şu minorinin yeni oyunu Eden There were Only Two'yada biri el atsada aght ile falan oynamasak.çizimleri falan bayağı mükemmel gibi,ziyan olsun istemiyorum.Aght,Atlas ilede anlaşılıyor tabide,çevrilmiş zevki-kalitesi vermiyor.

Visual Novel uyarlaması Anime'lerin çoğunlukla berbat olması konusunda haklısın. Senin de söylediğin gibi bunun nedeni Visual Novel'de kafandaki hikayeyi takip edebilmene rağmen, Anime'de mecburen tek bir senaryoya bağlı kaldığı için ve bu senaryo seni tatmin etmediği için hayal kırıklığı yaşatır. Buna rağmen, Visual Novel'den uyarlama fakat geçmişi ya da geleceği anlatan -yeni bir hikaye- Anime'ler çoğunlukla çok iyi oluyor.

Ben de isim vermeden AGTH ve ATLAS'dan bahsetmiştim. Bu ikisini kullanarak -genellikle İngilizce'ye çıkaran firma iflas ettiği için- İngilizce'si çıkmayan bir çok oyunu oynayıp bitirdim. Birleşik veritabanı yerine ATLAS'ta kullanıcı tarafından geliştirilmiş veritabanı kullanmanı öneririm. Tabi sen çoktan denemiş olabilirsin.

Açıkçası GR olayında bilgim yok denecek kadar az' date=' ama anlatılanlara göre eğlenceli. Size bir sorum olacak. Bu sitede çevirisini yaptığım Oniki Krallık adlı seri orijinal olarak bir roman, görsel romana uyarlanmış mıdır acaba? :)[/quote']

VN çoğunlukla veya tamamen Novel'ler baz alınarak yapılmaz. Kendilerine ait konuları ve sıfırdan oluşturulan VN'ler daha fazladır. Skullchukka'nın belirttiği gibi Dojin grupları genelde Anime, Manga'dan VN oluştururlar. Resmi şirketlerin çıkartmış olduğu Anime, Manga veya Novel uyarlaması VN'ler diğerlerine göre azdır. Oniki Krallık'ın bir VN'i değil de şahsen bir JRPG'si veya içinde JRPG mini oyunları olan bir VN olmasını ben de isterdim. Sonuçta köklü hikayeye sahip bir seri.

2000 yılından sonra nedense VN'den Anime'ye uyarlanan seri sayısında büyük ölçüde bir artış oldu. Bunun sonucun da ortaya ortalamanın altında seriler çıktı tabi ki. Çok iyi olan istisnalar bence kaideyi bozamaz. Yine eskiden olduğu gibi sıfırdan veya Manga, düz Novel uyarlamalarından Anime yapmaya yoğunlaşsalar ve VN'leri rahat bıraksalar daha iyi olur görüşündeyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 5 ay sonra...
 • 2 hafta sonra...

Geçen seneden beri bu VNleri inceliyorum fakat birtürlü adamakıllı oynama fırsatı olmadı.

Şimdi Chaos'u indiriyorum bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 3 hafta sonra...

En son Da Capo'nun trial versiyonunu okudum. Oyungezer dergisinden vermişlerdi. Doğrusu orjinal ve oldukça eğlenceli bir VN'di. Anime versiyonu o kadar da iyi olmasada yinede güzeldi. Tam versiyonunu bulmam lazım ama.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Da Capo'nun vn'ini sırf animesini beğenmediğim için es geçmiştim. Sen böyle deyince okumayı düşünüyorum şimdi bak :F O dvd'den Katawa Shoujo ve True Remembrance çok iyiydi, hele Katawa Shoujo çok kaliteliydi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Katawa Shoujo çok güzeldir, ama dikkat edin daha ilk bitirişinizde o kadar kız arasından, deli çocukla olan sonla karşılaşmayın, üzülürsünüz :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yok yahu demoydu :D Oyungezer dergi her ay dvd veriyor 8 gb falan, bu ay içinde bi sürü vn vardı; Katawa Shoujo, Da Capo ve Ef'in demoları vardı. :D Derginin o sayısı pek bi güzel, ki sanırım hala alabilmek mümkün, bu ayın sayısıydı. 5-6 sayfa vn yazısı vardı, Type-moon, key (edit: kid yazmışım ya, hala aklım ever17'de -.-), 07th expansion falan yer almıştı. Hatta Türkçe vn projesi olarak Furude Project'ten bile bahsetmişlerdi :D

Chaos; Head hala oynayamadım, çok pis ukte kaldı içimde <.<

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?