Jump to content
 • Kayıt Ol

Fallout 3


Serkan

Önerilen İletiler

Bundan yaklaşık on yıl öncesinde Interplay'in oyunu Fallout'un neredeyse her PC oyuncusunun kalbinde yer edineceğini belki de kimse kestirememişti. RPG öldü dendiği bir zamanda ortaya çıkan bu demode oyun her şeyi ile bir RPG'idi. Demode bir oyundu çünkü artık az diyaloglu bol aksiyonlu oyunların moda olduğu düşünülmekteydi. Ancak zayıf reklam bütçesine rağmen Fallout çok hızlı yayıldı. Her gün daha fazla insan bu maceraya dahil oldu. Yıllar geçtikçe etkileyici hikayesini post-nükleer dünyasında sunan bu sıra tabanlı post-apokaliptik RPG, müzikleri ile oyuncuların hafızalarına tamamen kazınmıştı. Bu dönemde artık Power Armor nedir bilmeyen yoktu. Ve bunun sonucunda Fallout'ta oyuncuya oyun lezzetini sunan her başyapıt gibi klasikler arasında yerini aldı ve haliyle Fallout'u, yine klasikler arasında olan Fallout 2 takip etti. Her iki oyunda konsol oyuncuları için pek anlam ifade etmese de PC oyuncuları için çok farklıdır. Fallout ismi PC oyuncuları için bir seriden çok daha fazlası demek. Böyle bir serinin devamı ise çok yakında bizlerle olacak. Bu yılın sonlarına doğru son bulacağını düşündüğümüz Fallout 3'ün yapım macerası Bethesda Softworks'ün oyunu yapma hakkını satın almasıyla başlamış oldu. Aslında ilk olarak Interplay'in Black Isle stüdyolarında geliştirilmeye başlanan Fallout 3, Black Isle stüdyolarının kapanmasıyla birlikte bir nevi Bethesda'ya devredilmiş oldu. Fallout fanları için birer hayal kırıklığına sebep olan Brotherhood of Steel ve Fallout: Tactics'den sonra Bethesda, oyuncu memnuniyetini sağlamaya çalışacak ve ilk izlenimlere göre bunu başaracak gibi. Morrowind ve Oblivion gibi oyunlar ile büyük başarılar elde eden Bethesda, Fallout 3 için 2004 yılından beri çalışıyor. Fallout 3 bu kez tüm platformları sarsacak gibi. Oyun PC haricinde Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları içinde geliştiriliyor.

ABD'nin nükleer kıyamet sonrasını konu alan Fallout 3,serinin diğer oyunları ile aynı içeriğe sahip. 21. yy.'da meydana gelen "Büyük Savaş"ın ardından dünya geneline hakim olan kaos ortamını konu alan serinin ilk oyunlarından sonra Fallout 3, 2277 yılında devam ediyor. Yani Fallout 2'den 36 yıl sonra. Fallout'u ilginç kılan yönlerinden bir tanesi de oyunun geçtiği 22. Yy için günümüz insanın değil de 1950'li yıllarda ortaya atılan bilimkurgu öykülerinin baz alınarak oluşturulmasıydı. Her ne kadar konu aynı temelde ilerlese de, Fallout 3 heyecanına ortak olmak için serinin diğer oyunlarına hakim olmanız gerekmeyecek. İlk oyunlardan hatırlanacağı gibi dünya devletleri savaştan sonra ülkelerinin yeniden inşasında yardımcı olmaları için "Vault" isminde yeraltı şehirleri inşa etmişlerdi. Hatırlatmak gerekirse, ilk Fallout oyunu Kaliforniya bölgesindeki yeraltı şehirlerinden biri olan Vault 13'te başlamaktaydı. Yine aynı şekilde Fallout 3'te de hikayemiz, karakterimizin bir yeraltı sığınağı olan Vault 101'den dışarı çıkmasıyla başlayacak. Savaşın üzerinden 200 yıl geçtikten sonra Vault 101 kapılarını dış dünyaya ilk kez açtığında ilk karşılaşacağımız manzara Washington D.C'nin çorak toprakları olacak. Bethesda'nın geçen yıla damgasını vuran oyunu Oblivion'da olduğu gibi Fallout 3'te de hikayemizin ilerleyişini oyuncuların seçimleri etkileyecek. Oyunda ilerlemek için 500 farklı seçenek olduğu öngörülüyor olsa da son güncellemeler ile 10.000 den fazla senaryonun, oyuncunun seçimlerine göre şekilleneceği de söyleniyor.

