Jump to content
  • Kayıt Ol

Resident Evil 5

Anifly

Önerilen İletiler

Umbrella’nın sona ermesinden hemen sonra BSAA (Bio-terrorism Security Assassment Alliance) adı altında bir oluşum gerçekleşecekti. Bu oluşumun amacı, Umbrella’nın yol açtığı biyolojik kökenli terörizme karşı savaşmaktı. Afrika’daki Kijuju adlı bölgeden şüphelenen BSAA, olayı incelemesi için Chris Redfield’ı görevlendirmişti. Chris’i Kijuju’da diğer bir BSAA ajanı olan Sheva Alomar karşılayacak ve böylece tempolu ve bol entrikalı bir serüven daha başlamış olacaktı. Biz PC oyuncularına da bu kadar bekledikten sonra bu serüvenin tadını çıkarmak düşecekti, düşüyor, düştü...

RE5’i tek başımıza oynamak zorunda değiliz artık; hatta öyle görünüyor ki bu oyunu tek başımıza oynamamamız lazım. Çünkü oyunun bütün zevki co-op modunda saklı. Oyunu tek başımıza oynadığımız zamansa partnerimizi, yani Sheva’yı “Eh işte!” seviyesinde bir yapay zeka kontrol ediyor. (Ah Sheva! Sen ne güzel bir şeymişsin! Bir de sanal olmasan...) Sheva ile mermi ve mühimmat alışverişi yapabiliyor ve zor durumlarda yardımlaşabiliyoruz. RE5’in en can alıcı noktalarından biri olan boss mücadelelerinde ise Sheva ile küçük bir ekip çalışması yapmak zorunda kalıyoruz ki bu çalışmayı bir de arkadaşınızla birlikte co-op modunda yaptığınızı düşünün. (Hatta bana co-op arkadaşlığı yapın, beraber mutlu mesut yaşayıp gidelim.)

RE5, RE4’teki oyun yapısını aynen koruyor ama bu benzerlik RE5’i hantal bir oyun kıvamına sokmaktan da geri kalmıyor maalesef. (Gerçi ben bu hantallığı da sevdim ama...) Oyunun hantal olmasındaki payın yarısını sevgili Chris Redfield kardeşimiz üstleniyor. Chris’in cüssesi yüzünden çoğu zaman etrafınızda ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz ve ağır hareketleri yüzünden bazen canınız yanabiliyor, sıkılabiliyor. Gerçi Sheva her şekilde yardımınıza koşuyor ama o da bir yere kadar. Payın diğer yarısı ise kalabalık gruplar halinde saldıran ve bazen nereden geldiklerini bile göremediğiniz akıllı zombi gruplarına ait. Evet, RE4’te tanışma şerefine eriştiğimiz akıllı zombilerin Afrika versiyonlarıyla bol bol haşır neşir olacaksınız. Onlara “akıllı” diyorum ama sadece bir zombiden hallice olduklarını, buna rağmen artık arbalet gibi silahlarla da karşınıza çıkacaklarını ve hatta motosiklet benzeri araçları kullanabildiklerini bilesiniz. Ha, elindeki korkunç baltayı taşımakta zorlanan bir cellada, kafaları dört parçaya ayrılmış olan köpek türlerine ve virüsten nasibini almış olan daha farklı ucubelere de rastlayacaksınız, haberiniz olsun.

RE5’in seriyi aksatan bir tarafı daha var. RE4’teki köklü değişimden sonra serinin korkunç tarafı biraz azalmış, aksiyon tarafı daha baskın hale gelmişti. Buna rağmen RE4, atmosferi ve müzikleriyle korku boyutunu dengede tutabiliyordu ama RE5’te böyle bir atmosfere rastlayamadım maalesef. Yani oyunun “hayatta kalma mücadelesi” tarafı enfes ama ne yazık ki “korku” tarafı gölgede kalıyor. Zaten sürekli aksiyon halinde olduğunuz ve bu aksiyona Chris’in ağır bedeniyle ayak uydurmaya çalıştığınız için korkmaya fırsat bulamıyorsunuz. Karşınıza çıkan yaratıklar da korkunç olmaktan ziyade iğrençler. Bu tarz iğrenç görüntülere de bağışıklık kazandığımız için olaya korkunç bir gözle bakamıyoruz haliyle. (Bu virüs bize de bulaşmış olmasın sakın!) Yine de ben bütün bu eksikleri görmezden geldim ve RE5 oynarken çok ama çok keyifli saatler geçirdim, geçirmeye de devam edeceğim. Zaten oyunun neredeyse kesintisiz olan aksiyon yapısının içindeyken bu eksikleri görmek adına özel bir çaba sarf etmeniz gerekecek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 34
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Anifly

11

• gundamaster

8

• zhenya

4

• kermbey

3

Residen't Evil 4'ü oynamıştım, güzel oyundu, eminim bu da güzeldir. Pc'de joystikle oynanan bir oyun gerçi, benimki kırılmıştı. :) Gerçekten kendinizi kaptırırsanız bayağı geriliyorsunuz. Yani bir '' bioshock'' kadar olamaz tabii ki ama, tarzını sevenler için tavsiye ediyorum. (5'i de oynamalıyım.) Teşekkürler Anifly.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Grafiği ne kadar güzelleştirirlerse etkiliyiciliği de azalıyor.4 ü oynarken açıkça 2 deki ortamı orda üzerine şuursuzca ilerleyen zombileri özlemiştim.5 içinse gerçekten çok büyük konuşuluyordu daha yapım aşamasında ama Nemesis'ten sonrası pek tatmin edemiyor...Haliyle ilk oyunları oynuyanların beklentisi baya yüksek oluyor :).

