Jump to content
 • Kayıt Ol

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex


Susano'o

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Ghost in the Shell Stand Alone Complex 攻殻機動隊

Diğer Adları: Ghost in the Shell SAC, Ghost in the Shell TV, Koukaku Kidoutai STAND ALONE COMPLEX

Tür: Aksiyon, Askeri, Polisiye, Mecha, Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı: 26

Firma/Stüdyo: Production I.G, Kodansha, Trilogy Future Studio, Bandai Entertainment

Yönetmen: Kamiyama Kenji

Görüntü Yönetmeni: Goto Takayuki

Müzik: Kanno Yoko

Özgün Eser: Shirow Masamune

KONU:

Yakın gelecekte, insanoğlu sibernetik teknolojisinde çağ atlamış, insan ve sayborg birbirine entegre edilmiştir. Bu teknoloji sayesinde, kalp yetmezliği olan bir kişi sayborg bir bedene canlı beynini naklettirerek hayatta kalmaya devam edebilmektedir. Ancak teknolojinin en yaygın olarak kullanıldığı alan askeriyedir. Sayborg bedenler sayesinde fiziksel güç, çeviklik ve hesaplama yeteneği normal bir insanınkine göre çok daha yüksektir. Ancak bu teknolojiyi kötü emelleri doğrultusunda kullanan birey ve kurumlar da bulunmaktadır.

Bu yeni tip suç organizasyonlarına karşı Japonya hükümeti; Daisuke Aramaki komutasında ve Kusanagi Motoko kumandasında Bölüm 9 adı altında elit bir ekip oluşturmuştur. Ekibin başarı oranı oldukça yüksek olmasına rağmen, "Warai Otoko" yani Gülen Adam lakaplı yeni bir bilgisayar hacker'ı bilinen tüm yöntemleri aşarak kendisini gizlemeyi ve ekibi şaşırtmayı başarabilmektedir. Bölüm 9'u bundan böyle tahmin ettiklerinden çok daha tehlikeli olaylar beklemektedir.

KİŞİSEL GÖRÜŞÜM:

Ghost in the Shell, Shirow Masamune'nin mangasından animeye oldukça başarılı bir şekilde aktarılmıştır. Konu olarak bilim kurgu hastalarını kesinlikle tatmin edecektir. Siber-beyinler vasıtasıyla hayal edebileceğimiz ve edemeyeceğimiz çeşitli teknolojiler gösterilmekte ve insan hayatını nasıl etkileyebileceği konusunda da yer yer göndermeler yapılmaktadır.

Öte yandan, aksiyon severler için de oldukça hareketli bir seri olduğunu da söylemekte fayda var. Sayborgların gelişmiş hedef tespit/takip ve termooptik kamuflaj yöntemleriyle düşmanlara aman vermeyen ekip sizleri aksiyona doyuracaktır. Polisiye ve dedektiflikten hoşlananlar için de aynı durum söz konusu, çünkü "Gülen Adam" olayı gittikçe karmaşıklaşacak ve sizleri sayısız tahminler üretmeye sürükleyecektir.

Ghost in the Shell, ayrıca anime çizim ve detaylandırmasında çok gelişmiş teknikler kullanılmış bir seridir. 1995 yapımı filmini izleyenler zaten bilirler, ışıklandırma ve yansıma efektlerinin bu tarihte eşi benzeri yoktu. Kısacası görsel efektler olarak da güzel bir seyir keyfi vereceğine emin olabilirsiniz.

Son olarak müziklerin bestesini Yoko Kanno'ya ait olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yoko Kanno'nun anime müzikleri konusunda başarısından uzun uzun bahsetmeye gerek yok. Sevenlerinin sırf onun müzikleri için dahi bu seriyi izleyeceğine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 4
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Susano'o

  3

 • Beyazm

  1

 • zhenya

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Tanıtım için teşekkürkler, süper filmdir, tabi anlaşılırsa, ilk oylama da benden olsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yalnız yanlış anlaşılma olmasın, tanıtımını yaptığım 26 bölümlük TV serisi. :) Karışması normal çünkü 2 sezon TV serisi 2 tane de film var.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

aslında 3 film :)...ama çok güzel bi seridir ...heleki 2. sezonda daha açılıştan kendini belli eder...yani tümüyle izlenmesi gereken bir seri...ayrıca g.i.t.s bana anime kavramını öğreten filmdi diyebilirim (akira ile beraber)....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

filmlerden birisi ilk sezondaki olayların tamamen recap hali değil miydi? onu filmden saymıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?