Fallout 3 belki de serinin bu oyununu diğerlerinden ayıracak birçok yenilik ile beraber geliyor. Oyun birincil şahıs görünümde oynanacak yani RPG olan serinin birazda olsa dışına çıkacak. Ancak Fallout 3'ün birincil kamera dışında 3.açıdan da oynanabilme imkanı sunması oyunu seriye bağlayan bir özellik. Her RPG de olduğu gibi Fallout 3 bol miktarda görev içerecek ancak oyundaki karakter sayısı Oblivion'daki gibi 1500 e yakın değil de 300-400 kadar olacak. Oblivion ile başarıyı yakalayan Bethesda, Fallout 3'te grafik motoru olarak Gamebryo oyun motorunun geliştirilmiş versiyonu kullanacak. 3B grafiklerin oyuna ne ekleyeceğini aynı zamanda Fallout efsanesinden neler götüreceğini Fallout 3'e kavuştuğumuzda anlayacağız.

Gerçek zamanlı oyun, sıra tabanlı dövüş sitemi. Evet, hatırlanacağı gibi Fallout oyun sistemi bu şekildeydi. Fallout 3 bu sistemin aksine yine serinin dışına çıkabilecek bir özelliği daha barındıracak. Oyunun tamamı gerçek zamanlı olacak. Yani klasik bir RPG oyunu ile aynı sitemi kullanacak olan oyun, oyuncuya yine Fallout sistemini yaşatacak hatta belki de daha etkili bir şekilde. Bethesda tarafından gerçek zamanlı ve sıra tabanlı oyun sisteminin kombinasyonu olarak tanımlanan yeni sistem şöyle adlandırılıyor: Vault-Tec Assisted Targeting System. VATS ile oyunun herhangi bir zamanda oyunu durdurabilecek ve düşmanımız üzerinde istediğimiz hedefe zarar verebileceğiz. Bu şekilde hedefimize spesifik zararlar verebilme olasılığımız olacak. Bunun yanı sıra VATS ile düşmanımızın kanlı ölümünü ağı çekimde ve yüksek kalitede görme olanağımız olacak. Muhtemelen bu detayları görecek olmamız oyunun ESRB tarafından M(mature) olarak etiketlenmesine sebep olacak.

Fallout 3'te serinin korunan sistemi ise "S.P.E.C.I.A.L." sistemi olmuş. Karakterler yeteneklerimize yön verebildiğimiz bu sistem "strength, perception, endurance, charisma, intelligence, agility, luck" yeteneklerinden oluşmakta. Klasik RPG sistemlerinde olduğu gibi karakterimiz level atlayacak, bunun sonucunda önceki yeteneklerimizi geliştirecek ve yeni yetenekler elde edeceğiz. Fallout 3'te ulaşılabilecek en yüksek seviye "level 20" olacak. Oyunun silah siteminde ise Fallout serisine sadık kalınmış. Yıpranmış silahlarımız daha yavaş ateş edecek, bunun yanında isabet yüzdesi de hayli azalacak. Fallout 3 oyuncuya aynı zamanda daha güçlü ve etkili silahlar ede edebilmek için farklı silahları kombine edilmesine olanak verecek.

Yapım aşaması sancılı geçen Fallout 3 bizlere çok şey vaat ediyor. Özellikle Fallout fanları için bu sonbahar hayat duracak ve herkes bu nükleer kıyamet senaryosunu oynayacak. Daha piyasaya çıkmadan Bethesda'nın yayınladığı Beyaz Saray'ın nükleer saldıran sonraki ekran görüntüsü İngiltere'de küçük çaplı bir terör paniğine yol açmıştı. 3B grafikleriyle serinin dışına çıkılsa da yalnızca bu haber bile Fallout 3'ün hayli iddialı olduğu kanıtlıyor. Bir efsanenin ayak sesleri yeniden kulaklarımızda duyulmaya başladı bile. Fallout 2'den sonra ara sıcak niyetine sunulan Fallout: Tactics'den sonra uzun süre "stand-by" modunda bekledik ancak şimdilerde tekrar heyecanlanmaya başladık. Bu sonbahar Fallout 3, bizim efsane Fallout'umuz mu yoksa o efsane yıllar öncesinde mi kaldı göreceğiz. Unutmayın, Savaş asla değişmez!

