Jump to content
  • Kayıt Ol

Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Borastus

Önerilen İletiler

Çok ince ve hassas bir konu aslında düşündüğümü yazıp yazmamakta tereddüt ettim ne yalan diyeyim.(düşündüğümü anlatabilir miyim emin olamadım) Konuya iki açıdan ele aldım en sonunda

Bende yeterli İngilizcem olmadığından ya da daha doğrusu animenin tam anlamıyla tadını çıkarabilmek için Türkçe altyazılı mümkünse izlemeye çalışıyorum. Genelde ve özellikle varsa funsub indirmeye çalışıyorum (emeğe saygıdan dolayı yanlış anlaşılmasın bu benim kişisel tercihim) çünkü çeviri yapmak onunla uğraşmak altyazıyı hazırlamak gerçekten zor. Kaldı ki ben öyle çok fazla Türk sitelere girip altyazı indirip özellikle anime izlemiyorum. Ama takip ettiğim. Birkaç sitede gördüğüm bir gerçek var maalesef birçok insan ince düşünmüyor.

“blue dragonun dediği

Şunuda anlamıyorum bu sahtekarlığı yaptıkları zaman kimse bir şey anlamıyor onları yaptı sanıyorlar. Eğer o kişi gerçek animeciyse biraz araştırma yapar ne bilim her zaman girip çıktığı yerlerde gözüne çarpardı onların yapmadığı. Emek hırsızlığı olduğunu anlar sözünü söylemese de kendine göre anlardı ki böyle biriylede karşılaşmadım henüz.”

Ayrıt edebilecek çok fazla insan olduğunu sanmıyorum çünkü insanlar sadece sevdikleri şeyi izlemenin, anlamanın, tadına varmanın ya da o anın heyecanı içindeler. onun nasıl meydana geldiği ile ilgilenen çok fazla bir kitle yok.

Buradan da “Bedifecinin belirttiği gibi

1-Bir kere ,bilinçli, anime sevdalılarının sayısının artması ,bunların kazanılması lazım (ki bu olursa gerisi kendiliğinden gelir bence)

Öte yandan çevirmenler isyanlarında haklılar. emek hırsızlığı her yerde, her şekilde yaygın

Gene

“Bedifecinin belirttiği gibi

2-İzinsiz fansub ,altyazı yayınlayan sitelere itibar edilmemeli ve mümkün oldugunca birlikte mücadele edilmeli.” (ha o kadar bilinçlenilirse mümkün olur elbette. dilerim olur bir gün.)

Sonuç aslında her ne kadar bende altyazı ile ilgili Borastus ve diğer arkadaşlar gibi sorun yaşıyor olsam da İki taraflı düşündüğümde maalesef funsub diyorum ama tabiî ki ileriki süreçte bağımsız alt yazısı da yayınlanabilir. bence tamamen çevirmenin insiyatifine kalmış bir durum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 29
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

4

• Borastus

4

• Susano'o

3

• Aurora Borealis

2

Altyazı ile fansub karşılaştırması yapmak istemedim zaten. Fansub un daha yetenekli olduğunu burdaki herkes biliyordur zaten. Türkçe izlemek isteyen birisi elinde seri yoksa "önce raw olarak indireyim sonra bir yerden altyazı bulayım" diye uğraşmaz direk fansub olarak indirebilir çünkü. Burdaki kastettiğim durum elinde raw olarak veya başka bir dilde anime olan insanların bunu Türkçe nasıl izleyebilir veya başkasına izletebilir. Tamam duvar tabela yazıları önemli olabilir ama sadece bunun için de bir bölümü baştan indirmem şahsen.

Ayrıca artık bitmiş serilerin blurayleri de çıkıyor. 720p veya 1080p olarak bölümleri indirdikten eski fansublı videoların bir anlamı kalmıyor.

Anime izleyicilerinin artması lazım diyoruz ama bana göre sorunlardan bir tanesi de bu. Eve gelen arkadaşlara anime yerine film izletiyorum daha ne olsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tavuk yumurta hikayesi gibi oldu kafamda sonuç:S alt yazı olmadan yeni anime sever kazandıramayız. Ama altyazı hırsızlığı çok. funsub yapımı çok olduğu için onu indiririz. blueray çıktımı alt yazı bulamayız. Cevabı olan ama cevap verilemeyen bir soru:haze:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tavuk yumurta hikayesi gibi oldu kafamda sonuç:S alt yazı olmadan yeni anime sever kazandıramayız. Ama altyazı hırsızlığı çok. funsub yapımı çok olduğu için onu indiririz. blueray çıktımı alt yazı bulamayız. Cevabı olan ama cevap verilemeyen bir soru:haze:

Tebrikler 2 sayfayı özetlemişsin Worless. Altyazı hırsızlığının önüne geçmenin yolu da animecilerden geçiyor. Zaten bir türlü anlayabilmiş değilim. Biz kaliteli font, görüntü , altyazı için aranırken bazıları kötü görüntü kalitesinde türkçe karakter sorunlu videolara bile amenna diyorlar. Kotasızlık mı yapıyor bunu insanlara bilinmez. Hem zaten artık bilnçli animecilerin açtığı online anime izleme siteleride var. İnsanlar oraya yöneldikçe hırsızlıklar yavaşça azalacaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne yazık ki öyle, tek bir sorun yok aslında çok sorunlar var ve bu sorunlar zincirleme reaksiyonla birbirlerini hep en az bir uçtan etkilemeyi başarıyor. Domino taşları mubarek... Bu yüzden ne bunlar konuşarak çözülür ne de çözülmez.

Valla bora Justice not for all diyorum başka da bir şey demiyorum XD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?