Jump to content
  • Kayıt Ol

Sizi En Çok Etkileyen-Öğretici Film(ler)

Metamorphoser

Önerilen İletiler

Selamlar, arkadaşlar :) Film izlerken salt eğlenceden ziyade öğretici olmasına da önem verenler için bu başlığın faydalı olacağını düşündüm. Sizi en çok etkileyen-öğretici filmlerin neler olduğunu ve hangi yönden sizi etkilediğini açıklarsanız daha bilgilendirici olur. Başlangıcı ben yapayım:

Interstate 60 (Bilinmeyen Yol) - 2002: Mütevazi bir kadroya ve muhteşem bir senaryoya sahip, eğlenceli ve daha ziyade öğretici bir yol filmi. Aile, cinsellik, dürüstlük, kariyer gibi konuları, mizahi ve düşündürücü bir şekilde yansıtmış. Namı pek duyulmamış, kaliteli bir yapım.

Identity (Kimlik) - 2003: Özellikle psikolojiye ilgi duyan arkadaşların çok beğeneceği bir film. Bir şizofrenin dünyasına sarsıcı bir yolculuk yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Şimdilik bu kadar. Daha uygun bir vakitte tavsiyelerime devam edeceğim...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 13
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Aurora Borealis

3

• CasvalDeikun

3

• gundamaster

2

• Metamorphoser

1

En Hareketli Günler

Yeni Hayat cast away Sessizlik ve doğa öğretisi.Umut hiçbir zaman bitmeyecek.

Apokalipto 2006 yine doğa,medeniyetler ve ailen ve kendin için mücadele...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Identity (Kimlik) - 2003

çok hoş bir başlık olmuş bu film gerçekten iyiydi sen yazmamış olsan ben muhakkak yazardım.

Film konusunda da baya titizimdir. Muhakka birşey bulabilmeliyim. almalıyım.

ilk aklıma gelenler;

Equilibrium (İsyan)

Equilibrium (2002) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTkzMzA1OTI3N15BMl5BanBnXkFtZTYwMzUyMDg5._V1._SX95_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTkzMzA1OTI3N15BMl5BanBnXkFtZTYwMzUyMDg5@@AMEPARAM@@SX95@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..: Duygusuzluk en kötü duygudan daha korkunç

Matrix vari bir film olduğunu söylediklerinde tereddüt etmiştim izlemek için. Ancak alakası bile yok. Konusu: Barışı korumak adına insanların duygularını baskı altına alınması üzerine kurulu. Sanatsal nesneler bulundurmak ve güzel sanatlarla iştigal etmek yasaktır. Duygu ve heyecan uyandıracak şeylerle ilgilenmek, ölüm cezasına bile yol açabilmektedir. Bilim kurgu sunu değil de hani altında anlatılana baktığımda beni acayip germişti duygusuz, hissetmeden acaba yaşayabilir miydim böyle bir şey mümkün mü demiştim.

La Haine (Nefret)

La Haine (1995) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTY3OTAyOTMyM15BMl5BanBnXkFtZTcwNTMxMTI0MQ@@._V1._SX99_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTY3OTAyOTMyM15BMl5BanBnXkFtZTcwNTMxMTI0MQ@@@@AMEPARAM@@SX99@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..: Nefret en kolay sebep bulunan duygu. Farklılıklarımızından sıyrıldığımızda dostluk nedir..

Toplumun kesimlerindeki farklılıkları çarpıcı bir şekilde anlattığını ve bunu yönetmenin insanların gözlerinin içine bir iğne batırır gibi yaptığını düşündüğüm yapımlardan biri. Çok tartışılmış ve zamanında Fransa da baya bir ses getirmişti. Şöyle bir yorum hatırlıyorum film amerikan yapımı olsa oscar’ı alırdı. Doğru bir tespitti. Farklılıkları ve dostluğu güzel kurgulamıştı. İzlediğimde şöyle düşündüm. Ülkeler, ülkelerle savaşıyor, kadınlar, erkeklerle, dolmuşçular otobüsçülerle, kadın kosayla, baba, oğulla… her şekilde her zaman bir farklılık var. Bu kadar çok farklılıkta savaşacak, kızacak, nefret duymamıza sebep bulamamak imkânsız gibi geliyor…

Monster(Cani)

Monster (2003) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI4NzI5NzEwNl5BMl5BanBnXkFtZTcwNjc1NjQyMQ@@._V1._SX94_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTI4NzI5NzEwNl5BMl5BanBnXkFtZTcwNjc1NjQyMQ@@@@AMEPARAM@@SX94@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..: kafamı en karıştıran film.Suç, Suçlu, Sebep

Suçlu psikolojisine en çarpıcı bakışı atan yapımlardan biriydi. Neden suç işlenir, sebepleri, oluşumu ne vs.. gibi çok sorum vardı kafamda çok da kitap okudum. Ama film konusu da oyuncusu da beni cidden şok etmişlerdi..

