Jump to content
  • Kayıt Ol

Vagabond

zhenya

Önerilen İletiler

(düzenlendi)
Vagabond

TANITIM

15. yy da Sengoku çağındaki Japonya’da yetişmiş olan Shinmen Takezo, bölge halkı tarafından vaşi doğası nedeniyle şeytan çocuk olarak isimlendirilmiştir ve herkes ondan uzak durmaktadır. 17 yaşına geldiğinde tek arkadaşı olan Mataichi ile beraber kasabayı terk ederler. Takezo ve Mataichi Tokugawa klanıyla savaşmakta olan Toyotomi ordusuna katılır. Sekigahara savaşında Tokugawa mutlak bi zafer elde eder ki bu 300 yıllık shogunate rejimini beraberinde getirir.

Takezo ve Mataichi hayatta kalmayı başarırlar ve savaş alanından silah toplayıp onları satarak yaşayan Oko ve kızı Akemi ile karşılaşırlar. Birkaç gün onlarla beraber kalmaya karar verirler bu sırada Oko’nun kocasını öldürmüş ve aynı zamanda yerel bir çete lideri olan Tsujikaze Temma eve gelir. Takezo ve Mataichi gizlenseler de Temma onları kolaylıkla fark eder ve Takezo ve Mataichi’nin dövüşmekten başka çaresi kalmaz..

Takezo, Temma’yı öldürür ama Oko oldukça endişelidir çünkü Temma’nın kardeşi olana Tsujikaze Kohei abisinden çok daha tehlikeli biridir ve evi terk edip kaçmaya karar verir. Mataichi Oko ve akemi ile gitmeye karar verir ve iki arkadaş bu noktada yollarını ayırırlar. Takezo Miyamoto ya geri dönmeye karar verir ancak Takezo bir suçludur artık ve Miyamoto ya dönüşü o kadar kolay olmayacaktır. Mataichi ve Takezo ile beraber büyümüş olan ve Mataichi'nin de nişanlısı olan Otsu ya Mataichi'nin Oko ile gittiğini de söylemek zorundadır. Ancak Mataichi'nin annesi durumu kabul etmez ve Takezo’yu suçlar ve onu tuzağa düşürür.

Bir yolunu bulup kaçan Takezo'yu daha sonradan keşiş Takuan Soho ve Otsu teslim olması konusunda ikna etmeyi başarırlar...Takuan Takezo'yu bir ağaca bağlar ve bu süre içinde ondan kim olduğunu ve geçmişte yaptıklarını düşünmesini ister ancak köy insanları ve ihtiyar Hon'iden'in (Mataichi'nin annesi) de kışkırtmalarıyla bir an önce Takezo'nun cezalandırılmasını isterler. Takuan ise Takezo'yu bir bakıma kendi gençliğindeki haliyle kıyaslar ve ona ikinci bir şans vermekte kararlıdır.

Bir gece gizlice Takezo'yu ve Otsu'yu da yanına alarak Miyamoto'yu terkederler. Miyamoto'dan iyice uzaklaştıklarında Takuan Takezo'ya ''bu günden itibaren yeni bir hayatın ve yeni bir ismin olacak. bundan sonra senin ismin Miyamoto Musashi'' der ve bu Japonya tarihinin bilinen en büyük kılıç ustası olan Miyamoto Musashi'nin efsanesinin başlangıcıdır...

Tanıtım:
wikipedia

KARAKTERLER

Musashi Miyamoto - Ana Karakter

Kojirou Sasaki - Ana Karakter

Matahachi Honiden - Ana Karakter

Soho Takuan - Yardımcı Karakter

Otsu - Yardımcı Karakter

Baiken Shishido - Yardımcı Karakter

Inshun - Yardımcı Karakter

126197.jpg

DİĞER İSİMLERİ

Romaji: Vagabond

İngilizce: Vagabond

Japonca: バガボンド

BİLGİ

Kategori: Manga

Cilt sayısı: 37

Bölüm sayısı: 327

Yayım: 23 Mar 1999 - 21 May 2015

Dergi: Morning

Eser: Takehiko Inoue (Hikâye & Çizim), Eiji Yoshikawa (Hikâye)

Türler: Aksiyon, Macera, Dram, Tarih, Samuray, Seinen

İSTATİSTİKLER

Sıra: 11

Veriler 23 Aralık 2016 Cuma günü 17:23 saatinde MyAnimeList sitesinin şu sayfasından çekilmiştir: manga / 656

KARAKTERLER:

Spoiler

Miyamoto Musashi :

Ana karakter ...Kararlı ve kendini kılıç sanatının sırlarını öğrenmeye adamıştır ve ''kılıç ile yaşa''öğretisinin destekçisidir...(''kılıç ile yaşa kılıç ile öl'' olabilir bu aslında yani bu öğretiyi bulan kişi olması da mümkün...)Kusursuz bir çift kılıç tekniği yaratmıştır ve niten'ichi (二天一, "iki cennet bir") , nitōichi (二刀一, "iki kılıç bir") yada "Ni-Ten Ichi Ryu" (bir Kongen Buddhist Sutra'sında ''Buddha'nın iki cennetin iki koruycusu''olarak ima edilir...)Genelde uzun ve kısa kılıçlar aynı anda kılanılan bu teknikle Bi kılıç ustası aynı zamanda Katana ve Wakizashi yi bile ustalıkla kullanabilir...

