Jump to content
  • Kayıt Ol

X (Tv)

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: X

Diğer Adları: X (TV)

Kategori: Tv Serisi

Bölüm Sayısı: 24

Firma/Stüdyo: CLAMP, Madhouse Studios

Yönetmen: Yoshiaki KAWAJIRI

Müzik: Naoki SATO

Dizayn: Yoshinori KANEMORI

Orjinal Eser: CLAMP

NOT:

1. ''X Movie'' adında 1996 yapımı bir filmi de bulunmaktadır .

2.Öncelikle 24 bölümlük bir seri olmasına rağmen çoğunlukla 00 bölüm diye anılan Ova tadındaki bölümü izlemenizi tavsiye ediyorum,bu bölümde ana karakterlerin ve ana konunun neyle ilgili olduğu üzerine bir fikir sahibi oluyorsunuz,olaylar bir rüya gezgini olan Kuzuki Kakyou tarafından anlatılıyor izleyiciye....

KONU:

Ana karakter olan Kamui Shiro 6 yıl aradan sonra Tokyo'ya doğup büyüdüğü yere geri döner.Uzun yıllar sonrası bu dönüşün bir amacı vardır elbette....

Kamui; Yer Altı'nın Ejderi olan 7 tane mühürün Cennet'in Ejderi olan 7 meleğe karşı dünyanın geleceği için yapacakları savaşta en güçlü mühür olacaktır yani dünyanın kaderini belirlyecek kişi Kamui'dir,Kamui'nin iki gücü vardır hem dünyada yaşamın devam etmesini sağlayabilecek kişidir hem de sonunu getirebilecek güçtedir bu yüzden de Kamui (isminden de anlaşılacağı gibi Kamui;Tanrı'nın gücü ve yerini alan kişi demekmiş seride bu konuya değiniliyor) her iki yere ait olan Ejder.ler için de bir kilit durumundadır yani en güçlü ''Mühür''dür...

Ve tüm mühürler yani Ejder'ler normal bir şekilde devam eden bir düzene sahiptirler yani normal bir hayat yaşadıkları için herkes onların tabi ki böyle bir savaş için beklediklerini bilmemektedir....Onlar sadece o günün iki farklı dünyaya ait olan mühürlerin kader savaşında olacakları günü beklemektedirler yani Kamui'nin Tokyo'ya dönüş an'ını çünkü Kamui Tokyo'ya döndüğü ve hangi tarafın mühürü olacağına karar verdiği an, Kamui annesinin vücudundan doğan kılıca sahip olacak ve beklenen bu savaşı başlatacaktır.

Ama Kamui'yi bekleyen bir sürpriz vardır o da Kamu'nin küçüklüğündeki en yakın dostu olan Fuma Monou'nun gelecekteki rolünü de belirleyecektir.

Her iki grupta da savaşan mühürlerin belli başlı özellikleri vardır birkaçının özelliğine örnek vermeden geçemeyeceğim,

Atashi Kishu; her daim elinden yani avucunun içinden çıkartabildiği bir katana kılıcı vardır.

Seiichiro Aoki; rüzgar büyüsünü kullanabiliyor yani rüzgara hükmedebiliyor

Yuzihara Nekoi; savaş anında kılıca dönüşebilen Inuki adında bir tanrı köpeğe sahip

Karen Kasumi; ateş büyüsünü kullanıyor yani ateşe hükmedebiliyor

Arisugawa Sorata; yıldırım elementine hükmedebiliyor

Subaru Sumeragi; insanların düşüncelerinde dolaşıp düşüncelerine müdahale edebiliyor.

Nataku; sahip olduğu kumaş parçalarıyla savaşabiliyor

Yatouji Satsuki; bilgisayarlara bağlanabilip onlarla iletişim kurabiliyor onların aracılığıyla tüm makinelere hükmedebiliyor

Asagi Shougo; suya hümketme gücüne sahip

Kusanagi Shiyu; yer elementine hükmedebiliyor.

KİŞİSEL YORUM:

İlk olarak hemen finalinden bahsetmek istiyorum elbette spoiler öğeleri içermeyecek şekilde;orjinal bir konuya sahip olduğunu düşündüğüm,Clamp yapımları arasında en sevdiklrimden biri olarak yerini koruyan X-Tv serisimaalesef beklediğimiz gibi-konunun gidişatına göre değerlendiriyorum-çok harketeli ve ihtişamlı bir son'a sahip değil maalesef elbette yarım bırakıldığı değil kastettiğim olayları bir şeye odaklamışlar ama nedense bittiği an bu kadar sakin bir final izleyeceğini düşünmediği için izleyici hayal kırıklığı yaşayabilir.

Ben yaşadım mı diye düşündüğüm zaman aslında nedense içimde finaline dair hiçbir şekilde bir noksanlık hissi duymuyorum sanırım üzüntü yaşatmadığı için ben de böyle bir his uyandırıyor.Ama buna rağmen eski yapımları da özellikle seven bir anime izleyiciyseniz eğer mutlaka izlenmesi taraftarıyım yılına göre oldukça iyi iş çıkardıklarını düşünmüşümdür Clamp şirketinin X-Tv serisini izledikten sonra ki zaten mangası oldukça uzun sürmüştür.

Seride karakter çokluğu olması da ayrı bir artı puan'dır benim gözümde ve bu karakterlerin de orjinalliği daha da bir ayrı kılıyor diyebilirim.Elbette klişe bir olay yaşanıyor iyilerle kötülerin savaşı şeklinde tasarlanmış olsa da fantastik öğeleri de bünyesinde barındırdığı için etkileyici yönü de olduğu kanısındayım ben kendi adıma....

Müzikleri de seriye uygun şekilde tasarlanmış,müzik ve tasarım konusunda oldukça ayrıntırlarıyla tasarlanıp seyirciye sunulan bir yapım bana göre yani artıları'nın eksi'lerinden daha fazla olduğunu düşündüğüm için bence izlenebilirlik sıralamasında yer alabilecek bir yapım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 1
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• spartiate

1

• Squaw

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

oldukça beğendiğim bir animeydi... ilk başta biraz karışık gelmişti ama sonradan bayağı alıştım ve kaptırdım kendimi :D ilk izlediğim clamp yapımlarından biriydi, zaten neye el atsalar güzel yapıyorlar...

not: karakterler arasından sorata ve subaru'yu sevmiştim bayağı...

tsubasa chronicles ta bol bol karşılaşıyoruz kendileriyle

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?