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eğer önceki oyunları oynamasaydım sevebilirdim yalnız şuan bana göre oyun sadece grafik olarak güzel geliyor.. Seride 3. oyunun yerini, gerilimini hiçbiri alamıyor malesef.. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

4. oyunu ben de bitirimiştim hoş bir havası vardı, grafiklerinin geliştirilmesi gerekiyordu ama, 5 daha iyi olmalı diye düşünüyorum, oyunlarda grafik yanında daha çok konuya önem veririm, umarım 5 de konu tatmin edici boyuttadır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Grafiği ne kadar güzelleştirirlerse etkiliyiciliği de azalıyor.4 ü oynarken açıkça 2 deki ortamı orda üzerine şuursuzca ilerleyen zombileri özlemiştim.5 içinse gerçekten çok büyük konuşuluyordu daha yapım aşamasında ama Nemesis'ten sonrası pek tatmin edemiyor...Haliyle ilk oyunları oynuyanların beklentisi baya yüksek oluyor :).

Bence de 3 den sonrası pek iyi değildi. Zombiler çok gelişti keşke eski serilerdeki gibi yavaş olsalar ve bir şeyleri ellerine alıp saldırmasalar :hehe:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

RE serilerinden en sevdiğim 3'tür.Hiçbir oyunda bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum. 4. oyunla beraber serinin korkutucu havasını, yerini daha çok aksiyona bıraktı. Değişen kamera açıları, ortamlar ve zombiler. Açıkçası benim hoşuma yine de gitti ama Re oynarken insan korkmak istiyor. 4 ve 5. oyun daha çok aksiyon meraklılarının ilgisini çekecek türde iyi oyunlar. Survival horror tarzından uzaklaştılar.

Kimisi için zombilerin koşması, ağır hareket etmemesi gayet yerinde bir mantıkken kimileri de eski yavaşl ama emin adımlarla ilerleyen zombileri özlüyorlar. Bense daha çok yürek hoplatan anlar istiyorum seriden. Nemesis dirilip yeniden gelse :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben nemesisten çok korkuyordum :hehe: o çıktığında ya kaçıyordum yada abime veriyordum o geçiyordu :zor: aslında 4 ün yerleşim yerini de sevmiyorum şehir içi olmalı bence binalar vebolca araç olmalı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bir tarikat için o köy ve yerleşim yeri bence çok iyi bir mekan. Tabi şehir içini ve parçalanmış araçları da seviyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Resident Evil 2 deki o meşhur Kolların yakalama sahnesi üzerine tanımam...4 de daha çok adamı uğraştıran bölümler vardı özellikle boss fight lar iyice kanser ediyordu insanı...Grafikler fazla güzelleştirilmiş olunca haliyle Zombilerde korkutucu gelmiyordu...RE-5 te de bu durum sözkonusu sanırım ...Bu arada RE-1,RE-3 ün grafiklerine sahip olsaydı kesin yasaklanırdı :)...

Edit : RE-3 diyince aklıma geldi.En son Nemesis i bıçaklamaya uğraşıyordum ...O da beni bir güzel pataklıyordu...Hastayım onun STAARRS diyişine...En çokta 2 deki Lickerler gıcığım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Re2 deki Stars polis binasındaki o kollar sayesinde bir çok kişiyi korkutup sonra da pis pis korkuttuğum kişilere gülüyordum :D

O lickerlar beşinci oyunda da var. Hatta bir facility sırf onlara ayrılmış gibi sürüsüyle geliyorlar. RE diyince aklıma gelen yegane yaratıklar onlar.

RE1'i bitirmek bir türlü kısmet olmadı. Ps1 zamanında oynarken cd bozuk çıktı. Pc de oynayayim dedim onda da cd bozuk çıktı. Ben de oynayamadan kaldı oyun öyle. Birgün bir şekilde oynayacağüım tamamını ama.

Bu arada RE5'in gold edition'ı çıkıyor piyasaya. Bu editionda Jill ile oynayabiliyoruz. 3. oyundaki Jill'i tercih ederdim zira 5. oyundaki Jill çok farklı. İlk gördüğümde dumur olmuştum bu mu Jill şeklinde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla Bahadır en komiği böyle oyunu bilen 2-3 kişi okul çıkışı toplanıp araya oyunu bilmeyen bi kurban ekliyorsun.O sahnede Joystic'i veriyosun buna arkadan hep beraber bu kurbanın göstriceği tepkiyi izliyorsun :). Gerçi biz artık bahse falan giriyoduk '' bence joystic i atıcak falan diye ''Heygidi RE özledim o eski oyunları...Bu arada 1 biraz zordu sanki ama cidden çok güzeldi oyun...Eeee bi saniye Jill :bilmiyorum:...ama ama ben oynamıycaktım 5 i yaw neyse bi ara icabına bakıcam artık :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Ben de mahalledeki bütün arkadaşlarıma o kısmı oynatmıştım. Korku oyunlarının tadı sadece oynayan kişinin korkması ile çıkmıyor zaten :D Oyunu bilip sonrasında korkunç kısımlarında da arkadaşlarını korkutmak eğlenceli olan.