Sasaki Kojiro :

(Ganryu Kojiro) Miyamoto Musashi nin en büyük rakibi ve Büyük ustalardan Toda Seigen yada Kanameki Jinsei tarafından eğitildiği ve Chujo-ryu stili kullandığı bilinmektedir. Kişilik olarak çok şakacı ve çocuksu bir kişiliği vardır ...duyma yeteneğindeki eksikliğe rağmen çok keskin gözlere sahiptir ve bu açığı kolayca kapatır. ''kırlangıç kesişi'' adı verilen bir vuruş tekniği kullanır. Vuruş şekli bir kırlangıç ın uçuşuna benzediği için bu ismi alır hızlı ve yönü bi anda değişebilir Nodachi kullanmada ustalaşan kojiro daha sonradan kılıcına ''çamaşır kurutma sırığı'' ismini vermiştir.

Takuan Soho :

Takuan kabaca dürüstlüğü, titiz ve anlayışlı olmasıyla tanınan bir Zen Buddhist i dir. Birçok kılıç ustası ve politikacının tanıdığı ve ziyaret ettiği biridir (Tokugawa İemitsu ve Go-Mizunoo gibi) Takuan Yagyu Munenori ile ''Sorumluluktan kurtarmış akıl'' lakabını paylaşır...

KİŞİSEL YORUM:

Spoiler

Eiji Yoshikawa'nın romanından uyarlanan Vagabond inanılmaz derecede sürükleyici bir seridir ve okurcuyu kendisine bağlayan bir anlatıma sahiptir ...Bununla beraber Takehino İnoue nin çizim tekniğiylede(teknikleri demekte mümkün) çok zengin içeriği olan bi mangadır ve türünün en iyi örneklerinden biridir...

Düzenlendi: (Aurora Borealis)
Güncelleme
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 5
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

3

• zhenya

1

• Shean

1

• Telekinesis

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Çizimler zaten harika, konusu da Miyamoto Musashi'nin (Nitou Ryu, yani çift kılıç okulunun kurucusu. İsmi, 2. dünya savaşında Japonya'nın Yamato'dan sonra en büyük savaş gemisine verilen efsaneleşmiş samurai.) hayat hikayesini anlatıyor. Favorim olmaya aday.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

Bu mangaya yeni başlamış olmama rağmen şimdiden 30 bölümü devirdim. Yoshikawa Eiji'nin romanından uyarlama olan manga gerçek karakterler üzerinde dönüyor. Daha şimdiden iki ünlü kılıç üstadını gördüm. Konusu resmen beni içine çekti. Musashi'nin çizimleri Slam Dunk'tan Sakuragi'ninkileri andırıyor. Özellikle kaş göz ve yüz ifadeleri yönünden. Takehiko Inoue döktürmüş yine.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aşırı güzel bir manga. Bende çok seviyorum, severek okuyorum. =D Ayrıca Musashi'nin kimliğini öğrendiklerinde ki, yüz ifadesi görülmeye değer. =D Ayrıca, manganın konusu ve dövüşleride çok güzel. Başladığım an tüm günümü buna vermiştim 60 civari bölüm okumuştum. Gamaran'ı da Vagabond'a benzetmekteyim. Galiba Gamaran Vagabond'dan sonraki hayatı ele alıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Vagabond, insanı her yönden cezbedebilir. Özellilkle hikayenin gerçek karakterler üzerinde dönmesi benim için çok önemli bir unsur. Bazen ormanlık alan çizimleri gözümü çok yoruyor ama karakter tasarımları, harket imleçleri bir harika.

Miyamato Musashi, gerçekten heyecan verici bir karakter. Diğer tüm karakterlere de ısındım ama bir türlü Sasaki Kojiro'yu sevemedim. Otsü'ye laf ettirmem ama...

Takehiko Inoue için ne desem gerçekten bilmiyorum. Hem basketbol hem de Aikido (aikido çalışma sopası bokken ile kılıç havasında antreman yapan) ilgilenen biri olarak, çalışmaları hep ben gönlümden vurmuştur. Japonya'daki öğrenim bursunu kazanırsam; vallahi bilmiyorm direk baskına giderim. :D

Vagabond, muhakkak okunması gereken harika bir yapıt. Manganın tadına doyamayacaksınız. Mangalar her sayısında zevk vermez; illaki bir yerlerde konu sıkışır çizimler boğulur ama Vagabond tamamen bir manga harikası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu anda 150'lerdeyim. Sasaki Kojiro'yu tanıdık. Samurai üçlemesindeki Kojiro'ya göre daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Özellikle çocukluğunu görmek çok eğlenceliydi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?