Jump to content
  • Kayıt Ol

H2O ~Footprints in the Sand~

Seifukusha

Önerilen İletiler

[fieldset=Künye]Anime Adı : H2O ~FOOTPRINTS IN THE SAND~

Bölüm Sayısı : 12

Yayın Tarihi : 03/1/2008 ile 20/3/2008 arası

Yayıncı Firma : ZEXCS[/fieldset]

[fieldset=KONU]Hirose Takuma küçük yaşta, annesine tren çarpması sonucu; gözlerinin önünde ölümüne şahit olmuş. Geçirdiği şok neticesinde görme yetisini kaybetmiştir.Doktorların görme umudu tanımadığı Hirose annesinin doğup büyüdüğü kasabaya, rehabilitasyon amacıyla okul hayatını sürdürmek üzere dayısının yanına gelir. Burada üç farklı kızla tanışır.Bunlardan ilki tüm kasabanın hor görüp nefret ettiği kimsesiz kalmış ve hayatını kendi başına sürdüren Hayami Kohinata , ikincisi sınıf başkanı ve okulun en çalışkan kızı olan Hinata Kagura ve üçüncüsü kendisine zamanın ve mekanın perisi olarak nitelendiren kendisinden başka kimsenin göremedigi Otoha Kagura ile tanışır.Görme engelli bir lise örgencisinin başından gecen son derece doğal ve bir o kadarda anlamlı bir serüven başlar.[/fieldset]

[fieldset=Yorum]Novel tarzı bir oyunun cinsel öğeleri saf dışı bırakılarak uyarlananson derece etkili ve benzerlerine fark atar nitelikte anlamlı bir yapım olarak karsımıza çıkıyor. Seri tipik Japon şehir hayatının aksine; köy ve kasaba yaşamı üzerine kurulmuş. Higurashi no Naku Koro ni adlı seri benzeri bir çevre yapısı karsımıza çıkmakta. Hikaye tipik harem türlerinin aksine bu özelliğini amaç olarak değil, yüzeysel olarak kullanmış ve bizleri farklı düşüncelere sevk etmekten alı koymuştur. Bu animenin asıl türüne yaşanan romantizm ve yürek burkan ağır bir dram demek doğru olur.[/fieldset]

[fieldset=Çizimleri]son derece güzel , çevre tasvirlerinin ise göz alıcı nitelikte olması keşke böyle bir ortamda yaşasam diyebiliyoruz.Seri şarkıları ve müzikleri ile de seyirciyi etkilemekte.Sürekli dinlenilebilir tarzda olmasa da gelişen olay örgüsüne uygun olup heyecanı iyi yansıtıyor.Karakter sayısı 12 bölümlük bir seri için 12 yi geçmiyor dersek yanlış olmaz.Ama asıl karakter sayısı 6 ve bunlardan da Hirose,Hinata ve Hayami en önemlileri kabul edebiliriz.

Hikâyedeki romantizm siz izleyicileri derinden etkileyecek hatta pek çoğunuzun gözlerinin benim gibi dolu dolu olacağına inanıyorum. Her ne kadar üzülmek istemiyorum diye düşünseniz de seriyi izlememenin daha üzücü olacağı kanısındayım.

[/fieldset]

İnceleme: Seifukusha

h20footprintsinthesandp.jpg

h20footprintsinthesand0.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 14
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

4

• Squaw

2

• bLueeekun

2

• Seifukusha

1

H2O da, AIR gibi kısa ve acıklı bir öykü olacak diye başlamıştım izlemeye, fakat AIR kadar sert olmadığını söyleyebilirim. H2O'da gittikçe ağırlaşan bir konu var. AIR ise çok güzel başlayıp birden bire, sanki tokat gibi ağırlaşmıştı. Bu iki seriyi bu yüzden kıyaslamak çok doğru olmaz bence. Ekran başında ağlamaktan hoşlanan, hüzünlü hikayeleri seven izleyicilere tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

ağladın ya güzeldemek yetmez

mükemmel sözler var tabi anlayana..!!!

10/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Sımsıcak bir manzaranın karşıladığı,sımsıcak ve çok sevimli olan karakterin varlığıyla içimi ısıtan fakat verdiği bu sıcaklığı birkaç bölüm sonra hüzne dönüştüren,zaman zaman da gözlerimi nemlendiren hatta 1-2 bölümünde de ağlamamı sağlayan güzel bir yapım oldu H2O...

İçerisinde anlatılmak istenen hikayeyi çok net şekilde,hiçbir kalabalığa yer vermeden izleyiciye akıcı bir şekilde sunuyor dahası sunmaktan da ötede,izleyicinin kendisinin de o köy içerisinde yer almasını sağlıyor.Bazı yaşananlarda da hüzün yaşatmıyor değil hem de derin izler bırakarak özellikle de Hayami'nin hikayesi izleyende büyük bir hüzün bırakabiliyor daha doğrusu ben de bıraktı.Yaşadıklarını izlerken o manzaraların güzelliği bile neşelenmemde etkili olmadı sanırım çok sulu gözüm :dusuneyim:

Hirose ise en sevdiğim karakterlerden birisiydi seride,çok sevimli olan bir kişiliğe sahip olan,insanları başkalarının gözüyle yargılamayan,karşısındakindeki varlıkta sadece kişilik arayan yani kişiliği ile insanları değerlendiren bir karakter.Böyle bir kişiliğe sahip olduğu için de bünyesinde asla yapmacılığa dair bir şey barındırmayan bir karakter.

