Jump to content
  • Kayıt Ol

Bir anime veya manga başlamak istediğinizde nelere dikkat edersiniz?

Kisiliksiz

Bir anime veya manga başlamak istediğinizde nelere dikkat edersiniz?  

134 oy

1. 1. Bir anime veya manga baþlamak istediðinizde nelere dikkat edersiniz?

• “Shoujo, Shounen, Seinen” gibi ana türlere.
      42
    • “Aksiyon, komedi, fantastik, romantizm” gibi alt baþlýklara.
      66
    • Çizimlerine.
      61
    • Tanýtýmýndaki konusuna.
      59
    • Yapým yýlýna.
      14
    • Tanýtým sitelerindeki yorumlara.
      35
    • Tanýtým sitelerinden aldýðý puanlara.
      31
    • Tanýdýklarýmýn tavsiyesine.
      28
    • Bir þekilde ilgimi çeken yapýmlara baþlarým.
      58

Önerilen İletiler

Bir animeyi izlemeden önce çok bir şeye bakmam denilebilir. Konusuna bakmam. Tanıtım yazılarını oldum olası merak etmem zaten. Yorumlara hiç bakmam. İki sebebi var. Birincisi izlemediğim bir anime konusunda başkalarının ne düşündüğü beni çok alakadar etmez. Misal code geass gibi çok sevilen bir animeyi ben sevmiyorum. Bu yüzden bir animeyi ön yargısız, aklımda bir fikir olmadan izlemek isterim. Bir iki bölümde anlaşılır zaten izlenip izlenmeyeceği. Yani bir anime çeker insanı kendine.

İkincisi ise az ya da çok spoiler yedirtir. Ne kadar çok şey izlersem o kadar az şaşırdığım için izlediğim animenin beni şaşırtma, duygulandırma, heyecanlandırma ihtimali varsa eğer, bunu ve hazzını harcamak istemem.

Neye bakarım, hmm. Ann vs. gibi anime sitelerinden puanına -bu en az yanıltan yöntem bence- ve türüne bakarım. O da izlemeyi sevmediğim echhi gibi tür var mı diye, sonrası çok da önemli değil. Araştırmam ama müzikleri harika diye duyduysam izlemem yönünde bir artı olur. Yılına ve çizimlerine bakarım. Afişteki çizimler içimi açmadıysa ve yılı da eskiyse genelde izlemem. Ve en son -bu şıklarda yok ama- nereden uyarlandığına bakarım. Manga mı, oyun mu, light novel mı. Çok fark ediyor bence ve ben mangayı tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 51
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Kisiliksiz

1

• cyber_xx

1

• _makuya_

1

• Zaraki Kenpachi

1

seçeneklerden:“Aksiyon, komedi, fantastik, romantizm” gibi alt başlıklara.

bunun dışında izlerken ve başlarken dikkat ettiklerim:qegenmis:

Konuya bakarım saçma gibi olup çok iyi olan animeler vra.Çizimler özenti mi yoksa kendine mi ait.

MAL da kaç puan almış ,ne tür yorumlar var.gözlerde ve yüzlerde giysilerde olan renk efektleri tek renkli yada karma:qegenmis:Yüzdeki açıklık kapalılık parlaklık vb efektler.Arkaplan örneğin fazla blur efekti kullanan kullanılması animede kötü duruyo.Screenplay benim için önemli değişik çizim tarzları yada karakterin harakteleri sırasında kameranın oynayıp oynamaması.Türü de önemli romantik,silence of silence yada aksiyon olup olmaması yada yeterlilik sağlıyor mu.Baş karakterin sinir bozucumu yoksa sevip sevemeyeceğim.Müziklerin iyi olup olmaması anime ile alakasız müzikler op&ed hiç olmuyor.Konunun derinliği önemli basit bir konuyla bu iş yürümez.Yılı da önemli 2000 ile 2010 yapımını karşılaştıramayız her animenin yılına göre değeri vardır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Genelde türüne göre izlerim bazende afişi güzelse animeye başlarım yinede değişiyor bazen bu unsurlar arkadaşlarım tarafından önerilen animelerede bakarım arada:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bn çizimlerine ve konusuna dikkat ederim çizim ve konu bnm için önemlidir :011:..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