Babam ve oğlum

My Father and My Son (2005) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI1NTQ3MjEyM15BMl5BanBnXkFtZTcwMzUxMzIzMQ@@._V1._SX97_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTI1NTQ3MjEyM15BMl5BanBnXkFtZTcwMzUxMzIzMQ@@@@AMEPARAM@@SX97@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..:Sevgi, Ağlamak, pişmanlık

Kuşak farklılıkları ve pişmanlığı bence gayet güzel anlatmıştı. Aslında çok fazla bir şey söyletmiyor. Türk yapımlarının çoğunu izlemiyorum açıkçası Türk sinemasını yaratıcılığının kısıtlı olduğunu ve kalitesini üzülerek başarılı bulduğumu söyleyemem. Yönetmenlerin çoğunda bir korku havası var. Bir eksiklik (tabi bir iki yönetmen hariç) onlardan biri Çağan Irmak dönemin içindeki bireysel farklılıkları, özgürlük düşüncesi ve bedelini abartısız ve direk insanların duygularına dokunarak güzelce anlattığı bir filimdi. Baba oğlunu seviyordur ama baba otoriter baba figüründen söyleyemez, istemese de beklide koyun mantığı salla başı ya da farkındayım ama görmüyorum zihniyetinde. Beni en çok baba figürü etkilemişti Çetin Tekindor’ a bir kez daha hayran kalmıştım.

Trainspotting

Trainspotting (1996) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTQ4MTg5Nzc3NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMTM4OTUyMQ@@._V1._SX97_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTQ4MTg5Nzc3NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMTM4OTUyMQ@@@@AMEPARAM@@SX97@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..: Alışkanlıkların iyi bir şey olmadığını

Aslında hani çok abartılacak bir film değildi. Ancak ağlanılacak bir hali azda olsa mizahi bir yaklaşımla sunmuştu bu yüzden etkilendim diyebilirim. Requiem for a Dream ile çok kıyaslansa da gerek müziği gerekse de hikâyeyi ele alış tarzı ile ben daha çok sevmiştim. Bağımlılık gerçekten çok kötü bir şey tüm hayatınızı göz göre göre, bile bile ellerinizin arasından bırakmak…

Platon (Müfreze)

Platoon (1986) - IMDb@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BNTU3NzY4ODY5MF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTkzNzE1NA@@._V1._SX93_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BNTU3NzY4ODY5MF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTkzNzE1NA@@@@AMEPARAM@@SX93@@AMEPARAM@@SY140

Ne öğrendim..: Savaşta kaybeden tek taraf değildir....

Yale yale… 1987'de, 8 dalda aday olduğu Oscar'larda, en iyi yönetim, en iyi film, en iyi kurgu ve en iyi ses dallarında ödüle layık görülmüştü. Oscar arada doğru hedef bulabiliyor. İzlediğim en iyi savaş filmlerinden biri.. Savaş karşıtı bir savaş filmi.. Oliver Stone işte ben buyum diyip bir kez daha başarısını gözümüze sokmuş diyebilirim. Uzun bir film olmasına rağmen nasıl bittiğini anlamadığım, müziklerini sadece dinleyerek bile oradaymışım gibi hissettiren bir filimdi. Bu filmle ilgili çok yorum okudum. Bazıları sadece eleştirmek bazıları yok Amerika bilmem ne geyiklerine değinerek eleştirmişti. Bunların çoğunu saçma buldum. Film tarafsızdı. Amerikanın Vietnam savaşı ile adını tarihe kap kara yazdırmış olmasını bence, kendi askerlerinin kendi içlerinde birbirlerine ters düşmesi ile güzel anlatmıştı, özellikle filmin son sahnelerinden olan ve aynı zamanda afişte de kullanılan Willem Dafoe’ nun elleri açık dizlerinin üstünde durduğu sahne inanılmazdı..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

From Hell(Cehennemden Gelen)- İzleyenler bilir, son sahnesinin etkisinden bayağı bir çıkamamıştım; hala da üzerimde etkisi vardır. Sanıyorum 2002 yapımı bir filmdi, küçük yaşta izleyince daha bi kötü olmuştu benim için...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 yıl sonra...

Hint sinemasını da oldum olası pek sevemedim ancak hindistan hakkında detaylı hiç bir şey bilmediğimden olsa gerek keza bu film benim hindistana olan bakışımı değiştirmiş bir filmdir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Öğretici film deyince ilk aklıma gelen yapım. Mr. Perfectionist Aamir Khan'ın insanı duyguları alt üst ettiği en öğretici filmlerinden biri.

Her çocuk özeldir, özel davranılmayı hak eder.

Taare-Zameen-Par-Download1.ch_.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@gundamaster Ah Abi sen yok musun sen? :D Yine bulup getirmişsin :D Madem Bollywood üzerinden gidiyoruz, bu durum bozulmasın. Aslında Aamir Khan hakkında söylenebilecek en önemli şeylerden biri de filmlerinde her zaman öğreticiliğe önem vermesidir ama son izlediğim filmini paylaşarak sanırım az da olsa bu duruma örnek verebilirim.

