Jump to content
  • Kayıt Ol

Night Head Genesis


LuluNatu

Önerilen İletiler

NIGHT HEAD GENESIS

02vt.jpg

İşte karşınızda sürprizlerle dolu bir anime: Night Head Genesis.

Kategori: TV Serisi

Bölüm sayısı: 24

Firma/Stüdyo: Foursome Co., Ltd.

Aslında televizyonda bir dizi olarak yayınlanan Night Head Genesis’in mangası 1993 yılında basılmaya başlanmıştır ve ilk iki cildi clamp tarafından yapılmıştır.

Hikâye:

Hikâye Naoto ve Naoya Kirihara kardeşlerin etrafında şekillenmektedir. Naoto daha bebekken ailesi onda garip bir şeyler olduğunu fark etmiş ve ondan korkmaya başlamıştır. Çünkü Naoto oyuncak arabasının içinde pil yokken bile onu çalıştırabilmektedir. Ardından Naoya’nın doğumu Bay ve Bayan Kirihara için umut olmuştur. Ama ne yazık ki çok geçmeden Naoya’nın da normal olmadığını anlamışlardır.

Naoto kimseye dokunmadan başkalarına zarar verebilmektedir. Aynı zamanda eşyalara hiç dokunmadan onları hareket ettirebiliyor, kaşıkları bakışlarıyla kıvırabiliyordur. Naoya ise herhangi birine dokunduğu zaman kişinin içinden geçenleri okuyabiliyor ve kişinin yaptığı tüm kötülükleri görebiliyor ve gösterebiliyordur.

İnsanlar beyinlerinin yalnızca yüzde otuzunu kullanabilirler. İşte Kirihara kardeşlerin böyle özelliklere sahip olmalarının sebebi de beyinlerinin yüzde otuzluk bölümünden daha fazlasını kullanabilmeleridir.

Bay ve Bayan Kirihara’nın çocuklarına olan bu korkuları onları animede Araştırma Merkezi adıyla geçen bir laboratuara gönderme kararını vermelerine sürükler. Bir akşam evde otururlarken Bay Kirihara iki bardak kavun sodasının içine uyku hapı atar ve çocuklarına sodaları verip titreyerek yerine oturur. Çocuklar sodaları içer ve uykuya dalarlar. Böylece araştırma merkezine varırlar.

Uzun yıllar Araştırma Merkezi’nde Mikuriya-sensei’in bakımı altında yaşarlar. Merkezden kaçmayı deneseler de başarısız olurlar.

İkisi de büyüdüğünde kaçmayı tekrar denerler ve bu kez başarırlar. Ancak ne yazık ki Araştırma Merkezi’nden ayrılmaları onlar için daha kötü şeyler yaşamalarına sebep olacaktır. Çünkü Japonya’da doğaüstü güçlere sahip tek insanlar onlar değillerdir.

Karakterler:

Naoya Kirihara:

kopyas2a2zm1.jpg

Yalnızca başkalarına dokunarak onların içinde geçen düşünceleri okuyabilme ve telepati yeteneğine sahiptir. Bu gücü ara sıra krizler geçirmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden birilerinin kendisine dokunmasından oldukça korkmaktadır. Ağabeyine çok bağlıdır ve o olmadan kendini çok güçsüz hissetmektedir. Ona “nii-san” diye seslenir. Daha çok mantığıyla hareket eder. Akira Ishida tarafından seslendirilmiştir.

Naoto Kirihara:

kopyas3a2zm1.jpg

Naoya’nın ağabeyidir. Eşyalara ve insanlara hiç dokunmadan onları hareket ettirebilme yeteneğine sahiptir. Daha çok duygularıyla hareket eder, bu nedenle duygusal olarak Naoya’dan daha güçsüzdür. Sözgelimi eğer biri Naoya’ya zarar verecek olursa çok öfkelenir ve durdurulamaz. Bütün kızlar ona hayran olur ve sarkar, ama o hiçbirine yüz vermez. Toshiyuki Morikawa tarafından seslendirilmiştir.

