Jump to content
  • Kayıt Ol

Fullmetal Alchemist Tartışma

bLueeekun

Önerilen İletiler

hakkaten ya yapıyorda niye yapıyor animeye kaptırınca bunu düşünmek hiç aklıma gelmedi :011:

gerçi ölümsüz askerler falan diyorlardı muhtemelen dünyadaki tek güç olmak için yapıyor. ölümsüz askerlerden oluşan bi ordun olursa ve sende ölümsüzsen bütün dünyayı avcuna alabilirsin doğal olarak ama bu gidişle ortada insan kalmayacak o zaman neye hükmedicek ben de bilmiyorum :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 229
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

42

• özz

36

• sera myu

35

• sakura hime

23

Ben henüz 28'inci bölümü yeni izledim. Bitiş kısmındaki söz çok hoşuma gitti.

"Kargaşa içinde yaşayan insanlar, ıstırap ve keder içinde acı çekin. Çünkü bu yaşadığınız kanıtıdır."

Şu ana kadar beklentilerimin çok çok üstünde çıktığını söylebilirim. Elimde 45'e kadar var ilerleyen günlerde güncele yetişmeye çalışacağım bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sera;

dünyada bütün insaları filazof taşına çevirirse dünyada kimse kalmaz neden ölümsüz ordu kursun ki o zaman.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sera;

dünyada bütün insaları filazof taşına çevirirse dünyada kimse kalmaz neden ölümsüz ordu kursun ki o zaman.

dünyadaki bütün insanları çevirmiyor zaten anladığım kadarıyla o coğrafyadaki tüm insanları öldürüp filozof taşı yapıcaktı ama bende onu dedim hükmedecek insan kalmayacak bu gidişle diye. aklımada başka bir şey gelmyor açıkcası ama miriayı orduya çağırırken falan söylediği şey oydu ordan aklımda kalmış. bi de bu ülkenin yöneticisi yok mu ya asker mi yönetiyor anlamadım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

diktatörlükle yönetiliyor galiba, askerler bir şekilde savaşlarla vs. yönetimi ele geçirmişlerdir.

o adamın insanlara hükmetmekten daha önemli düşünceleri var bence, neden uğraşsın ki sevmediği bir türü yönetmek için. çıkar kokusu yakında.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu ana kadar 30'uncu bölüme kadar izledim. Yaptığım yorumlar içinde bu bölüme kadar olanlarla ilgili spoiler olabilir ama, yorumumu da olabildiğince genel tutmaya çalışıyorum.

Amestris ve Xerxes isimleri çok tanıdık geliyordu, nereden hatırladığımı buldum sonunda. Babiller zamanında bir Pers kralı bu Xerxes, Persçe okunuşu Kşayarşa. Amestris ise onun karısının ismi. Amestris'in çok zalim bir kadın olduğu ve Xerxes'in saraydaki başka bir kadına aşık olması üzerine o kadının annesini öldürttüğünü falan okumuştum. Gerçi isimler pek aklımda kalmamış. FMA ile kıyasladığımız zaman aklıma gelen de bu, Amestris ülkesi zalim bir kral tarafından yönetiliyor ve insanları kurban ederek Filozoflar Taşını yaratmaya çalışıyor. İşin ilginç kısmı Pers krallığında o dönemlerde insan kurban vermek büyük günah sayılırmış.

Filozoflar taşı (lapis philozophorum) ise normalde sıradan metalleri altına çevirme kabiliyeti olduğuna inanılan bir taşmış. Simyagerlerin en büyük amaçlarından biri de bunu yapabilmekmiş. Yalnız bu taşın aynı zaman insanlara ölümsüzlük verebildiğine de inanılırmış. Efsanelerini duyduğumuz hayat iksiri de bu taştan üretildiği düşünülürmüş. Bundan da önce, mitolojide hayat çeşmesi veya hayat pınarı olarak geçen şeyin bununla aynısı olduğu düşünülüyor. İranlı bir simyagerin 8inci yüzyılda araştırmaları arasında bahsi geçen El-iksir ve El-kibrit el-ahmar'ın (kızıl kükürt tozu) da bu taştan yapıldığı düşünülüyor.

Benim gibi mitolojiyi sevenler eminim ki böyle küçük detayları duymaktan büyük keyif alıyorlardır. Ama bu hikayeyi bir de bugünkü koşullara göre yorumlamaya çalıştım kendimce.

