Jump to content
 • Kayıt Ol

Paranoia Agent


Borastus

Önerilen İletiler

Orjinal İsim: Mousou Dairinin (Genel olarak ingilizcesi kullanılıyor)

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi: 03.02.2004 - 18.05.2004

Yapımcı : MadHouse

Bazı animeler vardır derin mesajları vardır içinde . Çok derin anlamlar çıkarabilirsiniz dikkatle izlerseniz Serial Experiment Lain veya Evangelion gibi. Bazı kişiler bu tarz animelerde sevmezler anime türüne yakıştıramazlar bazıları ise bu tarza bayılırlar. Paranoia Agent tam olarak bu söylediğimiz tarzda bir anime.

Anime tamamen senaryosuna dayanıyor yani görüntü ve ses olarak üstün şeyler beklemeyin. Görüntüler eski tarzda diyecegimiz şekilde. İnsan vücutları saçları gözleri tamamen gerçekçi. Bu da seriye ayrı bir gerçekçi hava katıyor.

Seslendirmeler başarılı. Çok iyi değil ancak kötü de değil. Seri boyunca ana tema müziği çalıyor genel olarak ama güzel olmuş. Açılış ve kapanışa ayrıca değinmek gerek şimdiye kadar gördüğüm en ilginç videolar. İlk izlenildiği zaman ben nasıl bir anime izliyorum düşüncesi insanın kafasına dank edebilir.

Asıl önemli kısım olan senaryoya gelelim. İlk olarak bir tasarımcı olan Tsukiko Sagi'nın hayatına uzanıyoruz. Oldukça zor ve rahatsız bir hayatı vardı Tsukiko'nun. Yeni karakter tasarlaması gerekmekte ancak bir türlü bunu başaramıyor. Hayatın dört bir tarafından istek ve arzularla boğuşmakta hatta boğulmakta iken elinde beyzbol sopası ve patenleri olan bir çocuk onun kafasına vurur. Gözlerini hastanede açan Tsukiko kurban olduğundan bir süre için olsun rahat etmiştir.

Ancak polis bu olayı şüpheli bulur ve araştırmaya devam eder.

Bu olaydan sonra bir sürü yerde bu sopalı çocuk görülür ve farklı farklı insanlara saldırmaya başlamıştır artık. Bir süre sonra bu insanlar arasında bir bağ olduğu da farkedilir.

İşte bu kurbanların hepsini tek tek bölümler ilerledikçe tanıyoruz. Hepsinin nasıl bir hayatı olduğu neden bunaldığı neden kurban olmak istediğini anlıyoruz. Hepsinin farklı bir derdi var ve aslında bunların hepsinin toplumsal bir sorun olduğunu da anlıyoruz. Çok farklı hayatlara göz atıyoruz ve bize de oldukça tanıdık gelen şeyler gözüyoruz seri boyunca. (kendine eve kilitleyip üniversiteye girme sınavına çalışan bir öğrenci bile var.)

Bu tarz animelerin genel sorunu güzel bir final yapamaması oluyor. Sonu muallak bitirip forumlarda sayfalarca tartışılan animelere karşılık (bkz. Serial Experiment Lain) Paranoia Agent oldukça güzel ve sade bir final yapıyor. Yüzde 100 olmasa bile genel olarak doyurucu finali ile bittiğinden insanda güzel bir duygu bırakıyor.

Serinin bölümleri arasında direk bir bağ olmadığından çok sürükleyiciliği yok. Yavaş yavaş izlenip bitirilebilecek animelerden.

Ayrıca bölümlerden birinde anime yapım stüdyosunu ve elemanların tek tek ne iş yaptıklarını gösteriyor meraklıları için oldukça güzel bir bölüm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 8 ay sonra...
 • İleti 2
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • ademania

  1

 • Borastus

  1

 • Antares

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Mükemmel bir anime, hele ki açılışı manyak eder adamı. İzleyin, izlettirin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Lain gibi farklı tipte olduğu için beğendiğim animelerden biri.Açılış ve kapanışlardan çok bölümlerin ortasında giren görüntüler çok hoşuma gitmişti.Yine de kafamda bazı şeyler soru işareti olarak kaldı.Betonun üstüne yaşlı bir adamın çizdiği sayılar gibi, animenin en başında gösterildiğini hatırlıyorum, ama neydi ve neden çiziyordu bunları? Ya da hatırladığım kadarı ile radyo dalgası gibi birşey arayan adamın ne için bunu yaptığı gibi? Ama yukarıda yazdığı gibi Lain ve Evangelion tipindeki animeleri sevenler kaçırmamalı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?