Jump to content
  • Kayıt Ol

Anime 'Klişe' leri ...

hione

Önerilen İletiler

bu ocak ayı itibariyle anime izlemeye başlayalı tam bir yıl oldu ve her ne kadar anime arşivim ve kültürüm çok çok fazla geniş olmasada neredeyse 200'e yakın seri izlemiş biri olarak artık seri izlerken dejavu yaşadığım anlar olmaya başladığını gördüm ve daha sonradan da oturup düşününce aslında bunların birer anime 'klişesi' olduğu gerçeğine vardım , işte şu anda aklıma gelen bir kaç 'klişe' ;

- İzlediğimiz seri eğer ki bi okul animesi ise ; seri kesinlikle önceden belirlenmiş olan 2 başlangıç sahnesinden biriyle başlamak zorundadır . Bunlardan birincisi ; hero veya heroine'miz taşlı bi yoldan sakura yaprakları dökülürken okula doğru yürür ve seri bu şekilde başlar . Diğeri ise okula yeni başlayanlar için spor salonundu düzenlenen açılış seramonisi veya açılış konuşması ile başlar .

- Heroine'mize aşık olan iki hero'muz varsa eğer ; kızımız bunların içinden onun için en çok çabalayan ve uğraşanı diil , daha çok 'cool' takılan ve onu sürekli üzen ve ağlatanı seçer .

- İzlediğimiz seri bi action serisi ve ana karakterimiz geçmişte yaşadığı dramların acısını kavga, dövüş ederek yada kendisine rakip veya düşman gördüğü kişileri öldürerek kendiside geçmişte yaşadığı dramın bi parçası olmaya başladığında , yaptıklarının yanlış olduğunu anlamasının tek bir yolu vardır oda yakınındaki birini feci şekilde yaralanması veya ölmesi sonucunda olur .

- İzlediğimiz harem tarzı 12 bölümlük bi romantizm hikayesi ise ; 10. bölümde heroine'mizin yakınlaştığı , romantik anlar yaşadığı yada bişiler paylaştığı kişi kesinlikle ve kesinlikle seçilmeyecek olan kişidir . Bu kural 24 bölümlük serilerde 20 ile 22. bölüme denk gelmektedir .

- Bir sahne canladırmaya çalışcam şimdi size ; Bi kızımızla erkeğin sıradan bişiler hakkında konuştuklarını düşünün , kızımız dolaylı yollardan erkeği öven şeyler sölemektedir ama odun olan erkeğimiz bunların hiçbirini anlamaz ve sonunda arkasını dönüp gider tam bu esnada kızımız hafif başını önüne eğerek saçları gözlerini kapatmış bi şekilde odun olan erkeğimizin ardından hafifte buruk bir sesle 'baka' der , tam bu esnada anlarızki bu kızımız bu oduna aşıktır .

Şimdilik aklıma gelenler bunlar çok standart herkesce bilinen şeyleri yazmamaya çalıştım (örnek verecek olursak naruto yada bleach gibi serilerde gördüğümüz kahramanımızın güçlü rakibine karşı sürekli dayak yemesine rağmen son ana kadar asıl gücünü yada saldırısını kullanmaması gibi) umarım düşüncelerimi iyi bi şekilde yazıya dökebilmişimdir , sizlerinde böyle gördüğünüz 'klişe'ler varsa eğer bu başlık altında paylaşırsınız artık ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 57
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Kisiliksiz

4

• Tensei

3

• Emperor Lelouch

3

• fishéyé

2

- Yeni tanışılan kızın aniden okula transfer olması

- Onsen, havuz bölümleri

klişe değil artık gelenek olduğunu zannediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Panties (Anladınız onu)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

romantik türde animelerdeki karakterler aşklarını sonuna kadar hatta geberseler bile zor sölerler + tutku denen bişi yoktur yani tutku da romantizmin bir parçası değil midir? karşılaştırma yapacak olursak tsubasa reservoir de shoran'la sakura allahım bi öpüşün birşeyler yapın biz de kakkoi(havalı yazılışını bilmiyom) diye çığlık atalım yani junjou romantica bile daha tutkuluydu.