Örneğin Amestris ülkesinin kralı King Bradly diye geçen bir adam var. Japoncasında kendisine [Kingu Buradurii Daisoutou Kakka] şeklinde hitap edilmesine rağmen İngilizce'ye uyarlamasının içine bir Führer sıfatı da eklenmiş. Bildiğimiz gibi Führer Nazi Almanya'sının lideri Adolf Hitler için kullanılan bir sıfattı ve anlamı ise önder. Japoncasını birebir İngilizce'ye çevirmeye çalışsam ben olsam His Excellency the Great President diye birşey uydururdum, tabii birebir çevirmeye kalksam. Führer diye çevirdiğimiz zaman olayı Nazi Almanya'sının II.Dünya Savaşı sırasında Yahudilere yaptığı soykırımlar insanın aklına geliyor. Ama FMA'nın konusu içinde soykırıma uğrayan ırklardan birisi olan Ishval halkı bana pek Yahudi'leri andırmadı açıkçası.

Bir dakikalığına, Führer kelimesi ile aklımızda yer edinen Nazi imajını bir kenara bırakalım ve Ishval halkını düşünelim. Size günümüzde yaşayan hangi halkı anımsatıyor? Benim aklıma ilk gelen Filistin halkı olmuştu açıkçası. Yaşadıkları bölgeyi, evleri ve iklimi de düşünürsek aşağı yukarı aynı gibi olduğu görünüyor. Az önce 30'uncu bölümü izledim ve bir sahnede askerlerin sıradan halkı yıkık duvarlar arasında katlettiği bir sahne görünce, son yıllarda televizyonlarda görmeye alıştığımız sahneler gözünüm önüne geldi.

Homunculus'lara da Hristiyanlıkta adı geçen yedi büyük günahın isimleri verilmiş. Animede simya ile insanların yaratılmaya çalışılması büyük bir günah olarak işlenmiş olmasıyla da bağlantılı tabii ama, bir de şöyle düşünün. Şu anda dünyayı kasıp kavuran kötülüklerin kaynağı olan bu büyük günahlar, animede ülkenin yönetimi içinde çok sağlam bir konumda ve halkın bundan haberi yok.

Henüz tam olarak emin olamadığım kısım ise, bizim iki kardeşin bu ortamdaki rolünün ne olduğu. İki kardeş olarak mitolojik iki karakteri mi simgeliyorlar yoksa, sıradan insanların dünyada var olan kötülüklere karşı umudunu mu, veya başka bir şeyi mi? Ayrıca bu çocukların babaları ve anneleri neyi temsil ediyor? İzledikçe güzel şeyler çıkmaya devam ediyor. İzlemeye devam!!!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yazdığın yorumu okuyunca bir an Lost mu izliyoruz diye düşündüm qdislers hiç bu kadar derin düşünmemiştim, gerçi bahsettiğin mitolojik hikaye hakkında birşey bilmiyorum ama.. animelerde illa ki bir inanışa, güncel ya da değil bir olaya gönderme oluyor. bakalım tezinde ne kadar haklı çıkacaksın :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mitolojiyi özellilkle lisedeyken falan çok severdim. Hala da severim ama okumuyorum. Pek çok animede aslında mitolojik öğeler kullanılıyor. Mitoloji derken tabii çok çeşit var. Çoğu kişinin aklına Yunan veya Roma mitolojisi geliyor. Norse mitolojisi ve Mısır mitolojisi de çok ilginçtir. Çin ve Japon mitolojileri de aynı şekilde. Neyse, konudan fazla sapmayalım. Bu animenin ilk çıkan halini de çok sevmemin sebebi de simyayı temel almış olmasıydı sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

49. bölüm çıktı. Off olaylar iyice yavaş ilerlemeye başladı. geriye 14 bölüm kaldı ve 14 bölüm boyunca sanırım tek bir günü anlatacak seri bize.