kaynak:trgamer

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 7
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Serkan

  3

 • Susano'o

  1

 • lantis

  1

 • loykad

  1

Fallout 3'e pek Fallout diyemeselerde, oynanabilir. Bir de arkadaştan New Vegas'ı duymuştum, o bir çıksın da..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

fallout 1-2-3 hepsini oynadim..1 ve 2 daha cok diyaloglara dayali ( ingilizce bilgisi gerekli ) tam bir rol yapma oyunuydu ( bence ) ama fallout 3 te de oynanabilirlik yuksekti diyaloglari anlamasaniz bile fazlasiyla zevk alabilirsiniz ( bence ) esya ( item ) toplama meraklilarina ve onune geleni oldurebilmene izin veren bir oyun :)) vahseti biraz yuksek oldugu icin +16 diyebiliriz sanirim.. ayrica bu sitedeki modlar sayesinde http://www.fallout3nexus.com/ oyunu gercek anlamda bir sahesere cevirebiliyorsunuz.. uzun sure sIkIlmadan oynayabildigim nadir oyunlardan biri olan fallout 3 u herkeze oneririm :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bethesda'nın yaptığını duyduğumda kesin bir ton hata çıkar diye düşünmüştüm. Ama değiştirilmeye müsait olması çok güzel bir özellik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bethesda'nın yaptığını duyduğumda kesin bir ton hata çıkar diye düşünmüştüm. Ama değiştirilmeye müsait olması çok güzel bir özellik.

en buyuk ozelliklerinden biride zaten bu :)) oblivion fallout 3 dragon origin mi ne vardi bide benim bildigim.. ve bu uc oyunada inanilmaz ozellikler eklenilebiliyor ( mod, modifikasyon ).

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 ay sonra...

Dragon Age: Origin dediğiniz sanırım. Cidden dediğiniz gibi yapımcılar ne kadar yapmasada fanları acayip şekilde geliştiriyorlar. bu 3 oyunuda bitirdim. Konu "... 3" oldugundan onunla ilgi konuşmak isterim. Eski "Fallout"ların yüz karası. Tamam belki Brotherhoof of steel ya da Fallout tactic falanda o kadar iyi değildi ama en azından Black Isle - ınterplay eşliğinde yapılmıştı bu yüzden sevebiliyorduk. Fakat Bethesda iyice batırmış. Fallout'ta rol yapamamak en kötü şeydir bence. Ve evet bunu gördük. Fallout'ta rol yapamamayı "... 3" de görmüş olduk. Bethesda'nın karıştığı ilerideki çıkacak Fallout oyunlarından da umutsuz kalmaya başladım. Sanırım tek umudumuz "Project V 13" olacak. Online Fallout oyunu. Kim tarafından yapılıyor diyorsanız; anlamadıgım bir şekilde Interplay tarafından yapılmakta olan bir oyun. 2012'de Betasının geleceğini söyledir. (2009'a kadar bir online oyun yapılmaya başlarsa Black Isle Falloutun oyununu yapabilecek diye bir kağıt varmış ortada ve başlanılmıpş bu oyuna mahkeme hala devam ediyormuş. Son zamanlarda pek bakamadım ama 1. duruşmayı Black Isle kazanmış. bethesda davayı açan taraf.)

Tanıtım için teşekkür ederim/ederiz. İyi çalışmalar dilerim.

Edit: Ayrıca tam olarak RPG sayılmaz. İlaveten "FPS" olarakta gösterirseniz daha iyi olur gibi. RPG olarak bir şeyi kalmamış resmen. Oyunun sonunu değiştire bildiğimiz tek yer:

Megaton'u havaya uçurmak ya da uçurmamak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Oynuyorum bu oyunu da çok bug var.Elalemin kafası ters dönüp duruyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?