onun dışında zaten hepsini yazmışınız bize bişi kalmamış.Heh bi de şeytani gülüş karakter sinsice bi plan yaptıysa ve zaferini elde ederse piskopatça bi kahkaha atar örnek code geass- lulu ve death note kira :spit:

bide açık sahneleri gören karakterin burnundan kan gelmesi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

naptın yaw junjoudaki tutkuyu her animeye koyarsak 18 in altındakiler ne izlicek :D

en sinir olduğum şeyi söyleyim anime kızlarının geneli aptaldır heralde klişe grubuna girer bu hepsi birbirinin aynı tipte ya

bir de daha öncede söylemiştim sailor moonda tanıştığım bu sahne sonra hiç yakamı bırakmadı diye. air gearda olmuştu en son. lütfen bir karakter elinde kılıç,asa vb tutarken yada düşerken arkadaşlarıdır aşkıdır artık kimse onların ruhu bunun elinden kolundan sırtından tutup ya da asasını kılıcını falan tutup yardım etmesin. onu geçtim bir de konuşuyor o ruhlar. oda şöyle oluyor hepsi ayrı ayrı kendi kişiliklerine göre adamın adını söylüyorlar misal: biz yanındayız hatori, evet yanındayız hatori, hatori-san,hato-chan,kawakiza (bi tanede resmi olan vardır ya) :D

bir de shounenler lütfen mesaj kaygısına son en azından belli etmeden yapın. ekrana gözünü dikip ahlak dersi vermenin bunu yaparkende arkandan ışıklar saçmanın mantığı yok. ayrıca nedir bu poz merakı. mesela orda biz senin yanındayız der hepsi sonra bi bakarsın biri yan dönmüş diğeri arkadan bakıyor diğeri tek gözünü kırpmış ya aile fotoğrafımı çektiriyorsun hatta zombie loana uyuz olmamın bir sebebide budur.

yazdım rahatladım :spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shounenlerde çoğunlukla ana-karakterin içine bir güç kaynağı girmesi.

bkz; Tensei'den Kimin İçine Ne Kaçtı?! Listesi:

* Naruto: Uzumaki Naruto - Şeytan Tilki

* Bleach: Kurosaki Ichigo - Hollow/Oyuk Ruh

* One Piece: M.D. Luffy - Şeytan Meyvesi

* D. Gray Man: Allen Walker - Noah Bireyi

* K.H. Reborn!: Sawada Tsunayoshi - Ateş

* Pandora Hearts: Oz Vesallius - Atası

Acıklı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hiçte acıklı değil Tensei. Git istediğin bir shounen izle ister 24 bölüm olsun ister 12 bölüm olsun. Ana karakter her zaman diğer karakterlerden güçlüdür. Shounen yapısında vardır bu. Eh sonunda birine yenilir ama birlşeyler yapar diğer karşılaşmalarında adamı yere serer. Klişe ile alakası yok. Eğer bir shounende ana karakter hiç çalışmadan bir güç kazanırsa ona acıklı derim ben. Bkz. Bleach-İchigo

Burada yorumların %99uda doğru. Zaten her izlediğimiz animelerde çoğu şeyle karşılaşma olanağımız yüksektir. Okul animesi denmiş. Skura ağaçlarında yürümek falan her okul animesinde var.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Saydıklarımın içine bir şey girmesi midir klişe olmayan? Güçlenmesi değil, içine bir şey mühürlenmesi çok klasik. Değil anime karakteri, bir insanda "gelişim" dahi doğal görülebilir. Fakat Naruto, üzerine de Ichigo, ardından da Allen'ın içine başka bir kişiliğin girmesinin nesi doğal bir mevzu, bLue-Dragon...?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hiçte acıklı değil Tensei. Git istediğin bir shounen izle ister 24 bölüm olsun ister 12 bölüm olsun. Ana karakter her zaman diğer karakterlerden güçlüdür. Shounen yapısında vardır bu. Eh sonunda birine yenilir ama birlşeyler yapar diğer karşılaşmalarında adamı yere serer. Klişe ile alakası yok. Eğer bir shounende ana karakter hiç çalışmadan bir güç kazanırsa ona acıklı derim ben. Bkz. Bleach-İchigo

Burada yorumların %99uda doğru. Zaten her izlediğimiz animelerde çoğu şeyle karşılaşma olanağımız yüksektir. Okul animesi denmiş. Skura ağaçlarında yürümek falan her okul animesinde var.

Dediklerine katkı olarak ilk kez Kenichi de eleman extra bir güç kazanmadan sırf kendine ait özgür irade ile çalışarak güçlendi.Bu yüzden Kenichi'yi diğer animelerden çok farklı bir yerde tutuyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Dediklerine katkı olarak ilk kez Kenichi de eleman extra bir güç kazanmadan sırf kendine ait özgür irade ile çalışarak güçlendi.Bu yüzden Kenichi'yi diğer animelerden çok farklı bir yerde tutuyorum

Kenichi çok daha gerçekçi evet. Ölümüne çalıştı ve kazandı. Halen de güçleniyor saygımı kazandı kısacası.