Bu arada Risa'nin sırtındaki dövme konusunda birkaç sayfa önce tartışılıyordu bu konuyu tekrar araştırdım

dediğim gibi dövme alev simyasıymış. risanın babası ölmeden önce mustange alev simyasını öğretmeyeceğini söylemişti ama birkaç bölüm sonra o dövmenin yakıldığını (%99.9 mustang tarafından) görüyoruz. bu konuya seride henüz açıklık getirilmedi ama çok büyük ihtimal babası öldükten sonra risa bu sırrı mustang e anlattı, ya da ölmeden hemen önce babası mustang e sanatı öğretmeyi kabul etti.

risa nin dövmesi :

http://th09.deviantart.net/fs14/300W/i/2007/110/8/5/Riza_Tattoo_by_angelalegna.png

alev simyası:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/4/42/Roy_Mustangs_Glove_(FMA).JPG/200px-Roy_Mustangs_Glove_(FMA).JPG

http://rlv.zcache.com/roy_mustang_button-p145875909355594477tmn2_210.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

mustangın onun sırtını yakabileceğini pek düşünemiyorum bence başka bir şeydir hatta belki kendi yapmıştır yani o da alev simyası kullanıyor olabilir. zaten bu simyayı kim neye göre kullanıyor anlamadım. kimisi buz kullanıyor kimisi patlatıyor falan ama

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben de aynı şeyi düşündüm, mustang onun canını yakabilecek birşey yapmaz bence de. ayrıca ateş simyasını bu kadar (insanlarla paylaşmayacak kadar) özel ve önemli yapan şey ne yani. çok daha önemli birşey çıkacak bence altından yani öyle umuyorum, böylece mustang' ın homonculuslar için olan önemini de anlamış oluruz belki.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yalnız bu soruların hiçbirini cevaplamadan biterse anime bide :011: bizde sap gibi kalırız :gul gul:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

seri zaten hemen hemen hepsini cevapladı, siz yüzeysel izliyorsunuz biraz : ))

hemen duygusala bağlamayın. ne demek mustang yakmaz? :D öğrendikten sonra sanatın artık öğrenilmez hale gelmesi için bunu yapmıştır, ki bunu çok yüksek ihtimal risa istemiştir. ister de zaten.

alev simyası seride çok güçlü, dikkat edin mustangden başkası kullanamıyor. o simya lust gibi bir homonculusu öldürdü.

simyayı kim neye göre yapıyor? şöyle : her simyanın bir mantığı var. mesela suyu aleve çeviremezsin çünkü gerekli tepkimeyi sağlayacak elemente ve ortama sahip değil. bakırı altına çevirebilirsin çünkü sadece metalin iç yapısını değiştiriyorsun. bir simyacı yerden toprağı kaldırıp farklı şekle sokabilir bu hepsi için basit ve yaygın bir öğreti. ancak havadaki oksijeni kullanarak alev oluşturmak öyle herkesin bilebileceği bir şey değil, işte bu işin nasıl yapılabileceğini anlatan sanat alev simyası. dövme bunu anlatıyordu.

mesela ilk bölümdeki suyu buza çeviren karakter aynı zamanda kanı da buza çevirebiliyordu neden çünkü içinde su var, bir bitkiyi yada bir insanı dondurabilir çünkü içinde su var. ama bir metali buza çeviremezdi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hayır benim sorduğum o değildi yanlış anlamışsın, mesela mustang alev simyası kullanıyor başka kimse yok tamam bunun sebebini biliyoruz zaten. ama mesela o ilk bölümlerde dediğin suyu buza çeviren adam, onun dışında böyle bir simya yapan kimseyi görmedik neden sadece o kullanıyor. ya da mesela kimblee onu bunu patlatıyor adam başka yaptığı bir şey yok ha bunun sebebi mustang gibi ellerindeki dönüşüm çemberi olabilir ama sonuçta bu ona ciddi bir güç sağlıyor ve savaşlardada belki alevle birlikte en uygun olan simya şekli o zaman neden sadece kimblee de diğerleri yapmadı.

yada herkes simya kullanmıyor değil mi, doğuştan gelen bir yetenek galiba. ed ve al ın bu kadar iyi olması babasından gelen anormalliklerinden olabilir. ama ben hala hawk eye ın alev simyası kullanabileceği kanısındayım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Herkes simya kullanabilir ama çok uzun eğitim ve çalışma gerektirir. Ciddi anlamda çok zor bir iş. Ama sadece dönüşüm çemberleri kullanarak yapabilirsin bunu. Ed ve Al gibi çembersiz yapmak için " Gerçeğin arkasındaki gerçek " olayını görmelisin ve kapıya bir kez olsun gitmiş olmalısın.