benim ilkim görsellik kesnlikle çizimi ilk olarak beni etkilemeli :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Full metal panic gibi, saint seiya gibi death note gibi karakter aşırı atarlı olmalı dünyayı bile değiştirebilmeli yeri gelirse.Yada School Days de ki gibi alayına giderde yapabilmeli :qzirvede:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ehm...Kabaca Manga olarak genelde Seinen tercih etsemde yer yer Shoujo,Josei ve Shounen de okurum...Konu ilk 2-3 chapterde hoşuma giderse zaten devamı gelir hep.Çizimlere de pek önem vermem ve hatta özellikle shoujolarda eski tarz çizimleri daha çok severim(Red River,Glass Mask...).Yanlız Tarihi konuları işleyen Mangalara fena halde zaafım var...

Anime olarak Sc-Fi ve Mechalar favorimdir(Ghost in the Shell ve Gundam Serileri gibi...T.T.G.L. tarzı iyice Fantaziye kaçan Mechaları pek tercih etmem)Ve mangalarda olduğu gibi Animelerde de çizimleri pek önemsemem(zaten Mecha ve Sc-Fi ler çizim olarakta gayet güzel olurlar.Tabi genelleme olarak...)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben kolay beyenen biriyimdir konusuna bakarım hoşuma gittiyse okurum/izlerim :)

şuana kadar beyenmediğim izlemekten/okumaktan vazgeçtiğim bir seri olmadı :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Türü'ne Önem Veririm Ben Açıkcası . Komedy , Aksiyon ...vb gibi Şeylere çoğunlukta Oy'unu Vermiş Yani

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

önce çiziminee sonra konusunaa sonraa yorumlara bakarım kii bunların en başından birisinin tavsiyesi gerekir :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir animeyi izlerim. Sevmişsem eğer MAL'dan benzer animelere bakarım. Çizim, yapım yılı, ya da başkalarının yorumları pek dikkatimi çeken şeyler değil. Kendim indirip izliyorum 2-3 bölüm, eğer çok kötü bulmamışsam izliyorum:)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

“Aksiyon, komedi, fantastik, romantizm” gibi alt başlıklara.

Benim için shounen, shoujo demesi falan yetmez. Mesela ben shounen manga okumam çünkü aksiyon sahnelerinden hiçbir şey anlamıyorum. Ama Tsubasa RC mangasının özel bir konusu var bence. Bu yüzden seviyorum (ve evet TRC shounen). Mesela okul shoujolarını da pek sevmiyorum artık. Supernatural shoujo daha çok hoşuma gidiyor.

Çizimlerine.

CLAMP...

Tanıtımındaki konusuna.

"bir numara olucam" "herkesi yenicem" "ben birinden hoşlanıyorum ama o beni sevmiyoğ" tarzı konulara bakmam pek...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

-Şıklar içinde yok ama benim için en önemli faktör yapımın ekibi ve bunların önceki işleridir. Yeri geldi mi seiyuu kadrosunu bile incelerim. Konu benim için en önemli yapısal faktördür. Ardından tasarım/çizimler sonra da yapım yılı ve en son puan/yorum sayısı gelir.

-Lolicon ve aşırı xplotion olmayan her tür Anime'yi izlerim genelde ama önceliğim Mecha/Bilimkurgu yada Seinen gibi genel türlerdir.

-Puanına veya tavsiye sıklığına göre nadiren Anime izlerim. İstisnai olsa da hakkında hiçbirşey bilmeden başlayıp çok sevdiğim seriler de olmuştur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çizimleri ve türü, seriye başlama nedenim olur. Konusu da yeterli derecedeyse devam eder, severek izler veya okurum :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Bi' şekilde ben de ilgimi çeken anime veya mangalara başlarım ama bu aşamadan sonra da mutlaka aldığı yorumlara ve puanlara bakarım (ilgimi çektiği için bi' şekilde o insanların zevklerinin de benimle az-çok uyuşabileceği fikri doğuyor ister istemez).