Not: Animesi noob mangası güzel

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben Shounen tarzlarında direk Kenshin'i ayrı yerde tutarım çünkü ana karakterimiz Himura Kenshin yeri geldiğinde yenildi yeri geldiğinde çevresindeki daha güçlü yoldaşlarından -Seijuro,Sano gibi- yardım aldı bu da demek ki her Shounen seri aynı şey olacak diye bir klişeye odaklanmamızı gerektirmiyor üstelik ilerleme yerine Kenshin'in -kastettiğim kişiliğindeki olgunlaşma yönü değildir- adam öldürme güdüsünde gerileme bile görebiliyoruz,demekki neymiş;direk güçlü bir ana karakter olacak diye bir kural da olmayabiliyormuş.

Mesela Syaoran da Shounen serisinin bir karakteri,insan iki sezon boyunca hiç mi gelişme göstermez o kadar yer gezdi kişi gördü üstelik eğitmeni Sensei'si ne kadar güçlüydü ama gelgelelim Syaoran,yeri geldiğinde dişlerini gösteriyordu.Sakura bile daha çok gelişme göstermiştir eminim.

Ha bir klişe daha aklıma geldi Sera yazınca şu gülme meselesinde;okul temalı komedi animelerinde genelde araya bir çılgın karakter -bu da genelde bayan karakterdir- çıkar ve o muhteşem ama sinir edici gülüşünü savurur kulakarımızda şu ses yankılanır; hohoho....

Bir de olur olmaz diye bir şey söz konusu değil zaten başlığın adı da ''Animeler'deki Klişe'ler'',bu nedenle ortak türlerde karşımıza çıkmış ve aklımıza yer edinmiş olağanlıkları ortaya döküyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

-Okul temalı yapımlarda hikayeye fazla etkisi olmayan yan karakterlerden biri bekar bir bayan öğretmen ise üstünden bekarlıklarına dair espri yapılır yada bir bölümde bu sebeplen kurban olabilir: Toradora yada Sailer Moon'daki gibi.

-Kimi Mecha yapımlarında hikayenin baş kahramanı kazayla yada zor bir durum sebebiyle seri boyunca kullanacağı Mecha'ya biner: Gundam, SDF Macross gibi...

-Gene Mecha serilerinde, kahramanın dövüştüğü düşman Mechalar artık yapımın mecha anlayışına göre kahramanın makinesinden daha çabuk zarar görürler mesela belli bir noktadan vurulunca parçalara ayrılan düşman aracı olurken, kahramanın makinesi aynı yerden vurulunca sıyrıkla kurtulabilir. Nadir bir olay ama oluyor.

-Ecchi-Harem yada romantik komedilerde, ana erkek karakterin etrafında, daha ahlaksız, kız delisi dostları vardır: Portakal Yolu, Green Green Tv.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Okul tarzı animeler:aşk olaylarımda daima bir tarafın salak olması ( genel olarak erkekler ),kız tavlama yolları duble salak olması + harem tarzı olanlarda erkeklerin belirsiz davranması,ana karakterin ya çok akılı ya da gerzek olması ve önündeki fırsatları hep kacırmaları.

Örnek : School Rumble;Rosario to Vampire;Maburaho;Shijou Saikyou no Deshi Kenichi...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İçine birşey girmesi ekstra bir güç değil midir? Onu düşünerekten yazdım. Kenichiyi izlemedim. Tabi her shounen aynı olmaz arada farklılıklarda olacaktır. İçine birşey girer + güç olur yada bilmem birisiyle anlaşma yapar gücünü verir gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ya klişe falan mıdır bilmem ama benim aklımda sadece şu var şimdilik:

-Karakterin yumruğunu sıktığında çıkan "gırk" sesi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İçine birşey girmesi ekstra bir güç değil midir? Onu düşünerekten yazdım. Kenichiyi izlemedim. Tabi her shounen aynı olmaz arada farklılıklarda olacaktır. İçine birşey girer + güç olur yada bilmem birisiyle anlaşma yapar gücünü verir gibi.

Burada klişe diye söz ettiğim şey güç kazanmaları değil. Ben tüm bu ana-karakterlerin aynı şekilde yükselmelerinden söz ediyorum. Ne bir karakterin gelişmesine klişe dedim, ne de o karakterin gücü elde etme sebebine.

Burada asıl mevzu hepsinin aynı şekilde gelişmesi. Ya içine özel bir obje giriyor, ya da farklı bir kişinin ruhu.

P.S. Kenichi bir başkadır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ecchi : erkek karakterin bilimum kaza çeşidi ile kızın göğüslerine yapışması ama mutlaka yapışmalı.

