Jump to content
 • Kayıt Ol

Detroit Metal City


bedifeci

Önerilen İletiler

Adı: Detroit Metal City

Bölüm Sayısı: 12

Yılı: 2008

Web Sitesi: http://go-to-dmc.jp/animation/index.html

Yapımcı: Studio 4°C,

----------------------------------------------------------------

Sanırım hepimiz müzik dinleriz. Bana soracak olursanız müziğin kralı Metal ve Rock'tır. Ama ne yazık ki popüler kültürün getirdiği sonuçlarla ülkemizde gençler pop gibi sabun köpüğü bir türe sıkışıp kalmışlardır. Ancak Türkiye'deki anime sever topluluğun metal sevme oranının, genel Türkiye ortalamasına göre çok yüksek olduğu bir kaç forum dolaşınca hemen farkedilebilecek bir gerçek. Bu sebeple bu ay metal müziği tema alan bir animeyle karşınızdayız. Detroit Metal City.

Detroit Metal City, Young Animal tarafından 2005'ten beri çıkartılan bir mangadan uyarlanan bir anime. 8 Ağustos 2008'de gösterime başlayan anime serisinin yapımcılığını Studio 4C(Animatrix'in üç bölümünü yapan stüdyo) üstleniyor. Bunun dışında serinin 23 Ağustos'ta gösterilen 1 milyon civarında miktarda seyirci toplamış birde live-action'ı da bulunuyor. Ancak ne yazık ki şu yazıyı yazdığım ana kadar film internete düşmedi.

Hikayemiz Oita adlı küçük bir Japon kasabasında başlar. Kahramanımız Negishi, üniversite okumak ve hayalini kurduğu şekilde bir anaokulu öğretmeni olabilmek amacıyla ailesinin yanından ayrılıp Tokyo'ya doğru yola çıkar. Ancak Tokyo'da onu hayalini kurduğundan oldukça farklı bir kariyer beklemektedir. O İsveç Pop müziğini sevmektedir, hatta kendi besteleri bile vardır, yumuşak huylu ve iyidir. Ama tam bu özelliklerinin tersine nefret ettiği müzik türünde şarkılar söyleyen Detroit Metal City adlı üç kişilik grupta vokalist olarak kendine yer bulur. Gurup içinde ve sahnedeki ismi Johannes Krauser II'dir. Krauser kahramanımızın ikinci kişiliği konumundadır, provalar ve konserlerde Negishi olmaktan çıkıp Krauser kimliğine bürünmektedir. Krauser hayranlarınca bile korkulan bir karakterdir, ailesini öldürüp hapse girdiği ve bu gurubu kurmak için hapisten kaçtığı söylenmektedir. Ancak Negishi’nin Krauser olduğunu gurup üyeleri ve menajerleri hariç kimse bilmemektedir. İşte seri böyle garip bir duruma düşen Negishi’nin DMC ile birlikte yaşadıklarını anlatmakta. Karakterlere bir bakış atarsak:

Negishi Soichi: Serinin esas oğlanı. Çılgın, sert ve nefret dolu Krauser II karakterine büründüğünde DMC grubunun lideri konumunda ancak gerçek hayatta sahnedeki kimliğinin aksine oldukça sakin ve barışçı bir yapısı var. İsveç popu sever karakterimiz normalde metal müzikten hiç hoşlanmıyor. Yaptığı işten utandığı için grubun üyesi olduğunu ailesi ve arkadaşlarından saklıyor.

Aikawa Yuri: Negishinin üniversite arkadaşı. Esas oğlanımız kızdan bayağı hoşlanıyor, ancak kızın DMC’den nefret etmesi ve Negishi’nin bazen Krauser gibi hareket etmesi işleri zorlaştırıyor.

Death Records Manager: Gurubun menajeri. Seri boyunca onuda çeşitli çılgınlıklar yapar ve değişik fikirler üretirken göreceksiniz. Bu ürettiği fikirleri genellikle Negishi’nin hiç sevmediğini de ekleyeyim.

DMC Fanları: Gurubun her konserine giden hayranları. Guruba ve Krauser’e oldukçasadık ve bağlılar, hatta o kadar bağlılar ki bir bölümde Negishi gurup aleyhine bir şey söylediğinde(Negishi’nin Krauser olduğunu bilmiyorlar tabi) onu bile pataklamayı düşünebiliyorlar.

Seriyle ilgili bir kaç ilave bilgi vereyim. Örneğin her bir bölüm alışık olduğumuz şekilde 23-24 yerine 13-14 dakika sürüyor. Biraz can sıkıcı bir durum aslında, tadı damağında kalıyor insanın. Seride kullanılan şarkılar oldukça güzel, özellikle Satsugai (Kenichi Matsuyama tarafından söyleniyor, açılış parçası) benim favorim durumunda(Tabi metal müzik sevmeyenler pek hoşlanmayacaktır). Ayrıca serinin Animanist tarafından Fansub yapıldığınıda hemen buradan size aktarayım. Yazıyı yazdığım şu gün 4. bölümünü yayınladılar. İçerdiği yüksek oranda argo içeriğine rağmen oldukça güzel bir çeviri olduğunu ve 22' monitörde bile sırıtmayan bir görüntü kalitesi olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak seriye gönül rahatlığıyla on üzerinden dokuz – dokuz buçuk verebilirim. Konu olarak oldukça yenilikçi, bu tarza yakın bir şey izlememiştim hiç. Esprileri insanı arada gülmekten komaya sokacak cinsten. Ancak kullandığı dili ve espri tarzını herkes beğenmeyebilir, özellikle argodan hoşlanmayanlar bence bu animeye çok yaklaşmasınlar. Ayrıca çizim tarzıda herkesin hoşuna gitmeyebilir, bende ilk bölümde pek alışamamıştım. Neyse herkese iyi seyirler, ama bölüm bitince ortalıkta “satsugai satsugai se yo” diye dolaşmayın

Açılış Şarkısı

"Satsugai" - Detroit Metal City – (Kenichi Matsuyama)

Kapanış Şarkısı:

"Amai Koibito" - Soichi Negishi – (Kenichi Matsuyama)

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Detroit_Metal_City, (19.10.2008)

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=10172, (19.10.2008)

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5587, (20.10.2008)

İnceleme:spartiate

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 3
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • bedifeci

  1

 • Borastus

  1

 • Cynthia

  1

 • Mahlas_Kafkef

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

izlediğim en komik animelerden. konusu anlatılamaz tam olarak ilk bölümü izlemek yeterli 13 dk her şeyi anlıyorsunuz zaten.

açılış ve kapanış arasındaki müzik farkını çok hoş yapmışlar.

seri aslında hem (black mı death mı oluyor yoksa başka bir tür mü tam bilmiyorum) metal müzik türüyle hem de seride swedish olarak geçen pop müzik türü ile dalga geçiyor.

izleyin ama herkese tavsiye etmem ilk 2 bölümü izleyip ona göre devam edilebilir.

birde bazı kelimeleri feci dile doluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle en iyi müzik ve parodi animelerinden biri. Animasyon kötü ama fark etmez yani güldürsün yeter. Krauser-san'a tapıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gülmek istiyorsanız kesinlikle izleyin.10/10 luk bir animedir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?