Shouko Futami

10935.jpg

Zihinsel gücü oldukça fazla olan liseli bir kızdır.

Bedeni gücünün büyüklüğüne dayanamayarak parçalanmıştır ve ruhu göğe yükselmiştir. Kendine edindiği görev Dünya’daki normalüstü insanları gözlemlemek ve onlara yardımcı olmaktır.

Mikuriya-sensei

1661716119.jpg

Kirihara kardeşleri evlerinden alıp Araştırma Merkezi’ne götüren profesördür. Aynı zamanda onlardan başka birçok normalüstü insanla da Araştırma Merkezi’nde ilgilenmiştir.

Michio Sonezaki

kopyasa2zm1.jpg

Sonezaki, başkalarının zihinlerine girerek insanları istediği gibi yönlendirebilme yeteneğine sahiptir.

Bu yeteneğini kullanarak anne ve babasının sürekli devam eden kavgaları son bulsun diye babasının annesini öldürmesini sağlar. Daha sonra Mikuriya onu bulur ve Araştırma Merkezi’ne götürür. Sonezaki bir süre burada kalır ama sonunda kaçmayı başarır.

Zayıf düşen insanlara yardım etmek için uğraşmaya başlar. Sözgelimi beyin gücüyle sevgilisini aldatan bir adamın kız arkadaşından dayak yemesini sağlar. Savaşı, öldürme, yok etmeyi sever hale gelir.

Mikumo Gengo

25205.jpg

Sahip olduğu doğaüstü güçleri yüzünden küçükken ailesinin ölümüne neden olmuştur.

İllüzyonlar yaratarak insanlara psikolojik baskı uygulamaktadır. Herkesin kendisinden nefret etmesine oldukça alışmıştır. Bir firmada çalışmaktadır.

Aslında daha birçok karakter var, ama hepsini yazmasam daha iyi olacak.

Sonuç:

Night Head Genesis materyalizme, savaşa ve açlığa neden olan unsurların karşıtıdır; güven, sevgi ve insanların birbirine destek olmasıyla sahip olunan gücün sonuçlarını somutlaştıran bir animedir.

Hepimiz etraftan başkalarının zihnini okuyan ve kaşıklara hiç dokunmadan onları kıvırabilen insanlar olduğu ihtimalini duymuşuzdur. Bu, hayatımıza baktığımızda ne kadar az gerçekçi gelse de, Night Head Genesis bu olguyu oldukça gerçekçi anlatmış. Böyle güçleri sahip olan insanların psikolojilerinin nasıl olacağını tahmin edebiliriz. Kirihara kardeşlere ve animedeki diğer doğaüstü insanlara baktığımızda yaşadıkları kompleksin hiç de abartı olmadığını anlayabiliriz. Bu gerçekçilik benim gözümde öyle büyümüştü ki, animeyi bitirdiğimde etrafımda zihnimi okuyan insanlar mı var diye düşünmeden edemiyordum. ^_^

Arka plan müzikleri olsun, açılış ve kapanış müzikleri olsun bütün müzikler oldukça güzel. İki ayrı güzel kapanış müziğine sahip. Eğer romantizmi seviyorsanız bu anime sizi hayal kırıklığına uğratacaktır, çünkü içinde romantizm adına fazla bir şey yok. Yine de izlerken tahmin ettiğiniz şeyi yanlış çıkaracak bir anime istiyorsanız NHG biçilmiş kaftan.

Ara ara animede yer alan cinsel içerikli görüntüler ve şiddete yönelik öğeler yüzünden on sekiz yaşından küçüklerin izlemesi iyi olmaz diye düşünüyorum (bilseydim ben de daha geç izlerdim). Bunlar gözardı edilirse animeye on üstünden on veririm.

start2go1.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • LuluNatu

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?