Shounen : birilerini koruma zorunlulugu hisseden ana karakterimizin "korumalıyım" dürtüsüyle önüne gelen her kötü ama karizma olan karakteri kesmesi

School : baş karakterimizin mutlaka nakil öğrenci olması

Shoujo : gurur denen şeyden zerre nasibini almamakla beraber bir o kadar da beyinsiz olan baş karakter hatunumuzun kendisini en ufak takmayan çocuğa aşık olması, işler tam da iyi ilerleyecekken mutlaka araya rakip bir kızın girmesi ve iki kız arasındaki yüzlerce aptal ve komik olmayan sürtüşmeler, geyikler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shonen : birilerini koruma zorunlulugu hisseden ana karakterimizin "korumalıyım" dürtüsüyle önüne gelen her kötü ama karizma olan karakteri kesmesi

Bunu yaparken acayip bir içli söylenişleri vardır, öyle dayak yemiş burnundan kan sızlar... Tv de yayınlanırken One Piece te gayet iyi bir örneğiyle karşılaşmıştım.

Shoujo : gurur denen şeyden zerre nasibini almamakla beraber bir o kadar da beyinsiz olan baş karakter hatunumuzun kendisini en ufak takmayan çocuğa aşık olması, işler tam da iyi ilerleyecekken mutlaka araya rakip bir kızın girmesi, ve iki kız arasındaki yüzlerce aptal ve komik olmayan sürtüşmeler, geyikler.

Ben gerçek hayattan örnek vereyim:

Yan sınıftan bir kızla bizim sınıftan bir kız sevgilimi çaldın muhabbeti ile sözlü kavgaya tutuşuyor... Yan sınıftan olan kız giderken "Babam doktor, seni neşterlerim lan" diyip tehdit savuruyor. Seyirci olarak bizlerde gülüyoruz. (Not: Bizzat tanıklık edinilmiştir)

Gerçek hayatta bunlar oluyor... eh anime de neden olmasın...

Neyse...

Çoğunlukla ecchi türünde muhakkak geleneksel banyo olayı vardır ya; Buna göre oğlan yanlışlıkla kızlar tarafına geçer.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir de unutmuş olduğum şu klişeyi belirtmem gerek,hemen hemen her tür animede ister dram olsun ister okul temalı olsun mutlaka kaplıcalara gidilir ve Kisliksiz arkadaşımın bahsettiği olay gerçekleşir,esas oğlanımız kızlar tarafında suya girmeye hazırlanmıştır...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hep saf kafası kadar göğsü olan ve her hareketinde bilimum sallanan, gözleri far gibi ışıldayan durmadan iç çamaşırı gözüken vücut ölçüler über dengesiz bir kız olur ecchilerde

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bide bir ''söz verme'' durumu vardır.. ana karakter ''ben x kişiye söz verdim yapmalıyım'' cümlesini söylüyorsa bir süre sonra tanrı moduna girer ve durumu ne olursa olsun üstesinden gelir..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

*Osananajimi heroine her yerde aynıdır nerdeyse.İster aksiyon ister okul serisi olsun yüzde 90 oranında bir benzerlik bulunur hepsinde.

*Tsundere'lerde benzerdir hep birbirlerine.

Ecchi serilerde yüzde 90 oranında esprileri tahmin edersiniz zaten.Fakat sora no otoshimono falan tarzı ecchiler kendine özel tarz yapmıştır,ilginçlerdir.

*Hemen hemen her visual novelde ana karakterin yanında bir *Idiot Friend vardır.Clannad, Shuffle, Family Project, Wind, KiraKira, Tsukihime, Tsuyokiss , Princess Lover... Giderde gider bu liste.Ancak genel olarak serilere komik esprileri katanlar genelde bunlardır.Her ne kadar hepsi aynı kalıpdan çıkma olsada hepside güldürür beni.

Son duruma bakılırsa Yandereler en ilginç karakterler şu sralar.Hemen hemen hiç klişe yok onlarda.Hoş ben klişeleri severim.Her ne kadar her osananajimi birbiri ile aynı olsada genel olarak her vnde ilk onları tercih ederim,Tsundereleride severiz.Ecchileride.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Her anime de mutlaka olan başka bir hususlar da gözlüğün el ile düzeltimesi ve yumruk atılıp (genelde kızlar ,erkeklere yapar) gökyüzüne yollanan kişinin kaybolup ardından bir flash çakması

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

-Bir karakter için endişelenmesi adına ortada bir şey bile yok iken başka bir karakterin, duruma göre bir ses tonu ile adını söylemesi.

-Genelde macera yapımlarında oradan oraya aksiyona koşan grup kadınlardan oluşuyorsa; içlerinden biri daha erkeksi, daha sert yapılıdır. Tabi aynı şey erkekler içinde oluyor ama ladın lardan oluşan gruplarda bu daha göze batıyor.

-Maceraya atılan ekip tamamen kadınlardan oluşuyorsa; onları, en zor durumda hep erkekler kurtarır.

-Gene maceradan maceraya atılan ekiplerde; erkek sayısı ne kadar olursa olsun, ekip içinde kadın bulunuyorsa; sayı en fazla iki dir. Çoğunlukla da 1... Grup üç kişiyse muhakkak 1'i kadındır mesela.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?