Bu arada 49. bölüm harikaydı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

sera myu, "neden sadece o kullanıyor?" çünkü sadece o biliyor. Sonuçta DjinnTheBlack'in dediği gibi bu işi öğrenmek uzun uğraşlar istiyor ve adam o yönde uzmanlaşmış.

eldivenlere çizilen semboller kimseye ekstra bir güç katmıyor. tek özellikleri kolay ulaşılabilir olmaları. yoksa her simya yapacaklarında yere sembol çizmeye uğraşmaları gerek.

kimblee'nin de sanatı o işte. dokundugu yerde patlama etkisi yaratıyor. adam bu sanata kasmış bunu yapıyor. şöyle düşün; ben yıllarca uğraştım araştırdım ve kağıdı metale çevirmeyi buldum. bunu bir başkası nasıl yapacak yapma yolunu bilmeden?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kordi animeou bu seriye fansub yapıyor ben haftalık olarak ordan takip ediyorum bölümler çıkınca hemen ekleniyor :) üstelik ilk 13 bölümden sonrası bu seride farklı ilerliyor haberin olsun çok şeye şaşırabilirsin :gul gul:

BEn öyle olduğunu bilmiyodym ya. 4 bölğm izledm. İyi gidiyor gibi. ufak değişiklikler var sadece.

Ben şu en başta Nina ya çok üzülmüştüm ilk seride. Yine üzüldüm ya. İçim parçalandı uniçan derken.:2046d6d41b:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çok güzeldi yine ve kurbanların neye göre seçildiğininde cevabını almış olduk gerçi bu kadar belirsiz bir şeyi nasıl anladıkları da tartışılır ama

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

En son 40'ıncı bölümü izledim ve geçtiğim bölümlerde şu ana kadar en sevdiğim karakterlerden biriyle karşılaştım. Briggs Kalesinin komutanı Tümgeneral Olivier Mira Armstrong. :otgorite:

Bu bölümlerde bazı sözler vardı ki çok hoşuma gitti.

働かざる者食う可からず

hatarakazaru mono kuu bekarazu.

Bu bir atasözü. Anlamı ise "çalışmayana yemek yok". General Armstrong bizimkileri çalıştırmak için söylediği söz.

弱肉強食

jakiniku kyoushoku.

En güçlünün hayatta kalması.

Briggs Kalesinin ilkelerinden birisi. Güçlü olan kişiler hayatta kalır. Zayıf olanlar ölür. Bu deyimi aslında ilk defa Rurouni Kenshin'de, Kyoto bölümlerinde duymuştum.

虎穴に入らずんば孤児を得ず。

koketsu ni irezunba koji wo ezu.

kaplanın mağarasına girmeyen, yavrusunu yakalayamaz.

Bunu deyimin İngilizce karşılığı "nothing ventured, nothing gained". Eclipse de bu şekilde çevirmiş zaten. General Armstrong'un King Bradley'nin yanına gitmesi hakkında yapılan yorum. Bu sadece bir deyim de olsa, aslında kaplanın Bradley olduğunu düşününce, kaplan yavrusu da Selim Bradley oluyor. Bu tür bir gönderme yapılmış olabilir belki de. Kaldı ki Selim'in kim olduğu da ortaya çıkmış durumda zaten.

Sonuç olarak senaryonun çok iyi planlanmış olmasının yanı sıra, durumlara uyan güzel deyimler ve terimler duymak da seyir keyfini artırıyor. Bu serinin kaçıncı bölümde biteceğini bilen var mı? Son bölümlerde ne olduğunu bilmiyorum ama, 52'de bitecek gibi mi?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mira Amstrong' u sevmeyen var mı zaten, bana en başta başka bir anime karakterini anımsatıyor qdislers

yukarıda bazı arkadaşlar son 14-15 bölümden bahsediyorlardı sanırım ama ne kadar gerçek bilemem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Anime 63 bölüm olacak.

Son bölümle ilgili bir şey sormak istiyorum. Bölüm sonuna doğru 3 kardeş çıktı onlar kim bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ahaha benim o bazı arkadaşlar :011: evet 63 bölüm olacak 14 bölüm kaldı :(

ben ilk edward zannettim onu zamanda ilerimi gittiler acaba diye düşündüm ama bence çok hikayeyle ilgisi olmayanbiri belki hani yangın çıktı ya onu göstermek için uydurdukları bir karakterdir çünkü o çocuk şimdiye kadar görünmedi hatırladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangası ne durumda ki? Animenin yetişmesine daha epey olması lazım bu durumda? Mangasının yayınlanması bitmiş mi bu arada?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?