Eski oyunlarını ben de özledim Re3'de var elimde bir ara başlayayim tekrardan :)

İşte beşinci oyunu oynamak için büyük bir neden sana Kerim :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O kolları ben de bilirim =_= aynı şekilde abim vermişti oynamam için =_= ek olarak joystc de titriyor :zor: şu an oynasam yine aynı şekilde korkarım :zor:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zaten işin esprisi Titreşimde...Ben gece oynardım o oyunu sahneyi bilmeme rağmen gerilirdim o anda :)...

Oynayacam Bahadır Jill dedin ya sırf o yüzden :)...Gerçi RE-5 deki halini görünce yok ya bu Jill olamaz dedim ama...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Re5 i 3. bölümde bıraktım, grafikler güzel ama olay çok tekrar ediyor, ama yardımcı karakter olayı güzel olmuş yanlızlık kalmıyorsun sonuçta :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
Zaten işin esprisi Titreşimde...Ben gece oynardım o oyunu sahneyi bilmeme rağmen gerilirdim o anda :)...

Oynayacam Bahadır Jill dedin ya sırf o yüzden :)...Gerçi RE-5 deki halini görünce yok ya bu Jill olamaz dedim ama...

Ben aşırı geriliyordum sanırım :D çığlık attığım bile olmuştu abii yetiş geliyo XD

Aranızda code veronica oynayan var mı bu serisi de güzel di nememis gibi iri yarı bir karakter vardı ki bi türlü geçemedim ^^' bir de ben boşuna mermi harcama ustasıyımdır o yüzden sorun yaşıyorum bölümleri geçmede :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Code Veronica'yı zamanında oynamıştım. Clare'in başrolü üstlendiği oyundu ama çok başarılı bulmamıştım ben. Yanındaki elemanı sevmemiştim zaten Clare'in.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hmm adını ben de hatırlayamadım ama bölüm sonlarına doğru o da babası gibi kurban oluyordu koca bir yaratık oluyordu işte. Aslında görsellik olarak daha iyi olsaydı bence mekan olarak iyi bir seriydi bolca yaratık çeşidi vardı ve tabiki zordu oynaması.

Yinede oyun içinde bir şeyleri tamamlamaya çalışıyorduk anahtarlar arıyorduk bu yüzden benim hoşuma gitmişti.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

RE-5 Benim RE serisindeki oynadığım tek oyun (bide filmini seyrettim) ben beğenmiştim grafikleri güzel ama bence biraz daha karanlık olmalı, insanı ürkütmeli biraz oyun ama yinede tavsiye ederim. Bu arada şunuda belirtiyim bu oyunu kendim hiç oynamadım oyunu arkadaşımla beraber bir kaç kere bitirdim ve ben hep Sheva olduğum için pek hantal gelmedi bana idare eder zaten mermiden çok tekme tokat girerim genelde, yaratıkları hassas yerlerinden vurunca (kimisinin kafası kimisinin de bacağı vs.) karesi çıkıyor hemen bir de oyunun garip yanı tekme bazı silahlardan daha etkili onuda belirtiyim :, uzun lafın kısası oyunu denemenizi öneririm beğenip beğenmemek sizi kalmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zaman ilerledikçe oyunlar kötüleşiyor nedense..RE5 ve 4'de 1-2-3'deki tadı alamadım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Ewet mekanları beğenmediğimi sanırım önceki mesajlarımda söylemiştim ama bir umut içimde yine umarım eski bölümlere daha yakın yeni bir bölüm üretirler. :aglama3:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öyleyse sanırım umutların gerçek oluyor :) Raccoon City Operations (sanırım böyleydi) isimli yeni bir oyun çıkıyormuş. teaser vb. youtube de bulunuyor. Görünen o ki oyun eski zamanlarda geçecek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:qaglayacak: Gözlerim doldu cidden :qaglayacak:

Yapımcıların akılları başlarına gelmiş sanırım :) tabiki söylediğin isimle videoları kontrol ettim zaten en fazla 3 tane vardı sanırım ama pek bi gizlenmiş izlediğim halde kafamda pek bir şey oluşmadı :) bakalım bu yeni bölüm süper mi olacak yoksa battıkca batacak mı yapanlar :/.

Aslında silah bakımında sadece 2. de olan sonsuz olayını yapsalar o da yeter qdisler bi de yeniden stars binasını istiyorum ben O_O:bulqdum:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:D Yeniden Leon olacağımızı sanmıyorum Raccoon Şehrini kontrol altına almak için gönderilen Alpha takımından tanıdığımız ya da tanımadığımız biri oluruz belki.
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?