Sonuna değinecek olursam;hiç beklemediğim şekilde neticelendi, izlediğimde bir an için şaşkınlık yaşadım açıkçası özellikle de;

Hayami'nin öldüğüne inanmamıştım taa ki Kagura ve diğer kzların siyahlar giymiş şekilde Hayami'yi yad etmek için onun evinin olduğu yere gittikleri bölümü izleyene kadar.

İşte ben de büyük hüzün bırakan bölümlerden biri olmuştu ama nedense o andan daha fazlası olarak kasabalıların Hayami'ye yaşattıkları acı ben de daha derin izler bırakmıştır.

Belirtmeden geçemeyeceğim zaten seri ismiyle dikkatimi çekmişti,çok güzel bir anlamı var bence; ''Kumsaldaki/Kumdaki Ayak İzleri''.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne seriydi ya.. Açılışında H2O yazısının çıktığı sahnede çalan o melodi her zaman içimi titretmişti. Otoha-chan'a (yani, şey işte) bayılırdım, onu gördüğüm her an yüzümde bir tebessüm olurdu, çok neşeli bir karakterdi ya, Otoha-chan.

Beni en çok etkileyen sahne:

Kesinlikle çocuğun Hayami'yi koruduğu sahneydi. Yani, "annesini" koruduğu sahne. O sahneden sonra gerçekleşen bütün olaylar seriyi ağlamaklı halde izlememe sebep olmuştu. Ve o tren sahnesi, hala aklımdadır o sesler, çok güzeldi.

Sonunu da beğenmiştim ben açıkçası, sevmeyenler var ama, sonu da güzel düşünülmüştü bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çizimleri güzel olan bir anime.. Konusuda fena değildi.. Gerçekten dramatik birşey arıyorsanız izleyin derim ama benim için dört dörtlüktü diyemem.. Bunun nedenide animenin finali..

Son bölümlerde Hirosenin binevi aklını kaybetmesi.. Hayamiyi annesi sanması ve sonrasındada Hayaminin ölümü.. Bunlar tabi beklemediğim bir son olduğu için şok etkisi yarattı biraz.. Bilmiyorum animeye yakıştımı bu son ama sevmiyorum böyle finalleri..

Özet olarak drama severleri oldukça memnun edicek bir anime..

Eğer puanlı bir değerlendirme yapsam 8/10 verirdim.. :)

Tanıtımın için teşekkürler bedifeci..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu animeye izlemeye karar verdiğim zaman bir arkadaşım bana izleme onu demişti. Bunu derkende kıkır kıkır gülüyordu. Yanlış hatırlamıyorsam bana anime çok açık seçik bir anime diyordu ama Itırın yorumunu okuyunca böyle birşey değildir diyerek ve yorumundan etkilenerek en yakın zamanda izleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Seride kıkır kıkır gülünecek bir olay vardı ama, yapılacak tek şey oydu, ne şoktu o ya. :

Karakterlerin isimlerini tam hatırlamıyorum da, bir karakter vardı, kız sanıyorduk hatta bu Hirose'nin yanına geliyordu yıkanmak için, erkek olduğu anlaşılıyordu D:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Spoiler'ı okumadan bunu diyorsan, hayır, sanırım değillerdi.

Spoiler'ı okuyup dediysen (biliyorum, spoiler seversin sen :D);

O sahnede, kızlar bir yerde "yıkanıyor" (böyle mini havuz misali bir yerde), tek erkek de Hirose olduğundan, o da ayrı bir yerde yıkanıyor. Tam bu esnada, kız sandığımız kişi geliyor ve vücudunun üst kısmı çıplak kalıyor. Orada şok oluyor insan ve sadece kıkırdıyor, evet, ben kıkırdamıştım D:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence güldüren tek sahne ilk bölümdeydi o da yanlış hatırlamıyorsam,zaten bölümler ilerledikçe de komik sahneler bile insana gülme hevesi vermiyor açıkçası,dediğim gülünç olan bölümü de özetleyecek olursam;

Hirose ilk okula girdiği sırada Kagura'ydı sanırım kitapları taşırken merdivenlerden düşüyor tam da bacakları açık şekilde Hirose'nin yüzüne doğru oturuyor tabi olanlar aslında sorun yaratmıyor çünkü Hirose kör olduğu için göremiyor ne de olsa :)

Nasıl da bir ironi yaratılmış aslında o sahnede ilerleyen bölümleri izleyip de bu bölümü tekrar dşününce :S

Çünkü bir ara Hirose kendini kör olarak kabul etmiyordu izleyenler bilecektir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ahah, sahiden, güzel bir ironi olmuş. Ama bence Hayami'yle tanıştıktan sonra kabul etmiyor ?:dusuneyim:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Beni üzen nadir animelerden biri, çok ama çok hüzünlü bir anime. Dram sevenler izlesin derim ama benim gibi salya sümük ağlamayın sonra. Konusu son derece güzeldi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 9 ay sonra...

Arkadaşlar bu seri Türkçeye çevrildi mi?... Bir türlü bulamadım linklerini :(....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 8 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?