Talaash: The Answer Lies Within

220px-Talaash_poster.jpg

Bu film (benim düşünceme göre) Aile içi sevgi ve saygı ortamının değerini bir kez daha hatırlatıyor. Aile kavramının aslında ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seren bir film olarak alabilirim. Aamir Khan hakkında pek konuşma ihtiyacı duymuyorum. Yaptığı işler ortada :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İki yapımı mevcut olan bir film ama ben 90 yapımı olanını izlemiştim, aynı zamanda romanını da okudum. Hatta romanının giriş bölümünde, hala kitabın yayımlandığı bazı ülkelerin üniversitelerinde seçmeli ders kitabı olarak kullanıldığı yazıyor çünkü yazarı aslında bir roman yazmamış, insan doğasında varolan şiddetin hangi ortamlarda açığa çıkabileceğine dikkat çekiyor ve filmi izleyip kitabı da okuduktan sonra -ne kadar bilsek de- anladım ki yazarın dediği gibi 'şiddet' dediğimiz olgu her insan doğasında kesinlikle mevcut, sadece onu ortaya çıkarebilecek etmenler önemli. Anlatımda 'kuzu' diye hitap edebileceğimiz karakterlerin bile şiddete eğilimli bir birey haline nasıl dönüştüğünü görüyoruz ve eğer ben gibi küçük yaşlarda izlediyseniz etkisinden uzun bir süre kurtulamıyorsunuz. :(

Bir gemi kazası sonucu adaya düşen askeri okul öğrencilerinin bu ıpıssız adada hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Elbette, sürtüşmeler ve gruplara ayrılmalar başlıyor ama önemli olan da bu grupların kendilerini öne çıkarmak için şiddete başvurmaya başladıkları an...

Lord of the Flies (Hatta Lost dizisinde Sawyer bu filme sağlam bir gönderme yapmıştı :D)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@esaklan987 o zaman devam ediyorum daha kesemde çok öğretici Aamir Khan filmi mevcut :)

Hindistan bağımsızlığını başlattığı ayaklanma ile gerçekleştiren Mangal Pandey'in hikayesi. Hindistan bağımsızlık günü ve kazanılan zafere ilişkin güzel bilgiler veren bir film.

TheRising_title_p

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk fırsatta izleyeceğim. Abi artık MAL üzerinden tavsiye yapmaya devam edersin :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öğretici film deyince ilk aklıma gelen yapım. Mr. Perfectionist Aamir Khan'ın insanı duyguları alt üst ettiği en öğretici filmlerinden biri.

Her çocuk özeldir, özel davranılmayı hak eder.

Taare-Zameen-Par-Download1.ch_.jpg

Vay bunu izleyeceğim demiştim. Atlamışım.. İyi oldu hatırlattın yahu..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

2Hg3TMN.jpg

Dün izlediğim Patch Adams filmini herkese şiddetle tavsiye ederim. Yaşam üzerine dersler çıkarılması gereken filmlerin başında geldiğine eminim. Film sıradan bir insanın diğer insanların sorunlarına çare olmak üzere çıktığı serüveni anlatıyor ve alışılagelmişin dışında bir teknikle hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan ve hayatını buna adayan doktor adayı Hunter Adams'ın duygusal öyküsünü konu alıyor. Her yönüyle izlenmesi gereken bir film. İzlerken geçtiğimiz günlerde hayata veda eden usta oyuncu Robin Williams'ı da saygıyla anıyoruz..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Robin Williams için bir ekleme yapmazsam olmazdı sanırım :)

Awakenings:

220px-Awakenings.jpg

Bu filmden hissettiklerimi anlatmak gerçekten zor. Sanırım tek kelime ile anlatmak istesem "başyapıt" içlerinden en uygunu olacak. Bu filmin bana hissettirdiği duyguyu tek kelime ile açıklarsam bu kelime sanırım "şükret" olur :D "Kendi halimize ne kadar şükretsek az" diyebileceğimiz bir film. Olağanüstü oyunculuklar da eklenince, film sizi bambaşka bir yere götürüyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

MV5BMjEyODM5MzY2N15BMl5BanBnXkFtZTcwNjcyMTIzMQ@@._V1_SX640_SY720_.jpg

Click - Sihirli Kumanda

İlk yarısında beni gülmekten yere yatıran, ikinci yarısında salya sümük bıraktıktan ve çok önemli bir mesaj veren filmdir. "Family Comes First" yani "Aile Herşeyden Önce Gelir." Çok güzel dile getirilmiş. Hem Adam Sandler hem de Christopher Walken ustaca oynamış ve beni ağlatmışlardır. İzlenmesi kesinlikle tavsiye olunur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?