Ancak izlemeye/okumaya başladıktan sonra bırakma sebeplerim de konudan sapması ve çizimlerin kötüleşmesi olurdu.

O yüzden yukarıda bahsini geçirdiğim 4 şıkkı da işaretliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 7 ay sonra...

Bir şekilde ilgimi çeken yapımlara başlarım. Sonuçta bazen hüsrana uğrasam bile çoğu zaman hiç pişman olmuyorum:D:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Türüne ve içeriğine yani 1. ve 2. seçenek.

Takip ettiğim türler

-Ecchi -Shounen -Seinen -Yuri

İçerikler

-Shikigami -Shinigami -Dövüş sanatları -Bishoujo -Asyada geçen seriler -Komedi -Korku -Aksiyon -Lolicon olmayan -Ninja -Samurai -Klanlar ve eski Japon tarihi -Temelden yükselip olumlu gelişen karakterli seriler(Titrek bacak Kenichi nin Halk kahramanı Kenichi olması gibi gelişen animeler) -Hayvan ve yaratık birleşimi yarı insan olmayan seriler(Bleachdeki hollowlar hariç)

Diğer seçeneklere yorumlarımı yazayım genede.

Çizimlerine. -Biraz önemi var.Oban Star Racer gibi çizimleri olmasın yeter.

Tanıtımındaki konusuna. -Biraz ilgilendirir ama 1.ve2.şık ile alakalı biraz zaten bu seçenek.

Yapım yılına. -Eski yeni farketmez.Eski yapımsa onu küçümsemem yeniysede küçümsemem.Aynıdır gözümde.O o zaman çizildi yapıldı yeniside bu zaman çizildi yapıldı.Farksız.

Tanıtım sitelerindeki yorumlara. -Başkasının yorumu beni ilgilendirmez.

Tanıtım sitelerinden aldığı puanlara. -Başkasının puanları beni ilgilendirmez.

Tanıdıklarımın tavsiyesine. -Başkasıyla bir değilim,tavsiyeler her zaman bende işe yaramaz. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

İlk afişe bakarım(yani çizime,karaktere),dikkatimi çekmişse ismine konusuna ve türüne bakarım,emin olmak için yorumların olumluluk yüzdelerine bakarım

o kadar zahmetten sonra annem bilgisayardan kalkmamı söyler ve izleyeceğim neyse unuturum :qalkis:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben çizime pek takmam genelikle konu sağlam olsun isterim yani işledği konunun en uç noktalarına kadar gitsin isterim. Ayrıca karakter dizaynı önemlidir. Yani ne düşünür ne yapar yada zayıf ve güçlü yönleri bellidir. Bunlara çok dikkat ederim. Birde genel olarak çoğu anime hakkında az çok bilgim vardır. Her ne kadar izlememiş olsamda karakterlerini veya kabataslak konusunu bilirim. Buna rağmen çoğu animeyi izlemem ama güzel bir amv de çarpıcı bir sahne görerek başladığım anime sayısı 50 den fazladır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anket şıklarında yok ama benim için en önemli kriterlerden bir tanesi başlayacağım anime ya da manganın tamamlanmış olup olmadığıdır.

Çünkü başlayıp beni saracak olan bir serinin sonunu görmek isterim, herkes ister.

Mesela bunu göz ardı edip de takip ettiğim özellikle Gantz'dan çok soğudum. Ya da bir türlü bitmek bilmeyen Naruto, Bleach ve One Piece gibi serileri günceli yakaladıktan sonra "keyif" alarak takip etmesi benim için çok zor oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Öncelikle belirli bir tür seçerim, o türdeki animeleri araştırırım. Animelerin tek tek tanıtımındaki konusuna, tanıtım sitelerinden aldığı puanlara, tanıtım sitelerindeki yorumlarına bakıp son kararımı verip izlemeye başlarım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Klişe bir konuya mı sahip ona bakarım önce. Sürekli farklı animelerde aynı sahneleri görmek yorucu oluyor. :qhipnoz:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...

mangaya başlarken çizimlerine ve tanıtımdaki konusuna bakarak tercih yaparım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?